Fundamentelere discussie tussen katholieken noodzakelijk Paus neemt roerend afscheid LOFZANG OVERSTUGT KERKMUREN Ccidóc (EWtcw kerk wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINÏË" CckbcGomant PROF. GROOT WASSINK OP CONTACTDAG CRK: Gereformeerde Kerken voorwaardelijk bereid tot gesprek met NG-kerk beroepingen PRIESTER ROERMOND BEARGUMENTEERT OFFICIËLE RK-VISIE INZAKE EUTHANASIE Aanzet tot nationale verzoening in Polei Koud. MAANDAG 15 JUNI 1987 PAGINA: Voormalig EO-directeur wil mediacongres in Moskou UTRECHT Voormalig EO-directeur drs. L.P. Dorenbos wil samen met de' Amerikaanse evangelische organisatie The Na tional Religious Broadcasters (NRB) een mediaconferentie in Moskou organiseren. „Wij geloven dat deze chistelijke media- conferentie geheel in het „glasnostbeleid" van Gorbatsjov past, aldus Dorenbos. Hij zei dit tijdens de EO-Familiedag, bij zijn officieel afscheid als directeur van de EO. „We gaan naar een vergelijkbare situatie als tijdens de Tweede Wereldoorlog. De joodse kinderen worden onder politiebegeleiding naar school gebracht, de ongeboren kinderen zijn niet veilig meer en de kleuters -worden door sadistische mensen misbruikt." Er waren achttienduizend mensen naar Utrecht gekomen om de EO-fa- miliedag mee te maken. Reli-imperium PTL vraagt surséance aan FORT MILL Het evangelisch imperium PTL (Praise The Lord) wil hangende een reorganisatie bescherming tegen schuldeisers aanvragen krachtens paragraaf 11 van de Ameri kaanse faillissementswet. PTL staat bij 1.400 schuldeisers voor 70 miljoen dollar in het krijt. Door een beroep te doen op para graaf 11 kan PTL uitstel van betaling krijgen terwijl financieel orde op zaken wordt gesteld. Ook de Amerikaanse overheid staat bij PTL op de stoep. Het ministerie van justitie, de belas-k tingdienst en de posterijen stellen een onderzoek in naar de te levisie-kerk. De ontslagen direkteur Jimmy Bakker heeft ge zegd opnieuw een electronische kerk te willen beginnen, als hij niet mag terugkeren in zijn imperium. Gelovigen geloven het ongelooflijkste UTRECHT De Stich ting Contact Rooms Ka tholieken (C.R.K) wil dat de discussie binnen de katholieke gemeenschap die in geloof en moraal zo verdeeld is op een fundamentelere wijze wordt gevoerd. Veel vernieuwingsgezinde katholieken staan open voor de waarden van de gesecula riseerde cultuur, maar geven zich onvoldoende rekenschap van de kenmerken daarvan. In het spreken van het ker kelijk leergezag is een be zorgdheid om een een werke lijke problematiek aanwezig die helaas in de binnenker kelijke discussies soms ont aardt in tegenstellingen op bijkans sectarisch niveau. Dit stelde de Twentse hoogle raar prof. J. Groot Wassink zaterdag in zijn openingstoe spraak op de tweede landelij ke contactdag van de C.R.K in de Vechtsebanen te Utrecht. De C.R.K -dag fun geert als kristallisatiepunt voor katholieke organisaties en individuele katholieken van meer behoudende signa tuur. Groot Wassink wees op de kwalijke aspecten van de ge seculariseerde cultuur waar- ergaa schappelijking en individua lisme hebben bijgedragen. „Van voorzichtige en be scheiden deelnemers aan de schepping zijn mensen ge worden tot eigen onderne mers en uitbuiters van de schepping, aldus de hoogle raar. Hij meende dat de binnen kerkelijke discussies soms meer gericht zijn op belangen van mensen in een verwende westerse samenleving dan op de morele aspecten van nieu we ontwikkelingen. Hij meende dat de kerk daarom met recht uiterst bezorgd is over de huidige secularisatie- uitwassen. Groot Wassink stelde verder dat niet weinigen in de ka tholieke