Itraatgevechten rond ►ezetting kathedraal Brandt strooit bij afscheid met kritiek en goede raad Thatcjier ontdoet zich van liberalen" in kabinet Unisters kri jgen pak slaag in Zuid-Korea ï9) Eeidóc Qounant Sowetoherdenking Levenslang voor lid Action Directe Sn uffelprin ts Buitenland MAANDAG 15 JUNI 1987 PAGINA 5 DR ilfoi J2 1MB' D0|< iq-i; uders Rust iar Moskou lURG De ouders van 19-jarige Westduitser Mat- s Rust, die op 28 mei op het Plein in Moskou landde, naar de Sovjet-Unie ver en. Volgens de Hambur- dorgenpost, die dit van- ,6 bekend maakte, heeft het itpaar Rust „verrassend een visum van de Russi- ambassade in Bonn ge- ln egen. Rust moet volgens re- fingsfunctionarissen in het remlin terechtstaan wegens bending van het Sovjet- ihtruim, maar hij zal onge- Êt het vonnis worden uitge- ien naar de Bondsrepubiek. Satellieten sturen zonlicht naar aarde NEW YORK De Sovjet-Unie is van plan enorme satellieten te bouwen die zonlicht in elektrici teit kunnen omzetten, voor ge bruik op de aarde. De spiegelen de satellieten kunnen ook die nen voor het verlichten van ste den. De New York Times, die dit meldde, schreef verder dat de grote draagraket die op dit mo ment in de Soviet-Unie wordt gebouwd, vooral bedoeld is voor het transport van onderdelen naar de energie-satelliet. In het eerste stadium van het project worden grote spiegels in de ruimte gehangen die zonlicht naar de aarde sturen. Jongeren Sovjet-Unie vallen politie aan MOSKOU Ongeveer 150 tieners in de stad Komso- molsk-Na-Amur in het ooste lijk deel van de Sovjet-Unie hebben onlangs een politiesta tion aangevallen. Terwijl de jongeren auto's omgooiden, hield de plaatsvervangend po- litiecommandant zich schuil in het gebouw en was zijn assis tent ervandoorgegaan, zo meldde gisteren de „Sotsialisti- cheskaja Indoestrija". De rel len begonnen toen de politie een aantal jongeren beletten naar een danspaviljoen te gaan. Drie mensen zijn aange houden. Lage opkomst bij verkiezingen Italië ROME In Italië zijn gisteren en vandaag verkiezingen gehouden voor de tweekamers van het par lement De opkomst was laag. De verkie zingen zijn een jaar vervroegd als gevolg van de machtsstrijd tussen christen-democraten en socialisten, waardoor de uit vijf partijen be staande coalitieregering van pre mier Bettino Craxi in maart moest opstappen. Verwacht wordt dat de christen-democraten (DC) voor het eerst sinds de Tweede Wereldoor log in de oppositie worden ge dwongen, terwijl peilingen uitwe zen dat de communisten op winst kunnen rekenen. „Terry Waite is niet in Iran" BEIROET De Iraanse ambassade in 'Libanon heeft gisteren ontkend dat de vermiste Anglicaanse gezant Terry Waite en mogelijk ook Amerikaanse gijzelaars uit Libanon zijn overgebracht naar Iran. „Geen van de gijzelaars is in Teheran. De Iraanse Islamitische Repu bliek heeft niets te maken met de gijze laars, wie zij ook zijn," zo zei een woordvoerder. Het Libanese weekblad asj-Sjira schreef eerder dat de Ameri kaanse gijzelaars in Iran worden be rechten. Het Britse zondagsblad Sundag ,Telegraph schreef dat Waite wordt vastgehouden, omdat verondersteld wordt dat hij betrokken was bij de ge heime verkoop van Amerikaanse wa pens aan Iran. „LEGER SURINAME DOODT BURGERS" WASHINGTON De Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Heidweiller, erkent dat het Surinaamse leger bij de strijd tegen het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk onschuldige burgers heeft gedood. Surinaamse soldaten worden soms in het oer woud overvallen, en hun reactie is dan vol gens Heidweiller niet altijd even zachtzinnig. Minister Heidweiller heeft de afgelopen dagen in Washington, samen met premier Jules Wij- denbosch, deelgenomen aan een bijeenkomst van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Zij hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om een aantal besprekingen te voe ren met Amerikaanse senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden. Op het ministe rie van buitenlandse zaken zijn zij niet ge weest. Ambtenaren van het State Department zouden Suriname door „Nederlandse ogen" bekijken. J.I ïi v EOEL Een kleine v* roep studenten houdt Vl og steeds een deel van Lu e Myongdong-kathedraal de Zuidkoreaanse oofdstad Seoel bezet en >rt daar een hongersta- ing. Rondom het gebouw vanmorgen stevig ge- ochten tussen politie en ympatisanten van de be tting. Het grootste ge- eelte van de bezetters eeft het gebouw overi- ins verlaten, nadat de Itiroerpolitie de omsinge- voing tijdelijk had opgehe- staa en. De kathedraal werd es dagen geleden bezet. De resterende studenten vre zen dat met opheffing van de bezetting een einde komt aan de reeks protesten tegen de re gering. De politie heeft beloofd de bezetters niet te vervolgen. Gisteren probeerden vrouwen bloemen uit te delen onder de politiemannen die geregeld met traangas en charges in ac tie kwamen tegen duizenden mensen die hun solidariteit wilden betuigen met de stu denten. Tientallen nonnen hielden met roze bloemen in de hand en onder het zingen van hym- nes de wacht bij de kathedraal van Seoul om te voorkomen dat het complex door de politie wordt bestormd. „We doen dit om de studenten te bescher men." zei een van de nonnen temidden van de stenen die door de studenten waren opge tast om een charge van de po litie af te slaan. De studenten haalden hun barricaden voor de kerkportalen gisterochtend weg om kerkgangers toe te la- 'ten tot de zondagsmis. Minister van informatie Lee Woong-hee was naar de buurt van de kathedraal gekomen om polshoogte te nemen, maar hij moest vluchten toen hij werd herkend en belaagd. On derminister van binnenlandse zaken Lee Sang-hee, die even eens naar de opstand kwam kijken, werd geschopt en ge slagen, maar zijn leven werd gered door demonstranten die opriepen tot geweldloosheid. Volgens de Chosun Hbo, een gezaghebbend dagblad, hebben functionarissen gezegd dat de regering de invoering over weegt van de noodtoestand, waardoor politieke partijen zouden worden ontbonden, of zelfs van de staat van beleg. „De komende paar dagen zijn belangrijk. Als de situatie ver ergert, is de regering gedwon gen in te grijpen", aldus een regeringsfunctionaris. In ongeveer twintig steden in Zuid-Korea hebben de afgelo pen weken straatgevechten plaatsgevonden tussen voorna melijk studenten en oproerpo litie. De oppostie eist het aftre den van president Cbun doo Hwan en nieuwe verkiezin gen. De rellen verhevigden na de benoeming van Chuns vriend Roh Tae-Woo benoemd tot presidentskandidaat. Demonstrerende studenten zoeken een goed heenkomen, wanneer de schiet. oproerpolitie traangas af- FOTO: AP Ihirac ruziet net ambtenaren iver het 0 lakingsrecht (Van onze correspondent Bob van Huët) ic|ARIJS Een nieuwe rachtproef dreigt tussen de ring Chirac en de Franse itavaren. Bij diverse over- leidsdiensten zijn voor van werkonderbrekingen jkondigd uit protest tegen waf de bonden noemen „een itasting van het stakings- cht". |De acties zijn gericht tegen in haast door de Kamer nomen wetswijziging, stakende ambtena- dieper in hun portemon worden getroffen. Ook bij te werkonderbrekingen wil de regering voortaan een vol ledige werkdag van het salaris itw aftrekken vanwege „misbruik ,olo|van het stakingsrecht", dat de gis^ttaat onevenredig veel geld ou kosten. Het besluit van de Franse re- ;ering wordt gezien als een re- ra ctie op de slepende staking in loeihet binnenlands vliegverkeer. miPoor korte maar zeer vertra- mcliende werkonderbrekingen m van ontevreden verkeerslei- ap^ders is het vliegverkeer al prjwee maanden ernstig ontre- bepgeld. De verkeersleiders eisen 1 cc at premies in hun pensioen- in egeling worden opgenomen. dejDoor de korte duur van hun iy acties schieten de stakers er aart lelf heel weinig bij in. Daarte- vgenover hebben de