Zal het een jaartje langer duren... ^Bijbelverhalen: er staat néér dan er staat Wie de wereld wil veranderen moet nog steeds bij zichzelf beginnen nnenland 1" fieicbeSouofmt Politiek Partij Parlement 'LEIDOOI VOOR NIEUWE WIJZE VAN fERTELLEN IN KERK EN SCHOOL Disciplinair onderzoek agenten ZATERDAG 20 JUNI 1987 PAGINA 5" N HAAG Het begon imaal in de zomer van jaar, bij het aantre- van het tweede kabi- •Lubbers. De zojuist tieuw beëdigde pre- verklaarde desge- gte- fe* in een tv-uitzen- ■Jg, dat hij de „politieke sequenties" zou trek- als de werkloosheid 1990 niet met ten min- 200.000 personen zou gedaald. „U bedoelt u dan zult vertrek- n?", informeerde de in- viewer op gespannen ,Ja, natuurlijk", ant- lordde de minister-pre- ent het CDA werd menige ikbrauw gefronst bij deze jraak. Moest Lubbers zich alweer in het openbaar inen op een cijfer? En- jaren daarvoor had de ier beloofd dat hii zou af- als de werkloosheid zou jopen tot een miljoen, het ntal dat destijds door opposi tieleider Den Uyl was voor speld. Deze verzekering van de premier kon echter nog re delijk veilig genoemd worden, omdat het economisch einde lijk weer wat beter ging. Dat gold daarentegen zeker niet voor Lubbers' jongste belofte, zo meende menigeen in het CDA. De schrik werd in die kring nog groter toen Lubbers het afgelopen najaar in een ka merdebat nog een stap verder ging. Tegenover de nieuwe PvdA-voorman Kok verklaar de hij dat het kabinet zich ver plicht voelde het aantal werk lozen jé&rlijks met 50.000 te verminderen. Hoe kon Lub bers dat nu weer doen? „Eén flinke economische tegenval ler en die 50.000 wordt niet ge haald, waarna de PvdA het fa len van het kabinet kan vast stellen", riep men enigszins vertwijfeld in de CDA-fractie. Het onbegrip over Lubbers' optreden bij een man als CDA- fractieleider De Vries was des te groter, omdat de premier met zichzelf in tegenspraak leek te zijn. Het kabinet-Lub- bers-II heeft zich immers, net als Lubbers-I, ten doel gesteld de overheidsinvloed op de eco nomie te verminderen en het bedrijfsleven (weer) meer ei gen verantwoordelijkheid te geven. Op dat punt verschillen de christen-democraten tegen woordig essentieel van mening met de sociaal-democraten. Sinds de wederopbouw van ons land werd voltooid moes ten KVP, ARP en CHU en la ter het CDA steeds minder hebben van een centraal ge stuurde economie, zoals nog wel wordt voorgestaan door de PvdA. „Roots" Hoewel niet ieder van hen dat dagelijks zal beseffen, zijn de christen-democraten langza merhand teruggekeerd tot nun „roots". ARP-oprichter Abra ham Kuyper for 1880 het begrip „soevereiniteit in eigen kring". Dit komt er op neer dat de Staat geen ge zag heeft over wat Kuyper noemde de maatschappelijke kringen („het huisgezin, het bedrijf, de wetenschap, de kunst en zoveel meer"). De Roomseh Katholieke Staats partij, voorloper van de KVP, hanteerde in die tijd het zoge heten „subsidiariteitsbeginsel"; dat wil zeggen dat de Staat al leen subsidiair (aanvullend) mag ingrijpen, dus alleen als de burgers zelf hun taken niet naar behoren vervullen. Het tot stand brengen van een stel sel van sociale verzekeringen mag dus wel, maar het natio naliseren van machines en fa brieken, zoals de Sociaal De mocratische Arbeiders Partij (voorloper van de PvdA) be pleitte, beslist niet. Want zoals paus Pius XI het formuleerde in zijn encycliek Quadragesi- mo Anno uit 1931: „Onaantast baar is het recht om zelf te be zitten; de Staat kan dit recht niet