Iteidae Sou/taut Meer gegadigden voor Seoel '88 Van t Hek schikt zich in zijn lot X Slimme EHBO-kit Rentree Lemond in Coors Classic Pisa romoveert I Senna wint in Detroit Rick Smits helpt mee aan winst All Stars Ten Kate bijna zeker naar WK Lendl treft Bosch-pupil ji> Titel voor 'an den Berg loofdprijzen [achten op neleen i der Berg Hidde Kruize onder het mes DS'79 viert feest Johan van der Velde tekent bij en neemt broer mee bet Binnenhof MAANDAG 22 JUNI 1987 PAGINA 11 ^OULDER Greg Lemond, vorig jaar win baar van de Ronde van Frankrijk, keert in justus terug in het wielerpeloton. De lerikaan heeft besloten te starten in de .jors Classic, die van 5 tot 23 augustus in |het westen van de Verenigde Staten wordt gehouden. Lemond raakte op 20 april ernstig gewond bij een jachtpartij in Lincoln in de Amerikaanse staat Californië. Zijn zwager Patrick Blades trof hem met een schot hagel in de rechterlong en lever. De renner uit de ploeg van Paul Köchli heeft deze maand de training hervat. MONA International Éné van der Gijp speelt vol- ïnd seizoen in de serie A van [Italiaanse competitie voor L de vroegere club van |jm Kieft. Pisa keerde giste ren terug in de hoogste klasse, een voorwaarde voor de trans fer van de aanvaller van PSV naar Italië. Pisa werd tweede in de serie B, de tweede klasse, met evenveel punten (44) als kampioen Pescara. Pisa won met 2-1 van Cremonese. Drie elftallen, Cremonese, Lecce en Cesena, spelen beslissingswed strijden voor de derde promo tieplaats. DETROIT De Braziliaan Ayrton Senna heeft in een Lotus de Formule I-race om de Grote Prijs van Detroit gewonnen. Zijn landgenoot Nelson Piquet werd in een Williams tweede en de Fransman Alain Prost in een McLaren derde. In het klassement om het wereldkam pioenschap nam Senna de leiding over van titelhouder Prost. SOFIA Rick Smits, als eni ge Nederlander aanwezig, maakte zaterdag elf punten voor de Europese basketbalse lectie in een ontmoeting met Bulgarije. De All Stars won nen in Sofia met 129-82 na een ruststand van 62-39. De wed strijd was een benefiet voor de Bulgaar Atanas Golomejev. Topscorer bij de Europese se lectie was da Joegoslaaf Dra- gan Petrovic met vijftien pun ten. Op grond van zijn sterke optreden tijdens de Europese titelstrijd in Athene was Smits voor de continentale keur- groep gekozen. ENSCHEDE Marti ten Kate werd afgelopen zaterdag in zijn woonplaats Enschede met een winnende tijd van 2 uur 13 minu ten en 53 seconden Nederlands kampioen, maar hij miste de li miet het wereldkampioenschap in Rome (2.12). Dat Ten Kate op zondag 6 september desondanks naast Gerard Nijboer aan de start zal verschijnen, lijdt haast geen twijfel. Alleen KNAU's technisch directeur Arie Kauffman hield gisteren een formele slag om de arm. Het KNAU-bestuur zal morgen over de voor dracht van trainer Roelof Veld, de met ontslag bedreigde bonds coach Wim Verhoorn en Arie Kauffman beslissen. Voor Veld en Verhoorn bestaat er geen twijfel. „Als je er alleen voor staat, moet je de 2.12 als niet meer dan een richttijd hanteren", stelde Verhoorn. „De wijze waarop Ten Kate deze marathon heeft ge lopen, rechtvaardigt zijn afvaardiging". LONDEN Ivan Lendl treft in de eerste ronde van Wim bledon een pupil van Günther Bosch. Weliswaar niet Boris Becker, maar wel de nieuwste protégé van de Roemeen, de Westduitser Christian Sacea- nu. De jonge Westduitser is één van de zestien spelers, die door de kwalificatie zijn geko men. Op de wereldranglijst neemt hij de 178ste plaats