Katwijkse vissers hopen op afschaffen kabeljauwverbod U itbouw woonschip voor Raad van State Toeristentreintje moet uit duinen verdwijnen Digros vecht komst dansschool aan Nieuwe school in Sassenheim AUTOMOBILIST GEWOND AAN BEEN ADEN OMGEVING fickbcSoutant VRIJDAG 19 JUNI 1987 PAGINA 17 - ogelijk Kamervragen over nieuwe lenbare school Bollenstreek )0RDWIJKERHOUT Het RK Leeuwenhorst Colle- in Noordwijkerhout zal waarschijnlijk een beroep de- Bn op de CDA-fractie in de Tweede Kamer naar aan- ien jjjng van de oprichting van een openbare scholenge meenschap in Noordwijk. Leeuwenhorst vreest zware hei ncurrentie te zullen krijgen van de nieuwe school, die 988 van start kan gaan. De staatssecretaris van onder- heeft daar onlangs toestemming voor gegeven. „Mo- jteel zijn we aan het onderzoeken wat we tegen de «nst van de openbare school kunnen doen. Het is nog p"1 eds niet duidelijk wat de mogelijkheden zijn. Het heeft JJ zin om emotioneel te gaan reageren, en ik wil ook ijJ et tornen aan het recht om scholen voor openbaar on een rwijs °P richten. Maar we moeten wel actie onder lid men, en we zeker zeker niet nalaten om desnoods de 'or-DA-fractie in de Tweede Kamer in te schakelen", aldus ir M. Heus van Leeuwenhorst. irifimervoorzitter d» ilman in Noordwijk: ™!)rempel naar rts mag niet 1 financieel epaald ga" JORDWIJK „De Dronken vrouw veroorzaakt aanrijding VOORHOUT Een 28-jarige vrouw uit Sassenheim die on der invloed van alcohol ver keerde heeft gisteravond een aanrijding veroorzaakt. Op de Nagelbrug in Voorhout nam zij de verkeerde kant van de vluchtheuvel en kwam daar door in botsing met een 46-ja- rige automobilist uit Leider dorp. Beide bestuurders bleven ongedeerd. Op het politiebu reau bleek dat de vrouw niet alleen te veel alcohol op had, maar ook een ontzegging van de rijbevoegdheid op haar naam had staan. Snelste waterglijbaan ter wereld geopend WASSENAAR Soms met ver krampte en bleke gezichten, maar vaker breeduit lachend, kwamen de eerste waaghalzen gisteren in Duinrell uit de snelste waterglijbanen ter wereld. In de "jbaan kunnen snelheden van tot 70 kilometer per uur wor den bereikt. Zowel wethouder Mr. D. Cocheret als de eigenaar van attractiepark Duinrell graaf H. van Zuilen van Nijenvelt we zen gisteren bij de officiële ope ning in hun speeches op de pro blemen bij de totstandkominmg van de baan. In december wer den de werkzaamheden aan de waterglijbanen onder politiebege leiding stilgelegd. Omdat het hoogste punt van het Tiki-zwem- bad drie meter hoger was dan waarvoor volgens de tekeningen toestemming was verleend wer den de werkzaamheden stilge legd. Na een uitspraak van de Raad van Staten konden de werkzaamheden echter worden voortgezet omdat werd besloten dat Duinrell 28 meter hoge bouwwerken mocht plaatsen. De 18 meter hoge toren waarvan daan de in totaal 4 waterglijpij- pen ontspruiten werd door de uitspraak van de Raad van State achteraf toch goedgekeurd, al was dan enkele jaren eerder door de gemeente Wassenaar slechts toestemming verleend voor een bouwwerk tot 15 meter. Uitstel Sassenheimse belastingverhoging SASSENHEIM De belas- tingverhogingen in Sassen heim gaan voorlopig niet door. B en W hebben voor stellen daartoe ingetrokken. Dit omdat de politieke partij en veel bezwaren bleken te hebben tegen de belasting verhoging, zoals die wordt voorgesteld in de voorjaars nota 1987. Bij de begroting 1988 wordt opnieuw bekeken of de belastingverhoging noodzakelijk is. De voor jaarsnota wordt in een extra raadsvergadering op dinsdag 23 juni besproken. oejifempel