Olympische gedachte erbroedert niet in «rustig Zuid-Korea Brits-Iraanse relatie op absoluut dieptepunt (taking ontregelt Ipenbare leven in België Paleisrevolutie in sjeikdom Shar jah aCITENLAND QeidóaQowumt ONDERZOEK VS NAAR PSYCHIATRIE IN DE SOVJET-UNIE China vernietigt tien miljoen boeken Kapitein Stark voor krijgsraad Partij Gandhi lijdt weer nederlaag ritte Huis kibbelt iet Navo-generaal i Kat met lef X lip Getuige tegen kapers ontvoerd Britse „pubs" spoedig de hele dag open? CONDOOMS VRIJDAG 19 JUNI 1987 PAGINA 7 USSEL Stakende ambtenaren hebben het openbare leven in België van- rgen voor een groot deel ontregeld. Vrijwel alle bus- en treindiensten waren ngelegd en ook vanuit Nederland reden vanochtend geen treinen door Bel- Overheidskantoren bleven gesloten, er werd geen post bezorgd en school leren konden thuis blijven. eendaagse staking is volgens de ambtenarenvakbonden een waarschuwing het adres van de regering. Er zullen verdere stakingen volgen als het va- itiegeld en de eindejaarsuitkering niet verhoogd worden en als de „solidari- sheffing", die werd ingesteld om het financieringstekort van de overheid uc te dringen, niet wordt ingetrokken. vakantie- en eindejaarsuitkeringen werden in 1979 bevroren; twee jaar la- werd de solidariteitsheffing ingevoerd voor ambtenaren met een bovenmo- al inkomen. In onderhandelingen met de vakbonden heeft de Belgische re- ■ing gezegd dat het parlement moet beslissen over de solidariteitsheffing. WASHINGTON Moskou gaat er- mee akkoord dat een groep Ameri kaanse specialisten in de Sovjet-Unie onderzoek gaat doen naar het gebruik van de psychiatrie voor politieke doeleinden. Dit heeft Charles Wiek, directeur van het Amerikaanse infor matiebureau USIA, gisteren ver klaard. Volgens Wiek wil de organisa tie van Amerikaanse psychiaters het onderzoek alleen verrichten wanneer de commissie toegang krijgt tot ver dachte ziekenhuizen en zij haar eigen vertalers mag gebruiken. In de Sov jet-Unie zouden tweehonderd dissi denten in psychiatrische inrichtingen worden vastgehouden. BEIJNG De autoriteiten in China hebben meer dan tien mil joen illegaal gepubliceerde boe ken in beslag genomen en ver nietigd. Dit heeft het dagblad China Daily gisteren gemeld. Volgens het blad zijn veel boeken pornografisch of „reactionair". De overheid opende vorig jaar ja nuari de jacht op handel in illega le boeken en sindsdien heeft zij bijna tweehonderd uigeverijen zonder vergunning en meer dan veertig illegale drukkerijen opge rold. Verboden ziin onder meer Lady Chatterley s Lover en Kung Fu-verhalen. WASHINGTON De kapi- tein van het Amerikaanse fre gat Stark, dat vorige maand in de Golf door Iraakse raketten werd getroffen, moet voor de krijgsraad worden gebracht. Dat is het advies van schout bij-nacht Grant Sharp, die on derzoek heeft gedaan naar het incident op 17 mei waarbij 37 Amerikaanse militairen om het leven kwamen. De resulta ten van het onderzoek moeten nog worden voorgelegd aan minister Weinberger van de fensie. Sharp is van mening dat de kapitein zijn schip niet goed heeft verdedigd. CHANDIGARH De parlements verkiezingen in de noordelijke deel staat Haryana hebben een vernieti gende nederlaag opgeleverd voor de Congres-I-partij van premier Rajiv Gandhi van India. Zijn partij vero verde in dit traditionele Congres- bolwerk bij de voorlopige uitslag vanmorgen maar drie van de 79 ze tels. Voor elf zetels was de uitslag nog niet binnen. Het is de zevende keer sinds 1984 dat de Congres-1-partij het bij deelstaat verkiezingen moet afleggen tegen de oppositie. De leiders van de oppositie in het parlement in New Delhi heb ben al geëist dat Gandhi aftreedt. i EN HAAG De con- «ïtaties tussen de oppo- i tie en de ordetroepen in Zuidkoreaanse steden i orden met de dag grim- iger. De Olympische ge- 1 chte van verbroedering het land, dat volgend ar de Spelen organiseert, ver te zoeken. De Kore- nse cultuur waarin het uiten van