Visser heeft „geen zin" Peugeot 405 veelbelovend TENNIS CIRCUIT Zestig jaar tennis in Lisse Mitsubishi Sapporo nieuwe stijl Ouushnnrn B V „Ik ben blij als het maandag of woensdag AUTO LEITHON ^gin; IIPEN omgeving LEEUWENBERGH-SPELER BLIJFT WEG OP TEAN CewLjeSourant Uw grootste MITSUBISHI dealerf voor Leiden-Leiderdorp e.o. Peugeot-Talbot dealer voor Leiden en omstreken BR zoekt uim honderd xtra »1 :xaminatoren OPVOLGER VAN 305 SLAGJE GROTER Realistische Suzuki CeidAeSotncwi n, moi •rden t of fa ker in n. Vol lukt i iar alj aamt. t luist) slappe t hij J) egenl Automobielbedrijf Showroom-verkoop-werkplaats Touwbaan 5 (hoek Rietschans) Leiderdorp, tel 071-410141 Werkplaats-filiaal: Levendaal 136-138. Leiden, tel. 071-149341 TAIIOT Oegstgeeatsrweg/Maredijk 175 2316 VZ Leiden Telefoon 071-212911 t.o. het nieuwe poatkantoor. DONDERDAG 18 JUNI 1987 PAGINA 15 LEIDEN Het toernooi dat deze week bij LTC Lisse gespeeld wordt, valt samèn met de viering van bet twaalfde lustrum van de Lisser ten nisclub. Het ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan uitgegeven jubi leumclubblad geeft aan dat het ten tij de van de oprichting, aan het eind van de twintiger iaren, prachtige tij den waren. Charles Lindbergh werd het voorbeeld voor Mathias Rust, door als eerste de Atlantische Oceaan over te steken en een vierdeurs Chevrolet had je al voor 2650,-. Het tennis bleek, ondanks een advertentie van het Noord Brabantsche Schoenmaga zijn, waarin sterke tennisschoenen met crêpe-rubber zolen in twee kwali teiten werden aangeboden, nog niet bijster populair. Op de baan achter „De Witte Zwaan sloegen in 1927 slechts 37 leden van LTC Lisse en Omstreken hun balletjes. Een aantal dat in 1937 zelfs daalde tot onder de twintig... Na de oorlog ging het echter allemaal stukken beter en kwam het uiteinde lijk allemaal toch nog goed. Het le dental werd overigens vlak na de oor log, met het oog op de banencapaciteit bewust laag gehouden. In 1950 gold een maximum van 30 leden, wat in 1952 werd verhoogd naar 45. Ongeoe- fenden werden in die tijd verbannen naar een aparte baan. Bij gebleken tennisvaardigheid, hetgeen voor een heer een plaats in de top 15 betekende en voor een dame in de top 10 van de club, mocht dan op de andere banen gespeeld worden. De ledenstop werd in de loop der tijd afgeschaft en twin tig jaar na het dieptepunt van 17 le den, in 1967, kon Lisse bogen op 238 sportievelingen, mede door een fusie van Lisse en Omstreken met RK Re lax. Ook in het onderkomen voltrekken zich veranderingen. De taken van het prieeltje, tot 1965 toevluchtsoord voor verkledingen en het doen van „bood schappen werden overgenomen door een keet, die in 1975 week voor een stenen modernere accommodatie. Het banenaantal, dat sinds de oorlog al was opgelopen tot 10, werd vergroot tot de huidige 14, terwijl het aantal le den dat zich hedentendage op die ba nen begeeft bijna het dertigvoudige is van dat in het oprichtingsjaar. Wat in al die jaren bleef, was het zoeken naar een evenwicht tussen presteren en re creëren. Lisse bracht geen echte top pers voort, maar gezellig is het er al tijd geweest. Het jubileum wordt door door LTC Lisse aangegrepen om uit te pakken met een jubileumweekeinde voor de leden. De basisschooljeugd, de middel bare schooljeugd en de senioren door lopen die zaterdag (27 juni) een pro gramma vol verrassingen, zoals Han dicap ten nis, Goochelkoek, Op zoek naar..., Vroeg uit de