in. Lendl, die eerste staat en die positie versterkte door een overwinning bij de Open Franse kampioenschappen, is tweede geplaatst achter Boris Becker. Ook Mats Wilander (nummer 3) en Emilio Sanchez (14) krij gen tegenstanders uit de kwa lificatie tegenover zich. Voor Wilander is dat de Zuidafri kaan Gary Muller, 236ste op de ranglijst. Sanchez, die op Wimbledon driemaal achter een in de eerste ronde is uitge schakeld, treft het met de hard serverende grasbaanspecialist Mike Bauer (Vst) veel minder. De 28-jarige Bauer hield het vorig jaar in de eerste ronde vijf sets uit tegen de Indiase Davis Cup-speler Krishnan. LPHEN AAN DEN JN/LISSE Voor de eede achtereenvolgende i er heeft Michael van den rg de B-titel bij TEAN nnengehaald. De Koude- rker, die het vorig jaar jen Hans Tönjann moei- had, hoefde in deze af kering van het Alphense ernooi niet echt tot op de idem te gaan. Daarvoor »d de voor het eerst in n B-finale optredende 'j irtijn Krans in een te- 1 tellende eindstrijd te iig tegenstand van be tenis. De winnaar van 'OS 'd 39 Munnik, Van den Berg, in in straight sets met 6- 7-6. Een tweede titel zat voor Van den Berg niet met Mare Nagelkerken trd de boomlange Uni- imer door Robert van inter en Richard Os- eenvoudig weggezet. EIDEN Van Dekker- eelster Heieen van der j wordt deze week tij- fos de op het tennisparl n Unicum te houden dis- ampioenschappen eel verwacht. De Noord- jkerhoutse wordt door de janisatie in staat geacht kt driemaal toe een hoofd- s in de wacht te slepen. Ku Margot van Overloop Evenals Jan Siemerink) ar Engeland is afgereisd i daar een paar dagen pimbledon mee te pakken - beiden verdienden deze jaar door B-Mas- f te worden in het Leidse Hirant Tennis Circuit k Heieen van der Berg op ttpier ook duidelijk de lerkste B-speelster die ich op de banen aan de laarlemmerweg meldt. Met Carola Geerlings in bet dubbelspel en Stephan faas in de mixed aan haar ide, moeten drie gouden ikken inderdaad tot de gelijkheden behoren. REN HOLLAND LEURGESTELD DEN Zwaar teleur- ïld trokken de heren Holland vanuit En- 'hede naar huis. De twee- e wedstrijd in de atletiek- ompetitie was een zware, ileurstelling geworden oor afzeggingen en blessu- eleed. Desondanks bleven e mannen in de finale- oule. Van de overige tams uit de regio bereik- tn alleen De Spartaan da- nes de finale en werden 11e andere teams in de de- radatierondes gezet of ge- louden. roede prestatie -eidse roeiers ïIDEN Onno van en Bas Kreuger i de Leidse roeivereni- Asopos de Vliet heb- Q samen zowel als in een tuurde en ongestuurde de eerste plaats be- t in de lichte senioren ales van de wedstrijden de Groningse Roei 1 In de twee wedstrij- 1 die zij met roeiers van iar en de Dordtsche teiden, vonden zij onder idere een Aegirploeg te- zich, die de thuiswed- 'jd op het Eemskanaal ®ter niet kon winnen. In wedstrijden won de se combinatie met eni- e voorsprong op de Gro- SEOEL Naast Los An geles heeft ook West-Ber- lijn zich aangemeld als vervanger van Seoel, in dien daar over vijftien maanden de Olympische Spelen niet zouden kun nen worden gehouden. Een Westduits parle mentslid, Johannes Ger- ster (CDU), noemde het afgelopen weekeinde bo vendien München als ide ale vervanger. De voortdurende strijd in de Zuidkoreaanse hoofdstad tus sen de oproerpolitie en voor meer politieke vrijheden de monstrerende studenten, heeft met name in de Verenigde Staten en West-Duitsland de gedachte doen opleven, dat Se oel onder deze omstandighe den niet de ideale