compromissen ordt opgevat als een te en van zwakte ligt hier- ri wellicht ten grond ig. Niet nagekomen be ften en harde repressie en de rest. uk gisteren namen duizen- n studenten bezit van het itrum van de hoofdstad oul, nadat zij enkele eenhe- tn van de oproerpolitie onder voet hadden gelopen. Tien- llen agenten zijn door de stu nten gevangen genomen, n grote menigte studenten nam bezit van een groot plein en enkele omliggende straten in het centrum, nadat zij de numeriek ver in de minder heid zijnde politie met brand bommen en stenen had terug gedrongen. De kathedraal, die eerder deze week werd ontruimd, is op nieuw door zo'n tweeduizend demonstranten bezet. De ge vechten waren losgebarsten nadat eenheden van de op roerpolitie meermalen vreed zame demonstraties uiteen hadden gejaagd van mensen die deelnamen aan een „Anti- traangasdag", waarmee opposi tiegroepen wilden protesteren tegen het gebruik van een krachtig traangas door de au toriteiten. Grondwet Directe aanleiding voor de rel len is het aanwijzen van gene raal Roh Tae-woo als opvolger van president Chun Doo- hwan. Een president in Zuid- Korea wordt gekozen door een kiescollege dat onder controle van de regering staat. De op positie neemt het generaal Chun, die in 1980 na een staatsgreep aan de macht kwam, kwalijk te zijn terugge komen op de belofte directe presidentsverkiezingen te hou den. Als argument voert hij aan dat het land, zo vlak voor de Olympische Spelen, niet ten prooi moet vallen aan de onrust die aanpassingen van de grondwet ongetwijfeld tot gevolg zouden hebben. Begin vorige maand, enkele dagen na het intrekken van zijn belofte, verenigde de op positie zich ondanks felle te genwerking van de regering in de RDP-partij. Bij afwezig heid van de gedoodverfde lei der Kim Dae-jung, die sinds de terugkeer uit zijn ballingschap in de Verenigde Staten in 1985 voor de 54e keer onder huisarrest was geplaatst, werd Kim Young-sam aangewezen. Het beleid van de Kims luidt kort samengevat hervatting van het debat over de grond wetswijziging en vrijlating van de enige duizenden politieke f oproerpolitie in Seoel slaat op de vlucht voor duizenden studenten, die hen met stenen en izinebommen bekogelen. gevangenen. Als aan die voor waarden niet wordt voldaan, verworden de Olympische Spelen naar de mening van de RDP tot een heropvoering van de in 1936 gehouden Olympia de in de nazi-hoofdstad Ber lijn. De regering beschouwt de Spelen uiteraard als een ode aan Chun. Sancties Overigens maakt de IOC, het Olympisch Comité zich geen zorgen over de doorgang van de Spelen. Voorzitter Sama ranch deelde mee dat de Spe len alleen door „een oorlog" verzet zouden moeten worden, en daarvan is nog geen sprake, aldus de voorzitter. Ook het Nederlandse IOC-lid Anton Geesink verklaarde nog niet ongerust te zjjn over de rellen in Zuid-Korea. Het straatgeweld van de laat ste tijd baart daarentegen de Verenigde Staten, Zuid-Kore- a's belangrijkste bescherm heer, de nodige zorg. Minister van buitenlandse zaken Shultz verklaarde dat een dialoog tus sen regering en oppositie on ontbeerlijk is. „De overstap naar een democratie is elke keer een hachelijke zaak", al dus de bewindsman deze week. Drie Democratische senatoren, onder wie Edward Kennedy gaan een wetsvoorstel indie nen om de Zuidkoreaanse re gering door middel van econo mische sancties te dwingen de democratische basis te verster ken en de mensenrechten te respecteren. Kennedy zei dat de economische strafmaatrege len van kracht zouden moeten blijven tot de Amerikaanse president en het congres zich ervan hebben vergewist dat Zuid-Korea belangrijke voor uitgang boekt naar democrati sering, vrije verkiezingen en bescherming van mensen- en vakbondsrechten. JEAN-LOUIS MICHELS aPitstel voor Le Matin fS De Pariise han- ihtbank heeft het dag- Le Matin tot dinsdag ge leid gegeven een nieuwe :hieter te vinden. Het is derde keer dat de recht- nk het faillissement heeft