Aantal vernielingen in Leiden neemt af a STAD OMGEVING Gifgrond ongevaarlijk voor Pancras-Oost Luxe handdoek Een cadeau van formaat Ruim zeven ton om vochtigheid in Lakenhal op peil te brengen Onderwijs anderstalige leerlingen in de knel Sociowoningen boven galerie Vakbonden: Maatregelen gezondheidszorg verwerpelijk ANTI-VANDALISMEBELEID WERPT ZUN VRUCHTEN AF AVR kan vuil verwerking niet aan fectieve andeling exhibitionisten aak mogelijk us Bruidspaar in autospuit -EIDEN DOET BEKLAG BU STAATSSECRETARIS: I Noteer als Cetdae Somovit VRIJDAG 19 JUNI 1987 PAGINA 13 ewoners tegen imst popmuzikanten GET iEN Bewoners van de wijk „.ras-Oost maken bezwaar tegen komst van de Leidse Vereniging Popmuzikanten (LVP) in het órmalige PTT-gebouw aan de Mid- Istegracht. De LVP is nu nog on- /gebracht in het Witte Poortge- uw aan het Noordeinde, dat bin- R- nkort gerestaureerd wordt en on- rdak gaat bieden aan de Woning- uwvereniging Leiden. De bewo- rs van de Middelstegracht vrezen t het spelen in de oefenruimte ge luidsoverlast met zich mee zal bren- u Op de begane grond van het _-knd komt een aannemersbedrijf. trder was er sprake van om van het rr-gebouw een bedrijfsverzamelge- il' «uw te maken. Opknapbeurt Stadsbouwhuis LEIDEN Het Stadsbouwhuis aan de Langegracht moet een opknapbeurt van een miljoen gulden ondergaan. Het gebouw, dat in 1978 is opgetrokken, vertoont de nodige gebreken. Zo kla gen ambtenaren geregeld over lekka ges. Ook willen Ben W het Stadsbouw huis beter isoleren, omdat het gebouw een groot aandeel heeft in de jaarlijkse energierekening van de gemeente. Die energiebesparende maatregelen kosten ruim 6,5 ton. Ook in het stadhuis zal er het een en ander vertimmerd worden. De slechte akoestiek in een aantal ka mers zal door middel van verlaagde plafonds verbeterd worden. Ook wordt er andere verlichting aangebracht, om dat het huidige verlichtingssysteem verouderd is en veel elektriciteit kost. Deze operatie kost bijna 2,5 ton. LEIDEN Boven galerie Stelling aan de Lange Mare zullen tien wo ningen beschikbaar komen voor pa- tienten van het psychiatrisch zieken huis Endegeest. Ze maken deel uit van het project sociowonen, bestemd voor patiënten die nog maar ten dele begeleid worden door het ziekenhuis. Het pand, dat eigendom is van de ge meente, was in het verleden bestemd voor leerlingen van de mbo-school De Lok. Kunstenaars hebben het pand al een aantal jaren geleden in gebruik genomen als woonruimte en atelier. Een verzoek om de galerie te handhaven is door B en W gehono reerd. De huidige bewoners moeten echter elders woonruimte zoeken. LEIDEN De voorgestelde maatregelen op het ge bied van de gezondheidszorg zijn verwerpelijk en onaanvaardbaar. Dat vinden de Leidse afdelingen van de AbvaKabo, het Ambtenaren Centrum, het CNV en de FNV. In een brief aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer verzoeken zij de maat regelen „geen doorgang te laten vinden'De bon den zijn van mening dat „de aanbevelingen van de commissie-Dekker een bedreiging vormen voor het recht op een voor een ieder toegankelijke en be reikbare gezondheidszorg en de koopkracht van zeer velen". „De klok op het terrein van de volks gezondheid wordt verregaand teruggedraaid" als de tandartshulp voor volwassenen uit het ziekenfonds pakket gaat, de eigen bijdrage van 25 gulden bij verwijzing naar een specialist wordt ingevoerd en het aantal ziekenhuizen drastisch wordt vermin derd, zo menen de bonden. Smakelijke grap LEIDEN Een onbe kend persoon heeft giste ren een smakelijke