ontnemen, want ouder dan de Staat is de mens". Druk op de ketel Niet zo verwonderlijk dus dat de christen-democraten het sinds 1958 (val van het laatste kabinet-Drees) steeds beter kunnen vinden met de liberale VVD, die immers ook op de bres staat voor een zo groot mogelijke economische vrij heid. Wat bezielde Ruud Lub bers dan in vredesnaam om als minister-president van een rechtgeaard CDA/VVD-kabi- net garènties te gaan geven voor het scheppen van banen en dan nog wel in de vorm van exact omschreven aantal len? „Hij leek verdorie Joop den Uyl wel met zijn banen plannen", zei een verbijsterde CDA'er eind vorig jaar. Had Lubbers dan toch wat overge houden aan de tijd dat hij deel uitmaakte van dat „rooie"-ka- binet Den Uyl. -pn zelf met een heel andere ver klaring. Hij vond het nuttig precieze werkgelegenheids- doelstellingen te hanteren, omdat daarmee „druk op de ketel werd gezet". Een kwestie van psychologie. Als de werk gevers een belangrijk deel van hun verlangens ingewilligd zien door dit kabinet, dan moeten zij daar ook iets tegen over stellen: meer banen! Met deze redenering wist Lubbers zich lange tijd al die partijge noten van het lijf te houden die wilden dat hij zijn belofte van vorig jaar zou relativeren. Tot de lippen De wenselijkheid van een der gelijke relativering begon pas tot Lubbers door te dringen toen de economische groei een maand of wat geleden ernstig ging stagneren. Zoals het er nu naar uitziet mag de premier beide handen dichtknijpen als de werkgelegenheid deze kabi netsperiode toch nog met en kele tienduizenden banen per jaar toeneemt. In ons land is net aantal „starters" op de ar beidsmarkt, op zoek naar een baan, nog altijd aanzienlijk groter dan het aantal mensen dat ophoudt met werken, het geen een nadeel is in vergelij king met andere Westeuropese landen. Hoezeer het kabinet inmiddels van dat besef is doordrongen, moge ook blijken uit het feit dat er een plan uit de vrieskist is gehaald om de leeftijd te verhogen waarop men recht heeft op het wettelijk mini mumloon voor volwassenen. Die grens zou van 23 naar 27 jaar moeten. Vier jaar geleden wees Lubbers dit idee nog ver ontwaardigd van de hand. Nu verdedigt diezelfde Lubbers datzelfde idee, in de hoop daardoor de kansen op werk voor jongeren te vergroten. Waar het gaat om de bestrij ding van de werkloosheid is het kabinet het water kenne lijk tot aan de lippen gestegen. Als de werkloosheid niet snel genoeg daalt, komt de moge lijkheid in zicht dat het CDA het bij de volgende kamerver kiezingen zonder zijn voor naamste stemmentrekker moet doen. Logisch dus dat in die partij, en niet in de laatste plaats bij Lubbers, het gevoel was ontstaan dat alle zeilen moeten worden bijgezet om het onheil af te wenden. Het voorstel om de jeugdlonen op te rekken was in elk geval al iets, maar er moest nog meer komen. Dat gebeurde afgelo pen zaterdag, tijdens de partij raadsvergadering van het CDA. „Misschien dat we bij de verkiezingen van 1990 nog niet bij de 500.000 zijn", zei LubberS daar in zijn slottoe spraak. En achteloos voegde hij eraan toe: „Zal het een jaartje langer duren....". Daar mee was het hoge woord eruit: het getal was niet langer hei-" lig! Judo Voor de oppositie leek het een opgelegde kans en Wim Kok was er dus als de kippen bij om Lubbers in de Tweede Ka- mer voor schut te zetten. Maar sinds afgelopen dinsdag weet de PvdA-leider dat men wel heel vroeg moet opstaan om de eerste man van het CDA te verslaan. De fout