„Anderhalf miljoen mensen tegen hun zin zonder werk iSwS verwijt aShell hautaine houding „Het geeft niet waar naar toe" Kamer uit kritiek op vertraging uitkering oorlogsslachtoffers Betere veevoeding pakt mestoverschot aan bij de bron CeidaeSomani Weede aanhouding a dollemansrit 2 Kolibries als insectenverdelger Nog geen akkoord over vervanging in basisonderwijs fvjïegen jaar oor uitvoerders alérie (10) GEBREK AAN KINDEROPVANG HOGE DREMPEL VOOR VROUWEN N vandaag „Bedrijf moet van gevaar afval hebben geweten Bezoek aan marine PvdA-vragen over verslag voorjaarsoverleg WANHOPIGE ZONAANBIDDERS: Biotechnology zz87zh GINIINNKNLAND DONDERDAG 18IUN11987 PAGINA 3 -„RLEM De Haarlemse politie eft een tweede verdachte aangehou- naar aanleiding van de dollemans- ,n Haarlem eind vorige week, waar een 20-jarige automobilist een groot ntal mensen verwondde. ïtho! arrestant, de 26-jarige M.S. uit '"ïarlem. wordt ervan verdacht dat hij ipen r nla plaatse eveneens met zijn auto door menigte mensen is heengedrongen, jj zou daarbij een vrouw aan haar hebben verwond. De politie riep Haarlemmer als getuige op in de [ak tegen de 20-jarige automobilist, jjdens dat verhoor bleek dat de man an r jet de waarheid sprak, waarop hij ijn. erd aangehouden. EMMEN In de vlinderkas van het Noorder Dierenpark in Emmen zijn drie paartjes kolibries als insectenverdelger ingezet. Op en om de planten in de vlindertuin leven veel parasieten en de vlinders ra ken soms verstrikt in de spin- newebben. De zes kleinste vo geltjes ter wereld vliegen er rond tussen enige honderden tropische vlindersoorten. De kolibries zijn voorlopig op proef in de tuin losgelaten. Als zal blijken dat ze behalve in insecten ook in kleine vlinders zijn geïnteresseerd zullen ze weer worden gevangen. ZOETERMEER Minister Deetman (onderwijs) en de onderwijsvakbonden zijn er ook gisteren niet in geslaagd tot overeenstemming te komen over het voorgestelde banenplan en een nieuwe vervan gingsregeling voor zieke of om andere redenen af wezige leerkrachten in het basisonderwijs. De be zwaren van de bonden richten zich vooral tegen Deetmans voorstel het salaris van invallers met tien procent te korten en de huidige zeer omstre den wachtdagenregeling nog tot de herfstvakantie te handhaven. De bonden hebben voorgesteld de 2200 arbeidsplaatsen uit het banenplan volledig te gebruiken voor de vervanging van zieke onderwij zers en de salariskorting te laten vallen. Deetman vindt het voorstel „niet onbespreekbaar". Het overleg wordt woensdag 24 juni voortgezet. DEN HAAG De commissie voor welzijn uit de Tweede Kamer heeft ernstige kritiek op de werkwijze van het Alge meen Burgerijk Pensioenfonds (ABP) bij de uitvoering van de wet uitkering vervolgings slachtoffers (wuv). De behan deling van bij voorbeeld aan vragen om een uitkering laat te wensen over, zo bleek giste ren tijdens een mondeling overleg met minister Brink man (welzijn) over dit onder werp. Het liberale kamerlid Keja ge waagde van een bijzonder te leurstellende gang van zaken. Zijn Pvd A-collega Worrell noemde de achterstand in de behandeling van aanvragen „echt onaanvaarbaar". Hij meent dat het departement van wvc het contract met het ABP moet opzeggen als het fonds opnieuw niet in staat blijkt de wuv-regelingen op een voor iedereen aanvaardba re wijze uit te voeren. Keja sloot zich bij dit wat genoemd werd „schot voor de boeg" Minister Brinkman noemde als oorzaak van de vertragin gen in de afhandeling van uit keringsaanvragen onder meer de organisatorische problemen bij het ABP. Wellicht, zo voeg de hij daaraan nog toe, zijn de problemen mede ook terug te voeren op het systeem van de wuv-wetgeving. Als mogelijke derde oorzaak wees hij op de enorme werklast van de be trokken APB-afdeling. Algemeen-directeur Snijders van het ABP beloofde de com missie beterschap. Hij zette uiteen dat de reorganisatie op de betrokken afdeling nog dit jaar zijn beslag krijgt en dat de effecten daarvan eind dit jaar zichtbaar zullen zijn. De achi terstand in de behandeling van aanvragen is inmiddels te ruggelopen van 6.000 (in begin 1983) tot 400 nu. In de kamer commissie bestond ook kritiek op de door het ABP gedeclar reerde uitvoeringskosten tot een totaalbedrag van 140 mil^ joen gulden. 