Vijftig jaar De Treffers: kampioenen en gezelligheid Omwegen ALLER LEICDS) 'rovincie belooft jeterschap met verwerking afval Leidschendam overhoop met staatssecretaris EIDEN OMGEVING HET TAFELTENNIS EN DE VEENZUN ONLOSMAKELUK MET ELKAAR VERBONDEN Gouden Speld BURGERLIJKE STAND Ceidae Commit VRIJDAG 19 JUNI 1987 PAGINA 15 Ergens in juni 1937 is het georganiseerd tafeltennis in Roelofarendsveen be gonnen. Een bewijs daar van is nauwelijks te ge ven. Over de eerste tien jaren is zowat niets schriftelijk vastgelegd. Wat aan de huidige ge neraties is overgeleverd zijn slechts vlagen van bijzonderheden. Een Piet Verdel gaf de stoot tot de oprichting, nam een stel batjes, een soort net en wat balletjes mee en sloeg meteen aan het ser veren. De start was met een al „smashing!" Pats heb daar maar eens in de gauwigheid een gericht antwoord op. De eerste balletjes werden geslagen op een uitgeleefde ovale leestafel. In de dagen dat er nog geen net voorhan den was, werd de afscheiding tussen de twee spelers afge bakend met een rijtje kerk boeken. Wat later werd van planken schotten een „tafel tennistafel" gezaagd en groen gemaakt met carbolineum, wat dan weer aan de balletjes dezelfde schutkleur gaf. Het was ook een tafel met gehei men: je kon nog zo zorgvul dig het balletje over de kerk boeken (al gauw vervangen door een gebreid net) slaan, maar als het op een naad tus sen de planken terechtkwam kon dat balletje weer net zo hard terugvliegen, of welke kant dan ook uit. Het begin van De Treffers naar mijn globale indrukken de gezel ligste tafeltennisclub van het land is enerverend ge weest. En omdat het allemaal zo lang, een halve eeuw in middels, is volgehouden wordt daar morgen, zaterdag, op geklonken, men eet en blijft 's avonds aan de zwier. Met het oog op een terugblik had ik een inleidend ge- ^tekje met drie Treffers- prominenten, tevens leden van de uitvoerende macht: voorzitter Herman Klein (43) - „hoe lang al, meneer Klein, doet u dat al?". „Nou, al een hele tijd, geloof ik" Jos Koek (40), voorzitter van de jubileumcommissie, en Arno Koek (23), lid van die commissie en p.r.-man. Twee Veense Koeken, maar geen familie. Jos: „Ja, onze twee opa's waren neven, maar dat is al een heel eind weg". Even 'vlug oriënteren. In ons land werd rond '35 een bond van tafeltennissers opgericht. Het eerste regionale bondje begon in Amsterdam. De Veen was er in '37 met z'n RTTV De Treffers al als de kippen bij. Waar komt de naam De Treffers vandaan? Herman Klein: „We zouden 't niet weten. Het had mis schien iets te maken met raak slaan". Hoe oud is het tafeltennis? De wat oudere Koek, met stelligheid: „Ik denk, dat het uit China komt. Zou 't niet Herman? Het heette dan ook ping pong, wat dan wel tafeltennis zal betekenen". Het zal verder deze Veners worst zijn. Ze hebben wel iets anders om handen. Zoals veel sporten was ook tafeltennis aanvankelijk een bezigheid op hoog maat schappelijk en laag technisch niveau, en kwam dus vanuit Engeland naar het vasteland overgewaaid. Je kon er ook, by the way, thee bij drinken. Volgens Jos Koek was tafel tennis vanouds een langwijlig tijdverdrijf „voor de adel; er werd in rokkostuum ge speeld, althans keurig in het pak. Bij ons ging het op gym schoenen en met de stropdas om". De Heemskerken Dat gebeurde in eerste schuchtere aanleg in de schuur de eerste „tafelten- nishal" van de familie