Hulp verleners in start blokken voor vakantie uittocht IIIÜI CcidócSouAatit Haute cuisine in pendelbus Radio ^Nederland Wereldomroep Servicestation op Wereldomroep Wereld van kaardezen Goedkope benzine Kamperen op Kabbelaarsbank Kwart eeuw lang Gast im Schloss Pillen mee Frustraties Honderdduizenden Nederlanders op vakantie stemmen hun radio af op Nieuwslijn Europa, het och tendprogramma van Radio Ne derland Wereldomroep. In Grie kenland, Spanje, Italië of Frank rijk: een dag begint pas goed met het nieuws in het Nederlands, de actualiteitenrubriek, het weer in Europa, oproepen van de ANWB- Alarmcentrale en servicerubriek voor vakantiegangers. In de pe riode tot vrijdag 14 augustus be steedt het servicestation dagelijks een half uur aan problemen waar mee een Hollander op vakantie te maken kan krijgen. Aan dat pro gramma wordt meegewerkt door de ANWB, de Consumenten bond, reisorganisaties, een aantal ministeries en de PTT. Van 1 tot en met 26 juli besteedt de We reldomroep bovendien uitgebrei de aandacht aan de Tour de France. Een volledig zendschema van de Wereldomroep met tijden en frequenties is te verkrijgen bij de ANWB-kantoren en bij de Wereldomroep, Postbus 222, 1200 JG in Hilversum. ZATERDAG 20 JUNI 1967 Iedereen heeft weieens een landkaart gelezen; voor een wandeling, een fietstocht, een autoreisje. Maar dergelijke routekaarten zijn maar een fractie van het enorme aantal kaarten dat voor uiteenlopende doeleinden wordt gemaakt. Nieuwe technieken j hebben bovendien de mogelijkheden om speciale themakaarten te maken de afgelopen jaren enorm vergroot. Een tentoonstelling in kasteel Groeneveld, het nationaal centrum voor bos, natuur en landschap van Staatsbosbeheer in Baarn, geeft een indruk van de mogelijkheden van de cartografie, de wetenschap die zich bezighoudt met het in kaart brengen van land en water. De tentoonstelling is met uitzondering van maandag en donderdag alle dagen open (tel. 02154- 20446). DEN HAAG - Alle instanties die werk maken van hulpverlening aan gestrande vaderlandse toeristen staan in de startblokken om, zodra Nederland vanaf zaterdag 4 juli massaal op vakantie gaat, waar no dig in te grijpen en hulp te verle nen. De Rijkspolitie en de Wegen wacht bij het begin van de uittocht te alarmcentrales om de helpende hand te bieden wanneer ongeval len, diefstallen of familie-omstan digheden het vakantieplezier ver storen. Nederland gaat anno 1987 in drie „gol ven" op vakantie. De provincies Zuid- Holland, Noord-Holland, Utrecht en Gelderland bijten begin juli de spits af, wanneer de scholen de deuren sluiten en da leerlingen op zomervakantie gaan. Een week later vertrekt het zuiden van het land, zeven dagen nadien is de beurt aan het noorden. Ondanks alle voorlichtingscampagnes wordt er ook dit jaar weer op gerekend dat nogal wat mensen op de eerste dag van hun vakantie in de auto stappen om, het liefst in één keer, naar camping of appartement in Frankrijk of Spanje te jakkeren. De meesten komen ongedeerd op hun plaats van bestemming aan, maar zijn zich nauwelijks bewust van de enorme risico's die zij onderweg hebben genomen. Een ander risico dat naar schatting een op de vier vakantiegangers nog altijd neemt, is het niet of onvoldoende verze kerd op vakantie gaan. Vele tientallen mensen moeten zich jaarlijks diep in de schulden steken omdat zij zelf zieken huiskosten of vervoer naar huis (een ambulancevlucht kost al gauw veertig duizend gulden) moeten betalen. Uit een overzicht van de ANWB blijkt dat in veel Europese