13outverwerkingsbedrijf naakt te veel lawaai omputer moet AVO-pijpleiding eiliger maken VERSLAAFDE KRUGT EEN LAATSTE KANS 1DEN OMGEVING £«id«ie(2ou/umt zaterdag 20 juni i98? pagina 17 Tweewielers gebruiken voetpad als sluiproute J J. de Back geridderd MWONENDEN BU RAAD VAN STATE: Eerste sleutel in Rijnsoever BJ ZWEM LUST: „Zwemlust der Rotterdamsche jeugd. Evenals in andere plaatsen deed In Rotterdam het warme weer naar een verfrisschend bad verlangen. Tot het zwembad aan het Vasteland werden de liefhebbers met groepen toegelaten. We zien hier de zwemlustigen In afwachting van hun beurt". Ook is de exploitatie van een circus, met zijn vele artiesten en zeldzame dieren, in dezen tijd zeer kostbaar, waardoor veel van het weelderige uit vroeger dagen vervalt. En toch gaat er ook nu nog van het circus een bijzondere aantrekkingskracht uit 't Vormt zoo'n wereldje op zichzelf. Al wat er aan vast zit de kunstrijders, de dresseurs, de clowns en ook de vreemde dieren het is alles met een romantisch verfje gekleurd. Ook de voorstellingen die zij geven wijken sterk af van andere; het is licht verteerbare en zeer afwisselende kost, die al zeer weinig inspanning van den geest vraagt. Dat zij niet langer algemeen bekoren, dat zij minder dan vroeger over eenstemmen met den geest van onzen tijd, die hun val- sche romantiek en schijn schoon doorziet, dat zij vooral bii hen die het dier in be scherming willen nemen te gen onnoodige wreedheid vaak tegenzin verwekken, wijst op hun verouderd ka rakter. Het is dan ook meer hun ui terlijk vertoon, dat bij een oppervlakkige beschouwing wel aardig aandoet. Kracht- menschen dwingen onwille keurig bewondering af, han dig gedresseerde of zeldzame dieren blijven interessant om te zien en zóó nuchter is wel niemand, of hij voelt iets van het bekoorlijke Bohemien- achtige, dat het circusleven omgeeft". Enfin, het Zon dagsblad liet „uit dat won derlijke, onmaatschappelijke wereldje" een aardige serie plaafjes zien, zonder er omid- dellijk warm voor te lopen. Naar de scherts nu: „Hoeveel oorvijgen hebt u den aanklager gegeven?" „Eén, edelachtbare". „Maar hij verzekert, dat het er vijf geweest zijn!" „Neen, edel achtbare, 't was er maar één, maar met het oog op zijn zwakke lichaamsbouw heb ik ze hem in vijf porties toege diend". „Hij, voor het eerst met zijn verloofde bij haar ouders ko mende, op verwonderden toon: „Jij hebt verschillende broers en zusters. Toen ik je leerde kennen zei je toch, dat je eenig kind was en ie vader twaalf huizen had?" Zij: „Neen, dan moet ik me ver sproken hebben... wij hebben één huis en twaalf kinde- „Een jongen komt bij den drogist en verlangt insecten poeder. „Voor hoeveel?", vraagt de winkelier. „Ja, wij hebben ze thuis niet geteld", antwoordt de jongen verle gen". „Sergeant tot recruut: „Ik heb opgemerkt, dat op het appèl jij eerst hebt geniesd, en toen de luitenant. Dat lap je 'm voortaan niet meer, be grepen. Eerst niest de luite nant, en dan jij!" t meer decibellen c The Champ jRDWIJK/DEN HAAG De eigenaar The Champ mag niet meer dan 88 de llen geluid produceren. Dat besliste de i van State gistermorgen in het geschil en de twee eigenaren van de discotheek «1 de Grent in Noord wijk en de gemeente 1 tien irdwijk. De discotheekeigenaren hadden Leg zaak aangespannen bij de Raad van Sta- lat de twee naastliggende discotheken ining hebben om 95 decibellen te fel «1 £8K aangespannen uij uc naau van bord „ndat de twee naastliggende discotheken oen mnning hebben om 95 decibellen te duceren. Zij vinden dat de gemeente va en twee maten meet en eisten ook een gunning voor 95 decibellen. De gemeen te as- !jng daar niet mee akkoord omdat boven i vijl (fh k ere ïamp een huurder woont. Boven de ere twee discotheken wonen