Kabinet optimistisch over afslankingsoperatie üj luwer wil el in zee net Samson Kabinet met meer geld naar ambtenaren Eric 99 IJSBERGSLA EN GELDERSE SCHIJVEN Geen vertraging meer aan Spaanse grens PvdA wil onderzoek naar kosten nieuwe studiefinanciering Autotelefoons Winst PTT naar steeds -» -n a fv 1 populairder J 1142 lïllljOCIl Bestuurder vluchtauto overval aangehouden Spanning in nacompetities C^idócSou/ia/rit 00ma/nt Maandag 15 juni 1987 78e jaargang no. 23831 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteurM. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 pier mm, kleintjes f. 0,45permm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Veel bewolking. Van tijdtot tijd regen. Koud weer met mi nima van rond 9 en nji^dag- temperaturen van ongeveer 13 graden. Vrij krachtige, aan zee en op het IJsselmeer, harde noordwestelijke wind. Zon op: 5.18; onder: 22.03. Scheveningen hoog water: 7.05 en 19.53; laag water 2.51 en 15.14 uur. HSTERDAM Kluwer en Wolters Samsom zijn inochtend tot nader order uit de notering op de jnsterdamse effectenbeurs gehaald. Toekomst Reagan toch op spel WASHINGTON President Reagan wordt in staat van be schuldiging gesteld als bewezen wordt dat hij het memorandum heeft gezien waarin Oliver North schrijft dat winsten van wapen- verkopen aan Iran werden door gesluisd naar de Contra's in Nica ragua. De voorzitter van de on derzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden Lee Hamil ton verklaarde gisteren dat in dat geval een impeachement-proce- dure wordt begonnen, waardoor Reagan waarschijnlijk moet af treden. Reagan heeft tot nu toe beweerd dat hij het memo niet heeft gezien. DEN HAAG Het verkeer tussen Frank rijk en Spanje bij de grensovergangen in de Oostelijke Pyreneeën ondervindt geen ver traging meer van acties van vrachtwagen chauffeurs. Het afgelopen weekeinde lie pen duizenden toeristen vast voor de grens overgang bij La Junquera, die was geblok keerd door Spaanse chauffeurs. Die chauf feurs waren boos omdat Franse landbou wers de afgelopen week vijftien Spaanse vrachtwagens hadden vernield uit protest tegen goedkope import van landbouwpro- dukten. De Fransen zullen Spaanse vracht wagens voorlopig een politie-escorte geven tot in het Rhöne-dal. Daar konden de Spaanse chauffeurs mee instemmen, waar na zij een einde maakten aan de grensblok- kade. DEN HAAG De PvdA w^l dat de Algemene Re kenkamer een onderzoek instelt naar de kosten- overschrijdingen bij de uitvoering van de wet Stu diefinanciering. Deze wet, die sinds oktober vorig jaar van kracht is, slokt volgens het PvdA-Kamerlid Vermeend miljoenen guldens meer op dan was ver wacht. Bovendien is het nieuwe studiebeurzenstelsel veel te ingewikkeld. Het regent klachten over de uitvoering van de regeling. Het CDA staat niet af wijzend tegenover een onderzoek, maar de christen democratische onderwijsdeskundige Lansink heeft al gezegd dat hij de wens van de PvdA nu nog niet wil steunen. Hij wil wachten tot oktober, omdat het nieuwe stelsel dan precies in, gen jaar functioneert Pag. 3: Studiefinanciering een grote chaos twee uitgeversconcerns ithielden zich van commen- maar in beurskringen ndt men het nogal voor de aid liggen dat beide uitge- ts toenadering tot elkaar eken. Elsevier, dat Kluwer overnemen, zal zich op ze ontwikkelingen beraden, olters Samsom is vooral ac- jef op het gebied van infor- iatieve uitgeverijen en uitga- en voor het reguliere en het ijtenschoolse onderwijs. Het drijf behaalde vorig jaar een nzet van ƒ614,7 miljoen en in nettowinst van 30,3 mil- en. Kluwer behaalde vorig ar een omzet van 965,8 mil- en en een nettowinst van 46,4 miljoen. m samengaan van Kluwer i Wolters Samsom zou een incem tot gevolg hebben dat i omzet overeenkomt met El- ivier, dat vorig jaar een om it had van 1,5 miljard, aarover een nettowinst werd ihaald van 122,5 miljoen. Elsevier werken ongeveer 10 personeelsleden, gere- in volledige diensttijd, het moment is VNU nog grootste uitgeversconcern land met een omzet van miljard en een perso- iterkte van 8000 volledi- arbeidsplaatsen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft een definitief plan opge steld om het aantal rijksambte naren tot en met 1990 met ruim 26.000 te verminderen. Minister Van Dijk (binnen landse zaken) toonde zich van morgen bijzonder optimistisch over de haalbaarheid van deze afslankingsoperatie. Circa 10.000 ambtenaren zullen in dienst komen van een particulier bedrijf omdat hun dienstonder deel wordt geprivatiseerd. Dit geldt onder meer voor het Staats bosbeheer, de regionale Land bouwvoorlichting, het Kadaster, de Staatsloterij en een deel van de Rijksgebouwendienst. De overige 16.000 overheidsfunc