kerk van Nederland veranderingen en vernieu wingen voorstaan die óf de wezenlijke structuur van ge loof en moraal aantasten óf door te grote veranderings snelheid zich niet verdragen met de structuur van de kerk. Hij meende dat het zaak is goede normen die in de traditie hun behoedende waarde hebben bewezen niet te snel overboord te zetten maar feitelijke ontwikkelin gen in het licht van deze nor men te beoordelen. In een gesprek met journalis ten zei de hoogleraar dat de CRK niet wil polariseren. De uitnodiging om op de dag van de Acht mei-beweging in Zwolle te ziin had hij, hoewel die aanvankelijk was toege zegd, toch afgewezen omdat het hier te zeer zou gaan om een manifestatie die niet ver enigbaar is met de doelstel lingen van de C.R.K. Gewe zen werd op het feit dat ook binnen de Acht mei-Bewe ging woordvoerders te vin den zijn die de zorgen over de aantasting van de natuur en op het vlak van de mani pulatie in de genetica van harte met hem delen. De hoogleraar betreurde verder het dat niet meer katholieke intellectuelen van belangstel ling voor de activiteiten van de CRK blijk gaven. Christelijk gezin Het thema van de dag was gewijd aan de grondslagen van het christelijk gezin. Kardinaal Simonis, die zelf via secretaris-generaal Van Munster van de kerkprovin cie een aanbod voor een voordracht had gedaan, hield een uitvoerig betoog over het zijns inziens bedreigde chris telijke gezin. Daarin baseerde hij zich uitvoerig op de conci lietekst Familiaris Consortio („De gemeenschap van het Inzet: Jhr. Floris van Kessenich: communie ge weigerd F0T0. .t ST)CHT gezin"), op uitspraken van paus Johannes Paulus II en op het werk van de Utrecht se zenuwarts jhr. dr. A. van der Does de Willebois. De kardinaal constateerde dat in het huidige levensge voel een diep verzet bestaat tegen een „voorgegeven" orde in de natuur die in feite neerkomt op een afwending van de levende God. „Binnen het christelijk gezin herstelt de liefde van de Verlosser de mens en het mensenpaar in zijn oorspronkelijke glorie." „Het christelijk gezin is een school van meer volmaakte en rijkere menselijkheid", zo luidden een aantal uitspra ken van de kardinaal. Hij riep op tot een pro-life- oecumene en stelde de refor matorische christenen die in dit opzicht veel actiever zijn aan de katholieken ten voor beeld. Hij wees er op dat de abortuskwestie „geen gepas seerd station" is, zoals een CDA-woord voerder het on langs had betiteld. Ook de Utrechtse psychiater Van der Does de Willebois hield een lofrede op het ge zin. De tekst van zijn voor dracht werd voorgelezen door zijn oudste zoon omdat de auteur kort geleden ern stig ziek is geworden. Hij stelde dat het moderne gezin met zijn geborgenheid en centrale plaats voor de op voeding van kinderen zoals wij dat nu kennen nog geen twee eeuwen oud is. Hij he kelde de desintegratie die ge zinnen uiteenscheurt en zich volgens hem in de hele sa menleving openbaart als ge volg van het nog steeds op rukkende individualisme. Hij meende dat alle alternatieve samenlevingsvormen het tot nu glansrijk hebben moeten afleggen tegen het gezin. Homo's De dag was begonnen met het bidden van het eerste deel van het Rozenkransge bed door de anti-abortuspater Koopman en werd besloten met een plechtige eucharis tieviering met latijnse zang waarin de kardinaal voor ging, daarbij geassisteerd door 28 priesters. Voor het begin van de viering werd een verklaring voorgelezen waarin werd gezegd dat de communie niet zou worden uitgereikt aan homo's die daarvan een manifestatie ten eigen bate wilden maken. Ordewachters, gerecruteerd uit