grap uitgehaald. Hij bestelde bij een bakker aan de Steenstraat vierhonderd gebakjes, die moesten worden bezorgd bij het bureau van de Hervorm de Gemeente aan de Hooglandse Kerkgracht. De medewerkers van dat bureau wisten echter van niets en vonden vierhon derd gebakjes nèt iets te veel van het goede. Vol gens het personeel van de winkel werd de be stelling gedaan door „een keurig persoon". BLOEDPROEF VERHINDERD LEIDEN Een 20-jarige vrouw uit Heerewaarden is vanmorgen vroeg gewond geraakt bjj een aanrijding met een vrachtwagen op de Plesmanlaan. De vrouw, die volgens de politie te diep in het glaasje had gekeken, reed met hoge snelheid over de Plesmanlaan richting de A44 en botste tegen een vracht wagen. De vrouw is met on bekend letsel overgebracht naar het AZL. De politie heeft geen bloedproef kun nen doen omdat de arts die het slachtoffer behandelt, daarvoor geen toestemming gaf. De auto van de vrouw is geheel vernield. LEIDEN Het anti- vandalismebeleid van de gemeente Leiden werpt zijn vruchten af. Dat is de conclusie van het ge meentelijke evaluatie verslag die de effecten hiervan heeft onder zocht. Positief werden met name beoordeeld de centrale kerstboomver branding en de organisa tie van extra vakantie- aktiviteiten door buurt en clubhuizen. Mede door deze maatregelen is het aantal vernielingen jl gedaald, al kan niet pre cies worden aangegeven i( in welke mate. Het scha debedrag in Leiden be droeg vorig jaar 2,5 mil joen gulden. De centrale kerstboomver branding heeft er toe geleid dat er vorig jaar veel min der clandestiene verbran dingen plaats hadden en daarmee samenhangende ongeregeldheden. De ge meente hoeft ook veel min der tijd te steken in het op halen van de bomen, enke le maanden na de jaarwis seling. Ook de organisatie van extra vakantie-aktivi- teiten door buurt- en club huizen voorziet duidelijk in een behoefte. Wel is de hui dige subsidie wordt als erg tijdrovend ervaren en leidt daardoor tot grote onzeker heid bij de buurt- en club huizen over de al dan niet toegekende subsidie. In Leiden is vorig jaar voor 2,5 miljoen gulden schade aangericht als gevolg van vandalisme. Aan gemeente lijke eigendommen werd voor 500.000 gulden ver nield. De meeste vernielin gen werden aangericht aan scholen. Het scholencom plex Valkenpad bleek het meest te lijden te hebben gehad van vandalen. B en W hebben voorgesteld 370.000 gulden vrij te ma ken ter bestrijding hiervan. Sportverenigingen werden opvallend weinig het slachtoffer van vandalen. In vergelijking met zo'n vijf jaar geleden is het aantal meldingen veel minder. Volgens het verslag komt dit ondermeer doordat in middels bijna alle sportac commodaties voorzien zijn van een alarminstallatie en het personeel meer aan dacht besteed aan toezicht. De betrokkenheid en zelf werkzaamheid is ook een verklaring. Wel vormt graffity een groot probleem. De meeste vernielingen werden aangericht tijdens de jaarwisseling en de vie ring van 3 oktober. De meeste gevallen van vanda- In Leiden werd vorig jaar voor 2,5 miljoen gulden vernield. lisme werden gepleegd in het centrum van Leiden, maar ook de Merenwijk scoorde opvallend hoog. Daar waren vooral de drie schoolcomplexen een gelief de prooi. Vorig jaar werden 531 vernielde ruiten gemeld FOTO: POLITIE LEIDEN en 339 vernielingen aan Leids wegdek. Precieze cij fers van de NZH en de PTT waren niet beschikbaar. WETHOUDER KUUERS: (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Het besluit van GS om een nieuwe VVI te bouwen en af te zien van