gesteld. De kans is echter ïin dat de socialistische Le »tin volgende week nog zal staan, al circuleerde gisteren naam van modekoning res Saint-Laurent als moge- k geïnteresseerde. y kSHINGTON De dubbe- .gj. .nuloptie over de verwijde- van de raketten voor de Idelange en kortere afstand Europa is een „goed door- ooj cht initiatief". Dat liet het en itte Huis gisteren geïrriteerd an, tten na een felle aanval door [Vertrekkende opperbevele rober van de Navo Rogers. ms e zei in een interview in de jgj ashington Post dat „er moet ld ch iemand zijn die opstaat en an gen de NAVO zegt, nu is het jl]{ inoeg, verd... Wij zijn te snel sgaan en het is tijd om pas op 1 plaats te maken". Rogers eent dat Europa in groot ge- wanneer de dubbe- nuloptie wordt bereikt. BROER GRUPT DE MACHT TIJDENS AFWEZIGHEID SULTAN SHARJAH In het de oliestaatje Shaijah, onderdeel van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), is het militair vertoon toegenomen nadat gisteren sjeik Sul tan Ben Mohammed al-Qassimi door zijn broer was af gezet. Inmiddels heeft de opperste raad van de VAE te kennen gegeven dat zij het gezag van de nieuwe heer ser op geen enkele wijze zal aanvaarden. De 43-jarige Sultan werd gisteren niet in zijn land toegelaten toen hij terug wilde keren van een bezoek aan Londen. Zijn broer sjeik Abdel-Aziz had de luchthaven gesloten en liet eenhe den van de Nationale Garde (waarover hij reeds voor de staats greep de leiding had, red.) het vliegveld, de haven en regerings gebouwen bewaken. Eerder had de staatsradio van Sharjah ge meld dat Sultan vrijwillig afstand had gedaan van de troon. Abdel-Aziz heeft verklaard dat de familieraad van al-Qassimi hem, geheel volgens de geldende regels, als nieuwe gouverneur heeft aangewezen en hem trouw heeft gezworen. Volgens arabi- sche diplomatieke kringen is de paleisrevolutie in Shariah, waar ongeveer 210.000 mensen wonen, het gevolg van een financiële crisis. Het emiraat kampt met een grote schuld die in de jaren '70 is ontstaan toen de inkomsten van het buitengaatse olieveld Mubarak schromelijk werden overschat. Waarnemers zijn van mening dat de VAE zich momenteel tegen de machtsovername verzetten omdat zij hiervan niet tevoren op de hoogte zijn ge bracht Een Inwoner van het Zuidfranse dorpje Slant Clair heeft ten eln- KflnQlnOQ de raad de waterslan9 *er hand genomen in een poging zijn villa ixai loil/Ud te beschermen voor het oprukkende vuur. Maar de man is kans loos. Toen het dorpje even later geëvacueerd werd, had de brand al duizend hectare bosland verwoest. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brit- tannië en Iran worden voortaan in eikaars hoofd stad vertegenwoordigd door slechts één diplo maat, die de rol speelt van huisbewaarder. Beide af gevaardigden zorgen in Teheran en Londen voor de gebouwen die hun land daar in eigendom heeft. Groot-Brittannië en Iran hebben nu al hun andere diplomaten teruggeroe pen. Deze scherpe verslec- hering van de betrekkin gen tussen de twee landen betekent echter nog geen complete breuk. Hoewel de Britten en Iraniërs in hun hoofdsteden niet meer met elkaar kunnen praten, beschikken zij in de derde wereld nog over alternatieve kanalen. In Londen wordt aangenomen dat deze alternatieve kanalen zeker benut zullen worden. Het lot van de Londense jour nalist Roger Cooper, die in een Iraanse gevangenis zit, houdt immers de Britse gemoederen danig nog bezig. Verder is Iran van belang bii de onderhande lingen over de vrijlating van Terry Waite, afgezant van de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury. Waite werd zo'n 22 weken geleden in Libanon gekidnapt en verondersteld wordt dat zijn ontvoerders on der Iraanse invloed staan. Verder zijn er ook nog econo mische belangen die de Britten zo weinig mogelijk wensen te schaden. Niettemin heeft het Foreign Office alle Britse on derdanen in Iran geadviseerd te vertrekken. Crisis De diplomatieke crisis tussen beide