naar de arts mag dil et financieel worden be laid. Je mag de toegang de gezondheidszorg enÉt met financiële midde- stoppen". Dit zei idA'er D. Dolman, voor ter van de Tweede Ka- IV» gisteren op een the- >bijeenkomst over ge- ndheidszorg in dorps- is De Kuip in Noord- jk. De bijeenkomst was organiseerd door de latselijke PvdA. Jlgens Dolman doet het huidi- kabinet op het gebied van de tondheidszorg alleen maar ppen terug. „De vergrijzing de bevolking maakt het Bt onvermijdelijk en wense- I dat de kosten van de ge- ndheidszorg blijven stijgen", ld de kamervoorzitter zijn voor. Dolman merkte op dat de commissie ;er (die onlangs met een iport over een nieuwe opzet de gezondsheidszorg in Ne- *5 rland kwam) weliswaar snel, jaar ook heel slordig heeft ge- trkt. Teunissen, lid van de PvdA- 3 ctie in de Noordwijkse ge- eenteraad en lid van het da- ijks bestuur van het Samen- rkingsorgaan Duin en Bol- Mtreek(SDB) belast met ge- - mdheidszorg betoogde onder dat een vestigingsbeleid DOT huisartsen noodzakelijk is. ,$r kwamen 300 reacties bin- nen op een advertentie voor een huisarts in Noordwiiker- MjSoul", vertelde hij. Volgens 0, eunissen zouden veel huisart- p, n op een vrije markt het 5. niet boven water houden. Pf »rdwijks wethouder voor on- meer gezondheidszorg, Bedijn, pl te ki dA'er J. lijn, pleitte voor >erruimte om te kunnen ex ist rimenteren met de thuiszorg. 9 9p plaatselijk niveau moet de teativiteit worden geprikkeld. r1J moet op dit terrein meer ge- eentelijke bemoeienis ko- u", aldus de wethouder. Hij een voorbeeld van een zaak aar met meer soepelheid veel |a,i ld had kunnen worden be- ;Kwi aard- Een Noordwijkse be- j— lag in een Haarlems zie- 13.® inhuis met een gebroken 45 sen. De oudere moest eigenlijk ig vijf weken in het zieken- is blijven, maar wilde graag u. lar verzorgingshuis Hoog- 3jjj aak in Noordwijk. Omdat die tiënt aan bepaalde, door de liszorg gestelde criteria niet in deed, moest deze in Haarlem ten ven. „Dat kostte 35 dagen ,L'ler 600 gulden. Dat is 21.000 jlden. In Hoogwaak zou dat 35 79 gulden zijn geweest, gulden", rekende Bedijn i. ®4or. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG/KATWIJK De Katwijkse K-docu menthouders hopen als nog groenlicht te krijgen voor het vissen en aanvoe ren van kabeljauw. Giste ren diende voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag een kort geding dat zij tegen de staat aan spanden. Als houder van het kabeljauw document hielden zij de Haag se rechtbankpresident gisteren voor recht te hebben om het voor hen van te voren vastge stelde quotum kabeljauw ook op te mogen vissen. Tot nu toe haalden ze nog niet de helft van het toegekende kwantum, maar omdat andere vissers zich niet aan de regels hielden, zette minister G. Braks de ge hele vangst op kabeljauw stop. „Een onbillijke en onrechtma tige daad", aldus de Katwii- kers, die twee jaar geleden de rechter ook al om een uit spraak vroegen. Alhoewel het Nederlandse kwantum kabeljauw opgevist is blijven de achttien Katwijk- se vissers doorgaan met vissen, omdat zij hun persoonlijke hoeveelheid nog niet hadden gehaald. Aan de K-document houders is aan het begin van dit jaar een hoeveelheid te vangen vis toegekend van Katwijkse vissers bespraken gisteren In het Paleis van Justitie In Den Haag met hun advocaat het vangstverbod op kabeljauw. FOTO: ANP 2500 ton. De achttien schepen hebben nog niet de helft van die hoeveelheid weggevist. Twee jaar geleden liet de rechtbank al weten, dat een nationale stop van de kabel jauwvangst ook voor de K-do- cumenthouders