ederlandse rijnschippers ij Karlsruhe in de val Bewind van Pavlevi as wreed, maar homeiny slaat alles" Nieuwe „oude rotten aan de macht in Vietnam ficidócGouuint VERDIENSTEN STAAN STIL, MAAR KOSTEN GAAN DOOR IRAANS VERZET OPTIMISTISCH OVER VAL AYATOLLAH: 'agi jnnenland/ buitenland ZATERDAG 20 JUNI 1987 PAGINA 9 )e stremming in de Rijn ij het plaatsje Maximili- nsau is een toeristische ttractie van de eerste orde «worden. Vanaf de ver- ug heeft men eerst- ]as uitzicht op de twee ge- ooken lijnschepen onder e naastliggende hoogbe- aarde Bailey-spoorbrug. lp de verkeersbrug staat an ook constant een file an mensen. De geallieer den hebben de enkelspoors- irug na de oorlog ge jouwd, als tijdelijke voor- o'so riening. Maar de brug deed ot voor twee weken nog IMteeds dienst Het ongeluk et de Zwitserse rijnaak oko en de lichter Pavo ebben nieuwbouwplan- en echter weer hoogst ac- ueel gemaakt Sedert in de rroege ochtend van 9 juni eide schepen voor de burg ergingen, is de afsluiting jan de beide vaargeulen ossen de pijlers compleet Rijnschippers zijn aarvan intussen ernstig e dupe, tot de bergers van mit-Tak hopenlijk uit- omst brengen. na: dan kunnen de bergers pas na zes dagen hier zijn". De bergingsoperatie zelf raamt Silvius die zich baseert op het Duitse nieuws op nog eens een ruime week. Verlies Hij maakt een rekensommetje van zijn verliezen. „Mijn bruto omzet per dag is ongeveer dui zend gulden. Dat is nu wegge vallen. Goed, je verstookt geen dieselolie. Maar de meeste an dere kosten gaan door: verze kering, afschrijving, rente, le vensonderhoud". Zijn Siin echtge- i boffen wij (Van onze correspondent Rink Drost) CARLSRUHE „Floren- inus-Rotterdam" staat op en van de vele rijnaken lie werkeloos in de Rijn- laven van Karlsruhe lig- en. Een luid geklop dat lit het open ruim opstijgt irerraadt de aanwezigheid an mensen. De schip- ersvrouw komt de moei- aam aan boord van het ■j* loge schip klauterende 40 reemdeling al tegemoet, ai Nederlandse kran- an? Ogenblik, ik zal )oo even mijn man roepen". Even later kruipen twee nige gestalten uit het n: schipper Pieter Bau- jke Silvius (44) en zijn (vintigjarige zoon Ray- lond. De vader: „Dat we jiiet kunnen varen bete- ;ent nog niet dat we niets te doen hebben. Verve- 1 ling is er niet bij. Maar we verdienen geen cent, ter wijl de meeste kosten ge woon doorgaan". Het gezin Silvius heeft als thuishaven Rotterdam, maar beschouwt het schip als het werkelijke thuis. „Onze wor tels liggen in Nijmegen", haast de schippersvrouw te vertel len. „Daar wonen drie van onze vier kinderen en daar is dq jongste nog op school. Die zit met haar eindexamen en wij zitten vast in Karlsruhe". Het ziet er naar uit dat het schippersgezin nog wel even in Duitsland moet blijven, want de „Florentinus" ligt aan de verkeerde kant van de bar ricade. De beide vaargeulen onder de overjarige spoorbrug bij Karlsruhe-Maxau zijn com pleet versperd sedert de twee Zwitserse schepen vol Rijn- grind er dinsdag na Pinkste ren zonken. Hoe zit dat dan met de spreek woordelijke Duitse Grtlndlich- keit? Als op de Autobahn-een ongeluk gebeurt is de onge- valsplek binnen de kortste ke ren geruimd en kan het auto verkeer weer rustig verder ra zen. „Er is gewoon geen materieel om de wrakken uit de rivier te halen", zo heeft Silvius begre pen. Op de Benedenrijn, in Duisburg, is wat Nederlands bergingsmateriaal voorhan den. Maar hier op de Boven- rijn zijn de