„Wij zijn volwassen gelovigen die naar eigen geweten handelen" Reeks zedendelicten met kinderen ontdekt Koerdische leider ontkent betrokkenheid moord advocaat ilseviers-topman ierre Vinken zwijgt ijn alle talen Levenslang geëist voor kerstmoorden JNENLAND CcidócSoiruuit „Wildgroei golfbanen bedreigt de natuur" 1 KATHOLIEKE SCHOOLBESTUURDERS: >op f'B ZATERDAG 13 JUNI 1967 PAGINA 3 kfi rP^CHT De Stichting Lekker Dier heeft de Or- nisatie voor Natuurlijk Vlees beschuldigd van spe- latie met de bereidheid van de consument om el »cr te betalen voor vlees van dieren die een „dier- aa^'iendelijk" leven hebben geleid. De organisatie doet j,e'J imensen geloven dat alles - van big tót varkens- de - onder strenge controle staat. Maar Lekker len. ker Dier: gescharrel „diervriendelijk vlees' van big tót varkens- 'fesje - onaer strenge coniroie staat. Maar Lekker Vero er signaleerde bij de aangesloten boeren aangebon- ln I R zeugen, varkens met gecoupeerde staarten en ,e met groeibevorderende middelen. Volgens Lek- t Dier is dat tegen de regels van de puur commer- j3rJe organisatie. Zij pleit voor het eten van „schar- P* varkensvlees" afkomstig van boeren die op dier- van milieuvriendelijke mesten. De Organisatie voor P* ituurlijk Vlees wijst de beschuldigingen van de t nd en heeft een rectificatie van Lekker Dier ver- 1J| rgd. ïn v Greenpeace in actie tegen verspreiding bestrijdingsmiddelen DEN HAAG De milieu-organisatie Green peace is een campagne begonnen tegen de pro- duktie van chemische bestrijdingsmiddelen. De organisatie zal schepen blokkeren, die van uit West-Europa met deze produkten naar de Derde Wereld vertrekken. De acties beginnen in havens in Nederland en Groot-Brittannië, waar volgens Greenpeace een aantal zeer gifti ge soorten pesticiden worden geproduceerd voor export naar ontwikkelingslanden. Vol gens cijfers van de Wereld Gezondheidsorgani satie (WHO) worden jaarlijks 500.000 mensen in de wereld getroffen door vergiftiging door chemische bestijdingsmiddelen en overlijden 10.000 mensen die ermee in aanraking zijn ge komen, voornamelijk boeren uit de Derde We reld. Tevergeefs Deze brand weerman moest het gisteren zon der water doen. Er bleef hem niets anders over dan werke loos toe te kij ken hoe de Zaandamse Hannie Schaft- school In vlam men opging. De schade loopt in de tonnen. UTRECHT De wildgroei van golfbanen vormt een bedreiging voor duizenden hectare natuurgebied in Ne derland. Dat concludeert de vakgroep milieukunde van de universiteit van Utrecht in het rapport „Golf en ruimtelijke ordening". Als de aanleg van nieuwe golf banen ongehinderd verder gaat komen over enkele ja ren 45 van de 130 golfbanen in kwetsbare natuurgebie den te liggen. Dat komt neer op een verdubbeling van het huidige aantal banen. Het grootwinkelbedrijf Vroom en Dreesman presenteerde eerder deze week een plan om vijftien grote golfbanen in de Randstad aan te leggen. De natuurgebieden zijn voor exploitanten van golfbanen aantrekkelijk vanwege de lage grond prijs en de lage bewerkingskosten. De milieuweten schappers pleiten voor de aanleg van golfbanen op vrij komende landbouwgronden en op vuilstortplaatsen. |(Vervolg van voorpagina) UTRECHT De bestu ren van katholieke scho len voor voortgezet on derwijs hadden tot een bijzondere ledenvergade ring besloten omdat ze ontevreden waren over hun bestuur dat zonder ledenraadpleging met het concept-reglement had ingestemd tijdens een vergadering van de NKSR. Onder leden van andere katholieke bestu renbonden, bijvoorbeeld die voor basisonderwijs beroepsonderwijs, heerst ook grote onrust over de voorstellen van de commissie-Van der Grinten. Het is niet on denkbaar dat ook zij een bijzondere ledenvergade ring willen om een afwij zend standpunt in te ne men. Kernbezwaar van de bestu ren tegen de voorstellen is dat daarin het begrip katho lieke school wordt verengd tot scholen die voldoen aan de officiële, bisschoppelijke criteria. Enkele jaren geleden had een commissie onder voorzitterschap van Hirsch- Ballin vastgesteld dat er