Gifgrond vaak niet goed schoongemaakt uit de weekbladen deOE9DENE HIT ZUIVERING VERVUILDE GROND IS TAAK OVERHEID plonster verbond tegen aantasting huursubsidie Ambtenaren willen niet meebetalen aan afslanking De vermalen burger innenland £aidU>aQowumt AEROMONAS-BACTERIE OOK IN OVERIJSSEL Methode-Bastiaans wordt voortgezet ILA/s Brokx er nog had gezeten, was dit nooit gebeurd DE TIJD II! DONDERDAG 18IUNI1987 PAGINA 5 ardeniers jorzitter «rouw M. Gar- I „lers-Berend- oud-minlster P'CRM, neemt scheld van dr. yv b Borrle, die rtrekt als voor- itsr van het cu- lorlum van de ine Frank lichting. Me- rouw Qarde- lers volgt hem p, Het curatori- J, bewaakt de latutalre doel- illlngen van de lting. Kamer voor zelfstandg IJkwezen DEN HAAG De dienst voor het IJkwe zen zal met ingang van 1988 een NV worden waarvan de overheid alle aandelen bezit. De overheid zal geen aan delen verkopen, voor dat daarover het oor deel van de Kamer is verkregen. Staatssecre taris Evenhuis (Econo mische Zaken) deed deze toezegging gisteren in de Kamer tijdens een debat over de omvor ming van de dienst HENGELO/ZWOLLE Op een aantal plaat sen in Overijssel komen aeromonas sorbia-bac- teriën voor in het drinkwater. Wat de gevol gen hiervan zijn voor de volksgezondheid is nog niet geheel duidelijk. Verondersteld wordt dat de aeromonas sorbia-bacterie bij mensen met een verminderd weerstandsvermogen kan leiden tot diarree en darmstoornissen. Volgens de Waterleidingmaatschappij Overijssel (WMO) bestaat er nergens in het voorzienings- gebied van de WMO aanleiding het drinkwa ter te koken. Sinds twee jaar heeft het bedrijf de zaak in onderzoek. Enkele weken geleden werd deze bacterie, die zich bij warmte snel verbreidt, ook al aangetroffen in het Zeeuwse drinkwater. Door waterreservoirs te verversen en leidingen met stilstaand water te spuien kan deze groei voorkomen worden. DEN HAAG Voor de opvolging van Bastiaans zijn onderhandelingen taande met twee kandidaten. Na een enoeming van een van hen krijgt Bastiaans nog een half jaar de tijd zijn opvolger in te werken. De bouw van een nieuw behandelingscentrum heeft een vertraging opgelopen van een jaar. De bouwkosten zijn veel duurder uitgevallen dan aanvanke lijk werd begroot. Minister Brink man (wvc) verzekerde gisteren dat binnen het bestaande gebouwencom plex van Centrum '45 ruimte be schikbaar komt om de behandeling- Bastiaans voort te zetten, als het nieuwe centrum niet op 1 juli van volgend jaar gereed is. [DEN HAAG Slechts ftwintig procent van de jegraven gifgrond 'wordt schoongemaakt. En reinigingsbedrijven ver klaren dat de door hen geleverde grond wel ge- Teinigd is, is deze vaak nog niet echt schoon. Zui vering van verontreinig de grond kan daarom het best door de overheid verzorgd worden. Volgens Nederland Gif vrij, een samenwerkingsverband van milieu-organisaties, moeten de provincies samen met het rijk grondbanken voor de opslag en reiniging van vervuilde grond oprich ten. Bedrijven dienen ver plicht te worden de veront reinigde grond aan deze rondbanken af te leveren. Particuliere reinigingsbe drijven horen in deze grond bank niet thuis, omdat hun belangen vooral van finan ciële aard zijn, aldus de mi lieu-organisaties. De bodem en het grondwa ter worden op dit ogenblik in Nederland ernstig be dreigd. Minister Nijpels maakte gisteren in Amster dam bekend dat door ge bruik van bestrijdingsmid delen en overbemesting in de landbouw het steeds moeilijker wordt goed drinkwater te winnen. Met name de bovenste grondla gen zijn ernstig vervuild. Volgens berekeningen van de provinciebesturen wordt er voor het schoonmaken van verontreinigde grond te weinig geld beschikbaar ge steld. Door de omvang van de