ties worden geschrapt. Daarbij zullen gedwongen ontslagen zo veel mogelijk worden voorkomen, maar geheel uitgesloten zijn ze niet. Er zal ook flink geschoven worden met functies. Een aantal ambtenaren, wier arbeidsplaats vervalt, zal op plaatsen waar be hoefte bestaat aan méér ambtena ren een andere functie krijgen. Men behoudt dan overigens het zelfde salaris. Voor dit herplaatsingsbeleid en de daarmee samenhangende om- en bijscholing is 2,7 miljoen gulden uitgetrokken. Bovendien is voor alle ministeries tezamen een be drag van ƒ31,1 miljoen ter be schikking gesteld voor interne kwaliteitsverbetering. De totale afslankingsoperatie moet een be sparing van ruim een miljard gul den opleveren. Minister Van Dijk zei vanmorgen dat de operatie „niet zal leiden tot minder dienstverlening aan de burgers, maar juist tot een betere en meer efficiënte dienstverle ning". Als één der voordelen van een meer efficiënt werkende overheid noemde hij onder meer het feit „dat er ongetwijfeld aan zienlijk minder zal worden verga derd". Uitgeleide Paus Johannes Paulus II, voor zijn landgenoten Jan Pawel II, is gisteren vanuit Polen teruggekeerd in Rome. De Poolse leider Wociej Jaruzelski deed hem uitgeleide op het vliegveld van Warschau (foto). Vlak voor zijn ver trek heeft de paus de mo gelijkheid aangekondigd van diplomatieke betrek kingen tussen het Vaticaan en Polen. FOTO: EPA Pagina 2: Paua neemt roerend Scholingsproject informatica succes DEN HAAG Van de 6.400 jongeren die sinds 1985 een ex perimenteel scholingsproject jn de informatica volgden, heeft tachtig procent een baan gevonden. Het Instroomproject Schoolverlaters Informatise- nngsberoepen (ISI) leidt in to taal 15.000 jongeren op met la tere en middelbare vooroplei dingen voor functies in de au tomatisering. Een kwart van de deelnemers aan dit scho lingsproject, dat financieel wordt ondersteund door de Ministeries van onderwijs, eco nomische zaken en sociale za ten, zijn meisjes. Het doel is evenveel meisjes als jongens evenveel meisjes als jongens aan het project te laten deelne- Men. In ISI werken de drie ■Bist - - w fedrij] isteries samen ijfsleven. drie met het DEN HAAG De PTT heeft het afgelopen jaar een winst geboekt van 1142,7 miljoen. In 1985 was dat f 1026 miljoen. Het bedrijfsresultaat bij telecommunicatie steeg met 58 miljoen naar ƒ1134 miljoen en de post ging met 59 miljoen om- ig: van min f 50 mil joen naar plus 9 miljoen. Het is voor het eerst sinds 1982 dat het postbedrijf weer uit de rode cijfers is gekomen, zoals minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) onlangs al aankondigde. De winst is te danken aan de groei van het zakelijke post verkeer, de doorgevoerde ver hoging van de posttarieven en meevallende loonkosten. PTT- telecommunicatie profiteerde vorig jaar vooral van de sterke toename van de investeringen in het Nederlandse bedrijfs leven. De vraag naar telefoonaanslui tingen was in 1986 tien pro cent hoger dan het jaar daar voor. De vraag van particulie ren daalde weliswaar als ge volg van marktverzadiging, maar er was een veel grotere afzet van bedrijfstelefoons met meer dan één lijn. Mobiele communicatie-apparatuur was ook 1986 weer populair. Het aantal autotelefoons nam toe van ruim 8.000 tot ruim 18.000. Het aantal gesprekken dat daarmee werd gevoerd ver dubbelde. Het aantal aanslui tingen op semafoons (piepers) bereikte met een stijging van 19 procent de 100.000. De PTT hoopt de komende ja ren slagvaardig te kunnen in spelen op de snelle verande ringen in de electronica. Het bedrijf ziet voor ons land een taak weggelegd als distributie land voor Europa. Voor een goede concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland is het nodig de komende jaren de internationale en interconti nentale tarieven te herzien. RIJNSBURG Een 48-iarige man is zaterdag door de rijkspoli tie Rijnsburg aangehouden. Hij wordt ervan verdacht een van de twee daders te zijn van de gewapende overval die vrijdag werd gepleegd op Bondsspaarbank aan De Vliet in Rijnsburg. Bij de man werd de buit, enkele tienduizenden guldens, gevonden. De 48-jarige man bestuurde de vluchtauto en werd herkend door mensen op straat. De tweede dader is nog voortvluchtig, maar de politie heeft goede hoop dat hij binnenkort kan worden aangehouden. Om acht uur vrijdagavond bedreigde deze nog on bekende man twee bankbedienden met een vuurwapen en ging er vervolgens te voet met het geld vandoor. Verderop stapte hij in de vluchtauto, bestuurd door d<* 48-jarige. Vrouw met buks in been geschoten LEIDSCHENDAM Een be- woonster van de Prins Johan Willem Frisolaan is gistermid dag rond vier uur met een luchtbuks in haar been ge schoten. De vrouw