die Kok maakte was dat hij zich con centreerde op de getallen en niet op de inhoud van het be leid. Kok voerde aan dat Lub bers na al zijn beloften mislukt is, als het een jaar langer duurt voordat de werkloosheid tofer 500.000 personen is gedaald. Daarmee bood Kok echter de premier een niet te missen kans. „Indien wij in mei 1990 de werkloosheid hebben ten rug- Ja ik ebracht naar 520.000, ga misschien tevreden naar huis en mag de heer Kok het beter gaan doen!" Politiek judo van de eerste categorie. Lubbers - neemt de aanval over en Kok ligt op de mat nog voor hij weet wat er gebeurd is. RIK IN T HOUT VIJFTIG JAAR MORELE HERBEWAPENING VEENENDAAL „Nieuw Nederland loopt van stapel". Met deze leus riep de Morele Herbewa pening in mei 1937 Neder land op massale bijeen komsten in de Utrechtse Groenteveilinghal te be zoeken. Tienduizenden bezochten de manifesta ties waar met vlaggen, doedelzakken en muziek werd opgeroepen tot be zinning. Vandaag viert Morele Herbewapening in de Utrechtse jaarbeurshal haar vijftigjarig jubileum. Na al die jaren is de Morele Herbewapening nog steeds le vend, al zijn de tijden van voor de oorlog nooit meer weergekeerd. De beweging heeft een kantoor in de Haag se Amaliastraat en een cen trum in Wassenaar waar cur sussen en conferenties worden gehouden. Maandelijkse bij eenkomsten, waar ervaringen worden uitgewisseld, worden bezocht door vijftig a zestig Eersonen. Conferenties trek en de laatste jaren tussen de honderd en tweehonderd per sonen. Alle leeftijden zijn daarbij vertegenwoordigd: mensen, die de bijeenkomst in 1937 nog hebben meegemaakt, echtparen met kinderen maar ook studenten. Naar schatting van de beweging zelf zijn er in Nederland ongeveer duizend mensen actief. Fouten Morele herbewapening is een door de Amerikaanse predi kant Frank Buchman opge richte beweging. Zij wil dat de mens zichzelf beter leert ken nen, zijn fouten inziet en daar door een betere verhouding met andere mensen krijgt Mr. A Burger, een actief mede werker van de beweging, merkt een toenemende be langstelling voor deze gedach ten. Burger: „Ik kom steeds meer mensen tegen, die besef fen dat het slecht voor de sa menleving is als je maar doet waar je zin in hebt. Dat leidt tot zaken als vandalisme en echtscheiding. Ze zien in dat de mens moet veranderen". Hulpmiddelen voor deze ver andering zijn de vier absolute morele maatstaven: eerlijk heid, reinheid, onzelfzuchtig heid en liefde. De 86-jarige Dirk de Loor, oud-burgemees ter van Delft en in de jaren vijftig en zestig jaren Eerste en T\veede-Kamerlid voor de PvdA is een morele bewape- naar van het eerste uur. De Loor: „De bijeenkomsten tus sen Hemelvaart en Pinksteren in 1937 sloegen enorm aan. De jaren dertig waren een tijd waarin alles instabiel was. Het nationaal socialisme had veel aanhang. De vrees dat de NSB in 1937 veel aanhang in de Kamer zou krijgen was groot". Nieuwe wereld In dit geestelijk klimaat gaven de boodschappen van de More le Herbewapening hoop: „Nieuwe mensen-nieuwe vol ken-een nieuwe wereld; Als de mens luistert, spreekt God; Wie de wereld wil veranderen moet bij zichzelf beginnen". Vooral bij de Nederlandse Christen Studenten Vereni ging vonden de ideeën Van Frank Buchman gehoor. De eerste levensveranderaars wa ren trouwens studenten uit Oxford. Tijdens een reis met Buchman door Zuid-Afrika: kregen zij de naam Oxford- groep. Later werd de naam ge-- wijzigd in Morele Herbewape ning. De Loor: „In die jaren bewapende Hitier