ook scholen kunnen zijn die niet de kerkelijke erkenning heb ben, maar wel aanspraak kunnen maken op de titel „katholieke school". Zo zijn katholieke scholen mogelijk op basis van katholieke be ginselen zoals verwoord door de Mariënburgvereniging. Een en ander is volgens die commissie in overeenstem ming met het nieuw katho liek wetboek. In het voorstel van de com missie-Van der Grinten be staat er maar één katholieke school en dat is de school die kerkelijke erkenning heeft. De bond vwo/avo heeft de commissie-Van der Grinten over dit verschil opheldering gevraagd, maar kreeg hierop een „onbevredigend" ant woord. Een ander groot bezwaar van besturen, met name van die uit Limburg, is dat het nieu we reglement de bisschoppen afzonderlijk de mogelijkheid geeft voorwaarden te stellen aan katholieke scholen en de werkers daarin. Onomwon den werd uitgesproken dat bisschop Gijsen van die mo gelijkheid gebruik zal maken en zal proberen het katholiek onderwijs in zijn bisdom „om te scholen" naar zijn eigen, zeer strikte opvattingen. Bestuurders van tientallen scholen in met name Brabant (OMO-scholen) en Limburg maakten duidelijk dat zij op geen enkele wijze het „Gij- sen-effect" op hun scholen zullen tolereren. „Wij zijn ge ëmancipeerde katholieken die als volwassen gelovigen willen handelen naar eigen geweten en verantwoorde lijkheid. Bisschoppelijke be moeienis zoals Gijsen die wil is daarvan een ontkenning en wordt niet geaccepteerd". Op de bijeenkomst werd slechts een enkele poging ge hoord om toch het reglement te accepteren. De mening dat geprobeerd moet worden met bijvoorbeeld bisschop Gijsen „verstandig" samen te wer ken, werd sterk bekritiseerd: „Je kunt het maar op een manier eens worden met deze bisschop en dat is door hem in alles gelijk te geven en eigen verstand en gewe ten uit te schakelen". De bond vwo/avo besloot de bisschoppenconferentie per telegram op de hoogte te stel len van het besluit. Maandag en dinsdag bespreken de bis schoppen het voorstel. Bis schop Gijsen is naar verluidt tegen; hij wil niet alleen de voorwaarden voor' kerkelijke erkenning zelf formuleren, maar ook de uitvoering en de controle in eigen hand hou den. In het concept-regle ment wordt de NKSR daar mee belast. LÜTSEN KOOISTRA ERDAM „Per- lonliik ben ik wel zo mvinistisch dat ik raks za denken: we *°bben dat betrouwbare htendblad erbij en die aliteitskrant. Maar ver- zal ik mijn particulie- .Jfe mening nooit geven gyver welk van de uitga lm en van ons concern ook". et is 1979. Elsevier heeft net Nederlandse Dagblad Unie v^rgenomen. En professor dr. I 'ierre Vinken, toen één van !n. e leden en nu voorzitter van e raad van bestuur van Else- h ft commentaar. Nu, ey i de overval op Kluwer, pk tijgt hij nog in alle talen. een bres is er te schieten in eel, muur die rond hem is opge- e ij, pkken. Hij wil niet in beeld l0ej irtien. Een. geheimzinnigheid Je iedereen verbaast, zelfs de insen van dat betrouwbare itendblad en die kwaliteits ant. Toch is Vinken (59) een "imakend man. Een op- m lende verschijning in het va ijfrijfsleven. Niet veel men- n die als arts/neuroloog- lieurochirurg begonnen, ein- gen in de top van de uitge verswereld, ikele maanden geleden ont- luwde Vinken zijn toekomst- iie: tien tot vijftien grote in- Ifüatie-concerns op deze we id: Grootschaligheid, we- Idwijde concerns. Elsevier >u door een reeks van fusies t een van die concerns wil- n behoren, zei Vinken. Niet leer puur op Nederland maar het Engelstalig gebied ge- cht. Realiteit of droom van In man die uitsprak de fun- amenten nog te willen leggen »r die toekomst van Else- np*ler eer hij zijn functie zou leggen? In schril contrast e werkelijkheid: enkele jaren ng beklaagde de raad van ia stuur van Elsevier zich ero- er dat vergroting van het oncern door acquisities maar 7, »et echt wil lukken. De grote lapper bleef uit. De visie van [inken bleef overigens niet wantwoord. VNU, Neer- inds grootste uitgeverij, vond at het uitgeven steeds sterk ationaal en cultureel bepaald >1 blijven. Nummer drie, Klu- er, zag