leden van de Werkgroep Katholieke Jongeren, assis teerden vervolgens bij de communie-uitreiking en ver boden het fotografen opna men te maken. Noemens waardige incidenten deden zich niet voor. Aan jhr. Floris van Kessenich die zich door middel van een roze drie hoek als homo kenbaar maakte, werd de communie geweigerd. De schattingen van het aan tal mensen dat de 36.000 gul den kostende manifestatie bijwoonde varieerden van ruim tweeduizend tot 3400. PAUL VAN VELTHOVEN LEUSDEN De Gerefor meerde Kerken in Nederland zijn onder voorwaarden be reid het gesprek te hervatten met de Nederduitse Gerefor meerde Kerk in Zuid-Afrika. De blanke NG-Kerk had hier begin dit jaar om gevraagd, nadat ze zelf in november 1978 het contact met de Gere formeerde Kerken uit leer stellige motieven had verbro ken. Voorwaarde voor een gesprek is dat de NG-Kerk duidelijk maakt hoe ze tegenover de voorwaarden staat die de We reldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) heeft verbonden aan de terugkeer van de NG- Kerk binnen de bond, aldus dr. A. Kruyswijk, secretaris van de deputaten oecumene buitenland. Nadat de NG- Kerk een aantal iaar geleden weigerde de verklaring van de WARC te onderschrijven dat apartheid ketterij is, werd ze geschorst als lid. De voorwaarden voor ophef fing van de schorsing zijn: zwarte christenen niet langer uitsluiten van kerkdiensten en avondmaal, in woord en daad steun verlenen aan slachtoffers van apartheid, ondubbelzinnige afwijzing van de apartheid en inzet voor de ontmanteling daar van. „Ik verwacht niet dat de NG-kerk hier positief tegen over staat", aldus Kruyswijk, „en ik verwacht dus ook niet dat het gesprek doorgaat". De gereformeerden willen niet alleen dat de blanke NG- kerk de apartheid niet langer theologisch ondersteunt dit werd gedaan in een vorig jaar aanvaard rapport van de NG- kerk maar ook dat ze het verzet tegen de apartheid theologisch onderbouwt. WARSCHAU Uitgewuifd en nagestaard door vele hon derdduizenden mensen uit de Poolse hoofdstad heeft Jan Pawel II gisteren zijn vader land weer verlaten. Op het militaire vliegveld van War schau werd hij uitgeleide ge daan door president Jaruzels- ki en kardinaal Glemp. Tevo ren had de paus nog een kort onderhoud gehad met het Poolse staatshoofd. Kort voor zijn vertrek heeft Jan Pawel II in een toespraak tot de Poolse bisschoppen ge zegd dat het Vaticaan wil overwegen officiële diploma tieke betrekkingen met Polen aan te knopen, doch dat „dit geloofwaardig gemaakt moet worden voor de natie en de kerk en in zekere zin ook voor de hele internationale gemeenschap". De laatste dag van ziin ver blijf in Polen begon de paus met een bezoek aan de Stanis las Kostka-parochie waar zich het graf van de in november 1984 vermoorde Solidarnosc- priester Jerzy Popieluszko be vindt. De avond tevoren had de militie de wijk waarin de Kostka-parochie ligt herme tisch afgesloten. Desondanks waren enkele tienduizenden mensen rond de kerk verza meld. Jan Pawel II legde bloemen bij het graf en bad er enkele ogenblikken. Vervol gens sprak hij een paar minu ten met de ouders van de ver moorde priester. De militie macht die vrijdag in Gdansk was samengetrokken is in de loop van zaterdag naar War schau overgebracht. Gisterochtend vond in het door de militie zwaar bewaak te centrum van de Poolse hoofdstad een liturgische plechtigheid plaats waaraan naar schatting 1.000.000 men sen deelnamen. Tijdens de mis werd de in Dachau omge komen bisschop Jan Kozal za- ligverklaard. De mis en de aansluitende processie vormden een triom fantelijk sluitstuk van het Eucharistisch Congres