nationale uchtvaartmaatschappijen Air oed France en Air Inter tot nu toe bijna 55 miljoen gulden verlies geleden. Met de nieuwe sta kingsregeling hoopt de rege ring de verkeersleiders en ook andere ambtenaren „meer verantwoordelijkheidsgevoel te geven". ADVERTENTIE FRANSE LES GEHAD, MIJN FIETS r„ONTVREEMD 0 ASSA veiligheidsslot. Goedgekeurd door de Stichting ART (vertegenwoordigd door ANWB. RAI.TBBS en IW TNO). In kombinat.e anJ met ASSA tietskabel, dubbel rdf verdubbel zo sterk Enkele honderden mensen herdachten gisteren met een litur gieviering en een manifestatie het bloedbad in Soweto, juni 1976. Na een toespraak door Herman Bode op het Malieveld, liep de stoet via het centrum van Den Haag naar de ambas sade van Zuid-Afrika aan de Wassenaarseweg. De rijkelijk aanwezige politie had het pand op tientallen meters afstand met dranghekken afgezet, om het ingooien van ruiten, zoals vorig jaar gebeurde, te voorkomen. De vreedzame herden king werd besloten met optredens van „Jan en Alleman" en „Mother of Spear". FOTO: CEES VERKERK (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Met een dave rende ovatie van ruim ze ven minuten heeft een buitengewoon congres van de Westduitse SPD gisteren afscheid genomen van Willy Brandt, die bij na 24 jaar het voorzitter schap heeft bekleed. Bij acclamatie werd hij voor zijn leven benoemd tot de eerste erevoorzitter van de 120 jaar oude Westduit se sociaaldemocratische partij. Vrijwel zonder te genstemmen werd vervol gens de 61-jarige Hans-Jo- chen Vogel tot Brandts opvolger benoemd. Brandt had voordien een bijna twee uur durende afscheidsre de gehouden. Hij gaf daarin toe dat hij fouten had ge maakt, maar weigerde zich in de rol te laten drukken van „zondebok-van-dienst". Kri tiek aan het adres van een aantal partijgenoten spaarde Brandt niet, maar hij uitte ook bewohdering en waardering. Brandt legde in zijn afscheids rede de nadruk op vijf hoofd punten waarvoor zijn partij zich dient in te spannen: vrij heid, verantwoording, bewe gingskracht, vrede en hoop. Vooral voor het bevechten van vrijheid voor meer dan een elite, maakte hij zich sterk. Brandt ging tekeer te gen het doemdenken in de partij, dat vooral voeding had gekregen door de serie verkie zingsnederlagen die de SPD tot voor kort moest slikken. Hij wees op de bemoedigende resultaten van de deelstaatver kiezingen van vorige maand in Hamburg en Rijnland-Palts. De scheidende voorzitter waarschuwde voor een op „ge- sundes Volksempfinden" afge stemde partijpolitieke koers. „Ons programma afstemmen op wat de mensen graag wil len horen: neen". Hij deed een beroep op partij genoten om hun krachten niet te verspillen aan onderling ge krakeel. De energie kan beter worden gericht op een terug keer in de regering. „Niet pas in de volgende eeuw maar reeds bij de eerstvolgende ge legenheid", zo luidde Brandts boodschap. Het Westen dient nu de kans te grijpen op een tweede fase in de Ontspanning tussen Oost en West, zo zei de 73-jarige ex-kanselier die West-Duitsland verzoende met Oost-Europa. Brandts opvolger Vogel staat nu voor de taak nieuw leven te blazen in de SPD, die onder meer veel concurrentie heeft te duchten van de Groenen. In zijn toespraak zei Vogel dat hij geen kant-en-klaar plan heeft Willy Brandt aan het einde van zijn politieke loopbaan in de SPD. Hij blijft actief op interna tionaal terrein. FOTO: AP voor nieuwe SPD-overwinnin- gen. Hij verklaarde dat er een onderzoek zal komen naar de oorzaak van de reeks verkie zingsnederlagen, die de partij leed, nadat ze in 1982 in Bonn de macht moest afstaan aan Helmut Kohl. Bij het onder zoek zal niemand ontzien wor den, aldus Vogel. LONDEN De Britse premier Margaret That cher is haar derde ambts termijn begonnen met de benoeming van een nieuw kabinet, dat wordt geken merkt door het vertrek van een van de laatste „li beralen", en de terugkeer van een minister die