veren, Tennis metOp pad metActiviteitenslag en een White Party. ERIK HUISMAN Het Peugeot 405-gamma. binnenruimte niet veel zullen verschillen. Het motorengam ma gaat lopen van 1,4 tot 1,9 liter, er zijn in principe drie uitrustingsniveaus en als bui tenbeentje een supersnelle sportieve variant. Modern De motorinhouden klinken bekend voor wie de 305 kent, de vermogenscijfers zijn iets veranderd ten teken dat de motoren wel specifiek voor de 405 zijn aangepast. Zeer on langs presenteerde Citroen een zestienkleps BX met 1,9 liter motor, een 116 kW/160 pk sterke geweldenaar die.... voor de Peugeot 405 was ontwik keld. Niet alleen een grotere keus uit sterkere motoren, maar ook een heel gunstige stroomlijnvorm (Cw 0,29 tot de sportieve 405 Turbo 16 0.31) verlenen de 405 een ho ger prestatiepeil dan de niet echt flitsende 305, al is de nieuweling door zijn grotere afmetingen wel wat zwaarder geworden. Diesels worden nog niet ge noemd, doch daarmee komt Peugeot traditioneel korte tijd na de eerste introductie. En daarbij kan het nergens anders om gaan dan de 1,9 liter diesel zoals in de 309, die evenveel vermogen levert als de 1,4 li ter benzinemotor. Wellicht dat men dan in een moeite door het 405-gamma verrijkt met een automaat-versie, zo rond het voorjaar van 1988. Dan kij ken we nu nog even verder naar de combinatie van de di verse motoren met verschil lende uitrustingsniveaus. De kleinste motor is er voor de GL, die dan al wel meteen een reekt op de foto. FOTO: PEUGEOT TALBOT vijfbak meekrijgt. Dat levert samen met de naar verhou ding riante benzinetank van 70 liter een enorme actieradius op, daar het gemiddeld ver bruik te schatten valt op tegen de 1:15. De GL is er dan ook nog met de 1,6 liter motor voor wat extra prestaties. Een voor Peugeot nieuwe voorziening, te weten een in hoogte verstel baar stuurwiel, is er in deze eenvoudigste uitvoering al bij. Ook hoogteverstelling voor de veiligheidsgordels voorin voert Peugeot bij de 405 in; verder heeft de GL een „skiluik" ach ter de middenarmsteun in de achterbank. De wat luxueuzer afgewerkte GR biedt keus uit de 1,6 en 1,9 liter motor. Die zelfde motoren ziin er voor de SR met uitgesproken luxe uit rusting, plus nog een sterkere SR Injection variant waarin de BMW maakt rijden geweldig «ij Voor verkoop en service: Leiden Fa. Piet yan Schie Nieuwstraat 40 Tel. 071-121077 endK (ADVERTENTIE) een izen et Centraal Bureau Rij- i lardigheidsbewijzen (CBR) Te eeft besloten ruim honderd lista ieuwe part-time examinato- i in dienst te nemen en op leiden om examenkandi- iten enigszins op tijd te Unnen oproepen. Het aantal vragen voor een rij-exa- a ligt momenteel onge ler 15 procent hoger dan ormaal op jaarbasis (onge- eer 80.000). Bil Iet CBR en de BOVAG heb- en bij de ongeveer 1500 rij- ip cholen een grote toename ran het aantal leerlingen ge le i ignaleerd. In sommige ge- allen bedraagt de stijging ■Tig procent. Vooral vrou- n in de leeftijd van 21 tot jaar tonen een verhoogde slangstelling. CBR en BO- ubo AG weten nog niet of er 'rake is van een inhaalef fect of dat er onder deze Toep blijvend grotere animo een rijbewijs is. Door de ote toeloop kunnen vol- tns het CBR langere wacht-, (den ontstaan voordat ie- c land een examen-oproep m a Voor een herexamen bij an die wachttijd oplopen tot )S-v ertien weken. Het duurt weliswaar nog een dikke maand voor we hem in levenden lijve mogen aan schouwen en proberen, en dan nog