finale SLAPEN ES-si-j In het kielzog van Abel Tasman naar Australië NEDERLANDSE JEUGD LUISTERT HET 200-JARIG BESTAAN OP Teamgeest In sydney Pindakaas Ontslag CcidócSouAcmt' ZATERDAG 20 IUNI 1987 door Berl van Velzen Met diepe bewondering denk ik altijd aan die hele batterij opmerkelijke politici die slechts enkele uren slaap van node hebben om welgemoed aan een nieuwe, lange dag te kunnen beginnen. Joop den Uyl zou slechts een rukje van vier uur per etmaal slapen en zelden of nooit dommelen. Molly Geertsema slaapt drie uur en Margaret Thatcher gaat 's nachts om twee uur naar bed en staat om zes uur verkwikt en strijdlustig weer op. Buiten de politiek kom je ze ook tegen: Maarten 't Hart floreert op een hazeslaapje. Grote historische kort slapers waren Columbus, Hannibal en Napoleon. Zi] allen verdienen mijn respect. Zelf reken ik me tot het genre langslapers. Aangezien mij altijd is verteld dat een behoorlijk mens acht uur per etmaal moet sluimeren, voel ik me te kort gedaan en zelfs gebroken als deze magische termijn niet van start tot finish met een intensiteit van vijf kwartier per uur wordt volgeslapen. Soms slaap ik zo hard dat ik er moe van word. Ook de langslapers hebben enkele beroemde voorgangers. Wijlen Mamie Eisenhower, de populaire echtgenote van president Dwight (Ike) Eisenhower, sliep de meeste ochtenden door, terwijl de president een paar deuren verderop aan het werk ging. Eisenhower, die in 1952 president van de Verenigde Staten werd, voornamelijk omdat hij eerder in de geschiedenis de Tweede Wereldoorlog had gewonnen, stond niet bekend als een monument van noeste werklust, zoals later bijvoorbeeld Lyndon Johnson of Richard Nixon. Hij handelde conform een oude republikeinse opvatting dat de president zich niet overal mee moet bemoeien, veel moet kunnen delegeren en tijd moet overhouden om na te denken of het golfspel te verfijnen. Mamie Eisenhower, om de draad van het verhaal weer op te vatten, werd met milde ironie de Schone Slaapster (Sleeping Beauty) genoemd. Overigens moet gezegd worden dat zij vanuit haar bed ook wel eens een brief dicteerde of iemand ontsloeg. Het Witte Huis heeft nog een andere befaamde langslaper gekend, namelijk president Calvin Cootidge, die in het midden van de jaren twintig moet worden geplaatst. Deze president, opvolger van de welgebouwde maar corrupte Warren Gamaliol Harding en voorganger van Herbert Hoover, in wiens ambtstermijn de bodem uit Wall Street viel, sliep zestien uur per etmaal en zat achter zijn bureau gewoonlijk met aandacht uit het venster te staren. Verder was hij gierig, maar hij heeft het land geen rampspoed bezorgd, wal sommige hardwerkende presidenten niet hebben nagelaten. Ik wil hier alleen mee zeggen dat ijver niet altijd een deugd is. Wel schijnt het zo te zijn dat de hersencellen, door al te lang slapen, tot een subchronische staat van versuffing gebracht kunnen worden. John Maynard Keynes, de grote Britse econoom, bedreef wellicht om die reden vanuit zijn bed een vruchtbare handel in effecten. Het feit dat David Owen aan vijf uur slaap genoeg heeft en David Steel er minstens zeven moet hebben, verklaart wellicht de korzeligheid die beide mannen in eikaars gemoed veroorzaken. Neil Kinnock kan in noodgevallen een tijdje uitkomen met vijf uur slaap, maar op den duur veroorzaakt dat toch lelijke sporen in zijn temperament. Een normaal volwassen mens moet volgens deskundigen aan zes uur slaap voldoende hebben. Als men de slaapperiode voorzichtig inkrimpt dan compenseren de hersenen het ontstane tekort met meer