Radicalen willen meer bloed zien Betogers in Zuid-Korea rijden politieman dood Popmuziek moet kunnendrugs en misdaad niet Zuidafrikaanse diplomaat verricht „zendingswerk" JITENLAND EeidócQowuvnt VS en Sovjet-Unie onderzoeken ozon Grauwe kustmus uitgestorven Afwijzing Hof in VS scheppingswetenschap jlitie alië: ode Brigades jtgeschakeld aanse jmmando's 3E(laar voor aanval GEWELDDADIGER KOERS ETA WAS VERWACHT: Vreemd transport Student ter dood veroordeeld POLITIEK COMMENTATOR VAN DE PRAVDA: 99 „NEDERLAND WORDT MINDER PROVOCATIEF": NI 19 ZATERDAG 20 JUNI 1987 PAGINA 7 voedkampen voor irte jongeren ANNESBURG In Zuid- ja heeft de adviesraad, die on- ontrole staat van de regerende jnale Party, „rehabilitatiecen- voor politiek gemotiveerde Üge delinquenten' aanbevolen, jts beveelt de adviesraad aan ook zwarte jongens voortaan de dienstplicht te onderwerpen ben „discipline bij te brengen", nenteel kent Zuid-Afrika al- voor blanke jongens militaire stplicht. Het rapport is op felle [ek van anti-apartheidsgroepe- en gestuit. In het verleden zijn aanbevelingen van deze ad- raad in de Zuidafrikaanse wet- ring opgenomen. Prins ontmoet panda Prins Bernhard maakt in het Chinese natuur reservaat Sichuan Wo- long kennis met panda Lantian. Het reusachti ge dier was het eerste dat in het reservaat werd geboren. Prins Bernhard is in China namens het Wereld Na tuur Fonds dat dit jaar een inzamelingsactie houdt om de panda voor uitsterven te be hoeden door speciale reservaten voor hen In te richten. FOTO: AP WASHINGTON Wetenschappers uit de VS en Sovjet-Unie gaan samen werken bij een onderzoek naar de ge volgen die ozon en andere gassen heb ben op het klimaat. In het samenwer kingsakkoord wordt vooral de nadruk gelegd op Antarctica, waar hoog in de atmosfeer een groot gat in de ozonlaag is ontdekt. Die ozonlaag is voor het le ven op aarde onmisbaar omdat zij de schadelijke ultraviolette straling van de zon tegenhoudt. Het akkoord bete kent een uitbreiding van de al be staande samenwerking tussen Ameri kaanse en Russische wet bii de uitwisseling van meteorologi sche informatie. LAKE BUENA VISTA De grauwe kustmus is uitgestorven. De laatste rasech te „dusky seaside sparrow" stierf in ge vangenschap in Disney World (VS). Hart en lever van het kleine diertje worden in gevroren en mogelijk gebruikt bij kloon- experimenten. De dood van de laatste overlevende, genaamd Oranjestreep, maakte een eind aan de gestage gang op weg naar uitsterving van de bruine, 15 centimeter grote Annospiza Nigrescens. De ondergang van de soort stond in 1980 al vast, omdat toen alleen nog vijf manne lijke exemplaren in leven waren. Bestrij dingsmiddelen en de aanleg van wegen zijn de oorzaak van het uitsterven. WASHINGTON Het Opperste Gerechts hof van de Verenigde Staten heeft de door religieuze fundamentalisten aangehangen „scheppingswetenschap" van de nand ge wezen. De opperrechters oordeelden met zeven tegen twee stemmen dat een onder wijswet van de staat Louisiana in strijd is met de grondwettelijk vastgelegde schei ding tussen kerk en staat. De wetgeving ge tuigt van een „discriminerende" voorkeur voor het onderwijzen van de scheppings leer zoals in de Biibel staat omschreven en richt zich tegen het onderwijlen van de evolutietheorie, die stelt dat de mens is ont staan uit lagere diersoorten, aldus het Ge rechtshof. Van onze correspondent Gerard Kessels) ME De Italiaanse politie ft in nauwe samenwerking 1 de Franse politie een har- slag toegebracht aan de ex- em-linkse Rode Brigades, ■en tijdsbestek van een