Studie financiering één grote chaos Vakantiekleding voor boulevard en museum yj, HUIS ■RAADk Weer spelbreker bij samenstellen menu's CONSUMENTENINFORMATIE EeidócSowuvnt Yanderbilt geeft naam aan nieuw parfum Groente en fruittip Versierde boterham" u< Vi:g, Badpakken hebben streepje voor ïpS11 BINNENLAND Files bij Schipholtunnel vallen mee SURINAAMS PROTEST rU'AiW-.-.. ï- ^-CC „HUIDIGE TOELAGES HADDEN GEHANDHAAFD MOETEN BLIJVEN' Fusie van drie banken van de baan MAANDAG 1SIUNI1987 PAGINA jj k De schatrijke Gloria Vanderbilt, achterkleindochter van de man die op zijn zestiende een soort veerdienst onderhield van Staten Island (zijn geboorteplaats) en New York en ten slotte stoomschepen bouwde en spoorwegen aanlegde, waardoor hij de rijkste man' van Amerika werd, heeft haar naam gegeven aan een nieuw parfum. Als zoveelste „affaire" van l'Oréal wordt „Selective Beauty International" half augustus op de markt gebracht. De prijs is zo vriendelijk dat het parfum en de eau de toilette voor iedereen toegankelijk is. Ze begint al met 19.95 als eau de toilette (tot 59.50). Het parfum in luxe vapo verstuiver kost 120,-. Franse chef parfumeur Bernard Chant gaf het een boventoon van een ruiker frisse bloemen, de middennoot is kruidig en houtachtig. De ondertoon: vanille. De Vanderbilts stammen oorspronkelijk uit Holland en komen al in 1648 in de registers van Delfzijl voor. Gloria's levensgeschiedenis laat Dynasty en Dallas verbleken. Haar naam is niet alleen verbonden met rijkdom, macht en kunst (ze speelde in Molnar's „De Zwaan"); ze schrijft, ontwerpt en zit vooraan bij internationale modeshows en premières. Kortom, ze leeft niet in de schaduw. De AVRO zal in 1988 een televisiefilm over haar leven uitzenden: „Little Gloria, happy at last". Want haar weg ging niet over rozen. TINY FRANCIS Museumpakje met getailleerd jasje. De stof is gabardine. In marine en chocoladebruin. Rok: ƒ119.- of 69.- (strak model). Jasje ca. 89.- (Foxy Fashion). foto: floor heijn Veel vakantieplezier hangt af van de kleren die we meene men. Belangrijk is: waar gaan we naar toe? Wordt het bewe gen in stappers- en swingers- kringen of gaan we met de tent op stap? Naar een exoti sche locatie? Of naar Renesse? Laten we uitgaan van een eiland met kokospalmen. Top in lingeriestijl komt hier, maar ook in Spanje van pas. Dus: kanten bustier (overdag met broek, ballonrok, bermu da) 's avonds met lange wijde katoenen rok of tricot plooi rok. Daarbij een katoenen blazer plus een katoenen vest en een polo in ribtricot Daar hebben we een set om van 's morgens acht tot 's nachts drie uur in te verschijnen. Hagelwit is hoogzomers, maar in zo'n set mag best een kleurtje of een streepje, een ruitje of een nopje. Al naar ei gen wens. Gaan we naar een duur hotel, dan vertalen we deze kleren in pure zijde met hier en daar een glitter. Afgezaagde uit drukking is „basispakket". Als nonchalant stadsmeisje in Florence of Bern komt een jasje met zijceintuurs in aan merking op bijpassende rok met plooien en steekzakken, beide in khaki-beige. Een en ander samen met een brode- rietop. tig en vrijetijdspak in bijr.a wit met grijsblauwe strepen voor de partner om samen de schilde rijen in het Uffizi (museum) in Florence te bekijken. Voor een avond in Venetië een khakibeige zouavebroek, ge scheiden door een breed elas tiek ceintuur van een kanten bloes met lange mouwen. Voor een autotocht naar het diepe zuiden is linnen goed en koel materiaal. Het mag er gekreukt uitzien, dus dat is