Moskou: rede in West-Berlijn ademt geest van Koude Oorlog ETA pleegt bomaanslag op raffinaderij Tarragona Bokassa ter dood veroordeeld Thatcher presenteert vandaag kabinet EG wil „loodvrij" gaan verplichten TASS: NAVO-verklaring bemoeilijkt wapenakkoord Zuidafrika laat 1000 gedetineerden vrij BUITENLAND CeidócSowmit ZATERDAG 13 JUNI 1987 PAGINA 7 PTL vraagt faillissement aan yORT MILL De religieuze orga nisatie PTL. waarvan de tv-evange- jist Jim Bakker zich na een seks- ichandaal als directeur heeft terug trokken, zal faillissement aanvra- f^en. De schulden bedragen in totaal 0 miljoen dollar (ruim 150 miljoen ulden). „Praise The Lord" - looft de [eer wordt van drie kanten op de uid gezeten. De Amerikaanse justi- e stelt een onderzoek in naar on wettige financiële praktijken, de be- astingdienst heeft reeds navorderin gen ingediend terwiil verscheidene Schuldeisers aan de deur kloppen in de hoop dat ze hun geld nog terug jullen zien. China verwacht geboortegolf PEKING China staat dit jaar een ongekende geboorte golf te wachten. Als „strenge maatregelen" uitblijven zien dit jaar 23 miljoen Chinezen het levenslicht, aldus het Chi nese Volksdagblad van giste ren. Dat zijn drie miljoen meer baby's dan vorig jaar. De stij ging van de bevolkingsaanwas is het gevolg van de geboorte golf van het begin van de ja ren zestig. De in die jaren ge boren mensen hebben inmid dels de huwbare leeftijd be reikt. Bovendien is de bevol kingspolitiek van de regering versoepeld. Gele koorts in Nigeria eist honderden levens LAGOS Een gele koorts-epi demie heeft in Nigeria aan zeker 330 mensen het leven gekost. De autoriteiten in Lagos hebben om meer internationale steun ge vraagd voor de bestijding van de ziekte. Een team van Nederland se artsen en verpleegkundigen is al een paar maanden bezig hon derduizenden Nigerianen tegen de ziekte in te enten. Minister Koye Ransome-Kuti heeft giste ren verklaard dat zijn regering probeert 30 miljoen inwoners in het westen van Nigeria te vacci neren. Vorig jaar kostte een gele koorts-epidemie aan meer dan 500 Nigerianen het leven. LISSABON De Europese milieuministers hebben gisteren besloten een gezamenlijke stra tegie te ontwikkelen om het milieu van de 21 lidstaten van de Raad van Europa te bescher men. Zij willen het gebruik van loodvrije ben zine in heel Europa verplichten en maatregelen nemen om onderontwikkelde landbouwgebie den te stimuleren. Er moet meer aandacht wor den besteed aan preventie dan aan herstel van de schade, aldus de ministers in een verklaring die na twee dagen vergaderen in de Portugese hoofdstad is uitgegeven. De milieuministers roepen hun collega's op bij al hun besluiten re kening te houden met het milieu. Het beginsel dat de vervuiler betaalt moet algemeen worden toegepast, aldus de bewindslieden. Frankrijk verbiedt tv- reclame alcohol PARIJS In Frankrijk is gisteren een wet aan genomen die reclame voor dranken met meer dan 1 procent alcohol verbiedt. Het maken van reclame in de bioscoop, op de radio, in de pers en op aanplakbiljetten is nog wel toegestaan. Daarbij mag echter geen verband meer worden gelegd tussen de alcohol en sport, werk of gemo toriseerde rijtuigen. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU Het officiële Sovjet nieuwsagentschap TASS heeft negatief gereageerd op de verkla ring die de ministers van de NAVO-landen gisteren in Reyk javik hebben uitgegeven. TASS noemde de aanvaarding van de „dubbele nul-optie" door de NAVO „een bescheiden stap in de richting van ontwapening", maar bekritiseerde het NAVO- besluit dat West-Duitsland de Pershing-IA mag behouden. Vol gens TASS zal het hierdoor moei lijker worden een akkoord over de verwijdering van de raketten voor de Kortere afstand te berei ken. Volgens TASS bemoeilijkt Was hington volgens TASS de onder handelingen door de eis dat de Sovjet-Unie moet beginnen met het reduceren van zijn arsenaal. „Het is duidelijk dat deze obsta kels uit de weg moeten worden geruimd in het belang van voort gang bij de onderhandelingen", aldus TASS. De Nederlandse minister Van den Broek toonde zich vanmor gen zeer verheugd over „de posi tieve resultaten van deze top". Het donderdag gekozen Labour-iid Diane Abbott (32) is de eer ste zwarte vrouw die in Engeland in