Maaltijd is meer dan eten HONDEN LEREN ZWIJGEN EEN ZEGEN VOOR B UREN BINNENLAND£tid*i<2owiwntDONDERDAG 18 JUNI 1987PAGIN. Scholen eisj meer geld voor opvan| buitenlands! leerlingen EHBO advisee dragen van handschoenen bij eerste hulp WEL MOGE HET UBEKOMEN" IN OUDHEDEN DEN HAAG En den geen buitenla leerlingen meer opge gen als de overheid met geld over de komt. Dat is het stand van de middelbare i len die gisteren in Haag bijeen waren o protesteren tegen de i we faciliteitenrea voor anderstalige sci ren. Buitenlandse leerlingen i op een wachtlijst worde plaatst als minister D« (onderwijs) niet tijdig ees de regeling treft voor de« opvang van leerlingen rechtstreeks uit het buita komen, aldus een woord der van de scholen. „We staan met de rug teg muur, al vanaf 1982 beloi minister ons een betere, nitieve regeling". Het p van de scholen richt zichl de nieuwe circulaire w het ministerie aangeeft extra middelen de sd kunnen krijgen voor he strijden van de achter waarmee leerlingen uit sche minderheden te lui hebben. Volgens de woordvo wordt het bedrag per la bijna gehalveerd. Voor lei gen die nog geen jaar land zijn is nog elk bedrag ht hiervoor ter beschikkii De wethouders van 01 van Den Haag en Ami wezen op de lijdensw(| zich jaarlijks rond de relT" voordoet. Deetman word weten dat hij zich gedrai een boer die op pootaan len bezuinigt en zich vi gens verbaast en beklaagt de oogst Wie in de twee! neratie buitenlanders zaait zal straks storm oq aldus de wethouders. Bingo-piraat ui de lucht gehaal ROTTERDAM In R dam is door de Radiocont dienst van de PTT en de tie een illegale radiozend? de lucht gehaald die vi^ ether bingo's organiseerde duizenden guldens aan |*l zengeld. Vier personen ki een proces verbaal weger U. overtreden van de Wet q /- Kansspelen en de Teleci en Telefoonwet Radio 1 H was sinds drie weken een per week in de lucht. Per e, avond waren er prijzen schikbaar met een totale de van 13.000 gulden. Te) nisch konden de luiste bingo-boekjes bestellen vervolgens thuis werden: leverd. at VEENDAM Om de ég' voor besmetting van het»a' virus bij EHBO ers weg te,pr men en om verspreiding de dodelijke ziekte te voü men moeten EHBO'ers in el vervolg plastic of rubb 'A handschoenen dragen 1 pr neer ze eerste hulp verl^c aan mensen die bloeden Dat dringende advies gee? rc landelijke EHBO-or de meer dan 200.000 meerde EHBO'ers in land. De landelijke veren; raadt EHBO'ers aan om plastic handschoenen bij 1 te hebben. Het AIDS*' 61 kan overgebracht worden het bloed, bijvoorbeeld bloed van een slachtoffe een wondie van een 1 Ook wordt aangeraden o mond-op-mond beadt steriele hulpmiddelen (ff bijvoorbeeld) gebruiken d chamelijk contact tussen bj verlener en patiënt vo men. Mensen die hun I ham in de medische i verdienen (tandartsen, i zijn al massaal overgegi zaken zoals plastic hands nen. Het is niet bekend o BO'ers al besmet zijn via Di oefening van hun werkfl heden. Van alle huisdieren zorgen honden voor de meeste gelui- doverlast. FOTO: SP LELYSTAD Eén van de meest voorkomende vormen van burengerucht is het aan houdend blaffen en janken van honden. Niet alleen de bu ren hebben hiervan last; de hond geeft op die manier te kennen zich ook niet helemaal happy te voelen. Een hond maakt deze geluiden vaak al leen maar als hij zich alleen gelaten voelt „Het is heel moeilijk af te leren. Dat vergt enig doorzettingsvermogen, zowel van de hond als van zijn baas", weet Bea van Kampen, bedrijfsleidster van het dieren hotel van Martin Gaus in Le lystad. „Geluidoverlast door huisdie ren neemt een prominente plaats in op de liist van over last verschijnselen vertelt Jan Kramer, voorlichtingsfunctio naris van de Nederlandse Stichting