slaap van betere kwaliteit. Die achturige slaapnacht is klaarblijkelijk een mythe. De vraag die ons rest is: worden we door minder slapen betere mensen? De wetenschap heeft er geen duidelijk antwoord op. Albert Einstein was een groot slaper. Thomas Edison deed vrijwel geen oog dicht. Mijn privé-theorie is dat veel kortslapers hun problemen begraven in hun werk, terwijl langslapers dat doen als ze in de armen van Morpheus liggen. Marlon al de Eendracht gera Anthonie van Diemen, gouverneur-ge neraal van de Verenigde Oostindische Compagnie, zond in 1642 de 39-jarige Abel Janszoon Tasman uit hei Gro ningse Lutjegast op expeditie. Hij moest met zijn schip de eerdere ver kenningstochten ten zuiden v«m Java voortzetten en zoeken naar het legen darische Terra Australis Incognita (Het Onbekende Zuidland). Eerder was dat al bezocht door de Nederlan ders Jansz (1606. ontdekking van Cape York in het noorden), Hartog (die in 1616 met zijn fameuze schip Eendracht West-Australië ontdekte) en door Pieter Nuyts (1627, ontdekking van Zuid-Australië). Tasmans zeereis ging eerst naar Batavia en vandaar naar het diepe zuiden. Aangekomen op 49 graden zuiderbreedte wijzigde hij zijn koers en voer naar het noord oosten. Op 24 november van dat jaar SYDNEY - Negenennegentig jongeren zijn uitverkoren om een stukje van die historische ontdekkingstocht naar het Australische continent nog een keer mee te maken. Zij versterken de bemanning van de Abel Tasman, de nieuw gebouw de schoener, die vanavond om 19.30 uur vanuit de haven van Delfzijl het zeegat kiest. In negen lange etappes van in to taal 392 dagen volgt het schip de route die Abel Tasman zelf in 1642 voer. Via de Canarische Eilanden gaat het eerst tussen de continenten van Amerika en Afrika door, om Kaap de Goede Hoop heen, door de Indische Oceaan naar de kust van West-Australië. Van daar wordt gekoerst naar Fremantle, bij Perth aan de westkust van het continent, waar in december de eerste zeilfeesten plaatsvinden bij het begin van de hete Australische zomer. Vervolgens worden Adelaide en Melbourne aangedaan, waar met de viering van Oud en Nieuw het jaar van de bicentenary wordt ingeluid. Daarna buigt de Abel Tasman af naar het eiland Tasmanié waar de Groningse ontdekkingsreiziger bijna 350 jaar gele den aan land ging. Op 19 januari wordt in de hoofdstad Hobart het startschot gegeven voor de Tall Ships Race, het grootste zeilevenement dat Australië ooit heeft gekend. Het wordt een race van Hobart naar Sydney, waar op de na tionale feestdag, Australia Day (26 janu ari) een indrukwekkende Grand Parade of Sail moet plaatsvinden, met duizen den zeilbootjes, -scheepjes en -schepen. Deze tussenstop is ongetwijfeld de be langrijkste. De Abel Tasman en zijn be manning neemt in Sydney deel aan de grote feesten ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de blanke neder zettingen in Australië. Op Australia Day herdenken de zestien miljoen Australiërs hoe hun eerste gouverneur, Captain Ar thur Philip, op 26 januari 1788 landde bij Botany Bay en kort daarop in Port Jackson, de tegenwoordige haven van Sydney waar hij de Engelse vlag plantte. Daar stichtte Captain Philip de eerste Britse kolonie van gevangenen en hun bewakers. Zij werden de eerste Austra liërs. Niet alle negenennegentig Nederlandse deelnemers zullen bij de feesten in Syd ney zijn. Van de hele groep zijn er maar elf zo gelukkig. Zij staan op de lijst voor de zesde etappe van de tocht. De reis van de „Abel Tasman" is namelijk opge splitst in negen etappes en op elk stuk varen er, behalve een