afvoer naar de AVR komt overeen met het advies van de ambte lijke stuurgroep. Die heeft al laten weten vuilafvoer naar de AVR niet erg aan trekkelijk te vinden. Het zou een vrij dure oplossing zijn en bovendien omge ven met onzekerheden, omdat onduidelijk is of de AVR die vuilverwerking wel aankan. „De AVR krijgt nog tot 1998 vuil uit Utrecht te verwerken. Pas daarna zou de AVR het huis- en bedrijfsafval dat Lei den en Den Haag produceren kunnen gaan verwerken. Dat is voor ons niet acceptabel", aldus de Leidse wethouder F. Kuijers, lid van de ambtelijke stuurgroep. Zijn mening wordt gedeeld door gedeputeerde Van der Vlist: „De groei van het huisvuil uit Leiden en Den Haag bedraagt jaarlijks zo'n tien procent Bovendien komt daar ook de problematiek van de afvoer naar België bij. Al met al vonden we het in die omstandigheden gevaarlijk om op de AVR te gokken", aldus de gedeputeerde. De voorkeur van GS wordt nu voorgelegd aan de commissie milieuzaken, die daar volgen de week over vergadert. Het besluit wordt vervolgens in de herziening van het afvalstof- fenplan opgenomen, waarover nog inspraak mogelijk is. Als alles volgens schema verloopt zou de Leidse vuilverbranding in 1992 dicht kunnen. Over de uiteindelijke lokatiekeuze zul len GS zich later uitspreken. De werkgroep denkt binnen enkele weken met een voor stel voor een lokatie te kun nen komen. SE PROMOVENDUS ONDERZOEK: UN EIDEN In een groot aan- tl gevallen is het mogelijk ex- Ibitionisten efectief te behan- elen. Dat zegt E. van der Loo zijn onderzoek waarop hij laandag promoveert aan de eidse universiteit. De promo- fptndus noemt als voorwaar- tn voor een effectieve behan- sling dat er zowel oog is voor handeling van de functie jn het gedrag, als voor regu- a, ftie en zelf-controle. heer Van der Loo geeft in n promotie-onderzoek een erzicht van wat er psycholo- h bekend is over exhibitio nisme en een verslag van een sl tvoerig onderzoek onder 20 \d annelijke exhibitionisten, le i erendeel militairen van de 3,4 minklijke Landmacht. Hij elt vast dat exhibitionisme meest voorkomende seksu- delict is. Jaarlijks worden politie zo'n 4000 tot 5000 ge- Hen gemeld. Van der Loo temt de wetenschappelijke nnis van het exhibitionisti- he gedrag vrij gering. Over S2^et onstaan bestaan slechts rmoedens. Er zijn twee ty- n exhibitionisten: de ge- wnte-exhibitionist en het legenheids-type. ■so' 6 exhibitionist ondergaat niet *ijd sexuele opwinding. Vol- ns Van der Loo worden niet Iden gevoelens van woede beid ervaren. In de 75 eeste gevallen wordt geëxhi- arti tioneerd in aansluiting aan n actuele, emotionele con- "iituatie. Het oude autospuitje uit Ter Aar is niet meer elke dag te zien op de Neder landse wegen. Maar giste ren werd de antieke brandweerwagen naar Lei den gehaald om het bruidspaar Ron Philippo (28) en Margreet van den Burg (25) te vervoeren. Het gebeurt tenslotte niet da gelijks dat een brandwacht eerste klasse in het huwe lijk treedt. Ron Philippo werkt sinds 1 december 1982 bij de Leidse brand- FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De installatie die de luchtbehandeling regelt in stedelijk museum De Lakenhal moet nodig worden vervangen. De ge meente wil voor de ver nieuwing van de vier luchtbehandelingseenhe den ruim zeven ton be schikbaar stellen. De werkzaamheden moeten worden uitgevoerd in de jaren '87, '88 en '89. Met de gemengde Centrale Ver warming-luchtbehandelingsin stallatie wordt de vochtigheids graad in het museum geregeld. De huidige installatie dateert uit 