PD ligt na kwart eeuw randt op zigzagkoers Lief en leed van vijftig jaar „Golden Verscherpte noodtoestand Zuid-Afrika: dertig krantepagina's vol verboden ITENLAND eider Italiaanse christen-democraten dreigt met opstappen AFSCHEIDSFEEST KAN TRIESTE AFGANG NIET VERBLOEMEN C&idAeSommxt ZATERDAG 13IUNI1987 PAGINA 9 (Van onze correspondent Gerard Kessels) iOME De leider van de Italiaanse chris- »n-democraten, Ciriaco de Mita, heeft aan- ékondigd dat hij zal opstappen wanneer zijn JSJ artij het bij de verkiezingen van morgen iasa echter doet dan in 1983. Vier jaar geleden S* regen de christen-democraten 32,9 procent 55* an de stemmen, het slechtste resultaat uit de tschiedenis. Volgens opiniepeilingen is het ]jjj [et uitgesloten dat de partij een nieuwe dui- nij ciing maakt en onder de 30 procent terecht- y j omt. 23JI De partijleiding", zo heeft De Mita gezegd, „moet de «a jrantwoordelijkheid voor een nederlaag op zich ne men". Die uitlating laat er geen twijfel over dat de christendemocratische leider vertrekt wanneer het resultaat van 1983 niet op zijn minst geëvenaard wordt. De Mita staat toch al bloot aan kritiek uit ei gen kring op de wijze waarop hij de partij het afgelo pen jaar geleid heeft. Veel christen-democraten vinden dat hun leider on handig gemanoeuvreerd heeft bij het trouwtrekken om de macht met de socialistische leider en ex-pre mier Bettino Craxi. De Mita schoof eerder dit jaar Craxi aan de kant, omdat hij vond dat de christen- -democraten als de grootste partij van de coalitie weer de premier moesten leveren. De ruzie binnen de coalitie heeft tot de vervroegde verkiezingen ge leid. De politieke toekomst van De Mita hangt waar schijnlijk af van de opkomst bij de verkiezing. Een hoge opkomst speelt traditioneel de christen-demo craten in de kaart. Volgens een recente opiniepeiling komen de christen-democraten ergens tussen de 29,5 en 31 procent terecht. De andere dominerende partij van het land, de communistische PCI, verliest ook. De communisten, die in 1983 nog 29,9 procent be haalden, zouden 1 a 2 procent verliezen. Winst is er voor Craxi's socialistische PSI. De partij zou tussen de 12,5 en 13,5 procent scoren, tegenover 11,4 in 1983. Voor het uiterst onwaarschijnlijke geval dat de PSI toch zou verliezen, heeft ook Craxi zijn vertrek als partijleider aangekondigd. De Groenen, die voor het eerst meedoen, lijken ze ker van hun entree in Kamer en Senaat. De opinie peilingen geven de nieuwkomers tussen de 2,1 en 2,9 firocent Die stemmen komen voornamelijk van inkse splinterpartijen. De Italianen kunnen niet alleen zondag stemmen, maar ook nog maandag voor de middag. De uitslag wordt maandag in de loop van de avond verwacht (Van onze correspondent Rink Drost) JONN Bijna 24 jaar Reeft Willy Brandt het ge- icht bepaald van de Sozi- ïdemokratische Partei )eutschlands (SPD), de 25:: Duitse tegenhanger van onze PvdA. Morgen neemt séiihij op een bijzondere par- H tijdag in Bonn afscheid als 5^5 voorzitter en wordt hij b&- ong loemd tot ere-voorzitter, *5 en functie die speciaal M ?c voor hem in het leven is SS groepen. 370! isot-Hij zal ongetwijfeld lof oog- sten wegens zijn enorme ver- 'jjj diensten voor zowel de partij Is het Duitse volk en de we- )2ï eldvrede. Hij blijft overi- y® |ens Bondsdaglid, voorzitter i7j 'an de Socialistische Inter- - lationale, schrijver van poli- tiek wegwijzende werken, igj edenaar op politieke bijeen- *4 sc komsten en voorzitter van de ong tommissie die de partij van jj* een nieuwe principebasis moet voorzien. Al staat hij io 2c niet meer aan het roer, de 52C SPD kan deze verdienstelij- witellectueel niet missen. 