'ech ploegmaat elt Lammers Muller/Van Heek nieuwe leiders Annemiek Derckx heerst op alle fronten Lavado doorbreekt Duitse suprematie Timman stevent op titel af ipORTTRIBUNE eer verlies ior dammers Turnsters sterkste in Beneluxstrijd Dnkova nu al ser snelste n het seizoen Frankrijk in finale WK rugby CcidócSotvicMit MAANDAG 15IUNI1987 PAGINA 15 éOU Nederland heeft ook de e ontmoeting in de damwedstrijd de Sovjetunie met 9-11 verloren. «rste wedstrijd, onderbroken bij Di voorsprong van 9-7 voor Neder- leverde volgens verwachting nog verliespartijen op. Wesselink en j bleven met lege handen achter m zwakke stellingen tegen respec- Tsjisjov en Jermakov. u.0, in het tweede duel, boekte al- Johan Krajenbrink een winst- cij tegen Mogiljanski. Daar tegen- l stonden nederlagen van Vermin \s. Na twee dagen leidt het Sovjet- met 22-18. Nederland derde bij trampolinespringen CASTRICUM Nederlandse ploeg werd zaterdag derde in een vierlandenwedstrijd trampoline springen te Castricum. Engeland won met 383.80 voor Rijnland met 364.70, Nederland met 348.30 en Zwitserland met 328.80. In het individuele eindklassement won de Engelsman Richard Cobbing met 99.60 punten voor zijn land genoot Nigel Randell met 99.50. Beste Nederlander was Aart Bosch met 92.30 op een gedeelde vijfde plaats. Rijnland won een jeugdwedstrijd tegen Nederland met 339.80 tegen 326.30. OBERKORN Nederlandse dames turnploeg heeft met overtuigende voor sprong de Beneluxstrijd in Oberkorn (Luxemburg) gewonnen. Nederland be reikte een totaal van 110,60 punten, Lu xemburg werd tweede met 104.60 en België derde met 104.25. In het persoonlijke klassement waren de eerste vijf plaatsen voor de Neder landse deelneemsters. Simone Veldman werd eerste (37,00) voor Carola Een- khoorn (36,6$) en Therèse Wilmink en Miranda Pluk (beiden 36,40). Reserve Wendy Tol, die ook meeturnde, eindig de als vijfde met 36,65. Van Ek sterkste Nederlander in Europees kampioenschap ABERZOCH Jan van Ek en Huub Lambriex zijn als beste Nederlanders geëindigd in de strijd om de Europese zeiltitel in de Tornado-klasse. De titelhouders Willy en Cees van Bladel zakten za terdag na de vijfde race, ver in het klassement door diskwalificatie. Het Nederlandse duo kwam door een fout van een andere stuurman in botsing, waarop beiden werden gediskwalificeerd. Het be roep van de Van Bladels, die met de zaterdag be haalde zestiende plaats, achtste m het eindklasse ment zouden zijn geworden, zal pas over veertien dagen uitsluitsel geven. In de zesde en laatste race op de Ierse Zee voor Aberzoch revancheerden de Nederlanders zich met de tweede plaats. Doordat in de top van het klassement veel Westduitse boten eindigden, vol deden zowel Van Ek als Van Bladel aan de norm voor olympische kwalificatie. Kolbe beste skiffeur RATZEBURG De Westduitser Pe ter Michael Kolbe is nog altijd de beste skiffeur ter wereld. Tijdens de klassieke roeiwedstrijden van Ratzeburg in West- Duitsland was de vijfvoudige wereld kampioen bootleng ten beter dan de in ternationale con currentie. Kolbe ze gevierde zowel za terdag als gisteren. is ai 1st •w MANS De 24-uurs- van Le Mans is in het 1 'lopen weekeinde ge- jj inen door het Porsche- bestaande uit Hans J :k (WD1), Derek Bell wa g) en Al Holbert (VSt). sp tweede en derde plaats D en eveneens voor Por- lr< Le Mans was de vijf- redstrijd voor het we- kampioenschap proto- n. Stuck en Bell lei- daarin nu met 74 in. 3n d middernacht namen de ekswagens de leiding ste- i handen. In de resteren- Btien uur werd de koppo- niet meer afgestaan. Er on zich een verbeten itussen de leidende Por- -Van de latere winnaars en e' iguars van