geldt, maar dat het niet netjes is, om de houders van een speciaal be schermingsdocument te laten boeten voor de overtredingen die anderen maakten. Toen was het jaar bijna ten einde, zodat de consequentie voor de Katwijkers niet zo groot was. Nu, halverwege het seizoen zou een absolute stop vrijwel zeker het faillissement van deze vissers betekenen, werd gisteren betoogd. En dat zou met name voor vissers, die zich keurig aan de regels hiel den, niet acceptabel zijn. Twee jaar geleden liet de rechtbank al weten, dat de staat niet zon der meer een tweede keer in gelijk gesteld zal worden, als ze de K-documenthouders niet die bescherming geeft waarop ze denken recht te hebben, zei de heer J. Ouwehand van de Katwijkse vereniging van Schippereigenaars gisteren. Namens de Nederlandse staat werd gisteren gezegd dat on mogelijk alle schepen gecon troleerd kunnen worden en dat de staat zich daarom wel aan de EG-norm moet houden. Ondanks alles is er voor de Katwijkers een lichtpuntje aan de horizon waar te nemen. Het totale EG-kwotum voor dit iaar wordt waarschijnlijk ver hoogd met 50.000 ton. Hiertoe is overeenstmeming bereikt met Noorwegen. Nadat het to tale quotum verdeeld is per lidstaat, zal het ministerie be kijken of de stop op de kabel jauwvangst opgeheven kan worden. Vermoed wordt in Katwijkse visserskringen, dat de K-documenthouders behal ve hun circa 1500 ton kabel jauw gedurende de komende maanden nog meer mogen op vissen. De president van de Haagse rechtbank doet over twee we ken uitspraak. WARMOND Mevrouw M.M. Rompas van Laeré uit Den Haag verdedigt de uit bouw van haar woonschip Kiekeboe, dat in de Warmon- der Leede ligt, tot voor de Raad van State. Mevrouw Rompas heeft haar woonschip in de afgelopen jaren geleide lijk uitgebreid. Er werd een verdieping opgebouwd en ver volgens, na verplaatsing van de boot naar de Leede, ook nog een aanbouw neergezet. Deze aanbouw is een doorn in het oog van het provinciaal bestuur. De opbouw kan de provincie nog wel accepteren, hoewel het schip, na gedwon gen verplaatsing van een zijs lootje van de Leede naar de Leede zelf, eigenlijk een al te opvallende verschijning is ge worden. De aanbouw aan de waterzijde heeft volgens de provinciale ambtenaren echter een „hokkerig geheel" doen ontstaan, een ontsiering van het landschap. Het provinciaal bestuur heeft daarom de eige naresse in 1985 al gesommeerd de aanbouw binnen dertig da gen af te breken. Door het starten van beroepsprocedures bij de Raad van State kon die afbraak tot nu toe werden uit gesteld. De afdeling recht spraak zal zich er op 23 juni over buigen. Mevrouw Rompas beroept zich er op dat de gemeente War mond toestemming heeft gege ven voor de uitbouw. Volgens de provincie is de gemeente daartoe niet bevoegd. De ge meente beschouwt overigens, het woonschip als een recrea tie-object, niet als iets dat per manent wordt bewoond. RIJNSBURG Een auto mobilist uit Leiden is gister middag licht gewond geraakt bij een aanrijding met een 22-jarige automobilist uit Oegstgeest. Het ongeluk ge beurde op de Oegstgeester- weg in Rijnsburg. De Leide- naar wilde linksaf een inrit inrijden en werd daarbij ver blind door de laag staande zon. Hij zag daardoor de hem tegemoetkomende Oe^ tenaar over het hoofd. Het slachtoffer is met letsel aan zijn been overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Leiden. 