Griekse furie temt Russische basketbal a talië in de pan van Breukink DRAFSPORT HEEFT WEER TOPPAARDEN andelijke jeugd- ompetitie zaalhandbal fieidaeSowcwit Vervoort beste turnster op rsg Jong Oranje niet naar WK handbal Knetemann behoudt leiding in Zweden Moser bedankt voorde Tour MAANDAG 15 JUNI 1987 PAGINA 13 'atn pgNDAL Het Nederlands Hanbal Verbond heeft '9rd ,rdag tijdens de jaarvergadering in Papendal beslo- jac met ingang van het nieuwe seizoen een landelijke ■jar ^competitie dames en heren in de leeftijd tussen 18 °°8 20 jaar op te zetten. ,r°nitweede belangrijk besluit was het spelen van play- na afloop van de komende competitie. Voorlopig is een experiment, waarvoor het aantal ploegen in de en eerste divisie op twaalf gehandhaafd blijft. giscLrts heeft het NHV de organisatie toegewezen gekre- ^«•van de wereldkampioenschappen zaalhandbal voor itairen in 1992. Voor herstructurering van het ver- zal een commissie met vertegenwoordigers uit de v< jo voor december een rapport uitbrengen. Nico Wit- zevt werd voor twee jaar herkozen als voorzitter van het V, nadat hij aanvankelijk had willen aftreden. Brood verovert twee titels LEUSDEN Adrie Brood heeft zaterdag bij de Nederlandse kampioenschappen schieten 300 meter vrij geweer twee titels ver overd. De schutter uit Soest behaalde in Leusden de kampioen schappen drie houdin gen en staand 40 scho ten. Jan de Jong ver beterde het Neder landse record 60 scho ten liggend met twee punten, hij scoorde AMERSFOORT De zestien-jarige Natasja Vervoort, die onlangs in Japan vierde werd, is afgelopen weekeinde in haar woonplaats Amersfoort vijfvoudig Nederlands kampioe ne ritmische sportgymnastiek geworden. Zij zegevierde zowel in het totaalkampioenschap van zaterdag als op de onderdelen touw, hoe pel, knots en lint van zondag. De groepsoefe- ning werd gewonnen door Sparta Ermelo. In het totaalkampioenschap eindigde Sofie Toenbreker als tweede. De achttien-jarige Rotterdamse was na het Europees kampioen schap van vorig jaar uit de door de Bulgaarse Despa Kataljeva getrainde nationale selectie gestapt en nam met deze wedstrijden af scheid. Zwaar Superzwaarge wicht Vijastjes- lav Jakovlev uit de Sovjet-Unie voedert een nijl paard met lek kere hapjes in de stad Tampa in het Ameri kaanse Florida. Jakovlev is één van de Russi sche boksers van een landen ploeg die uit komt tegen een Amerikaanse ploeg van zwaar gewichten. foto: ap ARANDA DE DUERO De hand ballers van Jong Oranje hebben zich niet geplaatst voor de wereldtitel strijd van december in Joegoslavië. Zondagavond verloor de jeugdploeg ook de tweede wedstrijd van het mini-kwalificatietoernooi in Spanje. In Aranda de Duero was de thuis ploeg met 28-16 te sterk voor Neder land. Bij rust leidde Spanje al met 14-9. Jong Oranje, dat in Berd War- melts (4) zijn topscorer kende, had vrijdag het eerste duel verrassend verloren van Turkije (22-24). In 1981 waren de jeugdhandballers voor het laatst bij de eindronde van een we reldtitelstrijd vertegenwoordigd. LINKÖPING Gerrie Knetemann heeft door een tweede plaats in de vierde etappe van de Ronde van Zweden de leiding van zijn ploeggenoot Van der Poel overgenomen. De oud-wereldkampioen werd in Husqvarna na 151 kilo meter in de sprint voor de eerste plaats verslagen door de Pool Andrzej Mierzejsewski. Jean-Paul van Poppel gaf de Nederlandse successenreeks in de Ronde van Zweden een vervolg. Hij won in Linköping de