'RDAM De ,n ichtbank in Amsterdam k a èeft gisteren de twee ■an itvoerders van de tienja- est Êe Valérie Albada Jel- 1 ersma uit Laren veroor- eeld tot negen jaar ge- ingenisstraf. Er was te- de twee ontvoerders nek vastgehouden in ïl huis van G. in Etten- en jaar en acht maanden jvangenisstraf geëist. e rechtbank achtte bewe- dat de 27-jarige A. H. uit enbergen en de 37-jarige G. uit Etten-Leur op 10 jruari dit jaar Valérie, rojöchter van de directeur van >t levensmiddelenbedrijf nigro in Utrecht, uit haar lis in Laren ontvoerden, twee weken lang werd rij kind met een touw om ïtSt de erg"" et kind werd tijdens haar ntvoering herhaaldelijk be- teigd met het afhakken van i w aar vingers als zij zich niet ze i ustig zou houden. De ouders n Valérie werden bedreigd »t het doden van hun kind wa#anneer zij niet met vier Kit Duitse marken over ïg zouden komen. Dat w;ld werd niet betaald Smdat de politie op 22 febru- ari Valérie kon bevrijden. (Aanvankelijk leek het alsof fValérie, die zelfs door de ontvoerders als „fenomenaal flink" werd afgeschilderd, geen grote psychische gevol gen had overgehouden aan de ontvoering. De laatste tijd echter gaat het slecht met het jonge slachtoffertje. „Ze durft zelfs niet meer alleen naar de wc", aldus de officier van justitie. De twee raadslieden van G. en H. gaan in hoger beroep tegen het vonnis van de rechtbank. AMSTERDAM Niet minder dan anderhalf miljoen Nederlanders zouden een betaalde baan willen hebben maar slagen er niet in die te bemachtigen. Dat blijkt uit een gisteren ge presenteerd onderzoek van Marktresponse en De Bussy. Volgens direc teur Bremer van De Bus sy („bureau voor arbeids marktcommunicatie") is daarmee voor het eerst echt iets bekend over de werkelijke hoogte van de werkloosheid, omdat ook huisvrouwen en anderen die zich niet als werkzoe kend laten registreren aan het onderzoek heb ben meegedaan. De spraakverwarring over de hoogte van de werkloosheid wordt niet alleen veroorzaakt door het gebrek aan actuele en betrouwbare cijfers, maar ook door de verschillende de finities van werkloosheid die de ronde doen. De Bussy en Marktresponse hebben in mei van dit jaar aan 1500 mensen (respresentatief voor de hele bevolking) gevraagd of zij op dit moment een be taalde baan zouden willen hebben van twintig uur of meer. Vijftien procent ant woordde „ja" op deze wat ruim geformuleerde vraag. Dat komt neer op anderhalf miljoen mensen tussen de 15 en 65 jaar. Zij maken deel uit van de 47 procent van de be volking die niet werkt. Van degenen die werk zoeken zegt ruim éénderde niets te kunnen vinden, de overigen zijn nog bezig met een oplei ding, doen het huishouden of Directeur Bremer (links) van De Bussy en directeur Slooten van Marktresponse menen dat door hun onderzoek voor het eerst echt iets bekend is geworden over de werkelijke hoogte van de werkloosheid. FOTO: GER DIJKSTRA zijn arbeidsongeschikt. Afge zien daarvan zegt zeven pro cent van de werkzoekenden niet aan de bak te kunnen komen door het ontbreken van kinderopvang. Bremer veronderstelt dat het daarbij vooral gaat om vrouwen. „Bij de vrouwen die een baan zoeken haakt zeker één op de zeven af omdat er geen op vang voor de kinderen is. Bo vendien zijn er nogal wat vrouwen die niets eens be ginnen met het zoeken naar een baan (die vallen