weken> tijd zijn zeventien roristen aangehouden, on- wie ook de moordenaars luchtmacht-generaal Licio jrgieri, die op 20 maart de d vond. ,In feite zijn de e Brigades uitgeschakeld, is afgelopen met ze", zergt woordvoerder van de ca- inieri optimistisch, gens de Italiaanse politie nog slechts zes of zeven oristen op vrije voeten. Ze iden zich r.aar alle waar- ••v pijnlijkheid in Parijs verbor- *|i. Inmiddels beschikken de nse en Italiaanse politie r zoveel gegevens dat ze nen dat het r.og slechts een estie van tijd is of ook deze tsten worden gearresteerd, golf van arrestaties komt een moment dat de Rode gades zich net opnieuw ge- aniseerd hadden in kleine en. ?n 45 HA Vijftig bataljons vrijwilligers hebben een parade gehouden jh de hoofdstad Teheran. De igers van de Perzische zwoeren bereid te zijn ordacties uit te Voeren Amerikaanse schepen in tlf. Radio Teheran citeer- woordvoerder van de re- ionaire garde Afshar, die dat zijn troepen de Iraanse iden in de Golf hebben iderd in „enorme slag- ipen die alle schepen van vijand makkelijk kunnen iporen". Afshar zei tijdens i gebedsbijeenkomst aan de iversiteit dat de bataljons a „strevers naar het marte- rschap" op 28 juni worden pzet om „de Perzische Golf verdedigen en de agressie n de wereldarrogantie af te an". Met dat laatste bedoelt n in Iran de Verenigde Sta- CIA en het ministerie van itenlandse zaken in de VS u niet vantevoren op de ogte gesteld van de plannen a president Reagan om Koe- itse tankers in de Golf te schermen. Het Congres zal t besluit waarschijnlijk te- [draaien. >ntra's moeten onduras verlaten tGUCIGALPA De Hon- rese minister van buiten- Ddse zaken Contreras heeft rklaard dat zijn land niet ager zal toestaan dat de Ni- raguaanse Contra's Hondu- es grondgebied gebruiken tor hun strijd tegen de rege- ig in Managua. De Contra's bben al zeven jaar hun snpen in Honduras nabij de caraguaanse grens. (Van onze correspondent Paul van der Voort) MADRID De bomaan slag op klanten van een supermarkt in Barcelona betekent een zeer veront rustende ontwikkeling in de taktiek van de Baski- sche afscheidingsbewe ging. Het was de bloedig ste aanslag van de ETA sinds de campagne voor Baskische onafhankelijk heid in 1968 begon. Tot gisteren had de ETA de verantwoordelijkheid opgeëist voor het doden van in totaal zeshonderd mensen, meest po litiemannen, militairen en le den van de Guardia Civil. De burgerbevolking is echter nooit nadrukkelijk doelwit ge weest van de terroristenorga nisatie. „Deze aanslag is echter Waarschijnlijk elke gedachte die bij het zien van deze foto opkomt, is fout. De Amerikaanse Jeanne Trauger vond dit gewoon de handigste manier om de opgezette hertekop en de antieke kinderwagen in één keer naar de winkel te rijden, waar het wordt uitgestald in de etalage. "FOTO: AP van een andere aard dan wij tot nu toe gezien hebben. Het is een poging de regering te dwingen van koers te veran deren. Maar wij zullen niet toegeven aan blind geweld", zo reageerde de Spaanse pre mier Gonzalez. Slechts een enkele maal, bijna tien jaar geleden, doodde de ETA bij een bomaanslag op een treinstation in Madrid be wust vijf burgers. Ook bij de reeks bomaanslagen in toeris tenoorden aan de Spaanse kust heeft de ETA nooit bewust slachtoffers willen maken. De bommen bevatten tot nu toe slechts zeer weinig springstof en ontploften altijd op plaatsen en tijdstippen waarop niemand in de buurt was. De nieuwe „Beiroet"-taktiek van de ETA werd desondanks al enige maanden gevreesd. Begin diMaar kwam de leider van de ETA, de de 44-jarige