Heemskerk („Sport"). De Heemskerken, vandaag nog de broers Nico en Wout (de laatste vele malen gelauwerd in de jeugdregionen van wel eer), staan bekend als de sti mulatoren van het tafelten nis in het Veense dorp, de ruggegraat van een sportief en sociaal gebeuren. Als de ene Heemskerk ping sloeg, deed de andere broer wel weer pong. Enfin, De Tref fers en de stam Heemskerk hebben een duidelijke emo tionele en materiële band met elkaar. Terug naar '37. Herman Klein: „We speelden in het parochiehuis van St.Petrus' Banden, in de Pancratiuszaal, als onderafdeling van de St.Jozefgezellen. Tien jaar la ter is De Treffers zelfstandig geworden, met notulenboe ken en jaarvergaderingen en alles. Het was een kleine maar sterke club, ook in 't begin, met zo'n 30, 40 leden. Nu zijn het er ruim 200. Je kunt als kind al lid worden, als je maar boven de tafel uit kunt kijken; zeg maar vanaf een jaar of 6, speels op weg om de begeerde „slag" te pakken te krijgen. Ónze oud ste leden zijn boven de 60. Misschien geen coryfeeën, maar ze hebben er nog 't grootste plezier in om een balletje te kunnen slaan. D'r zijn trouwens ook nog echte veteranen van in de 70, met een enkele uitschieter naar „Nog even feestvieren, daar na uitblazen en dan weer aan de toekomst werken": De Treffers-voorzitter Herman Klein, jubileumcommissie voorzitter Jos Koek, en publi- citeitsvoorman Arno Koek (v.r.n.l.) voor de Veense tem pel van het betere pingpong- werk. foto wim van noort 80-plus. Kostelijk toch?! En dat zonder stropdas". „Weet u, je kunt hier in de Veen nog altijd in de vrije tijd in allerlei schuren extra trai nen. Bij 5 van de 10 kwekers staan tafels, die kun je nog' steeds overal vinden", aldus Jos Koek. Sinds '69 heeft De Treffers haar eigen complex aan de Lucas van Leydenlaan, te genover het zwembad, waar van het binnenbad in een abominabele staat verkeert en wellicht afgestoten zal moeten worden. Veense ver enigingen, met De Treffers voorop, zouden daarin willen springen. In die zin, dat ze van die ruimte gebruik zou Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt fl| mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pirtcrs den willen maken. Kwestie van gemeentepolitiek, van afwegen en wikken, van prioriteiten stellen. Maar daar zijn onze gemeentebe sturen van vandaag zeer be dreven in. In elk geval kijkt De Treffers er met een schuin oog naar, hoopt en wacht af. Immers, die voor treffelijke hal anno '69 biedt geen adequaat onderdak meer aan de superclub die een groot deel van het dorp aan slag houdt. Voorzitter Klein: „Sinds we boven de 150 spelers zitten is onze ruimte al te klein geworden. Bovendien was het een semi- permanente bouw, simpel, en gebaseerd op eenvoudige grondslagen van hout en an dere geperste toestanden. Dat is ons enige probleem", is de overtuiging van de voorzit ter. Bouwcommissie Daarom zal na de jubileum viering rond 50 jaar De Tref fers een „bouwcommissie" zich buigen over plannen voor de naaste toekomst: re noveren of rendabel uitbrei den. Wie zal 't zeggen? Als je maar actief blijft „Maar", zei Klein, „zoals we nu zitten, vinden we het een fijn ge bouw, nietwaar?" Daar wa ren Jos en Arno Koek het geheel mee eens. Gezellig heid kent geen tijd. En gezel lig is het in het Treffersho me. Vijftig jaar De Treffers, ofschoon de „gouden tijd" al weer een jaar of 15 achter de rug ligt. Dat waren me jaren! Seizoenen