dat op Tweede Pinksterdag door de paus was geopend. Het was te vens het laatste publieke op treden van de paus voor zijn vertrek naar Rome. Ook op de laatste dag van zijn verblijf in Polen heeft Jan Pawel II zowel over de men senrechten als over verzoe ning van de natie gesproken. Verrassend was zijn medede ling dat het Vaticaan over weegt diplomatieke betrek kingen met Polen aan te kno pen. Hiermee zou de Heilige Stoel ingaan op een reeds lang bestaande wens van de Poolse regering. Generaal Jaruzelski hoopt door een diplomatieke uitwisseling met het Vaticaan het internationale aanzien van Polen dat met de afkon diging van de staat van beleg in december 1981 ernstijg heeft geleden weer op te vij zelen. De woordvoerder van het Poolse episcopaat, Orszu- lik, heeft gisteren bevestigd, dat „twee hoge partijleden" zaterdagavond hun ongerust heid hebben uitgesproken over de wijze waarop Jan Pa wel II zich achter Solidarnosc heeft opgesteld. Het Poolse episcopaat heeft er in een re actie echter op gewezen dat de paus slechts de sociale leer van de kerk heeft uiteenge zet Het derde bezoek dat Jan Pa wel II aan zijn vaderland heeft gebracht is minder on stuimig verlopen dan de eer ste twee pelgrimstochten door Polen. Weliswaar werden de plechtigheden die de paus leidde door meer mensen be zocht dan in 1979 en 1983 men schat dat het er nu tien miljoen waren maar er heerste nu een stemming van gelatenheid. In die sfeer heeft Warschau gisteren ook af scheid genomen van de „grootste zoon van Polen". Tijdens zijn zevendaags ver blijf in zijn vaderland hebben de Polen hem hun aanhanke lijkheid en trouw getoond. Maar bij zijn vertrek zijn de mensen op straat niet in hui len uitgebarsten, zoals vier jaar geleden in Krakau. LEO VAN VLIJMEN Ntdiriindtv Hvrfonndc Keek Beroepen: te Winterswijk H. Altelaar te Applngedam; te Staphorst G.J. Gardenier, kandidaat te Zwarte- meer. Benoemd tot algemeen se cretaris Bijbei Medisch Zendingsge meenschap, full-time, W.J. Bouw te Oud-Loosdrecht, part-time die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Benoemd tot predikant voor de evangelisatie-arbeid in de classis 's- Gravenhage dr. P. Schelling te Al melo. LEIDEN Een beargumen- tering van het officiële ka tholieke standpunt inzake euthanasie met voorstellen tot het invoeren van nieuwe begrippen. Zo kan het proef schrift worden gekarakteri seerd waarop de Venlose ka pelaan W.J. Eijk vandaag in Leiden promoveert. De priester, die na zijn art sexamen in 1978 in het semi narie Rolduc van mgr. Gijsen theologie studeerde, behan delt de geschiedenis van het begrip euthanasie, met name in de katholieke traditie. Vanuit het natuurlijk-theolo gisch denken komt hij tot de overtuiging dat de mens het leven niet opzettelijk mag beëindigen omdat het leven een waarde in zichzelf heeft Bovendien is het leven een gave Gods, waardoor de mens niet de meester van het eigen leven is. Als derde ar gument tegen opzettelijke be ëindiging van het leven noemt Eijk de katholieke overtuiging dat euthanasie feitelijk het weigeren is om zich volkomen toe te ver trouwen aan de liefde van Gods ontferming („meester- ven met Christus"). Eijk stelt voor om niet meer te spreken over actieve en passieve euthanasie. Om on derscheid te maken tussen opzettelijke en onopzettelijke verkorting van het leven bij weigering van medische be handeling introduceert hij de begrippen „proportionele en improportionele middelen". Uitsluitend bij weigering van proportionele middelen dat zijn middelen die niet een te grote belasting zijn voor de betrokkene spreekt Eijk van euthanasie. Als