dus bui ten de anderhalf miljoen werkwilligen) vanwege het gebrek aan opvang", aldus Bremer. Onderzoekers van de Stich ting Research en Beleid heb ben in opdracht van minister De Koning van sociale zaken berekend dat er in totaal een tekort aan opvang voor 230.000 kinderen heerst. Ter wijl de helft van de vrouwen met jonge kinderen graag zou willen werken, heeft slechts een kwart inderdaad een baan, aldus de onderzoekers. Bovendien werken die vrou wen dan vaak in deeltijd. Part-time Van de mensen die in een betaalde baan zijn geïnteres seerd wil de meerderheid part-time werken, aldus De Bussy en Marktresponse. Dat is niet echt verstandig, vindt Bremer, want van de aange boden banen is de meerder heid juist full-time. Voor werkgevers die hun vacatu res maar moeilijk vervuld krijgen is het daarom mis schien toch beter ze te split sen en in deeltijd aan te bie den. Overigens is er geen verschil tussen full-time en part-time werknemers als het gaat om verandering van baan. Bre mer: De meeste mensen die van baan willen veranderen (van de werkenden is dat ne gen procent, waarvan een groot aantal al na één jaar) zoeken hun heil in een ande re sector dan die waarin ze nu werken. Gevraagd naar hun voorkeur noemden de „overlopers" meestal drie sectoren, waarbij de gezond heidszorg het vaakst voor kwam, gevolgd door de over heid en maatschappelijk werk. Het onderwijs en de fi nanciële dienstverlening kwamen als minst populaire sectoren uit de bus. Bij zestien procent van de werklozen is trouwens geen enkele sector populair; zij willen niet werken. Daar staat tegenover dat onder de arbeidsongeschikten en ge pensioneerden nogal wat mensen zijn die graag weer aan de slag zouden gaan. Van de 1.4 miljoen ouderen zijn 42.000 geïnteresseerd in werk. Bremer: „Blijkbaar is de vrijwilligheid, die ten grondslag lag aan de vut, niet altiid in acht genomen. Bij bedrijven als Philips, KLM en Albert Heiin zijn nu al plannen om te komen tot een flexibele pensionering, zodat mensen langer door kunnen gaan als ze willen". STEVO AKKERMAN ien s •Bij- •11 ordt Ie J Pc td ROTTERDAM kans gniffelend stelt Sheï dat er destijds geen gif vrij .JIJ verklaringen werden ge- ipJ yraagd. Deze houding van Shell alles wat niet ex en piiciet verboden is mag ius leidde tot de ver- itreiniging van de Gou- irakse Zellingwijk. Het en] landpunt van Shell is te kwalificeren als een hau- aine stellingname van een grote multinational' )at betoogde gisteren landsad vocaat mr. B.D. Wubs voor de Rotterdamse rechtbank in de civiele procedure van de Staat «r Nederlanden tegen Shell. iee hoopt de staat een vergoeding van zestig triljoen gulden van Shell te krijgen, het bedrag dat ge- iinoeid was met het saneren van de Zellingwijk in Goude- tak, die in de jaren vijftig ver- viiild is met door Shell gepro- iduceerde drins. Shell betwist de vordering overigens met klem. Wubs schetste de rechtbank een beeld van een arrogante multinational die zich in de ja ren vijftig weinig aan het mi lieu gelegen liet liggen en daarvoor nu niet wil bloeden. Shell wist volgens hem of had dat moeten weten dat het storten van de drins, ui terst giftige insecticiden, kwa lijke gevolgen voor het milieu zou hebben. Alle woningen in de Zellingwijk zijn na de ont dekking van de vervuiling ge sloopt. „Shell stelt onomwon den: het ontstaan van de che mische bom in de Zellingwijk kan mij niet worden verweten en die chemische bom kan rustig blijven liggen zonder enigerlei maatregel daartegen te nemen. Dit standpunt van Shell heeft niets redelijks meer en is te kwalificeren als een hautaine stellingname van een grote multinational", be toogde Wubs. De raadsman van Shell, mr. H.J.C. ter Kuile, bepleitte af wijzing van de vordering van de staat, „ernstig gevaar voor de volksgezondheid