met kampioenen. Niet alleen plaatselijk, maar ook nationaal. De landelijke titels regen zich aaneen: ze ven en nog een paar; jeugd en dubbel. Wout Heemskerk begon er al mee in z'n jonge jaren, in '49 werd hij voor de eerste keer Neerlands jeugd kampioen. De Treffers stoot te door naar de top, en nog tot op de dag van vandaag behoort de vereniging tot de „grootste vijf" van Neder land. Ik wil geen „vakliteratuur" schrijven, maar bepaal me tot een paar echte treffers uit de Veen: behalve Wout (nu 55 en nog immer actief) waren er rond '60 en '70 Jacques van Ruiten, Kees Vesseur, Mary van Ruiten en Maijan van Klink, Nelly Elstgeest. Namen noemen is riskant, want je ziet er altijd wel een paar over het hoofd. En ze ker bij De Treffers, waar in 50 jaar meer dan duizend le den aan al die tafels zich hebben uitgeleefd op hun sport; geïnspireerd, of ge woon voor hun lol. Het was en is een samenhang van spelers en speelsters (bijna 40 pet. vrouwen, terwijl het lan delijk gemiddelde op ca. 10 pet. ligt), en van coaches en begeleiders. Bakker, dat is ook zo'n tafeltennisnaam. De Veen heeft op dit terrein fu rore gemaakt. Eens verbouwden de tuin ders van de Veen aardbeien. Je had dan ook de Aardbei- en toernooien. Later, toen men op de bloementeelt was overgegaan, werden het An- jertoernooien. Maar altijd weer met diezelfde inzet en hetzelfde enthousiasme, De Treffers eigen. Zo heb ik be grepen. Maar hou me ten goede: ik ben geen Veender en doe zelden aan pingpong. In de tussentijd houdt De Treffers 16 jeugdteams op de been, waarvan 6 meisjes teams. „Een topgebeuren in de afdeling Den Haag waarin we uitkomen", aldus de ou dere Koek, terwijl de jongere nog amper aan het woord was geweest. Maar die had het weer te druk met het ko piëren van informatie, waar van ik een dankbaar gebruik kan maken. Wat zullen die jongens het druk krijgen, morgenmiddag en -avond. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden verwacht men in de organisatie door te gaan tot 2 uur op de zondag ochtend. Maar men heeft lich wel meer vergist, moet je maar denken. Wat is de kracht van een vereniging als De Treffers? „De kracht? Ach, de opvang is bij ons altijd heel goed ge feest", zei oudere Koek, met mandaat van z'n voorzitter. „We hebben goeie junioren- leiders en de spelertjes ne men vriendjes mee. Het is de saamhorigheid, de onderlinge band. Dat is anders dan in „de stad". Bij De Treffers is die samenhang altijd erg goed geweest en dat blijft doorwerken. Kunt u zich voorstellen?: één begeleider per 3 kinderen, bij uitwed strijden. Ook veel ouders worden ingeschakeld. Dan is er onze recreatie-afdeling: tientallen mensen die geen competitie spelen, veel oud leden ook en liefhebbers van een sportief avondje uit Op de donderdagavonden". Vergelijken we nu De Tref fers met „ambitieuze" clubs als Scylla en Avanti, broed- nesten van nationale tafel- tennisglorie. De gouden tij den van De Treffers zijn op het ogenblik voorbij. Volgens voorzitter Klein is er in de Veen ook niet zoveel aan dacht meer voor de top. ,3ij ons is 't allemaal niet zo straf, er staat niemand met een zweep, we zijn niet fanatiek, het hoeft niet zo geweldig met die prestaties. Het is bij ons vooral gezelligheid, het bij elkaar zijn. En we bedrui pen onszelf, met contributies en eigen bar-omzet. We heb ben geen sponsors nodig". Een boude bewering van de voorzitter