voorbeeld van wat hij be doelt met een proportioneel middel noemt hij de toedie ning van anti-biotica bij een longontsteking; het ampute ren van het onderlijf ter voorkoming van kanker in de rest van het lichaam is een improportioneel middel. Bij toepassing van deze be grippen is er geen strikt ethisch onderscheid tussen wat wordt genoemd actieve en passieve euthanasie. Eijk promoveert bij de hoog leraren A.M. Luijendijk-Els- hout en H.M. Dupuis. HAARLEM De formele oecumene tussen Rome en Reformatie mag dan in een adem pauze zitten, de kerkmuzikale ontmoeting gaat gewoon door. Ruim elfhonderd voornamelijk reformatori sche kerkmuziekliefhebbers waren zaterdag naar Haarlem gekomen om op de dertiende Liedboekdag te zingen. Tussen de massale re formatorische gemeentezang door klonk gre goriaans van het koor van de kathedrale St. Bavo in Haarlem en samen werd geoefend met een onberijmd zingen in meerstemmige zetting. Eigenlijk is die muzikale vorm van oecumene de slechtste niet; bij het zingen worden men sen er zich bewust van dat „God troont op de lofzangen" en wie op die hoogte zingt, vergeet de moeizame confrontatie tussen kerken en mensen. Zo kon het gebeuren dat al die pro testanten applaudiseerden voor de Vlaamse priester Ignace de Sutter, die ook in protes tants Nederland bekend is wegens zijn kerk muzikale activiteiten. De Sutter was in Haar lem aanwezig en kreeg applaus toen bekend werd gemaakt dat hij juist zijn vijftigjarig priesterschap vierde. De Liedboekdag is een initiatief van de her vormd-gereformeerde Commissie voor de Kerkmuziek. Het begin lag destijds bij de ver schijning van het Liedboek voor de Kerken, de bundel liederen die bij een groot deel van het protestants kerkvolk in gebruik is. Aan vankelijk lag het accent op het vertrouwd ra ken met wat het Liedboek voor nieuws had te bieden aan tekst en melodie, de laatste jaren komen er verschillende speciale onderwerpen min of meer uitgebreid aan de orde. Voorzitter Reinoud Egberts introduceerde za terdag het onberijma zingen als onderwerp van deze Liedboekdag. De strofische vorm heeft haar grote waarde bewezen in de loop der eeuwen, maar kan het ook anders? In de liturgische praktijk blijkt regelmatig de be hoefte aan andere vormen, waarbij het onbe rijmde lied de hoofdrol speelt. Jan Valkestijn met zijn Haarlems kathedrale koor heeft erva ring, schrijft zelf muziek met onberijmde tek sten en er was nu alle kans eens uit te probe ren of andere vormen van gemeentezang kans van slagen hebben. Die oriëntatie is van belang: er is sprake van een „Liedboek 2000"; de uitgave van een her zien Liedboek voor de Kerken. En hoewel het Liedboek een mijlpaal is in de geschiedenis van de protestantse liedbundels, blijkt dat in de gemeente behoefte is aan een gevarieerder patroon van muzikale vormen en teksten. Is het onberijmde lied een vorm die voor een brede toepassing haalbaar is? Behalve het werken aan wat komt, bij wijze van spreken oefenen voor het Liedboek 2000, kwam de traditie ook aan de orde. Logisch, want wie zonder de eigen geschiedenis wil le ven, heeft geen toekomst. Dr. Bernard Smilde, hymnoloog uit Leeeuwarden, vroeg aandacht voor Nederlandse dichters die de afgelopen tijd aandacht kregen via herdenkingen: Von del, Revius en Camphuysen. Hun erfenis is ook voor vandaag van meer belang dan we vaak denken. Zo bleek opnieuw op de Liedboekdag hoe in het kerklied de gelovigen van het verleden en van de toekomst bij elkaar komen en hoe de lofzang mensen van vandaag over de kerk muren heen met elkaar verbindt, in het besef dat „God Zijn troon wil stichten op de