mensen direct bij de zaak zijn betrokken. HAZERSWOUDE Het plaatsen van één of meer sluizen die (bromfiet sers weren, zou een oplossing kunnen zijn voor het verkeerde gebruik van het voetpad tussen de Breitnerlaan en de Jan Lievenslaan in Hazers- woude. Daarbij kan gekozen worden tussen een voorziening die (brom fietsers geheel weert of één die door (bromfietsers te voet wel gepas seerd kan worden. Dat is de uitkomst van een onderzoek dat de gemeente Hazerswoude gedaan heeft naar aanleiding van een klacht van een bewo ner van de Breitnerlaan. Deze uitte zijn ongenoegen over het feit dat veel bromfietsers en fietsers de voetgangersvert ken. Het college van B en W heeft nu naar j besloten dat er inderdaad iets aan de situatie gedaan dient te worden. Het trottoir vanaf de Breitnerlaan langs kleuterschool Klein Duimpje wordt het meest intensief gebruikt. Behalve overlast, levert dit ook de nodige verkeersonveiligheid op. De raadscommissie voor openbare werken buigt zich op dinsdag 23 juni over de kwestie. ngenoegen over het feit dat veel erbinding als sluiproute gebrui- ar aanleiding van het onderzoek ALPHEN AAN DEN RIJN De heer J.J. de Back uit Alphen aan den Rijn is gistermiddag benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de bijbehorende versierselen opgespeld door burgemeester M. Paats. De Back nam gisteren officieel afscheid als ad junct-directeur van de dienst Openba re Werken van de gemeente. De Back gaat met VUT. Hij is vooral bekend als de grote stimulator en promotor van het Alphense recreatiegebied Zegers- loot. Er was grote belangstelling tij dens de afscheidsreceptie in de raad zaal van het gemeentehuis. DEN HAAG/LEIDERDORP „Ik wil schoon schip ma ken". Een 26-jarige Amster dammer, die voor de Haagse politierechter terecht stond wegens een moordaanslag op een Leiderdorpse politieman, kreeg gisteren een laatste kans om dat te doen. Hii mag probe ren van zijn verslaving af te komen in het afkickcentrum De Keet in Poortugaal. Zijn zaak werd aangehouden tot september. De rechtbank zal hem in september mild behan delen als hij dan heeft bewe zen op het rechte pad te willen blijven. „Maar als u wegloopt uit De Keet is het afgelopen. Dan volgt er onherroepelijk een nieuwe gevangenisstraf", verzekerde rechter Van Ros- sum de verdachte. De Amsterdammer zit mo menteel nog een straf uit in de gevangenis van Arnhem. Hij heeft een reeks van inbraken, met name in auto's, bekend. Ook heeft hij regelmatig auto's gestolen, steeds Fiat Uno's om- at die „met behulp een Hema-schaar makkelijk mee genomen kunnen worden", zo bleek bij de rechtbank. Daar naast was hij betrokken bij ge wapende overvallen, waarvan één met dodelijke afloop. Het geld tyad hij nodig voor zijn dagelijkse hoeveelheid verdo vende middelen, 1 gram heroï ne en VA gram cocaïne per dag. Op 25 maart van dit jaar was hij met een partner, wiens naam hij tot nu toe niet be kend heeft willen maken, aan het inbreken in auto's die ge- Earkeerd stonden op het par- eerterrein van het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Een getuige waarschuwde de rijks politie. De agenten trachtten de inbrekers te stoppen, maar de Amsterdammer wist na en kele manoeuvre's met zijn ge stolen Fiat Uno weg te komen. Daarbij zou hij met volle snel heid op een wachtmeester van de Leiderdorpse rijl zijn ingereden. Deze loste een waarschuwingsschot, en bleef verder ongedeerd. De gestolen auto werd later in de Kervel- tuin in Leiderdorp terugge vonden. De verdachte ontkende te heb ben willen proberen de politie man dood te rijden. Voor de officier van justitie, mevrouw mr. Klopper stond de poging tot doodslag vast. Zij eiste an derhalf jaar gevangenisstraf. „De verdachte gaat levensge vaarlijk gedrag vertonen