Martin Brund- Lammers/Watson, die in Irit Win Percy een onge- nn ïge derde man hadden, •^drie uur in de morgen Percy tegen de vangrails jen klapband. De wagen y over de kop en werd vol- p vernield. Alleen de be- rdersplaats bleef vrijwel IS eschadigd, waardoor Percy 'papteeitl ko :on uitstappen. De ,e andere fabrieks-Jaguars den te kampen met techni- mankementen. Stuck, en Holbert kregen daarna de pits het teken op safe te gpien. Desondanks was hun i* rsprong buitengewoon s t coureur Jochen Mass zei na af loop: „Ik kom hier nooit meer mijn leven riskeren. De snel heid van de wagens staat in geen enkel vergelijk meer tot de tweederangs veiligheids voorschriften". In Le Mans haalden sommige wagens snel heden van 360 kilometer per uur. De Nederlander Kees Nierop was eveneens betrok ken bij een ongeluk. De Por sche, die hij met de Zwitsei Claude Haldi bestuurde, vatte De bolide van Percey, de ploegmaat van Jan Lammers, zag er zo uit na de crash die Percey bij maakte. De coureur stapte ongedeerd uit. snelheid van 300 kilometer foto: anp vlam in de Indianapolis-bocht. De wagen brandde uit, Nierop bleef ongedeerd. Porsche blijft zo de koning van Le Mans. Voor de tweede achtereenvolgende keer won het Duitse automerk. Grote concurrent Jaguar had wel de eerste vier wedstrijden van dit jaar voor het wereldkampioen schap prototypes gewonnen. Pas in ae vijfde kwam het suc ces voor Porsche. In Le Mans was dat succes dan ook ondub belzinnig. Voor Jaguar werd de 24 uur van Le Mans een de bacle. In de merkenstand bleef Jaguar met 88 punten eerste voor Porsche met 74. o TH Bij internationale itrijden in het Westduitse th heeft Jordanka Donko- beste jaarprestatie op de meter horden op haar gebracht. De Bulgaarse met 12,33 slechts zeven- derdste seconde boven uoc wereldrecord van 12,26. gisteren was de Oostduitse nelia Oschkenat met 12,45 Snelste hordenloopster dit ts won de Nigeriaan Alli uf het verspringen met meter. Wereldkampioene i Lillak uit Finland was beste speerwerpster met meter. Een dag na zijn De 10,42 bij de drie-lan- m frijd in Gateshead (Enge- I) was de Canadees Ben nson beter op dreef in th. Hij versloeg in 10,14 il Mansour uit Qatar (10,29) p Öe Westduitser Christian «f» (10,34). Bij de dames ging' |e naar de Canadese An- ïjenko in 11.24. m übuquerque brak de Ame- ;pnl anse polsstokhoogspringer Dial voor de zesde keer Amerikaanse record. Gis- n reikte hij tot 5.95 meter, 'oude record stond op 5.91 )r. Na zijn succesvolle «g over 5.95 meter deed twee aanvallen op het «ldrecord. Hij liet de lat op nieter leggen, acht centi er hoger dan het wereldre- 1 van Sergei Boebka (Sov). Week iets te hoog gegre- dezelfde wedstrijden Harvey Glance de non- meter in 10,03 seconden rugwind. De 200 meter voor Dwayne Evens in de ageklokte tijd van 19.9. Britse speerwerpers zorg- taterdag tijdens een drie- 1; menwedstrijd in Gateshead w >r de beste resultaten. Bij de A1 ,es ging Fatima Whitbread ermaal over de zeventig- f tergrens. De wereldrecord- f4 ""ter haalde 71.38 meter, de heren won Mike Hill speerwerpen met 83.00 er voor zijn landgenoot ld Bradstock met 82.22. *en de omstandigheden de 4.02.13, waarmee de Kirsty Wade de 1500 ter won, uitstekend te noe- Groot-Brittannië won zo- bij de dames als de heren °he-landenstrijd. WALDKIRCH De Zwitserse wereldkampioe nen zijspancross Bachtold en Fuss hebben gisteren de thuis-grand prix in Waldkirch, maar moeten in de strijd om de wereld titel nog steeds twee Ne derlandse combinaties voor zich dulden. August Muller en Henk van Heek veroverden in de vijfde Grote Prijs van het sei zoen evenveel punten als Bhchtold en klommen ten koste