vier jaar geleden in verband met een schandaal moest aftreden. Op vier na zijn alle ministers van het vorige kabinet aange bleven. Opmerkelijk is het vertrek van Norman Tebbit, die de post van minister zon der portefeuille bekleedde. Tebbit heeft familieredenen aangevoerd voor zijn aftreden. Hij blijft overigens voorzitter van de Conservatieve partij. Cecil Parkinson, die Thatcher in 1983 als voorzitter van de Conservatieve partij haar su perzege bezorgde maar later wegens' een buitenechtelijke verhouding moest aftreden, komt terug in het kabinet. Hij vervangt Peter Walker als mi nister van energie. Walker, lid van de liberale vleugel van de conservatieve partij, werd „ge degradeerd" tot regionaal mi nister voor Wales. Ook lagerhuisvoorzitter John Biffen, die zich al jarenlang openlijk ergert aan Thatchers „verdeel-en-heers"beleid, is op moeten stappen. De andere vertrekkende ministers zijn Michael Joplin van landbouw, een adept van Thatcher maar weinig geliefd bij de boeren, en Lord Hailsham, de 79-jarige Lord Chancellor, oftewel mi nister van justitie, die met pensioen gaat. De belangrijk ste ministers bleven op hun oude post: Sir Geoffrey Howe op buitenlandse zaken; Nigel Lawson op financien; George Younger op defensie; en Dou glas Hurd op binnenlandse za ken. De ooit wegens een seks schandaal ontslagen Cecil Pari kinson Is door premier That cher teruggehaald in haar ka binet. FOTO: EPA FLIP jn... VAlbbCHIBsJ «Kaft IK EtViDE^K Wfcte. tEKib VOOT "tF" David Steel wil fusie met Owen LONDEN De leider van de Britse Liberale partij, David Steel, heeft gezegd dat hij voorstander is van een fusie met de Sociaal Democratische Partij (SDP) van David Owen. De twee partijen werken al sa men in de zogenoemde Allian tie, maar gezien het teleurstel lende verkiezingsresultaat van afgelopen donderdag lopen de Britse kiezers niet warm voor een groepering met twee af zonderlijke leiders. Steel acht daarom een volledige samen smelting gewenst. Owen heeft tot nu toe steeds geweigerd een fusie te overwegen. PARIJS Een Parijse rechtbank heeft een van de leidende figuren achter de extreemlinkse terreurgroep „Action Directe" Régis Schleicher veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens de moord op twee, politie-agenten. Schleichers medeverdachte Nicolas Half- en kreeg tien jaar cel. De jury bestond uit zeven rech ters. Een eerder proces tegen Schleicher wordt uigesteld, omdat de iury zich „ziek" meldde na dreigementen met wraakacties. Action Directe heeft tientallen bomaansla gen gepleegd, waarbij meer dere doden vielen. Kracht patser Moderne tech niek versus menselijke spierkracht. Dat was giste ren de strijd op het Lon- dense vlieg veld Heathrow. De 32-jarige Britse kracht patser David Gauder slaag de er in de hoog boven hem uit rijzen de Concorde in beweging te krijgen. Daar voor waren slechts een touwtje naar een van de wielstellen en een stel goed ontwikkelde spieren nodig. Met zijn krachtsinspan ning verdiende Gauder veel geld voor een goed doel. FOTO: AP Sikhs veroorzaken bloedbad: 24 doden DELHI In de Indiase hoofdstad New Delhi zijn het afgelopen weekeinde tenminste 24 personen gedood en 21 gewond bij bloe dige overvallen door extremistische sikhs. Onder de slachtoffers waren elf mensen die op een verjaardagsfeest werden neerge- maaid door sikhs met automatische wapens. Volgens de politie werden de overvallen door twee groepen uitgevoerd in de meer welvarende wijken in het zuiden van de stad. Hoeveel sikhs bij de overvallen waren betrokken is nog niet bekend. Bokassa in beroep tegen doodvonnis BANGUI De advocaten van ex-keizer Jean-Bedel Bokassa hebben beroep aangetekend tegen het doodvonnis, waartoe hun cliënt veroordeeld is wegens een reeks misdaden tijdens zijn dertienjarige jarig bewind in de vroegere Centraalafrikaanse Republiek. De advocaten van de 66-jarige Bokassa beroepen zich op de nieuwe grondwet