SïeidócSomaAit^ EBR constateert 45 gevallen van fraude Nacht van Wenchi verslaat Eurovisie Songfestival STAD OMGEVING Veel belangstelling voor de Hortus en bijenmarkt dnderdagverbli jven luim drie ton voor T-shirts gestolen Expertisebank: computer koppelt kennis van RUL aan bedrijfsleven Veel automobilisten rijden onder invloed ZUIDHOLLANDSE WONINGBOUW IN DE KNEL Unicefloop brengt 85.000 gulden op MAANDAG 15IUNI1987 PAGINA 7 ïuun - opgem&f i die ir rbuurt erkten loride. trachloj EIDEN De gemeente Leiden wil de komende drie ie verva; iren 340.000 gulden beschikbaar stellen voor de kin- De nu jropvang in de stad. Van de 100.000 gulden die vol- •nwoi end jaar kan worden gebruikt, moeten de leidsters n ?°."Jar oor net kinderdagverblijf in de Stevenshof worden n Stalen F_i j ibrieken ftaald' (sociaal-cultureel werk en zi^ met behulp van wethou- van het welzijnscentrum geen de Stevenshof had geslagen. Èeide wethouders gaven het grond v artsein voor de bouw van het centrum, dat onderdak moet bie- Afvalst m aan een kinderdagverblijf, een buurt- en clubhuis en een en hind! liaal van de openbare bibliotheek. Het is de bedoeling dat het ehikten, bouw, dat uit twee verdie- >pgemaai ngen bestaat, in een jaar tijd met twa rordt gebouwd. De kosten be ten tini ragen bijna vier miljoen gul- genomi en. Het centrum ligt schuin et twee chter winkelcentrum Ste- tip van ensbloem. terdagmi nderhalf jaar geleden besloot ambtena iet college in het nieuwe ge- i met ei iouw ruimte te reserveren Milieuh oor een kinderdagverblijf, een kifl eld voor formatieplaatsen er toen niet. „We hoopten hopen nog steeds geld van [en et rijk te krijgen", aldus Van )ongen. „Maar het beleid van CCn 6 overheid is nu niet gericht p meer personeel voor de y. jnderdagverblijven. Het rijk Feestweek Antonius Parochie LEIDEN De Antonius Parochie in Leiden Zuid-West houdt tot en met vrijdag de Antonius Feestweek. Het is dit jaar voor de zevende maal dat deze feestweek wordt georganiseerd. De op brengst komt ten goede aan het gehandicaptenorkest De Sleu tels. Na de prestatieloop van vrijdagavond is zaterdagmiddag een bingomiddag gehouden voor ouderen in Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan. Voor morgen staat een fietspuzzeltocht op het programma. De start is tussen 18.00 en 19.00 uur bij het kerkplein. De afstand is ongeveer 25 kilometer. Deelname per avond kost drie gulden voor volwassenen en een gulden vijftig voor kinderen en ouderen. Het muziekgezelschap Werkmans en Wilskracht en de F.B.L.-band treden op. Klaverjassen en sjoelen kan woensdagavond bij Rijn en Vliet. Aanvang 20.00 uur, deelname kost drie gulden. Vrijdag 19 juni wordt de grote slotavond gehouden in de aula van de Mondri- aan-scholengemeenschap aan de 5 Meilaan. Het duo Wim Roe- landse treedt op en Belinda zingt. Ook is er bingo en een loterij. De zaal is open om 19.30 uur, het programma begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. Op deze avond worden de prijswin naars bekendgemaakt van de diverse activiteiten. Ledenvergadering Omroep Rijnland LEIDEN Omroep Rijnland houdt woens dag 17 juni een algeme ne ledenvergadering bij stichting Burcht, Burch- steeg 14. Het is de bedoeling dat tijdens deze bijeenkomst de heer J. van Leeuwen wordt benoemd tot voor zitter en de heer J. Kamphuis tot secretaris. Voorts staat het jaarver slag over 1986 op de agenda en het eigen te levisiekanaal van Om roep Rijnland. De verga dering begint om 20.00 uur. Aanrijding LEIDEN Een 87-jarige vrouw uit Leiden is za terdagochtend om half twaalf in de Herenstraat door een onbekende au tomobilist aangereden. De vrouw werd afgesne den door de automobilist die af wilde slaan. De vrouw viel van de fiets en moest naar het AZL worden gebracht met een gebroken linkerpols, een blauw oog en schaafwon den aan gezicht en be nen. De automobilist is doorgereden. De politie