wel degelijk zeer veel uknte voor groeiende, op ver- pnillende terreinen gespecia- jseerde ondernemingen als fewer Nummer vier, Wol- ters Samson, zat op dezelfde toer als Kluwer. De visie van Vinken kwam gelijktijdig met de besprekin gen tussen Kluwer en Else vier, waarbij de laatste net had kenbaar gemaakt wel voor een overname te voelen. Kluwer liet echter al snel weten daar niets voor te voelen, maar kapte het gesprek niet hele maal af, omdat men de argu menten voor dat besluit bij Vinken nog wel even wilde toelichten. Afspraak gemaakt, maar voordat die datum daar was, kwam de overval van El sevier... Ondanks het nee van Kluwer en de beveiliging te gen overvallen. Sans rancune spreekt Kluwer- -topman Alberdingk Thijm met waardering over zijn hui dige „opponent" Vinken. Hij vindt de geboren Limburger (Heerlen) een heel deskundig man. Een man ook met visie, al deelt niet iedereen die me ning. Acht jaar geleden stapt Alber dingk Thijm binnen in de hoofddirectie van Kluwer en is sinds begin dit jaar daarvan voorzitter. Hij beseft heel goed dat boeken of tijdschriften iets anders zijn dan pakjes marga rine. „In het culturele vlak is het enorm belangrijk dat er een groot aanbod van boekti tels blijft bestaan zodat ook de fijnproevers aan hun trekken kunnen komen". Als alleen maar succes-boeken met een geheide grote oplage uitgege ven zouden worden, zou Al berdingk Thijm dat een enor me culturele verarming vin den. Dit gevoel, dat er meer waar den zijn dan alleen maar winst- en verliescijfers, brengt hij ook naar voren in zijn ver zet tegen Elseviers overval. Nadrukkelijk wijst hij erop dat het uitgeven een creatief werk is, dat in de allereerste plaatst om mensen draait. „De mense lijke maat is voor ons in het ondernemen van groot belang en wij zullen er naar streven die in onze ondernemings structuur te blijven inbou wen". Grootschaligheid tot mondiaal formaat zoals Elsevier dat wil, beoordeelt Alberdingk Thijm niet als verkeerd, „maar 'is be slist niet onze keuze". BERT MOLENAAR Pag. 8: „Kluwer krijgt het moeilijk" Oorkonde voor BZN De popgroep BZN heeft giste ren een oorkonde van de Ne derlandse Vereniging van Dansscholen in ontvangst ge nomen voor de singele „La France". NVD-voorzitter Ponne (tweede van rechts) verklaarde erkentelijk te zijn voor de mu ziek van de Volendammers omdat veel dansschool-leerlin gen daarop het afgelopen sei zoen de quick-step hebben ge leerd. FOTO: ANP Euthanasie standpunt blijft vooralsnog uit DEN HAAG Het kabinet heeft zich nog steeds niet ge bogen over het probleem hoe het euthanasievraagstuk aan te vatten. Na de adviezen van de Gezondheidsraad en de procureurs generaal heeft nog geen van de eerst aangewezen bewindslieden (Brinkman, volksgezondheid; Korthals Al- tes justitie) de kwestie aange meld voor het kabinetsberaad. Premier Lubbers meldde dit gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Hij „hoopt nog steeds op een standpunt bepaling voor het zomerreces". (NOLLEN At9 Ik MNOSN w\0> OAN SCHICDEMe »K OECARAu0e£&D "MENS" Op HUN t pennend DEN BURG/ENSCHEDE Op Texel en in Ensche de zijn in een reeks van jaren meerdere kleuters seksueel misbruikt. Twee onlangs aangehouden mannen hebben inmid dels een gedeeltelijke be kentenis afgelegd. Eind vorige week werd bekend dat in Oude Pekela de af gelopen maanden naar schatting 70 kinderen werden misbruikt. Aan houdingen werden daar nog niet verricht. Op Texel gaat het om een 19- jarige inwoner van Den Burg die heeft bekend gedurende een reeks van jaren verre gaande ontucht te hebben ge pleegd met ten minste twaalf kinderen van drie tot zeven jaar. In Enschede hield politie de 22-jarige R.J.S. uit die plaats aan. Hij wordt ervan verdacht gedurende meerdere 'ADVERTENTIE) portuqaLmmNU DOEN: OPORTO v.a. Zeslienhoven op za. FARO v.a. Schiphol op ma. Vraag programma en aanbiedingen. Ook juli sn aug. nog te boeken. Vonk Roizon 010-4144100 jaren ontucht te hebben ge pleegd met kinderen in de leeftijd van drie tot negen jaar. De jongeman uit Den Burg werd afgelopen