Dag van de verplichte lach Gi Brinkman wil welzijn in balans brengen Apothekers verliezen geding FNV protesteert tegen bezuiniging gezondheidszorg JNENLAND EeicbcSouoant lerste ontsnapping it nieuwe gevangenis Verkeerde oorwet ergoed Verdachte dollemansrit bedreigd een taak- erlichting udere i (ingehuwde erkende rouwen BEROEMDHEDEN TENNISSEN IN MOOKSE A CHTERTUIN DEETMAN VERSOEPELT TERUGGAVE VOORSCHOTTEN Dronken rijd ik veel beter Ik leen met inzicbf Ik leen bij de GKB. vrijdag 19 juni 1987 pagina 3 [STERDAM Voor het eerst sinds de opening op 14 mei van jaar is gisteren een gedetineerde uit het huis van bewaring egt ide Havenstraat in Amsterdam ontsnapt. De 18-jarige man is igt ens het luchten op de vlucht geslagen. Via een regenpijp oh agde hij erin op het dak te klimmen en naar de voorkant te n waar hij via een vlaggemast weer naar beneden is geklom- n n. De man was veroordeeld tot twee maanden gevangenis- ;te ti met aftrek wegens inbraak en hoefde nog maar één week £€n te zitten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van titie gebeurt het wel vaker dat gedetineerden vlak voor hun nlating nog proberen te ontsnappen. De „Havenstraat" werd 1979 gesloten bij de ingebruikneming van de „Bijlmerbajes". w ter werd het gebouw vernieuwd en weer in gebruik genomen 'tlhuis van bewaring. Het heeft een capaciteit van 198 cellen. a ecT wordt tie lat !N HAAG De kosten v, j het „verkeerde bed" ta eten door de awbz (al- nene wet bijzondere ktekosten) vergoed n, irden. Dat bepaalde „I htbankpresident mr. jnholt van de Haagse •htbank gisteren in het rt geding dat door de :e" nsumentenbond en een Ent van de bond tegen irs atssecretaris Dees L ilksgezondheid) was w igespannen. Een pa nt ligt in het „verkeer- bed" als hij in een zie- gr nhuisbed in plaats van vei n verpleeghuisbed ligt ndat er geen plaats voor m is in een verpleeg- DEN HAAG De apo thekersorganisatie KNMP heeft het kort geding dat ze tegen de staat had aan gespannen om de invoe ring van een nieuw tarie- vensysteem te verijdelen, verloren. De regering heeft over haar plannen voldoende overleg ge voerd en ze ook behoorlijk ge motiveerd, terwijl de financië le gevolgen voor de apothe kers worden verzacht door een geleidelijke invoering. Er is dus geen sprake van onbe hoorlijk bestuur. Dat heeft de president van de Haagse recht bank, mr. M. Wijnholt, giste ren uitgesproken. Staatssecretaris Dees heeft zijn plannen voor een nieuw ver goedingensysteem neergelegd in een „aanwijzing" aan het tarievenorgaan COTG. Ze ko men er op neer dat de apothe ker zijn vaste abonnements vergoeding per ziekenfondspa tiënt kwijt raakt. Daarvoor in de plaats komt een vergoeding per afgeleverd geneesmiddel, die voor ziekenfonds- en parti culiere verzekerden gelijk moet zijn. De maatregelen zul len de apothekers per jaar zo'n 170.000 gulden kosten, zo heeft de KNMP berekend. Volgens het vonnis zijn de klachten van de apothekers niet zo sterk dat ze kunnen leiden tot een ingrijpen van de kort ge dingrechter". HAARLEM De 20-jarige Haarlemmer die vorige week met zijn auto in de Haarlemse binnenstad op een feestende menigte inreed en vervolgens door de politie in zijn buik werd geschoten, is overge bracht naar het penitiair zie kenhuis in Scheveningen. Het aantal bedreigingen nam der mate toe, dat in overleg met de officier van justitie werd be sloten de verdachte uit een Haarlems ziekenhuis weg te halen. jkfc is vooral voor particulier ikerden van groot belang idat een particuliere ziekte- stenverzekeraar na een aan- weken de ligdagen in een j üjfcenhuisbed niet meer ver- 24 edt als er geen medische in ert :atie meer is voor dat bed. l0C! n bed in een verpleeghuis lt vergoed door de awbz. ëns mr. Wijnholt gaat het