teioóc commit 4' stad omgeving Zuid-West protesteert tegen taf eltennishal WEEK EINDE Bedrijven mogen blijven aan Zoeterwoudseweg VdA wil meldlijn voor ouderen Slimme EHBO-kit j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen iD maand automatisch betalen f 23.04 ■□kwartaal per acceptgiro f 68,93 A Ceidóa Soutcmt GAD: argumenten voor opheffen deugen niet „ENIGE STUKJE GROEN IN DE WIJK RAKEN WE KWIJT" I Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: i. _VoorL iPostcode/plaats:- i Telefoon- Stuur als dank de fotocamera naar Naam: [Adres: (voor controle bezorging)1 Postcode/plaatsL I Stuur deze bon in tra open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 198 I A ZATERDAG20JUNI 1987PAGINA'S [DEN Er moet een dpunt komen waar oude- uit Leiden terecht kunnen klachten over hulpverle- Dat vindt de werkgroep eren in de Partij van de jeid. De socialisten vinden rendien dat op korte ter- n een gespecialieerde oude arts moet worden aange- d. Voorts vindt de werk- ep dat er geld beschikbaar et komen voor het opzetten educatieve en emancipato- che cursussen voor ouderen dat ouderen of ouderen- oepen rechtstreeks aanvra gen voor projecten in het ka der van het flankerend beleid moeten kunnen indienen bij het college van B en W. Dat staat in de inspraakreactie op de Raamnota Flankerend Beleid van de PvdA-ouderen. De PvdA'ers denken dat de thuishulp niet effectiever en intensiever wordt, als het flan kerend beleid op de manier wordt uitgevoerd zoals de ge meente heeft voorgesteld. Daarom stellen de ouderen voor meer gebruik te maken van bestaande zorginstanties. De indicatiecommissie moet niet worden ondergebracht bij het Dienstencentrum Gecoör dineerd Bejaardenwerk (DGB), vindt de werkgroep. Ook de wijkouderenraden moeten onafhankelijk worden van het DGB. De socialisten vinden bovendien dat de uit voering van het beleid moet worden uitgevoerd door de Stichting Welzijn en niet door het DGB. Dit omdat het Oude- renberaad Leiden (OBL) de manier waarop het DGB het flankerend beleid tot nu toe begeleidde niet heeft goedge keurd. LEIDEN De argumenten die het college van B en W gebruikt in het voorstel aan de Leidse ge meenteraad om de Gemeentelijke Accountantdienst (GAD) op te heffen zijn ondeugdelijk. Op grond van die argumenten mag de raad dan ook niet instemmen met opheffing. Dat schrijft direc teur W. Oudhof van de GAD in een brief aan de gemeenteraad. Het voorstel om de controle van de gemeentelijke administratie voortaan te laten verrichten door het .Verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) maakt deel uit van de omvangrijke gemeentelij ke bezuinigingsoperatie. In de brief, die Oudhof namens alle medewerkers van de GAD schrijft, voert hij tegenargumen ten aan die hij voor het meren deel al eerder onder andere in de commissie van de rekeningen kenbaar heeft gemaakt. Zo be strijdt hij dat de achterstanden in het vaststellen van diverse reke ningen de schuld zijn van de GAD. Hij beaamt dat er misstan den zijn, maar die worden vol- fens Oudhof meer veroorzaakt oor de directies zelf die de ver eiste gegevens te laat aanleveren. Zo werd de rekening over 1984 van de directie Civiele Werken pas op 10 maart 1987 aan de GAD aangeboden. Dankzij de GAD konden er volgens Oudhof zelfs achterstanden ingelopen worden. De GAD is ook ontevreden over de overgang van de medewer kers naar het Verificatiebureau, omdat die allerlei nadelen voor hun rechtspositie heeft Boven dien worden bij de offerte van het Verificatiebureau allerlei vraagtekens gezet wat betreft de voordelen voor de gemeente. Oudhof wil weten wat de over gang naar controle van gemeen telijke administratie naar het Verificatiebureau andere ge meenten heeft opgeleverd. Het