Baskische ETA pleegt bloedigste aanslag pisserij- jedrijfsleven ril met Iraks praten APK pas na vijf jaar Hoofdrol Oceaan over in piepklein vliegtuig Kapitein Stark vervangen na raket-aanval sman et amibië n Koninginneharing SMIT-KROES: Belastingen en sociale premies extra omhoog HET WEER Zaterdag 20 juni 1987 78e jaargang no. 23836 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) I. 0,64 per mm, kleinties 1. 0,45 per mm. Losse nummers 1.11D. Eerst veel bewolking en enke le buien. In de loop van de dag vanuit het westen af en toe zon. Middagtemperatuur onge veer 16 graden. Perioden met zon en een enkele bui. Zon op: 05.19; onder 22.04. Scheveningen hoog water 12.20; laag water 07.39 en 20.28 uur. itrole broodprijs scherpt HAAG De Economische role Dienst (ECD) heeft giste- vijf processen-verbaal uitge- wegens verkoop van brood den de minimumprijs van 1,90 en. De ECD gaat de controles idag verscherpen. Sinds afge- i week verkoopt de super veten Edah in België gepro- erd Nederlands brood voor julden. Verkoop van in Neder- gemaakt brood beneden de mumprijs is niet toegestaan, r meer de supermarkt Kon- riskeerde bewust processen- iaal door als reactie op Edah in brood irland gemaakt en aan te bieden. i voor 1,59 WASHINGTON De kapitein van het Ameri kaanse fregat Stark, dat vorige maand in de Golf door Iraakse raketten werd getroffen, is met on middellijke ingang uit zijn functie ontheven. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van defensie gis teravond bekendgemaakt. Met de kapitein, Glenn Brindel, worden ook twee andere officieren direct vervangen „wegens gebrek aan vertrouwen in hun optreden". Het is nog niet bekend of de kapitein voor de krijgsraad moet verschijnen zoals is aanbe volen door de schout-bij-nacht die de beschieting van de Stark heeft onderzocht. Bij de Iraakse luchtaanval op 17 mei vonden 37 Amerikaanse mi litairen de dood. De onderzoeker verwijt de kapi tein dat hij zijn schip niet goed verdedigde. Twee gewonden door instorting in mergelgrot MAASTRICHT Bij het maken van een ex tra ingang voor onderaardse grotten in het Zonnebergstelsel van de Sint Pietersberg in Maastricht heeft zich afgelopen nacht plotse ling een instorting voorgedaan. Twee mannen werden onder mergelblokken bedolven en raakten gewond. Brandweer en politie slaagden erin de twee mannen tegen één uur vanochtend te bevrij den. Eén van de slachtoffers, een man uit Val kenburg, bleek er zeer slecht aan toe te zijn. De ander, afkomstig uit Maastricht, was licht gewond en had zichzelf al grotendeels uit het mergel weten te bevrijden. Beiden zijn naar het Academisch Ziekenhuis in Maastricht ver voerd. De politie kon niet bevestigen of de mannen tegen de voorschriften in gebruik hebben gemaakt van pneumatische boren. Reorganisatie Rijkswerf marine kost honderden banen DEN HELDER De Rijkswerf van de marine in Den Helder blijft het leeuwendeel van het onder houdswerk aan marineschepen uitvoeren. De werf moet wel worden gemoderniseerd om doelmatiger te kunnen opereren. Door de reorganisatie die daarmee gepaard gaat, moeten bij de werf de komende jaren 813 tot 963 banen verdwijnen. Dit blijkt uit een brief die staatssecretaris Van Hou- welingen van defensie gisteren aan de Tweede Ka mer heeft gestuurd. De werf telt nu 1813 werknemers, van wie 129 deel tijdwerkers. Gedwongen ontslagen worden zoveel mogelijk worden voorkomen door natuurlijk ver loop, herplaatsing bij defensie in de regio of, bij be reidheid daartoe, buiten de regio en mogelijke over heveling van bijpassend werk van Den Haag naar Den Helder. MERLID EDEND iel HAAG Een diplomatiek dent, zo om- ijlt het PvdA- lerlid Wallage feit dat het Ne- andse zeilschip kbel Tasman op reis naar Au- ië een stop kt in het door •Afrika bezette oibië. De reis is Ie door subsidies de overheid [elijk gemaakt, woordvoerder het ministerie buitenlandse en reageerde la- iek op de zaak: t is bespottelijk, kunt het kenne- nooit goed Alternatie- waren een stop in Zuid- of het niet doorgaan van >le zeiltocht, jverder Finale. Een van de ernstig verbrande slachtoffers van de bomaanslag wordt naar een ziekenauto gereden. MADRID „Wij geven niet toe aan blind geweld. Wij zullen met alle mid delen doorgaan het terro risme te bestrijden". Dat zei de Spaanse premier