150 En toch blijft het morgen een 320 trieste afgang. Geen glans en J-®! glitter, geen lofrede kan ver- JNG Jij.i i_ doezelen dat het om een ge dwongen afscheid gaat: een vol jaar te vroeg voor Willy Brandt, veel te laat voor vele partijgenoten, die de eigen zinnige en linkse koers van de voorzitter een doorn in het oog was. Brandts lange "itieke leven is in feite een inschakeling geweest schitterende successen en ongelofelijke mislukkin gen. De mislukkingen zijn peter in de gedachten blijven hangen dan de successen. Ten onrechte, want Brandts erdiensten voor de partij, de Duitse natie, Europa, ja zelfs ie wereldvrede verdienen |ote internationale waarde ring. In 1971 kreeg die waar- Jering gestalte in de verle ning van de Nobelprijs voor pe Vrede. Maar wie het over Brandt heeft spreekt eerder ïn het spionagoschandaal- juillaume, dat hem in mei [974 tot aftreden als bonds- nselier dwong. Of van zijn derlaag in 1981, toen zijn erzet tegen het Navo-dub- lelbesluit, dat leidde tot de atsing van Pershing-2- en uisraketten in West-Euro- >a, schipbreuk leed. Brandt heeft zijn tegenstanders vaak pnderschat. iljardenschandaal •n verder heeft men het na- lurlijk over het eigenlijk k belachelijk futiele schandaal t maart van dit jaar, dat re- ïlrecht tot zijn voortijdige 'treden heeft geleid: de Gestie van de benoeming wivan Margarita Mathiopoulos Der Willy is inmiddels 74 jaar. tot officeel woordvoerster van de partij. De Griekse yuppie was geen partijlid, had niet eens de Duitse na tionaliteit en was voor publi- FOTO: AP c-relatiönswerk niet ge schoold. Maar ze was vrien din van Brandts echtgenote Ruth. Brandts escapade was koren op de molen van de partijgenoten die al lang vonden dat Brandts weder helft te veel invloed op het partijgebeuren uitoefende. De rel was ook een welkome afleiding van de werkelijke problemen waarmee de partij al lange tijd kampte: onze kerheid over de politieke koers, betrokkenheid bij het miljardenschandaal van de woningbouwonderneming van de vakbonden Neue Hei mat, het volstrekt onnodig opblazen van de coalitie met de Groenen in de deelstaat Hessen en felle strijd om de macht in de partijtop. Al die problemen zijn voor de kie zers niet verborgen geble ven. Zij „beloonden" het ge krakeel met een pijnlijke verkiezingsnederlaag voor de socialisten in Hessen. De socialisten hebben sindsdien kans gezien, de grootste pro blemen binnenskamers te houden. Die factor en de on verkwikkelijkheden binnen de gelederen van de Groe nen hebben ervoor gezorgd dat op 17 mei de SPD zowel in Hamburg als in Rijnland- -Palts bij de verkiezingen een punt achter de verliezen- reeks kon zetten. Tweesporen De juichstemming in de Bon ner partijcentrale zal morgen stellig de problemen naar de achtergrond dringen. Maar voor hoe lang? De ideeën binnen de kring van partij kopstukken liggen nog steeds mijlenver uiteen, van zeer conservatief tot (niet al te) links. Willy Brandt is de man van het tweesporenbe leid, die de partij zowel naar links als naar rechts open wil stellen. Zijn bedoeling was in het komende jaar, dat het laatste onder zijn voorzitter schap had moeten worden, de partij duidelijk op twee pijlers te laten rusten: ener zijds de traditie van de ver bondenheid met de vakbe weging, anderzijds de drang tot vernieuwing. Met die laatste pijler kon een deel van de naar de Groenen overgelopen aanhang terug worden gehaald; eventueel konden de Groenen ook als partner worden geaccep teerd. Na morgen zal de SPD het twee-pijlers-beleid van Willy Brandt verlaten. De wissels daarvoor liggen al om. Te genstanders van de openstel ling naar links zien de partij in een spagaat tussen beide pijlers hangen, met een le vensgroot gevaar van een scheuring ergens in het mid den. Onder leiding van Bondsdag-fractievoorzitter Hans-Jochen Vogel, die mor gen met overweldigende meerderheid tot voorzitter wordt gekozen, moet de par tij zich vast verankeren op de pijler waarin ze haar wor tels heeft: de vakbweweging, de traditie, bezinning op de structuren. Maar het zit er dik in dat de betrokkenen daarbij opnieuw vechtend over de straat rollen, want de SPD is nu eenmaal ge wend alle interne conflicten in de grootst mogelijke open baarheid uit te vechten. Wijlen Leonid Brezjnev argumenteert met zijn vuisten tijdens zijn eerste ontmoeting met Willy Brandt, in 1973 nog bonds kanselier. FOTO: ANP SAN FRANCISCO Het is eigenlijk vreemd dat de nu vijftig jaar oude Golden Gate Brid ge in San Francisco, een brug die letterlijk ver taald de „Gouden Poort" heet, altijd zo omstreden geweest is. Behalve een