ama Ook ziekenfondspatiënten in „verkeerde bedden" Gehuwde vrouw behoort geen baan te hebben EIS VAN NEGEN MAANDEN IN SLAVENBURG-PROCES Snoeien gezondheids zorg tast kwaliteit en werkgelegenheid aan vs NNENLAND fc-estaties vakantie- v«Korfoe a* eclameraad erbiedt ir-spots bstbank Geen aids-test aan de grens Tweede Nederlandse brigade niet nodig in Duitsland LEERLING (RPF): Van Brienenoordbrug 2 veel sneller klaar Ook aanslag op Shell-station in Nieuwegein Moedersterfte fors gedaald HaidóQ-Oowiant ZATERDAG 20 JUNI 1987 PAGINA 3 e e"1 RFOE De politie op het ricl ekse eiland Korfoe heeft r ,n bareigenaren, de 36-jari- n°8 jjorgos Fistouris en zijn 37- e ge broer Konstantinos, ge- eer' esteerd op beschuldiging jdoodslag. Zij hebben toe- even deze week de Am- 1 dammer B. Ritt (33) en de D. Bernstein (31) te heb- achtervolgd nadat in hun een ruzie was ontstaan. Zij den de beide toeristen min a meer gedwongen hebben V laf een tien meter hoge rot- Ku int de zee in te springen, paar uur later werden lijken in het water aange lett win omt Aai «p ida; fen. ARLEM De Reclame- heeft gisteren definitief loten dat de tv-commercials de Postbank met Koos tema in de huidige vorm t meer mogen. Reclameraad acht de com- ■cials in strijd met artikel 6 de voorschriften voor de lerlandse etherreclame, artikel verbiedt onder an- e mogelijk misbruik van ag of vertrouwen dat perso- I door hun optreden in tv- rramma's bezitten. Daarom Prad een klacht inge- nd. „Mensen raken in ver- rring als ze eerst iemand uur een hypotheek zien iprijzen en direct daarna i programma over bij voor lid aids zien presenteren", us de woordvoerder van id. Volgens hem was het id alleen te doen om duide- heid te verkrijgen over de irpretatie van artikel 6. inen drie dagen na de uit- aak moeten de spots van tv-scherm zijn verdwenen, woordvoerder van de Post- ik kon nog niet zeggen hoe toekomstige commercials de Postbank er uit gaan Of Koos Postema daar in It is ook nog niet duide- Volgens hem staat in de raak van de Reclameraad expliciet dat de figuur >ma niet meer mag. De ieraad stelde dat de tv- ,ja presentator en decor ijk een objectief infor- if programma suggereren. Werkloosheid che minderheden lgroot" EN HAAG De minderhe- snorganisaties hebben met p], gemis geconstateerd dat de ,t:B gering haar toezegging aan Jei i Tweede Kamer over de rkgelegenheid voor etni- sch he minderheden niet na- ïoet »nt In deze kabinetperiode txxiuden 2400 banen bij net rijk dig orden gecreëerd voor deze lurii oep, maar dit aantal is re- 1 e*nt teruggebracht tot 1500 in i, je rtjaar 1990. De werkloosheid lx der etnische minderheden is ;te aanvaardbaar groot: meer un:|an veertig procent over de k's hele linie en tussen de 45 en I procent onder de jongeren, LB( 'stelde mr. H. W. van Doorn, n sc lorzitter van het Nederlands ov entrum voor Buitenlanders i voormalig minister van r du m gisteren in Den Haag. 'tief S loofdredacteur Hl Iet Parool legt unctie neer MSTERDAM De hoofdre- acteur van Het Parool, Wou- t Gortzak, legt zijn functie eer. „De opvattingen over de aortgezette vernieuwing van e krant liggen te ver uiteen m een vruchtbare samenwer- "nf ^8 te garanderen", aldus de ijjV; oofddirectie van de Perscom- nn» natie, de uitgever van Het iod arool, gisteravond in een ver- laring. brtzak heeft zijn besluit ge- omen in gezamenlijk overleg 'et de hoofddirectie en het Jestuur van de stichting Het arool. Gortzak zal de lopende erkzaamheden voortzetten •■ni itdat een opvolger is gevon- Jinen. Hij zal wel voor Het Pa wl blijven schrijven. "outer Gortzak (56) werd op 1 'aart 1981 hoofdredacteur an Het Parool. DEN HAAG Ons land zal aan de grens geen aids-test invoeren. Dat zou te veel kosten terwijl het boven dien alleen een vluchtige moment opname oplevert waarmee de volks gezondheid niet gediend is. Het geld dat voor de tests nodig zou zijn kan beter besteed worden aan voorlich ting over aids en maatregelen