als hij bij zijn misdaden wordt be trapt. Aan de ene kant ben ik wel bereid hem nog een kans te geven, aan de andere kant vraag ik me af of het nog wel verstandig is hem op de maat schappij los te laten. Want dat doe je, omdat hij uit De Keet kan weglopen", stelde ze. De Amsterdammer probeerde al een keer eerder samen met zijn verslaafde vriendin af te kicken in De Keet, maar die poging was op niets uitgelo pen. „Ik wil een nieuw leven beginnen", verzekerde hij de rechtbank gisteren. Ik heb vanaf mijn veertiende jaar in gevangenissen gezeten. Het kon me tot nu toe nooit veel schelen, maar nu ik bijna 27 ben wil ik echt serieus gaan leven". Onder redactie van Ton Pieters. NNI ITWIJK/DEN HAAG De firma H.N. van Ïwen maakt te veel e. Dat vinden twintig ners van de Rand- in Katwijk. Achter w n woningen ligt de u rkplaats van het hout- «jfrjverkingsbedrijf van Leeuwen dat een ning heeft gekre- 'van de gemeente Kat- öoSjk om hout te verwer- De bewoners menen deze hinderwetver- 56Kl> gunning niet had mogen worden gegeven, omdat zij geluidhinder van het bedrijf ondervinden. Bij de Raad van State protes teerden zij gistermorgen tegen het verlenen van de hinderwetvergunning. Bovendien vrezen zij dat Van Leeuwen, die aan de overkant van de straat nog een werk plaats heeft, zware machines zal overplaatsen. Daardoor wordt de overlast vergroot. Van Leeuwen mag volgens de vergunning gemiddeld 45 deci bellen produceren tussen 7.00 en 19.00 uur. In de woningen mogen maximaal 35 decibellen te horen zijn. T. Janssens stel de namens de bewoners dat de gemeente Katwijk onvoldoeiï- e rekening had gehouden met het feit dat de bewoners ook weieens op de binnen plaats achter hun woning ver toeven. Bovendien meende hij dat het meetpunt, twee meter van de panden vandaan en vijf meter hoog, vreemd was gekozen. „De meeste geluidoverlast wordt ondervonden op de be gane grond waar ook de ma chines staan", aldus de woord voerder van de bewoners. Janssens vertelde verder dat Van Leeuwen ook machines, waaronder een cirkelzaag, in gebruik had in de opslagloods. Dit was door een aantal bewo ners zelf geconstateerd. H. van Leeuwen ontkende dit uitdrukkelijk. „We verwerken het hout op een ander terrein. Achter de woningen aan de Randweg worden de produk- ten alleen gemonteerd. De paar machines die op dit ter rein worden gebruikt, maken weinig herrie". Van Leeuwen stelde verder dat hij niet van plan was machines over te plaatsen. Gemeenteambtenaar F. Wag- ter verklaarde dat de werk plaats van Van Leeuwen nog deze week was gecontroleerd. „We hebben niet gezien dat er verboden machines in de opslagloods staan". Wagter meende dat het bedrijf van Van Leeuwen gemakkelijk tussen woningen in kon staan. „Het is een klein ambachtelijk bedrijf". Het gekozen meet punt was volgens Wagter in wettelijk voorschriften vastge legd. Wethouder R. Hletkamp van volkshuisvesting (midden) heeft gisterochtend de eerste sleutel uitge reikt aan bewoners van de Katwijkse wijk Rijnsoever fase 6D. De eerste zes sleutels van de In totaal 124 woningen werden gisteren overhandigd. Het betrof huizen aan de Melkweg In de nieuwe FOTO: HENK VAN OEN ENDE jaar of zestig geleden zat de klad in het circuswezen. „Geïllustreerd Zondags blad" beklaagde zich daar over in het nummer van za terdag 20 juni 1925, zij het met enig nauwverholen leed vermaak: „De oude glorie van het circus is reeds lang verdwenen. Vroeger leverde het velen een van de zeldza me ontspanningsgelegenhe den. Als de groote tent in stad of dorp werd opgeslagen, dan was de belangstelling reeds wakker; jong en oud volgde de voorbereidingen tot de groote gebeurtenis: de brillante openingsvoorstel ling. En was het eenmaal zoo ver, dan moest iedereen het DE CLOWNS: „Tenslotte