Duitsers voor hon derd procent afhankelijk van. wat de Fransen hebben. Nou, dat houdt ook niet over. Ze hebben met twee duwboten wat aan die gezonken schepen getrokken of geduwd en het alleen maar erger gemaakt. Het onderste schip is gekan teld, met het open ruim naar de stroming toegekeerd. Re ken maar dat de jongens van Smit-Tak daar nog een hele kluif aan krijgen". Vloot Dit weekeinde wordt de ber- gingsvloot van Smit-Tak bij de plaats van het onheil ver wacht De bok 'Ajax' vormt de spil. Silvius: „Daar zullen ze hier van opkijken, want dèt is tenminste materiaal waar je in deze omstandigheden wat mee kunt doen". De bergers zitten echter met een groot bijkomend pro bleem: het Rijnwater staat vrij hoog. Zo hoog zelfs, dat we gens de sterke stroming de scheepvaart op een aantal Rijngedeelten verboden is. Het zogeheten voorland, waar de bergers de verankering van hun materiaal moeten aan brengen, staat diep onder wa ter. „En ik zie ze hier vanwege dat hoge water dit weekeinde niet eens arriveren", schat Sil vius de situatie in. „Het vaar- verbod geldt ook voor het ber gingskonvooi. Bij zulke water standen is het gewoon onver antwoordelijk om te varen". De peilschaal bij Maxau wees woensdag een waterstand van 8 tot 10 meter aan, met een wassende tendens. Boven 7,5 meter is er geen scheepvaart meer mogelijk. Maar bergen kun je volgens Silvius pas bij eern stand van 5,5 meter of minder. „Eerst moet die re genval in het gebied van de Bovenrijn eens ophouden", zegt hij. „En dan moet die prop water hier gepasseerd FOTO'S: DET zijn. Als het echt snel gaat, valt het water veertig centi meter per dag. Nou, ga maar note vult aan: „Nu boffen wij nog dat onze matroos een ge zinslid is. Raymond is bereid met ons de tering naar de ne ring te zetten. Anders komen daar nog eens personeelskos ten bij". Raymond was dinsdagochtend na Pinksteren degene die de onheilstijding op de radio hoorde. „We lagen in Breisach, een deel van de lading te los sen. We moesten nog naar Karlsruhe, om de rest te los sen. En dat was ons geluk, want anders hadden we een ligplaats toegewezen gekregen in Iffezheim. En daar is hele maal niks te beleven. Hier kun ie de stad nog eens in. Tram lijn 1 of 5, elke tien minuten". Zijn vader „Dat weet hij nu precies, want hij heeft een keer de verkeerde tram geno men". Zijn moeder: „Het valt best mee hoor, de meeste avonden is hij gewoon gezellig bij ons thuis s Avonds bou wen de mannen modelsche pen, vertelt mevrouw Silvius. Of er wordt naar de televisie gekeken. „En verder puzzelen en kaarten we. Je moet jezelf toch bezig houden". Volgens de schipper valt het mm ■■■I De bok „Hlev Op" van het Bremer bergingsbedrijf Sealift Is al ter plaatse. Als de waterstand het toelaat arriveert dit weekeinde het hulpconvool van Smit-Tak met het zware materiaal. FOTO: AUDET allemaal nog wel mee. „De schippers die in de Mercedes- haven in Iffezheim liggen zijn er veel erger aan toe. Die zit ten zo'n veertig kilometer hier vandaan en daar is echt niets loos. Ze zitten ver van de win kels, ver van de voorzieningen als stroom en water, en ver van het openbaar vervoer. Het is natuurlijk beroerd dat we hier stil moeten liggen, maar onder de omstandigheden mo gen we niet klagen Liggeld De havenautoriteiten in Karls ruhe verlenen intussen veel belangeloze medewerking, 's Avonds en tiidens de week ends is er elektriciteit van de wal. Liggeld is tot dusverre niet gevraagd. Silvius: „Dat moeten ze eens wagen! We lig gen hier niet voor onze lol! Zo denkt schipper H. Langen van de aanliggende „Animo" (thuishaven Nijmegen) er pre cies over. „In Wörth is wel lig geld gevraagd", weet hij. „En er zijn nog mensen die betaald hebben ook". Langen begroot ziin netto verlies op ongeveer 500 gulden per dag. „Ik weet niet hoe lang ik dit kan vol houden. Zo lang mijn sponsor, de bank dus, het goed vindt, zeg ik maar". Langen is in alle opzichten een kleine zelfstandige. Hij is vrijgezel, zijn eigen werkge ver, zijn eigen bevrachter en zijn eigen reder. „Ik zou u graag aan boord ontvangen", zegt hij „maar het is een enor me rommel. Ik ben namelijk aan het verven. Er staan niet eens meubels in de kamer. Met dat stilliggen heb ik in elk ge val tijd voor dit soort klusjes". Op de foto wil hij niet. Zijn ar gument: „Ik zie er niet uit in mijn verfplunje. Ik ben ook al een hele tijd niet meer bij de kapper geweest. Ik ga altijd in Nederland, want met die Duit se kappers kan ik niet praten". bEN HAAG Het Iraan- verzet, verenigd in de ,jj Nationale Verzetsraad —+(NCR) is optimistisch over de val van ayatollah Kho- iöJjmeiny. Overschaduwd door de voortdurende oor log met Irak, gaat het bin- nenlandse verzet door. 'Aan de westelijke grens met Irak worden veldsla gen geleverd tussen het 'r verzetsleger en het rege- 'iji ringsleger. En in het noor den en oosten wordt een stadsguerrilla gevoerd met aanslagen op leden van de veiligheidspolitie en overheidsgebouwen. Volgens Aladdin Touran, ver tegenwoordiger van de ver zetsbeweging Moedjahedien en Üd van de NCR, neemt het verzet nog elke dag toe. Eco nomisch gaat het Iran niet voor de wind: de olie, het be langrijkste exportprodukt blijft laaggeprijsd en de oorlog met Irak kost jaarlijks tussen de veertien en twintig miliard gulden. De interne politieke machtsstrijd wordt heviger naarmate Khomeiny ouder en neker wordt. „Mocht de aya tollah komen te overlijden, dan stort het huidige rege- nngsapparaat in en kan het verzet in de verwarring de macht grijpen", zo voorspelt Touran optimistisch. Touran: „Toen Khomeiny in 1979 naar Iran terugkeerde, was ik ook bij die zes miljoen mensen die hem in Teheran verwelkomden: het volk was dol-enthousiast. Onder het be wind van sjah Pavlevi waren alle politieke activiteiten ver boden en wie van oppositione le ideeën werd verdacht be landde in één van de overvolle gevangenissen waar martelen aan de orde van de dag was. Logisch dat iedereen van de ayatollah betere tijden ver wachtte". Executies In de eerste anderhalf jaar van het bewind onder Khomeiny werden echter in ras tempo de laatste mogelijkheden tot op- ftositie uitgeschakeld. De vei- igheidspolitie Pasdaran begon met een ware terreur in stra ten en gebouwen: mensen werden geschaduwd op hun contacten, (vermeende) acti visten opgepakt en gemarteld en de persvrijheid werd be knot. De islamistische wetge ving (sharia) werd tot het ui terste doorgevoerd: zo werden vrouwen bijvoorbeeld gecon troleerd op het gebruik van lipstick, zelfs onder de op nieuw verplicht gestelde cha- dor (sluier). Op 20 juni 1981 vond in Tehe ran een demonstratie plaats te gen de beknotting van de le vensvrijheid. Maar Khomei- ny's gardisten openden het vuur op de menigte van 500.000 mensen en er vielen honderden doden. Deze „Dag van Martelaars en Politieke Gevangenen in Iran" werd gisteren ook in Nederland (Amsterdam) herdacht door