eens twee maanden voor de verkoop in Nederland start, maar de nieuwe Peugeot werpt zijn schaduw al vooruit. Er is ook al lang genoeg gespe culeerd over de 405, opvolger van de 305 maar evenzeer con current van de goedkopere 505-typen die langzaamaan toch op leeftijd beginnen te komen. Voor Peugeot moet het een voortzetting worden van de nieuwe toekomst die met de 205 en 309 werd geo pend. Ook wat de 305 betreft werd het wel tijd voor een opvolger, want het is al weer tien jaar geleden dat de 305 als iets gro tere opvolger van de 304 debu teerde. In die tijd onderging de 305 opmerkelijk weinig ingrij pende veranderingen. De 405 zal weer een slagie groter wor den, moet dat ook wel om een duidelijk onderscheid met de 309 te handhaven. Het wordt als de 305 een vierdeurs sedan met aparte kofferbak, in dui delijk herkenbare Peugeot-stijl getekend door Pininfarina, die de Franse fabriek al aan zo veel tijdloze modellen hielp. Technisch is er een voortbor duren op de voorwielaandrij- vingselementen die we in de 305, 205 en 309 al vinden. Een opvallend detail is weer de on afhankelijke achterwielophan ging met torsieveren en bijna platliggende schokdempers, waardoor de 405 er een platte bagageruimte van 470 liter aan overhoudt. De auto is 4.40 me ter lang, zo'n anderhalve deci meter gegroeid dus ten opzich te van de 305. In prestaties staan de krachtigste 405-ver- sies volkomen naast de 505, terwijl ook de uitrusting en 1,9 liter motor het al tot 90 kW/125 pk brengt. Bij de uit rusting horen dan stuurbe krachtiging, centrale portier- vergrendeling en elektrisch bediende ruiten in de voorpor tieren. De SR Injection is te vens uitgerust met schijfrem men rondom, als extra te voor zien van een anti-blokkeersys- teem. Dat sluit aardig aan bij de prestaties, die reiken tot een top van 200 km/u en sprint naar 100 km/u in min der dan 10 seconden. Voor het verbruik van de SRi belooft Peugeot iets omstreeks 1:13, zelfs het uiterst krachtige topmodel zou duidelijk gunsti ger dan 1:10 uitkomen. En daarbij haalt de MI 16 wel 220 km/u! Aan de buitenkant toont de MI 16 zich heel be schaafd, buiten lichtmetalen wielen en een achterspoilertje zie je er eigenlijk niets aan. Vanzelfsprekend heeft deze versie ook vier schijfremmen, nu met standaard ABS-sy- steem. Zo oogt eigenlijk de hele 405-serie onopvallend, maar stijlvol en verzorgd in vertrouwde Peugeot-stijl. Wat betreft de prijzen hebben we natuurlijk nog geen con crete gegevens. Het ligt wel voor de hand dat de goedkoop ste 405 ongeveer zo duur zal zijn als de topmodellen uit de 309-reeks, dus zo'n 27 mille. Voor de MI 16 kunnen we ons wel richten op de prijs van de Citroën BX 16V, een mille of vijftig. Daarmee zal het prijs verschil met een 505, die voor al groter lijkt, niet erg groot zijn en dus klanten bij de goedkopere 505-types weglok- en. Eens zien of we bij de 405-presentatie al wat over een nieuwe grote Peugeot ho ren, nu de 605 ook al is wegge vallen. PETER FOKKER nieuwe Mitsubishi Sapporo gesnapt in Noorwegen. een ander soort auto. De nieu we Sapporo zal namelijk niet zoals zijn aardig populaire voorgangers een coupé met een duidelijk eigen signatuur zijn, maar een sportieve Ga lant-variant. Niet eens een Ga- Hoewel het een voortzetting is lant coupé, maar een sportief van een nog niet vergeten getinte vierdeurs sedan met naam gaat het toch wel om luxueuze uitrusting waarbij Op de Duitse autotentoonstel ling in