tosten die normaliter dus tl door de awbz worden ge- kt Voor ziekenfondsverze- ten is er niets aan de hand, tt de ziekenfondsen ver- "\het verblijf in een zie- ibed als er geen plaats [is in een verpleeghuis wel. HAAG Het kabi- ziet af van het voorne wat aan de taakver- iting van oudere onge- 'de werkende vrou- en te doen, bijvoorbeeld 3 de sfeer van vervroeg- 9 pensionering. Het ka- net had zich daartoe |J frplicht door dit als prio- J feit op te nemen in het geerakkoord. aatssecretaris De Graaf van •ciale zaken beriep zich giste- n in de Tweede Kamer op I ïhnische en financiële be- [i *aren die vervat in een nota ff a de zomer naar de Kamer orden gestuurd, fi oppositie is het niet met de utssecretaris eens. De PvdA "erweegt dan ook een initia- if-wetsvoorstel in te dienen, olgens Beckers hebben oude- ongehuwde werkende vrou- vaak een dubbele en soms 'oudige taak: naast hun rk hebben zij de eigen huis- wding en vaak nog de zorg »r vader, moeder of een an- r familielid. Hulp of buiten deur eten kunnen zij zich ttrgaans niet veroorloven. b politieke discussie over «verlichting van oudere igehuwde werkende vrou- en speelt al sinds 1951. In de Beste EG-landen is ver- t* togde pensionering voor eze„ categorie, bijvoorbeeld jaar, heel gebruikelijk. MOOK - Als een grote witte hacienda ligt het huis van Daktimo-direc- teur Piet van Lent ver scholen tussen rijtjeswo ningen in Molenhoek, gemeente Mook. Met gravel uit zijn eigen dak- dekkersbedrijf liet de Noordlimburgse miljo nair ooit 1 en later nog 2 tennisbanen aanleggen in zijn achtertuin. In 1977 won Louk Sanders er Van Lents eerste tuin- toernooi. Vorig jaar zege vierde ex-proftennisser Mark Cox in de tiende editie en speelden er voor het eerst ook be roemde tv-sterren uit Hollywood mee. Gisteren begon nummer elf van dit vierdaagse evene ment voor 35-plus-profs. Alle familieleden, buren en vrien den van Piet van Lent zijn tot en met zondag ingescha keld. Van de jongens bij de fiarkeer-akker tot en met de ijnrechters. Bij de ingang van de tuin is geen kassa, ge woon publiek komt er dan ook niet in. Het toernooi „B Call Classic" is uitsluitend voor de vele hoofd- en sub sponsors en voor al hun rela ties. Een sfeervolle arena met drie banen is omzoomd door met relaties gevulde boxen en ligt op een steenworp van de ha cienda. Het gebouw wordt elk jaar uitgebreid. Niets ont breekt. Van Lents huiskamer is de grote gemeenschaps ruimte, een zijtak van het ge bouw doet dienst als spelers home, een ander deel fun geert deze week als Kees Verkade-expositie: plastieken die sport en man-vrouwrela ties weergeven. Weer een an dere ruimte bevat een kan toor, een bar en een werk zaal. Vlak daarnaast ligt een negen holes-golfbaantje van 25 meter lengte. Maar gisteren lette iedereen vooral op de tennisbanen. Want daar liepen de tennis- en tv-sterren en daar werd gelachen tot je geen wang kuiltje meer kon zien of hi- haatje meer kon horen. Hoe fouter de beslissing van de scheidsrechter, die ook lach te, en hoe stommer de fouten van de amateurpartners, hoe harder de 35-plus proftennis sers moesten lachen. En de tv-sterren lachten nog harder mee. Dat was even leuk, voor sommigen zelfs de hele mid dag, maar het klopte natuur lijk niet. Niemand lacht de hele dag, zelfs niet als hij er ruim voor wordt betaald. Of zouden ze hun publiek heb ben uitgelachen die hun retl- nietje zat te betalen? Hill Street Blues Tot vorig jaar had Michael Warren nog nooit van Mook gehoord. De donkere politie man uit de hier zojuist afge dankte televisieserie Hill Street Blues was in 1986 ech ter een van de bekende ster ren die als extra attractie werden ingezet in het inter nationale 35-plus tennistoer nooi van Piet van Lent. Toen speelde hij