massasprint in de vijfde etappe van zijn Belgische rivaal Wim Arras en de Oost- •iuitser Jan Schur. Adri van der Poel, die vorige week de eerste en tweede etappe op zijn naam schreef, eindigde op de vierde plaats. Gerrit Solleveld heeft zaterdag de profronde van Groot- Ammers gewonnen. Deze wedstrijd werd vanwege het slechte weer ingekort tot tachtig kilometer. De Westlander versloeg in de sprint een andere Westlander Teun van Vliet, de Waal Claude Criquielion en Joop Zoetemelk. Mark Vermey uit Lisse had na twee onderdelen van de Westfriese wielertweedaagse de leiding in de algemene rangschikking. Hij werd tweede in de openingstijdrit en negende in de eerste etappe. SAINT VINCENT Francesco Moser ziet af van een start in de Ronde van Frankrijk. De 35-jarige werelduur recordhouder kon door een trainingsongeluk niet aan de Ronde van Italië meedoen. Tijdens een test in de Ronde van de Midi-Pyreneeën achtte Moser zich niet fit genoeg voor de Tour. Zijn ploeg zal nu worden aangevoerd door de Italiaanse kampioen Claudio Corti. Mosers Italiaanse rivaal Giuseppe Saronni start wel in de Tour te Berlijn. Het wordt zijn debuut. Saronni, die het einde van de Giro niet haalde, wordt omringd door onder andere de Polen Piasecki en Lang en zijn landgenoot Baronchelli. Wielercoach Kuys opnieuw succesvol STEENWIJK Een hoop gezeur bleef junioren- bondscoach Piet Kuys gisteren bespaard na afloop van het Nederlands kampioenschap in Steenwijk. Zijn selectie-beleid stond dan ook geen moment ter discussie. Ereplaatsen van Wietse Veenstra uit Har- kema (eerste) en Menno Vink uit Schijndel (tweede) stonden daar garant voor. De 36-jarige Brabander was er zijn pupillen buitengewoon dankbaar voor. De bondscoach uit het Brabantse Vlijmen, die voor het tweede jaar de nationale junioren onder zijn hoe de heeft, vertrekt begin juli met een ploeg van negen renners naar het Italiaanse Bergamo, waar van 12 tot 20 juli het wereldkampioenschap voor junioren wordt afgewerkt. Een soort vuurdoop voor Piet Kuys. Met recente wereldtitels voor Tom Cordes en Michel Zanoli heeft Nederland immers een behoorlij ke reputatie hoog te houden op mondiaal niveau. Aan de 36-jarige Kuys nu de taak om de successen- reeks voort te zetten. Volgens de media leek de 70e Giro op een wielerkoers die om volstrekt onduidelijke re denen binnen de Italiaanse grenzen werd gehouden. Een wedstrijd, die met Italië eigen lijk niets van doen had. Niette min geven de Italiaanse kran ten ondanks hun duimendik chauvinisme toe dat deze Giro met ziin spanning en drama tiek één van de mooiste van de laatste jaren was. Een Giro die in Roche een zeer ver diend winnaar heeft gevon den. Nederlands succes Voor de Italianen mag de Giro een lange klaagzang geweest zijn, voor Nederland was het een ongekend succes. Drie man bij de eerste tien. Naast de derde plek voor Breukink was er een achtste voor Peter Winnen en een negende voor do fn-Ttalioooco dionct rüdondo Johan van der Velde. Twee van de mooiste en zwaarste bergetappes werden voor Van der Velde gewonnen. Uitein delijk won de koning van de Dolomieten ook het punten klassement. „Een vorstelijke balans", zo looft de Gazetta dello Sport. „Alleen in de Tour van de France van 1982", ver telde Van der Velde de krant, „toen ik op de derde plaats eindigde achter Hinault en Zoetemelk reed ik zo goed als in de tweede helft van deze Giro". Van der Velde wordt trou wens een halve Italiaan. De 