het parlement een zetel krijgt. Mevrouw Abbott werd gekozen in het district Hackney en Stoke Newington. F0T0: Ap LONDEN Premier Thatcher presenteert van- al haar nieuwe kabi net dat volgens haar eigen leggen gisteren, geen gro te veranderingen in de sa menstelling zal laten zien. Waarnemers hebben dit uitgelegd als een indicatie jat minister van buiten- kndse zaken Sir Geoffrey Howe en minister van fi- ■ufl lanciën Nigel Lawson Dun posten zullen behou den. De definitieve uitslag van de r. verkiezingen kwam gister avond binnen, nadat de laatste stemmen van vier districten in kt Noordierse Ulster waren geteld, van de in totaal 650 ze telsgaan er 376 naar de Con servatieven, 229 naar de La- bourpartij, 22 naar de Alliantie van liberalen en sociaal-demo craten en 23 naar de overige partijen. De zetelverdeling in 1983 was: 391 Conservatieven, 204 Labour, 27 Alliantie en 28 voor de overige partijen. Ondanks dat de Conservatie ven dus 15 zetels in het parle ment verloren, hoeft de partij van Margaret Thatcher niet onder de indruk te zijn van de winst van 25 zetels die Labour erbij heeft gekregen. De Tories hebben nu een overwicht van 147 zetels op de socialisten en lij hebben een absolute meer derheid in het parlement van 51 zetels gekregen. Verbazing 'olgens onze correspondent in Londen uitte de de Britse pre mier er gisteren haar verba zing over dat haar conservatie ven in het Lagerhuis ruim londerd zetels meer hebben veroverd dan alle andere par tijen samen. Dit cijfer over treft Thatchers stoutste ver wachtingen. Het geeft haar de ekerheid van zonder al te [rote moeilijkheden te kunnen regeren tot jn het laatste de- ennium van deze eeuw. Toch is dit nieuwe Thatcher- bewind alweer een nationaal *stuur dat niet de meerder- teid van het Britse volk verte- [enwoordigt. Zo'n 74 procent van de 43 miljoen kiezers trok donderdag naar de stembus. Slechts 42 procent van deze mannen en vrouwen dat wil zeggen ongeveer 13 mil joen stemde conservatief, 32 procent (9,6 miljoen) stemde Labour en 22 procent (6,7 pro cent) Alliantie. Ruim 16 miljoen Britten brachten dus een stem uit te gen Thatcher Zij dankt haar derde achtereenvolgende be wind voor een groot deel aan haar hardnekkige weigering om het niet bepaald eerlijke Britse districtenstelsel te ver vangen door een democrati scher kiessysteem. Tot zover onze correspondent. Reacties Uit de hele wereld stroomden in de loop van donderdag en gisteren felicitaties voor Mar garet Thatcher binnen. Presi dent Reagan belde haar vanuit West-Berlijn, bondskanselier Helmut Kohl feliciteerde haar via de telefoon, de Franse pre mier Jacques Chirac en de voorzitter van de Europese Commissie Jacques Delors stuurden felicitatie-telegram- men. Dat Thatcher een zo grote aanhang zou krijgen had hij niet verwacht, zo gaf premier Lubbers gisteren tijdens zijn wekelijkse persconferentie toe. „Voor de Europese samenwer king is het in ieder geval heel goed dat Thatcher aan de re gering is gebleven". Diplomaten van de EG haal den opgelucht adem dat in Brussel wat Groot-Brittannië betreft alles bij het oude blijft. Dankzij Thatcher, zeiden de diplomaten, heeft dit land nu een goede relatie met de EG. Het Sovjet-persbureau Tass was uitermate somber over de overwinning van de Conserva tieven, ondanks het feit dat door sommige commentatoren is gesteld, dat de vooruitgang in de ontwapeningsonderhan delingen niet alleen aan Gor- batsjov, maar ook aan That cher te danken is. Tass viel Margaret Thatcher, kampioen van het „volkskapitalisme", niet persoonlijk aan, maar schreef: „De overwinning van de Conservatieven betekent voor miljoenen gewone Britten de voortzetting van een poli tiek die fundamenteel in te genspraak is met hun belan gen". BERLIJN „Provoce rend", zo hebben zowel de DDR als de Sovjet-Unie de toespraak genoemd van president Reagan gis teren bij de Brandenbur ger Tor in West-Berlijn. Daarbij riep Reagan par-* tijleider Gorbatsjov op „de Muur af te breken", als bewijs van diens vredes wil. Reagans gesprekken met president Von Weizöcker en bondskanselier Kohl zijn strijdig met het vier- mogendhedenovereen- komst inzake Berlijn, al dus het officiële Sovjet- persbureau TASS. Radio- Moskou leverde kritiek op Reagans toespraak die de „geest van de Koude