plaats is voor het olympische zomer feest. In de VS heeft de direc teur van het nationaal olym pisch comité, George Miller, gezegd dat zijn organisatie ze ker geen vertegenwoordiging zal afvaardigen als de spiraal van geweld zich in Seoel voortzet. Volgens Robert Hel- mick, voorzitter van het olym pisch comité van de Verenigde Staten, is het nog te vroeg om al maatregelen te overwegen. Helmick, aanwezig in Seoel voor een vergadering van de wereld-zwembond, zei wel dat de politieke onrust hem be zorgd maakte. „Wij hebben echter van de autoriteiten de garantie gekregen, dat de vei ligheid van de deelnemers niet in gevaar zal komen". De burgemeester van West- Berlijn, Eberhard Diepgen, maakte in het weekeinde be kend, dat zijn stad zich aan meldt als kandidaat, wanneer het IOC een andere stad zou zoeken. Diepgen ging daarmee in op een suggestie van de Amerikaanse president Reagan, die het idee oppperde van Spelen in de beide Ber- lijns. Reagan had echter het oog op de Zomerspelen van 2004. Volgens Diepgen hebben de beide stadsdelen op dit mo ment al meer dan voldoende accommodaties voor het eve nement". Overeenkomsten Het Italiaanse dagblad La Stampa wijst in zijn zondag editie op de overeenkomsten tussen Mexico twintig jaar ge leden en Seoel nu. „In Mid- den-Amerika gebruikten twin tig jaar geleden zowel opposi tie als regering de Spelen voor hun doel. De oppositie zag het sportevenement als een moge lijkheid rechten te eisen, de regering snoerde juist, om moeilijkheden te voorkomen, de tegenstanders de mond. In Mexico, waar volgens officiële opgaven tien dagen voor het begin van de Spelen 300 stu denten om het leven kwamen doordat de politie op het Plein van de Drie Culturen in de wijk Tlatelolco het vuur open de op de demonstranten, is het protest van de studenten te laat gekomen", schrijft La Stampa. „In Seoel is het vermoedelijk te vroeg. De Spelen vinden plaats van 17 september tot 2 oktober 1988. Er is dus nog voldoende tijd om het verzet, op welke manier dan ook, te onderdrukken. Tussen nu en de Spelen liggen nog zoveel maanden dat velen dan al ver geten kunnen zijn, wat er ge beurd is. Gelukkig", besloot La Stampa, „is er ook nog spe ling genoeg om te beslissen de Spelen te laten plaatsvinden in een stad waar zij wel op hun plaats zouden zijn". AMSTELVEEN Tom van 't Hek is één van de betere hockeyers van Ne derland. Al jaren. Toch is zijn positie binnen het Ne derlands team een ietwat vreemde. Als jongeling begon hij als linkerspits, maar toen hij met zijn club Kampong als mid denvelder floreerde mocht hij in Oranje ook in die middelste linie opdra ven. Tot en met het WK van vorig jaar in Londen. Daar faalde Oranje en kon Van 't Hek geen grootse indruk maken. Omdat hij echter op grond van zijn specifieke technische ca paciteiten nu eenmaal in de basis hoort, bedeelde bondcoach Hans Jorritsma hem voor de aanvang van het toernooi om de Cham pions Trophy een rol als linkeraanvaller toe. Van 't Hek, die doorgaans van zijn hart geen moordkuil wenst te maken, stelde zich positief op een schikte zich in zijn lot. En dus maakte hij er geen probleem van dat hij vrijdag tegen het matige Span je in de aanval werd gepos teerd. Zo begon hij ook zater dag tegen de Pakistani. Bonds coach Hans Jorritsma koos voor de middenlinie Doyer- Marc Delissen-Diepeveen. Dat duurde echter slechts 35 minu ten. Nederland stond op ach terstand - niet gehinderd door Delissen kon Ahmed Shabaz na een lange solo Mumtaz Hai der in stelling