onder anderen met Knightrider David Has- selhoff tegen diverse oud- Wimbledonkampioenen. Dit keer zei hij opnieuw ja toen men hem vroeg of hij weer in „Moek" wilde spelen. En hij stond er gisteren, samen met zijn blonde serie-collega Betty Thomas (sergeant Ba tes) maar zonder de beroem de filmsterren Robert de Niro en Jean-Paul Belmondo. Deze hadden wegens „plotse linge" contractverplichtingen elders afgezegd. Wel aanwezig waren film producer Arnon Milchan, Dallas-acteur John Beek en Jenniver Savidge. Beek mocht tot aan zijn tv-dood even Pamela Ewings partner zijn, waarna de eerste echtge noot Bobby weer uit het graf mocht herrijzen. Beek beken de dat hij momenteel werke loos is. „Ik ben wel in onder handeling over een tv-rol, maar zelfs als ik die krijg kan ik nog niet aan de slag, want begin juli roepen de ac teursvakbonden bijna zeker een staking uit". Jenniver Savidge duikt bin nenkort op de ziekenhuis-se rie St. Elsewhere. Let dan op de gemene verpleegkundige Lucy Papandrao. Niks te doen Alle sterren in Mook hadden in eigen land even niks te doen, kregen een vergoeding en vonden een middagje ten nissen aan de zijde van een ex-tennisprof tegen ex-ten- nisprofs reden genoeg om in de toestellen van de hoofd sponsor van het British Cale donian Classic tennistoernooi naar Nederland te vliegen. Daar troffen zij een indruk wekkend rijtje snaarflitsers. Als we alleen op hun resulta ten in het enkelspel op Wim bledon letten, dan was Roy Emerson tweemaal succesvol en Stan Smith een keer. Ken Rosewall stond in 1954 voor het eerst in de Londense gras-eindstrijd en in 1974 voor het laatst. Ilie Nastase, Fred Stolle en Wilhelm Bun- gert behaalden ooit vele fraaie sucessen, maar sneu velden ook in het slotduel van Wimbledon. Zonder Britse finaleplaats maar ge lauwerd in vele andere lan den zijn Tom Okker, Bob Lutz, Cliff Drysdale, Mark Cox, Martin Riessen en Tom Gullikson. De heren verdienen met deze veteranentoernooien nog een leuke boterham, houden van een aardige reünie en zijn de eerste dag van zo'n vierdaags evenement niet te beroerd met belangrijke amateurs te spelen. Roy Emerson kreeg in sergeant Bates een zeer matige dubbelpartner, Ken Rosewall had meer geluk met de Dallas-acteur terwijl Tom Okker en Mark Cox uit stekend assistentie kregen van respectievelijk Arnon Milchan en agent Michael Warren. Weer anderen troffen de top mensen van de belangrijkste sponsors aan hun zijde. Voor al Stan Smith mocht niet mopperen met een goed spe lende Wim Louwers, sales manager van British Caledo- nean Airways, aan zijn zijde. Vandaag, morgen en zondag wordt het iets serieuzer wan neer de ex-tenniskanonnen alleen tegen elkaar spelen. Met het tempo iets lager dan dat van de huidige profgene ratie, maar het slagenarse naal veel gevarieerder en dus nog altijd een genot om naar te kijken. Pr-niveau Hoe belangrijk forse investe ringen in een toernooi zonder fewoon publiek zijn moge lijken uit de volgende woor den van Karei Heutink, alge meen directeur van mede- sponsor Lancóme: „Dit toer nooi is een feest van ontmoe ting, van terugzien van goede vrienden en relaties. Een stuk volkomen ontspanning, FOTO: THEO VAN 2WAN terwijl er toch, vooral op pr- niveau, gewerkt kan worden. Kijk, dat spreekt ons aan. Dat past bij onze bedrijfsfilo sofie Het hele toernooi wordt door sponsorgeld gedekt, de winst - ook voor Piet van Lent - zit hem in de verbeterde be- drijfs- en overheidsrelaties die in de loop der jaren zijn uitgegroeid tot heel hechte vriendschappen. Geen won der dat bijna geen topbedrijf durft te ontbreken in de sponsorboxen. Wie zijn ge zicht niet in Mook laat zien, wordt in de rest van de we reld niet voor vol aangezien, zo vreest men. Voor alle sponsors, spelers