\e Verplichte aidstest werkt averechts II inal Mexicanen moeten zich aanpassen of verdwijnen £eidóc SouAont VS BEZORGD OVER AFSCHEIDING „SPAANSE" STATEN ZATERDAG 13 JUNI 1987 Vorige week zaterdag sloot in Was hington het derde internationale aidscongres. In het journaal van acht uur diezelfde avond draafde de ene deskundige na de andere op om te vertellen dat men nu „voor zichtig optimistisch is" (dr. K. Rietmeier), „het de goede kant op gaat" (dr. Fauci) en „er geen reden is tot paniek" (dr. Mann). Leuk om te horen natuurlijk, maar meer dan diplomatieke frases zijn het niet. Aids-deskundigen staan voor een dilemma. Ze moeten het volk duidelijk zien te maken dat aids een zeer ernstige bedreiging is voor de volksgezondheid, zonder dat het volk in paniek gaat roepen om een voor de hand liggende, maar schijnveilige bescherming: de ver plichte aidstest. Dat de Amerikaanse politiek steeds meer zijn oren laat hangen naar de pu blieke opinie (zeventig procent is daar voor een verplichte test) is misschien wel het enige echte nieuws dat het con gres heeft opgeleverd. Vice-president Bush liet weten dat paren in onder trouw, gevangenen, immigranten en pa tiënten van staatsziekenhuizen voor een verplichte test in aanmerking komen. De deskundigen riepen 8000-koppig „boe". De Nederlandse aids-specialist R. Cou- tinho sprak de vrees uit dat vroeg of laat alle landen het Amerikaanse voorbeeld zullen volgen. „Politiek ligt het goed, de indruk wordt gewekt dat door massaal testen de gezonde mensen tegen besmet te mensen worden beschermd". Ook Nederland lijkt deze kant op te gaan. Staatssecretaris Dees acht aidscon- troles aan de grens niet uitgesloten. Mi nister Korthals Altes vindt het in orde als verzekeringsmaatschappijen een aids test verplicht stellen. En in het Nij meegse Radboudziekenhuis brak vorige week op de afdeling H20 bijna een op stand uit toen bleek dat men daar twee weken lang nietsvermoedend een aidspa- tiënt had verpleegd. Wat is het geval? Aidspatiënten worden met dezelfde voorzorgsmaatregelen behandeld als mensen met hepatitis B, omdat beide ziekten op dezelfde wijze worden over gebracht. Dus door rechtstreeks contact van bloed op bloed, of sperma op bloed. Vandaar dat beide ziekten vooral voor komen in dezelfde risicogroepen: homo en biseksuele mannen, en spuiters en hun seksuele partners. Buiten deze risi cogroepen komt aids nog steeds nauwe lijks voor. Het is zelfs zo dat huisgeno ten van aidspatiënten, die dus van het zelfde bordje eten, onder dezelfde dou che staan, op dezelfde wc zitten, niet het risico lopen aids te krijgen. Ja maar, zeggen de verpleegkundigen, wij zijn ook risicogroep, want we gaan dagelijks met bloed om. Nee, zeggen de ziekenhuisdirecties nog steeds, als het hepatitis-B-protocol wordt gevolgd (plas tic handschoenen, snoetje, schort en bril) loop je geen enkel gevaar. Kan zijn, zeg gen weer de verpleegkundigen, maar de bekende aidspatiënten vormen slechts het topje van de ijsberg. Het aantal be smette en besmettelijke mensen is tien tot honderd keer zo groot. Al zijn er geen gevallen bekend dat verpleegkundi gen aids opliepen door bloed-op-huid- contact, toch voelen de verpleegkundi gen zich niet veilig: ze willen een ver plichte aidstest voor elke opgenomen ziekenhuispatiënt. Heel ethisch Nederland viel over de ver pleegkundigen heen. Een verplichte test zou seropositieven in de Buitenste Duis ternis werpen. Maar het is de vraag of ethische argumenten de roep om een verplichte test zullen kunnen bezweren. Het hemd is nader dan de rok: als je je bedreigd voelt, wil je wel over een ethisch hindemisje heenstappen. Er is een belangrijker argument: een verplich te test zal averechts uitwerken. Je ziet dat al in het buitenland. In Amerika is iemand met een positieve test nu al on- verzekerbaar. Als de grenscontroles doorgaan kan hij niet meer reizen. Uit zicht op werk kan hij wel vergeten en een reden tot ontslag is gauw gevonden. Geen mens die daar trek in heeft: risico groepen zullen dus onderduiken. In Bei eren is dat al het geval. Als een drugs verslaafde