die trots genoeg is om dit te kunnen zeggen. De Veense vereniging van bats en vliegende balletjes heeft een voortbeeld gesteld en drijft nu op haar roem zacht kabbelend verder. Ze is een exponent van een zuive re gemeenschappelijkheid, waarin ieder elkaar kent, er kent en herkent. De Treffers en de Veen zijn onlosmake lijk met elkaar verbonden. Dat is een hartelijke felicita tie waard. De nog resterende Heemskerken zullen dit graag willen beamen. m v« EN HAAG/LEIDEN irffcn gedragscode, een wit lijst met bonafide ver fbedrijven en meer nbtenaren om het nale- ;y !n van de wetgeving 15: Dor de afvalstromen uit' ;g< uid-Holland te controle- en. Deze maatregelen u- eeft gedeputeerde J. van Sfr (PvdA) gisteren d lens een vergadering jeifan Provinciale Staten igei «gezegd, nadat E.H. n chuyer, fractievoorzitter eej an D66, een discussie had ferl ngezwengeld over de 'or valstoffenproblematiek 111 deze provincie. •eg thuyer wilde van de gedepu- A erde informatie over de gang Vi in zaken rond het Leid- het hendamse afvalschandaal aarbij vervuilde grond ille- !al is gestort in België. „Ne- efl irland is schijnheilig als het w|0 andere landen klaagt over vervuiling van de Rijn en I illegaal afval stort in het as Rtenland", meende Schuyer. s* ij wilde weten wat de pro- of mcie denkt te gaan doen om no lortgelijke praktijken in de tekomst uit te sluiten. Schuy- vc* w*es daarbij op een oud 1bretel van statenlid J. Hoek IC' Dijke om dertig extra vj abtenaren te belasten met de >o» mtrole op de afvalwetgeving. n" °°Ld? financiering opperde i D66'er de opcenten op de ig ötorrijtuigenbelasting te ver- Eei U' iuyer zei dat de provinciale 'Vaiverordening op sommige h I mte.n voor verbetering vat- is. „Er zit een gat in het 'oer van afval. Op weg fl *ar het buitenland verdwij nen er tonnen afval of komen er juist tonnen bij. Kan de pro vincie bijvoorbeeld niet een verzegeld transport eisen"? Schuyer beschouwde vooral controle als zwakste schakel van de afvalproblematiek. Schuyer vroeg zich verder af of het beleid van de provincie er niet te veel op gericht is het afval buiten de provinciale grenzen te krijgen en pleitte ervoor de aanleg van stort plaatsen te versnellen. Inspectie Gedeputeerde Van der Vlist zei gisteren dat hij binnenkort hoopt te beginnen met contro le van de afvalstoffen bij de bron. En daar zijn mensen voor aangenomen", zo zei hij terwijl hij tegelijkertijd aan kondigde, dat dit over een iaar moet worden geëvalueerd door een externe organisatie. Wat het transport betreft, zei Van der Vlist dat de regels hiervoor niet meer dezelfde zijn als tijdens het vervoer van het Leidschendamse afval. „Als de provincie wordt be trokken bij het transport van afval uit Zuid-Holland vragen wij advies aan de Nederlandse inspectie, aan de nationale in spectie van het land waar het afval naar toe gaat en ook nog eens aan de plaatselijke in spectie daar. We moeten ech ter niet afval naar het buiten land laten gaan als we weten dat dit op een manier wordt verwerkt die ze dan weliswaar daar goed vinden, maar die we zelf nooit goed zouden keu ren". Voor het opslaan van afval wil Van der Vlist in samenwer king met de provincie Noord- Brabant opslag regelen bij Moerdijk. Verder wil hij in sa menwerking met het bedrijfs leven stortplaatsen realiseren. Tijdens de setzoenssluitlngsa- vond van het parochieel koor in Voorhout is de heer