wonder der techniek is Golden Gate Bridge het symbool van de Ameri kaanse creativiteit in het westen van de Verenigde Staten. Het is een tegen wicht van het geschenk van de „Oude Wereld" aan het oost-Amerika, in de vorm van het Vrij heidsbeeld dat door een Fransman ontworpen was. Beide zijn kunst werken en dus onder werp van discussie. Al voordat de brug werd ge bouwd, riep zij heftige tegen stand op. Ruzies over de ont werpen veroorzaakten ze ventien jaar oponthoud, voordat in 1933 de construc tie kon beginnen. Tegen woordig moeten automobilis ten nog steeds één dollar be talen om de brug over te ste ken vanuit het noorden, maar de Golden Gate heeft altijd al haar tol geëist. Zij kostte aan vele mensen hun professionele reputatie of carrière en aan elf arbeiders het leven. Voor zover bekend pleegden 839 mensen zelf moord door vanaf de brug te springen. Een criticus beschreef de hoog boven het verraderlijke water rijzende bogen tussen de twee steile rotsen „mis schien wel de beste combina tie van plaats en structuur sinds het Parthenon". Toch staat de „Gate" nu, behalve voor onbetwiste gratie en schoonheid, ook voor zwaar werk, vastberadenheid, door zettingsvermogen en het lot dat Amerika verkwist lijkt te hebben, terwijl de macht van deze natie is ontaard en afge nomen. Velen hebben bij het naderen van de „gouden verjaardag" van de brug opgemerkt, dat zoiets „nu niet meer tot stand zou komen". De brug, toen de langste en hoogste hang brug ter wereld (nu niet meer de langste, maar wel de hoogste), werd ontworpen en opgericht midden in de cri sisjaren zonder regerings- of staatsfondsen of geheven be lastingen. Nooit eerder Er was nog nooit eerder een brug geplaatst over een have ningang, en hiertegen was grote tegenstand van de kant van de militairen, die de zui delijke aanlooproute in han den hadden, om strategische redenen. Hun bezwaren wer den gesteund door twijfelen de ingenieurs, nerveuze seis mologen, milieudeskundigen, politieke rivalen, gevestigde belangen, belastingrebellen en (hoe kan het anders in Amerika) een geheimzinnig doend, machtig bedrijf. De man die de leiding had over het project, Joseph Strauss, was een hoogdraven de figuur die slechte poëzie schreef en valse referenties had. Hoewel hij de baas was van een constructiebedrijf in Chicago en een veelvuldig bruggenbouwer, had hij nog nooit eerder een hangbrug geprobeerd te bouwen, laat staan de meest indrukwek kende ter wereld. Zijn stand beeld beheerst nu de herden- kingstuin bij de brug, maar toch was hij niet de ontwer per van de Golden Gate Bridge. Toch zou de brug niet voor de oorlog gebouwd zijn zonder zijn toewijding gedu rende bijna twintig jaar. Het is zeker dat het zonder Strauss geen meesterstuk ge worden zou zijn van techniek en Art-Deco-architectuur. De constructie van de Gol den Gate Bridge bracht met zich mee het oprichten van de hoogste stalen torens, het produceren van de grootste De „Golden Gate" van boven af gezien kabels, maar vooral het be vestigen aan de zuidzijde, in diep water vol oersterke stro mingen, van een betonnen stootblok, zo groot als een voetbalstadion. De torens en kabels moesten niet alleen stormen kunnen weerstaan, maar ook de aantasting van de zoute mist ter plaatse en een breuk in het aardopper vlak twintig kilometer ver derop, die twintig jaar eerder was ontstaan toen een aard beving San Francisco vernie tigde. Onmogelijk Sinds de dag in 1919 toen Strauss op 49-jarige leeftijd was uitgenodigd om de brug te bouwen, werd hij belegerd door mensen die zeiden dat het een onmogelijke opgave was. Hij verwees een negatief landmeetkundig rapport uit 1920 naar de prullenbak, pro duceerde zijn eigen (afschu welijke, en later ingetrok ken) ontwerp en hij overtuig de de militairen in 1924 dat als de brug gebombardeerd zou worden, de brokstukken veilig in het diepe kanaal zouden zinken. Trouwens, voegde Strauss hieraan toe met zijn kenmerkende zelf verzekerdheid, als de vijand zo dichtbij kwam dat de brug gebombardeerd kon worden, 4ou de stad allang zijn platge gooid. Dan had je ook nog de schoonheids- en vroege mi