vervuiling is het niet mo gelijk de schoonmaak in 1997 af te hebben, zoals het regeerakkoord stelt Nuttig Nederland Gifvrij reageert met haar rapport op een vo rige maand verschenen noti tie van minister Nijpels van milieu. In de notitie lanceer de de minister het plan om een grondbank op te richten die partijen vergiftigde grond moet gaan beheren. In deze grondbanken moe ten rijk, provincie en de Ne derlandse vereniging van procesmatige grondreini- gingsbedrijven vertegen woordigd zijn. Coördinator R. Buisman van Nederland Gifvrij heeft moeite met de aanwezigheid van grondreinigingsbedrij- ven: „De plaats van particu liere reinigingsbedrijven in deze grondbank is ons on duidelijk. Wij vinden dat de grondbanken geheel onder de overheid moeten vallen. Vervuilde grond mag uit sluitend aan deze grondban ken worden afgegeven. De banken zijn op hun beurt weer verplicht de grond te accepteren. Grondbanken zijn geen belangenvereni ging van grondverwerkers". Een woordvoerder van het ministerie stelt daar tegen over dat de aanwezigheid van de vereniging van reini gingsbedrijven zeer nuttig is vanwege de kennis die door deze bedrijven wordt inge bracht. Zij weten wat tech nisch haalbaar. Nederland Gifvrij wil dat alle vervuilde grond ver plicht naar de nieuw op te richten grondbanken gaat. Momenteel bestaat er alleen een afgifteplicht voor grond die van saneringsprojecten in het kader van de Wet bo demsanering afkomstig is. Voorbeelden van dergelijke sanereringsprojecten zijn de gifwijken in Krimpen aan de IJssel en de Merwedepol der in Dordrecht. Buisman benadrukt dat ook vervuilde grond van andere kleinere projecten via de grondban ken verwerkt moet worden, zodat er een betere controle door de overheid mogelijk is. Geknoei Voor Nederland Gifvrij is het van het grootste belang dat de reinigingsbedrijven ook werkelijk schone grond afleveren en er niet met verklaringen geknoeid wordt. Buisman: „De meeste grondreinigingsbedrijven zijn betrouwbaar, maar het is voorgekomen dat door het afgeven van een valse ver klaring niet gereinigde grond gestort is op een plaats waar schone grond nodig is. Een schrijnend voorbeeld is de stort van gif grond in een toekomstig re creatiegebied in Nieuwegein door de firma Mourik. Toen buurtbewoners door de stank van de grond de direc teur van dit bedrijf belden, kregen zij te horen dat de grond biologisch gereinigd en schoon was. Een maand later bleek het bedrijf 'per ongeluk' vuile grond gestort te hebben". Kamerlid A. Esselink, mi lieuspecialist van het CDA staat positief tegenover de opvattingen van Nederland Gifvrij: „Ik ben het met hen eens dat het beheer van de grondbank het best door de overheid kan gebeuren. Ook ben ik een voorstander om de afgifteplicht voor veront reinigde grond uit te brei den. Op die manier kunnen illegale activiteiten met ver ontreinigde grond ingeperkt worden Een goed voor beeld van geknoei is het dumpen van chemisch afval uit Den Haag en Leidschen- dam in België. WD-kamer- lid Te Veldhuis ziet echter bij de grondreiniging een duidelijke rol voor het bedrijfsleven. FRANK DE KLERK 1 u HAARLEM Een groot L aantal organisaties en be- langenverenigingen heb- Ïben de handen ineen ge- slagen, teneinde gezamen- lijk een luid protest te la- ten horen tegen de bezui- l Jügingen die staatssecreta- ris Heerma op de huur- Subsidie wil doorvoeren. 0t De gevolgen van die be- 2. ïuiniging worden regel recht desastreus genoemd. Samen met een dertigtal grote ote gemeenten tre- langenorgan isaties tijdens een bijeen komst in Haarlem in het ge- r tegen de plannen om 200 .oen te bezuinigen op de in- lividuele huursubsidie (IHS). Zij eisen van de Tweede Ka mer dat over deze kwestie bin- plajuenkort een hoorzitting wordt belegd, waar zij hun bezwaren kenbaar kunnen maken. Af hankelijk van de respons bij 0 de Kamerfracties zal worden beslist of er in het najaar lan delijke acties zullen volgen. 