bestond niet", zei hij. „Toch wordt een woonwijk afgebroken en wilde de overheid aanvankelijk gro te afgravingen doen plaatsvin den totdat een meer bezonnen aanpak de overhand kreeg. Sindsdien zijn geen verdere saneringsmaatregelen geno men", zei hij. Tevens betoogde Ter Kuile dat de gemeente Gouderak en Rijkswaterstaat, respectievelijk als houder en verlener van de stortvergunning, niets hebben gedaan om het storten van gif te voorkomen. En dat terwijl zii volgens hem wisten dat het afval uit de chemische indus trie kwam. Het gedrag van Shell in de ja ren vijftig moet volgens Ter Kuile niet worden beoordeeld aan de hand van de nu gelden de normen en wetten. Het be graven van afval was in de ja ren vijftig volgens hem de ge woonste zaak van de wereld. De rechtbank wijst vonnis op 28 augustus. Proefstation „Lach es naar de burgemeester!", lijkt landbouw minister Gerrit Braks te zeggen als hij een levensechte big onder de snuit van eerste burger mr. D. Burgers van Rosmalen duwt. Braks, big en burgemeester waren gisteren aanwezig bij de opening van het proefstation voor de varkenshouderij In Rosmalen. Koningin Beatrix temidden van de bemanning van Hare Ma jesteitsschip Buyskes. De koningin voer met het schip mee van Scheveningen naar Hoek van Holland. Aan boord liet zij zich voorlichten over de hydrografische werkzaamheden van de marine, wrakonderzoek en vervaardiging van zeekaarten. FOTO: ANP DEN HAAG PvdA-kamerlid Wöltgens wil naar aanleiding van een bericht in onze krant van premier Lubbers weten of hij de waarheid heeft gesproken, toen hij zei dat de sociale partners bezwaar hebben tegen de volledige openbaarmaking van het verslag van het voorjaarsoverleg. Wöltgens wil van de premier weten of het waar is dat noch de voorzitters van VNO en FNV noch het bestuur van de Stichting van de Arbeid zijn benaderd voor openbaarmaking van het verslag. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN „Het geeft niet waar naar toe, als de zon maar schijnt", is een door baliemedewerksters veelgehoorde verzuchting, zo blijkt uit een telefo nisch rondgang langs een aantal reisbureaus. „Iedereen loopt met het dak van de hemel op z'n nek en wil wel eens wat zon zien", zegt directeur Felderhoff van NRV-Holiday, die praat over een verkoopstijging van meer dan vijftien procent in verge lijking met vorig jaar, terwijl op 'n procent of zeven was ge rekend. De georganiseerde rei zigers voegen zich op weg naar hun vakantiebestemming ove rigens bij de talrijke mensen die op hun eigen houtje reizen en óók hebben besloten alsnog zuidwaarts te gaan. Ook andere touroperators mel den een verhoogde omzet in de verkoop van met name last-minute-aanbiedingen. Spanje en Tunesië zijn de meest gevraagde bestemmin gen voor mensen die genoegen nemen met „een goedkoop weekje zon". Maar ook voor Portugal, Griekenland en Tur kije blijft een grote belangstel ling bestaan. ANVR-directeur Couvreur wil niet spreken van een stormloop. Maar de laatste twee weken is er in elk geval sprake van een toename in het aantal boekingen. Ondanks die positieve gelui den van de touroperators kan het slechte weer niet als enige oorzaak worden gezien voor de belangstelling voor de aan biedingen. Sinds een jaar of twee wacht een aanzienlijkë groep van niet aan een vaste vakantieperiode gebonden Ne derlanders tot het laatste mo ment met boeken, in de hoop zoveel mogelijk te profiteren van prijsverlagingen. Aange* zien touroperators liever min der verdienen dan reeds be taalde vliegtuigstoelen en hor telbedden geheel onbezet la;- ten, komen enkele weken voor de vertrekdata de „koop jes" op de markt Het slechte weer van de afgelopen weken heeft tot gevolg dat de bewust late boekers moeten opboksen tegen mensen die nu pas beslo ten hebben alsnog in