Geluidhinder. Bo venaan staat „lawaai bij de bu ren in het algemeen" (20 dan volgt muziek (17 en daarna komen op een geza menlijk derde plaats radio /tv en huisdieren (elk 10 Hon den (vooral) en hanen scoren hoog. „Honden blaffen over het al gemeen niet omdat ze verdriet hebben; ze doen het vooral als ze alleen zijn. Daar kunnen ze eigenlijk niet tegen. Een hond is een roedeldier, een groeps- dier", zegt Bea van Kampen. „Het blaffen en janken is een verzamelsignaal. De hond wil zeggen: hier ben ik, waar ben jij? In het wild leven honden en wolven in roedels tot onge veer twintig exemplaren. In onze moderne samenleving is de roedel voor de hond ver vangen door het gezin. Als een hond alleen is, voelt hij zich heel onveilig". Katten zijn heel andere die ren. Die leven niet in groepen, maar zijn solitaire beesten die uitstekend tegen alleen zijn kunnen. Katten zorgen pas voor geluidoverlast als ze el kaar 's nachts tegenkomen. Vooral in de paartijd is het ge jank dan niet van de lucht. Onzichtbaar Globaal zijn er twee methodes om honden af te leren te blaf fen of te janken. Corrigeren door een onzichtbare ruk aan de halsketting en door een on zichtbaar vermanend woord die de hond toegesproken wordt via een geluidsband. De ruk aan de halsketting gaat als volgt. De hond die alleen thuis wordt achtergelaten, moet voorzien worden van een halsketting die via de deur naar de eigenaar buiten loopt. Als een hond na een poosje be gint te janken moet er een ruk aan de ketting gegeven wor den, zodat de nond een flinke „knauw" in de nek krijgt. Di rect daarna moet de hond ove rigens wel beloond worden, als-ie zich stil houdt. „Het gaat om het corrigeren van het ge drag", zegt Bea van Kampen. „Honden kiezen, net als men sen overigens, voor gedrag dat beloond wordt". Volgens haar is deze methode absoluut geen mishandeling van het dier. „Nee, nee..., daar riekt het zelfs niet naar. Het benadert de meest natuurlijke wijze van opvoeden. Kijk, honden corrigeren elkaar door elkaar stevig in de nek te bij ten. De nek is daar ook op be rekend. Die is enorm sterk en stevig. Zo'n ruk aan de ketting om de hals imiteert zo'n beet van een andere hond". Bij de methode van de anti- blafband kan de eigenaar de hond vermanende woc opnemen. Zodra de hom waai begint te maken, mm band afgespeeld worden in een andere kamer of b buren even de stekker in stopcontact te steken. VoL Bea van Kampen lukt i methode alleen maar ah hond goed gehoorzaamt een hond toch al niet luist) als gevolg van een slappe voeding, dan luistert hij q niet naar iets dat tegen gezegd wordt door iemand hij helemaal niet ziet. l RINUS BOUWMEEsj Brouwerij De bereiding van het eten krijgt veel aandacht. Er zijn grafmodellen te zien van een bakkerij en een brouwerij. Raven zegt: „Daaraan kun je zien hoe men het meest ge bruikte voedsel bereidde". Wat opvalt, vindt hij, is dat bepaalde keukenspullen die tegenwoordig worden ge bruikt, ook in de Oudheid al bekend waren, zoals een vij zel en een wrijfschaal. De tentoonstelling laat zien dat vroeger in de keukens een -maalsteen aanwezig was. „Om aan het dagelijks brood te komen, moest graan wor den gemalen. En dat malen was ontzettend zwaar werk, het moest met de hand ge beuren en daar waren de mensen echt uren mee bezig. Elke keuken had een eigen maalsteen. Pas bij de Grie ken en Romeinen kwamen de mechanische maalstenen op. Op foto's is te zien dat sommige maalstenen werk ten op waterkracht. Ook ge beurde het veel dat van paar- dekracht gebruik werd ge maakt. Die dieren liepen in het rond en bewogen op deze manier de maalsteen. Duidelijk is dat de maalste nen sleten. „Het gruis kwam in het voedsel terecht. De ge bitten van de mensen waren