en gasten geldt een vaste ge dragscode, opgelegd door Piet van Lent. Want hij wil op zijn terrein, in zijn toernooi, geen lieden die de plezierige stemming verpesten. Er wordt niet gemopperd, alleen gelachen. Wie van die code afwijkt, kan de Molenhoekse achtertuin volgend jaar wel vergeten. Naast het zaken doen en het toegeven aan pure tennislief- de kent het toernooi nog een heel belangrijk doel, een goed doel. Zaterdag is er een grote gala-avond met alle sterren waarvoor alle gasten kaarten van 125 gulden moe ten kopen. De totale op brengst van de avond gaat naar het Koningin Wilhelmi- na Fonds. En niemand in de tuin van Van Lent rekent die avond op een schrale oogst. HERMAN JANSEN DEN HAAG Minister Deetman van onderwijs is bereid om, ingaande per 1 juli aanstaande, een andere terugbetalingsrege ling toe te passen voor teveel betaalde voorschotten aan studen ten. Deetman toonde zich gisteren tijdens het debat over de stu diefinanciering gevoelig voor de bezwaren van de Tweede Ka mer tegen de terugbetalingsregeling van 203 gulden per maand. Dat bedrag zal nu worden teruggebracht tot 76 gulden per maand. Het aantal studerenden, dat in aanmerking komt voor een basisbeurs, is dit studiejaar rond 3.700 hoger dan vorig jaar werd geraamd. In totaal zal de post voor de basisbeurs (600 gul den per maand) dit jaar naar verwachting 270 miljoen hoger uit vallen dan waarop werd gerekend. Daar staan echter meevallers tegenover. De kosten van het beurzenstelsel zullen naar ver wachting binnen de ramingen blijven met 3,1 miljard. 99 99 Pieter van Vollenhoven maakt de eerste rit „onder invloed" in de alcohol-simulator die hij gisteren in Drachten in gebruik heeft ge- FOTO: ANP steid. DRACHTEN „Als ik dronken ben, rijd ik veel beter". Deze woorden sprak mr. Pieter van Vol-| lenhoven, toen hij gisteren als eerste de alcoholsimu lator in Drachten in ge bruik nam. Een vreemde uitspraak van de voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid die dit ap paraat heeft aanbevolen om de weggebruikers aan den lijve te laten ervaren, welke invloed alcohol op het rijgedrag heeft De als grapje bedoelde uit spraak van Van Vollenhoven werd dan ook niet door alle omstanders gewaardeerd. Bij §oed gebruik kan met het door e Deutsche Verkehrsicher- heitsrat (DVR) gebouwde ap paraat het effect van alcohol op de rijvaardigheid worden nagebootst Van" Vollenhoven denkt dat de simulator goed gebruikt kan worden in de op leiding van automobilisten. Bij dertig procent van de ongeval len in het verkeer is volgens hem alcohol in het spel. Hij pleitte niet alleen voor het harder aanpakken van de dronken bestuurder, maar ook van de schenker van alcohol. „Hiervoor zou een wetswijzi- Sing doorgevoerd moeten wor- en aldus Van Vollenhoven. DEN HAAG De overheid moet om meer dan één reden een stap terug doen. De nadruk moet komen op de zelfstandigheid van maatschappelijke verbanden, die daarmee een meerwaarde krijgen boven staatsvoor zieningen. De overheid mag zich niet geheel terugtrek ken, maar moet een andere zijn die verantwoordelijk heden deelt met sociale partners, verzekeraars, zieken fondsen en maatschappelijke verbanden. Zo krijgen de mensen weer zicht op verantwoordelijkheden die. ook de hunne zijn, zo hield minister Brinkman van WVC van-: ochtend in Den Haag de deelnemers aan een studiedag over „Welzijn in (on)balans?" voor. Het departement had de bijeen-; komst georganiseerd, waarmee afscheid werd genomen van di recteur-generaal welzijn A. J. Gijsbers. Brinkman noemde zijn rede een evenwichtsoefening op weg: naar de jaren negentig. Een confrontatie van baten en offers, rechten en plichten achtte hij de kern van zijn verhaal over een- nieuw sociaal elan. Hij besefte dat nog