getrainde beman ning van vijf koppen, elf jongelui mee. Zij zijn (of worden nog) geselecteerd uit de tienduizend belangstellenden die aan vankelijk reageerden op een tv-spotje dat op Tweede Kerstdag van het vorig jaar werd uitgezonden door de TROS, de omroep die het vertrek van de Abel Tasman vanavond op televisie brengt en de tocht ook verder nauwgezet zal vol gen. Van de tienduizend vulden driedui zend een aanvraagformulier in, voorzien van persoonlijke brieven over hun moti vatie en hun verwachtingen. Daaruit werden door een team vrijwilligers de driehonderd meest belovende aanmel ders gelicht die allemaal een oproep kre gen om een dagje mee te komen varen op een van de selectieschepen. Dat ge beurde vanuit de haven van IJmuiden. Voor deze zoutwaterproef stelden de marine, de IJmuider Zeilvaart, de Vere niging en Stichting Het Zeilend Zeeschip en de Sail Training Association Neder land zeeschepen beschikbaar. De ene groep had een makkie door redelijk tot mooi weer, maar er waren ook selecties bij die plaatsvonden op enorme golven, zodat iedereen groen uitgeslagen en zeer langdurig over de railing moest hangen. Marlise Lambrechtsen, directrice van de Stichting Abel Tasman die de reis orga niseert, verzekert dat bij de selectie ze ker niet op de eerste plaats naar zeilerva- ring van de kandidaten is gekeken. „Teamgeest is tenminste zo belangrijk. Ze moeten van aanpakken weten en zich sociaal opstellen. Ze zitten per slot van rekening allemaal twee maanden bij el kaar op dat schip". Marlon Gerla (2z), studente biologie uit Voorburg, heeft die (zee)zeilervaring overigens wel. Zij heeft al een aantal malen als kwartiermeester op de Een dracht gevaren, de enige driemaster met dwars getuigde zeilen die Nederland rijk is. Maar zij heeft niet het gevoel dat die ervaring de doorslag heeft gegeven. „In mijn selectiegroep zaten een heleboel ge zellige mensen met zeilervaring, maar ik denk dat ze meer gekeken hebben naar de persoonlijkheden en de teamgeest die iemand heeft". Ook Barbara Sterkenburg (22), verpleeg kundige in het Haagse Rode-Kruiszie- kenhuis, heeft zeilervaring, zij het niet op zee, laat staan op oceanen, maar door een paar vakanties op de Kaag, het IJs- selmeer en de Friese meren. „Op de Abel Tasman naar Australië is wel ande re koek. Daarom denk ik dat het feit dat ik gediplomeerd verpleegkundige ben misschien eerder de doorslag kan heb ben gegeven". Zowel Marlon als Barbara zitten op de zesde etappe van de Abel-Tasmanreis en dat betekent dat zij een van de hoogte punten meemaken: Australia Day op 26 januari 1988 in de haven van Sydney. Ze vliegen met negen andere jongelui en de deskundige bemanning, die geleverd wordt door onder meer de marine en de koopvaardij, op 19 januari naar Sydney, waar ze na een korte voorbereiding deel nemen aan het spektakel van de Grand Parade of Sail op de nationale feestdag zelf. Kort daarna zet de Abel Tasman uit Port Jackson koers naar Papeete op Hai ti, waar hij begin maart moet aankomen. Dan zit de eerste etappe van de terug tocht er al weer op. Via de Verenigde Staten, het Panamakanaal en het Cari- bisch Gebied wordt dan weer de oceaan overgestoken naar de Azoren en voor je het weet glijdt de Abel Tasman dan al weer langs de blanke top der duinen op weg naar de thuishaven Delfzijl. Alle ploegen voor de verschillende etappes vliegen eerst naar de plaats waar de zette hij voet aan land, verkende het, bracht de kusten in kaart en vernoem de het naar zijn opdrachtgever, gou verneur Anthonie van Diemen. Dit „Van Diemensland" kreeg later de