Qowuvnt Abonnees in ongewisse over herschikking zenderpakket Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) ïxpertisebank brug tussen universiteit en bedrijfsleven Vrouwenkerkplein voor helft bebouwd PROBLEMEN VERWACHT DOOR ONVOLDOENDE VOORLICHTING OVER KABELTELEVISIE Sociaal Raadsman verdwijnt Omroep Rijnland op televisie DONDERDAG 18 JUNI 1987 PAGINA 11 [SHAL VERZOEKT 27 EMEENTEN OM STEUN [DEN De Stichting Schaatscentrum Leiden, leerder van de ijsbaan aan de Vondellaan, ift 27 gemeenten in de regio aangeschreven het verzoek om een financiële bijdrage van cent per inwoner. De ijshal heeft al jarenlang J^jte om de begroting sluitend te krijgen, maar nooit eerder verzocht om financiële steun, het voortbestaan van de ijsbaan te garande- is de Stichting daar nu toe overgegaan. Het tuur van de Stichting heeft een garantiefonds esteld om een financiële reserve op te bouwen zo het voortbestaan van de ijshal in Leiden vei- te stellen. Behalve inwoners van Leiden ma- ook veel mensen uit de regio gebruik van de aan. Daarom heeft het bestuur ook 26 omlig- ïde gemeenten aangeschreven. Het garantie- ,<js bevat op dit moment zo'n 12.000 gulden. Het eefbedrag is 50.000 gulden. Promotie op leukemieonderzoek LEIDEN Er kan een betere voorspelling worden gedaan over het verloop van de ziekte leukemie. Dat concludeert F.J. den Ottolander in het proef schrift waarop hij dinsdag aan de Leidse universiteit promo veerde tot doctor in de genees kunde. Den Ottolander deed onder zoek naar een van de oudst be schreven vormen van bloed- kanker, leukemie. Met behulp van diverse laboratoriumtech nieken is een beter inzicht be reikt in de diverse stadia van deze ziekte, blijkt uit zijn on derzoek. Lezers willen genres boeken bij elkaar LEIDEN De Openbare Biblio theek Leiden gaat bekijken welke genres boeken bij elkaar kunnen worden gezet. Uit een enquête die is gehouden onder 1477 lezers, blijkt dat zestig procent van de leden het op prijs zou stellen dat boeken over een bepaald onderwerp bij elkaar worden geplaatst. In maart werden in alle vestigingen de misdaadromans bij elkaar gezet Ruim twee-derde van de lezers is te vreden met deze nieuwe opstelling. Wel vonden de meeste onaervraag- den dat de misdaadromans op alfabe tische volgorde moeten worden ge plaatst. Dat gaat nu ook gebeuren. Prijs voor Leidse hoogleraar sociologie LEIDEN Dr. M. van de Vall, hoogleraar me thoden en technieken van sociaal-wetenschap pelijk onderzoek aan de Leidse universiteit, heeft de jaarlijkse prijs van de Social Practice Associa tion gekregen. De prijs, The 1987 Distinguished Carreer in Sociological Practice Award, is aan Van de Vall overhandigd op het congres van de be roepsvereniging van so ciologen in La Crosse in het Amerikaanse Wis consin. Vrouw aan knie gewond LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit Leiden is gister ochtend aan haar knie ge wond geraakt bij een bot sing met een vrachtwagen. De vrachtwagen reed op de Willem de Zwijgerlaan en sloeg rechtsaf in de richting van de garage nabij de Schipholweg. Daarbij sneed de 18-jarige chauffeur uit Leiden de vrouw, die op haar bromfiets op het fiets pad naast de rijbaan reed. Zij kwam ten val en ver wondde haar knie. De vrouw kon ter plaatse wor den behandeld. Radioprogramma van scholieren LEIDEN Leerlingen van de Rem brandt Scholengemeenschap uit Leiden verzorgen zaterdag 20 juni van 9.00 tot 13.00 uur een radioprogramma. Mensen die werkzaam zijn in de media, worden geïnterviewd. Ook zijn zelfgemaakte spotjes, liedjes en jingles te horen. Elk heel uur is er een Rembrandt-nieuw- suitzending. Een bekende Leidenaar is vier maal te horen. Hij vertelt steeds