VVD steunt oppositie tegen Ruding Ambtenaren willen pensioenpremie bii overleg betrekken Naar de zon „Extra ombuigingen zijn onaanvaardbaar" besprek Shell n gemeenten achter besloten deuren \echt weer jaagt iensen naar de zon Kinderbijslag vanaf '89 automatisch op giro Kamer eist snelle aanpassing beurzenstelsel Zoetermeer maakt reclame op dertig meter hoge zuil TELEURSTELLING NA OVERLEG Net op tijd NCW-VOORZITTER EUKELENBURG: De Burcht belegerd Woonboten betalen jarenlang voor niets £eidóa(Sowumt t HET WEER Donderdag 18 juni 1987 78e Jaargang no. 23834 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND _rs, Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeurhoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93, |aar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. IIDEN Het wordt in de maanden en augustus dringen op de stranden Zuid-Europa. Het slechte weer, niet en in Nederland maar ook in ande- Westeuropese landen, heeft veel ensen er alsnog toe gebracht de zon te (ken waar hij 's zomers altiid schijnt: ngs de kusten van de Middellandse „Het is erg druk. Te druk eigen- k. We krijgen de mensen nog wel fg. Maar het aanbod wordt geringer we kunnen niet garanderen dat er plaats is voor iemand die eind juli r se naar Benidorm wil", zo melden idewerkei? van de reisbureaus, ig. 3: Wanhopige zonaanbidders: [et geeft niet waar naar toe" Geen rente meer op giro-rekening AMSTERDAM De Post- bank zal vanaf 1 juli geen ren te meer vergoeden op gewone girorekeningen van particulie ren. Deze rente bedraagt nu nog 0,75 procent op jaarbasis.' De rente is de laatste jaren steeds gedaald, waardoor de opbrengsten van de belegde girotegoeden langzaam terug liepen. Maar tegelijk konden de kosten voor het verwerken van het girale verkeer niet in gelijke mate worden vermin derd. Vandaar dat de Post bank heeft besloten de rente op de standaardrekeningen op te heffen. DEN HAAG Vanaf 1989 hoeft de kinderbijslag niet meer elk kwartaal schriftelijk te worden aange vraagd. Door de automatisering van de Sociale Ver zekeringsbank en de Raden van Arbeid zal dan de kinderbijslag automatisch vier maal per jaar op de girorekening worden bijgeschreven. Gisteren stelde staatssecretaris De Graat van sociale zaken op het hoofdkantoor van de Verzekeringsbank in Amster dam, de computers in gebruik. In het geheugen zijn de gegevens van 4,4 miljoen Nederlanders opgesla- Êen. Ook de abw zal via deze computer worden uit- etaald. Tot nu toe werden de gegevens voor de kin derbijslag nog met de hand verwerkt bij de 22 Ra den van Arbeid. Dat leidde in het verleden nogal eens tot vertraging van de uitbetaling van de kin derbijslag. KAMER HEEFT EIGEN ABP-AFFAIRE (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het con flict tussen de WD en het kabinet over de bestuur lijke reorganisatie van de ABP zit muurvast De WD blijft de oppositie (PvdA en D66) steunen om de invloed van de overheid op het pensioen fonds te verminderen. Het CDA heeft zich aan de zij de van de ministers Ru- ding (Financien) en Van Dijk (Binnenlandse Za ken) geschaard. Dat bleek gisteren in de Twee de Kamer in het debat over de invulling van de nieuwe top structuur bij het ABP. De Tweede Kamer wil, met uit zondering van het CDA, het pensioenfonds losser van de overheid maken. Zo moet bij voorbeeld het ABP-bestuur (waarin vertegenwoordigers van werkgevers en werkne mers zitting hebben) het laat ste woord hebben bij het be oordelen van beleggingen. Het kabinet wil die verantwoorde lijkheid leggen bij de beleg gingscommissie. Dit adviesorgaan van het be-* stuur zou volgens minister Ru- ding een vetorecht moeten hebben. Hij wil een „veilig heidsklep" om te voorkomen dat de politiek het ABP-be stuur prest tot onrendabele be leggingen. De VVD vindt dat de controle op het bestuur in eerste instantie bij de Verzeke ringskamer moet liggen, net als het geval is bij andere pen sioenfondsen. Als gevolg van het conflict hebben de bewindslieden gis teren opnieuw de behandeling van de ABP-Wet geschorst voor nader beraad, morgen, in de ministerraad. De kans dat de reorganisatie in het geheel niet door gaat wordt overigens steeds groter. Het debat werd twee weken geleden ook al op geschort, omdat vooral Ruding zich niet wenste neer te leggen bij de wensen van de kamer meerderheid. Als gevolg van het conflict zal de reorganisa tie van het ABP ernstig wor den vertraagd. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft vanochtend tijdens het debat over de wet studiefinanciering een snelle oplossing geëist voor de gebleken tekortkomingen in het nieuwe beurzenstelsel. Volgens CDA-woordvoerder zal desnoods de wet maar weer moeten worden gewijzigd. Een overgrote meerderheid vindt verder dat onderwijsminister Deetman een soepeler regeling moet treffen voor de terugbetaling van te veel betaalde voor schotten. Ook het probleem van studenten, wier ouders onvind baar zijn, moet volgens de Kamer beter worden opgelost. De Ka mer vindt dat niet met de toekenning van een beurs kan wor den gewacht totdat het ministerie tot de conclusie is gekomen, dat de ouders inderdaad niet op te sporen zijn. Minister Deetman antwoordde op het „dringende beroep" van de CDA-fractie, dat hij alles in het werk zal stellen om mogelijk oneffenheden in de uitvoering van de studiefinanciering alsnog glad te strijken. ZOETERMEER Zoetermeer gaat een ongeveer dertig meter hoge reclamezuil langs Rijksweg A-12 plaatsen. De zuil komt te staan op bedrijfsterrein Lansinghage dat langs de verkeersader is gesitueerd. Het Veenendaalse bedrijf City Promotions huurt en exploiteert de zuil, waarop de gemeente Zoetermeer gratis re clame mag maken. De overige reclameteksten moeten van Zoe- termeerse bedrijven afkomstig zijn om het element „bedrijvig Zoetermeer" zoveel mogelijk uit te dragen. De Zoetermeerse reclamezuil is een constructie van drie poten in een driehoeksopstellen met een vierde poot ertussen. Tussen de poten zijn de reclamedragers bevestigd. Erbovenop staat de tijd op een digitale klok af te lezen. City Promotions huurt het perceel grond voor de zuil voor een bedrag van ongeveer dertigduizend gulden per jaar. De zuil wordt gerealiseerd wanneer zeventig procent van de „reclame- posities" op de zuil is verhuurd. Het wordt straks flink dringen op de stranden van Zuid-Europa. Het in veler ogen slechte weer in ons land heeft hele horden Nederlanders ertoe gebracht om maar te boeken voor een reisje naar een plek, waar ze veronderstellen dat de zon er meer schijnt. De Leidse Courant heeft vandaag zijn oor te luiste ren gelegd bij de diverse reisbureaus. En daar is het erg druk. „Het geeft niet waar we naar toe gaan, als de zon maar schijnt", is het devies van de mensen, die daar al een voorschotje nemen op het gedrang. Er schijnen echter weersvoorspellers te zijn, die op korte termijn in Nederland een hit tegolf verwachten. Maar of dat waar is kunt u be ter even afwachten. Bijvoorbeeld tot u het straks zwart- op- wit in de Leidse Courant leest Half tot zwaar bewolkt en af en toe een bui. Minimumtem peratuur ongeveer 8 graden. Middagtemperatuur omstreeks 16 graden. Zuidwestenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. Zon op: 5.18; onder: 22.04. Scheveningen hoog water: 10.17 en 22.46; laag water 5.38 en 18.33 uur. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk voelt niets voor het voorstel van de ambtenarenbonden 330 miljoen aan pensioen premie (het deel dat door de ambtenaren zelf wordt bepaald) te betrekken bij het over leg over de arbeids voorwaarden voor 1987 en '88. Ook willen de ambtenaren niet via hun vut-premie meebe talen aan de afslanking van de rijksdienst. Er bestaat een mogelijk heid dat het kabinet hierover met een aan vullend aanbod komt. Over twee weken pra ten de bonden en de minister verder. In het regeerakkoord is overeengekomen dat drie maal 500 miljoen gulden minder premie aan het ABP wordt afgedragen om het financieringstekort te verkleinen. Van die 500 miljoen per jaar is 165 mil joen afkomstig uit de werk nemerspremies. In totaal heeft het kabinet voor dit en volgend iaar 795 miljoen gulden beschikbaar voor de arbeidsvoorwaar den van ambtenaren. Hier mee volgt het kabinet het advies van de commissie- Al beda. Het bedrag is voor de vier centrales van over heidspersoneel echter voor alsnog niet genoeg. De centrales wezen gisteren het bod nog niet volledig af. De komende veertien dagen zullen zij zich beraden met hun achterban. Het CFO gaat studeren op een andere invulling van de 795 mil joen, waardoor er meer ruimte voor loonsverhogin gen kan ontstaan. CFO-voorzitter De Jong toonde na afloop zijn teleur stelling. De intentie van het kabinet om de ambtenaren een gelijkwaardige behan deling te geven als de werk nemers in het bedrijfsleven noemde hij „gebakken lucht". „Minister Van Dijk heeft duidelijk gemaakt dat een gelijkwaardige behan deling is heel anders is dan een gelijke behandeling". Ook voorzitter Jaap van de Scheur van de FNV-ambte- naren liet over de resulta ten van het overleg geen onduidelijkheden bestaan. „Mijn advies aan de leden zal negatief zijn. Dit bod is veel en veel te mager". Ook de overige centrales toon den zich weinig enthousiast over het overleg, maar wil len zich eerst nader beraden over een definitief stand punt. Pag. 3: Ambtenaren wil len niet meebetalen aan afslanking Politieman Joe McNulty wist gisteren nog net het been van een Salvadoraanse man te grijpen, voordat deze twee verdiepingen omlaag zou storten. De man was uit het raam gesprongen, nadat de politie zijn gebarricadeerde kamer in Dallas (VS) bestormde. Wat de Salvadoraan tot zijn actie bewoog, is niet bekend. FOTO: AP iUM Het terug- igen van het over- kort tot zeven pro- it van het nationaal in- len in 1988, de wens minister Ruding van iciën, heeft onaan- Ibare gevolgen. al- voorzitter S.J. van Eij- lenburg van het Neder- ids Christelijk Werkge- ersverbond (NCW). Op de jaarvergadering van zijn organisatie zei hij van morgen dat hiervoor min stens twee (niljard gulden aan extra ombuigingen nodig zijn met als gevolg dat de toch al magere eco nomische groei van 0,5 procent dan vrijwel nul dreigt te worden. Uit een oogpunt van conjunc tuurbeleid zou extra bezuini gen volgend jaar niet verstan dig zijn, vooral niet als het ook nog posten als exportbevorde ring betreft of de uitbouw van het technologiebeleid, aldus de NCW-voorzitter. Geen proble men heeft hij met de extra be zuinigingen die al zijn afge sproken om de uitgavenover- schrijdingen op de departe menten te compenseren. Van Eiikelenburg is bang dat volgend jaar de consump npt nog verder gaat stagneren. Om ►tie dat te voorkomen wil hij be lastingverlaging. Daarmee moet niet worden gewacht tot de politiek daarvoor de finan ciële ruimte heeft gevonden. Anders zal het nog heel lang duren. Met instemming ver wees hij naar Belgie, waar men belastingverlaging zo dringend vindt dat deze eerst wordt doorgevoerd en men er pas daarna de financiële ruim te voor zoekt. De NCW-voorzitter vindt dat het kabinet via verschuivin gen binnen de overheidsuitga ven meer geld moet vrijmaken voor investeringen in de infra structuur (transportverbindin gen, zowel voor mensen, goe deren als informatie), het the ma van de jaarvergadering. De toegezegde 200 miljoen gulden p>er jaar extra voor wegen in de Randstad en voor telecom municatie is volgens Van Eij- kelenburg minimaal. ►EIDEN Het gesprek tussen vertegenwoordigers 'an 44 Nederlandse gemeenten en Shell over de rol fan dat bedrijf in Zuid-Afrika zal besloten zijn. De ge beenten zijn akkoord gegaan met die eis van Shell. 