lof zang" (psalm 22). LUTSEN KOOISTRA ANDERS dan elders in de wereld zijn in Polen pausbezAl*1 ken blijkbaar nog niet aan slijtage onderhevig. De schatti gen waren dat een op de vier Polen in totaal betekent negen miljoen aan een van de massale plechtigheden deelnemen. Het zijn er om en nabij de tien miljoen gewi den. Op zijn eigen landgenoten kan de paus in elk geval blind varen. OOMS imshi :ht ter in g lf ja- ikle is h' J! Eer bij ja lus» :h oelo rd.dii en ja; De Poolse gelovigen hebben de vaak moeizame tocht nj Krakau, Sczcecin, Gdansk, Czestochowa, Lodz en Warscl ondernomen om „er bij te zijn" en om op deze wijze macht van de massa te demonstreren. In aanwezigheid v hun „grote landgenoot" konden ze zich weer even één vo len, verenigd in het geloof en in het verlangen naar vrij Uit een aan de vooravond van het pausbezoek gehoi enquête bleek dat ruim tachtig procent van de ondei den op een verbetering van de verhouding tussen kerk staat rekende en dat zeventig procent van mening was het optreden van de paus zou bijdragen tot het oplossen de interne conflicten in Polen. Welnu, een dag nadat de weer naar Rome is teruggekeerd is het duidelijk dat verwachtingen althans op korte termijn niet zullen uitk EVENMIN is gebeurd wat Lech Walesa en zestig oven )EN gend intellectuelen kort voor de aankomst van de paus A hu Polen in een manifest hebben vastgelegd. De onderteken» in v onder wie een persoonlijke vriend van de paus, Jerzy 1 roort rowicz, en de voormalige rector van de universiteit van Wjn de schau Henryk Samsonowicz spraken de hoop uit, dat renti) hannes Paulus II een impuls zou geven voor de oplossing v eel i de wezenlijke problemen in Polen op basis van de overti pen. ging, dat het Poolse volk recht heeft op onafhankelijkhei tfter democratie, vrijheid en op een maatschappijvorm die het zi Ussei kan kiezen. èrs. DaT het derde bezoek van Johannes Paulus II aan zijn i uvaj derland met dergelijke verwachtingen gepaard ging h« h een begrijpelijke reden. De Polen zijn in 1987 niet meer ongr overmoedig als tijdens het eerste pausbezoek in 1979 en «ocl zitten niet meer zo diep in de put als tijdens de „troostre srd 1 van de paus in 1983, toen de staat van beleg nog van krac was. )rgZi at De stemming van de Poolse bevolking moet momenti '°°rl eerder als gedemoraliseerd en apathisch worden beschreve Het is derhalve logisch dat veel katholieke intellectuel oorz juist in dit opzicht op een bevrijdend woord van de pafcscu: hoopten. Ongetwijfeld heeft de paus, die dit keer ongetv» en 1 feld alle teksten van al zijn 28 preken en toespraken hoo| persoonlijk heeft geschreven, dit ook geprobeerd. Naar bei zijden. Hij heeft zowel de regeerders als de geregeerden aa gesproken. De Poolse arbeiders heeft hij op grond van r0rm evangelische opdracht opgeroepen serieus aan het werk alaati gaan, de Poolse vrouwen heeft hij gevraagd naast hun we: he niet hun gezin te verwaarlozen, de Poolse jeugd heeft hij b zworen idealen te koesteren en het vaderland te dient ^ffic Daarnaast heeft hij ook doch niet uitsluitend, zoals e kringen van Solidariteit werd gevreesd de verslaving a vensl drugs, alcohol en nicotine veroordeeld. Dit alles zou gener gen Jaruzelski als muziek in de oren geklonken moeten hebb ware het niet dat het hier slechts om de b-kant van de lan*"™ speelplaat ging. Op de andere zijde werd door de paus in al toonaarden de menselijke waardigheid verdedigd. Dit mfjj rieerde van de eis van betere arbeidsvoorwaarden voor 8 textielarbeidsters in Lodz tot aan de bevestiging van hflllS recht van de arbeiders op een onafhankelijke vakbond. >v