stond bij de kelderingang van haar flat, toen zij vanaf de overkant uit een flat werd geraakt. Zij is voor behandeling naar het zie kenhuis Antoniushove ge bracht. De daders werden niet meer aangetroffen. ning dat dit bedrag een serieus bod was geweest. De ambtena- renorganisaties deden toen een beroep op de arbitragecommis sie onder leiding van oud-mi nister Albeda. De uitspraak van deze commissie luidde dat het kabinet het bedrag van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) heeft van het ka binet de vrijheid gekregen 795 miljoen te besteden aan verbetering van de arbeidsvoorwaarden van - ambtenaren in 1987 en 1988. Het kabinet heeft Van Dijk afgelopen vrij dag dit „mandaat" meege geven voor het overleg dat aanstaande woensdag zal worden gevoerd met de ambtenarenbonden. Het bedrag van 795 miljoen, bestemd voor dit jaar en vol gend jaar, werd in maart al ge noemd tijdens een bespreking tussen de ambtenarenbonden en minister De Koning, die Van Dijk tijdelijk verving als minister van binnenlandse za ken. Later ontkende De Ko- onderhandelingen over de ar beidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel. Het kabi net heeft nu besloten dit ad vies van de commissie-Albeda te volgen. Van Dijk moet nu met de bon den gaan onderhandelen over de invulling van het ter be schikking gestelde bedrag. Het kabinet zou verreweg het grootste deel willen aanwen den voor „werkgelegenheids- bevorderende maatregelen", waaronder een eenmalige ver laging van de vut-leeftijd voor ambtenaren. Slechts een klein bedrag zal kunnen worden ge bruikt voor een lichte loons verbetering in 1988. Madonna Sterren voelen zich bij uitstek thuis in het land van de rijzende zon, Japan. Zo ook Madonna, die er haar wereldtournee begon in het stadion van Osaka. De zangeres bracht met haar verschijning in een zwart corset 23.000 Japanse fans tot groot enthousiasme. Voor haar vijf concerten hadden zich 320.000 fans aangemeld, maar slechts 145.000 daarvan konden daadwerketijk een kaartje krijgen. In oktober komt Madonna naar Europa, waarbij vrijwel zeker ook Nederland wordt aangedaan. FOTO: EPA DEN HAAG De nacom- petitie in zowel de eredivisie om een plaats in het UEFA Cuptoernooi als in de eerste divisie om een plaats in de eredivisie betaald voetbal zijn afgelopen weekeinde spannend geworden. NEC zorgde voor het meest ver rassende resultaat in de staart van het voetbalseizoen door in De Goffert met maar liefst 6-4 te winnen van het voor een plaats in de eredi visie favoriet geachte SC Cambuur. RKC maakte de strijd nog verder kopen door thuis tegen DS met 3-1 te ze gevieren. In de nasleep van de eredivisie boekte FC Twente zijn eerste winstpunt door zeer laat tegen Roda JC de gelijkmaker te scoren, 1- 1. Ook VVV kwam tegen FC Utrecht niet tot de volle winst, 2-2. In Spanie veroverde Real Madrid de nationale titel en in België haalde KV Meche- len van Aad de Mos de be ker in huis. Thijs Libregts acht weinig redenen aanwezig om in zee te gaan met de KNVB. Afge lopen weekeinde bood de voetbalbond Libregts per te- lex een eenjarig contract aan als assistent van bondscoach Rinus Michels. In dat aan bod wordt volgens Jan Huij- bregts gesproken over een aanloop naar en een inwerk - periode voor het bonds- coachschap van Libregts, die dit zelf evenwel ontkent. „Toen de heren van de bond onlangs in Griekenland wa ren werd er puur gesproken over de post van bonds coach", sprak Libregts van uit Thessaloniki. „Daar is nu geen sprake meer van". Het ziet er naar uit dat Libregts zijn contract met PAOK nu gewoon zal verlengen. ■I Piet den Boer en Michel Preud'homme zijn verheugd na het veroveren van de Belgische voetbalbeker na een zege van 1- 0 op FC Luik. FOTO: ANP Geen krant ontvangen 7 Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding yA Ijsbergsla, ~7Q krop O Gelderse schijven, gepaneerd, 100 gram Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Sommigen zeggen, dat hij de opvolger wordt van Zoetemelk. Zelf stelt hij zich heel wat bescheide ner op. „Ze mogen van me verwachten wat ze wil len, ik word er niet anders van". Liefhebbers van wielrennen hebben het al lang begrepen: het gaat over Eric Breukink, de man die zijn internationale doorbraak heeft gemaakt als ronderenner. Peter Post, de ploegleider in de ronde van Italië is er maar wét mee in zijn sas. Erg vreemd is het alle maal niet als men weet, dat Erics vader directeur van een fietsenfabriek is geweest. En hoe het ver der met diens zoon gaat leest n wel in de Leidse Courant Tenminste, als u de bon invult die in een envelop stopt, adresseert en - gauw op de fiets - even op de post doet De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1