mooi meegenomen. In katoen zijn er invloedjes van brode rie, borduur, kant, „ruffles" (ruches), want het is verstan dig als een „ui" (in laagjes over elkaar) op reis te gaan. Met koel weer vestje aan, breekt de zon door vestje uit. Wordt het heet, bloes op de achterbank en in strapless topje verder rijden. Wie meer dan vier kruisjes in haar paspoort als leeftijd heeft, kan goed uit de voeten met een marine/wit tweedelig pakje met bijvoorbeeld een geplisseerd schootje of met een jurk met verlaagde taille- lijn en bijpassende lange bla zer in marine/wit Is ook een geschikte outfit als basis om in ie eentje vakantie te vieren in het Caribisch gebied. In het gezelschap van een goed zit tend badpak natuurlijk. Maar Zomermode kun je ook samen volgen. dit geldt voor alle vakan tieoorden, behalve Alaska. Maar daarvoor is het in de vliegtuigen niet dringen. .Wachten, dromen, hopen, verlangen, het zijn de sleutel woorden voor een heerlijke tijd. Het wachten slaat op vliegtuigen, die te laat zijn, auto's die onderweg gerepa reerd moeten worden en trei nen die niet op de minuut ple- foto: floor heijn gen te rijden. Het slaat ook op de boten naar de Griekse ei landen, die altijd van een an dere pier vertrekken dan u werd verteld. Hoe het ook zij, in de juiste kleren voelt men zich bij pech minder gefrus treerd. Ze zijn een wezenlijke bijdrage tot het „uit zijn". Zorg dus op het juiste „spoor" te zitten. TINY FRANCIS Hoe vreemd het ook klinkt, het grote assortiment van de groenteman maakt het er op dit ogenblik niet eenvoudiger op om te kiezen. Het weer was in de afgelopen week ei genlijk de grootste spelbreker bij het samenstellen van me nu's. Bij temperaturen tussen 10 en 15 graden Celsius neemt de belangstelling voor een aantal groentesoorten merk baar af. Dit heeft wel weer tot gevolg dat de prijzen vaak aantrekkelijk zijn. Er is volop sla te koop voor 50 cent per krop. Ijsbergsla is meestal duurder, maar dit is op het ogenblik niet het geval. Een uitstekende gelegenheid om eens iets anders te proberen. Voor komkommers van ex portkwaliteit liggen de prijzen tussen 50 cent en ƒ1,- per stuk. De tomaten zijn niet duur; voor de ronde tomaten komt de gemiddelde prijs op 2,- per kilo en voor de vlees tomaten op 2,50. Radijs is goedkoop, namelijk 60 cent per bosje. De paprika's zijn in middels in prijs gedaald. De exportkwaliteit groen kos{ 3,- per pond, rood 3,30 per pond en geel 3,50 per pond. Een nieuwkomer in het assor timent is de tuinboon. Nog niet direct goedkoop, maar de kwaliteit is voortreffelijk. De prijs loopt uiteen van f 2,6 tot 3,55 per pond. Het bijbe horende bonenkruid kost 20 cent per takje. Bloemkool is er weer in alle maten en kwa liteitsklassen; ze kosten 1,50 tot 5,50 per stuk. Voor bos- peen schommelt de prijs rond ƒ2,25 per bos. Peultjes kun nen prima met worteltjes ge combineerd worden, de prijs komt op 1,80 per 100 gram. Bleekselderij kost 2,- per struik. Spitskool is verder in prijs gedaald, een kilo kost nu è0 cent, voor dezelfde prijs kan men ook kiezen voor Chinese kool. Er is volop spi nazie en de priis ligt tussen 75 cent en 1 gulden per kilo. Postelein is voor 90 cent per kilo te koop. Voor andijvie lo pen de prijzen nogal uiteen, dit wordt veroorzaakt door kwaliteitsverschillen. De prijs varieert van 60 cent tot 1,80 per kilo, Voor koolrabi betaalt men slechts 60 cent per stuk. De aubergines zijn ook nog steeds voordelig, namelijk 1,75 per stuk. Prei is stevig aan de prijs, een pond kost 5 I 6 