landen nieuwe au towegtrajecten zijn geopend, maar dat het daarbij vooral gaat om korte wegge deelten die buiten de gebruikelijke va- kanlicroutes liggen. Met nadruk worden Nederlandse auto mobilisten echter attent gemaakt op een lastige verkeerssituatie nabij het Noord franse Lille. Wie vanuit België komend de weg richting Lille neemt rijdt op een rondweg en niet, zoals de meeste buiten landers veronderstellen, op een normale De Grevelingen, de afgesloten Delta- arm tussen Goeree Óverflakkee en Schouwen Duiveland, is een enorm natuurgebied waar de recreatie niet wordt geweerd. Een nieuwe voorziening voo$ de toerist die wil genieten van een rijke natuur, is de camping op de Kabbelaarsbank, de drooggevallen' zandplaat vlak achter de dam in het Brouwershavensegat. Vorige week werd dit door Staatsbosbeheer beheerde, natuurkampeerterrein geopend. Het telt 48 plaatsen met eenvoudige voorzieningen voor een betaalbare prijs. Voor meer informatie: Natuur en Recreatieschap De Grevelingen, tel. 070-116516. De vereniging „Gast im Schloss", een groep van slot- en burchthotels en historische herbergen, bestaat dit jaar vijfentwintig jaar. Het begon allemaal met het besluit van een aantal Duitse kasteelheren die hun eigendommen openstelden voor - goed betalende - toeristen. Het initiatief sloeg aan. Veel mensen bleken bereid in de beurs te tasten voor een nacht in een authentiek hemelbed en voor een diner bij kaarslicht in een middeleeuwse omgeving. Inmiddels zijn zo'n zestig hotels bij de vereniging aangesloten. Het jubileum is aanleiding voor talrijke speciale arrangementen. Hoewel sinds enige tija ook niet-Duitse\ bedrijven bij de keten zijn aangesloten, zijn de meeste Schlosshotels te vinden bij onze oosterburen. Daarom kan meer informatie over „Gast im Schloss" worden verkregen bij het Duitse Reis- en Informatiebureau, Spui 24, 1012 XA Amsterdam. Alpenhoornblazen bij Interlaken Zondag 6 september 1987 wordt een bijzondere dag voor de Zwitserse Alpenhoornblazers. In Unspunnen bij Interlaken wordt op de eerste zondag in september het Unspunnen-Schwinfest gehouden, een folkloristisch festival dat zijn wortels heeft in hel begin van de vorige eeuw, maar waarvan de volgende edities pas in 1993 en in 2005 op het programma staan. In de zomer van 1805 kwamen in Unspunnen talrijke Zwitsers bijeen voor een groots alpenherdersfeest, waar twee van ae laatst overgebleven Alpenhoornblazers hun tonen lieten horen. Dat festival redde deze Zwitserse traditie van de ondergang. De sterk teruggelopen belangstelling voor het blazen op de tussen twee en veertien meter lange alpenhoorn nam weer toe en behoort sindsdien tot een vast onderdeel van de Zwitserse folklore. Nogal wat mensen nemen veel risico's door onuitgerust en in één ruk naar zuidelijke stranden te jakkeren. Van oververmoeidheid zal deze man echter geen last hebben. autosnelweg. Op dit stuk weg geldt een maximumsnelheid van 110 kilometer per uur. In de beruchte „Bocht van Bay- lone" mag niet harder worden gereden dan zestig. Ondanks talrijke waarschu wingsborden wordt het gevaar voortdu rend onderschat, met talrijke ongelukken als gevolg. Daarbij zijn veel Nederlandse en Belgische (vracht)wagens betrokken. Op de Duitse Autobahn ontstaan nogal eens files voor benzinestations. Met name Nederlanders hebben er een hand je van om vlak voor grensovergangen te tanken, om zo lang mogelijk van de ?oedkope Duitse benzine te kunnen pro- iteren. Bij de ANWB is evenwel een brochure verkrijgbaar met adressen en