van hun landgeno ten Van Gastel en Hurk- mans naar de leidende po sitie. In de eerste manche werd Muller eerste, in de tweede reeks derde. Böchtold, in de eerste reeks bij de aanval op koploper Muller met de driewieler op de kant geraakt, hield de omgekeerde volgorde aan. Bij een gelijk puntentotaal beslist de uitslag van de tweede manche, waar door de met een Nederlandse machine, Jumbo, rijdende Bachtold benevens zijn twin tigste manche-zege uit zijn succesrijke loopbaan ook de vierde Grand-Prixzege in ei gen land boekte. De ranglijstaanvoerder van de wereldtitelstrijd, de Eindhove- naar Rijn van Gastel, verloor in de eerste manche belangrij ke punten door vijfde te wor den. In de tweede manche volgde herstel, maar Muller had toen al voldoende punten gepakt om de nieuwe ranglij staanvoerder van de wereldti telstrijd te worden. Van der Ven De Belg Georges Jobé nam gisteren door een overwinning in de Grote Prijs van Italië Te Ponte Egola bij Pisa ruim af stand in het klassement voor de wereldtitel in de 500 cc- klasse. Zijn grootste concur rent, de Brit David Thorpe, kon namelijk niet meedoen door een blessure. Kees van der Ven was ook noodgedwon gen afwezig. De fabriekscou- reur van KTM brak bij een val tijdens de training van zater dag de hand. John van den Berk bouwde in Doetinchem zijn voorsprong in het NK 125 cc uit. De titelver dediger won twee van de drie manches en eindigde in de derde als tweede achter Dave Striibos. Nederlands kampioen Henk van der Mark eindigde in Tsjecho-Slowakije bij de race om de Europese wegtitel in de 500cc-klasse als vierde. Op het circuit van Most won de Span jaard Amatriain. In de 250cc- categorie verloor Patrick van de Goorbergh, de andere pupil van het team van Boet van Duimen, zijn leidende positie in de titelstrijd. Gerard Koning (voorgrond) heeft de gevallen Jopie 'Rijkers maar net kunnen ontwijken tijdens de motorcrosswedstrijden in Doetinchem. foto: anp HILVERSUM -- Jan Timman stevent regelrecht op zijn acht ste nationale schaaktitel af. De 36-jarige Amsterdammer gaf gisteren in Hilversum in de vijfde ronde het jarige talent Liafbern Riemersma (hij werd twintig) een lesje. In een geslo ten Spanjaard tastte de met zwart spelende Blaricummer mis op de zestiende zet, waar na hij langzaam maar zeker zijn ondergang tegemoet ging. Timman heeft nu met een ri ant totaal van 4 1/2 punten van een vol sonko (benauwde remise tegen Rini Kuijf). Het voornaamste doel van Rie mersma is het veroveren van zijn derde meesterresultaat. Voor een beginnende prof is een dergelijke titel in verband met startgelden en uitnodigin- §en van veel belang. Hij heeft aarvoor uit de resterende zes partijen nog drie punten no dig. „Ik heb het gevoel, dat het haalbaar moet zijn", aldus Rie mersma. Tegen Timman had hij uiteraard rekening gehou den met verlies. „Op de zes tiende zet ging het al mis. Toen kreeg ik alles over me heen en kon ik het verder ei genlijk wel vergeten". In de analyse bleek, dat Riemersma in plaats van 16. Lf8 veel beter d5 had kunnen spelen. Nu rekte hij de partij tot de 31e zet zonder de nederlaag nog af te kunnen wenden. Hans Ree is in zijn twintigste nationale titelstrijd veel beter op dreef dan in de voorgaande editie. Die sloot hij af met slechts 4 1/2 punten. Hij be hoeft nog maar één punt uit zes partijen te halen om dat to taal te evenaren. De overwin ning van de gebrilde Amster dammer was overigens erg sneu voor zijn tegenstander Paul Boersma. Die had uren lang zitten zwoegen om een moeilijk te verwezenlijken theoretische remise in een to reneindspel ook inderdaad binnen te slepen. Toen hij daar bijna in was