Duitsland. Andere landen wilden niet achter blijven en bewapenden ook. Daarom koos Buchman voor de uitdrukking morele of geestelijke bewapening. Dat sloeg aan. Mensen als koningin Wilhelmina, de Groningse_ commisaris Linthorst Homan en minister Patijn spraken over de noodzaak van morele herbewapening". De verwachtingen in Utrecht waren in 1937 hooggespannen. Velen werden door de Tweede Wereldoorlog teleurgesteld. De Loor:„Het nationaal-socialisme bestreed de Morele Herbewa pening. Mensen zijn vanwege hun betrokkenheid met deze beweging door de bezetter op- Oud-burgemeester D. de Loor: „Morele herbewapening is een oproep aan ieder mens om zichzelf te leren kennen". FOTO: APA gepakt. Na de oorlog zijn de grote biieenkomsten niet meer teruggekomen. Wel heeft de beweging in Europa een gees telijk centrum gekregen, in het Zwitserse Caux. Vorig jaar is in Caux een conferentie ge houden tussen Japanse en Westerse industriëlen om tot een beter begrip van elkaar te komen". Meditatie Voor Morele Herbewapening is een christelijke achtergrond overigens niet noodzakelijk. Iedereen kan er aan doen. Be slissend is of de mens de stem van zijn hart gehoorzaamt. De Loor: „Morele herbewapening is een oproep aan ieder mens om zichzelf te leren kennen. Het is geen sekte of vereniging en de beweging kent ook geen leden. Wel zijn er mensen die geld geven. Dat geld wordt be heerd door een stichting en dient om het kantoor in Den Haag en ons centrum in Was senaar te beheren". Voor De Loor is de Morele Herbewapening van ingrij pende betekenis voor zijn le ven geweest: „In 1935 kwam ik in contact met de Oxford- groep. Dat heeft mij tot een in tensievere beleving van het christendom gebracht. In alle omstandigheden stel ik de vraag wat Gods wil voor mij zal zijn. Ook houd ik iedere dag een meditatie, een stille tijd. Ik ben het altijd blijven doen, ook tijdens mijn politie ke loopbaan. In de jaren zestig jaren heb ik tijdens een reis op de Philipijnen tegenover Indo nesiërs toegegeven dat wij zwarte bladzijden in onze ko loniale geschiedenis hebben. Daar ben ik scherp op aange vallen, maar mijn houding werd ingegeven door de stille tijd". FRANK DE KLERK ROTTERDAM Burgemeester Peper heeft een disciplinair on derzoek gelast tegen vier agenten van het Rotterdamse politie korps die zich mogelijk in functie hebben misdragen ten aanzien van Rotterdammers van Marokkaanse afkomst. De agenten zouden zich in 1985 en 1986 onder andere schuldig hebben gemaakt aan mishandeling en diefstal. De zaak kwam aan het rollen na klachten van met name Marokkaanse midden standers uit de buurt. Ook het openbaar ministerie in Rotterdam houdt zich met de affaire bezig. Tegen een van de betrokken politiefunctionarissen, een 26-jarige hoofdagent, loopt nog een gerechtelijk vooronderzoek. De hoofdagent is sinds begin dit jaar geschorst. De andere agenten zijn inmiddels overgeplaatst. 1ST „Er staat meer n er staat". Dat is het )tto van drs. T.M. Gil- is als hij spreekt over t godsdienstonderwijs de basisschool. De lag naar het hoe van de oofsoverdracht op de sisschool - en wellicht eer in het voortgezet on twijs - is blijvend actu- L Leerkrachten onder- inden steeds meer moei- om bij de kinderen een te vinden voor ge- erdracht. Isa M kerl kwestie raakt het hart van ere-voorzitter van de Unie ihool en Evangelie. Dat was toen hij voorzitter was en at is nu, vijf jaar later nog zo. adviseur van de taakgroep rk en onderwijs" van de ereformeerde Kerken en als