30-jarige renner, die voor vol gend jaar al heeft bijgetekend bij zijn ploeg Cisgelati-Jolly, verhuist in het najaar met zijn gezin naar Italië. Van der Vel de weet ook al waar hij wil gaan wonen: in het kuuroord Montecatini Terme in de Tos cane. GERARD KESSELS Yzeren Hein gaat op de zege af in het kampioen schap der Ne derlandse paarden. Rechts Ulaan. foto: anp WASSENAAR De Ne derlandse drafwereld heeft weer toppers. Dat bleek vorige week al tij dens de Grote Pinkster prijs toen Yzeren Hein de overwinning op zijn naam bracht. Gisteren bewees deze edele viervoeter zijn kwaliteiten opnieuw op Duindigt bij het kampi oenschap van Nederland. Wellicht is er nu een ein de gekomen aan een tijd perk zonder grote namen. De Nederlandse drafsport heeft vele grote namen ge kend. Die van Hairos II, Quicksilver S, Henri, Jojo en Manza Buitenzorg, Speedy Vo- lita, Anton en Kees Verkerk om er enkele te noemen, her inneren velen zich nog steeds als de vedetten van vroegere, goede tijden. De indruk, dat er weer een grote naam kan wor den gekoesterd, werd beves tigd door het feit dat titelhou der Yzeren Hein gisteren won in een recordtijd van 1.15.6. Het baanrecord van Duindigt stond sinds 1982 op naam van Reinier Gallant met een tijd van 1.15.3, maar dan over de mijl. Yzeren Hein was record houder over de afstand van het kampioenschap, 2100 me ter in 1.16.2. De oorzaak van het record en van de geweldige koers was niet alleen Yzeren Hein maar ook de tweede aankomende Ulaan met Luut Dooper. Het was deze combinatie die bijna direct na de start de leiding nam en voor een zeer hoog tempo zorgde. In de slotfase van de koers ontwikkelde Yzeren Hein een enorme snel heid, waarop Ulaan het ant woord schuldig moest blijven en werd tweede vóór Veric Brach. Over veertien dagen zullen Yzeren Hein en Ulaan in de Grote Prijs der Lage Landen van Start paan. Voor Ulaan is dat niet zijn eerste avontuur in de Grote Prijs. Vorig jaar werd de tweevoudige winnaar van de Gouden Zweep van de Haagse Stal De Laak vierde. Topvorm Het spreekt bijna vanzelf dat van Yzeren Hein en Ulaan grote daden worden verwacht in de Grote Prijs der Lage Landen. Roelof Kromkamp: „Yzeren Hein is in topvorm. Zijn moeilijkheid was altijd de bochten. Daar gaat hij nu ook goed door heen. Is deze vorm er over veertien dagen nog in de Grote Prijs dan zie ik deze vol vertrouwen tegemoet". Trainer Kromkamp had nog twee paarden lopen in het kampioenschap van Neder land. Dat waren Whippet Pos tille en Yogi Bear. Laatste won enkele weken geleden de Gold Cup in Hilversum. In de eerste bocht werd Yogi Bear met Cees Kamminga de koers uit gereden maakte daarbij een grote fout en kon achterin het veld aan een opmars beginnen. Niettemin kwam de hengst met een geweldige eindsprint nog op de vijfde plaats. Yogi Bear heeft echter nog geen honderdduizend gulden ver diend en is daarom niet start gerechtigd in de Grote Prijs der Lage Landen. En dan is er ook nog Zorg van Boko. De vijfjarige hengst won in handen van Carel Rooden- rijs de draverij om de Gouden Zweep maar kwam gisteren na een alles behalve -voordelig parkoers niet helemaal uit de verf en moest genoegen ne men met een vierde plaats. Ook Zorg van Boko staat inge schreven voor de Grote Prijs der Lage Landen. W5 De W5 met een omzet van rond de 85.000 gulden kostte Ladbroke totalisator het nodi ge geld. In de reglementen staat dat indien er één goed formulier is dat er