geslaagd greep de Groninger toch nog mis. Genna Sosonko was slecht te spreken over zijn remise tegen Rini Kuijf. In de voor Sosonko vrijwel geen geheimen meer bergende Drakenvariant van het Siciliaans kreeg Kuijf toch de overhand. Sosonko kwam zodanig in het nauw, dat hij voor remise moest vechten. Dat ging hem goed af. John van der Wiel wist in een half-Slavische partij tegen Helmut Cardon niets wezen lijks te bereiken. De Leidse ti telverdediger, die vandaag in de zesde ronde Jan Timman moest zien af te stoppen, dien de zodoende berusten in remi se. Dat resultaat boekten ook de internationale meesters en oud-kampioenen Paul van der Sterren en Gert Ligterink. Verloop partij Timman (wit)-Rie- mersma: 1. e2-e4, e7-e5; 2. pgl-f3, pb8-c6; 3. Ifl-b5t a7-a6; 4. Ib5-a4, pg8-f6; 5. 0-0, If8-e7; 6. tfl-el, b7-b5; 7. Ia4-b3, 0-0; 8. a2-a4, Ic8-b7; 9. d2-d3, d7-d6; 10. pbl-c3, pc6-a5; 11. Ib3-a2, b5-b4; 12. pc3-e2, M-b3; 13. c2xb3, pa5-c€; 14. Icl-d2, a6-a5; 15. pe2-g3, tf8-e8; 16.- tal-cl, Ie7-f8; 17. b3-b4, pc€xb4; 18. Id2xb4, a5xb4; 19. pf3-g5. te8-e7; 20. d3-d4, dd8-e8; 21. d4xe5, d6xe5; 22. pg5xf7, te7xf7; 23. tclxc7, Ib7-d5; 24. Ia2xd5, p(6xd5; 25. ddlxdS. ta8xa4; 26. tel-e3, ta4-al(+); 27. pg3-fl, tal-a6; 28. te3-f3, ta6-f6; 29. pf l-d2, If8-e7; 30. tc7-a7, tf6-d6; 31. U7-a8, zwart geeft het op. ZAANSTAD Ander maal was Annemiek Derckx Nederlands suc cesvolste vertegenwoordi ger op een internationale kanoregatta. De 33-jarige Roermondse zegevierde op de 29e Zaanregatta in de K 1- klasse zowel op de 500, de 1.000 als de 10.000 meter. Haar teamgenote in de K 2, Annemarie Cox, was het afge lopen weekeinde op de Voor- zaan afwezig. Ze was, wegens studieverplichtingen, vrijge steld van deze selectiewedstrij den. De regatta was overigens een krachtmeting waaraan maar beperkte waarde kan worden toegekend. Bescheiden in schrijvingen uit de Verenigde Staten, Denemarken, West- Duitsland en België maakten dat de wedstrijdenreeks nog juist het predicaat „Internatio naal" meekreeg. Bij de heren zorgden Dirk-Jan Nijkamp en Ric Daman zater dag voor een Nederlandse overwinning op de K 2 - 1.000 meter. Nijkamp werd voorts eerste op de K 1 10.000 meter. De K 2 Nijkamp - Daman is aangemeld voor de komende wereldkampioenschappen. Mogelijk wordt die inschrij ving nog gewijzigd en wordt alsnog voor de K 1 gekozen. Die kans is echter zeer klein. Teamleider Arend Bloem daarover: „Het is weinig meer dan een theoretische mogelijk heid. Immers, in de K 2 moet nog progressie zitten. Zeker nu Nijkamp en Daman op eigen initiatief naar Spanje gaan om zich daar drie weken voor te bereiden". De wedstrijden bevestigden ten aanzien van de heren ei genlijk alleen datgene wat reeds lang vast staat: bij de Nederlandse heren is van wer kelijke topvaarders vrijwel geen sprake. Zelfs in het inter nationaal bezien zeer beschei den veld was, naast de twee genoemde overwinningen, am per ruimte voor ereplaatsen. Twee keer werden Nederland se A-heren tweede. Daarvoor zorgden Daman, verlost van studiezorgen, nu hij geslaagd is voor het eindexamen van het CIOS, op de K 1 - 500 meter, en met Nijkamp op de K 2 op de kortste afstand. Het is zeer wel mogelijk dat de 29e editie van het Noordhol landse evenement de laatste is. Een pijler voor een verkeers- brug midden in de Voorzaan maakt in de toekomst het hou den van wedstrijden ter plaat se onmogelijk. Zeven deelnemers Aan de WK, die van 18 tot en met 23 augustus op de Wedau- baan in Duisburg worden ge houden, zal Nederland zijn vertegenwoordigd met zeven deelnemers. Ze komen uit op zes nummers: Annemiek Derckx (Nautilus) start op de K 1 - 500 meter. De 33-jarige