iets over zijn of haar schooltijd. De luis teraars moeten raden wie deze onbe kende man of vrouw is. De uitzending wordt verzorgd door leerlingen van de vier brugklassen van de scholenge meenschap en is te ontvangen via 88,1 FM-kabel en 105,7 FM-ether (het ka naal van Omroep Rijnland). BINNENBRANDJE LEIDEN Op een zolder van een huis aan de Hugo de Grootstraat heeft gister ochtend tegen half elf een bescheiden binnenbrandje gewoed. Het brandje ont stond doordat twee mannen niet voorzich tig genoeg waren bij soldeerwerkzaamhe- den. De brandweer had het vuur snel on der controle. De omvang van de schade is onbekend. Prijs voor Harlekijn LEIDEN Mevrouw Paulides van bloe menwinkel Harlekijn uit Leiden ontving gisteren een reischeque met een waarde van 2500 gulden. Zij was een van de win naars van de detaillistenwedstrijd van Cultra, een nieuwe onderneming op het terrein van Bloemenveiling Aalsmeer. De Leidse veroverde de reischeques door een fraaie slagzin te bedenken ten behoeve van de nieuwe firma A LEIDEN De herschik king van het zenderpak ket in de Leidse regio per 1 juli zal vermoede lijk leiden tot veel vra gen en problemen bij kabelabonnees. De voor lichting over de her schikking van de televi siezenders is tot dusverre nog nauwelijks op gang gekomen. Dat liet Om roep Rijnland-voorzitter J. Walenkamp gister avond weten tijdens de algemene ledenvergade ring van de omroepvere niging. Ook het Leidse PvdA-raadslid A. Boot heeft aan de bel getrok ken bij wethouder J. Fase, voorzitter van de gemeenschappelijke re geling die de ontvangs- tmast in Oegstgeest be heert, tevens voorzitter van de Leidse stadska- bel-commissie. De herschikking per 1 juli houdt in dat zenders op een ander kanaal via de kabel te ontvangen zullen zijn. Zo zal bijvoorbeeld het kanaal waarop nu nog Nederland 2 is te ontvangen na 1 juli be stemd zijn voor Omroep Rijn land. Die zal daar de infok- rant die nu nog via het kanaal van BRT 2 wordt uit gezonden op uitzenden. Ook voor de maandelijkse te levisie-uitzendingen en de toekomstige kabelkrant zal dat kanaal worden gereser veerd. De diverse Nederland se en buitenlandse zenders zullen naar andere kanalen verhuizen. „We hebben als omroep onze diensten aangeboden om de voorlichting over de her schikking voor onze reke ning te nemen, maar die taak ligt niet primair bij ons. De gemeenschappelijke regeling moet het voortouw nemen", aldus Walenkamp. Hij wees erop dat een herschikking van het zenderpakket in Am sterdam begin dit jaar 18.000 telefoontjes van verontruste abonnees naar de gemeente had opgeleverd. Die begre pen niet waarom de zender waarnaar ze wilden kijken was vervangen door een an dere en wisten ook niet waar ze de verschillende zenders op hun televisie konden vin den. Ook voor de Leidse regio worden dergelijke problemen verwacht. Een sportprogram ma op BRT 2 werd enige we ken geleden onderbroken door de info-krant van Om roep Rijnland. Dat leidde di rect tot een stroom telefoon tjes naar de studio aan de Nieuwe Rijn in Leiden van verontwaardigde kijkers, die vroegen op welke zender ze de sportuitzending wel kon den zien. Ook het Leidse PvdA-raadslid Boot heeft wethouder Fase gevraagd wanneer er een voorlich tingscampagne op gang komt, omdat de datum van 1 juli met rasse schreden nadert. Walenkamp was gisteravond overigens als laatste maal ac tief als voorzitter van de om roep. De voormalige Voor- schotense wethouder J. van Leeuwen volgt hem op. Nieuwe secretaris wordt J. Kamphuis, directeur van de Stichting Welzijn in Leiden. Hij volgt mevrouw M. Schut op, die enkele maanden gele den opstapte. Bestuurslid J. Leune liet tijdens de algeme ne ledenvergadering