verzoekt getuigen van dit ongeval zich te melden (tel. 071-258888). WAARDEVOL TRANSPORT LEIDEN Het transport van de inventaris van het Penningenkabinet van een bank aan de Doezastraat naar het Rijksmuseum Penningenkabinet (bij het Rijksmuseum van Oudhe-. den) had vanmorgen plaats. De inventaris komt uit een museum in Den Haag en lag tijdelijk "Cpge- slagen in een kluis van een bank. De totale waar de van de inventaris is aanzienlijk zodat de politie het noodzakelijk achtte het transport te begelei den. Het transport kende geen problemen. Naambord muziek school onthuld LISSE Wethouder me vrouw J. Meulemans- Seelen heeft zaterdagmid dag het naambord van het gebouw van de mu ziekschool Stichting Mu ziekschool Lisse (SML) onthuld. Daarmee werd de eerste verjaardag van de muziekschool gevierd. De school is een jaar gele den ontstaan vanuit een Lisses initiatief toen de gemeenschappelijke rege ling muziekschool werd opgeheven. De deelne mende gemeenten haak ten een voor een af. LEIDEN Een partij T- shirts met een totale waarde van 6000 gulden is in de nacht van vrijdag op zaterdag gesto len uit een boe tiek aan de Maarsmansteeg. Twee ruiten werden daarbij ingeslagen. De daders zijn spoorloos ver dwenen. alleen een steentje bijdra- aanri^lKi aan de bouw. Daarom r AiriJk ebben we besloten zelf geld eebe eschikbaar te stellen. Dat is JtomoS zich uniek- want de 6e" Qtilctaar »eente financiert nog geen de en n^e'e f°rmatiePlaats °P <Ht jjH ïrrein". Volgens de wethou- z der is er in de Stevenshof _Bn, schreeuwend behoefte" aan e hpctin inderopvang. Het is de be at de dat in het nieuwe 6e" k in w l0UW wordt ge5*31"* met een uit^ abygroep", waar kinderen voledel an nul tot vier iaar terecht unnen Er worden waar- 1 r ihijnlijk twee leidsters en een art-time directrice aange- tende - *n totafd wd ^et c°Hege N -niljoen gulden besteden „nieuw beleid". Behalve -wi de kinderopvang komt 8 olgens Van Dongen ook geld schikbaar voor beroeps- en asiseducatie, onderwijsvoor- [ebied, milieusanering reiniging. LEIDEN Zeker vijfen veertig mensen hebben in 1986 getracht het Energiebedrijf Rijnland gaatjes boren in de meter tot illegale afname rechtstreeks vanaf de leiding. Acht maal werd aangifte gedaan bij de politie; vier maal vanwege (EBR) op te lichten. De diefsud van energie en vier handelingen van deze 45 maal vanwege verdwenen meters. Uit dit resultaat con cludeert het EBR dat de aan stelling van de fraudecontro leur zijn nut heeft bewezen. Hij is in dienst gekomen toen in de strenge winter van '85- '86 bleek dat er veel fraude werd gepleegd in Nederland. Hij is bevoegd proces-verbaal op te maken tegen fraudeurs De fraudecontroleur ging bij en mag hen ook aanhouden 560 adressen ondermeer na en vorgeleiden aan de offi- of de meter nog verzegeld cier van jusititie. was. De gevallen van fraude De meter-opnemers zullen in varieerden van zegelbreuk, de toekomst beter herken- werden echter door het EBR ontdekt. Het ging in totaal om een bedrag van ruim 90.000 gulden. De fraudeurs werden ontdekt door een spe ciaal daarvoor aangestel de fraudecontroleur. baar zijn. De gemeente had neer er een controle zal het energiebedrijf hierom ge- plaats hebben. Probleem vraagd. Vooral ouderen wor- daarbij is dat niet de exacte den geregeld de dupe van dag en tijd kan worden aan- personen die zich uitgeven gegeven, aldus het EBR. voor controleur en tijdens hun „controle" waardevolle Het EBR heeft in 1986 voor spullen uit het huis van de ruim een half miljoen gulden gedupeerde meenemen. De aan rekeningen niet kunnen meter-opnemer van het EBR innen. Dit bedrag is zo'n heeft in de toekomst een legi- 100.000 gulden lager dan in timatiebwijs bij zich. Dat wordt binnen een half jaar voorzien van brailleschrift voor slecht ziende verbrui kers. Daarnaast voert het EBR een publiciteitscampag ne in kranten en via aan huis bezorgde