gymnastieklerares vormt voorts met clubgenote Annemiek Cox een K 2 op de 500 meter. Dirk Jan Nijkamp (DKV) en Ric Daman (Zwetplassers) starten als K 2 op de 500 en de 1.000 meter. Jeroen Duyster (Viking) is deelnemer aan de K 1 10.000 meter. Zijn clubgenoten Ro nald en Erik Pel vormen voorts een K 2, die op de tien kilometer uitkomt Naar de Universiade, die van 8 tot en met 15 juli in Zagreb wordt gehouden, gaan Anne miek Cox, Ric Daman en Dirk Jan Nijkamp. Jan Paul Sic» (Argonauten) is de enige Nederlander die is in geschreven voor de wereld kampioenschappen kanovaren voor de jeugd in Belgrado. SYDNEY Frankrijk heeft zaterdag in Sydney de eind strijd bij het toernooi om de wereldtitel rugby bereikt. De Fransen, dit jaar al winnaar van het vijf-landentoernooi in Europa, versloegen Australië met 30-24. In de finale komen de Fransen uit tegen Nieuw- Zeeland, dat Wales versloeg. RIJEKA Wereldkam pioen Carlos Lavado heeft bij de Grote Prijs van Joe goslavië de Westduitse ze- fereeks in de kwart-liter- lasse doorbroken. De Venezolaanse Yamaha-rij der won op zijn lievelings parkoers voor 70.000 toe schouwers de zesde race om het wereldkampioen schap. De als derde eindi gende Westduitser Rein- hold Roth nam in het klassement de leiding over van zijn stalgenoot Anton Mang, die na drie achtereenvolgende zeges nu tegenslag kende. De Westduitser reed zeven ronden aan kop, raakte met de knie een stoeprand en kwam met een van pijn vertrokken gezicht als zevende aan de finish. In de 80 cc-klasse was de Ne derlander Hans Spaan in een hevig gevecht gewikkeld om de zesde plaats met de West duitsers Abold en Seel. De Spanjaard Jorge Martinez snelde onbedreigd naar de zege en heeft halverwege de WK-cyclus een bijna niet meer in te halen voorsprong. Achter hem werden drie Krauser-rij- ders afgevlagd: de Zwitser Dörflinger, de Brit McConna- chie en de Westduitser Waibel. Spaan nam in de laatste ron den wat gas terug, toen hij merkte, dat er iets niet met zijn motor in orde was. Hoe wijs hij daaraan deed, bleek wel bij inspectie na de finish: tot hun verrassing ontdekten de monteurs dat het stuur vol komen. los zat Ook Jos van Dongen kwam over de finish: als zeventiende. Theo Timmer viel in de achtste ronde uit. Wilco Zeelenberg kwam bij de training van zaterdag ten val en brak het linkersleutelbeen. Hij hoopt over twee weken bij de TT in Assen weer erbij te zijn. Halve liter-klasse Oud-wereldkampioen Spencer kwam niet aan zijn terugkeer toe. Bij de training voor de halve literklasse gleed de Amerikaan voor de derde keer dit seizoen van zijn machine. Het rechtersleutelbeen, dat nauwelijks was geheeld na de klap van Daytona, brak op vrijwel dezelfde plaats, waar door Spencer niet moet wor den verwacht bij de TT van. Assen op 27 juni. De strijd ging nu tussen de Australiër Wayne Gardner, de Amerikaan Ran dy Mamola en diens landge noot Eddie Lawson. Gardner was bij de training gevallen en had daar een geblesseerde lin kerhand aan over gehouden. Desondanks lag hij al direct voorop. De onnatuurlijke hou ding, waarmee hij zijn motor bestuurde, wreekte zich ech ter. De Australiër kreeg kramp in zijn gezonde rechter hand. „Ik wist dat miin motor op de rechte stukken het hardst ging. Daar gaf ik vol gas en probeerde dan zo voor zichtig mogelijk door de boch ten te komen. Onderwijl pro beerde ik mijn vingers zoveel mogelijk te bewegen". Die vorm van massage werkte. Ze ven ronden voor tijd had Gardner het volledige gebruik van één hand terug. Hij draai de toen de gashandle zover open, dat alleen Mamola nog enigszins kon volgen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15