het najaar, zo kondigt Mitsubishi aan, zal een nieuwe Sapporo debuteren die dan ook vrijwel meteen in Neder land leverbaar zal worden. een ABS-remsysteem en een elektrisch bediend schuifdak horen. Verder huist in de nieuwe Sapporo een 2,4 liter motor met katalysator, die met 82 kW/112 pk niet opvallend veel sterker is dan de reeds bekende tweeliter van de Ga lant (die slechts 7 kW/10 pk zwakker is). Dan had men er wellicht beter de turbo-benzi nemotor tegenaan kunnen gooien, of de fraaie V-zescilin- der die men in Japan al ge bruikt. Kan alsnog, natuurlijk, al hoeven we op een echte Sapporo coupé niet meer te hopen. PETER FOKKER (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) EIDEN Ze hoeft niet ng na te denken over de raag waarom ze zo graag >t Seniorenrestaurant in jurthuis 't Spoortje aan de «rnhardkade bezoekt: Voor de gezelligheid". Me- rouw G. Pelt-Been is een an de zeven vaste klanten i an het restaurant dat in mei la] geopend. Gisteren gaf wet- ouder H. de la Mar (oude- enbeleid) het officiële start- ein. Hij schepte het eten, loemkool stond dit maal op iet menu, op voor de vaste •zoekers en vertegenwoor- igers van de instellingen die leewerken aan het project levrouw Pelt bezocht giste- en het restaurant voor de ijfde maal. „Het is echt aan tt bevelen", zegt ze. „Ik ben laar alleen, dus het is fijn m er even uit te zijn". Ze eet lleen op woensdag in Spoortje. „Twee maal hier ten in de week, dat kan ik üet betalen", zegt ze. Een laaltijd kost zes gulden tien. Daar kan ik thuis drie da- en voor koken", lp aandringen van de wijk- uster en haar kinderen is ze aar hetseniorenrestaurant egaan. „Ik zei: Ik zal het roberen, maar als het me iet bevalt, dan ga ik niet leer. Maar ik vind het heel ezellig". De dagen dat de 89- rige Leidse niet in 't Spoor- |e is te vinden, eet ze thuis lf bij haar kinderen. Door onder andere dit pro- ect kunnen mensen langer (luis blijven wonen", zei ethouder De la Mar in zijn leningstoespraakje. ZeLf- landig blijven wonen is iets vat mevrouw Pelt graag wil. Jk wil niet naar een rust- men Moerman goede zaken. Moerman bleef Ronald Lam mens in de single met -7-5 in de derde voor en bleek ver volgens ook in de dubbel (met maatje Erik van der Poel) niet te verslaan. Erik Kip en Peter Chaudron moesten teveel toegeven: 6-3, 6-4. Kees Jan Schuilenburg kende in het HEC nog geen problemen tegen Jan van Leeuwen, Onno Guinau moest tegen Gerard Kroese wel een set tot het uiterste gaan om de derde ronde te bereiken: 7-6, 6-1. Ingrid Chaudron had bij de C-da- mes nogal wat moeite met te genstandster Van der Voort (7-6, 7-5), maar had het rela tief nog wat gemakkelijker dan Laura Spoor in het DED. Voor Spoor kwam de partij tegen opponente De Vries pas na drie lange sets tot een (succesvol) einde: 7-6, 4-6, 7- 5. Lisse Leo Lefeber heeft in Lisse voor drie onderdelen in het D30 plus ingeschreven. De consequentie van een derge lijke actie is dat er nogal wat partijen moeten worden afge werkt. Dus kwam Lefeber gisteren driemaal in actie. En, het moet gezegd, voorals nog lijkt de lange Lissenaar zijn krachten niet te hebben overschat. Met vrouw Greet bleef hij Verheijen en Ver- heijen voor in de mixed (6-1, 6-1), in zijn eentje bleek hij te sterk voor Peter van Rooden (6-2, 6-4) en ook met partner Gesta Fernandez stond Lefe ber geen set af. Al kwam de combinatie tegen Drayer en Kosters, gezien de 1-6, 6-7 uitslag, wel even in gevaar. In B