raadsvoorstel over de ac countantcontrole wordt vrijdag middag behandeld in de commis sie fianciën, personeel en organi satie. Gemeenteraad start actie voor Al Mizan LEIDEN De Leidse gemeenteraad gaat actie voeren voor het Marokkaans-Nederlandse maandblad Al Mi zan, dat met opheffing wordt bedreigd. Al Mizan, dat in Leiden is gevestigd en een informatief blad wil zijn voor Nederlanders en Marokkanen, verkeert in ernsti ge financiële problemen. Het blad probeert verder jon ge mensen meer kansen op de arbeidsmarkt te geven. Al Mizan werd in 1985 opgericht met financiële steun van het ministerie van WVC en de gemeente Leiden. De steun van WVC viel in het kader van de bezuinigin gen echter per 1 januari 1987 onverwacht weg. De ge meente Leiden besloot voor 1987 extra geld op tafel te leggen, maar de financiële situatie van Al Mizan is op langere termijn zeer onduidelijk. Leden van de Leidse gemeenteraad willen daar vooral iets aan doen door de Tweede Kamer te hulp te roepen. De verschillende raadsfracties zullen hun partijgenoten in Den Haag be naderen. LEIDEN Bewoners van Leiden Zuid-West willen niet dat er een ta- feltennishal komt op het terrein aan de Telders- kade. Ruim driehonderd mensen die wonen in de wijk tussen de Willems laan, de Vijf Meilaan en de Churchilllaan hebben hun handtekening gezet tegen de komst van de hal voor tafeltennisvere niging Scylla. Voorts zijn pamfletten uitgedeeld en spandoeken opgehangen. Volgens de bewoners is het veld waar de gemeente de tafeltennishal wil bouwen het enige plekje groen in de buurt. J. van Eek van wijk- vereniging Vijf hoven: „Onze kinderen spelen daar. Als ook dat stukje groeri verdwijnt, is dat een groot gemis. Spelletjes als vliegeren en zo kunnen de kinderen wel afschrijven". De speeltuinvereniging en het wijkcomité houden vol gens Van Eek regelmatig activiteiten op het veld. En ook de sportdagen van scholen in de omgeving worden op dit terrein ge houden. Bovendien maken studenten gebruik van het veld, zegt Van Eek: „Elke avond komen ze hier voet ballen". De komst van een tafeltennishal brengt bo vendien overlast met zich mee, denken de bewoners. Gekkenhuis „Er zijn hier al veel sport verenigingen gevestigd. Als er nu ook nog een tafelten nishal komt, wordt het he lemaal een gekkenhuis, want de mensen van bui tenaf komen met de auto. En dat terwijl de gemeente enorme bedragen heeft uit gegeven om deze buurt au tovrij te maken". Dinsdagavond om 20.00 uur houdt de gemeente een in formatiebijeenkomst voor bewoners en voor de tafel tennisvereniging Scylla in het Vijfhovenhuis. „Dat is ook heel raar gegaan", ver telt Van Eek. „Alleen de mensen die aan dat veld wonen, hebben bericht ge kregen. Terwijl ook een he leboel andere mensen van het veld gebruik maken". Planologische overwegingen Volgens J. Duivesteijn, hoofd van de afdeling Sport en Re creatie van de gemeente Lei den, is het terrein aan de Telderskade vooral gekozen uit planologische overwegin gen. „Tafeltennisvereniging Docos speelt in het oude PTT-gebouw in De Mors. Scylla leidt al jarenlang een zwervend bestaan. Momen teel maakt deze tafeltennis vereniging gebruik van een gebouw aan de Catharijne- straat. Dat gebouw is zowel uit speltechnisch als uit bouwtechnisch oogpunt niet geschikt Bij wedstrijden moet steeds dispensatie wor den aangevraagd, omdat het gebouw niet hoog genoeg is. Bovendien wil de gemeente het pand afbreken, en op die grond woningen bouwen". Om de twee Leidse tafelten nisverenigingen zo goed mo gelijk over de stad te sprei den, heeft het college in prin cipe gekozen voor Zuid-West. Dat is een jonge" wijk, dus de kans is groot dat veel be woners gebruik maken van de hal, verwacht de gemeen te. Het is de bedoeling dat