die de bloedvoorziening moeten bescher men tegen de ziekte. Het kabinet heeft dit gisteren op voorstel van staatssecretaris Dees (WVC) besloten. Het kabinet houdt vast aan een vrii verkeer van perso nen en een gelijke bahandeling voor eenieder. GRAFENWÖHR De opperbevelhebber van de NAVO in Centraal-Europa, de Westduitser Leopold Chalupa, vindt een tweede Nederlandse brigade in West-Duitsland niet nodig. „Na tuurlijk moet ie zoveel mogelijk troepen hebben voor een geloof waardige afschrikking. Maar het Eerste Legerkorps van Neder land in de Bondsrepubliek is in crisistijden snel te mobiliseren. Een tweede brigade is op dit moment dan ook niet aan de orde. Bovendien is er geen huisvesting voor, het zou erg veel geld kosten allemaal nieuwe barakken neer te zetten." De hoogste baas van AFCENT (Allied Forces Central Europe) reageerde in het Westduitse Grafenwöhr op de vraag wat hij vindt van de suggestie van Amerikaanse zijde om de Europese defensie-inspanning in Europa uit te breiden, bijvoorbeeld met een tweede brigade. „Het niet plaatsen van Patriots in België is één van mijn zorgen. Ik hoop dat de Belgische regering alsnog zal besluiten de Patriots aan te schaffen". Vice- admiraals Vier jaar geëist tegen schutter Koerdisch feest ZUTPHEN Het motief van de aan slag op de aanwezigen van het Koer disch nieuwjaarsfeest in de Deventer Schouwburg, waarbij zes mensen ge wond raakten, is gisteren tijdens de rechtszaak in Zutphen volledig ondui delijk gebleven. Officier van justitie mr. De Haas maakte er tijdens de zit ting ook geen halszaak van. „Politiek speelt voor mij geen enkele rol", zei hij. Alleen de 23-jarige Arnhemse ver dachte Celal O. erkende dat hij secre taris is van de Koerdische afschei dingspartij PKK in zijn woonplaats. Tegen de 28-jarige Yumus B. uit Rot terdam eiste de officier een gevange nisstraf van vier jaar. Hij wordt ge zien als de schutter bij de aanslag. RUIMTEGEBREK VERPLEEGHUIZEN BETREFT HELE GEZONDHEIDSZORG DEN HAAG/AMSTEL VEEN In de eerste vijf maanden van dit jaar lagen ongeveer driehon derd particulier verze kerden in een „verkeerd bed". Ze hadden in een verpleeghuis moeten lig gen, maar lagen in een ziekenhuis. De verzeke ringsmaatschappijen hoe ven een verblijf in een verkeerd bed niet te ver goeden en doen dat ook niet. Nu de rechter deze week heeft uitgesproken dat het ministerie van wvc de rekeningen daar voor moet betalen, kan staatssecretaris Dees van volksgezondheid een müjoenenstrop verwach ten. Bovendien roept het gebrek aan ruimte in verpleeghuizen vragen op over het functio neren van de gehele gezond heidszorg. „Met alleen maar meer bedden in verpleeghui zen zijn we er niet", zegt E. van der Veen van de Zie kenfondsraad. De advocaat van de Consumentenbond heeft de landsadvocaat giste ren gesommeerd onmiddel lijk de rekening van 77.000 gulden te betalen die het Haagse ziekenhuis Antonius- hove stuurde aan een man uit Alphen aan den Rijn voor de verpleging van zijn de mente vrouw. De 76-jarige vrouw, die na een hersen bloeding in iuni 1986 werd opgenomen, bleef tot maart van dit jaar in het zieken huis, terwijl ze eigenlijk al sinds augustus in een ver pleeghuis had moeten liggen. in maart van dit jaar kon ze uit het ziekenhuis, omdat een verpleeghuisbed was vrijge komen. Maar toen ontving haar man een rekening van Antoniushove van ruim tach tigduizend gulden. Hij schrok zich rot, hij is er echt behoor lijk overspannen van ge weest. Vooral ook omdat men al begon te informeren of hij misschien een eigen huis had en dergerlijke. De familie schakelde vervolgens de Consumentenbond in en toen wij van het ministerie van wvc geen bevredigend ant woord kregen op onze vra gen, hebben we net kort ge ding aangespannen. En met succes: wvc moet onmiddel lijk dokken". Zorg De heer E. varr der Veen van de Ziekenfondsraad. FOTO: GER DIJKSTRA Ze was daarmee één van de vele patiënten die in een zie kenhuis liggen te wachten