Txomin Iturbe bij een auto-on geluk in Alegrije om het le ven. Hij stond bekend als een „gematigd" man. Na ziin dood is de macht binnen de ETA overgenomen door een groep mensen, van jongere leeftijd en met veel radicaler ideeën. De aanslag op de supermarkt plaatst alle bedreigingen van de ETA tegen ook de toeristen nu opeens in een ander dag licht. Ook dit jaar was weer gewaarschuwd voor een reeks bomaanslagen aan de Spaanse kusten, maar de angst daar voor was niet zo groot dat het toeristen werd afgeraden naar Spanje te gaan. De ETA-terro- risten hebben blijkbaar een grens overschreden, waardoor vanaf nu de meest onverwach te acties als mogelijk moeten worden beschouwd. De politie ke partijen hebben om maatre gelen tegen het ETA-terroris- me gevraagd en de bevolking opgeroepen krachtig haar af keuring te uiten. Een politieman dooft met een spuitbus de vlammen op het uniform van collega's, nadat studenten hen met benzinebommen hadden bekogeld. FOTO: AP SEOUL Zuidkoreaanse de monstranten zijn gisteren in de stad Taejon, ten zuiden van de hoofdstad Seoul, met een bus ingereden op een groep politiemannen. Daarbij kwam een 23-jarige agent om het le ven, aldus de staatsradio. De agent zou het eerste dodelijke slachtoffer zijn van de beto gingen tegen het bewind van Chun Doo Hwan. De demon stratie in het anders zo rustige stadje liep uit op een fors handgemeen tussen betogers en politie, die met traangas granaten gooide. Kort hiervoor waarschuwde de nieuwe premier Lee Han- key via de televisie het land dat de regering „buitengewo ne" maatregelen zou treffen als de onrust voortduurt Of daarmee de noodtoestand of de staat van beleg werd bedoeld is niet duidelijk. Terwijl de premier aan het woord was vlogen op straat in Seoul op nieuw stenen, molotov-cock- tails en traangasgranaten door de lucht. De regering heeft tot dusver volgehouden dat dfe oppositie bestaat uit kleine groepjes rel schoppers, onruststokers en communisten, terwijl de meer derheid van de bevolking ach ter de regering zou staan. De gebeurtenissen van de afgelo pen dagen duiden echter op een veel algemener verzet te gen het autoritaire bewind. Ook veel leden van de Kore aanse middenklasse zijn de straat opgegaan. MOSKOU Een student uit Kazachstan is door een Sovjet- rechtbank ter dood veroor deeld wegens het doden van een hulpagent en het mishan delen van een politieman tij dens rellen in de republiek vo rig jaar december. De recht bank heeft een aantal mede plichtigen tot vangenisstraffen veroordeeld. In de Kazachstaanse hoofdstad Alma Ata braken 17 en 18 de cember vorig jaar rellen uit nadat partijsecretaris Koena- jev, een Kazach, was vervan gen door de Rus Gennadi Kol- bin. Volgens officiële cijfers zouden de rellen aan twee mensen het leven hebben ge kost. Maar volgens Westerse informatie zouden bij de op stand ongeveer twintig men sen zijn gedood, terwijl dissi dente bronnen van 44 doden spreken. DEN HAAG „De tele visie moet straks laten zien hoe in de fabrieken kernwapens uit elkaar worden gehaald en ver nietigd. Dat is zo'n emo tioneel en belangrijk mo ment, daarvan moeten de mensen van dichtbij getui ge kunnen zijn. Misschien dat een Amerikaanse en een Russische generaal een hartaanval krijgen als ze het zien. Maar ons ge wone mensen zal die aan blik goed doen. En het is beter twee generaals op te offeren dan twee volken." Dat zei Tomas Kolesnichenko (56), politiek hoofdcommenta tor van dSovjet-partijkrant Pravda, die onlangs een be zoek bracht aan ons land. Hij sprak onder meer uitvoerig over de „glasnost" (openheid) dat momenteel het credo is in de Sovjet-Unie, ingeluid door partijleider Gorbatsjov. „De jeugd wil nu eenmaal popmu ziek, dus moet dat gewoon kunnen", zegt Kolesnichenko, zelf liefhebber van tangomu- ziek, Frank Sinatra en Charles Aznavour. „Maar er moet niet alleen leuk met elkaar worden gekletst Over wat allemaal fout is; din gen moeten echt veranderen. En dat lukt nog niet zo hard. Waarom leveren bij jullie de koeien gemiddeld tien- tot vijftienduizend liter melk, en waarom bij ons maar driedui zend liter? Déór draait glasnost om". De weinig concrete resul taten van de nieuwe partijlijn zijn te wijten aan de vastge roeste bureaucratie in zijn uit gestrekte land, zegt Kolesni chenko. De weerstand tegen verande ringen kent Kolesnichenko zelf ook, geeft hij toe. Hoewel hij hevig pleit voor invoering van meer computers in zijn land, vindt hij persoonlijk die dingen maar niks. Zijn verha len voor de krant schrijft hij nog met de hand: het geluid van een tikmachine vindt hij storend. Pornografie Het idee van al te grote open heid bij het figuurlijk af breken van de muur tussen Oost en West jaagt hem ook enige schrik aan. De Berlijnse Muur verdwijnt op den duur, dat staat voor hem vast. Breed lachend vertelt hij over de me nigte jongeren in Oost-Berlijn, die afgelopen weekeinde bij de Muur luid „Gorbatsjov, Gor batsjov" scandeerde: „Een be grijpelijke reactie". Maar met afgrijzen schetst hij al het kwaad uit het Westen dat zijn land kan overspoelen als de sluizen helemaal wor den opengezet: „Pornografie, drugs, misdaad, prostitutie. Toen ik voor het eerst in New York was, maakte ik bij toeval een demonstratie mee van ho moseksuelen. Ik zag opge maakte mannen met geverfde lippen. Dat was een hele schok voor mij", zegt hij ernstig. Met trots vertelt Kolesnichen ko vervolgens over een arti kel, dat vorige week in zijn krant stond. Daarin worden de vele wandaden onthuld van de partijleider in een kleine repu bliek bij de Oeral, die twintig jaar „als een tsaar" heeft gere geerd. „Ik denk dat zijn kop wel zal rollen", zegt Kolesni chenko vergenoegd. „Je kunt nu als krant alles verande ren". Stralend verhaalt Kolesni chenko over de persoonlijke aandacht van Gorbatsjov voor de Pravda. „Meteen nadat hij vorig jaar in het congres de nieuwe partijlijn had afgekon digd, belde hij ons. Dat was ecnt het allereerste wat hij na afloop van die belangrijke bij eenkomst deed. Jullie moeten mijn lijn steunen, zei hij, meer openheid in de krant, durf kri tiek uit te oefenen". Napoleon Hij glimlacht als de opzienba rende vliegtuiglanding op het Rode Plein van de jonge West duitser Mathias Rust ter spra ke komt. „Mijn zoon bij pers bureau Tass belde me. Een Frans persbureau meldt dat er een Westduits vliegtuigje is ge land op het Rode Plein, zei hij. Dat kan niet, zei ik, maar bel de toch naar een partijfunctio naris. „Tja, ehh... misschien klopt dat bericht toch wel een beetje", kreeg ik te horen. Hoezo een beetje, vroeg ik, is het vliegtuig maar op één wiel geland? Daar moet je defensie maar naar vragen, kwam er kwaad uit de telefoon en peng! de hoorn op de haak". „Natuurlijk heb ik gelachen, toen ik begreep dat het toch echt waar was. Maar dat was vermengd met tranen. Dit was een belediging van het vader land. Hitier heeft het Rode Plein nooit kunnen bereiken, Napoleon hebben we ook te gengehouden. En nu, terwijl defensie ons verzekerd had dat Moskou zo goed beveiligd is dat er zelfs geen vlieg door heen zou kunnen breken, ge beurt er dit Ik ben blij ik meen het uit