speelden Freek Tanis en Louk Verhees zich een rond je verder. Ruud Warmerdam werd door Tanis met 6-4, 6-3 teruggewezen; Verhees hield Gilbert Lefeber met xtwee maal 6-4 achter zich. C-dame Riet van Balen greep gisteren tot tweemaal toe een over winning. Met partner Vink in het DDC, maar ook met Warmerdam in het GDB. Co- rien Vreeswijk en Sjoerd van der Mark kwamen twee keer niet verder dan vier games. Zowel de mixed D 30 plus, als het „gewone" GDD zijn inmiddels een hooggeplaatst koppel kwijt. In de plus-cate- gorie gingen Wil de Booy en Wim de Klerk Wolters on deruit tegen Frijlink en Eikens; in het GDD verloren Van Dongen en Schrier van Astrid Schippers en Erik Warmerdam. GERT-JAN ONVLEE Het blijft een beetje een kaal gezicht, een motor zonder kuip omheen, maar wanneer je dan hoort dat deze Suzuki Impulse 400 voor 8999,— de winkel uit mag, valt daar wel overheen te komen. FOTO: SUZUKI Rijproeven willen we zelf nog eens uitvoeren met Suzuki's nieuwste, een 400cc viercilinder van sportieve lijn. Nu zijn er daarvan wel meer, bijzonderheid van deze Impulse is dat Suzuki zoals met andere modellen probeert rijplezier en moderne tech niek nu eens met een draaglijke prijs te combineren Het moet uit de lengte of de breedte komen, dat zie je er wel aan, want het oogt als een racer waarop men vergeten is de stroomlijn te monteren. Dat is dan ook wel het enige dat ontbreekt, op tech nisch gebied heeft de Impulse heel wat in huis. Heel bijzonder is het koelsysteem, dat maar liefst drievoudig is uitgevoerd. De cilinders zelf zijn gewoon luchtgekoeld, de ciEn- derkop heeft waterkoeling en verder draagt een oliekoeler on der de koplamp aan de temperatuurregeling bij. Er komt 59 pk uit de motor bij liefst 12.000 tpm (nee, het is geen tweetakt). De betrekkelijke eenvoud van de machine beperkt het gewicht tot 153 kg. Goed, het blijft een beetje een kaal gezicht, zo zonder kuip er omheen, maar wanneer je dan hoort dat dit alles voor ƒ8999,de winkel uit mag valt daar wel overheen te komen. SENIORENRESTAURANT OFFICIEEL VAN START LEIDEN Jan Reindert Visser verdween gisteren als eerste geplaatste B-speler uit de Open Alphense Tennis kampioenschappen. De spe ler van Leeuwenbergh deed dat zonder ook maar een bal te slaan. Waar tegenstander Charles Asselbergs zich gis termiddag wel op tijd op de banen van TEAN meldde, liet Visser lang op zich wach ten. Zo lang, dat de wed strijdleiding maar eens con tact opnam met de als num mer vier op de HEB-lijst ge zette Visser. De Leeuwen- bergh-speler bleek de partij te zijn „vergeten", had eigen lijk „geen zin" om het duel op een ander tijdstip alsnog af te werken en kon zich vervolgens wel vinden in de door de toernooileiding ver strekte walk-over ten gunste van Asselbergs. De kans dat Visser later deze week nog wel in actie komt in het dub belspel in B (waarin hij met clubgenoot Ben de Jel als eerste is geplaatst) leek gis teravond bijzonder klein. Wat de wedstrijdleiding be treft, behoeft Visser zich im mers deze week niet meer te melden. „Zelfs niet als hij misschien nog zin mocht krij gen". Asselbergs dus een ronde verder in Alphen. Met Tho- Glsteren was het druk in het Seniorenres taurant in 't Spoortje. Ter gelegen heid van de officiële start aten vertegen woordigers van de deelne mende Instel lingen mee met de zeven vaste klanten. FOTO: WIM VAN NOORT mas Koemans mag hij nu gaan uitmaken wie het in de halve finale tegen favoriet Michael