dan een be drag van honderdduizend gul den wordt uitgekeerd. Voor de tweede keer in het W5 onder de regie van Ladbroke was dit het geval. Normaal zou er voor het prijzenbedrag ruim vijftig duizend gulden beschikbaar zijn. Dus een klein rekensom metje leerde dat er een halve ton bij moest. Ladbroke had met de vele W5-spelers ge hoopt op een jackpot, omdat van zoiets de nodige reclame uitgaat. ARTHUR VAN RIJSWIJK Koerstips De komende meeting op de banen van Hilversum en Duindigt vragen de aandacht Morgenavond om 18.00 uur koerst Hilversum: le koers: Barry Buitenzorg (9), Boko's Dream. (3), Barry Shoeing (1). 2e koers: Cobus Zuydhoeve (8)), Ca marilla W (6), Cesaro Speed (4). 3e koers: Anton Geesink (7), Bea V (1)), Briljant S (5). 4e koers: Zenith Impulse (1), Zico Ri- cardo (3), Yrus du Bois (9). 5e koers: Atomic Power (7), Ambar (6), Abba Neyenrode (4). 6e koers: Aquavit (1). Ascot Hanover (2), Blib the ThroUe (5). 7e koers: Zeddertranss R (5), Zegneur (3)) Wanja O (9). 8e koers: Adam Buitenzorg (2)), Ano ther Notice (9), Zudella Beroona (6). 9e koers: Zilver Tortuna (7), Yco Bonni (5), Apollo (6)). 10e koers: Yoboko du Bcis (5), Tan tieme (7), Worthy Hollandia (1). lie koers: Way Jewel Laren (10), Yet Srar Last (5), Zenith Nora (77). Duindigt woensdag 14.00 uur. le koers: Bianca Pitt (6), Bulette Al- dorp (2). Bella Mirage (5). 2e koers: Bastien d'Almere (3), Amro Buitenzorg (1)), Astro uithuizen (6). 3e koers: Bennie Confianza (4), Zapa ta (6), Adelheid Boszorg (7). 4e koers: Moonbat (5), Cartoon (2), Bosco (1). 5e koers: Warrior Voorne (8), All American (9)). Zorba Ossewaard (5). 6e koers: Albatrosnora (8), Zonne maagd (6), Zampa Power (5). 7e koers: Kuruta (1), Tosno (3), Puma King (4). 8e koers: All or Nothing (4)), Zorro Holly rood (2), Vip D (8). 9e koers: Annemiek Baker (6), Zjim- my Boy (3). Zep Star Last (5). 10e koers: Yate Middelwijk (4). Zefar Berkum (5), Zingaro Last (12). lie koers: Ygor Peterhof (2), Zonne straaltje (7). Wish of Thijssen (9). toernooi. De kleine guard, die ooit een aanbod van de Ameri kaanse profclub de Celtics af sloeg, droeg zijn ploeg door alle kritieke fases in de tien daagse aflevering. Verdedigen liet hij aan zijn ploeggenoten over, maar aanvallend was hij onverdedigbaar. Als een sidde raal kronkelde hij zich telkens door elke defensie om van dichtbij met achterover hel lend lichaam te scoren. Gallis, de nukkige artiest uit Saloniki, met een jaarsalaris van 500.000 gulden de beste betaalde sport man in Griekenland, was al tijd koel, nooit uit zijn even wicht te halen en hij schoot met dodelijke precisie. Voor de finale was de Sovjet- Unie, ook zonder de alleskun- ner Sabonis (gescheurde achil lespees), sterk favoriet. De Grieken hadden weliswaar ge reputeerde naties als Italië en Joegoslavië gewipt, de Russen werden toch een maatje te groot geacht. Ook voor de rea listische Griekse toeschouwer, die op de zwarte markt grif vijfhonderd gulden betaalde voor een kaartje van vijfen twintig gulden. De supporters waren meer dan tevreden met de tweede plaats en voorzagen alleen in hun wildste dromen de Europese titel. Uitzinnig verheugd verzamelt de Griekse ploeg zich rond de mannen die de beker Na de zege van het Griekse basketbalteam na een zinderend spannende finale vasthouden ten bewijze van het verrassend winnen van de Europese titel. tegen de Sovjet-Unie werd er een geweldig feest op touw gezet, dat zich van