gulden. Voor datzelfde be drag kan men ook Hollandse sperziebonen of snijbonen ko pen. Naast het Hollandse frui- tassortiment begint de import van perziken uit Frankrijk en kersen uit Griekenland op gang te komen. Beide fruit- soorten kosten 4,20 per pond. Dat we met brood meer kunnen doen dan er een sneetje kaj 83 worst of pindakaas van maken, wisten we eigenlijk al. Dea maar eens aan het brooddieet, de tosti en het broodje halfoi Sinds kort is er het boek „Versierde boterham", geschi door Toussie Salomonson, dat 100 recepten biedt om een - - «*jf een uitgebreide lunch, als hapje tussendoor, bij een voorgerec! *L of een zondagse brunch. De meeste recepten vinden hun oorsprong in Italië en Franj L, rijk. Het land van Marianne is bij uitstek het gebied vani v broodvariaties. Het stokbrood, de tartinette, de brioche eni r. i pan-bagnat zijn bij de vakantiegangers al bekend. Deze brooi fl soorten ziin alle in Nederland te koop, zij het iets anders vj samenstelling. Tartinettes (tartine is het Franse woord voor boterham) zijn r L kelijk versierde boterhammen, bruin of wit, zo uit de oven tafel. Makkelijk te maken, ideaal voor een warme zomerdag, J de tartinette met roomkaas, sinaasappel en rozijnen. Het bar •den n blik van de oven moet ingevet word" hen met boter. De beide afTI. den van vier sneden casinobrood worden ook besmeerd. Doe c vervolgens 200 gram roomkaas op en bestrooi ze met zout paprikapoeder. Verdeel twee eetlepels oranjemarmelade en zijnen over de tartinettes en garneer ze met een garaspte naasappelschil. Zet ze vervolgens acht minuten in een vi warmde over op stand 3. Een luchtig zacht broodie draagt de naam brioche. Zowel hartige als een zoete vulling maakt dit broodje heel biizor Het stokbrood behoeft geen introductie. In Frankrijk b brood („baguette") bedoeld om nog dezelfde dag te eten. B] het een dag liggen dan moet de consument van goeden hi komen om er nog zijn tanden in te kunnen zetten. Nedei ders willen hun brood kunnen bewaren. Dus de Nederl bakkers bedienen hen op hun wenken: een zaterdags gekt stokbrood kan zondag, vooral na even in de oven gelegd, een feest zijn. De pan-bagnat is voor wie al eens een bezoekje aan de Provei ce heeft gebracht een topper. De ronde gevulde broodje zi daar overal te koop. Zoals bij ons de snack-bar, vindt men het zuiden van la douce France de pan-bagnat stalletjes. Een voorbeeld: hol vier witte of bruine bolletjes uit, besmeer van binnen met kerriemayonaise en strooi er wat geraspte ka over. Breek in elk broodje voorzichtig een ei en strooi daar p» per en zout over. Verwarm de broodjes en kapjes in de oventi EC de eieren gepocheerd zijn. Ten slotte vinden de liefhebbers va r0< de Italiaanse panino, een hard gevuld broodje, ook wat hun gading in het boek. MIRJAM VAN ZUILE Toussie Salomonson: „Versierde boterham". Uitg. J.I Gottmer/H.J.W. Becht bv (Bloemendaal). Prijs: fzl$0. ■.ti e 1 oo oei in: F !tt Badpak 1987 wemelt van de stre Bovendien wint het met een paar neu lengten van de bikini. In de mode zit a Pr tijd een golfbeweging. De strepen vc ing gen de lijnen van het lichaam of staareii er haaks op. Smaller of breder, zodat op banen lijken, geven de strepen sneli effecten, vooral in de afrol-exemplara De belijning is meestal sportief met af" centen aan de zij- en ach strikjes of brede gekruiste banden op i rug. Daarnaast ziin er losse modellt met afneembare bandjes zodat de Camouflage strepen langs de natuurlijke llchaamslij- nen wat een tamelijk geraffineerd effect geeft. Links een groen/wit model, dat aan een markies doet den ken 39.