Iraanse vluchtelingen. Tijdens manifestaties, verspreid over de hele wereld werd gedacht aan de 70.000 activisten die in middels door het Iraanse re giem zijn geëxecuteerd en aan de naar schatting 140.000 poli tieke gevangenen. Touran: „Ik wil de regering onder sjah Pavlevi niet goed praten, maar wat Khomeiny doet, is veel erger. Van de geëxecuteerden was een derde deel vrouw, onder wie zelfs zwangere vrouwen. Zoiets gruwelijks liet zelfs Pavlevi niet toe. De gevangenissen, die door Pavlevi werden ge bouwd, zitten voller dan ooit. Het volk weet dat: behalve le den van de veiligheidspolitie en hun familie staat niemand nog achter het beleid van de ayatollah". Aan de Golfoorlog lijkt intus sen geen eind te komen. Giste ren nog meldde Iran dat 2.500 Irakese soldaten bij een offen sief aan het front waren ge sneuveld. Irak op zijn beurt pronkte met de dood van „dui zenden" Iraanse soldaten, zon der een precies aantal te noe men. Wapenembargo Hoe verklaart Touran de mas- 'sale volksinzet in de oorlog met Irak, waarvan televisie beelden ons doen geloven dat de Iraniërs bereid zijn te ster ven voor Allah en voor hun land? „Die verhalen uit Teheran als zouden vele honderdduizen den jongens vrijwillig naar het Volgens het verzet zijn de dagen van ayatollah Khomeiny geteld. FOTO: EPU front met Irak vetrekken zijn niet waar. Hooguit vijf procent faat vrijwillig. Het overgrote eel wordt geronseld: wordt bij uitgangen van voetbalsta dions opgepakt, op straat ge grepen uit scholen gehaald' Heeft de Iraanse Verzetsraad Irak nodig om de ayatollah te verdrijven? „Niet echt. Wel worden dui zenden verzetssoldaten ge traind in Irak. We hebben ook daar ons hoofdkwartier en onze uitvalsbases. Maar we verlangen van Irak geen troe penopmars naar Teheran. Overigens hebben wij ook geen wapens nodig van Irak of derde landen. Wij veroveren wapenmaterieel op de Iraanse legers. Het verzet hoopt wel dat een internationaal wapen- èn olie-embargo tegen Iran wordt ingesteld". Zijn er nog kansen op een vreedzame oplossing in de Golfoorlog? „De leider van de Verzetsraad Massoud Radjavi heeft samen met president Saddam Hoes sein in juni vorig iaar een vre desplan opgesteld. Ook voor Irak zelf is het noodzaak de oorlog te beëindigen, want het richt de economie ten gronde. Khomeiny heeft het vredes plan verworpen: hij wil niet praten, omdat een eventueel einde van de oorlog de aan dacht zou vestigen op gruwe lijkheden in Iran". JOOS PERSOON 99 BANGKOK De nieuwe regeringsleiders van Viet nam hebben hun sporen in de politiek van het land al sinds 1930 verdiend. De vraag is nu hoe lang zij de „gerontocratie" in het land nog aan de macht zullen houden. Pham Hung, de tweede man in de partij, werd gisteren door de nationale verga dering gekozen tot ver vanger van Pham Van Dong als premier. Vo Chi Cong, de derde man, ver ving Truong Chinh als president. Aangenomen wordt dat Hung en Cong de laatste bejaarden zijn die de touwtjes in Viet nam in handen hebben en dat zij de weg zullen vrij maken voor een machtso vername door een jongere generatie bestuurders. Minister van buitenlandse za ken Nguyen Co Thach vertel de verslaggevers dat Hung een mandaat heeft gekregen voor de uitvoering van de hervor mingen waartoe tijdens het partijcongres in december vo rig jaar werd besloten. Tijdens dat congres hadden de legen darische revolutionairen Pham Van Dong en Truong Chinh zich publiekelijk in het boetekleed