'nlangs werd bekend welke maatregelen minister Ruding fan financiën en staatssecreta- Heerma van volkshuisves- waren overeengekomen de overschrijding met 200 -r pJiljoen op het totale budget 'an de huursubsidie in vier *ar tijds weg te werken. Be- iloten werd onder meer tot ge- 1 «eidelijke afschaffing van de pngerentabel, verhoging van de kwaliteitskorting (minder subsidie voor betere wonin gen) en tot het aftoppen van de huursubsidie (geen hogere subsidie voor woningen boven 700 gulden huur). Het lijstje van negatieve effec ten, dat de organisaties onder de ogen van de Tweede Ka mer heeft gebracht, vermeldt onder meer: de woonlasten voor de minima stijgen sterk, op de stadsvernieuwing wordt een rem gezet, grotere leeg stand dreigt onder duurdere huurwoningen en het zelfstan dig wonen voor ouderen wordt bemoeilijkt Voor huurders, sociale woningbouwers, vak bonden en lager overheden re den om zich nu gemeenzaam tot het parlement te richten. Initiatiefnemer van deze mas sale protestactie is de Haar lemse wethouder Bruyn van huisvesting, die enkele weken geleden al per brief de andere middelgrote gemeenten opriep zich te verzetten tegen de voorgenomen bezuinigingen. De christelijke organisatie van woningbouwverenigingen, NCIV, en de overkoepelende organisatie van huurders, de LOBH, voegden zich kort daarna bij wethouder Bruyn om gedrieën te trachten een zo breed mogelijk verzet te mobi liseren. Unicum Volgens LOBH-voorzitter Massini, is dit gezamenlijk verzet een unicum: „Het is bij mijn weten niet eerder voor gekomen dat overheden, vak bonden, woningbouwvereni gingen en huurders samen in het geweer komen tegen een kabinetsbeslissing. We vormen in feite een monsterverbond tegen Heerma's bezuinigingen. En inmiddels hebben ook en kele honderden kleine ge meenten al positief gereageerd op onze actie". De Haarlemse wethouder Bruyn meent dat nu ook „het laatste sociale tintje" nu bij Volkshuisvesting is wegbezui- nigd. Hij hoopt dat de Tweede Kamer niet stokdoof zal zijn voor de argumenten die het „monsterverbond" tijdens de hoorzitting naar voren zal brengen: „Ik ga ervan uit dat de kamerleden zullen merken dat de maatschappelijke gevol gen van deze maatregelen nog niet eens zijn nagegaan. We willen nu weieens duidelijk heid van de politieke partijen hierover. Tot nu toe is het in Den Haag toch wel opvallend stil geweest over deze bezuini gingen. Maar goed, daar zullen wij nu dus verandering in brengen". NCIV-voorzitter Aquina, de derde initiatiefnemer van het massale protest, voegt eraan toe dat de nieuwe bezuinigin gen op de huursubsidie niet de enige aanslagen zijn op het terrein van de volkshuisves ting: „De volkshuisvesting wordt van alle kanten aange vallen. Er moet ook nog eens 300 miljoen op de begroting worden omgebogen. En het valt wel te raden wéér dat vandaan moet komen: veria- Het manifest tegen de besnoeiïng op de Individuele huursubsidie werd gisteren In Haarlem onder tekend. V.l.n.r.: R. Mascinl van de Landelijke Organisatie Belangengroepen Hulsvesting, G. Aqulna van het Nederlands Christelijk Instituut Volkshuisvesting en H. Bruin van de gemeente Haarlem. FOTO: ANP ging van de sociale nieuw- bouwprogramma's en waar schijnlijk door de afschaffing van de lokatie- en isolatiesub sidies". Tegenvaller Bruyn, Massini en Aquina zeg- §en zich niet aan de indruk te unnen onttrekken dat er sinds het verdwijnen van staatssecretaris Brokx (die vanwege de bouwfraude-en quête het veld moest ruimen) het een en ander in