routebeschrijvingen naar tankstations die net even van de snelweg liggen. Een zeer interessant aspect: de benzine is daar vaak nog voordeliger. Bij het Frans Verkeersbureau in Amster dam is een brochure verkrijgbaar met onder meer een overzicht van tanksta tions waar loodvrije benzine wordt ver kocht. De tol op de Franse autoroutes kan voortaan per creditcard worden be taald (Eurocard. Mastercard. Visa en Eu rocheques) zonder dat een handtekening hoeft te worden gezet. Verder heeft de Franse politie een uiterst probaat middel in de strijd geworpen tegen buitenlandse kneusjes op weg. Bij een ongeluk met aanzienlijke schade wordt het kenteken bewijs van de beschadigde buitenlandse auto ingenomen. De documenten wor den pas teruggegeven, als de wagen naar behoren is gerepareerd of naar het land van herkomst wordt vervoerd. De reputatie van Nederland als drugs- vriendelijk land kan sommige toeristen danig parten spelen. De gewone reisapo theek levert meestal geen problemen op. Maar mensen die bijvoorbeeld medicij nen of injectiespuiten moeten meene men, wordt dringend aangeraden om de nodige voorzorgsmaatregelen te treffen. Bij alle apotheken zijn folders verkrijg baar. waarin alle benodigde informatie is samengebracht. Oplettendheid moet ook worden be tracht bij het vervoer van surfplanken: er mag maar één plank per persoon naar het buitenland worden meegenomen. Ook voor video-apparatuur gelden stren ge regels. Spanje, Luxemburg, Italië, Ier land, Griekenland en West-Duitsland verlangen dat videocamera's en toebeho ren aan de grens worden getoond, waar bij men dan ook de aankoopkwitantie moet laten zien. In sommige landen moet voor de apparatuur een borg wor den betaald die in sommige gevallen op loopt tot bijna de helft van de nieuw- waarde. De komende vakantieperiode zal ook le ren of de Belgische politie doorgaat met op grote schaal bekeuren van Nederlan ders, ook voor overtredingen die hele maal niet zijn gepleegd. Vorig jaar was een stroom van klachten over het gedrag van de Belgische politie jegens Neder landers zelfs aanleiding voor vragen in de Eerste Kamer. Maar volgens minister van justitie Korthals Altes was er geen enkele aanleiding om aan te nemen dat Nederlandse automobilisten anders wor den behandeld dan anderen. Een goede voorbereiding blijft al met al de helft van een geslaagde vakantie. Dat geldt ook voor het bepalen van de ver trekdatum, het kiezen van routes en het vermijden van notoire knelpunten. Wie zichzelf files en de daarbij behorende Op 1 augustus is in Frankrijk een file te frustraties wil besparen, doet er goed aan bij de ANWB (alléén voor leden) de kaart Vakantie Verkeer te halen. De kaart geeft onder meer een uitgebreid overzicht van drukke en minder drukke routes naar de zon. Staatjes per land ge ven aan welke dagen welke wegen vol stromen met vakantiegangers in »/e!ke richting. En voor wie er helemaal niet meer uitkomt of in de problemen ge ■wachten van Parijs tot aan Marseille. raakt, vermeldt de Vakantie Kaart alle belangrijke telefoonnummers. Een be langrijke tip voor Frankrijk. Het is zaak op zaterdag 1 augustus de Franse wegen te mijden. Die dag gaan miljoenen Fran sen op weg naar hun vakantiebestem ming, wat in de praktijk neerkomt op langzaam rijdend tot stilstaand verkeer van Parijs tot aan Marseille. JOS TIMMERS DEN HAAG - Goed gedocumenteerd door de Verenigde Staten reizen wordt zo langza merhand een gewichtige aangelegenheid. De bekende „Blue Guides" over grote Ameri kaanse steden, een gidsen met