het zui- den wat zonnebrand te zoe ken. AMSTERDAM Van de Europese landbouwover schotten zoals de melk plas, de boterberg en de vleesberg, hebben de meeste mensen zo langza merhand hun buik wel voL In Brussel schijnen „ze" toch nooit tot over eenstemming te komen en wat kan een mens er zelf aan doen? Meer melk drinken, meer boter en nog meer vlees eten, zo ver krijg je toch niemand? Intussen zijn de boeren de si gaar, want elke door Brussel afgedwongen produktiebeper- kende maatregel voelen zij in hun portemonnee. Een moge lijke verzachting voor de oplo pende frustraties van de land bouwers is deze week gepre senteerd tijdens een workshop op het biotechnologiecongres in Amsterdam. De 45-jarige prof. dr. ir. Seerp Tamminga, deeltijdhoogleraar Veevoeder in Wageningen en weten schappelijk onderzoeker bij het Instituut voor Vee voe dingsonderzoek in Lelystad ontvouwde er een even logisch als origineel plan. afkomstig In Amsterdam wordt deze week bet vierde Europese congres biotechnologie ge houden. Tweeduizend we tenschappers uit alle delen van de wereld bespreken er de mogelijkheden van bio- technologiscbe technieken voor de landbouw, de ge neeskunde, bet milieu en de industrie. Vandaag afle vering drie: sleutelen aan het veevoer leidt tot uit de biotechnologische tover doos. Afzet Loopt de afzet terug, dan kan compensatie van de onvermij delijke inkomensdaling wor den gevonden in kos ring door efficiënter den gevonden in kostenbespa- te produ ceren. Zeker in het landbouw bedrijf is dat makkelijker ge zegd dan gedaan. De hoogste kosten worden gemaakt met veevoeder en hoe kan daar nu op bezuinigd worden? Minder voer leidt tot minder produk- tie en méér voer, om de pro- duktie op te jagen, is eveneens zinloos. De produktie is im mers aan maxima gebonden en het dier heeft maar een maximale „verwerkings"-ca paciteit Blijkbaar zit er voor de boeren weinig anders op dan machte loos toezien hoe een groot deel van de investering in het vee voer verloren gaat in de vorm van warmte, urine en mest Het gebruikt uiteindelijk slechts tussen de 0 en 40 pro cent van de energie in het voer; de rest vervliegt in de atmosfeer of belandt op de grond. Hoe mooi zou het zijn als koeien, varkens en kippen bij een gelijke hoeveelheid voer méér zouden produceren. Welke boer krijgt zijn beesten zo gek? Tamminga: „Je moet er dus voor zorgen dat het dier meer kan verteren, dat hij meer haalt uit dezelfde hoeveelheid voer. Voor hetzelfde geld le vert dat meer kilo's eindpro- dukt op zoals melk, vlees, eie ren en dergelijke. Om te kos- ke produktie bij minder landbouwdieren. Dat drukt de kosten en draagt indi rect bij aan vermindering van bet mestoverschot AMSTERDAM 15-18 JUNI/JUNE1987: AMSTERDAM ten te drukken kan de boer dus zonder gevaar een aantal dieren verkopen. Bovendien leidt dat alles ook tot minder mest". De produktie van het land- bouwdier efficiënter laten ver lopen zoals in een fabriek is al dank zij de biotechnologie al mogeliik, zo hield Tamminga zijn gehoor voor. Er zijn twee mogelijkheden: sleutelen aan het voer en aan het dier. Vooral met de eerste mogelijk heid is al behoorlijk aan de weg getimmerd. Tamminga: „Met name niet- herkauwers zoals varkens en Herkauwers zoals koe. schaap en geit kunnen die harde be standdelen wel goed verwer ken omdat in hun voormaag, te vergelijken met een soort fermentatietank, een voorver tering plaatsheeft. Het is denk baar dat we de werkzame spe cifieke stof in de voormaag gaan gebruiken om het voer van niet-herkauwers te verbe teren". Een hogere produktie bewerk stelligen is voorts mogeliik door de verhouding van qe soorten eiwitten zodanig met biotechnologische technieken te veranderen, dat het dier er veel meer aan heeft.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3