landen begon drie we ken geleden met de arrestatie, wegens winkeldiefstal, van de Iraanse consul in het Noord- Engelse Manchester. Kort daarop werd in Teheran een Britse diplomaat ontvoerd, af geranseld en daarna weer vrij gelaten. Britse protesten mochten niet baten: de ;nan werd uiteindelijk met enkele collega's uitgewezen. Daarna was het de beurt aan Groot- Brittannië om een klein aantal Iraanse diplomaten het gat van de deur te wijzen. Dit spelletje werd voortgezet tot ae Britten afgelopen dinsdag vijftien van de zestien Iraanse diplomaten opdracht gaven te vertrekken. Vier Britse diplo maten, die zich nog in Tehe ran bevonden, zijn al naar Londen teruggekeerd. Nu beide landen hun diploma tieke staf hebben gedecimeerd, wordt met spanning afgewacht hoe lang de laatste „link" zal blijven bestaan. Zo bevinden zich in Londen nog tachtig Iraniërs die werkzaam zijn op het zogeheten bureau voor wa penaankoop in Europa. Deze personen genieten echter geen diplomatieke status en hebben een visum nodig dat kan wor den toegekend of geweigerd door het Britse department van binnenlandse zaken en justitie. Voor alle Britse wa penleveringen aan Iran is een vergunning nodig, leveringen door andere naties worden echter niet verhinderd. Maar volgens waarnemers in Lon den zullen premier Thatcher en haar minister van buiten landse zaken Sir Geoffrey Howe de Britse diplomatieke betrekkingen met Iran niet kompleet verbreken zonder de Amerikaanse president Reagan vooraf te hebben ge raadpleegd. Poes Minstrel heeft groot vertrouwen In de discipline van de her dershonden in de Britse politiehonden-school in Keston. Kalmp jes wandelt de lef-kat langs de vervaarlijk toekijkende rij politie honden, die evenwel op hun beurt keurig In het gelid blijven staan. Poes Minstrel woont overigens zelf ook op de honden school, maar of de traning aan haar besteed is, is niet bekend. tnoerjt&MSiEew..^ öEPtaaïwase. twre 11 Koaieesre--. BEIROET De ontvoering in Beiroet van de Amerikaanse journalist Charles Glass houdt mogelijk verband met de zaak van Mohammed Ali Hamadi. Deze terrorist wordt binnen kort in West-Duitsland be recht, vanwege zijn aandeel in de kaping van een Ameri kaans TWA-vliegtuig in 1985. Glass, die gisteren in een auto werd gesleurd en verdween, voerde indertijd vraaggesprek ken met enkele Amerikaanse gijzelaars van het vliegtuig. Gevreesd wordt dat hij is ont voerd om niet te kunnen ge tuigen tegen Hamadi. De 36-jarige Glass werd tege lijk met de zoon van de Liba nese minister van defensie Ali Osseiran en diens lijfwacht ontvoerd in een wijk waar veel sji'itische fundamentalis ten wonen en symphatisanten van de door Iran gesteunde Hezbollah. Glass kwam naar Libanon om materiaal te ver zamelen voor een reisgids over het Midden-Oosten. Hij is de tiende Amerikaan die in Liba non is ontvoerd. Daarnaast worden nog eens vijftien bui tenlanders in Libanon vermist Washington heeft al laten we ten niet toe te geven aan chan tage. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De nieuwe Britse regering That cher wenst een einde te maken aan het pro bleem dat men in Engelse café's niet om op het even welk uur van de dag een pilsje kan gaan drinken. In navolging van Schotland zouden nu ook in Engeland „pubs" mogelijk al van af de zomer 1988 de hele dag geopend kun nen blijven. Dat wil zeggen van 11 uur 's mor gens tot 11 uur 's avonds. Minister Hurd van binnenlandse zaken en justi tie vindt dat een dergelijke maatregel het bui tenlandse toerisme in Groot-Brittannië een belangrijke nieuwe „industrie" zeer ten goe de zou komen. Uiteraard steunen alle brouwers en ook de meeste kasteleins de minister. Een mededeling in verband met het door minister Hurd geplande wetsontwerp wordt verwacht in de troonrede van aanstaande donderdag. Ook de wetgeving inzake de sluiting van winkels en warenhuizen op zondagen zou worden veran derd. Minister Hurd is echter van plan zachtjes aan te