ongunstige zin veranderd is op het minis terie van VROM. LOBH-voorzitter Massini, te vens lid van de Raad voor de Volkshuisvesting, zegt daar over: „Het is werkelijk opval lend dat het tempo, waarin de bezuinigingsvoorstellen nu worden gepresenteerd, vele malen hoger ligt dan enkele jaren geleden. VROM staat nu duidelijk onder curatele van het ministerie van financiën. Wat mij ook behoorlijk is te gengevallen, is dat Heerma bij de eerste de beste tegenvaller plat op z'n rug is gegaan". Van staatssecretaris Brokx hadden de belangenorganisa ties een vrij harde belofte ge kregen. Nadat vorig iaar de in dividuele huursubsidie in een wet was vastgelegd (juist om de voorkomen dat dit instru ment verder zou worden aan getast) ging ook Brokx ervan uit dat de huursubsidie verder buiten schot zou kunnen blij ven. Ook zijn opvolger Heer ma deed een belofte. Massini: „We horen hem nog in de Ka mer zeggen dat niet in eerste en ook niet in tweede instantie naar de huursubsidie zou wor den gekeken. Dat is ons flink van hem tegengevallen". Wethouder Bruyn verzucht: „Heerma die zelf toch als wet houder in Amsterdam zijn spo ren heeft verdiend, is voor ons nauwelijks bereikbaar. Hij werkt veel meer vanuit een ivoren toren. Als Brokx er nog had gezeten, was dit nooit ge beurd". FRANS WEERTS SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Het kabinets bod van 795 miljoen aan de ambtenaren staat nog ver af van de eis van de centrales die alleen al voor dit jaar 900 mil- vragen. Bovendien zal het rag volgens minister Van Dijk vooral moeten worden besteed aan het scheppen van werkgelegenheid. Ook daarin verschilt men van mening. De bonden willen ook in de sala rissfeer verbeteringen aan brengen, terwijl de minister ervan uitgaat dat koopkracht- behoud voldoende is. Er werd gisteren ook gespro ken over de afslanking van het overheidsapparaat In deze kabinetsperiode zullen bij de overheid in totaal 26.000 ba nen geschrapt worden. Van de Scheur noemde het pleidooi van Van Dijk om de ruimte van 795 miljoen te benutten voor het scheppen van werk „een lachertje omdat het ka binet met zijn afslankingsope ratie juist bezig is met een „doodordinaire afbraak van werkgelegenheid". Van Dijk wil een deel van de ruimte benutten voor ver vroegde uittreding. Volgens voorzitter De Jong van de christelijke centrale van over heidspersoneel betekent dit dat de vut de komende jaren alleen benut zal worden om gedwongen ontslagen te voor komen. .Als het kabinet zono dig een kleinere overheid wil en dat onder meer wil berei ken via de vut, dan vind ik niet dat ambtenaren daaraan mee moeten betalen. Over de in het Voorjaarsover leg afgesproken „gelijkwaardi ge inkomensontwikkeling" van de ambtenaren met het bedrijfsleven is volgens de vier centrales met het huidige bod van de minister geen spra ke. Volgens Van Dijk is het verschil in de jaarlijkse loon ontwikkeling tussen overheid en bedrijfsleven inmiddels al terug gelopen tot enkele tien den van procenten. De bonden bestrijden dit en willen dat de lonen van het overheidsperso neel gelijk opgaan. Van Dijk wees er echter op dat een ge nerieke loonsverhoging er voor de ambtenaren de ko mende jaren niet in zit. Wel wil hij daar waar knelpunten bestaan in het personeelsbe stand, deze wegnemen met ex tra beloningen. Kafka 'tekende ooit onna volgbaar hoe angstig en on ontkoombaar een ambtena renapparaat kan zijn. De Tijd probeerde maanden ge leden aan de hand van één geval aan te tonen, dat de {eest van Kafka ook over iet Binnenhof waart. De Haagse Post probeert dat deze week met een verhaal over de kamercommissie voor de verzoekschriften. Ofwel het laatste toevluchts oord voor mensen die zich ten einde raad afvragen: wie is er nou gek, zij of ik? Zoals de vrouw die haar spaargeld én de rente opneemt, maar op weg naar huis wordt be roofd. De belastingdienst ge biedt niettemin dat ze over de „genoten" rente heel snel belasting moet betalen. Ja cob Kohnstamm, namens D66 lid van de commissie: „Je ziet mensen op een ont hutsende manier vermalen worden tussen de kolossen van de bureaucratie ten ge volge van wetten die je zelf gemaakt hebt. Dat is heel leerzaam. Ik denk nog wel eens: ik zou anders gestemd hebben over een wetsont werp als ik de treurige ef fecten toen geweten had". Na zijn triomf voor het Con certgebouworkest met de Negende van Mahler, keert dirigent Leonard Bernstein volgende week terug in Ne derland. Uit een portret in HP blijkt dat hij al bij zijn debuut, als invaller van de zieke Bruno Walter, van de ene dag op de andere een beroemdheid was geworden. „Er was een licht applaus toen ik opkwam en ik stortte me in de eerste drie maten van de Manfred Ouverture van Schumann. Het was een soort elektrische schok. Een gevoel alsof ik wegzweefde. Vanaf dat moment wist ik niet meer wat er gebeurde". Schumann geldt niet meer als zijn sterkste kant; dat zijn toch vooral Mahler en de door hem gecomponeerde West Side Story. Óver dat laatste zei hij ooit: „Hoe be ter je als dirigent wordt, des te moeilijker is het om een componist te zijn". minachting voor het parle ment grenzeloos zijn". Vol gens alle ingewijden is de re gering overigens „klinisch dood en zal die dan ook in oktober vallen. De benoeming van voorma lig staatssecretaris Van der Reijden als voorzitter van de NOS blijkt helemaal niet zo verrassend. Minister Brink man wilde hem twee iaar geleden al opvolger maken van Erik Jurgens. Premier Lubbers verhinderde dat. Hij meende de staatssecreta ris niet te kunnen missen. Hij zal nooit zeggen: je moet een monogaam huwelijk hebben anders krijg je aids. Bisschop Bomers is in ge sprek met Bibeb voor Wij Nederland. Dat gaat zo: Leest u wel eens artikelen over de Blijf van m'n lijf huizen? „Als de man de waarde van het evangelie aanvaardt gaan al die vrese lijke toestanden voorbij". Zo belanden we bij de televisie. „Ik heb zeker kritiek op de KRO, die is niet principieel genoeg. Dat moet verande ren". Weet u wat een jonge taxichauffeur vanmorgen zei toen hij hoorde dat ik naar u toe ging? „Vertel hem maar dat He niet in de hemel hoef, Bisschop Bomers: „Die zal nog «wel 's anders piepen". (Vrij Nederland) geen pop, geen rock. geen seks". De bisschop staat stil, kijkt me aan, glimlacht ge heimzinnig en zegt „Die zal nog wel 's anders piepen". Wijsmuller sleept zich naar het einde en twee banken (NMB en Rabo) en Arie van der Zwan (Investerings bank) dragen de kist schuld van het familiebedrijf dat zo vaak zorgde voor Hol- lands Glorie op de wereld- I il L zeeën is opgelopen tot meer mm li ^f" If I-K dan driehonderd miljoen IflUWVP» Wi ■"■-J, gulden. „De vraag is niet of het roemruchte Wijsmuil er- concern uiteenvalt, maar wanneer". De banken heb ben een sterfhuisconstructie bedacht, maar directeur Frank Eigen-Wijsmuller ligt nog altijd dwars. Een boottocht langs alle ille gale, afkeurenswaardige, ge vaarlijke en vervuilende ac tiviteiten van de regio Rot terdam (in De Groene) leert dat je in het water van de haven foto's kunt ontwikke len. De tocht voert ook langs de Parkkade, waar temaal per week de uraniumhexaf- iuoride wordt aangevoerd. „Als dat in aanraking komt met water moet je maken dat je wegkomt, er ontstaan dan fluorwaterstof en ura- nyfluoride, zeer giftige en al bij kleine concentraties do delijke stoffen. Een ongeluk je in het verkeer waarbij de containers ontploffen zal de gevolgen van een kleine atoombom hebben". Evenals