-. Rechts een katoenen strapless badpak in rood/wit dat ook-aan een markies doet denken. foto: floor heijn go Naast tweekleurige blok-, markies- panelstrepen zijn er nog wat stippa wilde beesten en hier en daar een metrisch dessin, of een beetje tropi gewirwar van planten en bloemei Glanzende materialen hebben de voa TINY FRANC A •1 IA DRIEBERGEN De werk zaamheden in verband met de verbreding van de Schiphol tunnel hebben dit weekeinde niet tot grote verkeersopstop pingen geleid. Zaterdagoch tend moest het verkeer van Amsterdam naar Den Haag tussen half tien en elf uur aan sluiten in een file van 3 kilo meter. Gistermiddag bereikte de file korte tijd een lengte van slechts een halve kilome ter, maar verder kon het ver keer vrij moeiteloos door de westbuis rijden. Dit weekeinde was het de eer ste keer dat de oostbuis werd afgesloten voor het verkeer richting Amsterdam, dat zich nu met het tegemoetkomende verkeer over vier rijstroken door de westbuis moest wur men. De komende weekeinden gaat de oostbuis ook dicht voor het verkeer terwijl tijdens de bouwvak de buis permant ge- Ook passen en meten bij het klaverblad Badhoevedorp als sloten wordt. gevolg van de werkzaamheden bij de Schipholtunnel. foto: anp DEN HAAG Een aantal functionarissen van de Surinaamse ambassade in Nederland is on langs onheus behandeld door de politie op Schiphol. Dit staat in een nota, die de Neder landse zaakgelastigde in Suriname in ontvangst heeft genomen op het ministerie van buiten landse zaken in Paramaribo. De Surinaamse re gering vraagt om opheldering, aldus de nota. Een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag verklaarde desge vraagd dat de zaak in onderzoek is. Volgens de nota is de tijdelijk zaakgelastigde van Suriname in Den Haag, R. Antonius, op 24 mei door twee leden van de luchthavenpolitie staande gehou den en ondanks duidelijke legitimatie grondig gefouilleerd. Ook zou zijn geprobeerd de diplo matieke post te openen. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER f Het hoeft heeft er meh mee te maken Het is 1 het hert iet spreekt en sinds ik mphanóehjhe H 3 vuze onthooft ben heb ih een hert ran steen 1 v \JK ben de joffer ionder hop en niemand anders1 f ■T'"- M BiftnoiJullie tullen luldagliiht met meer Hen 1 (c) Standaard Uitgcverl)AVav®ry Production* LEIDEN De studiefinan ciering is een rommeltje. Sinds minister Deetman (On derwijs) het stelsel verander de, weten veel studenten niet meer waar ze aan toe zijn. Ze hebben vaak niet meer ge noeg om van te leven, omdat de Directie Studiefinancie ring in Groningen niet in staat is wijzigende omstan digheden van studenten ade quaat te verwerken. Daar door liggen er momenteel on geveer 50.000 gegevens op verwerking te wachten. Met als gevolg dat studenten die bijvoorbeeld vakantiewerk hebben gedaan, maar daar al lang weer mee zijn gestopt, nog steeds worden aange merkt als studenten die een inkomen hebben. En dus geen of veel minder toelage krijgen. „Veel studenten komen door de chaos bij de Centrale Di rectie Studiefinanciering in Groningen in de knel", Zegt de sutdentendecaan André Smits van de Leidse univer siteit dan ook. „Als de hoogte van de studietoelage niet dui delijk is, legt Studiefinancie ring gewoon het risico bij de student. Zolang het nieuwe systeem niet goed werkt, hadden de huidige toelages gehandhaafd moeten blij ven". Volgens velen is de nieuwe studiefinanciering onder