maandag aan gehouden, na aangifte van twee ouderparen wier doch tertjes van vijf en zeven jaar hun ervaringen hadden ver teld. Volgens de politie heeft de jongeman bekend „zeer vergaande ontucht, waaronder pogingen tot verkrachting" te hebben gepleegd met elf Texelse meisjes en één jonge tje. Na het bekend worden van de arrestatie gisteren hebben nog zes ouders uit Den Burg en di recte omgeving zich bij de po litie gemeld met het vermoe den dat ook hun zeer jonge kinderen het slachtoffer zijn geworden van ontucht. Vol gens de politie zijn de slachtof fertjes „psychisch beschadigd" en hebben zij last van nacht merries, bedwateren en verto nen zij agressief gedrag. Uit het onderzoek is inmiddels gebleken dat diverse van de misbruikte kinderen al veel eerder meer of minder duide lijke signalen over seksuele spelletjes met B. hebben gege ven. Gezien de zeer jeugdige leeftijd van de slachtoffertjes zijn hun verhalen echter door de betrokken ouders als fanta sieën beoordeeld en is er om die reden nooit eerder aan dacht aan geschonken. De verdachte zal een psychia trisch onderzoek in het Utrechtse Pieter Baan Cen trum ondergaan. Hij is in 1983 veroordeeld" wegens poging tot verkrachting van een 3-jarig meisje. Volgens de politie is vrijwel vast komen te staan, dat hij bijna onmiddellijk daarna is doorgegaan met ze dendelicten. In Enschede kreeg de politie begin juni een aanwijzing van de moeder van een van de slachtoffertjes. Door de ge sprekken met een andere moeder werd begin deze week de verdenking tegen de ver dachte concreter, waarna on middellijk tot aanhouding werd overgegaan. Op dit moment zijn de namen van tien slachtoffertjes be kend. De politie sluit niet uit dat er nog meer namen be kend worden. De kinderen hebben nooit eerder verteld over hun ervaringen, omdat ze geïntimideerd werden door de verdachte. De man heeft zich schuldig gemaakt aan zowel aanranding als verkrachting van kinderen. De kinderen zijn volgens een politie-woord- voerder bedreigd met klappen als ze zouden vertellen wat hen was overkomen. Ook de ouders van deze mis bruikte kinderen hebben de psychische en lichamelijke klachten van hun kinderen nooit in verband gebracht met het plegen van ontucht. Dat zelfde geldt voor medici bij wie de kinderen onder behan deling zijn. „Achteraf bezien is het wel mogelijk bepaalde ver banden te leggen; signalen passen als stukjes van een puz zel in elkaar". GEZOCHTE LEIDER PKK DUIKT OP IN NEDERLAND: DEN HAAG Bijna hul peloos steekt de Koerdi sche advocaat Htlseyin Yildirim de handen om hoog. Nee, bewijzen voor zijn beschuldigingen dat de CIA en de Zweedse po litie betrokken waren bij de moord op de Zweede premier Palme heeft hij niet. Maar hij wil het de uiterst sceptisch kijkende journalisten graag doen geloven. Yildirim, woonachtig in Zwe den, is de Westeuropese leider van de Koerische Arbeiders partij PKK. Vanaf begin dit jaar was hij „zoek" en het ver moeden ontstond dat hij dood was. Maar vrijdag zat hij springlevend een persconfe rentie in Den Haag voor, waar hij verklaarde dat zijn PKK niets van doen had met de moord op Palme en evenmin met een schietpartij en een moord op een Koerdische ad vocaat in Deventer. Yildirim is bovendien niet „verdwe nen" geweest, maar bezocht verschillende Europese landen en woonde onder meer in Brussel een driedaags symposi um over asielrecht bij. De politie van Deventer is ge ïnteresseerd in de verblijf plaats van mr. Hüseyin Yildi rim, omdat hij mogelijk infor matie kan leveren over de vermoorde Mahmut Bilgili, eveneens een Koerdische ad vocaat, die in afwachting van zijn politieke asiel in Deventer woonde. Bilgili verdween be gin februari en werd eind maart dood aangetroffen in het Markelokanaal: opzettelij ke verdrinking was de oor zaak. Begin mei werd een Hengelose Koerd aangehouden die betrokken was bij de moord; Bilgili zou zich niet voldoende hebben ingezet voor de Arbeiderspartij PKK. Yildirim, als leider van de PKK, ontkent het verband. Hij zegt Bilgili nog nooit ont moet te hebben: Bilgili was in