doen, omdat hii veel tegenstand ver wacht van de kerk en de bonden. door Roger Simons v Je merkt het vrijwel elke dag. Ons leven is lang niet meer zo ingeperkt door taboes als vroeger. Neem nu het condoom. De tijd dat dit woord alleen maar besmuikte lachjes opwekte, is voorbij. Vroeger hadden wij het met de nodige pret wel eens over „Engelse kapotjes", maar in de algemene omgang kwamen die prod uk ten meestal niet ter sprake. Dames kregen een rood hoofd telkens wanneer in hun aanwezigheid van dergelijke dingen werd gerept Zelfs in Engeland, waar het oorspronkelijke condoom inderdaad vandaan komt werd het destijds in de volksmond „a French letter" (een Franse brief) genoemd, want alles wat met seks te maken had, was volgens de hypocriete Engelsen door en door Frans en dus hartstikke slecht. Ofschoon de Engelsman al sinds het begin van de jaren zeventig zich probleemloos condooms kan aanschaffen bij zijn apotheker, drogist of kapper, gebruikt hij bij een dergelijke aankoop nog steeds bij voorkeur een merknaam. Vóór het verbod op openbare verkoop was ingetrokken, kocht de Engelsman zijn condooms meestal bij de kapper. Die vroeg na het afborstelen van de mannelijke clièntele steevast „Heeft sir nog iets anders nodig?". Sir wist dan wel wat die goocheme kerel bedoelde. Maar vandaag de dag heeft nagenoeg geen enkele Brit nog last van condoomschaamte. Zo gaat de Britse commerciële tv binnenkort reclame uitzenden voor diverse condoom- merken. Een duidelijk teken dat het taboe doorbroken is. De belangstelling voor condooms is overal sterk toegenomen als gevolg van de ziekte aids. Van Britse zijde wordt met nauw verholen bewondering en eerbied verteld dat Nederlanders wat condooms betreft heel hoge eisen stellen. „Zij wensen dat ons produkt twintig liter lucht kan bevatten zonder te lekkenzegt Ray Russel-Fell, één van de wetenschappers van London Rubber, Engelands grootste fabrikant van voorbehoedmiddelen, die tegenwoordig heel discreet LRC Products wordt genoemd. Geen enkel ander land verwacht een dergelijk weerstandsvermogen van een condoom. Maar volgens Ray Russell-Fell wordt in zijn fabriek geregeld bij wijze van proef tot vijfenveertig liter lucht in condooms gepompt Pas dan spatten ze met een nijdige knal uit elkaar. De Britten gebruiken jaarlijks zo'n drie miljoen condooms en LRC Products is dan ook een winstgevende onderneming, met forse dividenden voor haar aandeelhouders. Nu vrijwel elke Brit de aids-schrik flink te pakken heeft gaat de waarde van haar beursaandelen nog geregeld omhoog. „Ons permanente streefdoel is hoge kwaliteit", zegt Ray Russell-Fell. Hij is een baardig wetenschappertje, met vinnige oogjes die je monkelend aankijken. Wij proberen al jaren het perfecte condoom te produceren. Van ons wordt verwacht dat in de totale produktie zich minder dan vijf gaatjes voordoen per duizend condooms". Merkwaardig genoeg wordt in de fabriek van LRC Products de kwaliteit van haar kapotjes hoofdzakelijk getest door dames. Stalen buizen van 25 cm lengte ratelen onafgebroken voorbij een rij vrouwen, die telkens met de nodige handigheid over elke pin een condoom plaatsen. Hierna wordt het produkt elektronisch getest in een bad vloeistof. Er stroomt elektriciteit door de staven; het rubber moet isolerend werken: laat het toch stroom door, dan zijn er gaatjes en wordt het condoom automatisch afgekeurd. Vroeger werd in Engeland verteld, dat bij een dergelijke produktielijn permanent een regeringsinspecteur de wacht hield om in elk honderdste condoom een fijn gaatje te prikken „ten einde de bevolking van het Verenigd Koninkrijk op peil te houden". Stemde dit verhaal overeen met de waarheid? Ray Russell-Fell grinnikt. ,JJet wasje reinste onzin", zegt hii „Net zoals het oude verzinsel over de kamfer die ze bij het leger in de koffie doen om de opkomende seksuele driften van jonge recruten te onderdrukken!".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7