dan ook niet veel waard. Vooral de Egyptenaren had den vaak afgesleten tanden", vertelt Raven. De tentoonstelling loopt uit op datgene waar ook de eer dere onderdelen op uitlopen: het eten zelf. Zn laat mensen zien die aan tafel zitten om dat ze feest vieren of om de band te benadrukken die be staat tussen hen en de doden of de goden. „Doden moeten in het hiernamaals ook eten en drinken. En zij doen dat natuurlijk het liefst met hun familie", verduidelijkt con servator Raven de gedachten van de mensen in de Oud heid. „De dode moest erbii blijven horen. De maaltijd was het symbool van de band tussen doden en levenden. Zoals de maaltijden nu ook het symbool zijn van mense lijke betrekkingen. Je gaat immers niet zomaar met ie mand aan tafel zitten". Een duidelijk voorbeeld van de band tussen de doden en de levenden is een zoge naamde askist uit Noord-Ita- lië. Op de kist zit een dode, klaar voor de maaltijd. Aan de zijkant van- de kist is een afbeelding aangebracht van voedsel. Een houten hak uit het land v LEIDEN Eten speelt een grote rol in ons da gelijks leven. We hebben voedsel nodig om te •overleven, maar vaak hebben maaltijden ook een symbolische waarde. Zo gaat niemand met een wildvreemde ergens een hapje eten. Mensen ge bruiken een maaltijd met anderen om de band die er tussen hen bestaat te benadrukken en te ver stevigen. En gewoonlijk wordt na een begrafenis door de nabestaanden gezamenlijk een kopje koffie gedronken en een broodje gegeten. „Ik denk dat niemand be grijpt waarom hij dat doet. De meeste mensen gaan lie ver meteen naar huis na een begrafenis. Maar toch doen ze dat niet. Nee, ze gaan eten en drinken, en dat is eigen lijk een rest van het doden- maal uit de Oudheid", zegt dr. M.J. Raven, conservator van de Egyptische afdeling van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapen burg in Leiden. Hij is tevens coördinator van de tentoon stelling „Wel moge het u be komen. Feestmaal - Goden maal - Dodenmaal in de Oudheid". Deze expositie wordt morgenmiddag geo pend en is te zien tot en met zondag 30 augustus. De tentoonstelling is op een heel bijzondere manier tot stand gekomen. De faculteit der godgeleerdheid van de Leidse Universiteit benader de het Rijksmuseum van Oudheden met de vraag of er een tentoonstelling kon wor den gehouden ter gelegen heid van het afscheid van prof. B. Hartmann. Deze hoogleraar in de geschiedenis van de antieke godsdiensten, gaat met pensioen en de fa culteit wilde hem daarom een origineel afscheidscadeau aanbieden. „Meestal wordt bij een afscheid een bundel artikelen gegeven, de facul teit der godgeleerdheid wilde deze keer eens wat anders doen", zegt Raven. Volgens de conservator sluit het on derwerp van de tentoonstel ling prima aan' bij het werk van de hoogleraar. Hartmann heeft onderzoek gedaan naar de godsdienstige aspecten van maaltijden. Hij hield zich vooral bezig met offermaal tijden. Raven: „De maaltijd was dus een onderdeel van zijn eigen onderzoek. Boven dien houdt Hartmann ervan om vrienden en kennissen op maaltijden te vergasten' Graag verleende het museum medewerking aan het cadeau voor de scheidende professor „Zo waren we gelijk in de ge legenheid om een tentoon stelling in de zomer te orga i de farao's. niseren die toegankelijk is voor een breed publiek' Rechtop Want Raven benadrukt steeds weer de opzet dat in het museum „geen zwaar we tenschappelijk verhaal" wordt gebracht over maaltij den in de Oudheid. „Veel verschillende onderdelen worden aangestipt, we spelen eigenlijk een beetje met de thema's. En we hebben voor werpen en afbeeldingen uit verschillende culturen. Hart mann onderzocht vooral de situatie in het Nabije Oosten, vandaar dat het