lieudeskundigen. Een groep kunstenaars, dichters en schrijvers sprak schande van de „misvorming" van een speciale plaats. Alleen dit maal was het niet Strauss die een gevat antwoord gaf, maar zijn ingenieur Charles Derleth. Een douairière uit de stad noemde het „heilig schennis" om een „door men sen gemaakt ding te zetten over onze door God gemaak te Gouden Poort". Derleth bracht haar tot stilzwijgen door haar te vragen of ze ook dacht dat haar „door men senhanden gemaakte ketting afbreuk deed aan haar door God gemaakte boezem". Bezwaren Daarna kwamen bezwaren uit de noordelijke houthak kersprovincies. Houtbedrij ven vreesden dat een toene mend toerisme via de brug hun vernietiging van de wouden van Californië aan het licht zou brengen. Strauss vormde een „bruggeraad" van bestuurders die deze be zwaren wegstemden, en ver volgens de netelige kwestie van de benodigde fondsen moest aanpakken. Nadat de technische, wettelijke, poli- FOTO: AP tieke en financiële bezwaren waren overwonnen, kwam de laatste en grootste uitda ging: die van de Southern Pacific. Dat was de grootste werkge ver in de staat Californië en eigenaar van de veerponten die de mensen toen nog ver voerde over de baai van San Francisco. De wettelijke dwarsboomtaktieken van dit bedrijf leken de Golden Gate brug nog tegen te houden toen Strauss de overwinning al had geroken. Maar een echte Amerikaanse manifes tatie van die tijd, een volks boycot van het spoorwegnet van de Southern Pacific, dwong het bedrijf tot overga ve. Het was nu 1932. Hoewel elf brugarbeiders stierven tijdens de bouw, was dat een kleiner aantal dan in die dagen onvermijdelijk leek: men had gerekend op één dood van een arbeider per één miljoen dollar en de brug zou 27 miljoen dollar gaan kosten. Strauss stond erop dat er een heel nieuw- bedacht vangnet zou worden aangebracht. Dit redde ne gentien mensen, maar toen het op een dag bezweek, wer den er, tragisch genoeg, tien mensen ineens gedood. De mannen die bovenop de 746 hoge torens werkten, konden een klein kamp zien op de kust, bestaande uit werkloze arbeiders die in die crisistijd wachtten op de val van ande ren in de noop een baan te krijgen. Gevallen Sedert die tijd zijn nog talloze mensen naar beneden geval len. Afgezien van het officië le aantal van 839 is nog een onbekend aantal mensen in het geheim 's nachts over het hek geklommen om een duik te nemen van zo'n 73 meter gedurende ruim drie secon den met een sqelheid van 130 kilometer per uur. Het vrien delijk uitziende water is in zo'n geval als beton en deze mensen sterven aan innerlij ke verwondingen. Hun licha men worden snel met de stroming naar zee gevoerd, waar de haaien wachten. De brug is altijd al wreed ge weest, maar ook altijd mooi. Deze wetenschap is vermoe delijk ook de reden waarom zelfmoordenaars hun laatste duik vanaf de oostkant ne men. Hun laatste, exclusieve uitzicht is dat op de kabelbo- gen die als een harp boven de heuvels van van de stad uittorenen, en die de water- kloof, zoals Strauss zei, „voor altijd" overbruggen. CHRISTOPHER REED The Guardian ioo w (Van onze correspondent) KAAPSTAD Zuid- •Afrika is gisteren het tweede jaar ingegaan on der een strenge noodtoe stand. De regering-Botha is vastbesloten het zwarte Jjverzet in de hand te krij- "en. Zwarte en blanke te enstanders van de drasti- :he maatregelen zijn ech ter van mening dat hand having van de noodtoe stand eigenlijk het toege ven van een nederlaag be tekent, omdat de regering tijn toevlucht heeft geno toen tot abnormale maat jegelen om het land te kunnen besturen. Voor standers van het rege ringsbeleid zeggen dat er een door het communisme geïnspireerd klimaat heerst, dat eerst de kop ingedrukt moet worden voordat men kan terugke ren naar de normale gang van zaken. Dissidentengroeperingen be reiden zich daarom inmiddels voor op een nieuwe golf van politieacties. Daarbij wil de re gering bovendien zo min mo gelijk op vingers worden geke ken door de media. Vóór juni 1986 werden de ge beurtenissen in Zuid-Afrika breed uitgemeten in de we reldpers. Dat gaf soms mis schien het onterechte idee dat