gehuld en ver klaard dat hun orthodox socia listische beleid de Vietnamese economie niet vooruit had ge holpen. Maar wie is Hung? Volgens zijn officiële biografie werd hij op 11 juni 1912 geboren in de provincie Vinh Long in de Mekong-delta in het zuiden van het land. Hij werd van school gestuurd wegens zijn betrokkenheid bij de radikale ieugdbeweging. In 1930 sloot hii zich aan bij de communisti sche partij die net was opge richt door Ho Chi Minh. Het jaar daarop werd hij door de Franse autoriteiten gevangen genomen en ter dood veroor deeld. De straf werd omgezet in levenslange dwangarbeid en hij zat 15 jaar op het be ruchte gevangeniseiland Poulo Condore. Hij kwam pas weer vrij toen de Viet Minn in 1945 de macht in het noorden overnam. De komende negen jaar bestreed hij de Fransen in het zuiden en bekleedde hij belangrijke partijfuncties. Na de Franse nederlaag bij Dien Bien Phu, keerde Hung terug naar het noorden, waar hij snel carrière maakte in de partij. In 1956 werd hij lid van het Politburo en twee jaar later werd hij vice-premier. Sleutelfiguur Hung was een sleutelfiguur in de oorlog tegen Amerika en Zuid-Vietnam. In 1967 ging hij naar het zuiden als secretaris van de Zuidvietnamese com missie van het Centraal Comi té en als politiek commissaris van het Zuidvietnamees be vrijdingsleger, de Viet Cong. In 1975 was hij politiek com missaris van de Ho Chi Minh- campagne, het slotoffensief te gen de Zuidvietnamese rege ring, dat eindigde met de be zetting van Saigon. In 1980 werd hij minister van binnen landse zaken en bij het natio naal partijcongres in december vorig jaar werd hij de tweede man van de partij. Cong werd volgens zijn offi ciële biografie in 1913 geboren in een boerengezin in de cen traal Vietnamese provincie Quang Nam-Danang. Ook zijn vader was een overtuigd natio nalist en onder zijn invloed sloot Cong zich als jongeling aan bij de revolutie. Hij werd lid van de jeugdbeweging en in 1935 ook van de communis tische partij. In de volgende 10 jaar bekleedde hij belangrijke partijfuncties in zijn provincie. Net als Hung werd hij door de Fransen gearresteerd en tot le venslange dwangarbeid ver oordeeld, maar later werd hij vrijgelaten. Tiidens de oorlo gen bleef hij hoge civiele en militaire functies bekleden in centraal Vietnam. Hij was onder meer vice-voor- zitter van het presidium van het centraal comité van het Nationaal Front voor de Be vrijding van Zuid-Vietnam, de belangrijkste politieke organi satie in de oorlog tegen de Amerikanen. Cong was van 1977 tot 1979 minister van landbouw en in het tweede jaar van zijn ambtstermijn slaagde hij erin de produktie sterk op te voeren na het moeizame jaar 1977-78. Hij voerde het zogeheten „con trast-systeem" in, waardoor boeren een deel van hun pro duktie zelf op de markt kon den brengen, mits zg meer produceerden dan hun ouo- tum. Met dat systeem werd de aanzet gegeven tot verdere hervormingen die ook geba seerd ziin op decentralisatie van besluitvorming en mate riële prikkels. Maar Cong is ook een duide lijk vertegenwoordiger van de „oude garde" en niet iedereen is ervan overtuigd dat hij zich volledig zal inzetten voor het liberaliseren van de economie. Cong werd in juni 1986 vice- premier, als vervanger van To Huu, die werd ontslagen we gens wanbeleid. In december steeg hij in de partij-hiërarchie van de zesde naar de derde plaats.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9