lorganger in kerkdiensten is er actief bij betrokken. fe moeten opnieuw leren uit de bijbel. We loeten gaan zien hoe de bij- alse geschiedenis profetische >chiedenis is. Bijvoorbeeld: rekenen het boek Jozua tot historische boeken. De jo- n doen dat niet, die rekenen tot de profetische boeken, gaat dus niet om een ver- van wat er is gebeurd, om de verkondiging hoe den en in hen alle ge iten van de aarde, naar beloofde land zullen trek- dat hen door een wonder schoot valt. En de bewo- van Jericho, die door Is- worden verdreven, staan el voor alle mensen die bedreiging zijn voor alle sen van goede wil, die in Ie de aarde willen bewo- is de verkondiging van t verhaal; niet de historici- >t van het boek Jozua is het üiike, maar wat het wil daar schuilt het geheim ander voorbeeld zijn de alen van de profeten. Net de andere boeken van de 1 zoals de joden die ken- zijn die geschreven toen joden in ballingschap wa- 1 Ze vroegen zich af hoe toch gekomen was dat ze hun land waren wegge- en nu in een vreemd zaten. De verhalen van [er werden gebruikt om antwoord te geven op hun handigheden; wat God te ïggen had over het leven nu. o zijn die verhalen profeti- foe verhalen geworden, ze 6vén aan hoe kan worden '°orkomen dat de geschiede- •s zich herhaalt. Precies zo Wie de bijbelse verhalen ver telt al waren het historische verhalen, of als verhalen uit de „vaderlandse geschiedenis" van Israël, die loopt vast. On vermijdelijk komen kinderen in de proolemen met de oor logsverhalen van het Oude Testament en in het Nieuwe Testament met de wonderver halen. Er staat meer dan er staat. Ons waarheidsbegrip: een verhaal is pas waar als het precies zo is gebeurd, dekt niet de werkelijkheidsopvatting waarin de bijbel spreekt. Als in Genesis God vraagt: „Adam, waar zijt gij", moeten we die woorden niet zo opvat ten zoals ze er staan, alsof God niet wist dat Adam achter de bladeren stond, maar ze lezen in de betekenis van het joods denken. Dan betekent die vraag: Mens, wat heb je met mijn schepping gedaan. En daarmee is dat bijbelse verhaal midden in onze werkelijkheid geplaatst en zien we de bete kenis er van in ons eigen le ven". „Je zult ze de kost moeten ge ven die in de scholen tóch de bijbelse verhalen als histori sche verhalen vertellen. Dat mag van mij, als ze er dan maar iets méér bij vertellen, Boven: Drs. T.M. Gilhuis FOTO: PR namelijk de betekenis er van. Waar het om gaat is dat de be trouwbaarheid van de bijbelse verhalen niet is gelegen in de nauwkeurigheid waarmee zij weergeeft wat er in het verle den plaatsvond, maar wel in de verkondiging die uit die weergave spreekt. Overigens denk ik ook dat veel mensen in het onderwijs best anders zouden willen vertellen, maar niet goed weten hoe je dan over Jona in de vis vertelt of over de oorlogsverhalen in het Oude Testament. Er is grote behoefte aan een praktijkge richt handboek voor het op nieuw vertellen van de verha len. Allerlei publicaties, denk aan die van Lam, Deurloo, Klink of Eykman, geven wel veel stof, maar het moet eens gebundeld worden. Ik weet ook best dat er theolo gische motieven worden aan gevoerd om het scheppings verhaal als historisch verslag te lezen. Maar ik denk dat steeds meer mensen gaan zien dat je zo de betekenis ervan kleineert. De grote aandacht van christenen voor het joden dom is een uiting van het be sef dat het westers denken ons vervreemd heeft van de echte taal van de bijbel. Hier en daar zie je dat het joodse denkkli maat het griekse