tot er een (zeldzame) plaats vrij komt in een verpleeghuis. Zij moest zelf voor de kosten op draaien. Indicatie Meneer Pieterse uit Alphen aan den Rijn, schoonzoon van de bejaarde patiënte: „Miin schoonmoeder werd op medische indicatie opgeno men; er werd gevreesd voor haar leven. Maar eind juli kwam een controlerend arts van de Nuts-verzekering langs en die constateerde dat de medische indicatie was vervallen. Mijn schoonvader kreeg een brief waarin de verzekering meedeelde dat de vergoeding per half au gustus gestopt werd. Daarop stuurde mijn schoonvader een brandbrief naar het zie kenhuis om te zeggen dat het zo toch niet kon. Maar Anto niushove reageerde niet. Ja, achteraf zegt men aan mijn schoonmoeder meegedeeld te hebben dat ze zelf de reke ning moest betalen, maar ze herkent mij niet eens, dus wat heb je daar nou aan". Mr. Bontje van de juridische afdeling van de Consumen tenbond: „De familie heeft vanaf juli allerlei pogingen gedaan om mevrouw in een verpleeghuis geplaatst te krijgen, zelfs via een bemid delingsbureau en maatschap pelijk werk, maar het lukte .niet, nergens was plaats. Pas De financiële gevolgen voor de particulier verzekerden hebben het probleem van de verkeerde bedden schrijnend in beeld gebracht, maar de driehonderd „particulieren" die de eerste helft van dit jaar op een verpleegbed la gen te wachten, waren niet de enigen. Van der Veer, voorzitter van de werkgroep „verkeerde bedden" (waarin onder meer de Ziekenfondsraad, de Zie kenhuisraad, wvc en de ver zekeringsmaatschappijen vertegenwoordigd zijn): „De ziekenfondsen vergoeden het verblijf in een verkeerd bed wel, dus hun patiënten liggen financieel goed. Maar wie in een ziekenhuis verblijft ter wijl hij daar niet thuishoort, krijgt toch niet de zorg die hij nodig heeft". De werkgroep, die half sep tember advies hoopt uit te brengen aan staatssecretaris Dees, beschikt niet over cij fers, maar weet wel dat de particulieren maar een topje van de ijsberg uitmaken. „Het probleem is veel gro ter", zegt Van der Veen. „Je weet niet hoeveel mensen thuis liggen, terwijl ze naar een verpleeghuis toe zouden moeten. Hetzelfde geldt voor mensen die ten onrechte ver blijven in tehuizen voor be jaarden of zwakzinnigen. In feite gaat het dus om de vraag of er wel genoeg voor zieningen zijn". Van der Veer bedoelt daar mee niet alleen of er wel ge noeg ruimte is in verpleeg huizen (vooral in de regio Den Haag, Rotterdam en Arnhem schort het daaraan), maar bijvoorbeeld ook of de mensen thuis wel genoeg hulp krijgen. „Als mensen naar een verpleeghuis moe ten, kan dat ook een gevolg zijn van het slecht functione ren van de eerste-lijns ge zondheidszorg huisartsen, wijkverpleegkundigen, kruis verenigingen. Of van een ge brek aan verzorgingscentra, zodat mensen ten onrechte in een verpleeghuis geplaatst worden. Dat maakt het zo ontzettend lastig te zeggen: meer verpleeghuisbedden, dan zijn we er wel. Zo is het niet". Volgens Van der Veer is „zijn" werkgroep daarom driftig bezig in kaart te bren gen waar het nu precies aan schort. Van der Veer ver wacht dat een versterking van de thuiszorg daarbij in geen geval gemist kan wor den. „We starten daarom bij drie ziekenfondsen die twee miljoen mensen verze keren experimenten voor extra zorg in huis. STEVO AKKERMAN (Van onze parlementaire redactie) PUTTEN Meindert Leerling, de politieke leider van de RPF, vindt dat gehuwde vrouwen met kinderen geen baan behoren te hebben. De vrouw dient zich aan de zorg voor het gezin te wijden en de man moet de kost verdienen. Als deze gedachte in de praktijk wordt gebracht, zal volgens hem het aantal werklozen nog vóór 1990 met 200.000 dalen. Leerling zei dit vanmorgen in een toespraak tijdens de vergade ring van de RPF-Federatieraad in Putten. Het kamerlid uitte kritiek op het CDA, dat naar zijn mening een niet-confessionele, horizontalistische partij is. „Over de verant woordelijkheid van de