motels en de nieuwe „Gids voor Amerika" van de reis boeken-schrijver dr A. van Zuilen: het zijn boekwerken boordevol informatie en wetens waardigheden. Dat nieuwste boek van Van Zuilen telt bijna 1000 pagina's en is in zekere zin een samenvat ting van zijn eerdere boeken over de Verenigde Staten. De informatie valt bijna van de pagina's: tips en adviezen over reizen naar en verblijven in de VS in het algemeen, gegevens per staat en aparte hoofdstukken over de belangrijkste natio nale parken. Een aardige tip voor reizigers die voor het eerst in New York aankomen en het ge voel hebben dat zij worden afgezet door de taxi chauffeur. Vraag hem naar het dichtstbijzijnde politiebureau te rijden. Dan is het probleem di rect opgelost. De Gids voor Amerika is een gebonden uitgave, wat het bladeren vergemakkelijkt terwijl de pagi na's bovendien niet snel losraken. Toch heeft het boek ook een aantal zwaarwegende beperkingen. Wie het eerder genoemde rijtje boeken mee neemt - plus wat „gewoon leesvoer" -, moet bij het vliegen rekening gaan houden met overge wicht aan bagage en eigenlijk voor de duur van zijn vakantie een kruier huren. Het onpraktische gewicht van 1048 graip maakt de „Gids voor Amerika" daarom meer een boek datje 's avonds op je hotelkamer nog even door neemt, dan een gids die je de hele dag met je meesjouwt. In dat geval is de ondertitel „prakti sche reisgids voor de vijftig staten van de USA" wat overdreven. Bovendien is het, met alle res pect voor de schrijver, niet mogelijk om alle sta ten van de VS in 1000 pagina's uitvoerig te be schrijven. Anders had Van Zuilen zich de moeite van al zijn eerdere boeken over de VS wel kun nen besparen. Ook inhoudelijk laat Van Zuilen wel wat steken vallen. Zo noemt hij het vliegeld Dulles International vlak bij Washington „hyper modern en futuristisch". Als dat zo is, zijn Schiphol en Terminal 4 op het Londense Heath row 21e-eeuws. Daarmee is overigens niet gezegd dat de Gids voor Amerika zijn geld niet waard is. Wie het leest, maakt op twee kwartje na voor tachtig gulden al een reis door „het land van de onbegrensde mogelijkheden". Dat is heel wat goedkoper dan het goedkoopste vliegretour van Amsterdam naar New York. JOS TIMMERS Dr. A.J. van Zuilen: Gids voor Amerika. Uitge verij: Gottmer, Haarlem. Prijs: 79,50. Voor Spanjegangers die er genoeg van hebben dat hun pendelbusreis voort durend wordt onderbroken om in weg restaurants in lange rijen te moeten wachten voor een vaak onsmakelijke hap, heeft Concordia-reizen uit het Drentse Wapserveen dé oplossing. Aan boord van de bussen van deze maatschappij zullen hostesses - net als in vliegtuigen - voortaan 's avonds voor een bescheiden bedrag een warme maaltijd (12,50 gulden) serveren en in de vroege ochtend een, aldus Concordia, smakelijk ontbijt (5 gulden). Afhankelijk van het seizoen staat spinazie, jachtschotel of witlof op het menu van het pendej-diner. Een wijntje - voor de vakantiesfeer - en een puddinkje toe moeten het maal compleet maken. Om deze service te kunnen bieden heeft Concordia overi gens een gloednieuwe dubbeldeksbus naar eigen ideeën moeten aanpassen, omdat de traditionele busbouwers geen kans zagen de „keuken" in te passen. Overigens zijn nog niet alle korte stops uit het reisprogramma ge schrapt. De passagiers moeten immers een luchtje kunnen blijven scheppen en even de benen strekken. Maar de tijdwinst is enorm: Breda-Benidorm wordt binnen een dag gereden. Haute cuisine

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24