kaartjes. Daarin waarschuwt het energiebe drijf voor nep-controleurs en wordt aangekondigd wan- 5treek lanner 'an net :lusiel an het ran de I Lier. J chen-1 tdorp, I ïburg, I rmeer 1 an de raven, room, jiden, koop, loon- even- Het publiek kon zaterdag genieten van gevarieerde acts tijdens de Nacht van Wenchi. Adrianus Long en zijn Scooters wonnen het festival. FOTO: TEJO RINGERS het voorgaande jaar. Het ging hierbij onder meer om reke ningen die niet werden be taald door krakers (tien mil le), overleden gebruikers (1,5 mille), faillissementen (437 mille), verdwenen of met on bekende bestemming ver huisde gebruikers (80 mille) en onvoldoende inkomen (28 mille). LEIDEN Wetenschappelij ke kennis en deskundigheid van de universiteit kan nog beter en sneller toegankelijk worden gemaakt voor het bedrijfsleven. Dat zeggen de Kamer van Koophandel voor Rijnland, de N.V. Databank van de Kamers van Koophan del en de Leidse universiteit bij de presentatie van een proefproject onder de naam „Expertisebank". Het project is bedoeld om de kennis die aanwezig is bij de universiteit op een eenvoudige wijze door te spelen naar het bedrijfsleven. Bij de expertise bank wordt gebruik gemaakt van een computer die de kop peling van vraag en aanbod realiseert Op dit moment wordt als schakelpunt alleen gebruik gemaakt van het zoge naamde Transferpunt van de universiteit. Het nieuwe pro ject zal de informatie eenter sneller en gemakkelijker toe gankelijk moeten maken. Het project wordt in Leiden op practische en financiële haal baarheid getest om daarna lan delijk opgezet te worden. Een kijkje op de bijenmarkt, die werd gehouden aan de Sterrewachtlaan. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Heel tevreden waren de organisatoren van de bijenmarkt en de medewerkers van de Hor tus Botanicus zaterdag. Ongeveer tienduizend mensen vonden de weg naar de botanische tuin aan het Rapenburg in Lei den en de bijenmarkt die achter de Hortus aan de Sterrewachtlaan werd ge houden. De Hortus hield, net als alle andere botanische tuinen in Nederland, een open dag. De botanische tuin was de gehele dag gratis toegankelijk voor het publiek. Volgens een woordvoerster komen op een normale dag ongeveer hon derd mensen naar de tuin, „als het mooi weer is althans". Ze noemde het bezoekersaantal van zaterdag dan ook „heel uitzonderlijk". Het publiek kon behalve genieten van de mooie planten en bloemen in de tuin, ook een bezoek bren gen aan de tentoonstelling De Biologische Klok met de ge prepareerde blauwe vinvis als belangrijkste attractie. In het tuinhuis was een tentoonstel ling over medicinale planten te zien. Het was de bedoeling dat iedere bezoeker een zakje korenbloemzaad mee naar huis zou krijgen. Maar omdat er slechts tweeduizend zakjes beschikbaar waren, moest aan een groot aantal mensen „nee" worden verkocht. Het koren- bloemzaad hield verband met het thema van de dag: Plan- tenbehoud. Juist de koren bloem is een plant die steeds minder voorkomt. Deze kleur rijke bloem wordt door land bouwers beschouwd als on kruid en komt daarom in het wild bijna niet meer voor. Als tuinplant wint de bloem echter aan populariteit. Populair was ook de milieu- bijenmarkt, die zoals vanouds werd georganiseerd door de Imkersvereniging Leiden en omstreken. Tientallen mensen verdrongen zich voor de kraampjes, waarvan het groot ste deel meer met de natuur in het algemeen dan met bijen in het bijzonder had te maken. Er was een stand waar bezoe kers honing konden tappen, en er werden bijenvolken ver kocht. Voorts waren films over bijen te zien. Maar er was ook een vrouw die vogeltjes vouwde van papier. Ook wer den handgemaakte poppen verkocht en konden de bezoe kers bijvoorbeeld de zuurgra den van allerlei "stofjes meten. Elk heel uur werd een demon stratie gegeven door imkers. Zij lieten zien hoe een kast er van binnen uit ziet en door met blote handen de ramen uit de kast te halen, bewezen ze dat een bij nog niet zo eng is als hij er uitziet. Ook waren er optredens van muziek- en the atergezelschappen. LEIDEN „Een opzienba rend resultaat" noemt de poli tie de uitslag van de alcoho- holcontrole die in dé nacht van vrijdag op zaterdag tussen 23.00 en 04.00 uur is gehouden. Op negen verschillende loca ties, voornamelijk uitvalswe gen, zijn de controles uitge voerd. In totaal werden 306 autobestuurders aangehouden. Allen deden de blaasproef. 