mens als rentmeester tegenover God hoor je in het CDA niets", aldus Leerling. Hij verweet het CDA onder meer een halfslachtige houding ten aanzien van euthana sie. „Er wordt nog steeds nee gezegd tegen legalisering van euthanasie, maar intussen doet het CDA ondanks alle regeer macht die het heeft niets om de gegroeide euthanasiepraktijk te rug te dringen". Ook vindt Leerling dat het CDA zich in zou moeten zetten om de abortuswet ongedaan te maken. De RPF eist van het kabinet, dat er binnen een jaar een wetsontwerp komt waarin zowel de handel als het experimenteren met foe tussen wordt verboden. Ten slotte pleitte de RPF-leider voor nauwere samenwerking tussen de kleine christelijke partijen: SGP, GPV en RPF. „Laten we ons als drie partijen eens beraden op een gezamenlijke stra tegie om politiek naar bijbelse normen te bevorderen en te ver sterken. Het zou erg kortzichtig en teleurstellend zijn als het ei gen partijbelang zou prevaleren boven het grote belang dat we als bijbelgetrouwe christenen hebben te dienen". FLIP DEN HAAG Een aantal belangenorganisaties uit de gezond heidszorg heeft gisteren via een open brief de Tweede Kamer met klem verzocht, de bezuinigingsplannen van het kabinet op het terrein van de volksgezondheid te verwerpen. Aanstaande maandag vergadert de kamercommissie voor volksgezondheid over deze plannen. Volgens de organisaties tasten de plannen niet alleen de kwaliteit in de gezondheidszorg aan maar ook de werkgelegenheid in die sector. De open brief is ondertekend door de Dienstenbond FNV, de tandartsenorganisatie NMT, de vereniging van tandtechnici, en de apothekersorganisatie KNMP. De ondertekenaars protesteren met name tegen de verwijdering van tandheelkunde voor vol wassenen uit het ziekenfondspakket, tegen de invoering van een eigen bijdrage van 25 gulden voor bezoek aan een specialist en tegen de korting op het inkomen van apothekers. De ondertekenaars wijzen er ook op dat als gevolg van de voor gestelde maatregelen 4000 5000 banen in de gezondheidszorg dreigen te verdwijnen. Het gaat daarbij met name om apothe kers, apothekersassistenten, tandartsen, tandartsassistenten, tandtechnici en mondhygiënisten. ROTTERDAM De bouw van de tweede Van Brienen oordbrug naast de al bestaande in Rotterdam wordt versneld uitgevoerd. Zij is op 1 mei 1990 klaar, vijftien maanden eerder dan oorspronkelijk was ge- Êland, zo heeft minister Smit- Iroes van verkeer en water staat besloten. De betrokken aannemingsbe drijven hadden de alternatieve aanbiedingen ingediend met een kortere bouwtijd. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie kost de brug zelf onge veer honderd miljoen gulden. De opdrachten voor de bouw worden verstrekt aan de com binatie Grootint in Zwijn- drecht en Hollandia Kloos in Krimpen aan den IJssel voor de boogbrug en de basculebrug en aan Amco Bouw in Amstel veen en Philip Holzmann in Düsseldorf voor de onderbouw en de ziioverspanningen. Amco Bouw en Philip Hol- zman, de laagste inschrijvers op de aanbesteding, zullen voor de uitvoering van het werk een combinatie vormen met Van Hattum en Blanke voort (Beverwijk) en Ballast Nedam (Amstelveen). De lig gers voor de zijoverspannin gen worden door Schokbeton in Zwijndrecht gefabriceerd. Kamercommissie lonkt naar Agusta-helikopter PARIJS Als de Italiaanse firma Agusta bereid is twintig nu te bestellen helikopters te rug te kopen wanneer er over enkele jaren een nieuwe gene ratie anti-tankhelikopters op de markt komt, bestaat er bij de vaste-kamercommissie voor defensie veel aandacht voor de A 129 Mangusta van die firma. „De terugkoop is een interes sante gedachte, die zich gun stig ontwikkelt", aldus de voorzitter van de commissie, A. Ploeg (WD), gisteren op de luchtvaartshow in het Franse Le Bourget Het grote punt blijft hoeveel Agusta bereid is over enkele jaren terug te be talen. Record-aantal pannekoeken Voor zo'n hon derd Noordier- se kinderen is