daar wil afkicken, moet hij daar eerst een test op aids ondergaan. En wat zie je nu al? Terwijl het aantal aan meldingen afneemt, neemt het aantal se ropositieve drugsgebruikers almaar toe, terwijl niemand weet waar ze uithangen! Tbc Een paar weken geleden schreef de plaatsvervangend hoofdinspecteur van de volksgezondheid, Geuns, een opmer kelijk artikel in de NRC. „Wat de aids- campagne van de tuberculosebestrijding kan leren". Tuberculose was rond 1900 wat aids is anno nu. Het kwam ook vooral in risicogroepen voor (paupers) en net als nu met aids was er geen doel treffende behandeling mogelijk. Het was een gevaarlijker ziekte dan aids, want veel besmettelijker (aanhoesten was al genoeg), en omgerekend naar 1987 vie len er dertigduizend doden per jaar. Toch wilde Nederland, anders dan het buitenland", niet weten van een aanmel dingsplicht op naam en toenaam. Toen in de jaren vijftig een behandeling wel mogelijk werd, besloot men tot actieve opsporing over te gaan. Ook dit „door lichten" was, anders dan in het buiten land, vrijwillig. Omdat het opkomstper centage negentig procent was, is dit on derzoek te vergelijken met een verplich te aidstest. Wat leverde dat massale doorlichten op? Niets en niemendal. Er werden wel tbc-gevallen opgespoord, „maar aan de bestrijding van de epide mie van tbc blijkt het bevolkingsonder zoek nauwelijks een bijdrage te hebben geleverd". Het enige wat al dat doorlich ten opleverde, was ongeveer duizend ex tra gevallen van kanker. Zo'n onder zoek, en dat geldt ook voor de verplichte aidstest, is een momentopname die geen enkele garantie geeft over de toestand over enkele maanden. Juist het onverplichte karakter van elk onderzoek, en vooral de vrijwillige en Homo-demonstratie vorige week in Washington tegen een verplichte aidstest. De politie was onder meer gewapend met rubberen handschoenen. FOTO: AP anonieme aanmelding van tbc-gevallen, gaf Nederland de beste tuberculosebe strijding van de wereld. Dat zou de aids- campagne van de tuberculosebestrijding kunnen leren. Ten aanzien van de bestrijding van aids heeft het congres weinig opzienbarende medische nieuwtjes opgeleverd. Wat. er aan nieuws naar buiten kwam illustreer de op fraaie wijze de tweede wet 'van Paalman: medisch nieuws bestaat niet, want als iets nieuw is weet niemand of het nieuwtje werkt, en tegen de tijd dat we dat wel weten is het allang geen nieuws meer. De situatie is als volgt. Ondanks fabe lachtige technische hoogstandjes zal het ten minste vijfjaar duren voordat er een werkzaam vaccin tegen aids op de markt zal komen. De Amerikaanse hoofdin specteur van de volksgezondheid, Eve rett Koop, verwacht het vaccin zelfs niet voor het jaar 2000. Afdoende genees middelen tegen aids bestaan nog niet. Er is wel een middel, AZT, dat de ziekte lijkt af te remmen, al weet niemand voor hoelang, en er staat een nieuw mid del aan te komen, DDC, dat.minder bij werkingen vertoont dan AZT en mis schien wel beter werkt. Waarom gaat dat allemaal zo moeizaam? Fabriekjes Een lichaamscel bestaat uit een kern met erfelijk materiaal en fabriekjes die de op drachten van de kern uitvoeren. Zegt de kern „maak spuug" dan maken de celfa briekjes domweg spuug. Maar virussen bestaan uitsluitend uit erfelijk materiaal en kunnen uit zichzelf niets bij gebrek aan een fabriek. Daar hebben ze het vol gende op gevonden. Ze nemen de direc tie van een lichaamscel over en geven de celfabriekjes de opdracht „maak nieuwe virusdeeltjes". Omdat celfabriekjes elke opdracht domweg uitvoeren gebeurt dat ook. Op een kwaad moment ontploft de cel in een wolk van virusdeeltjes en elk deeltje gaat op zoek naar nieuwe slacht 1. Poolman tot honderd keer meer met aids besmet te mensen zijn dan echte aidspatiënten. Een volgende infame streek: de ver mommingstruc. Het aidsvirus kan razendsnel van jasje veranderen. Door vaccins opgewekte antistoffen werken uitsluitend tegen virussen met een jasje van bepaalde snit. Verandert de snit, dan haalt het vaccin niets meer uit. Van daar dat er waarschijnlijk nooit een aids- vaccin zal komen