17 WERKGROEP ERKHEIDENA S NDERZOEK -j WV TIEN JAAR: U tjiATWLIK/WASSENAAR Het toeristentreintje 116 oet uit het duingebied _Jissen Katwijk en Wasse- lar verdwijnen. Dat ndt de werkgroep Ber- leide, onderdeel van de ichting Duinbehoud, die tomiddag in het ge- eentehuis van Katwijk ïn boek („Vogels van ïrkheide" genaamd) ver de vogels uit het mingebied Berkheide «ft gepresenteerd. werkgroep vindt ook dat nieuwe paden mogen orden aangelegd, dat de hon- n-aanlijnperiode moet wor- 0 verlengd met twee maan- ln en dat alle plezierjacht oet worden beëindigd. moet er een einde komen n de wekelijkse politiehon- training in Berkheide. De irkgroep dringt verder aan 1 stopzetten van verdere uit- eiding en intensivering door Leidsche Duinwatermaat- 'appij (LDM) van de opper- «te-infiltratie. Staatsbosbe- «r zou verder een goed be- heersplan moeten schrijven voor Berkheide dat als Na tuurmonument zou moeten worden aangewezen. De werkgroep Berkheide doet deze aanbevelingen na een uit gebreid onderzoek naar de vo gelpopulatie in het duingebied Berkheide. Tien jaar lang zijn vrijwilligers tijdens het broed- seizoen vroeg op pad gegaan om de vogels te observeren. Aan de hand van een speciale karteringsmethode werden de verzamelde gegevens vastge legd. Aan het einde van het broedseizoen werd bepaald hoeveel vogels er in het duin gebied hebben gebroed. Ook de broedplaatsen werden in kaart gebracht. De resultaten van dit onderzoek ziin opgeno men in het fraaie boek „Vo gels van Berkheide". De werkgroep constateert in het boek dat het aantal vogels dat in het open duingebied broedt, sterk is achteruit ge gaan. Het aantal vogels dat in struiken en bosjes broedt, is daarentegen toegenomen. Dit betekent dat typische duinvo gels als de veldleeuwerik, graspieper en roodborsttapuit het veld moeten ruimen voor tortel- en houtduiven, nachte galen en heggemussen. Het be planten met helm van zand- terreinen heeft vogelsoorten die aan de rand van stuifkui- len broeden, veijaagd. Door vermindering van de jacht in de laatste jaren is het aantal roeken en andere kraaiachti- gen gestegen wat weer ten goede komt aan roofvogels als torenvalk en boomvalk. Ook de wulp is volgens de werk groep weer terug van wegge weest dankzij een beter toe zicht in de duinen. G. van Ommering, een van de schrijvers van „Vogels van Berkheide": „Berkheide moet mooi blijven. We willen echt niet iedereen weren uit het natuurgebied. Er moet alleen voldoende rekening worden gehouden met de natuur. Dat etekent onder andere dat toe ristische attracties als het stoomtreintje moeten verdwij nen. Die horen er niet thuis. Ook moet men niet overal worden toegelaten zoals dat vroeger het geval was. Trim mers, wandelaars en natuur liefhebbers moeten natuurlijk wel gebruik kunnen maken van de duinen. Zij kunnen ook niet uitwijken naar een ander terrein". Van Ommering is niet pessimistisch over de toe komst van Berkheide. „Onze voorstellen passen in het over heidsbeleid. Ik denk bijvoor beeld dat wij een goede kans hebben om de aanleg van een golfbaan in het duingebied te gen te houden. Verder zijn de problemen van de LDM tech nisch oplosbaar. We zijn op dit moment bezig eenpaar alter natieven voor uitbreiding van de waterwincapaciteit in Ber kheide op papier te zetten". Excursies Ter gelegenheid van de pre sentatie van het boek Vogels van Berkheide staat morgen tussen 10.00 en 16.00 uur een tent bij de toegang tot Ber kheide (bij de Soefitempel). Daar is informatie te krijgen over het duingebied, de vogel stand en het duinbeheer. Ver der kunnen excursies worden gemaakt waarvan de laatste start om 15.00 uur. Het boek Vogels van Berkheide is ter plaatse te koop voor 25 gulden. Leden van de Stichting Duin behoud krijgen korting. SASSENHEIM