van der Berg zal moeten opnemen. Robert van Splunter kan die confrontatie overigens nog voorkomen. Van Splunter won met 6-1, 6- 3 van Karl van Uden, zodat hij nu de te nemen hindernis vormt die Michael van der Berg van de halve eindstrijd scheidt. Bij de heren in C deed Sij- zijn verschillende instellin gen betrokken zoals wijkou- derenraden, Stichting Ge zinsverzorging en de Kruis vereniging. Douwina de Heer is de gastvrouw van het res taurant. Ze is aangenomen voor tien uur per week „maar ik werk nooit tien uur, hoor, het is altijd meer". De maaltijden worden be steld bij Rijn en Vliet en worden gebracht door de Sterbus. Douwina de Heer houdt de administratie bij. Ze praat ook met mensen die in aanmerking komen voor het Seniorenrestaurant: „Je moet soms wel wat overredings kracht gebruiken, hoor. Want voor sommige mensen is de drempel hier naar toe best hoog". Het Seniorenrestaurant is be doeld voor mensen vanaf 65 jaar, die niet voor zichzelf kunnen of willen zorgen. Douwina de Heer heeft niet de indruk dat het geld voor ouderen een reden is om niet naar het Seniorenrestaurant toe te gaan. „De mensen krij gen hier soep, verse groenten en vlees en een toetje. Ze hebben er geen erg in, dat de afwas thuis ook geld kost, en het gas dat ze verbruiken. Maar tot nu toe heb ik niet gemerkt dat mensen niet kwamen omdat ze het niet konden betalen". Op 11 mei werd voor de eer ste maal in het restaurant ge- geten Toen waren er twee ezoekers. Nu zijn er zeven vaste klanten. „Je ziet toch een soort sneeuwbaleffect op treden", vindt Douwina de Heer. Een van de vaste be zoekers van het restaurant, J. Vervoorn, merkt op dat „aantallen niet zaligmakend" zijn. „De mensen die hier ko men, hebben het nodig", zegt hij. „Het criterium is niet hoeveel mensen er komen, maar of er nood is of niet". En nood is er veel onder de ouderen, denkt Vervoorn. Veel mensen moeten rondko men van weinig geld, en daardoor vereenzamen ze. „Het Seniorenrestaurant is op een verkeerd tijdstip ge start", meent hij. „Ik ben er heilig van overtuigd dat er in september veel meer mensen komen eten". „Dit is een ge legenheid om contacten te leggen. En dat hebben de mensen nodig. Mensen kun nen hier over hun problemen praten. Die problemen wor den dan misschien niet opge lost, maar de mensen voelen zich wel opgelucht. En daar om komen ze de volgende keer weer". JANET VAN DIJK huis", zegt ze. „Ik woon zelf veel te mooi. In het huis waar ik woon, hebben nog nooit andere mensen ge woond. Ik heb er lief en leed gedeeld en er zijn zeven kin deren geboren. Het is een stukje van mezelf, daar voel ik me thuis". Elke avond komt een wijkzuster haar verzorgen. Mevrouw Pelt voelt zich nooit alleen: „Ik heb ene vriend, en dat is de televisie". Mevrouw K. Verhoog-van Leeuwen zit elke woensdag bij mevrouw Van Pelt aan ta fel. Ze bezoekt het Senioren- restaurant ook op maandag. „Ik ben blii dat dit er is", zegt ze. „Je hebt nergens omkij ken naar". Ze vindt dat het eten „prima" smaakt en ook zij ziet „de gezelligheid" als een van de belangrijkste ken merken van het restaurant. „Vooral nu je mensen begint te leren kennen". Ze zegt: „Ik ben blij als het maandag of woensdag is. Op vrijdag ga ik altijd naar Rijn en Vliet. Daar doe je van al les, gymnastiek en zo. Maar verder ga ik nooit weg. Ik kan het allemaal niet bijbe nen". Gastvrouw Bij het Seniorenrestaurant

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15