verder weten dat de problemen met Omroep West wel eens zou den kunnen leiden tot een definitieve breuk. Omroep West, die vanuit Den Haag de Zuidhollandse regio be strijkt, wil gebruik maken van de faciliteiten van Om roep Rijnland, maar weigert daarvoor de vergoeding te geven die Rijnland eist. Speciaal onderwijs: bezuiniging is onaanvaardbaar LEIDEN De vijftien Leidse scholen voor spe ciaal onderwijs hebben ko mend schooljaar ruim twaalf formatieplaatsen minder als gevolg van be zuinigingsmaatregelen van het kabinet. Het gaat om de zogenaamde teldatumver andering en de formatie korting. Dit leidt tot onaan vaardbare overbelasting van het personeel, demoti vatie en toename van het ziekteverzuim. Dat staat in een zwartboek dat is opge steld door de 15 scholen voor speciaal onderwiis in Leiden. Het zwartboek wordt binnenkort aangebo den aan premier Lubbers, minister Deetman en de Tweede Kamerleden De Vries en Deetman. De teldatumverandering houdt in dat het aantal leerlingen op 16 januari be palend is voor het aantal docenten dat in het daarop volgende schooljaar mag worden aangesteld. Voor heen gebeurde dat tellen in april. Aangezien de scholen voor speciaal onderwijs het hele jaar leerlingen mogen aannemen, zijn leerlingen die na 16 januari op school komen niet meer medebe palend voor het aantal leer krachten in het jaar daarop. Deze maatregel, in combi natie met de formatiekor ting voor MLK-, LOM- en ZMOK-scholen, leidt er volgens de scholen toe dat te volgend schooljaar ruim 12 docenten minder krij- &ok doen de scholen hun beklag over de wachtda- genregeling. Die houdt in dat zieke leerkrachten pas na twee dagen vervangen mogen worden. Dat heeft tot gevolg dat bijvoorbeeld de directeur voor de klas gaat staan, of groepen opge- slitst worden. Verder is ook de eigen bijdrage voor ver voer van en naar school van leerlingen een doorn in het oog van het speciaal on derwijs. FOTO: WIM VAN NOORT Een gedeeltelijke bebouwing moet het Vrouwenkerkplein een stuk levendiger maken. LEIDEN De gemeente wil het Vrouwenkerkplein voor de helft laten bebouwen door een projectontwikkelaar. Te gen de achterkant van de wo ningen aan de Haarlemmer straat moeten winkels komen met daarboven negen vierka- mer-woningen. Het pand van de groentewinkel op de hoek van de winkelstraat met de Vrouwenkerkkoorstraat wordt volgens de plannen gesloopt, waardoor een bredere toegang tot het plein ontstaat vanuit de Haarlemmerstraat. „Het plein moet een visitekaartje worden van Leiden", aldus wethouder J. Peters. Op dit moment biedt het Vrouwenkerkplein een troos teloze aanblik, hoewel het in het verleden in to taal al voor ruim een miljoen gulden is opgeknapt. Het wordt gebruikt als uitlaat- plaats voor honden, de passant in de Vrouwenkerkkoorstraat ziet kale betonnen muren en de resten van de Vrouwen kerk die er vroeger stond. In de plannen van het college van B en W krijgt het plein een veel fleuriger uiterlijk. Basis is het gecombineerde plan van Dynamic Real Estate en architectenbureau Vollmer. Dynamic is eigenaar van de panden van de poffertjeswin kel en de lijstenmakerij aan de Haarlemmerstraat en probeert ook in bezit te komen van de groentewinkel op de hoek met de Vrouwenkerkkoorstraat. Deze heeft te kennen gegeven niet weg te willen. Volgens wethouder Peters vormt dat geen bedreiging van de plan nen. „We kunnen alvast be ginnen zonder dat duidelijk is of die winkel blijft of wordt gesloopt". Tegen de achterzijde van de panden aan de Haar lemmerstraat komen aan het Rooseveltstraat, belangstelling getoond. Vol gens Peters is dit „een welko me trekker", ook al omdat dit bedrijf grote aandacht besteed aan de