J. A. Angevare onderscheiden met de gouden speld van de Ne derlandse Sint Gregoriusvere- nigingen. De versierselen, be horend bij deze hoge kerkelij ke onderscheiding werden hem opgespeld door pastoor F.G.J. Weersink. Jan Angevare ont ving deze onderscheiding al dus de bijbehorende oorkon de: „Omdat hij zich gedurende 40 jaar met toewijding heeft in gezet voor de kerkmuziek". De voorzitter van het koor. de heer K. van Dam noemde de jubilaris „Een koorzanger in hart en ziel, aktief bij het koor betrokken en altijd als een rode draad met het koor ver weven. Mevrouw A. Angevare, evenals haar man actief koor lid, maar „pas" 30 jaar, kreeg van het bestuur een boeket bloemen overhandigd. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN - Geboren: Philippe Gualthenjs Al- lard iv. I. G. F. van Leeuwen en H. J. W. Riet dijk. Roel Cornells tv. L Varkevisser en D. J. Miedema, Bart tv. J. J. Bink en M. C. van Haastrecht. Maarten Niels tv. M. Souverijn en A G. van Duijn. Karin d.v. P. Kuijt en E K. Ar- noldus. Michael lv. J. P. Pracht en M. van Es, Dorien Suzanne, d.v. L N. A. Witlems en J. H. L A van Hoorn, Johanna Anna Christine, d.v. P. C. M. Warmerdam enAAP. M. Pijpers, Keivin Dimitri, tv. A H. Bijl en Y. A. Bosselaar, Patricia d.v. C. D. Kromhout en L Leeuwen burg, Gijsbert Gerrit tv. A van Egmond en J. C. Spaanderman, Al bert us tv. EAT. Aartsen en C. M van der Luijt, Bastiaan tv. H. Heems kerk en S. T. Bans, Hans tv. J. Rompes, Sa- mantha Jane d.v. J. W. Hogervorst en W. H. Pijnnaken, Wendy d.v. B. J. Schiphorst en W. Pekeider, Floor d.v. B. van de Water en E Bos man, Peter tv. A. J. Vermeer en J. M. Jacob- se, Elisabeth Gerardine d.v. T. J. P. van Es en M. Wildschut. Pieter Alexander tv. P. Bijl en M. Verduyn Lunel, Sophie Christianne Juliette d.v. G. T. Bosma en A M. de Boer, Eliab tv. J. D. Brauckman en H. M. Meilink, Martinus Nico- laas tv. J. Tegelaar en J. Lardè, Jeremy Fran cois tv. Y. J Constantin en K. K. Fisher Con stant»!, Kevin Nick lv. T. G. M. Mesman en S. J. A. Oudshoom, Nicky tv. R. Boezaard en R. Favier, Larissa Carolina Maria d.v. E. N. M. 't Hart en C. W. M. Smits, Evelien Abigael d.v. E A. van Engelenburg en J. A Tutuarima, Sophia Martina d.v. A Noort en J. C. Strijd, Jeroen Sebastiaan tv. R. H. Boerman en M. Gulde- mond, Jeimer tv. J. L A M. Zandvliet en J. Stam, Wietse tv. idem, Fenna d.v. idem, Mar lijn Frederik tv. f. Pronk en A Ouweneel, Priscilla Jantiene d.v. A. Heemskerk en N Monster, Charlotte d.v. A R. van de Weerdt en E J. W. Spierings, Rianne Cornelia Maria d.v. N. J M. Oostdam en J. P. M. den Etzen, Ronny Cornells Adrianus tv. H. G. M. van der Zalm en C. M van den Nieuwendijk, Cornells Christi- aan tv. J. G. M. Kooloos en M. C. Groothof!, Alwina Louise d.v. W. Hogewoning en H. E L Vermeulen, Janet d.v. J. van Duijn en A. de Mol. Peggy Francisca Elisabeth d.v. J. L M. van Veen en M. G. H van den Nieuwenhoff, Dennis tv. R. Chaudron en S. Barends, Alexander Cornelis Herman tv. J. M. Scho- haus en M P. Mol. Alexandra Elisa d.v. J. J. Kemp en Y. van Kooperen, Pieternella d.v. J. Onderwater en J. Bakkenes. Dirk Willem tv. G. N. van Beelen en M. H. de Best, Ralph Arthur lv. D. A Hoek en B. C. J. van Noort Definitief afscheid statenlid Borgman DEN HAAG/LEIDEN „Vanaf 28 april heb ik al vele malen af scheid genomen. Iedere keer dacht ik: „Het is nog niet het ein de". Nu is het bijna