gro te politieke druk tot stand ge komen en volgens decaan Smits zijn de dienst studiefi nanciering en de studenten het slachtoffer. De studen tendecanen worden het laat ste jaar overstelpt met vragen over de studiefinanciering. Gemiddeld komen er hon derd studenten per week bij de decanen langs voor een gesprek; de afgelopen drie weken waren dat er zelfs vijfhonderd. Bij het studen tendecanaat was het zelfs no dig een extra voorlichter aan te stellen. In het nieuwe stelsel krijgen alle studenten een basisbeurs. Voor uitwonende studenten bedraagt deze beurs ongeveer 600 per maand. Afhankelijk van het inkomen wordt er een aanvullende beurs ver strekt. Volgens decaan Smits komen de meeste problemen voor bij studenten met een aanvullende beurs. Computer Smits: „Een student met een basisbeurs mag een beperkt bedrag bijverdienen. Ais ze nu deze bijverdienste aan Groningen opgeven, is de computer technisch niet in staat de gegevens goed te verwerken. Dit leidt ertoe dat zelfs bij een kleine bijver dienste de computer een uit draai met „inkomen onbe kend, studietoelage 0" geeft. In zo'n geval krijgt de stu dent dus geen uitbetaling. Een student die een partner heeft, ondergaat hetzelfde lot". Hoewel deze problemen al maanden spelen, zijn er nu pas formulieren beschikbaar waarop studenten hun inko menssituatie kunnen uitleg gen. Deze formulieren bevat ten volgens Smits echter on duidelijke vragen. De decaan schat aat er duizenden stu denten zijn die zo'n compute ruitdraai hebben gekregen. De procedure om deze fout te herstellen duurt zo lang dat studenten maanden zonder geld komen te zitten. Een andere groep studenten die door de snelle invoering van het nieuwe stelsel in de problemen komt, zijn de kin deren met gescheiden of on vindbare ouders. Smits: „Met een aanvullende financiering op de basisbeurs ontvingen deze studenten een voorschot van 820 per maand. Als nu één van de ouders onvind baar is, gaat de computer er van uit dat deze ouder inko men heeft. De student krijgt dan nog maar de basisbeurs ■uitgekeerd. Van dat bedrag moet hij dan nog het te veel ontvangen voorschot (de aan vullende financiering) in de afgelopen periode terugbeta len. Zo komt het voor dat de student van een basisbeurs van 600 per maand nog ruim 200 moet terugbetalen, zodat hij maar 400 over houdt. Terwijl een uitwonen de student toch wel zo'n 1000 nodig heeft om van te leven. Opsporing door de overheid van onvindbare ou ders kost tijd en biedt niet meteen soulaas voor dit pro bleem". Echtscheiding Kinderen van gescheiden ou ders krijgen in het nieuwe stelsel eerder problemen met hun beurs, omdat in het oude systeem de studietoelage werd bepaald door de hoogte van de alimentatie. Nu wordt naar het inkomen van de ou ders gekeken. Dat kan sinds de echtscheiding, soms vele jaren geleden, veel hoger zijn geworden door toename van het salaris. Ook het beleid rond de zogenaamde weige rachtigheidsprocedure wordt harder. In geval van een langdurig verstoorde, niet herstelbare relatie tussen ou der en kind, kunnen studen ten in aanmerking komen voor een beurs met aanvul lende financiering. Deze los- kopeling van het onderhoud door de ouders wordt moeilij ker. De Leidse decaan Smits be pleit dan ook een ruimhartig beleid voor alle studenten, die een voorschot hebben ontvangen. De terugbetaling van te veel ontvangen voor schotten moet worden opge schort. Smits: „Een korting van ƒ200 op een basisbeurs van 600 is niet op te bren gen. De terugbetaling is op zich