Oor log" ademt. De ongeveer 25.000 mensen die in West-Berlijn Reagans toespraak aanhoorden, rea geerden met luid applaus op de uitlatingen van de presi dent. Aan de andere kant van de Muur in Oost-Berlijn ne geerden 500 mensen de oproep van de politie niet naar de rede te luisteren. Na het bezoek van de Ameri kaanse president Reagan is het gisteravond in de Westberlijn- se wijk Kreuzberg gekomen tot rellen. Groepen activisten gingen in West-Berlijn de straat op nadat eerder demon straties rond Reagans bezoek door de autoriteiten verboden waren verklaard. Volgens de politie begonnen de rellen toen stenen werden gegooid naar voertuigen van het open baar vervoer. Rond 200 zoge naamde autonomen gooiden bouwwagens omver en staken ze in brand. Van containers werden barricades opgericht. Over arrestaties is nog niets bekend. Donderdagavond waren de aanvankelijk vreedzaam be gonnen anti-Amerikaanse de monstraties uitgelopen op felle botsingen met de politie, waar bij tientallen gewonden vielen. In Oost-Berlijn zijn donderdag en gisteren vlugschriften ver spreid, waarin wordt opgeroe pen morgenavond te demon streren bij de afsluiting van het persfeest van de commu nistische partijkrant Neues Deutschland, dat het komend weekeinde wordt gevierd. „Wij eisen nieuw Duitsland!" stond te lezen op de strooibil jetten. Tijdens het luisteren naar de volksliederen vlak na zijn aan komst in West-Berlijn, stond president Reagan stram in de houding en bracht hij de mili taire groet FOTO:AP Vlammen tot veertig meter hoogte en zware rookkolommen waren urenlang tot kilometers ver in de omtrek te zien. Het duurde tien uur voor de brand was geblust. FOTO: EPA MADRID De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft gisterochtend een bomaanslag gepleegd op een olieraffinaderij in de Spaanse stad Tarrago na, tachtig kilometer ten zuiden van Madrid. Som mige veiligheidsexperts twijfelen echter aan de echtheid van de verkla ringen van de ETA. De brand, die vroeg in de och tend uitbrak, veroorzaakte grote paniek onder de bevol king. Men was bang voor het ontsnappen van giftige gassen. Ook werd gevreesd voor het ontploffen van enkele propy- leendepots die in de buurt la gen van de brandhaard. Dui zenden mensen vluchtten hal soverkop met de auto uit de omliggende woonwijken het geen tot chaotische verkeerssi tuaties leidde. Door de paniek raakten telefoonverbindingen overbezet. De brand was gisterochtend om acht uur onder controle, maar doordat er gas uit de ka potte buizen bleef komen brandde het vuur door. De brandweer besteedde een groot deel van de ochtend aan het koel houden van de nabij gelegen opslagtanks met petro leum. Sommige veiligheidsexperts twijfelen aan de echtheid van de verklaringen waarin de ETA zich voor da aanslag ver antwoordelijk stelde. „De ETA pleegt zelden aanslagen op economische doelen, stelt zich nooit zo snel na de aanslag verantwoordelijk en geeft nooit verklaringen in het Spaans uit", aldus een Baski sche deskundige. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverlj/Wavery Productions BANGUI Na een proces van zes maanden is ex-lceizer Bokassa I van Centraal Afrika gisteren ter dood veroordeeld wegens moord, willekeurige aanhouding en verduistering van overheidsgeld. Van kanni balisme en diefstal van de ju welen voor zijn keizerskroon werd hij evenwel vrijgespro ken. Regeringsfunctionarissen en buitenlandse diplomaten ver wachten dat president André Kolingba de 66-jarige ex-kei zer gratie zal verlenen en zijn straf zal omzetten. Dat heeft Kolingba sinds hij in 1981 aan de macht kwam tot dusver met alle opgelegde doodstraf fen gedaan. Bokassa stond op toen recht bank-voorzitter Edouard Franck het vonnis begon te le zen. Hij mocht na enige tijd gaan zitten toen hij tekenen van vermoeidheid begon te vertonen. Toen het vonnis van de rechters na twee uur was voorgelezen, schudde Bokassa zijn hoofd. Zijn gelaat stond in een grijns vertrokken, zijn ogen glinsterden en hij leek diep geroerd. Met een kort „neen" gaf hij te kennen dat hij ten overstaan de pers geen commentaar wilde geven op de uitspraak. Hij 'pleegde rug gespraak met zijn twee Franse advocaten, Francis Szpiner en Francois Gibault, alvorens hij naar zijn cel werd terugge bracht. De verdediging