wel definitief en dat is toch even moeilijk". Met deze woorden heeft statenlid J. Borgman (PvdA) gisteren toch echt afscheid genomen van zijn collega-statenleden in de provin cie Zuid-Holland. Hoewel in april al bij zijn afscheid als gedeputeer de uitgebreid was stilgestaan, hield commissaris van de konin gin S. Patijn gisteren nog een kor te toespraak en overhandigde Borgman een penning van Guus Heiligers en een lino van Cees Vlag. „De penning krijgt ieder statenlid dat vertrekt. De lino waarop het provinciehuis is vast gelegd, is alleen voor de aller trouwsten. Borgman is 25 iaar sta tenlid geweest, waarvan hij der tien jaar functioneerde als gede puteerde. Met ingang van 23 juni heeft Borgman zitting in de Eerste Kamer. LEIDSCHENDAM „Niet zeer bevredigend", zo ken schetst CDA-wethouder J.C. van Erp van Leidschendam het gesprek met staatssecreta ris F. Heerma (volkshuisves ting) over de woonwagen standplaatsen in Leidschen dam. Dat geldt met name voor de standplaats aan d^West- vlietweg die de gemeente wil aanleggen. „Deze plaats kan in de ogen van de staatssecretaris geen genade vinden", aldus de wethouder die zich afvraagt waar er in Leidschendam dan wel woonwagens kunnen wor den neergezet. „De protesten van bewoners stromen binnen. Ik kreeg een telefoontje van iemand die be zig is ziin huis te verkopen. Die heeft direct de gevolgen gemerkt van de plannen van de provincie. Nee, we zullen ons er niet bij neerleggen", al dus wethouder Van Erp, die zegt met de provincie te willen gaan praten over de aangewe zen standplaats aan Zijdesin gel. Volgens het provinciaal woon wagenplan moet de gemeente Leidschendam 36 woonwagen standplaatsen creëren. De ge meente heeft deze plaatsen be dacht aan de Kostverlorenweg en aan de Westvlietweg. Over de standplaatsen aan de Kost verlorenweg moet de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State zich nog uit spreken. „De staatssecretaris zal bij de Raad van State aan dringen op een spoedige uit spraak". Het enige positieve punt in het gesprek met de staatssecretaris, meent wet houder Van Erp. Over het afwijzende standpunt van Heerma over het terrein aan de Westvlietweg maakt wethouder Van Erp zich niet al te grote zorgen: „De provin cie zegt dat de plaats ook aan vaardbaar is voor woning bouw. De staatssecretaris be strijdt dit echter, omdat er op deze plek een huis zou zijn af- gebrolcen. Het huis dat Heer ma bedoelt, stond daar echter helemaal niet. Wij vinden het terrein aan de Westvlietweg wel goed". Expositie De leerlingen van de afde ling Bouwkunde van de Christelijke Middelbare Technische School (Lam- menschanspark 5) hebben ook dit jaar het derde deelexamen in project- vorm uitgevoerd. Het on derwerp van het project is „Woning annex bedrijfs ruimte". Op woensdag 24 I juni is er vanaf 15.45 uur in de school een expositie van de 22 werken van het project Het project omvat alle bouwkundige vakken die binnen de afdeling Bouwkunde gegeven wor den. Zomervakantie Het buurthuis Op Eigen Wieken van de stichting Slaaghbuurt hoydt gedu rende de zomervakantie enkele activiteiten voor schoolkinderen. Zo brengt men op 6 iuli een bezoek aan Drievliet met kinde ren vanaf zes jaar kosten 10). Dinsdag 11 augustus gaat men naar kinderthea ter Plok if 4,50) en vrijdag 14 augustus naar Jeugd land in Rotterdam (f 10).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15