1957. De installatie werkte volgens de gemeente al bij de oplevering niet optimaal „ge zien de beperkingen van een oud gebouw en gelet op de toenmalige minder verfijnde technische mogelijkheden". De installatie in de schilderijenza len werd dan ook in de jaren '74 en '75 verbeterd. Volgens B en W is de installatie die de luchtbehandeling regelt in het oude uit 1640 daterende gebouw en in de Papevleugel „tot de draad toe versleten". De laatste tijd waren er regelmatig storin gen. Als de apparatuur wordt vervangen, daalt het energie verbruik en blijven de jaarlijkse onderhoudskosten gelijk, ver wacht de gemeente. Binnenkort start de restauratie van De Lakenhal, die 1,2 mil joen gulden kost. Alleen de panden Oude Singel 28 en 30 zullen worden verbouwd. Voor de restauratie van het oude ge bouw, Oude Singel 32, kon nog geen geld worden gevonden. 'EN Het wordt de lolen onmogelijk ge- »akt anderstalige leer- - ogen op een behoorlijke |jte les te geven. Het be- B 'd van de rijksoverheid arkt zo ontmoedigend de Louise de Coligny- i "olengemeenschap per 1 >gustus 1988 de Interna- Jjonale Schakelklas (ISK) il opheffen. En binnen college van B en W semt de bereidheid af J o met eigen financiële Middelen de problemen op te lossen. Dat schrijft de gemeente Leiden in een brief aan mevrouw N. Ginjaar-Maas, staatssecre taris van onderwijs. De Louise de Coligny-scholen- gemeenschap heeft al sinds 1979 Internationale Schakel klassen, waar vooral Marok kaanse leerlingen worden voorbereid op het Nederlandse onderwijs. De gemeente meent dat de ISK aan de Louise de Coligny verbonden moet blij ven. Maar, zo staat in de brief, dat is „een vrijwel onmogelij ke opgave" omdat volgens een financiële regeling van het mi nisterie deze klas achttien leerlingen zou moeten tellen. „Onderwijskundig gezien is een ISK van achttien leerlin gen volstrekt niet te verant woorden", zo schrijft het ge meentebestuur. Voor de ISK hebben zich nu al 23 leerlingen gemeld. Zolang de school haar taak serieus neemt en „niet wenst te fun geren als vorm van gesubsi dieerde dagopvang voor leer plichtige leerlingen" kunnen deze leerlingen niet in de eer ste schakelklas worden ge plaatst, vindt de gemeente. Acht van hen komen daarom terecht op een wachtlijst. „De kans is zeker niet denkbeeldig dat het komend schooljaar weer een grote groep leerlin gen verstoken zal blijven van het onderwijs waarop zij recht heeft Wij willen hier duidelijk stellen dat wij hier op geen en kele wijze verantwoordelijk heid voor kunnen en willen dragen", aldus burgemeester en wethouders. Door de regeling van de over heid moet ook het begelei dingssysteem van de Rem- brandt-scholengemeenschap verdwijnen. Dat dit systeem goed werkt, blijkt volgens de gemeente uit het feit dat 22 van de 24 anderstalige brug klassers worden bevorderd naar de tweede klassen van de mavo, havo en van het athe neum. De gemeente verwacht dat door het beleid van het kabi net de groep ongeschoolden groter zal worden en vraagt de staatssecretaris concrete oplos singen aan te dragen voor de knelpunten. Het is overigens de derde maal dat de gemeen te een brief schrijft over het onderwijs aan anderstaligen. Op de eerste brieven heeft de gemeente geen reactie gekre gen. LEIDEN De gezond heid van de bewoners van de woningen aan de Ves- testraat en de .Uiterste gracht loopt geen gevaar. De bodem is wel veront reinigd en wordt daarom gesaneerd, maar de con centraties giftige stoffen zijn niet zo hoog dat de gezondheidsnorm wordt overschreden. Het drink water