vormgeving van haar behuizing. Boven de winkels komen negen vierkamerwo- ningen, boven de panden aan de Haarlemmerstraat vier driekamer-woningen. De op brengsten van de grondver- koop komen ten goede aan de opknapbeurt van het plein. Wanneer die kan beginnen, is nog onduidelijk. Op z'n vroegst na de zomervakantie buigt de commissie ruimtelijke ordening zich over de plan nen. Daarna moet worden on derhandeld met een projec tontwikkelaar en met Monu mentenzorg. Ook de muurres- ten van de Vrouwenkerk zijn- in de plannen betrokken. De gemeente wil graag dat de panden aan het Vrouwenkerk hof worden opgeknapt en daar aan meebetalen in de vorm van subsidies. Deze panden zijn particulier bezit LEIDËft De funotie van So ciaal Raadsman bij de Gemeen telijke Sociale Dienst (GSD) zal verdwijnen. Ook een aantal an dere vacatures wordt niet ver vuld. Samen met een besparing op de apparaatskosten levert dat een bezuiniging op van 1,3 miljoen gulden. De Partij van de Arbeid zei gis teravond tijdens een commissie vergadering problemen te heb ben met het verdwijnen van de Sociaal Raadsman. „Die functie moet worden gehandhaafd", zei raadslid J. van Meijgaarden, „want in de verschillende wij ken wordt vaak een beroep op hem gedaan". Na de toezegging van wethouder H. de la Mar van sociale zaken dat de dienst verlening niet minder zal wor den, noemde Van Meijgaarden het voorstel „bespreekbaar". Volgens De la Mar kunnen de taken van de Sociaal Raadsman worden overgenomen door de tachtig bijstands-maatschappe lijk werkers van de GSD. „Er wordt voornamelijk een beroep op de raadsman gedaan bij het invullen van het belastingfor mulier, de huursubsidie-formu lieren en bij het aanvragen van een eenmalige uitkering. De laatste tijd zijn er echter steeds meer instanties die eveneens bereid zijn de mensen te helpen met dit soort zaken. Denk maar eens aan de belastingdienst die regelmatig spreekuren houdt in club- en buurthuizen", aldus De la Mar. CDA, WD, Links Leiden en D66 konden zich in grote lijnen wel vinden in het voorstel van het college. C. Vergeer van de Socialistiese Partij was tegen het voorstel. Als de Sociaal Raadsman verdwijnt, valt vol gens hem „een essentieel stuk hulpverlening" weg. Ook zette hij vraagtekens bij het uitgangs punt van het college dat de her ziening van het sociaal stelsel minder werk oplevert voor de GSD, zodat het aantal formatie plaatsen kan verminderen, „De meest moeilijke gevallen blij ven", aldus Vergeer. „Dat bete kent dat de werknemers meer tijd kwijt zijn per client". •EIDEN „Vooral kleinere «drijven hebben hulp nodig J|J het raadplegen van kennis "e anderen in huis hebben. Er «erst een drempelvrees bij «t raadplegen van instanties W een probleem binnen het jedrijf op te lossen. Wij hopen 'aar met de Expertisebank iets te doen". Dat zegt A. ferkhout algemeen secretaris van de Kamer van Koophan- j*» in Leiden, in een toelich- ^6 op het proefproject Exper- jaebank, dat de Kamer van koophandel en Fabrieken r°or Rijnland en de Rijksuni versiteit Leiden hebben ont wikkeld. De Expertisebank is een nieuw systeem van infor matie-overdracht van de uni versiteit naar het bedrijfs leven, dat deze week is geïn troduceerd. Het ministerie van economische zaken heeft een subsidie verstrekt van 265.000 gulden. Het project moet de bij de uni versiteit aanwezige wetenscha- peliike kennis en deskundig heid voor het bedrijfsleven ge makkelijker en sneller toegan kelijker maken dan tot nu toe reeds gebeurde via het Trans ferpunt van de Rijksuniversi teit Leiden. Volgens S.A. van Keulen van het Advies Associ atie Amsterdam (AAA), het bureau dat heeft meegewerkt aan de opzet van het project, kent