er een hal wordt gebouwd voor tien tafeltennistafels. In de hal moet ook een aantal kleedkamers komen en een kleine kantine. Het college heeft alleen nog maar een principe-besluit ge nomen. Duivesteijn: „Na de hoorzitting die dinsdag wordt gehouden, beslist het college of de ruimtelijke-ordenings procedure in gang moet wor den gezet". Duivesteijn begrijpt dat om wonenden bezwaren hebben tegen de bouw van de hal: „Het is niet prettig als je aan kijkt tegen een hal in plaats van tegen een stukje open baar groen", zegt hij. „Maar het groen verdwijnt niet he lemaal. Het gaat slechts ge deeltelijk verloren". DEN HAAG/LEIDEN De aan de Zoeterwoudseweg gevestigde bedrijven mogen daar blijven. Gedeputeer den van Zuid-Holland hebben het Bestemmingsplan Zoeterwoudseweg goedgekeurd. De bezwaren tegen het plan zijn door de provincie ongegrond verklaard. Het bestemmingsplan omvat het gebied tussen de Trekvliet en de Zoeterwoudseweg. Bedrijven, die voldoen aan bepaalde mi lieu-hygiënische maatstaven, mogen zich vestigen in de woon wijk, mits zij zich houden aan de Hinderwetvergunning. Tegen het eind vorig jaar door de gemeenteraad vastgestelde plan wa ren twee bezwaren ingediend, namelijk door een bewoonster van het Lammenschansplein en door wijkcomité Cronesteyn. Beide hadden dezelfde bezwaren tegen het bestemmingsplan. De omwonenden waren het er niet mee eens dat de gemeente de de bevoegdheid heeft bedrijven bij wijze van uitzondering in het gebied toe te staan, die eigenlijk meer hinder veroorzaken dan in het bestemmingsplan is geregeld. Voorts meenden de be zwaarmakers dat het in de buurt gevestigde bouwmaterialenbe- drijf meer overlast veroorzaakt dan de gemeente denkt. Ook maakten zij bezwaar tegen het feit dat in het plan geen enkele maatregel is opgenomen tegen het verkeerslawaai. Volgens de provincie veroorzaken de in het gebied gevestigde bedrijven niet te veel overlast „mits de hinderwetvergunning wordt nageleefd". „Er is geen reden om aan te nemen dat de gemeente niet op deze naleving zou toezien", aldus de provincie. Daarnaast vinden Gedeputeerde Staten dat beoordeling van de verkeerssituatie pas zin heeft als „de onlangs gereedgekomen re constructie van net Lammenschansplein tot rust is gekomen". Ook het bestemmingsplan De Waard is goedgekeurd. Daarbij hebben GS vastgesteld dat het bedrijf Jongeneel in de toekomst detailhandel mag uitoefenen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfflllllllllllll naar Europa komen en van wege de uitstekende staat van dienst voor een flink deel bij de gezondheidszorg in ons land neerstrijken. De meeste mensen komen uit landen waar de gezondheids zorg achter is gebleven, voor al uit het Midden Oosten en Zuid-Amerika. Dat het daar bij gaat om de rijke boven laag uit die landen is duide lijk, want voor niets gaat im mers de zon niet op en zeker niet in de Nederlandse ge zondheidszorg. Inspirator van die buitenlandse wer ving van patiënten is nie mand anders dan onze natio nale luchtvaarttrots: de KLM. Belangstellende pa tiënten wordt een compleet verzorgd pakket aangeboden, men betaald een all-in tarief voor de reis, de vooronder zoeken en het aantal ver- pleegdagen. Alleen de artsen- kosten komen er nog bij. Het personeelsblad Cicero meldt, dat momenteel een flinke pu bliciteitscampagne wordt ge voerd. Als je zoiets leest, dan besef je pas echt dat het goed fout zit in de nationale gezond heidszorg. Op het eerste ge zicht lijkt het wel aardig om lege bedden op deze manier te vullen. Maar als je een beetje doordenkt, dan zal eenieder zich realiseren, dat de kosten juist uit de hand zijn gelopen door de overall- kosten van de gezondheids zorg. En daarom is het van de gekke dat waar eenieder' bezig