zwaartepunt van de expositie ligt bij lan den als Mesopotamië, Perzië, Syrië, Palestina en Egypte. Er is ook wat van de Grieken en Romeinen". Verschillende landen en culturen worden belicht „Het is niet zo dat we het eten in een bepaalde cul tuur helemaal uitdiepen". Raven wil daarmee niet be weren dat er niets van de tentoonstelling kan worden geleerd. De opmerkzame be zoeker kan volgens hem „veel tussen de regels door lezen". Raven zegt: „Eten en drin ken doen we nog steeds. Maar we denken er nooit bij na waarom we het op een be paalde manier doen. De ten toonstelling vertelt iets over de herkomst van onze ge woonten en tafelmanieren". De conservator geeft een voorbeeld: „Christenen bid den en danken voor en na het eten. Zij laten hun dank aan God blijken door een be paald ritueel. Dat gebeurde in de Oudheid ook. Toen wa ren er veel mensen die hon ger hadden. Ze waren veel blijer met eten dan wij en ze waren heel dankbaar. Daar om werden de goden be dankt, bijvoorbeeld door middel van een feestmaal. De resten van deze gewoonte zie je bij ons". „Bijna niemand staat er bij stil waarom we rechtop aan tafel zitten. Wij vinden dat vanzelfsprekend", denkt Ra ven. „Maar de tentoonstelling laat zien dat dat helemaal niet zo is. In andere culturen ligt men aan tafel. Dat deden bijvoorbeeld de Grieken en Romeinen in de Oudheid. Zij aten bovendien niet met mes en vork zoals wij, maar met hun handen. Net als de Egyptenaren. Die zaten wel aan tafel. Soms was er ook verschil tussen de seksen. We hebben bijvoorbeeld een af beelding waarop een Syri sche koning op een rustbed ligt, terwijl zijn vrouw aan tafel zit". De tentoonstelling is opge bouwd uit verschillende on derwerpen. Het begint bij de manier waarop mensen aan voedsel komen. „Rond 8000 voor Christus werd voor het eerst akkerbouw en veeteelt bedreven in het Nabije Oos een waterrad. En afbeeldin gen van watergoden, rivier goden en brongoden". Er is ook een prent te zien van het verhaal uit de Bijbel waarin Mozes water slaat uit een rots. „Wij kunnen ons nau welijks voorstellen wat dat toen betekende voor de men sen". Door maaltijden aan te bie den aan goden, werd de band benadrukt die er was tussen de mensen en hun god. Ra ven: „De Grieken veronder stelden dat de goden hun ei gen voedsel hadden, zoals bij voorbeeld nectar. Daarom zou je zeggen: Die goden heb ben geen eten nodig. Maar toch werd voedsel aangebo den, niet omdat de mensen dachten dat de hogere mach ten dat nodig hadden, maar om de betrokkenheid tussen goden en mensen te bena drukken. En ze deden het natuurlijk omdat ze dachten dat de goden het zouden waarderen". Een vergelijking kan worden gemaakt met het Heilig Avondmaal dat de protestanten vieren en het ter communie gaan in de ka tholieke kerk. Ook dan wordt de gemeenschap bena drukt tussen God en de gelo vigen. De meeste voorwerpen die zijn te zien op de tentoonstel ling zijn eigendom van het Rijksmuseum van Oudheden. Ook zijn er voorwerpen in bruikleen van het Haags Ge meentemuseum, het Allart Piersonmuseum en het Bij bels Museum in Amsterdam en van het Archeologisch Centrum van de Rijksuniver siteit Leiden. „De meeste voorwerpen dateren uit de tijd tussen 3000 voor Christus en het begin van onze jaar telling". „Het was niet moeilijk om aan voldoende voorwerpen te komen", vertelt Raven. „Er was ontzettend veel keus om dat in de aangetroffen gra ven bijna altijd voorwerpen aanwezig zijn. En die attribu ten hebben bijna altijd te ma ken met het leven na de dood. Omdat de mensen dachten dat de dode in het hiernamaals ook eten en drinken nodig zou hebben, werd veel vaatwerk meege- feven. Ook in de paleizen en uizen die zijn opgegraven, werden veel pannen en