heeft drie dagen de tijd om in be roep te gaan. Bokassa was al in 1980 op de zelfde beschuldigingen berecht en bij verstek veroordeeld ter wijl hij in ballingschap was in Frankrijk. Het lokale recht schreef een nieuw proces voor toen Bokassa in oktober vorig jaar vrijwillig uit Frankrijk naar zijn land terugkeerde. Tijdens zijn bijna veertien jaar durende bewind groeide Bo kassa uit tot een van de rijkste mensen van Afrika, maar hij bleef ook pensioen trekken als voormalig kapitein van het Franse leger. Zijn bewind, dat het drie miljoen inwoners tel lende land economisch aan de rand van de afgrond bracht, kenmerkte zich door een men geling van extravagantie, grandioze toekomstdromen en wreedheden. Zo verrastte Bo kassa de buitenwereld in 1971 door op Moederdag niet alleen alle vrouwelijke gevangenen vrij te laten, maar tegelijk op dracht te geven tot de executie van alle mannen die wegens misdrijven tegen vrouwen vastzaten. In hetzelfde jaar raakte hij in opspraak door een wet, waar bij diefstal met het afsnijden van een oor bestraft werd, ter wijl recidivisten konden reke nen op amputatie van het an dere oor en vervolgens de rechterhand. Bij de vierde maal dat zij aangehouden wer den, wachtte hun de doodstraf. Bokassa overleefde drie pogin gen tot staatsgreep en een aan slag, maar werd tenslotte ten val gebracht door de toenmali ge Franse president Valéry Giscard d'Estaing, met wie hij aanvankelijk hartelijke be trekkingen onderhield. Toen Bokassa in 1979 door een com missie van Afrikaanse juristen werd beschuldigd van de moord op meer dan 100 schoolkinderen die weigerden de door een bedrijf van Bokas sa vervaardigde schoolunifor men te dragen, was het geduld van Parijs op. Toen de „kei zer" op staatsbezoek was in Li bië brachten Franse parachu tisten de vroegere president Dacko weer aan de macht. Na zijn val woonde Bokassa in Ivoorkust tot hij in 1983 na een mislukte poging om naar zijn vaderland terug te keren naar Frankrijk werd uitgewe zen, waar hii met een aantal van zijn 55 kinderen zijn in trek nam in een landhuis bij Parijs. Hoewel hij door de Franse politie scherp in de ga ten werd gehouden - in zijn „afscheidsbrief" aan de Franse regering schreef hij zich een „gevangene voelde" slaagde hij er oktober vorig jaar in on gemerkt op het liegtuig te stappen, op weg naar de ge vangenis van Bangui. Kosmonauten maken ruimte wandeling MOSKOU De twee Russi sche kosmonauten die sinds 6 februari in de ruimte verblij ven, hebben gisteren het ruim testation Mir verlaten om een zonne-cel aan de buitenkant van het ruimtecomplex te plaatsen. In het televisiejour naal Vremja werd gezegd dat er geen beelden van het uit stapje van Joeri Romanenko en Aleksander Laveikin te zien waren omdat het ruimtes tation buiten radiobereik van de aarde was. Voor het installeren van de zonne-cel zullen Romanenko en Laveikin de Mir twee keer moeten verlaten, zo werd ge zegd. Tijdens hun eerste tocht hebben zij een staaf aan de buitenkant bevestigen en op hun tweede tocht zullen ze de batterij zelf op deze staaf plaatsen. Volgens Radio Mos kou is de batterij nodig om elektriciteit te leveren voor de ruimtemodule Kvant, die in april aan de Mir werd gekop peld. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft donderdag en gisteren in to taal duizend gedetineerden vrijgelaten. Zij waren het afge lopen jaar krachtens de nood toestand opgepakt en werden zonder vorm van proces vast gehouden. De duizend werden vrijgelaten op het moment dat de nood toestand zijn tweede jaar in ging. Donderdag kondigde firesident P.W.Botha een ver enging van een jaar aan. Vol gens de wet moest het ministe rie van openbare orde echter nagaan of 3.500 gevallen, waarbij mensen meer dan der tig dagen in hechtenis verble ven, wel onder de bepalingen van de nieuwe noodtoestand vielen. Bij duizend gedetineer den was dit niet het geval. Volgens mensenrechtengroe- peringen bevinden zich mo menteel inderdaad nog zo'n 2.000 mensen in hechtenis. In totaal zijn tijdens het afgelo pen jaar naar schatting 25.000 zonder vorm van proces ach ter de tralies gezet en vervol gens na kortere of langere tijd weer op vrije voeten gesteld. Pag. 9: Gruwelen van de nieuwe noodtoestand.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7