iWereld zonder kernwapens Is niet veilig „Geldgevers moeten Soeharto bekritiseren" Palestijnen zijn diep gefrustreerd" enstander „vrij Corsica" vermoord EcidócSomant VAN DEN BROEK ROEPT ISRAEL OP TOT VREDE: Besmetting rond Tsjernobyl nog steeds ernstig IPRI-DIRECTEUR: Parlements leden zien pornoster niet zitten KLM MET BOYCOT BEDREIGD Nieuwe ontslagen na landing Rust KOMITEE INDONESIË AL TWINTIG JAAR BOOS: DONDERDAG 18IUNI1987 PAGINA 7 ritse omroeper ieft fans Diana VERHAMPTON De omroeper een lokale radiozender in het Britse verhampton is geschorst, omdat hij mi uitzending had gezegd dat prinses na ,een beetje op een hond" lijkt en de'hertogin van York ouderwets en I 'dik was. Na deze opmerkingen werd 9ij tejefooncentrale van de „Beacon Ra- overspoeld met telefoontjes van in! ie mensen, die vonden dat zulke uitla- 1<M een geen pas gaven. De directeur van 64| commerciële radiozender schorste de 7<J ir0eper. Pat Foley, voor 48 uur. „Hij 2 eft recht op zijn eigen mening,zei de „maar we kunnen niet hebben 5iZf iemand op zo'n verantwoordelijke dergelijke dingen in een uitzending •>T> JERUZALEM Minister Van spectief op een geloofwaardige den Broek van buitenlandse toekomst. „We rekenen op een zaken heeft gisteren een be- actieve rol van Israël", aldus roep gedaan op de Israëlische Van den Broek die daarover regering zich krachtig in te niet wilde uitweiden, spannen voor vrede in het Midden-Oosten. De minister Tegen vier Israëlische vredes- heeft gesproken met Palestij- activisten is gisteren een pro- nen van de bezette westelijke ces begonnen wegens overtre- Jordaanoever en de Gaza- ding van de nieuwe wet in Is- strook. Volgens hem is het raël, die contacten met „terro- Palestijnse volk, vooral de Pa- ristische groeperingen" ver- lestijnen in de bezette gebie- biedt. De vier hadden in no den „diep gefrustreerd we- vember 1986 leden van de gens een gebrek aan een per- Palestijnse Bevrijdingsbewe ging (PLO) in Roemenië ont moet. Ook ontmoette afgelo-» pen week nog een Israëlische delegatie hoge PLO-functiona- rissen in Hongarije. Gevreesd wordt dat door de wetgeving directe vredesonderhandelin gen onmogelijk zijn gemaakt. Israëlische bommenwerpers en gevechtshelikopters hebben kamp nabij Sidon, werd een persoon gedood. Voorts voer den Israëlische troepen samen met eenheden van het christe lijke Zuidlibanese Leger (SLA) artillerie-aahvallen uit op zes sji'itische steden. Volgens de politie vielen bij de luchtaan vallen minstens twee doden en vier gewonden. Bij de artille- aanvallen uitgevoerd op Pale- rie-aanvallen werd een vrouw stijnse doelen en bases van si'i- gedood en raakten zes mensen tische moslims in Zuid-Liba- gewond, non. Bii een luchtaanval op een Palestijns vluchtelingen- KIEV Ten minste 27 dorpen en steden in de omgeving van Tsjernobyl zijn nog zodanig besmet met radioactiviteit dat zij in de afzienbare toekomst niet bewoond kunnen worden. Dat heeft de vice- voorzitter van de regiona le regeringscommissie in Kiev bekend gemaakt. Twee dorpen in de buurt van de centrale zouden weer volledig bevolkt zijn, maar bijvoorbeeld de stad Pripyat (50.000 inwoners) zou nog niet veilig zijn. Miljoenenfraude met veevoeder BRUSSEL De Belgi- sche justitie is een om vangrijke fraude met veevoeder op het spoor gekomen, waarvoor gisteren twaalf mensen zijn aangehouden, on der wie drie ambtena ren van het ministerie van landbouw. Het Antwerpse bedrijf In- comex vormt de spil van de fraude, waar mee vele miljoenen guldens zijn gemoeid. Incomex wordt ervan verdacht dat het grote hoeveelheden vuil toe voegde aan veevoeder. «3 Wil rOCKHOLM Behoud 0$ an een beperkt aantal irnwapens verdient de oorkeur boven de volle afschaffing van alle iwapens. Dat schrijft nieuwe directeur van Internationaal Insti- voor Vredesonder- o'afcek (SIPRI) in Stock- Walther Sttlzle, in 37ii et gisteren gepubliceerde arrapport. „Wij weten 5ij jwoonweg niet hoe een (ld zonder kernwa- zal functioneren", !t Sttlzle. deze uitspraak neemt het afstand van de „linkse" itie die het in de loop der heeft verworven. In de de jaren keerde het Stockhom gevestigde onaf- inkelijke instituut zich stee- n de kernbewapening en de overheersing door de door de beide supermachten. Maar onder leiding