dat werkt tegen alle soorten aids. Test offers. In de cel is het virus onbereikbaar voor geneesmiddelen, vandaar dat er zo weinig medicijnen zijn die wat uithalen tegen virusziekten. Maar vaccins zijn er wel. Als je iemand een dood of handtam gemaakt virus in spuit, dan gaat hij antistoffen tegen het jasje van het virus maken, zonder dat hij ziek wordt. Komt het echte wilde virus op bezoek, dan wordt het opgewacht door een overmaat aan antistoffen en ge lijk het lichaam uitgemept. Kortom, je bent dan immuun. Dat lukte met maze len, met polio, met rode hond, maar met het aidsvirus wil het maar niet lukken. Waarom niet? Omdat het aidsvirus een linkerd is onder de virussen. Een greep uit zijn trucendoos. Het aidsvirus neemt niet de directie van de cel over, maar laat zich opnemen als lid van de oude directie. Deelt de cel zich in tweeën dan verhuist het nieuwe directielid eenvou dig mee. Pas als het na jaren zijn mond open doet (niemand weet wanneer en niemand weet waarom), dan pas ont staat de ziekte aids. Vandaar dat er tien onmogelijk Men durft geen vaccin te maken van dood of handtam aidsvirus, omdat je nooit zeker weer of zo'n aidsvaccin echt dood x>f handtam is. De Fransman Zagu- ry omzeilde dat probleem door het niet- ziekmakende jasje van het aidsvirus in te bouwen in het oude vertrouwde pok- kenvirus. Proefpersonen ontwikkelden inderdaad antistoffen, maar Zagury's ex periment werd op het congres ontvangen met tamelijk sceptisch applaus. Stukken enthousiaster was men over het onder zoek van de Engelsman Dagleish. Hij maakte een afgietsel van een afgietsel van het aidsvirus. Even doordenken leert dat je dan een exacte, maar niet ziekmakende kopie krijgt van het jasje van het oorspronkelijke virus. Het aids virus kan de lichaamscellen maar op één speciale plek binnenklimmen. Dagleish hoopt dat zijn kopie op die speciale plek gaat zitten en zo de toegangsweg voor het echte virus blokkeert. Verder zijn er een half dozijn door gedresseerde bacte riën geproduceerde (dus niet ziekmaken de) vaccins onderweg, waarvan vaststaat dat ze antistoffen opwekken. Er zijn spullen gemaakt die inderdaad antistoffen tegen aids opwekken. Dat is goed nieuws. Het slechte nieuws is dat er op dit moment geen enkele manier is om te testen of die antistoffen inderdaad het aidsvirus kunnen keren. Uittesten op mensen (vaccineren, dan besmetten en dan kijken of het werkt) is uitgesloten. Daar gebruikt men proefdieren voor, maar die proefdieren zijn er niet. Chim pansees, anders op ziektegebied de even knie van de mens, ontwikkelen na be smetting met het aidsvirus wel antistof fen. Maar ze worden niet ziek! Boven dien (hebben zij geluk) zijn er maar vier honderd van deze apen beschikbaar. Misschien dat men vaccins gaat uitpro beren op ongeboren kinderen van aids- moeders die, omdat ze vijftig procent kans hebben op aids, toch niets te verlie zen hebben, zo stelt men. Misschien is het mogelijk om vaccins uit te testen op Rhesusapen, die wel ziek worden door een virus dat voor de helft lijkt op aids. En dan nog. Het duurt jaren voordat het aidsvirus na besmetting zijn kop op steekt. Zo lang zou men dan ook moeten wachten voordat men zeker weet of een vaccin helpt. Het blijft dus behelpen met geneesmiddelen die een aidsinfectie af remmen: AZT en zijn mogelijke opvol ger DDC. Beide geneesmiddelen zijn nog nieuws, dat wil zeggen: van beide geneesmiddelen weten we nog steeds niet of ze op de lange duur afdoende hel pen. Deze jongen wordt gesnapt door een grenspatrouille, maar de kans is groot dat hij j zijn deportatie snel weer terugkomt. FOTO: PR WASHINGTON - Emigratie naar de Verenigde Staten is al een eeu wenoud verschijnsel. Maar Uncle Sam breekt zich er de laatste tijd het hoofd over hoe de huidige stroom gegadigden uit Zuid- en Midden-Amerika is af te remmen. Het geboortecijfer van de laatstge noemde groep behoort tot de hoog ste in de wereld, gezinnen met tien tot vijftien kinderen vormen geen uitzondering. Vooral in Texas heerst de angst dat de Mexicaans-Amerikaanse bevolking een keer het heft in handen