Digros B.V. heeft in een be zwaarschrift aan B en W van Sassenheim protest aangetekend tegen de bouwplannen voor een dansschool op de hoek van de Concordiastraat en de Hoofdstraat. Het be treffende perceel waar de voormalige Hummel- hoek was gevestigd is in 1977 in het bestem mingsplan Noord opgeno men en dient volgens dat plan gereserveerd te wor den voor parkeerruimte. Dansschooleigenaar J. A. van der Pavert bracht in mei '86 een bouwplan ter tafel waarbij zoveel mogelijk rekening was gehouden met deze doelstel ling. De bouw van een dans school op palen zou een opti male parkeercapaciteit van 41 parkeerplaatsen waarborgen. Bij de huidige, herziene bouw plannen van Van der Pavert is niet langer sprake van een complex dat gebouwd zal wor den op een paalconstructie, waardoor 5 van de beoogde parkeerplaatsen zouden ko men te vervallen. W. Oosterveld woordvoer der van Plusval N.V. Bouwbu reau van de samenwerkende Dirk van den Broek bedrijven voerde gisteravond tijdens een vergadering van de com missie voor volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieubeheer aan: „Na de ope ning van de Digros vestiging in Sassenheim werden de par- keermogelijkheden uitgebreid op een gedeelte van het ter rein dat nu in het geding is. Met het vooruitzicht dat de rest er ook bij zou komen. In verband met het bestemmings plan werd in '77 door de ge meenteraad besloten dat op de bedoelde plaats een royalere parkeervoorziening zou moe ten komen". Oosterveld voeg de hieraan toe: „Met het plan van een dansschool op palen konden we leven. We zijn zo goed geweest om daaraan me dewerking te verlenen". Bo vendien zou er volgens de re clamant overleg hebben plaatsgevonden tussen B en W en Digros BV over een exclu sief voor het winkelbedrijf te realiseren parkeervoorziening. Digros zou bereid geweest zijn 147.000 gulden uit te trekken om 41 parkeerplaatsen aan te leggen. Eveneens zou men ge negen zijn 73.500 gulden bij te dragen wanneer een openbare fiarkeergelegenheid verwezen- ijkt zou worden. De leden van de commissie VROM schaarden zich gister avond unaniem achter het verweer dat van ambtelijke zijde bij monde van A. Haas noot werd gegeven naar aan leiding van de geopperde be zwaren van Digros BV: „De gemeente Sassenheim heeft in et verleden het winkelbedrijf aangeboden het perceel aan de Concordiastraat gratis ter be schikking te stellen als par keerterrein, op voorwaarde dat de kosten van aanleg op rekening van de belangheb bende zouden komen". Een aanbod dat door Digros BV van de hand zou zijn gewezen. Toen Van der Pavert in '86 om medewrking verzocht voor de ontwikkeling van zijn bouw- Elannen ging de gemeente iermee accoord. Nu de plan nen inmiddels ingrijpende veranderingen hebben onder gaan zouden B en W zich niet langer genoodzaakt zien de overeenkomsten die gesloten werden met Digros BV te handhaven. Het aantal van 35 parkeer plaatsen dat volgens het be stemmingsplan Noord gereali seerd moet worden zou in de omgeving van de Concordia- strat overigens ruimschoots overschreden zijn na de tot standkoming van de dans school. „Aan de 36 parkeer plaatsen aan de voor- en ach terzijde van het gebouw kun nen bovendien nog 9 parkeer plaatsen aan de Burchtstraat worden toegevoegd", vermeld de Haasnoot. Het verkeerscir culatieplan geeft aan dat er ten noorden van de Teylinger- laan een parkeeraccommoda tie voor 60 auto's aanwezig dient te zijn. Binnenkort zal dit aantal worden uitgebreid tot 93. Het zou dit alles overwegend alleszins ge rechtvaardigd zijn, gezien deze toename van de parkeerfacili- teiten, af