van Stüzle, 0^ie vroeger een hoge functie het Westduitse ministerie i defensie bekleedde en vorig jaar oktober direc- van het SIPRI is, lijkt het it met deze traditie te De nieuwe koers van SIPRI heeft overigens tot het opstappen van een groot deel van de onderzoeksstaf ge leid. Volgens het SIPRI groeit het wapenarsenaal in de hele we reld aanzienlijk en loopt de wapenhandel steeds verder uit de hand. Wat betreft de kern wapens noemt het instituut 1986 een jaar van extreme te genstellingen". Enerzijds zijn de supermachten het in begin sel eens over drastische beper kingen van hun kernarsena len, anderzijds hebben de vijf kernmachten in 1986 hun nu cleaire arsenalen verder ver nieuwd. Wat betreft de wa penbeheersing heeft 1986 vol gens het SIPRI maar één con crete afspraak opgeleverd: de overeenkomst die in het kader van de Conferentie over vei ligheid en samenwerking in Europa (CVSE) in Stockholm werd gesloten over het weder zijds aanmelden van militaire oefeningen. Het SIPRI beschouwt de al bij na zeven jaar durende Golf oorlog wegens de strategische ligging van Irak en Iran als het „potentieel gevaarlijkste conflict in de wereld". Door de grote belangen van de Vere nigde Staten en de Sovjet-Unie in deze regio bestaat volgens het SIPRI het gevaar van een rechtstreeks confrontatie tus sen de supermachten. „Nederlandse wapens naar Iran en Irak" STOCKHOLM Zeker 26 landen leveren wapens aan Iran en Irak, en Ne derland behoort bij de ze ventien landen die na 1984 bij deze groep zijn geko men. Dit is een van de conclusies in het jaarver slag van het SIPRI. Vol gens één van de onderzoe kers van het instituut kan deze sterke toename deels worden verklaard uit de onthulling van de Ameri kaanse wapenleveranties aan Iran, waardoor andere landen ook minder scru- Êuleus zijn geworden, •aar komt bij dat er in Golfoorlog veel geld valt te verdienen, terwijl er in de wapenhandel moorden de concurrentie heerst. Bij dit alles wordt in toene mende mate gebruik ge maakt van de zwarte han del, particuliere wapen handelaren, obscure rede rijen, tussenpersonen en valse certificaten. Matin haalt Je morgen niet (Van onze correspondent w Bob van Huët) Een Parijse recht- beslist vandaag over het van het Franse dagblad Le Ma at met grote financiële kampt. Eerder deze werd het faillissement tiet linkse ochtendblad /en uitgesteld, nadat een redacteuren erin was gd op het nippertje vier francs bijeen te bren- )or de salarissen van mei drukkosten van de laat- De Franse rege- gaf Le Matin een voor van 2,5 miljoen francs een reclame-compensatie- aan de schrijvende pers. waarschijnlijk zal dat al- niet baten en heeft het tien opgerichte blad voor het laatst in de gelegen. Het oplage het blad is sinds 1981 ge- van 170.000 tot minder 60.000. Te sterke bindin- met de Franse socialisti- hebben Le Matin de kop gekost. BB-Fonds De veilig van een groot aantal persoonlijke bezittingen van Brigit te Bardot heeft gisterenavond in Parijs bijna 1,2 miljoen gulden opgebracht. Dat geld is bestemd voor een speciaal dierbescher- mingsfonds, zo maakte de vedette zelf bekend tijdens een „ge hurkt" persinterview in de veilighal. In de weg Geen nieuw atletlek-on- derdeel maar een samen loop van om standighe den, op een atletiekbaan In het Zwit serse Aarau. De atleet, ge woon bezig met rondjes hollen, moest zijn toevlucht nemen tot een hink- stap-sprong, om de over stekende zwanen-fami lie te ontwij ken. FOTO: AP (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME In de boezem van de Italiaanse Radicale Partij is een ruzie uitge broken over de verkiezing van het porno-sterretje Ilona Staller in het parle ment. Enkele partijgeno ten voelen er weinig voor naast haar plaats te ne men. Ilona Staller, bijgenaamd Cic- ciolina, had haar borsten tot de twee belangrijkste punten van haar verkiezingscampagne ge maakt. Ze had in Rome opzien en protest gewekt door overal haar bovenlichaam te ontblo ten. Deze benadering van de Italiaanse kiezer is kennelijk succesvol geweest, want Cic- ciolina werd met bijna 15.000 voorkeurstemmen gekozen. Voor Cicciolina komt de uit verkiezing niet ongelegen. Ze moet nu voortaan aangespro ken worden als TOnorevole Staller' oftewel de edelacht bare Staller, zoals