de grond van m'n hart dat die jongen niet is neergeschoten. Maar dit had nooit mogen gebeuren". LILIAN VINTHER USKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER Im ri>ie roos uitten eihetwompje DU kin niet (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. DEN HAAG Als een zende ling, die in Nederland veel be keringswerk te verrichten heeft. Zo omschreef Chris Landman, tweede man van de Zuidafrikaanse ambassade eens zijn opdracht. Vier jaar lang was hij de kracht achter de stroom brieven waarin kranten, kerken, politici, en gemeenten op hun „dwalin gen" werden gewezen. Bin nenkort keert hij terug naar Pretoria. Vele tientallen lezingen heeft hij gehouden voor bijeenkom sten, variërend van politieke partijen, vrouwenorganisaties en studenten tot de Rotaryclub van Honselersdijk. Over be langstelling vanuit de Neder landse samenleving heeft de Zuidafrikaanse ambassade niet te klagen, meent Landman. „Ik word overvallen door ver zoeken om te spreken". Maar hij vindt het niet passend om organisaties bij name te noe men. In ieder geval horen daarbij alle politieke partijen, met uit zondering van de Partij van de Arbeid en klein links. "Dat is toch absoluut tragisch, dat een man als Wallage weigert met mij te praten! Dat is ver krampt! Mensen als Den Uyl en Wallage zouden juist naar Zuid-Afrika moeten gaan". Niettemin weigerde Pretoria enkele jaren geleden een vi sum aan een aantal leden van de Tweede Kamer-commissie van buitenlandse zaken, die toen een reis naar Zuid-Afrika wilde maken. Het PvdA-Ka- merlid Wallage werd bij een latere gelegenheid ook een vi sum geweigerd. Tegenwoordig wordt „kri- tisch-genuanceerd" geschre ven over Zuid-Afrika, stelt Landman. Ter illustratie somt hij een reeks academici op „maar ook in het Nederlandse parlement zie je de tendens bevestigd dat het „one man, one vote-systeem" in een plu- raai land als Zuid-Afrika niet kan werken. Dat is toch een positieve ontwikkeling." Provocaties Wie tegen de apartheid is, dient volgens de ambassade raad de Zuidafrikaanse rege ring te steunen. „P.W. Botha is zelf tegen apartheid. Hij heeft vele malen gezegd dat hij te gen racisme, volksverheerlij king en discriminatie is". Bij de verkiezingen in mei heeft president Botha een mandaat gekregen voor machtsdeling met de zwarten, aldus Land man. „Machtsdeling betekent niet dat de blanke regering de volledige macht wil houden. De conferentietafel staat open. De regering heeft een aantal principes geformuleerd, maar de agenda is open, alles is on derhandelbaar..." De „provocatieve geluiden" uit de Nederlandse samenleving mogen dan afnemen, de am bassade zelf heeft ook heel wat Erovocatieve geluiden laten oren. Een recente brochure hekelt de „hysterie" in de Ne derlandse pers, die zich laat gebruiken als „lijfblad voor al les en iedereen die tegen Zuid- Afrika is." De censuur in zijn land vindt hij daarentegen verdedigbaar. „Als de media de rol van des- tabilisator spelen, moet de staat zijn eigen souvereiniteit beschermen. Men moet ook de media niet verafgoden, vrij heid is relatief. Zeker, de bur gers hebben het recht om ge ïnformeerd te worden. Als de burgers menen dat de media daarvoor niet meer voldoende ruimte hebben dan moeten de politieke partijen bij verkie zingen die wil van het volk tot uiting brengen. Maar het volk heeft gesproken in mei, en toen is daarvan niets geble ken." Daarmee gemakshalve vergetend dat in mei alleen de blanken, slechts vijftien pro cent van het volk mocht stem men.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7