de HP („Send in the Clowns!") maakt ook Else vier zich kwaad over wat er in Oude Pekela is gebeurd. Maar dan over de goedgelo vigheid van de media, de „overijverige kleuterleid sters" en het gesundes Volk- sempfinden. Want er was, stelt Elsevier, helemaal niet zo veel aan de hand als we de laatste tijd hebben ge dacht Een insider van justi tie zegt „Ik vermoed dat het om uit de hand gelopen sek suele spelletjes gaat, waarbij oudere jongens uit Oude Pe kela zijn betrokken. De vraag is of het verstandig is die jongens te vinden. Want je moet er niet aan denken wat er met hen in die ge meenschap zal gebeuren". Elsevier bestempelt de ge beurtenissen als „het ver meende ontuchtschandaal". Een poging om de nieuwe partijvoorzitter van de WD, Leendert Ginjaar, uit. zijn tent te lokken, mislukt „Van mij hoort u niets", zegt Ginjaar. Hij is het hele arti kel trouw aan die uitspraak, tot hij aan het eind stelt dat het niet goed is waneer één politieke groepering voort durend een stempel drukt op de Nederlandse politiek. „Dat leidt misschien tot sta biliteit, maar ook tot ver vlakking. Het is, dunkt mij, voor elke partij verfrissend om zich voor een tijd terug te trekken in de oppositie. Zei premier Lubbers dat vo rige week ook al niet? Decadentie is mode. En blijdschap. „Want vanuit het besef dat alles kan kapot- gaan kun je nog veel harder genieten". De Tijd keek rond tijdens het Decadentie festival in Nijmegen. Men had gerekend op platte lus ten, nihilisme en perversitei ten. En dat was er ook, maar niet alleen dat Eén van de organisatoren: „Decadentie wordt vaak beschouwd als een verschijnsel van zwakte. Maar willen leven met wan hoop is juist heel vitaal, krachtig en verlangend. Op de Berlijnse Muur stond eens geschreven: Sehnsucht is das einzige Verlangen. Dat vond ik zó mooi". Verlangen kent ook Louis ositi* parl< kt n machten" om bij decreet te iger Tobback, oppositieleider in het Belgisch parlement De regering maakt niet langer gebruik van zijn „bijzondere regeren. Maar volgens Tob back ontbreekt het Europa's meest gecompliceerde volks vertegenwoordiging aan elk begin van zelfrespect. „Ik verwacht niet van een rege ring dat ze braaf is. Ik ver wacht dat ze zoveel mogelijk macht naar zich toenaalt Maar als me dat net als Mar tens lukte, dan zou mijn Willem Brakman, vroeger bedrijfsarts in Enschede, nu literator in Boekelo, noemt zichzelf liever geen postmo dernist; een term die deze week minimaal één keer in elk weekblad is terug te vin den. „Dat vrijblijvende spe lelement van het postmoder nisme irriteert mij", zegt hij in Hervormd Nederland. „Ik zou nooit iets willen schrijven dat niet op een of andere manier iets uit spreekt over de werkelijk heid. Mijn werk rust op een sokkel van literatuur. Ik schrijf niet zomaar een boek, ik heb er al 27 geschreven". Hij geniet ondertussen van een Sachertorte, want Brak man is een lekkerbek. ,3ij verbaal ingestelde mensen centreert zich alles rondom de oerholte, de mond. Wan neer ik vroeger, toen ik nog in Den Haag woonde, in een antiquariaat een mooi boek wilde kopen en ik niets kon vinden, dan beving mij een gigantische snoeplust, die mij dreef naar de gelegenhe den als Maison Krul". Wim Timmermans, zijn vrouw Marlies en vier kin deren staan model voor al die boeren die in grote psy chische nood zijn geraakt Elke dag stond Timmermans tussen de varkens, van vroeg tot laat, totdat de bank de lening introk en hij het bedrijf moest verkopen. Nu werkt hij bij een baas, 37 uur El us atv-dagen, en trekt hij innenkort in een nieuw bouwhuis in Roosendaal. Vreselijk vindt hij het want „heel oe hart en heel oe ziel liggen in da vèrkenskot". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5