naam van zijn ontdekker Abel Tas man. Het heet nu Tasmanië en is een van de acht staten en territoria van de Commonwealth of Australia, die op 26 januari van het volgend jaar het 200-jarig bestaan viert. Hadden Tas man, die op dezelfde tocht ook Nieuw-Zeeland zou ontdekken, zijn voorgangers en de Nederlanders die hem volgden, voet bij stuk gehouden, dan hadden ze in het immense Austra lië nu Nederlands gesproken. In de ze ventiende eeuw droeg Australië im mers jaren lang de naam die Tasman er aan had gegeven: Nova Hollandia. Het waren echter de Engelsen die meer dan honderd jaar later echt door zetten. Captain James Cook verkende in 1770 uitgebreid de Australische zuid- en oostkust en in 1788 vestigde Captain Arthur Philip in Sydney de eerste blanke nederzetting. Dat feit, de „bicentenary" (het tweede eeuwfeest) wordt volgend jaar 366 dagen lang herdacht en Nederland draagt daar ui teraard zijn steentje aan bij. voorgaande etappe stopt, nemen daar het schip over en oefenen een paar da gen voor de oude bemanning terugvliegt naar Nederland. Vooral dat af en aan vliegen maakt de tocht van de Abel Tas man tot een peperdure happening. „Het kost ons alleen al aan vliegtickets meer dan vier ton", zegt Marlise Lambrecht sen. Dat bedrag wordt door de verschil lende sponsors van de zeilreis opge bracht. Nederlandse bedrijven met een Australische vestiging meldden zich daarvoor als eerste. Het grote kangoeroe-eiland is al vele maanden in de ban van de „bicentena ry". Volgens diepgeworteld Europees bu reaucratisch gebruik werkt er een specia le regeringscommissie met een groot ambtelijk apparaat en vertegenwoordi gingen in alle belangrijke steden van het land trouwens al jaren aan de voorberei dingen van het feest, dat veel meer be helst dan de toeters en bellen van zèil- schepen in Sydney. Zo is er een omvang rijk project om duizenden kilometers weg aan te leggen en te verbeteren, krijgt Brisbane volgend jaar de wereldtentoon stelling Expo '88 en wordt in de hoofd stad Canberra al jaren gewerkt aan een nieuw parlementsgebouw, waarvan de kosten inmiddels zijn opgelopen tot meer dan een miljard dollar. Nederland loopt nog niet zo warm voor het twee honderdjarig bestaan van de Europese nederzettingen in Australië, hoewel land genoten een belangrijke rol in de ge schiedenis van dit land hebben gespeeld, eerst bij ontdekking, waaraan de oor spronkelijke naam Nieuw Holland nog herinnert, maar ook in meer recente ja ren toen meer dan een kwart miljoen Nederlanders naar Australië emigreer den om daar hun geluk te beproeven. Toch zijn volgens Abel-Tasmandirectri ce Marlise Lambrechtsen ook Neder landse sponsors gaandeweg over de brug gekomen. De Groningse gemeente Grootegast, waar het geboortedorp van Abel Tasman Lutjegast toe behoort, was een van de eersten. Plaatselijke overheid en particulieren van dit dorp brachten het geld bijeen voor een van de kooien op de fonkelnieuwe Abel Tasman en claimde die meteen, want op elke van de negen etappes vaart een deelnemer uit Lutjegast of een van de zes andere plaat sen die de gemeente Grootegast vormen, mee. Dank zij het meebetalende bedrijfsleven kunnen de 99 meisjes en jongens in staat worden gesteld voor een eenheidstarief van tweeduizend gulden per persoon elk een etappe van twee maanden mee te varen. Daarnaast moeten zij voor hun eigen zeiluitrusting zorgen, zoals boot schoenen, laarzen en plunjezak. Voor eten en drinken zorgt het organiserend comité, dat daarvoor diëtistes in oplei ding van de Prof. Kohnstammacademie in Amsterdam inschakelden, die