is de kosten tot een aanvaardbaarder niveau te rug te dringen, de ziekenhui zen met een luchtvaartmaat schappij in de slag gaan om zieken te werven. Pakje brood Het amateurisme bij de loka le en regionale radio-omroe pen wordt af en toe schrikba rend zichtbaar, of beter ge zegd beluisterbaar. Dan gaat het niet alleen om de inhou delijke aspecten van de ra dio-uitzendingen. Want het zijn immers amateurs die ra dio maken en als je dat as pect accepteert, zijn de uit zendingen doorgaans best wel aardig. Maar soms zijn er opmerke lijke amateuristische uit schieters. Zo ligt nog vers in het geheugen de reportage van twee sportredacteuren van Omroep Rijnland, die op een zondagmiddag een ten niswedstrijd bijwoonden. Op een gegeven moment stelde een verslaggever zich de vraag hoeveel luisteraars wel aan het toestel gekleefd zou den zitten. „Weinig", stelde de collega vast, „mijn moeder is waarschijnlijk de enige". En vervolgens werden uitge breid de groeten overge bracht. Amsterdamned Amsterdamned. Dat is de titel van de nieuwe film van Dick Maas, de regisseur die ook de internationaal bekende film De Lift maakte. Zijn nieuwste produkt betreft een thriller die in Amsterdam speelt. Wanneer een vermoorde vrouw in een Amsterdamse gracht wordt gevon den, blijkt dat het begin van een lange serie gruwelijkheden te zijn. Amsterdam mag dan het decor vormen voor de film, de kamer van burgemeester Ed van Thijn in het Amsterdamse stadhuis voldeed niet aan de eisen van Maas. Dat leidde ertoe dat werd uitgeweken naar Leiden aJ moest de kamer van collega Cees Goe- koop wel enigszins worden aangepast. Zo moest voor de opnamen, die afgelo pen weekend in het Leidse stadhuis wer den gemaakt, werk van Escher worden vervangen door een tekening van de ha ven van Amsterdam. De foto toont een scène waarin acteur Jules Croiset een exemplaar van Het Parool laat zien, dat melding maakt van een moord. Links Dick Maas. Andere hoofdrollen zijn onder meer voor Monique van der Ven, Lou Landré en Pieter Lutz. FOTO: REINOUT VAN GUUCK Maar dat was nog toen Om roep Rijnland alleen via de kabel te beluisteren was. De grote broer van de Leidse re gionale omroep is dankzij een rijkssteun van drie miljoen op een professionele leest ge schoeid. We hebben het dan over Omroep West, die Den Haag als centrumgemeente ziet. Afgelopen dinsdag had men een Leids itempje over winkeldiefstallen en de daar bij behorende actie 'Lik op stuk'. Toen het item was af gelopen, brulde opeens de centrale redactie de uitzen ding in. „Hé Rudy, ben je daar nog?" „Jawel hoor klonk het vanuit Leiden. „Ik ben m'n pakje brood verge ten. Kun je misschien een paar broodjes meenemen op weg naar de studio". Dat kon wel en na enige discussie in de ether of er sprake was van lenen danwel voorschieten, kon de uitzending weer een normaal verloop krijgen. Cadeautje (1) „Een stimulerend voorbeeld voor ons allemaal". Dat werd afgelopen dinsdagmiddag in Rotterdam gezegd namens minister Ed Nijpels bij de uit reiking van de Buiten Ge woon Veilig Prijs. De bewindsman doelde daar mee op de gemeente Leiden. Bravo. Hulde voor het ge meentelijk beleid. Een onge kend compliment en dan nog wel van de bewindsman zel ve. Het ging daarbij niet om het verkeersbeleid, stadsver nieuwing of woningbouwpro- blematiek. De gemeente ver diende het compliment met het beleid tegen seksueel ge weld buitenshuis. En dat was dan allemaal een gevolg van de Actie Heggeschaar die en kele jaren geleden door vrou wen in de Merenwijk werd gevoerd. De vrouwen voel den zich onveilig in slecht verlichte tunneltjes en tussen het hoog opklimmend groend. Vandaar dat de schaar in de bosjes werd ge zet Wethouder Jit Peters sprak met de actievoerende dames en ontwikkelde