brengen - en er moest iets gebeuren. Mare Delissen werd het slacht offer en Gert-Jan Schlatmann moest invallen. Van 't Hek werd de rol van spelverdeler toebedeeld. De grillige bal goochelaar deed dat met verve en hij bracht Oranje op het juiste spoor. Plotseling kon Oranje wel op tempo spelen en werden vijf strafcorners gefor ceerd. Het kanon Floris-Jan Boveland spetterde tweemaal raak, nadat Jorritsma Patrick Faber had laten warm lopen. Delissen, die tot zijn ongenoe gen tijdens het WK al op de bank had moeten plaats ne men, zag vanaf het hout toe hoe Nederland de aanvallend ingestelde Pakistani terug wees. „Ik had natuurlijk liever zeventig minuten gespeeld. Maar we hebben gewonnen en dat vind ik veel belangrijker", sprak hij met een sip gezicht. Later op de avond zou hij trouwens een gesprek hebben met bondscoach Hans Jorrits ma, die ondanks zijn geringe communicatie met spelers een praatje in dit speciale geval wel zinvol achtte. Want Delis sen, wiens broer Robbert de laatste minuten als spits mocht AMSTELVEEN Hidde Kruize gaat volgende week onder het mes. De hockeyer, die zich onlangs afmeldde als international, ondergaat een knie-opera tie. „Ik heb al maanden last. Ik moet vijf dagen in het ziekenhuis liggen. Daarna moet ik vier we ken op krukken lopen. Ik ben voorlopig uitgescha keld. Maar daarna ga ik er weer tegenaan. Want ik wil graag nog naar Seoel". opdraven, was toch verrast door de wissel. Van 't Hek, goed voor 169 in terlands, wist eigenlijk niet wat hem overkwam. „Voordat het toernooi begon", sprak de Utrechtse arts, die thans als 29-jarige onder nummer 580401155 zijn militaire-dienst- verplichtingen nakomt, „vond iedereen het prima dat ik als linkerspits zou spelen. Het is natuurlijk onzin om nu maar te stellen dat ik - nu het één helft is goed gegaan - de rest van het toernooi als midden velder moet vervolgen". „Want", vervolgde de grillige speler van Kampong, die ove rigens nog twijfelt of hij zijn interland-loopbaan ook tot volgend jaar zal laten voortdu ren, „Mare Delissen is ook een hele goede hockeyer. Ik vind het geen enkel probleem om als linkerspits te spelen als dat moet. Ik heb altijd vooraan ge staan met het geven van kri tiek. Eerlijk gezegd wil ik me daar nu maar eens van ont houden. Ik sla maar eens een toernooitje over"... Volgens Van 't Hek is de sfeer binnen Oranje bepalend voor het feit dat Nederland zo verrassend vier punten uit de eerste twee duels wist te peuren. „Het is nu een echt team, een hechte groep. Voorheen stonden er nog wel eens elf individualis ten in het veld". Ingetogen Hans Jorritsma, die als speler nog samen met Van 't Hek in Kampong speelde, wilde zich na de winst op Pakistan nog niet uitlaten over de te volgen speelwijze. „Wij bekijken dat van wedstrijd tot wedstrijd", sprak de immer ingetogen bondscoach. Vanavond, vlak voor het treffen met West- Duitsland, zal Jorritsma zijn strijdwijze aan de spelers be kend maken. Gisteren hadden de hockeyers een vrije dag. Gezamenlijk be keken zij de eerste wedstrijd van de dames en daarna werd in het promo-dorp - waar een aantal sponsorboxes om een hele grote bruine kroeg is heengebouwd - wat ontspan ning gezocht. Ook Tom van 't Hek vond daar nog wat ver tier. Met een sigaar in de mond („de bierglazen vullen we pas volgende week zon dag") keek hij nog eens verge- Ook ex- internationals moeten gewoon betalen AMSTELVEEN De be- groting van de strijd om de Champions Trophy is op 1,3 miljoen gulden ge steld. Dank zij de