de foto: epa hal gaandeweg verplaatste naar de bekende pleinen in Athene. foto: ap De Russische vedetten bleken in de hel van Piraeus heel kwetsbaar. Geroutineerde spe lers als Volkov, Tikhonenko en Tarakanov wisten zich niet te ontplooien onder de strie mende en snerpende fluitcon certen van 16.000 chauvinis ten. De ploeg werd afhankelijk van de inbreng van Valters, Tkatsjenko en debutant Mart- heulenis, de revelatie van dit toernooi. Hij kreeg de op dracht Gallis te verdedigen en dat ging hem redelijk af tot zes minuten het einde, toen hij met vijf persoonlijke fouten het veld moest verlaten. Op dat moment had de Sovjet- Unie na de ruststand van 42-41 de wedstrijd onder controle (74-80). Niet met spectaculair basketbal, maar met franje loos, zakelijk spel. Het vertrek van Martheulenis brak de ploeg lelijk op. Gallis voelde zich bevrijd, speelde met zijn nieuwe bewaker Komichioes en bracht Griekenland 36 se conden voor het einde langszij: 89-89. Ioannou had daarna voor de Grieken de beslissing kunnen brengen, maar had het zweet in de handen en miste een eenvodige lay-up. Iovasja zorgde op de valreep voor consternatie. Hij dacht de Russen aan de titel te helpen, maar zijn treffer vertrok vol- RAEUS In tien da- n heeft het Griekse bas- »tbal een onvoorstelbare daanteverwisseling on- rgaan. Van dreumes en ilstrekte outsider werkte it zich op de vleugels n het uitzinnige publiek ngs alle grootmachten i tot Europees kampioen. Grieken onttroonden iteravond onder wur- deinde spanning de Rus- l(lt i. In de verlenging liet et' abouris vier seconden ok or het einde vanaf de stefCije worplijn de winnen- it I treffers in het netje iees iff en: 103-101. t feest barstte onmiddellijk |eèt Zuideuropees tempera- ent los. Een uitzinnige me- lat pe basketballiefhebbers lvai oomde naar het Sintagma- 10r, Omonia-plein in het hartje et Athene. Het sportieve ,rjj ookje, waarnaar de niet je c pvende Grieken zo harts- Pj ihtelijk verlangden werd te- 3Sd alle kansberekeningen in itc waarheid. 1 n i de basis van de Griekse rwinning stond Nicky Gal- de beste speler van het r - esd gens de jurytafel een fractie na het slotsignaal uit zijn handen. In de verlenging vochten de twee beste spelers, Gallis en Valters, een persoonlijk duel uit. Gallis opende met twee in side-scores, Valters repliceerde met twee driepunters (93-95). Gallis, die 40 punten scoorde, streek toch de zege op. Hij leidde zijn ploeg in de slotmi nuten van 95-98 naar 101-98. Nog was de wedstrijd niet be slist. Iovasja schoot met 36 se conden op de klok koel van ver raak: 101-101. In de laatste aanval van de Grieken beging Pandrasjkin zes seconden voor het einde een dure fout. Hij bracht Kabouris op de vrije worplijn. De oude rot bewaar de zijn koelbloedigheid. Nederland De Nederlandse basketbal- ploeg is bij de Europese titel strijd op ae tiende plaats ge ëindigd. Nederland verloor za terdag in Piraeus het duel om de negende plaats tegen Frankrijk met veertien pun ten: 80-94. Bij de rust had de ploeg van Harrewijn nog een voorsprong van tien punten: 53-43. ||an onze correspondent) pME In een paar we- tijd is hij zo bekend 'orden dat de Italianen i zijn naam goed uit spreken. Erik kink heeft een formi- lele indruk achtergela- tijdens de 70e afleve- van de Italiaanse „Hij wordt een hele fcte", voorspelt oud-co- L Vittorio Adorni die nwoordig optreedt als 'siecommentator. it de Italianen het meest it is, dat