Felipe Gonzalez na de bomaanslag in Barcelona waarbij gisteren vijftien mensen werden gedood en 39 gewond, van wie een groot deel zeer ernstig verminkt is door brand wonden. De verantwoor delijkheid is opgeëist door de Baskische afscheidings beweging ETA, die daar mee de bloedigste aanslag pleegt sinds de oprichting in 1968. Gistermiddag om kwart over vier ontplofte de bom, die in een Ford Escort was verstopt, in een parkeerkelder onder de supermarkt Hipercor. Twee uur eerder had de directie van de supermarkt een bommel ding ontvangen. Ook bij het dagblad Avui kwam de mel ding voortijdig binnen. De po litie ging op zoek, maar vond niets en achtte het evenals de directie niet nodig de winkel te ontruimen, „vanwege de vele keren dat er loos alarm is". Na de explosie brak brand uit en stortte een deel van het plafond van de drukbezochte supermarkt in. Er onstond ge weldige paniek in de zaak en de brandweer had ruim een uur nodig voordat de parkeer kelder werd bereikt. Daar werden de lichamen van twaalf slachtoffers gevonden. Drie mensen overleden in het ziekenhuis. Een woordvoerder zei dat de identificatie van sommige slachtoffers zeer moeilijk is, omdat zij onher kenbaar waren verbrand. Een deel van de slachtoffers is door de zware rookontwikkeling gestikt. In Barcelona, dat in 1992 de Olympische Spelen organi seert, zijn dit jaar al zeven bomaanslagen gepleegd door de ETA. Eerder deze week deed zich een bomaanslag voor bij de kantoren van een Ame rikaanse computerbedrijf. Hierbij vielen geen gewonden. Premier Gonzalez heeft giste ren onmiddellijk zijn privébe- zoek aan Brazilië afgebroken en keerde vanmorgen terug in Spanie. Pag 7: ET A-radicalen willen meer bloed zien (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Het visse- >edrijfsleven heeft om i gesprek gevraagd met nister Braks (Visserij) er de problemen rond kabeljauwvisserij. Een rzoek daartoe is gedaan de heer Daalder, orzitter van het pro- ktschap, en de heer ingstraat, voorzitter van t visschap. de havens is het gisteren itig gebleven. Ambtenaren n de algemene inspectie- inst AID deelden totaal 29 «essen-verbaal uit, gere nd vanaf donderdagmiddag, idanks een vangstverbod ïrd in totaal ruim 31.000 kilo beljauw aangevoerd, waar- n ruim 16.000 kilo in beslag rd genomen. Dat gebeurde bij vissers die niet spe- al op kabeljauw vissen, de [enaamde K-documenthou- Ondanks de gisteren ingetre den rust wordt door direct be trokkenen nog wel op acties gerekend. Vanmiddag komt een groot aantal vissers in Scheveningen bijeen om de si tuatie te bespreken. Bovendien bestond de kans dat vissers in het noorden van daag middels de post bericht kregen wanneer zij voor de rechter dienen te komen we gens het vangen van te veel tong en schol in de jaren 1984 en 1985. De toen opgemaakte processen-verbaal (totaal 3000) zijn deze week geactiveerd door een uitspraak van het Europese Hof dat de vissers te recht op de bon zijn geslin gerd. In Urk is men erg bevreesd over de uitwerking van de 3000 processen-verbaal. Indien hoge boetes betaald moeten worden betekent dit het fail lissement van 33 procent van de vloot. In de industrie zou den 1000 arbeidsplaaten op het spel staan. Urk draait econo misch vrijwel helemaal op de visserij. Urk toont handelaar n kabeljauw 8 eigenlijk kk de vis- rs over- tord had Koningin Beatrix kreeg gisteren op Huis ten Bosch een vaatje „Koninginneharing" aangeboden door mevrouw A. van Duiven- voorde-van Deelen. Zij is de vrouw van de schipper die de haring gevangen heeft. FOTO: ANP DEN HAAG De vrij stellingstermijn van drie jaar voor de periodieke autokeuring voor perso nenauto's zal worden ver lengd tot vijf jaar. Minis ter Smit-Kroes van ver keer heeft hiertoe beslo ten op grond van adviezen van de Stichting veilig heidsinspectie WN, Vei lig Verkeer Nederland en de Raad voor de periodie ke veiligheidskeuringen voertuigen. „Uit metingen van de onder- houdstoestand van personen auto's blijkt dat deze stap ver antwoord is", aldus de minis ter in haar brief aan de Twee de Kamer. Op 7 mei kreeg de Kamer het APK-2-evaluatie- rapport. De minister zei toen teleurgesteld te zijn over het geschatte effect van één pro cent minder ongevallen als ge volg van de keuring. Maar de invoering van de APK-2 ver loopt in het algemeen