is ook verontreinigd maar als de bewoners 's morgens vroeg de eerste paar liter water wegspoe len, kan ook dit geen kwaad. Dat is de conclusie die wordt getrokken op grond van een luchton- derzoek dat door de pro vincie Zuid-Holland is uit gevoerd en een drinkwa- teronderzoek van de Leid- sche Duinwater Maat schappij. Het luchtonderzoek is uitge voerd in de buurt van de pan den Uiterstegracht 45 tot en met 55. De lucht buiten en de lucht in kruip- en woonruim ten van woningen is onder zocht op de aanwezigheid van stoffen die onder andere voor komen in oplosmiddelen, verf, boenwas en schoensmeer. Deze stoffen werden slechts in beperkte mate aangetroffen. Volgens gedeputeerde staten kunnen de stoffen „ook bij normaal huishoudelijk gebruik vrijkomen in de lucht". Daar om worden de resultaten van het luchtonderzoek altijd ver geleken met onderzoek dat is uitgevoerd in gebieden waar de bodem niet is verontrei nigd. De provincie schrijft in een brief aan de bewoners dat „de concentraties die zijn aange troffen bij het luchtonderzoek in uw wijk in dezelfde orde van grootte liggen als de con centraties die worden aange troffen in kruipruimten en woningen in niet-verontrei- nigd gebied". Volgens de pro vincie is er dan ook geen aan leiding om op korte termijn maatregelen te treffen. „Dat betekent dat de mensen niet hun huis uit hoeven", legt een woordvoerder van de gemeen te Leiden uit „Wel zal de bo dem worden gesaneerd. Deze stoffen horen tenslotte niet in de grond". Wanneer de bo demsanering begint, kan hij niet zeggen. Het onderzoek is uitgevoerd naar aanleiding van Wachten die bewoners van de V es te straat een paar jaar geleden hadden. De gemeente ver richtte metingen en conclu deerde dat er een oplosmiddel in de bodem aanwezig was. „Hoe dat daar terecht is geko men, is niet bekend. In het verleden hebben op dat ter rein wel fabrieken gestaan, maar de relatie met de bodem verontreiniging is niet aanwe zig", aldus de woordvoerder van de gemeente. Het is vol gens hem ook een raadsel hoe het komt dat het drinkwater is verontreinigd: „Het gekke is dat de stof die wel in het drinkwater vookomt, niet is terug te vinden in de grond". Directeur J. Haijkens van de LDM ziet echter verband met een fabriek waar koelappara tuur werd gemaakt die vroe ger op dit terrein stond. ,3ij de vervaardiging van die ap paraten werden de aangetrof fen koolwaterstoffen toege past". Volgens Haijkens is van deze stoffen, freon 12 en freon 22, niet zoveel bekend. „Op dit moment is naar onze inzichten de situatie niet verontrustend. Maar voor de zekerheid raden we de bewoners aan de eerste paar liter tapwater 's morgens niet te consumeren. Dan heeft het water namelijk een tijdje stil gestaan en dan zijn de con centraties hoger". Haijkens zegt dat het drinkwater in Pancras-Oost de komende tijd Soed in de gaten wordt gehou- en: „We zullen meer mon sters nemen dan normaal". De LDM wacht af wat er met de vervuilde grond gaat gebeu ren. Als bliikt dat er een „risi- cio-situatie' ontstaat, zullen de plastic buizen worden vervan gen door koperen leidingen. „De verontreinigde stoffen kunnen namelijk doordringen door de buiswand in net drinkwater", aldus Haijkens. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J Naam: Voorletters: Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stoor als dank de handdoek aan: Naam: Adres: Postcode/pit Voorletters rosicoae/piaats: I Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer j 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13