meestal terecht, maar de manier waarop dit gebeurt niet. Soms wordt ook ten on rechte gekort. Rond dertig procent van de studenten heeft min of meer met terug betaling van voorschotten te maken". Oorzaak van de problemen is de snelle invoering van de nieuwe studiefinanciering. Smits is van mening dat het computersysteem al definitie ve beslissingen moet nemen, terwijl het daar nog lang niet aan toe is: „Afgelopen jaar is getest of de computer veran deringen kan verwerken. Dat is niet het geval. Daar door zijn die 50.000 gegevens blijven liggen, die niet in het toewijzen van de beurzen in mei zijn verwerkt. Dat kun nen ingrijpende veranderin gen zijn zoals gezinsuitbrei ding of een partner van een student die werkloos is ge worden. Een groot deel van de toewijzingen is derhalve op basis van onjuiste gege vens gebaseerd". FRANK DE KLERK Politie houdt enquete onder treinreizigers UTRECHT Veel treinreizigers die vanochtend rond half acht op het station van Utrecht instapten, kregen een vragenlijst van de gemeente- en spoorwegpolitie in handen geduwd. Op deze ongewone manier hoopt de politie erachter te komen wie vorige week donderdag nepbommen in de treinen hebben geplaatst op onder meer het traject Utrecht-Den Haag. Daar werden plastic zakken aagetroffen waarmee leden van een nog onbekende Mo lukse organisatie wilden herinneren aan en protesteren tegen de bestorming tien jaar geleden van de gekaapte trein bij Wijster. PRINS CLAUS: Biotechnologie vergroot kloof tussen rijk en an AMSTERDAM De ont» kelingen in de biotechnolo ,s vergroten de technolc kloof tussen de rijke lam de Derde Wereld. De Derde-Wereldlanden den veel meer kans moell" krijgen te profiteren van D1 vooruitgang in de biotechnol# tie. Als erevoorzitter van tichting Biowetenschapj en de Maatschappij wees pn^ Claus gisteren aan het be van het vierde Europese cc"1 gres over biotechnologie inP* RAI zijn toehoorders op de*3 gevolgen van de in ontwik!B( ling zijnde technieken, waaii gebruik wordt gemaakt micro-organismen voor produktie van allerlei goed DEN HAAG De voorga men fusie tussen de Algenx Spaarbank voor Nederia (ASN in Den Haag, de 0 trale Volksbank (CVB) Utrecht en de Hollan Koopmansbank in Amsterd gaat niet door. De voordelen waarop bij eerste stappen was geho bleken zich niet in de vi wachte omvang te hebt voorgedaan. Of alle geda transacties worden terug? draaid moet nog worden sproken. Als de fusie wel doorgegaan zou een bankori nisatie met meer dan 600 n personeel en een balanstot boven de 2,5 miljard zijn o staan. HBO-raad: bezuinigen bij opleidingen voor leraren, fysiotherapi een overcapaciteit. Door to DEN HAAG De HBO-raad, het overkoepelend orgaan voor instellingen voor hoger beroepsonderwijs, heeft minis ter Deetman geadviseerd en kele opleidingssoorten in het hbo in te krimpen om elders het aantal opleidingen te kun nen uitbreiden. De capaciteit van de lerarenopleidingen moet met 30 procent worden teruggebracht en acht van de 16 fysiotherapie-opleidingen moeten verdwijnen. Ook zal het aantal kunstacademies verminderd moeten worden. HBO-voorzitter Gevers liet gisteren voor de AVRO-radio weten dat het hier opleidingen betreft, waarbij sprake is van te besparen komt geld vrij' de capaciteit van technolc sche en informatica-opleidi gen uit te breiden. Geve „Wij willen met deze bezuii gingsvoorstellen aantonen het hoger onderwijs zeer in staat is zelf aan te ge« welke richting het op gaan".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4