pot ten aangetroffen". „Af en toe krijg je het gevoel dat er niets nieuws is onder de zon", zegt conservator Ra ven. „In de Romeinse tijd was het bijvoorbeeld al zo dat er mensen waren die heel de cadente maaltijden organi seerden. Anderen vonden dat uit den boze, en wilden leven van wat het land heeft te bie den". Dat is nu nog zo, vindt Raven. Want ook nu zijn er mensen die niet vies zijn van het luxe, terwijl anderen de voorkeur geven aan wat de conservator „natuurvoeding" noemt. Maar verschillen zijn er ook. „Zijn er in deze tijd ontzet tend veel mensen voor wie de lijn een probleem is, in het oude Egypte was het prachtig als je een buikje had. Dat was helemaal geen schande. Het was een teken van rijkdom, van welstand", aldus Raven. JANET VAN DIJK FOTO'S: PR Model van een bierbrouwerij In het oude Egypte. Een Griekse vaas, met daarop ge schilderd Dionysos, de god van de wijn. Daarom werden silo's en graanschuren gebouwd, vis werd gezouten en vlees werd gedroogd. „Ook dit thema wordt alleen even aange stipt", zegt Raven. „De voor- raadvorming wordt het dui delijkst getekend door de grote voorraadpotten die zijn tentoongesteld' Ook zijn er modellen van graanschuren. Echte Oud- Egyptische grafmodellen. „De mensen maakten die in de hoop dat de afbeelding werkelijkheid zou worden. Zodat het de dode in het hiernamaals aan niets zou ontbreken, dat hij voedsel zou hebben en dienaren. De modellen werden neergezet in het graf', vertelt de con servator. Voor de bereiding van voed sel is water nodig. „Daar staan we hier nooit bij stil", zegt Raven, „want wij heb ben water te veel. Maar juist in het Nabije Oosten was al tijd een gebrek aan water. Mensen moesten zich in al lerlei bochten wringen om genoeg water te hebben om het land te kunnen bevloei en. We hebben een pot van ten. Er werden wilde granen verbouwd en bepaalde wilde bomen en struiken werden in de tuinen gezet. De mensen ontdekten dat deze planten vruchten konden dragen en dat het zaad kon worden ge zaaid. Ook werden toen voor het eerst wilde dieren ge temd, zoals varkens en gei ten", vertelt conservator Ra ven. „Daar werd het boeren bedrijf dus ontdekt. Later is het verspreid, en via de Tur ken kwamen de Europeanen in contact met deze vormen van landbouw". Duidelijk is dat mensen uit alle landen allerlei methoden Sebruikten om aan voedsel te omen. „Geen enkel volk leeft alleen van akkerbouw", weet Raven. „Ook door mid del van veeteelt, jacht, vis vangst en verzamelen kwa men de mensen aan eten". Herders Er zijn foto's en voorwerpen te zien. Sikkels bijvoorbeeld. „Wij kennen nu een ontzet tend gemechaniseerd boeren bedrijf. Maar in de vorige eeuw werd hier ook nog het gras afgesneden met sikkels", aldus Raven. Ook hakken zijn tentoongesteld: stelen met haaks daarop het blad. „Wie in Egypte is geweest, herkent deze gereedschap pen", denkt Raven. „Want de Egyptenaren gebruiken nu nog hakken in plaats van schoppen". Er zijn ook afbeeldingen te zien van bijvoorbeeld Griek se vazen. En beeldjes van mensen die opzichter waren over de kudde. Dat waren volgens Raven in de Oudheid niet alleen herders. Er waren ook hoge ambtenaren die vanuit hun kantoortje toe zicht hielden. „Op de Egypti sche beeldjes staan hiëroglie fen. Die vertellen wat voor functie degene heeft die wordt afgebeeld. En op die manier kun je erachter ko men, hoe de organisatie in de tijd in elkaar zat. Zo weten we dat de tempels en de Fa rao's eigen kudden hadden". In de Oudheid waren voorra den heel belangrijk. Er werd in de nazomer of in de herfst geoogst, maar de mensen moesten ervoor zorgen dat ze de rest van het jaar ook vol doende voedsel hadden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14