HET heeft betrekkelijk lang geduurd voordat de paus ti^EN dens deze reis door Polen de beweging, waartoe hij tijdei zijn eerste bezoek zelf heeft geïnspireerd, bij name noemdfcnd Doch toen het eenmaal zover was, in de geboorteplaats vi ereg Solidariteit Gdansk, deed hij het ook met kracht en overtii,e€^' ging. Het directe gevolg was echter dat een vreedzame dl rp monstratie van Solidariteit-aanhangers met geweld door d ^ner militie werd uiteengeslagen. Daarnaast heeft Johannes Pafuit* lus II, als een Poolse patriot in hart en nieren, in elk gev g. D een gemeenschappelijke noemer gevonden voor kerk, pafl^raa en volk: de Poolse historie. In Majdanek en op Westerplattlaa" stond zowel het lijdende als het heldhaftige Polen op d voorgrond. Doch de paus demonstreerde ook wat Pole scheidt: zijn privé-bezoeken aan het monument voor de tyisdi 1970 neergeschoten werfarbeiders in Gdansk en aan het grien 1 van de in 1984 vermoorde priester Popieluszko. 1811 1 en TT laat xlET lijdt geen twijfel: voor de paus vormen moreel revefranr patriottisch bewustzijn en politieke en maatschappelijke va» rr nieuwing een onafscheidelijke eenheid. Johannes Paulus 1 heeft echter ook getracht dit alles voor zijn Poolse volk i jjjrj een duidelijk symbool te vertalen: solidarnosc. Maar de uitli ;n van het begrip solidariteit die hij ten overstaan van vissen|unk zeelieden en werfarbeiders in Gdynia gaf stuitte duidelijk oiracl onbegrip. Dat alle mensen met elkaar solidair moeten zipnt" wanneer zij willen overleven, was niet de uitleg die de Poleen altijd aan solidarnosc hebben gegeven. En dat solidarite geen gevecht tegen elkaar, doch een strijd is met elkaar v<x e(jr een betere toekomst was een gedachte-die Johannes Paukfooi gehoor koud op het lijf viel. Hier probeerde de paus imm« ien toch een aanzet tot nationale verzoening te geven; een ge dachte die overigens wel door Lech Walesa werd opgepikt ran HeT is de vraag of de paus met deze verbrede uitleg v#ag het begrip solidariteit een formule heeft gevonden die de bi sis voor een nationale heroriëntatie kan worden. Het anl woord luidt vermoedelijk: nee. Ook het zeventig minute jert durende gesprek met generaal Jaruzelski op de dag van aanging komst en de korte gedachtenwisseling voor de paus vertrol airt hebben geen concrete resultaten opgeleverd. De visie van tfPra paus op maatschappij en leven verschilt te veel van die tl de generaal om ook maar een smalle gemeenschappelijke t* jn^ sis te kunnen bieden. Wie in Polen met politiek bezig ig vindt de kerk op zijn weg. Wie in dit land het geloof verkoken digt komt met de politiek in aanraking. Men kan dit integrity" lisme noemen, middeleeuws vinden, achterhaald achten; ei feit blijft dat de Poolse natie haar voortbestaan al duizen*"" jaar dankt aan haar trouw aan de kerk. UI DE BILT (KNMI) Een de pressie trekt het komende et maal van zuid-Duitsland naar het westelijke deel van de Oostzee. Gelijktijdig blijft de luchtdruk ten westen van de Britse eilanden hoog. De met de depressie samenhangende bewolkingsgebieden drijven de komende vierentwintig uur over ons land. Vooral in de oostelijke provincies valt daar uit van tijd tot tijd regen. De land overwegend vrij kracht Aan de kust en op het IJ*mn, meer staat af en toe een har* iff wind, rond kracht zeven. D temperatuur blijft vooral ovtf dag extreem laag voor de tij van het jaar: na een miniinui van een graad of negen is in de middaguren niet wam* dan rond dertien graden. 0t woensdag is het koud met en toe regen, daarna verbefc het weer langzaam.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2