hulp van sponsors is driekwart van dat geld al binnen. De overige munten moeten uit de recettes komen. De hockeybond is daar blijk baar weinig gerust op. Want zo'n beetje iedereen is verplicht toegang te be talen. Ook gewaardeerde internationals. Hidde Kruize, die onlangs we gens werkomstandigheden niet langer voor Oranje beschikbaar was, moest derhalve zaterdag f 22,50 gulden neertellen voor een plaatje op de tribune. Maarten van Grimbergen, die zich pas vorige week afmeldde als international, had geluk. Hij kreeg nog een passe-partout over handigd. Maar bijvoor beeld ook Ron Steens, „slechts" goed voor 167 in terlands, moest zijn beurs trekken. Waar een grote bond derhalve klein in kan zijn. noegd terug. „Niemand had natuurlijk verwacht dat we nu al vier punten zouden hebben. Ik ben redelijk optimistisch gestemd. Dit team had wat ex tra vertrouwen nodig. Met vier punten kun je nog eens een misstap maken. Ik voorzie dat we bij de bovenste drie eindigen". DENNIS MULKENS Nederland - Pakistan 2-1 (0-1): 31. Haider 0-1, 46. Bovelander 1-1, 57. Bovelander 2-1. Scheidsrechters: Ro ger Webb (GBr) en Alain Renaud (Fra). Toeschouwers: 4.000. Nederland: Leistra; Klaassen; Kooy- man, Crucq, Bovelander; Doyer, Mare Delissen (Schlatmann), Diepe- veen; Parlevliet, Van de Honert (Ro bert Delissen), Van 't Hek. Invaller Gert Jan Schlatmann duikt naar de (onzichtbare) bal. Tom van 't Hek (links) kijkt links toe. Blije gezichten bij DS79 dat in de nieuwe voetbalcompetitie begint aan zijn tweede avontuur in de eredivisie. Dit is een gevolg van het feit, dat de Dordtenaren zaterdag in Leeuwarden het favoriet geachte SC Cambuur met 2-0 versloegen en daardoor winnaar werden van de nacom- titie van de eerste divisiè. Een opmerkelijk feit is dat DS79 zijn terugkeer in het walhalla van I Nederlandse voetbal na drie jaar bewerkstelligde onder trainer Simon Kiatemaker (tweede i linke), die vorig seizoen met SC Cambuur op de laatste plaats eindigde van de eerste TAESCH Johan van der Velde rijdt ook volgend jaar voor de Italiaanse ploeg Gis- Jolly. Tijdens de Ronde van Zwitserland beloofde de Bra bander zijn ploegleider Walde- maro Bartolozzi voor een jaar bij te tekenen. „Ik heb het naar mijn zin bij die ploeg", al dus Van der Velde. „Na mijn twee etappezeges in de Ronde van Italië en de overwinning in het puntenklassement is mij salarisverhoging toegezegd. Bovendien mag ik volgend jaar mijn broer Theo meene men, zodat ik af en toe Neder-» lands kan kletsen, want elke dag Italiaans maakte me stapel mesjokke". Theo van der Vel de (24) is dit jaar nog amateur. Zijn beste resultaten behaalde hij 's winters met veldrijden. Op de weg was hij geen uit blinker. „Hij kan best hard op kop van een groep rijden", al dus Johan, „hij zal niet uit de toon vallen in onze ploeg, want daar zitten Italianen tus sen die nog geen deuk in een pakie boter kunnen rijden. Zelfs niet als het zes weken in de zon gelegen heeft". Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noleer als nieuwe abonnee ingaande- Naam: Adres: _Voorl.i Postcode/plaatsL Telefoon- - (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daama wordt het abonnementsgeld betaald per. maand automatisch betalen f 23,35 kwartaal per acceptgiro f 69,75 Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam: AdresL. Posicode/plaatsL Stuur deze bon in een open envelop - Het Binnenhof, Antwoordnummer 998,2'. niet nodig - naar VD Den Haag

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11