Turkije actief voor de PKK, maar zou zich in Nederland hebben onthouden van poli tiek. Als Bilgili was gedood in een politieke strijd, dan had een van de partijen zich toch wel bekend gemaakt, aldus Yildirim; hetzij om de verant woordelijkheid op te eisen, dan wel om om er politieke munt uit te slaan. De Koerdi sche advocaat houdt het erop dat Bilgili het slachtoffer was van een „individuele aangele genheid" en dat geldt ook voor de schietpartij in maart. Daar aan lagen evenmin partijpoli tieke geschillen aan ten grond slag, aldus Yildirim. Vriend Palme De Zweedse Koerd spreekt dringend, maar weinig over tuigend over een internatio naal complot tegen zijn volk. De inmiddels ontslagen hoofd commissaris van politie in Stockholm verklaarde voor 95 procent zeker te weten dat Koerden de aanslag op Palme pleegden. De regering Palme liet immers kort daarvoor twaalf PKK-leden het land uitzetten wegens verdenking van terroristische activiteiten. Yildirim werd in 1985 ook vastgehouden als verdachte van terrorisme, maar bij ge brek aan bewijs vrijgelaten. Hij noemde Palme gisteren „de grote vriend van de Koer den". In februari vorig jaar werd Yildirim opnieuw aangehou den als verdachte op de moord op Olof Palme; wederom werd hij bij gebrek aan bewijs vrij gelaten. De advocaat ziet hier in een complot van de Ameri- kaase inlichtingendienst CIA, de Turkse geheime dienst en de Zweedse politie. De CIA zou belang hebben bij de dood op Palme, omdat diens politie ke ideeën niet stroken met Washington en de Turken wil den wel meedoen aan het complot om de Koerden zwart te maken. De grove fouten die de Zweedse politie maakte tij dens het onderzoek zouden op zich al voldoende bewijs zijn dat justitie „andere" partijen wilde dekken ten koste van de Koerdische PKK. Bewijzen kan Yildirim echter niets. Dat de PKK behalve in Zweden, ook in Zwitserland en Frankrijk wordt verdacht van terroristische activiteiten, schuift Yildirim af op zijn complottheorie. Er blijven echter hardnekkig geruchten circuleren dat wie niet vóór de PKK is, als tegenstander wordt beschouwd en derhalve dient te worden geliquideerd. Het enige dat wel overtuigend bewezen is, is de zware onder drukking van de Koerden door de Turkse regering. An kara probeert al jaren de cul tuur, de taal en het maatschap pelijk leven van de Koerden te vernietigen. Het leger voert aanvallen uit op de Koerdi sche woonplaatsen in het noordoosten, waarbij regelma tig doden vallen. Politieke ac tivisten worden opgepakt en in gevangenissen zwaar ge marteld. Een en ander is be vestigd door Amnesty Interna tional. Europarlementariërs voeren onder meer de schen ding van de mensenrechten in Turkije aan om het land het lidmaatschap van de EG te onthouden. JOOS PERSOON Nieuwe voorzitter Mariënburg-vereniging LANDSMEER De 47-jarige scheikundige dr. P.W.J. Jansen, rector van het Norbertus College in Roosendaal is de nieuwe voorzitter van de Mariënburg-vereniging, die vernieuwing in de rooms-katholieke kerk voorstaat. Jansen, thans penningmeester, volgt prof. dr. G. Staal uit Utrecht op, die in 1984 de eerste voor zitter van de Mariënburg-vereniging werd. ZUTPHEN Officier van justitie De Haas heeft gisteren voor de Zutphense rechtbank levenslang geëist tegen de 21-jarige De- ventenaar E.C. De man wordt ervan verdacht vorig jaar op de avond voor Kerstmis de personeelsleden T. Hartgers (42) en A. van den Berge-Ten Zwegge met messteken om het leven te heb ben gebracht. Dit gebeurde tijdens een overval op de Bonds spaarbank in Deventer, waarbij 130.000 gulden werd buitge maakt. De verdachte ontkende de moorden te hebben gepleegd. Hij schoof de schuld af op een mede-dader, die spoorloos blijkt te zijn. Volgens de officier was de verdachte op het moment van de daad volledig toerekeningsvatbaar. Hij baseert dit op het rapport van het Pieter Baan-centrum, waarin C. beschreven wordt als een man „met ernstige stoornissen in zijn persoonlijkheidsstruc tuur die echter niet van psychische aard zijn".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3