27 personen zaten boven het wet telijk toegestane promillage. Acht personen daarvan deden de bloedproef en de overige kregen een pol verklaard binnenkort strenge- •ersonen od. De Leidse rrjver- jolitie heeft re controle, voornamelijk het weekend, uit te boeren omdat het aantal aanrijdingen waarbij alcohol in het spel is toeneemt. Schrijfavonden Amnesty International houdt schrijfavonden op dinsdag 16 juni in buurthuis Matilo (Zaanstraat 126), op dinsdag 23 juni in de Vre- deskerk (Van Vollenhoven- kade 21) en op donderdag 25 juni in Ekklesia (Rapenburg 100). Alle schrijfavonden beginnen om 20.00 uur. Een voorbeeldbrief kan worden overgeschreven die aan de regering van Guatemala is gericht De Leidse Werk groep zal deze voorbeeld brief ook op zaterdag 20 juni tussen 10.00 en 13.00 uur uitdelen aan voorbijgangers bij de Openbare Bibliotheek. Bejaarden werk De Stichting Dienstencen trum voor Gecoördineerd Bejaarden werk houdt op donderdag 18 juni in Dien stencentrum Zuid-Oost aan de Lorentzkade 61 een „Open dag Flankerend Ou derenbeleid". Instellingen en organisaties geven een overzicht en presentatie van de activiteiten die zij de laatste iaren hebben georga niseerd met betrekking tot het Flankerend Ouderenbe leid. De open dag is van 14.30 tot 17.00 uur. jTHÏ f38.» f.42,93 LEIDEN Minister Buk man van Ontwikkelings samenwerking zei het al in zijn openingswoord: De mensen in Ghana zouden het niet begrijpen als hier geld voor hen werd inge zameld op de toon van een treurmars. De Nacht van Wenchi, een songfes tival dat zaterdagavond werd gehouden in de Leidse Schouwburg ten behoeve van een zieken huis in Wenchi, Ghana, was zeker geen droevige aangelegenheid. Nadat de minister had toegezegd dat de overheid bereid is een financiële steen bij te dragen aan het het project .,als de actie goed loopt", kon het feest beginnen. De totale opbrengst was 16.000 gulden. Bijna dertig groepen streden om de wisselbokaal die uitein delijk terecht zou komen bij Adrianus Long en zijn Scoo ters. De groep, die bestaat uit personeelsleden van de afde ling endocrinologie/haemota- logie kreeg van de zes-koppige jury evenveel punten als de psychiatrie-studenten die als The Psychokillers ijzingwek kend voor de dag kwamen. Wijze mannen besloten de stu denten de tweede prijs te ge ven. De Nacht van Wenchi was vooral het feest van de mede werkers van het AZL. Meer dan honderd personen betra den tussen acht uur en een uur het podium. Zij zorgden voor een songfestival dat op ver schillende punten het bekende Eurovisie Songfestival ver sloeg. Blinkt dat festival meestal uit door saaiheid, de Nacht van Wenchi kende veel afwisseling. Humor, talent, creativiteit, enthousiasme, fou ten, het was er allemaal. De vijfhonderd bezoekers, die door een entreekaart te kopen 5000 gulden opbrachten voor het noodlijdende Ghanese zie kenhuis, genoten van, lachten om en applaudiseerden vooral voor de deelnemers die zij kenden. Maar ook voor de mensen van buiten het zieken huis was De Nacht van Wen chi een welbestede avond. De publieksprijs bracht ongeveer 2500 gulden op. Tijdens het festival was een „bookmakers loket" ingericht in de hal. Daar konden mensen geld in zetten op de deelnemende so list of groep die de publieks prijs zou moeten winnen. Elke gulden telde voor een punt. Winnaar werd ook hier Adria nus Long en