het Transferpunt een aantal nadelen: „Het oude sy steem, dat overigens gewoon blijft bestaan, verschaft de in formatie veelal op papier en dan moet het bedrijf zelf maar uitzoeken wat het met de in formatie doet". Een groot voordeel van de Expertise bank, is volgens de initiatief nemers, dat de verschaffing van de informatie veel syste- .matischer en toegankelijker van opzet is: „Dat komt voor namelijk omdat met een uniek computersysteem wordt ge werkt. Zowel het aanbod van kennis als de vraag naar ken nis zijn in kaart gebracht en aan elkaar gekoppeld. De juis te informatie komt nu veel sneller op de goede plek te recht Daarbij komt nog dat de begeleiding veel beter is gere geld dan bij het oude systeem. Wanneer een bedrijf niet goed weet hoe het met het systeem om moet gaan er iemand van het computerbureau zich sa men met het bedrijf over het beeldscherm buigt". Wanneer een bedrijf een abon nement heeft op de Expertise bank kan het ten aller tijden de computer raadplegen. Het systeem werkt met behulp van trefwoorden. Wanneer bij voorbeeld een dakpannenfa- briek zoekt naar een techniek om de kleur van de stenen bij het bakken te veranderen zoekt zij bijvoorbeeld bij de trefwoorden: corrosie en hitte bestendigheid. De computer geeft daarover algemene in formatie en vervolgens wordt de informatie steeds verfijn der. Het proefproject heeft een regionaal karakter en er wer ken 25 bedrijven aan mee. De proef zal zo n anderhalf jaar zal duren. „Wanneer het pro ject slaagt wordt de Expertise- Dank uitgebreid voor 1500 be drijven in Zuid-Holland. Het doel is het systeem landelijk te maken", aldus Berkhout Schapen scheren in de Merenwijk. FOTO: PR ders en 65-plussers betalen 10 gulden. Dans-instuif Volksdansvereniging Oud Poelgeest houdt aan het ein de van het dansseizoen '86- '87 een slotinstuif. De instuif is op maandag 22 juni van 19.30 tot 22.30 in de danszaal in de Prinses Ireneschool (Herenstraat 83-85). Er wordt een internationaal program ma gepresenteerd. De entree voor niet leden bedraagt 3,50. Promotie De heer J.B.M. Mensink is vandaag gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse universiteit op een proefschrift dat gaat over afweerstoornissen bij de mens. Mensink is verbonden aan de afdeling Immunihae- matologie en Bloedbank van het AZL. In het proefschrift staat onder andere een over zicht van verschillende ge slachtsgebonden afweerstoor nissen bij de mens Schapen scheren De kinderboerderij in de Me renwijk houdt zondag 21 juni 's middags van een tot vier open huis Centraal staat het schaap en alles wat daar mee te maken heeft Zo zullen er schapen geschoren worden. Toneelstuk Bij de VW Leiden en de overige VVV-bespreekbu reau 's in de regio is de voor verkoop begonnen voor het toneelstuk „Lodewijk Napo leon" dat gedurende de ko mende Lakenfeesten in de Pieterskerk wordt opge voerd. De premiere is op donderdag 9 juli. De toegang sprijs is 15 gulden. CJP-hou- LEIDEN Omroep Rijnland brengt zaterdagavond 20 juni van af 18.30 uur haar maandelijkse televisie-uitzending. In deze uit zending wordt aandacht besteed aan de tentoonstelling „De Bio logische Klok" in de Hortus Botanicus. De reportage geeft onder andere een overzicht van de inhoud en de presentatie van deze tentoonstelling. In het programma komt verder de aanschaf en het gebruik van personal computers aan de orde. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I A'oc Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon!voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats I Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). l 1— w CcULcSomont

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11