de aan spreektitel voor de Italiaanse f»arlementariërs luidt. Als par ementslid is ze ook immuun en zodoende hoopt ze gevrij waard te zijn van verdere ge volgen wegens obsceen gedrag. „Onorevole Staller" moet in dat verband wegens een ver oordeling eerder dit jaar, nog enkele maanden zitten. Wan neer haar partijgenoten niet gecharmeerd zijn van haar ge- zelshap in het parlement, wil Cicciolina aanschuiven bij de christen-democratische leider Ciriaco de Mita. „Die kan wel enige opmontering gebrui ken", zo heeft ze laten weten. In het weekeinde, wanneer het parlementswerk rust, wil Cicciolina doorgaan met haar porno-shows. De entree voor de shows zal niet verhoogd worden. Een kleine beloning voor haar kiezers. De 49-jarige Jean-Paul La- 'ftr, een bekend tegen- van het seperatis- het Franse eiland .is in de nacht van rhgjnsdag op woensdag ver- Kort voor zijn dood had Jean-Paul, te vens voorzitter van het Hulpcomité voor slachtof fers van het terrorisme op Corsica, nog deelgenomen aan een televisiediscussie over het terrorisme. De verantwoordelijkheid voor de aanslag op Lafay is opgeëist door iemand die in een ano niem telefoontje zei lid te zijn van de Corsicaanse afschei dingsbeweging Nationaal Be vrijdingsfront voor Corsica (FLNC). Volgens het FLNC zou Lafay in 1982 een aanslag hebben overleefd; hij raakte toen gewond. Ditmaal werd hij nog in de studio met drie scho ten om het leven gebracht. In Parijs en op Corsica wordt de aanslag opgevat als een provocatie aan het adres van de Franse regering. Minister van binnenlandse zaken Char les Pasqua had enkele uren voor de moord op Lafay een officieel bezoek aan Corsica afgesloten. MONTEVIDEO De Latiinsamerikaanse mensenrechtenorganisatie Aldhu dreigt de KLM met een internationale boycot, omdat de maatschappij meegewerkt zou hebben met de uitzetting van drie Chileense ballingen. Tot dusverre weigert de KLM openlijk te verklaren dat voortaan geen ballingen meer vervoerd zul len worden. Alleen onder deze voorwaarde wil „Aldhu" zijn boycot afblazen. Volgens een woordvoerder vari de KLM ter plaatse, werden eerder deze week in Santiago drie ballingen die naar Chili waren teruggekeerd op last van het regime Pinochet op een toestel van de KLM ge zet. „We hadden daarbij geen keus", aldus de woordvoerder. Het hoofdkantoor van de KLM in Amstelveen kon nog geen commentaar ge ven. HAMBURG/MOSKOU Mathias Rust, de negen- tien-jarige Duitse piloot die onlangs met zijn sport vliegtuigje op het Rode Plein in Moskou landde, maakt het goed en wordt goed behandeld. Volgens het Duitse blad Bild wa ren de ouders van Rust in tranen toen zij hun zoon in de Moskouse gevange nis ontmoetten. Het echt paar Rust is gisteren te ruggekeerd naar Ham burg. Bild baseert haar informatie op een telegram van de West duitse ambassade aan het mi nisterie van buitenlandse za ken in Bonn, waarin de ont moeting uitgebreid wordt be schreven. Het weekblad Stern claimt overigens het alleen recht te hebben op de bericht geving over de zaak-Rust Het blad zou de ouders daarvoor een grote som geld hebben g< geven en ook is een joumalii van Stern meegereisd Moskou. Inmiddels zijn ook de chef van de luchtverdediging, maar schalk Anatoli Konstantinov en nog drie hoge officieren ontslagen, zo heeft het Soyjet- legerblad „Krasnaja Zvezda" (Rode Ster) bericht. Konstanti nov is ontslagen wegens de „tekortkomingen" die zich al jaren in zün district „opeensta pelden". Direct na Rusts lan ding werden de minister van defensie, Sergej Sokolov, en de bevelhebber van de luchtver dedigingseenheden, Aleksandr Koldoenov, al de laan uitge stuurd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken in de Sovjet-Unie zei dat het onderzoek naar Rust „binnenkort" wordt afgeslo ten: de jongeman is nog niet in staat van beschuldiging ge steld. list naar Prof. W.F. Wertheim, lid van het Komitee Indonesië: ,3uk- man wil niet over de mensen rechten praten, omdat IGGI is bedoeld voor economische vraagstukken. Hij vindt dat Buitenlandse Zaken zich daar maar druk over moet maken. Maar hoe anders wordt gerea geerd als het over Suriname gaat. Alle hulp aan dat land is stopgezet omdat in december 1982 vijftien moorden zijn ge pleegd en Bouterse zich als een dictator