van het land die bepaalt, dat een vroe ger staatshoofd alleen bij hoogverraad ter dood kan worden ver oordeeld. door Roger Simons Londen - Iedere mens heeft zijn eigen luchtje. Neem nu ons zweet. Biologen vertellen dat dit vocht bestaat uit 250 tot 300 verschillende reukverwekkende bestanddelen. Daarom ruikt het ook zo sterk. Maar alleen een speurhond kan de persoon van wie een bepaalde geurencombinatie afkomstig is, feilloos identificeren. Dat de mens dit zelf niet kan, is eigenlijk een wonder. De mens zelf neemt wel luchtjes waar, maar hij slaagt er meestal niet in deze ergens thuis te brengen. Maak u echter geen zorgen, want ook deze menselijke tekortkoming zal na verloop van tijd worden goedgemaakt door de voortuigang van wetenschap en techniek. Dr Barbara Sommerville, een biologe die research doet aan de universiteit van het Noordengelse Leeds, heeft namelijk het plan opgevat om in de toekomst zogeheten snuffelprints te maken. „Geef ons nog een jaar of vijf", zegt Barbara, „en dan lukt het wel. De tijd waarin vingerafdrukken de plaats zullen ruimen voor geurafdrukken, nadert met rasse schreden". Scotland Yard in Londen vindt de wetenschappelijke onderzoekingen omtrent menselijke geurtjes bijzonder belangrijk bij de bestrijding van de alsmaar toenemende misdadigheid. Maar tot het zo ver is, zal de Sterke Arm nog moeten vertrouwen op feoefende speurhonden. Iet onderscheidingsvermogen van zo'n hond is praktisch onfeilbaar. Hij herkent precies ieders luchtjes. Alleen identieke tweelingen kunnen zijn snuffelneus in de war brengen. Dit komt zegt dr Sommerville, die overigens ook dierenarts is, omdat de genetische samenstelling van de geurtjes die door tweelingen worden verspreid ook volkomen identiek is. Zij ruiken precies eender, zodat zelfs een bloedhond met zijn fijne neus niet met zekerheid kan uitmaken wie van beiden wie is. Het onderzoek van dr Sommerville komt er op neer, dat zij probeert een geschikte methode te vinden om menselijke luchtjes als het ware te fotograferen en er een soort snuffelprint van te maken. Afdrukken van dat soort zouden dan kunnen worden bewaard in een nationale snuffelbibliotheek. Telkens wanneer een misdaad is gepleegd, zal de politie zowel vinger- als geurafdrukken verzamelen. Wordt later een verdachte voorgeleid, dan zal de computer van Scotland Yard bliksemsnel onthullen of de nationale bibliotheek beschikt over enige documentatie betreffende zijn persoon. En als het geurtje van de snuffelprint overeenstemt met het dat luchtje dat in zijn kleren zit en dat op de plaats van het misdrijf is geroken, dan kan hij van het misdrijf worden beschuldigd, want persoonlijke stankjes liegen er niet om. Dr Sommerville doet momenteel proeven met okselzweet, afkomstig van vijftig vrijwilligers die zich geregeld wassen met reukloze zeep. In de holte onder hun armen houden zij telkens twaalf uur lang speciale doekjes bevestigd, die zij daarna, met zweet doordrenkt, zorgvuldig opbergen in plastic zakjes. Deze worden in een vrieskast gelegd tot iemand van de universiteit van Leeds ze komt ophalen. Desondanks maakt dr Sommerville er in haar laboratorium een frisse studie van. „Het is niet bepaald een klus die iedereen van ons zou willen klarenzegt ze, „maar ik vind dit soort researchwerk ontzettend boeiend. Het is ook de enige manier om snuffelprints te leren maken.'" Zal iemand die zich overvloedig besproeit met deodorants en parfum de snuffelafdrukken van de toekomst niet hopeloos doen mislukken? Wat die mogelijkheid betreft, is dr Sommerville erg optimistisch gestemd. „Het komt er alleen op aan zegt ze, „een machine uit te vinden die een duidelijk onderscheid maakt tussen kunstmatige geurtjes en de natuurlijke luchtjes, die eigen zijn aan de mens. Als we die apparatuur hebben, zijn snuffelprints even betrouwbaar als vingerafdrukken

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5