3et bedrijf had die voorwaarde gesteld, omdat de fir- na vreest dat een kwaliteitsdiscussie niet mogelijk is v als de bijeenkomst openbaar is. Actiegroepen zouden Hajdat dan mogelijk verhinderen. Het gesprek zal vermoe- delijk in september plaats vinden. let gesprek vindt plaats op initiatief van de gemeente Leiden, ie een aantal gemeenten had aangeschreven en een dergelijk esprek had voorgesteld. Onder leiding van een lid van het Leidse college zullen vertegenwoordigers van vier van de 44 ge meenten en een delegatie van de directie van Shell aan het ge- 68t prek deelnemen. Deze vier gemeenten zijn Utrecht, Enschede, f Zoetermeer en Wormer. „We hebben voor deze plaatsen geko ld ten om gemeenten van verschillende grootte aan het gesprek te «ten deelnemen", aldus de woordvoerder. Met dit gesprek wil- len de gemeenten Shell confronteren met hun mening over de ^rol van het bedriif in Zuid-Afrika. Ze hebben inmiddels een ler Voorgesprek gehad. De gemeenten hadden als compromis voor de discussievorm voorgesteld om alleen vertegenwoordigers van de pers toe te la- -j kn, maar Shell ging daar niet mee akkoord. Het bedrijf wil dat datum van het gesprek van tevoren niet bekend wordt. Wel i?i t*l de stenografische dienst van de Tweede Kamer het hele ge- iprek vast leggen. De volledige tekst van de discussie zal dan zo 0< *poedig mogelijk vrij gegeven worden. De gemeenten overwe- o' gen na het gesprek een persconferentie te geven. De Burcht is een van de histori sche trekpleis ters in de Leidse binnenstad. Het eeuwenoude bouwwerk tus sen de Oude en de Nieuwe Rijn trekt iedere zo mer tal van toe risten, die nieuwsgierig een rondje over de Burchtheuvel maken. Deze zo mer kan De Burcht zich ver heugen in een trio zeer bijzon dere belangstel lenden uit het buitenland. Hugo Leon Mo rales, een Belg van Chileense afkomst, laat De Burcht tot en met 12 juli door drie stevige knollen belege ren. Werken van vier andere Bel gische kunste naars staan bin nen de muren van de Burcht opgesteld. Ook in de gaierie- ruimte van de stichting Burcht is werk van de vijf kunstenaars te zien onder de titel „Een ver beelding van buitenaf". FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Woonbootbewo ners in Leiden hebben sinds 1919 een vergunning aange vraagd bij de gemeente Lei den, zonder dat zij daartoe verplicht waren. Oorzaak hiervan is vergeetachtigheid van de gemeente. Die had in 1919 opnieuw een bepaalde verordening moeten vaststel len, maar deed dat om ondui delijke redenen niet Mensen die met hun woonboot in Leids water willen gaan lig gen, kan daarom op dit mo ment niets in de weg worden gelegd. Alleen als zij dit doen op een plaats die niet is aange wezen voor woonboten, mag de gemeente hen laten wegsle pen. Een vergunning kost 26 gulden 20 en geldt voor drie jaar. De nalatigheid van de ge meente kwam boven water oii de behandeling door de Raad van State van een aantal be roepschriften tegen het verle nen van een vergunning voor het exploiteren van de Histori sche Haven in het Galgewater. De gemeente probeert de ver ordening aan het eind van deze maand opnieuw vast te stellen. In Leiden liggen onge veer 200 woonboten. Overvallers slaan Leidenaars knock out LEIDEN Drie mannen heb ben bij een overval op een flat aan de Smaragdlaan de 39-ja- rige hoofdbewoner en ziin 19- jarige bezoeker neergeslagen. De verwondingen van de mannen, beiden Leidenaars, vielen mee. Een van de drie overvallers belde aan met de mededeling dat hij „namens iemand geld kwam halen". De andere twee drongen daarop naar binnen en sloegen de be woner en zijn gast tegen de grond. Vervolgens namen zij voor ruim honaerd gulden aan tientjes mee. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in zonder resultaat

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1