het Golden Tulip Hotel De Eenhoorn in Woerden dit weekeinde het culinaire neus je van de zalm. Hier zul len zij en de rest van de Woerdense jeugd zich vol ledig vol kun nen eten aan onvervalste Hollandse pannekoeken. Voor een plaatsje in het Guinness re cordboek wil len chef-kok Fred Stege- man (links) en sous-chef Ton >- Makkink in o zestig uur maar liefst tienduizend "..van deze lek- 2 kernijen bak- 9 ken. ROTTERDAM Officier van justitie mr. H. de Doelder heeft gisteren voor de Rotterdamse rechtbank onvoorwaarde lijke gevangenisstraffen van negen maanden geëist tegen drie voormalige top functionarissen van Sla- venburgs Bank. De offi cier van justitie acht be wezen dat twee ex-leden van de raad van bestuur en een ex-directeur zich schuldig hebben gemaakt aan het feitelijk leiding geven aan de zwart-geld- praktijken die tussen 1977 en 1983 zijn gepleegd bij de bank. Bij het vaststellen van de eis tegen de verdachten, de 63-ja- rige R.S., de 65-jarige M.C.V. en de 57-jarige H.S.G., heeft de officier van justitie er reke ning mee gehouden, dat de ten laste gelegde feiten „uit de mond van de trechter" zijn ge komen. Hij vroeg de recht bank er bij de uitspraak reke ning mee te houden, dat de verdachten leiding hebben ge geven aan een veel groter aan tal strafbare feiten. Uit de on derzochte feiten is volgens jus titie gebleken, dat er bij de kantoren van Slavenburgs Bank ruim 187 miljoen gulden aan zwart geld is omgegaan. Door de bank zijn mede onder verantwoordelijkheid van deze verdachten gelden waarover belasting betaald had moeten worden, buiten het zicht van de fiscus gehouden. „Ik acht dit buitengewoon ondermij nend gedrag. Het gedrag is fnuikend voor het maatschap pelijk normbesef", aldus De Doelder. Overigens staat het openbaar ministerie nog steeds op het standpunt dat R.S.'s broer „mr. P." (ex-voorzitter van de raad van bestuur), die vorig jaar na een eis van een jaar door de Rotterdamse rechtbank werd vrijgesproken, als de meest verantwoordelijke dader moet worden gezien. Het hoger be roep dat het openbaar ministe rie tegen het vonnis heeft aan getekend, zal naar verwach ting komend najaar door het gerechtshof in Den Haag wor den behandeld. Het oordeel van de Rotter damse rechtbank in het Sla venburg-proces zal waar schijnlijk*!) as half juli bekend zijn. Vol^Énde week woensdag en donderdag wordt de zaak voortgezet met de pleidooien. NIEUWEGEIN Niet alleen een benzinestation van Shell in Zaandam maar ook een Shell-station in de Utrechtse gemeente Nieuwegein blijkt in de nacht van donderdag op vrijdag doelwit geweest te zijn van een aanslag. Volgens de politiewoordvoerder van Nieu wegein is er vermoedelijk wel verband tussen beide aansla gen. Een woordvoerder van de politie in 21aandam kon dat niet bevestigen omdat er in Zaandam geen sporen van ex plosieven zijn gevonden. De aanslag in Nieuwegein is door niemand geclaimd en de poli tie van Nieuwegein heeft geen enkel idee over de identiteit van de daderfs) en de motie ven. In het Shell-station aan de Verhoef weg in Nieuwegein richtte een brandbom enige schade aan in het ketelhuis. Bij de aanslag in Zaandam werd het benzinestation geheel in de as gelegd. Al eerder zijn Shell-stations het doelwit ge weest van aanslagen. Toen ging het om actiegroepen die het op Shell hadden gemunt vanwege de activiteiten van het olieconcern in Zuid-Afri- ka. UTRECHT De sterfte onder vrouwen tijdens en kort na de zwangerschap (maternale sterfte) is de afgelopen twintig jaar in Nederland aanzienlijk gedaald. Stierven in de perio de 1966-1969 nog gemiddeld 52 vrouwen per jaar, in de perio de 1982-1985 was dit aantal ge daald tot 11. De daling is onder meer te danken aan een lager aantal sterfgevallen aan abortus en een daling van de leeftijd van zwangere vrouwen, zo blijkt uit een onderzoek van de arts D. Hoogendoorn, dat deze week is gepubliceerd-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3