Zuid-Afrika op instorten stond, zoals Iran of de Filipij- nen. De regering-Botha erger de zich hier gruwelijk aan. Dat was een van de redenen dat zij haar toevlucht nam tot nood maatregelen om de pers de mond te snoeren en de be richtgeving aan strenge regels te binden. Deze maatregelen gingen ver gezeld van grotere mogelijkhe den voor de politie om mensen te arresteren en voor onbe perkte tijd zonder vorm van proces en zonder arrestatiebe vel vast te houden. Nog tal van andere manieren werden bedacht om een einde te ma ken aan het binnenlandse ver zet, en zelfs die zijn nu dus weer verscherpt. Nog strenger Er zijn wel enkele verschillen tussen de bepalingen van de oude en de nieuwe noodtoe stand. Zo zijn er nu strengere regels om boycots van winkels en scholen te voorkomen. De periode dat men zonder enige aanklacht kan worden vastge houden, is verlengd tot 30 da gen. De oproerpolitie heeft ruimere bevoegdheden gekre gen om gebouwen binnen te gaan, te doorzoeken en voor werpen in beslag te nemen. De politie heeft een volmacht om gebieden af te sluiten. Het is agenten eveneens toegestaan mensen opeens te verbieden bepaalde voorwerpen met zich mee te nemen. In feite kan de bewegingsvrijheid van iemand èl la minute worden beperkt, tot en met huisarrest aan toe. De straf die staat op het over treden van deze bepalingen blijft een boete van 20.000 Zuidafrikaanse rand (ongeveer 20.000 gulden) of een gevange nisstraf van tien jaar. De vijf regeringsbladen die de nood toestand afkondigden, hadden ongeveer dertig pagina's nodig om alle verboden af te druk ken. T-shirts Zoals gezegd is ook de pers verder aan banden gelegd. Zo is het voortaan verboden ver slag te geven over de omstan digheden en behandeling van arrestanten of hun vrijlating, of het rapporteren over ge rechtelijke procedures. Die laatstgenoemde regeling wordt gezien als een belangrijke aan tasting van het principe, dat onder meer de pers moet kun nen zien of het recht zijn loop heeft. Scholen en scholieren zijn niet vergeten. Functionarissen kunnen het dragen verbieden van t-shirts met politiek getin te teksten. Buitenstaanders die „niet officieel te maken heb ben met het functioneren van of de aktiviteiten op school" kunnen op afstand gehouden worden. Het lot van gevangenen is tot in detail vastgelegd. Precies staat omschreven wat zij mo- leliik Bijbel), studeren en beluiste- gen lezen (hoofdzakelijk de ren. Gevangenen mogen niet lui, nonchalant of slordig zijn; ze mogen ook niet vloeken, beledigingen uiten, praten met anderen als dat verboden is, zingen of fluiten op een on- noodzakeliike manier, onte vredenheid onder medegevan genen veroorzaken en geen valse, pietluttige, of kwaadwil lige klachten indienen. De straffen op overtreding van deze bepalingen zijn eenzame opsluiting en wat wel „voed- selrantsoenstraf" genoemd wordt Spanningen blijven President P.W. Botha baseert dit beleid onder meer op de uitslag van de recente verkie zingen voor het blanke parle ment. Hij heeft ziin overwin ning uitgelegd als een op dracht van de blanken om het veiligheidsbeleid te verster ken. Tegelijkertijd hoopt hij tot een politiek vergelijk te komen met „gematigde" zwar ten, die tegen elke vorm van geweld zijn. Hiertoe voert Botha hij een krabachtige politiek, waarbij hij in verscheidene richtingen tegelijk beweegt Maar aange zien de erkende zwarte leiders ofwel in de gevangenis zitten of in ballingschap verblijven, is het onwaarschijnlijk dat Botha veel geloofwaardige zwarten zal vinden die bereid zijn met hem samen te wer ken. Intussen blijven de spannin gen bestaan, met name in de zwarte woonsteden, waar de noodtoestand de gevoelens van verbittering, frustratie en ver vreemding eerder hebben ver sterkt dan verminderd. Het vooruitzicht is dat deze onderdrukking nog wel enkele jaren zal duren. Intussen richt de westerse wereld, die andere zorgen aan het hoofd heeft, zijn blik waarschijnlijk op an dere zaken dan Zuid-Afrika. Totdat de aandacht opnieuw wordt getrokken door echt schokkende gebeurtenissen. ANTHONY HEARD

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9