veel nader moet worden" uitgewerkt, maar kwam wel met suggesties. Zo kan worden doorgegaan met budgetfinanciering. Daarbij- kunnen besturen van instellingen en verenigingen zelf taken af wegen en prioriteiten stellen. De overheid kan minder dan het totale bedrag beschikbaar stellen, bijvoorbeeld 95 of 90 procent. Dat doet de mensen krachtiger ervaren wat de kosten zijn van; het instandhouden van een voorziening en zet hen aan tot het aanboren van andere financieringsbronnen, aldus de bewinds man. Misschien moet de overheid hier en daar wel stellen dat haar voorkeur voor de zwakkeren ook betekent, dat boven een be paald inkomen sommige voorzieningen niet meer van staatswe- ;e worden verschaft of gesubsidieerd. rinkman zag ook mogelijkheden om een zorgzame en verant- ten van burgers voor het werk van particuliere of maatschappe lijke organisaties en instellingen. Het introduceren van markt- elementen, zodat de instellingen en de beroepsmensen afhanke lijker worden van de klant, en van privatisering, kunnen er ook toe bijdragen. De bewindsman opperde voorts het idee na te gaan of er facili teiten in de fiscale sfeer kunnen komen voor wie georganiseerd vrijwilligerswerk doet in bijvoorbeeld onderwijs, sociaal-cultu reel werk, milieubehoud of hulpverlening. Ook vergoedingsre gelingen voor vrijwilligers kunnen in samenhang hiermee nog eens onder de loep worden genomen. Hij dacht verder aan ver zorgingsverlof voor werknemers die zorgen voor een hulpbe hoevend familielid, aan belastingaftrek voor kosten van thuis- rpleging en aan een dekkende onkostenvergoeding voor vrij willigers. DEN HAAG Met bijeenkomsten in negen steden heeft de FNV gisteren geprotesteerd tegen de aange kondigde bezuinigingen in de gezondheidszorg. De bij eenkomsten werden volgens de FNV door ongeveer 4000 mensen bezocht. Volgens FNV-voorzitter Pont zullen de voorstellen van het ka binet om tot 1990 in totaal 2,3 miljard gulden op de gezondheids- Ziekenfondspatiënten zullen meer moeten gaan betalen, aldus Pont op de bijeenkomst in Rotterdam. Het kabinet wil onder meer de tandartsenhulp voor volwassenen uit het ziekenfonds- f>akket halen. „Wie de aanvullende verzekering niet kan beta- en, moet kiezen tussen een gat in zijn schoen of een gat in zijn kies. De methode van het trekken van een kies met een touwtje aan de deurknop zal weer een grote vlucht nemen", aldus Pont. De voorgestelde eigen bijdrage van 25 gulden voor de verwijs- kaart naar de specialist is volgens de FNV-voorzitter „geen ge neesmiddel, maar een gedeesmiddel". „Ondanks zulke verslech teringen en prijsverhogingen moet van datzelfde kabinet op 1 juli de ziekenfondspremie met 0,6 procent omhoog. Minder waar voor meer geld", aldus Pont. De Tweede Kamer bespreekt dins dag de plannen van het kabinet. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, teiefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Geld lenen, dat doe je toch met inzicht? Dus ga ik naar de Gemeentelijke Kredietbank. Hulpvaardige mensen die mij prima adviseren en snel helpen aan het benodigde geld: binnen één dag. Let wel, ik heb een zeer lage rente want het is een bank zonder winstoogmerk. Leen daar- om ook met inzicht. Bel, kom langs of schrijf even. Gemeentelijke Kredietbank ÖENHAAG WESTEINOE40.TEL070 847373 GEOPEND AllE WERKDAGEN8 45 16 OOUUR.DINSDAG EN 00N0ER0AGAV0ND19 00 -21 OOUUR DELFT, MARTINUS NUH0FFLAAN2 (WINKELCENTRUM INDE HOVEN) TEL 015 610552 GEOPEND ALLE WERKDAGEN 9 00-13 00 UUR. VRU0AG TOT 15 00 UUR ZOETERMEER I TREFPUNT, OORPSSTRAAT135 GEOPENO VRUOAGAVONO19 00 2100UUR GOUDA K.ATTENSINGEI 42 TEL 01820 26070 GEOPEND 0INSDAG900 12OOUURENDONDERDAG12 30 17 00UURÈNI900 21 OOUUR

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3