zijn Scooters. Voorts werden zaterdagavond kunstdrukken van teksten van tien bekende schrijvers ver kocht. Het songfestival werd georga niseerd door de stichting On dersteuning Wenchi Hospitaal, een initiatief van medewer kers van het AZL. De stich ting ondersteunt het zieken huis in Ghana. Dat is een van de armste landen ter wereld, ziekten als malaria, tyfus en rivierblindheid komen daar zeer veel voor. In de streek rond Wenchi is de kindersterf te vijftien procent. Het is de bedoeling dat met het ingeza melde geld eerste de water- en elektriciteitsleiding van het ziekenhuis worden gemaakt. Ook het instrumentarium moet worden vernieuwd. Over twee maanden zal in Wenchi een ambulance in ge bruik worden genomen, die is geschonken door de gemeente Leiden. Deze ziekenauto is omgebouwd tot mobiele kli niek. De ambulance is ver noemd naar José, leerlinge van de middelbare school Haesduynen in Noordwijk. Op deze school werd de eerste ac tie gehouden voor het streek ziekenhuis in Wenchi. José was de leerlinge die het mees te geld inzamelde. LEIDEN De voortgang van de woningbouw en de omvang van. jk werkgelegenheid in de bouw in Zuid-Holland worden ernstig bedreigd door de nieuwste bezuinigingsplannen van het kabinet De totale jaarproduktie in Zuid-Holland is ongeveer 25.000 huizen, jnaar dat aantal zou dit jaar wel eens 3.500 lager kunnen uitvallen. Dat betekent 1.750 manjaren minder werk. Dat schrijft het college van Gedeputeerde Staten (GS) in een brief aan de vaste kamer commissie voor volkshuisvesting. GS wijzen op de voorgenomen bezuinigingen, op de individuele huursubsidie, de verlaging van de van het rijk voor de bouw van kleine woningen, de verande ringen in de financiering van de sociale woningbouw en de bouw- stop bij de Rijksgebouwendienst. Volgens GS is uit overleg met werkgevers en werknemers in de bouw gebleken dat deze zich ook ernstig zorgen maken over de afnemende bedrijvigheid in de bouw en daarbij gaat het met name om de korte termijn. Vooral de nog dit jaar uit te voeren bouwplannen staan op de tocht, doordat een verschuiving plaats vond van de financiering door het rijk van de bouw van woningwetwoningen naar premie-huurwoningen, waar beleggers hun geld in moeten stoppen. GS wijzen erop dat door deze ontwikkelingen het beleid om de stedelijke gebieden te ver sterken steeds meer op de tocht komt te staan. In en rond de Leidse Hout stonden stempelposten en kraampjes waar de kinderen terecht konden voor een versnapering. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Schoolkinderen uit Leiden, Leiderdorp, Zoe- terwoude, Warmond en Oegst- geest hebben zaterdag onge veer 85.000 gulden verdiend voor Unicef. De kinderen ver dienden het geld door mee te doen aan de Unicef-loop in de Leidse Hout, die voor de derde maal werd georganiseerd door drie Leidse Rotary-clubs. Vo rig jaar waren er 750 deelne mers, toen was de opbrengst 47.000 gulden. Ongeveer 1300 kinderen lie pen zaterdag het parcours van vier kilometer. Ze werden ge- sponsored door ouders, familie, buren en kennissen, die voor elke gelopen kilometer een be paald bedrag betaalden. Het meeste geld werd verdiend door een 11-jarig jongetje; hij bracht 2741 gulden in het laat je. De opbrengst is bestemd voor de actie „Polio de wereld uit". Dat is een project van Ro tary International. De Neder landse Rotary-clubs zamelen geld in voor de bestrijding van deze ziekte in Indonesië. De kinderen die voor het eerst meededen, kregen een speldje. Voor de kinderen die vQor de. tweede keer de sponsorloop liepen was er een zilveren schoentje, en degenen die voor de derde maal meededen ver dienden een gouden schoen. Het startsein werd zaterdag morgen om 10.00 uur gegeven door de burgemeesters van de de deelnemende plaatsen. Zij liepen de eerste ronde aan achter de muziek.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7