te wijken van de doelstellingen van het bestem mingsplan Noord. Het officiële startsein voor de bouw van de nieuwe r.k. basisschool aan de Smirnoffstraat In Postwijk is gistermiddag gegeven. FOTO: WIM VAN NOORT SASSENHEIM Het of ficiële startsein voor de bouw van de nieuwe r.k. basisschool aan de Smir noffstraat in Postwijk is gistermiddag rond vier uur gegeven. C. Frijters die als ex-voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs een van de ini tiatiefnemers was die be trokken waren bij de ont wikkeling van dit projekt, sloeg de „eerste" paal. P. Zuijderwijk, de toekomstig direkteur van de nieuwe school, die tot voor kort werk zaam was op de „Kinderburg" deelde mee: „Het gebouw wordt gelijkvloers opgetrok ken en zal over een eigentijdse accommodatie beschikken die in de vorm van vijf leslokalen, een speelzaal voor de kleuters, een personeelskamer, een multifunctionele ruimte, een kantoor en een spreekkamer gestalte zal krijgen". Naar wordt aangenomen zullen de bouwwerkzaamheden rond 1 april 1988 een eindstadium be reikt hebben. De 3 leerkrach ten en de 55 leerlingen die zich momenteel aangemeld hebben zullen omstreeks pasen het nieuwe complex betrek ken. Met ingang van het ko mend schooljaar zullen de leerlingen - verdeeld in 3 groepen - nog geruime tijd een voorlopig onderdak vinden in de vacant komende school ruimte in het gebouw bekend onder de naam „De Overbrug" aan de Parklaan. De Stichting Katholiek Onder wijs in Sassenheim die in mei '86 een aanvraag indiende bij de gemeentelijke instanties voor de bouw van 'n 4de r.k. basisschool in Postwijk kon in december daaropvolgend, ge steund door de goedkeuring van het ministerie van onder wijs, een aanvang maken met een meer gerichte planontwik keling. Er zijn op 't ogenblik 3 r.k. basisscholen in Sassen heim: De Overplaats, De Springplank en de Kinder burg, die gezamenlijk 25 klas lokalen in gebruik hebben. Op basis van prognoses van het centraal bureau voor het Ka tholiek Onderwijs mag wor den aangenomen dat er in de toekomst behoefte zal zijn aan 33 leslokalen, een aantal dat de oprichting van de school in Postwijk alleszins zou recht vaardigen. Met name de bas- sisscholen De Overplaats en De Kinderburg, die zich door ruimtegebrek genoodzaakt za gen een groot aantal leerlin gen in verschillende depen dences onder te brengen, zul len op den duur gebaat zijn bij deze potentiële uitbreiding van het r.k. onderwijs in deze ge meente. De stichting van de nieuwe school in Postwijk - die de naam „De Startbaan" kreeg toebedacht, zal, met uit breidingsmogelijkheid met 2 lokalen, nieuwe perspectieven bieden aan het r.k. basisonder wijs in Sassenheim. VVD TEGEN GRASVELD VOORSCHOTEN Vooral bij de WD-fractie in de ge meenteraad bestaat weerstand tegen het kunstobject van de Haagse kunstenaar André van Lier. Deze mededeling deed wethouder L. Marselis tijdens de commissievergadering Cul tuur. De kunstenaar Van Lier heeft het voornemen in de wijk Boschgeest een grasveld van tien bij tien meter neer te leggen dat oploopt, waardoor als het zich als het ware ver heft. De commissie cultuur heeft dit kunstwerk uitge zocht, de commissie welzijn was enthousiast en tijdens de vergadering van de commissie financiën bleek dat niet alleen de fractie van de WD, maar ook de VVD-wethouder J. van Dalen ernstige bezwaren heeft tegen de kosten en de vorm van het kunstwerk. Ook bin nen PvdA en CDA levewn be zwaren. GRATIS ELII WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETEAGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17