deze happening zelfs als afstudeerproject ge bruikten. Zij kienden voor alle trajecten een evenwichtig en gezond voedselpak ket uit dat deels op de verschillende stops wordt ingekocht, maar voor een ander deel steeds met de verse beman ning wordt ingevlogen. Nederlandse kof fie, drop en pindakaas zijn nu eenmaal uniek in de wereld. Een eenheidstarief van tweeduizend gulden is voor het ge- bodene natuurlijk spotgoedkoop, maar voor wie nog studeert of net een baan heeft is het een forse som geld. De ver schillende deelnemers leggen daarom al vele weken botje bij botje en blijken bij zonder vindingrijk in het vinden van wegen om aan geld te komen. Sommigen hebben persoonlijke sponsors gezocht en gevonden, anderen doen daarvoor nog hun uiterste best. De een heeft een grootwinkelbedrijf bereid gevonden om twee dagen een stand in te richten over de zeilrace en het winkelend publiek daar alles over te vertellen. Daarmee is de helft van het benodigde geld al bin nen. Een ander klimt de Domtoren op en voegt daar elke dag een trede aan toe, weer anderen zijn naar een krant of da mesblad gestapt met de aanbieding een dagboek bij te houden en dat ter publi- katie te verkopen. „We realiseren ons dat tweeduizend gulden nog veel geld is, maar als je kijkt naar de deelnemers aan een soortgelijke tocht die vorige maand al uit Engeland zijn vertrokken dan ben ik blij dat wij zoveel sponsors hebben gevonden om de kosten te drukken", zegt Marlise Lambrechtsen. De Engelsen varen met een achttal voornamelijk oude schepen in de stijl van Captain Ar thur Philip opnieuw de tocht naar Syd ney. Deze reis is een puur commerciële happening, zodat de deelnemers daaraan forse sommen op tafel moesten leggen. „De bedoeling is dat de Nederlandse deelnemers alles doen om zelf die twee mille bij elkaar te krijgen", benadrukt de directrice van de Stichting Abel Tasman. „Als zij daar ondanks al hun aantoonba re inspanningen toch niet in slagen, dan hebben we een reservepotje waarmee we kunnen bijspringen. Maar ze moeten het eerst echt zelf geprobeerd hebben". Dat de deelnemers er heel wat voor over hebben om een etappe mee te zeilen il lustreert het verhaal van Barbara Ster kenburg. „Ik ben pas gediplomeerd ver pleegster in het Rode-Kruisziekenhuis en ik heb hele series nachtdiensten aan gevraagd om wat extra's te verdienen in de komende maanden. Gelukkig heb ik nog tot januari, want het ziel er naar uit dat ik dan ontslag moet nemen. Ik heb aan het hoofd verpleegkunde van het ziekenhuis twee maanden verlof ge vraagd, maar dat is me geweigerd. Ik kreeg te horen dat zes weken het maxi mum is en dan alleen nog voor het be zoeken van familie over zee. Dus ziet het er naar uit dat ik ontslag moet ne men". Omdat het Haagse Rode-Kruis- ziekenhuis, waar Barbara werkt, op de nominatie staat om enkele tientallen bedden in te leveren in het kader van de bezuinigingen op de gezondheidszorg, is de kans klein dat ze na de twee maan den zeilen in april van het volgend jaar weer terug kan komen. „Ze konden me dat niet garanderen. Erg jammer, want ik heb het daar reuze naar m'n zin. Maar als het niet anders kan dan moet het maar en ga ik na terugkomst via uit zendbureaus werken. Ik vind het fantas tisch dat ik mee kan. Ik ging echt door het lint toen ik het hoorde. Het mag dan een zware financiële dobber voor me zijn, maar dat heb ik er graag voor over". ARJEN BROEKHUIZEN Z7rkenburg moet waarschijnlijk De Abel Tas man die van avond 'n Delfzijl be.' gin! aan de lange tocht naar Austra lië. FOTO: PR

Leidse Courant | 1987 | | pagina 26