deze nieuwe- in het profwereldje geen in maakt en als een oude rijdt. „Hoewel hij nog jong de Giro één van zijn eer- «langrijke grote koersen jheeft Breukink laten zien hij over grote atletische taliteiten beschikt. Daar- ist heeft hij zoveel taktisch icht, dat hij geen trap teveel ift gedaan", looft de Gazetta •port, de organisator van Giro. „Breukink", zo con cert de gezaghebbende Ita- lanse sportkrant, „is de ooiste ontdekking van de iro. Op de Italiaanse wegen teft hij een klassering vero- erd waar hij aan het begin in het seizoen niet van durf- dromen". „Breukink was absolute revelatie van de •nde", meent de Corriere del- Sport. Breukink-koorts was eind forige week op zijn hoogte- J jnt. De Italianen zagen in reukink, op 33 seconden van der Roche, de enige die de ale van hun Ronde nog wat Üef zou kunnen geven. De ijd Breukink-Roche werd in media opgepoetst tot een M rote afsluitende confrontatie, k Ireukink mag dromen van Giro-overwinning", meldde h krant over de volle breed- Uiteindelijk bleek de Giro öor de renner van Peter Post pj P? etappes te lang. Zaterdag Ijd1} de klim naar Pila had de jfoge Nederlander niet veel Hvr irweer tegen een ontketende enu e'in de vorm van zUn le" edsc 'en- Niettemin beëindigde reukink de etappe als vierde, te tweede plaats in het alge- <&e* leen klassement verloor hij T0 ff zijn ploeggenoot de Schot K; hilar. De afsluitende tijdrit •recht onvoldoende winst om .0 üivertje te wisselen met de chot „Ik ben tevreden met 'Ut tyn plaats", vertelde Breu- mer de Corriere dello Sport sds ®aar ik hoop nummer één ti 0rden, net als Joop Zoete- teelk". F iï ourdebuut Sfênkink wist nog steeds niet Met een fiets zonder dichte wielen is Erik Breukink opnieuw op weg naar een goede prestatie in de Giro. foto: ap heb ruim drie weken hard moeten werken", vertelde Breukink. „Als ik er op terug kijk, ben ik zeer tevreden. Ik heb van dag tot dag geleefd. Er werd niets van mij ver wacht, dus was de spanning voor mij niet zo hoog. Alleen in de laatste week ben ik bang geweest tijd te verliezen". Breukinks volgende grote koers is na het Nederlands kampioenschap de Tour de France, waarin hij debuteert. „Ze kunnen veel van mij ver wachten, maar ik ben nog steeds een tweede-jaarsprof. De Tour is niet te vergelijken met de Giro. Hier konden we voor vier renners rijden, die hoog in het klassement ston den. Dat is in de Tour onmo gelijk. Ik maak mij geen illu sies, ook niet op de langere termijn". Nog steeds is de 23-jarige, in Bergen op Zoom wonende Breukink niet gewend aan de allure, die het kopmanschap T«'OP Hippn r»olo. den kreeg ik in de afdaling een wiel van Anderson, nadat ik was lek gereden. Dat was een aparte ervaring". Breu kink deelde bijna vier weken de kamer met Anderson. „We zijn maatjes geworden. Phil is nooit kwaad op mij geweest. Hij voelde dat zijn vorm er niet was. Hij is prof genoeg om te weten, dat zijn kans nog komt". Italiaanse malaise Wat zouden de Italianen graag een Breukink hebben! Super- kampioen Francesco Moser is in zijn nadagen en wereld kampioen Moreno Argentin wint weliswaar etappes, maar heeft in het klassement niets te zoeken. Roberto Visentini, de Giro-winnaar van vorig jaar, is uit vorm. Hoe groot de malaise is, blijkt wel uit het feit dat de Italianen geen man bij de eerste vier in de eind rangschikking hebben. Dat is cin^5 1Q7*> rtlPt mp«r rroVioiir'I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13