aflost". Kinderen in de kerk Gilhuis heeft in de Gerefor meerde Kerken preekconsent, dat wil zeggen dat hij zon der een officiële theologische opleiding kan voorgaan in kerkdiensten. Van menige kansel heeft hij gewezen op het grote belang van de sa menwerking tussen gezin, kerk en school. En op de ruimte die de kerk aan de kin deren moet bieden. „Ouderen moeten voor de jongeren in schikken in de kerkbank. Wie dat niet doet, moet niet vreemd opkijken als de jonge ren straks definitief hun plaats onbezet laten". Hij pleit er dan ook voor dat kinderen in de hoofddienst blijven, dus niet „de kerk wor den uitgestuurd". „Je kunt dat niet alle gevallen volhouden; kinder-nevendiensten blijven nog wel nodig. Want niet elke hoofddienst kan kinderen ge ven waarop zij recht hebben. Maar je moet er dan wel voor zorgen dat er een relatie is tus sen wat er in de hoofddienst gebeurt en wat in de kinder- nevendienst aan de orde wordt gesteld". Gilhuis heeft in zijn inmiddels behoorlijke „preekpraktijk" een oeroud katholiek gegeven ingevlochten: het hongerdoek. In de middeleeuwen werd ge durende de vastentijd het al taar onttrokken aan het oog van de gelovigen. Al die pracht en praal paste niet bij de oproep tot vasten en boete doening. In de loop der tijden werd die eenvoudige doek versierd met symbolische mo tieven betrekking hebbend op het lijden van Christus. Na de renaissance ging déze praktijk verloren, tot in 1976 de Duitse Vastenaktie de traditie oppak te. Vooral kunstenaars uit de Derde Wereld kregen op drachten moderne hongerdoe ken te maken. Het lijden van Christus en van de wereld, on recht en hoop werden onder meer door de Haïtiaanse kun stenaar voor de Duitse Vasten aktie op een hongerdoek vast gelegd. Gilhuis heeft ontdekt dat deze, vaak in zogeheten primitieve stijl, geschilderde doeken uitstekend kunnen functioneren in een kerk dienst. Niet alleen kinderen, maar ook volwassenen worden aangesproken door de rijke symbool- en kleurkracht van zo'n doek. Durven experimente ren Een predikant die op serieuze Onder: Honger doek: „Onder de regenboog" van Jacques Chéry. Op dit doek krij gen bijbelse ver halen over recht en onrecht, don ker en licht sym bolische vormen tot in de heden daagse werkelijk heid toe. (Uitgave Nederlandse Mis sieraad; 073- 142748) FOTO: PR wijze met de kinderen in de kerk wil omgaan, moet er ont zettend veel tijd in steken, weet Gilhuis. „En van wie kan je dat vragen? Bovendien toch lang niet iedere predikant heeft het in zich om de kinde ren de plaats te geven waar ze recht op hebben? Je zou hier kunnen denken aan samen werking tussen kerk en school. De schoolmeester zou met zijn kundigheid een be langrijke rol kunnen spelen, theologisch ondersteund door de predikant. Behalve aan het laten spreken van de verhalen, moet je ook durven experimenteren. Bij voorbeeld met interruptie-mi crofoons in de kerk. Natuur lijk niet zo maar iets doen, maar goed voorbereid. De jon geren moeten merken dat ze er bii horen, dat ze een deel van de gemeente zijn. We zijn dat niet zo gewend, al die an dere vormen. De preek van de dominee is het hoofdbestand deel van de dienst. Maar zo hoeft het niet te blijven. Kijk naar het onderwijs. Zo langza merhand hebben ook heel „ge wone" scholen dingen overge nomen van bijvoorbeeld Jena planscholen of Montessori scholen. Zo kan het ook in de kerk; wat nu buitendijks is kan binnendijks worden LÜTSEN KOOISTRA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5