een beleid om de lokale samenleving voor de vrouw wat veiliger te maken. De verlichting in (fiets)tunneltjes werd aange pakt en verbeterd, groen voorzieningen werden uitge dund en gekortwiekt en ver meende broeihaarden van seksueel geweld werden weggenomen zoals het uri noir bij de Plesmanlaan. Cadeautje (2) En dat was genoeg om deze week een kolossale prijs in ontvangst te nemen: de Bui ten Gewoon Veilig Prijs. Die prijs is zeker kolossaal te noemen, want een prijs met een waarde van twee ton is natuurlijk niet niks. De helft van dat bedrag is bestemd voor het aanstellen van een dame die een jaar lang in Leiden het beleid tegen sek sueel geweld gaat coördine ren. Een tweede ton is be doeld voor een experiment dat de dame mag gaan uit voeren. Reken er maar op, dat die tweede ton wordt uit gegeven, want als de dame in kwestie niet creatief genoeg zou zijn, dan zijn er tal van andere geesten op het ge meentehuis die plannetjes te over weten op te hoesten. Pikant detail is overigens de bron van al dat geld. De or ganiserende stichting Vrou wen Bouwen en Wonen wordt financieel gesteund door de Stuurgroep Bestuur lijke Preventie Criminaliteit en enkele lampenfabrikan ten. Dat had toch niemand ooit gedacht: dat de lucratie ve verkoop van Ruud Gullit de gemeente Leiden geen windeieren zou leggen. Ziek (1) Hoe ziek is onze gezond heidszorg? Dat is een uiterst actuele vraag die velen, en dan vooral in de politiek, de laatste maanden voor in de mond ligt. Centraal thema daarbij is het kostenaspect van de gezondheidszorg in onze samenleving. Met als gevolg dat aan de hand van Ïlannen van bijvoorbeeld /isse Dekker c.s., nieuwe ondernemingen als de klinie ken van Boerema uit de grond schieten, er boeken verschijnen van Oegstgeeste- naar en meest gefotografeer de ex-staatssecretaris aller tij den Joop van der Reijden en bijna iedere betrokkene over de andere valt. Specialisten ruziën met het kabinet, huis artsen ruziën met specialis ten, ziekenfondsen zijn slaags geraakt met kabinet en parti culiere verzekeraars en ga zo maar door. Logisch is het dan dat velen de fout in gaan. Zoals die di recteur Kool van het Regio naal Ziekenfonds Leiden-Al- phen, tevens regiodirecteur van het Zilveren Kruis. Hij stuurde het bericht de wereld in dat in de Leidse regio dui zenden mensen onverzekerd waren geraakt door beta lingsproblemen. Terwiil een paar dagen later het Zilveren Kruis officieel bekend maakt van niets te weten en er slechts een handjevol wanbe talers rondlopen die wel be dreigd zijn met uitsluiting, maar voor wie het nog niet zover is gekomen. Die Kool zal, zeker intern, nog wel een staartje krijgen. Ziek (2) Maar het is nog gekker in de gezondheidszorg. In het per soneelsblad Cicero van het 'Academisch Ziekenhuis Lei den wordt deze week gemeld, dat het AZL overweegt pa tiënten in het buitenland te gaan werven. Er bestaat een organisatie ge naamd International Health Development Foundation- Patient Care die buitenlan ders naar ons land haalt om medisch behandeld te wor den. Het gaat daarbij om on geveer 70.000 mensen die Met bijdragen van Willem Boijteweg en Marcel Ge- lauff. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. .van5>0* Mini-triathlon Met een inzet alsof het wereld kampioenschappen betrof, leg den de deelnemers aan de mini-triathlon, die gisteravond In Leiden werd gehouden, het parcours af. Start en eindpunt waren bij Zwembad De Zijl. Er moest 400 meter worden ge zwommen, 25 kilometer ge fietst en 5,5 kilometer gelopen. Het sportieve festijn was geor ganiseerd voor leerlingen van het voortgezet onderwijs in Lelden. In totaal schreven 169 Jongeren zich in. FOTO: WIM VAN NOORT

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15