gedraagt. Maar wie heeft de Soeharto ooit spijt horen betuigen over de vele honderdduizenden men sen, die uit zijn naam tussen 1965 en 1966 door het leger zijn gedood?" Perscensuur Professor Wertheim somt nog een aantal punten van kritiek op: „In Indonesië heerst een strenge perscensuur. Het is voorts verboden vakvereni gingen op te richten, tenzij deze worden geplaatst onder directoraat van de regering. Volgens de Ormas-wet mogen immers particuliere organisa ties niet zelfstandig opereren. En dat geldt ook voor buiten landse ontwikkelingsorgani saties zoals Novib en Cebemo. Er is fraude gepleegd bij de verkiezingen: dat blijkt wel uit het feit dat Soeharto's par tij Golkar in sommige plaat sen driehonderd procent van de stemmen kreeg". De professor en andere leden van het Komitee Indonesië noemen voorts de schendin gen van mensenrechten (ar restaties zonder aanklacht, martelingen in gevangenissen en het regelmatig ten uitvoer brengen van de doodstraf) en de militaire operaties op Oost- Timor en West Papoea. En de gedwongen volksverhuizing van maar liefst 65 miljoen Ja vanen naar minder dichtbe volkte eilanden als Kaliman- tan (voorheen Borneo) en Su lawesi (voorheen Celebes). Philips Maar minister Bukman, even als overigens vrijwel al zijn voorgangers, weigerde derge lijke onderwerpen te berde te brengen op de conferentie. Dat betekent dat de besteding van de IGGI-hulp evenmin een koerswijziging zal onder gaan. Die hulp gaat voor een deel naar opbouw van de in frastructuur. Zo kregen Phi lips en AT T een grote or der voor de aanleg van een duizenden kilometers lang te lefoonnet. Voorts wordt een deel besteed aan de opbouw van regionale landbouwcen tra, de inrichting van enorme plantages, waarvoor duizen den kleine boeren worden uitgekocht en de hervestiging van Javanen, die gedwongen zijn verhuisd naar andere ei landen. Tegelijk met de afsluiting van de IGGI-conferentie beëin digde het Komitee Indonesië vandaag een tiendaagse lan delijke actie genaamd „De Vuile Was van Soeharto". Gisteren bezocht de campagne Rotterdam, waar PvdA-bur- gemeester Bram Peper echter weigerde een petitie in ont vangst te nemen over de schendingen van de mensen rechten. Rotterdam heeft een stedeband met de Indonesi sche hoofdstad Jakarta en is blijkbaar bang de relatie te verstoren, door zich met der gelijk delicate zaken bezig te houden. JOOS PERSOON DEN HAAG Veertien landen en vier internatio nale banken hebben gis teren en vandaag in Den Haag vergaderd over de ontwikkelingshulp aan Indonesië. De bijeen komst van deze Intergou vernementele Groep voor Indonesië (IGGI) werd voorgezeten door de Ne derlandse minister van ontwikkelingssamenwer king Bukman. Onderwer pen van gesprek waren de economische situatie in het algemeen en de landbouwstrategie in het bijzonder. Als resultaat van de conferentie kan Indonesië ook voor het komende jaar op enige miljarden gulden aan hulp rekenen. De IGGI kwam in 1967 voor de eerste keer bijeen in Sche- veningen, met als uitgangs punt dat internationale hulp efficiënter wordt besteed wanneer de hulp van alle do noren wordt gecoördineerd. Door projecten op elkaar af te stemmen wordt voorkomen dat diverse hulporganisaties elkaar in de wielen rijden of zelfs tegenwerken. Een lo gisch initiatief, dat in veel meer landen navolging had dienen te krijgen. Vorig jaar bedroeg de totale hulp aan Indonesië ruim viif miljard gulden; dit jaar wordt een soortgelijk bedrag ver wacht. Dat bedrag is overi gens bijna even groot als de som die Indonesië jaarlijks te rug moet betalen aan rente en aflossingen van leningen. 's Lands buitenlandse schuld bedraagt meer dan tachtig miljard gulden. Invloed i "AaBPa SÊn Een bundeling van hulp via de IGGI geeft de donorlanden i Alm (grote) macht in het ontvan- gende land. De aloude vraag in hoeverre donoren zeggen- schap hebben over de beste- lllilly ding van het geld, rijst dan op. Maar er invloed is, moge duidelijk zijn. Het Ko- mitee Indonesië maakt zich er '??WÈÊÊtKÊÊÊËKÈSBÊÊÊÊÊi Tiïr-i°?kkb(ïfi,™^ie,r»?nti.5e Minister Bukman smeert de keel met een stokje frts, onderwijl luisterend naar het betoog van de 2*'ep''het'CnëllXbE Wardhana. leid van Indonesië. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7