zijn 't niet 't minst de clowns, die een voorstelling aantrekkelijk maken. Hier voltooien ze hun malle uiterlijk". sensationeele kijkspel toch minstens één keer meema ken. Thans verdrinkt het circus als openbare vermakelijkheid in den overvloed van ont spanningsgelegenheden. Er is zooveel te doen; ,,'n avond uit" is geen bijzonderheid meer. Daarbij is de bewonde ring voor de fraaie paarden- dressuur voor 'n groot deel verdwenen, sinds het paard zelf minder beteekent in het moderne leven. Zelfs het sen sationeele der gevaarlijke toeren is verzwakt, want op het filmdoek ziet men ze voortdurend nóg behendiger en griezeliger uitgevoerd. „Directeur: „Ik vrees, dat u niet geschikt Is voor die betrekking - u Is niet op de hoogte van mijn zaken". Sollicitant: „Integendeel, mijnheer, Ik ben verloofd met uw typiste!" verrassende steekt In de sterke tegenstellingen, hier oor den reus en den dwerg". DWIJK Minister W.Flan Eekelen heeft giste- gjtnife eerste fase van de auto- ring van de Defensie ■M ileiding Organisatie (DPO) icieel in gebruik gesteld. Hij et9 sd dat in het gebouw van de aan de HoogwakersbcA- in Noordwijk. Vanuit dit '■Wjjouw wordt het Nederland- edeelte van het NAVO-pij- te£|dingenstelsel bestuurd, r het stelsel op de compu- aan te sluiten, kan sneller rden gereageerd op lekka- 12. scl* stelsel van leidingen heeft totale lengte van 6.300 ki en ligt in West-Duits- iu, Frankrijk, België, Lu- 9 - nburg en Nederland. Het deel bestaat uit kilometer. De pijpleiding om strijdkrachten van de NAVO van brandstof te voorzien. Tevens zijn de mi litaire vliegvelden erop aange sloten. De DPO heeft overi gens ook „burger-klanten". Zo wordt elke dag twee miljoen liter brandstof per pijpleiding van Rotterdam naar Schiphol getransporteerd. De DPO is momenteel bezig met de automatisering van het uit de vijftiger jaren daterende systeem: er wordt overgestapt van een handbediend naar een automatisch bestuurbaar sy steem. Door het leidingenstel sel en de pompstations op de computer aan te sluiten, kan in de toekomst veel vanuit Noordwijk worden gestuurd. Kranen die nu nog met de hand moeten worden open- en dichtgedraaid, kunnen dan van een afstand worden be diend. Pompstations kunnen vanuit Noordwijk in werking worden gesteld of stopgezet. Een ander voordeel van de in totaal 26 miljoen gulden kos tende automatisering is vol gens de DPO de veiligheid. De computer kan een eventueel lek snel opsporen en zo kun nen sneller dan nu maatrege len worden genomen. Op beeldschermen in Noordwijk kan het stelsel nauwlettend in de gaten worden gehouden. Het transport van de brandstof is goed te volgen. De door Van Eekelen in werking gestelde eerste fase betreft het pomp station in Portugaal nabij Rot terdam. Voor 1990 moet het hele stelsel zijn geautomati seerd. Tevens moeten grote stukken van de leiding wor den vervangen. Hiermee is een bedrag van 200 miljoen gulden gemoeid. Eekelen. FOTO: DIJK STRA Van Eekelen was ook in Noordwijk omdat de DPO gis teren zijn 30-jarig bestaan vierde. De minister werd ver gezeld van luitenant-generaal F.J. de Jong, bevelhebber van de luchtstrijdkrachten, H. Boe- kenoogen, directeur-generaal materieel van de krijgsmacht en J. Ceulemans, general ma nager van het Centraal Euro pese Pijpleidingenstelsel. Ver der waren onder anderen R.F. Tuerlinkx (commandant van de 4e pijpleidingdivisie), H. Padberg (van de Duitse pijp leiding), generaal-majoor F. Nelissen (commando CCLO) en burgemeester J.M. Bonnike van Noordwijk van de partij. Na het officiële gedeelte trok het gezelschap naar het Hof van Holland voor het diner en vervolgens werd het concert van de Luchtmachtkapel, in de Northgohal, bijgewoond. :w Jr

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17