goed. Smit-Kroes heeft verder met minister Nijpels (milieubeheer) overeenstemming bereikt over een verplichte jaarlijkse mi lieukeuring voor auto's van één jaar en ouder. Auto's die een volledig door de fabrikant van de auto voorgeschreven onderhoudsbeurt hebben on dergaan zullen van deze mi lieukeuring worden vrijge steld. Voor beide operaties is een wijziging van de Wegen verkeerswet nodig. De autobranche (BOVAG en RAI) ergert zich aan de „twij felende houding" van minister Smit-Kroes. Alle betrokkenen hebben de minister geadvi seerd de tijdelijke geldigheids duur van de wet (zes jaar) weg te nemen. In plaats daarvan kondigt de minister aan een nieuwe geldigheidsduur in te voeren voor de nieuwe keu ringssystemen, waardoor de onzekerheid over het voortbe staan van de APK juist wordt vergroot. Zolang deze onzeker heid blijft zal de bereidheid om verder te investeren in (onafhankelijke) keuringssta tions gering zijn, hetgeen de keuzemogelijkheid van de au tomobilist voor een onafhan kelijk keuringsstation fru streert, aldus de organisaties. Bestuur ABP toch verantwoordelijk voor beleggingen DEN HAAG Het bestuur van het ABP krijgt de eind verantwoordelijkheid voor be leggingen. Daarbij zal de Ver zekeringskamer toezicht hou den. Het kabinet legt zich neer bij deze wens van een kamer meerderheid van VVD en PvdA. De afgelopen week vroegen de ministers Ruding (Financiën) en Van Dijk (Bin nenlandse Zaken) schorsing van het beraad over de zaak in de Kamer toen bleek dat een kamermeerderheid vasthield aan haar eerdere wensen. Ru- ding wenste tot nu toe dat hij via een door de overheid te benoemen beleggingscommis sie greep kon houden op de beleggingen van het bij om koopschandalen betrokken Al- ?;emeen Burgerlijk Pensioen- onds. Een „ultra light". Kleiner kan het niet. Maar toch wil de' Haagse restauranthouder Eppo Harbrink Numan proberen met zo'n vliegtuigje de Atlantische Oceaan over te steken. Aanvankelijk was het zijn bedoeling rond de wereld te vlie gen, maar het gegeven dat hij dan voor twintig landen een doorvliegvergunning moest hebben, deed hem van gedachten veranderen. De Oceaan over lijkt hem ook al een hele presta tie. Alleen ontbreekt het hem nog aan voldoende geldschie ters. Een reportage over deze ondernemende Hagenaar op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE Supergeleiding: een tech nologische omwenteling. Mies Bouwman en „de hoofdrol". Nederlandse jongelui in het kielzog van Abel Tasman naar Australië. Kruistocht tegen drugs en seks in het Pakistaan se cricketteam. Boris Becker. Gaat hij Wimbledon weer win nen? De stroom vakantiegan gers komt binnenkort op gang; de hulpverleners staan klaar om in geval van nood de helpende hand te bieden. VANDAAG BIJ DEZE KRANT INKLEUR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet slaagt er niet in om de belastingen en sociale premies gelijk te houden zoals in het regeerakkoord was beloofd. Dit jaar zullen deze lasten met 1,8 procent extra toenemen. De belastingen stijgen met 0,7 procent, de sociale pre mies ook. Dit blijkt uit de Voorjaarsnota die het kabinet gisteren heeft be handeld. Tot nu toe was voor dit jaar rekening gehouden met een stijging van de collectieve lasten van 0,3 procent. Op zijn wekelijkse persconferentie noemde premier Lubbers het feit dat er dit jaar ruim drie miljard gulden meer door de over heid wordt uitgegeven dan gedacht, ernstig. Dat betreft zowel het bedrag als het feit dat er nog altijd te weinig begrotings-dici- pline wordt betracht Joop Doderer, Han Ebbelaar, Alexandra Radius, Audrey Hepburn, dr. Klapwijk, Leo Horn, Carry Tefsen, Adèle Bloemendaal, André van DuinZe spelen allemaal vandaag een rol in de Finale, de wekelijkse kleurenbijlage van de Leidse Courant. Niet in afzonderlijke artikelen, maar in een inter view met Mies Bouwman. Voor de tweede keer kreeg zij de Gouden Televizierring. Nu voor haar programma „In de hoofdrol". Ze wil zelf niet in welke hoofdrol dan ook. Dat blijkt duidelijk uit haar eigen woorden, maar met dit interview bereikt ze in feite het tegendeel. Laat niet alleen Mies Bouwman, maar ook de Leidse Courant in uw huis een hoofdrol spelen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd Ccidóc6otruiTit t

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1