zal nemen. De oorspronkelijk Engelse bevolking vreest dat de oude onafhankelijkheidshonger van Mexico nog niet gestild is en voor ziet dat een groot deel van het zuidwes ten de Amerikaanse-maatschappij de rug zal toekeren en dat in de VS, zoals in Canada, een soon Quebec zal ontstaan. Eind vorige eeuw hadden Mexicanen in de zuidwestelijke staten al een groot aan deel in de aanleg en het onderhoud van de spoorlijnen. Ook verrichtten ze voor de bietsuikerindustrie het door Amerika nen verafschuwde oogstwerk. Later volg de arbeid op de katoenvelden: zwaar en vuil werk. De werkdagen waren lang; de arbeidsomstandigheden slecht. In 1924 nam de trek over de grens zo'n vlucht dat een speciale grenspatrouille werd opgericht en door een massale re patriëringscampagne werden tussen 1929 en 1935 ruim een half miljoen Mexica nen uitgewezen. In de jaren van de Tweede Wereldoorlog waren de Mexica nen weer welkom en werden ze via een speciale regeling die tot 1964 gold, aan genomen: wie niet werd uitverkoren kwam illegaal. In het begin van de jaren zestig rakten de Mexicanen naar het idee van de Amerikanen overbodig, mede door de snelle mechanisatie van de ka- toenoogst. Deportatie Vanaf 1976 mochten voor elk land op het westelijk halfrond maximaal twintig duizend immigrantenvisa per jaar wor den afgegeven. Het gevolg was een enor me toename van illegale, door armoede voortgedreven werkzoekenden. Voor hen is Califomië favoriet. De handarbei der verdient goed in de bouw en in de fabrieken en hij kan lid zijn van de plaatselijke vakbond. Hij betaalt de fe derale inkomstenbelasting en doet zel den een beroep op sociale zaken of op andere hulp, bang als hij is alsnog te worden gedeporteerd. Vorige maand is echter de Immigration Reform and Control Act, beter bekend als de Simpson-Rodino-wet van kracht geworden. Daarmee hoopt de Ameri kaanse regering enerzijds de toevloed van illegale grensoverschrijders uit het zuidelijke buurland af te remmen. An derzijds wordt amnestie beoogd voor de vele miljoenen illegale immigranten, voornamelijk uit Mexico. Voorwaarde is dat de Mexicanen kunnen aantonen vóór januari 1982 Amerika te zijn bin nen gekomen en daar zonder onderbre king te zijn gebleven. Wie het vereiste niet kan bewijzen kan erop rekenen te worden gedeporteerd. De kosten van de formaliteiten zijn ech ter hoog: 185 dollar per persoon en 420 dollar per gezin. Bovendien zal het aan tonen van de vereiste verblijfsduur de il legalen die veelal onder een valse naam leefden en werkten, moeilijk vallen. Wel zijn er al een soort consultatiebureaus die een zwarte markt vormen voor het verstrekken van de verlangde papieren voor de afgelopen vijf jaar waarmee het betreffende formulier vergezeld moet gaan: loonstrookjes, betalingsbewijzen van huur, licht, telefoon, belasting, rijbe wijzen en dergelijke. Een belemmering is ook het gevaar dat gezinnen worden gescheiden: als de man zich eerder illegaal gevestigd heeft dan zijn vrouw en kinderen zal onder de hui dige regeling alleen hij in aanmerking komen voor amnestie. En een vrouw die illegaal in de VS verbleef en daar kinde ren kreeg, moet het land verlaten maar haar kinderen mogen blijven. Overigens is er een aparte amnestieregeling voor degenen die in elk van de afgelopen drie jaren gedurende ten minste negentig da gen in de landbouw hebben gewerkt. De Amerikanen raken immers hun goedko pe seizoenarbeiders niet graag kwijt. Tortilla's Vanwaar nu deze nieuwe wetgeving. Een van de Amerikaanse idealen is het ver enigen van de verschillende nationalitei ten tot een homogeen geheel, het zogehe ten smeltkroes-principe („melting pot"). Doch de Spaanssprekende bewoners van de VS vermengen zich niet of nauwelijks met het Amerikaanse geheel. Er zijn en blijven grote culturele verschillen tussen hen en de heersende meerderheid van de bevolking. Allereerst is er een bijzonder sterke gehechtheid aan de moedertaal: in het gezin wordt Spaans gesproken, men volgt wel tweetalige cursussen maar daar wordt de eigen taal gecultiveerd. Een hecht gezinsleven is regel, vader is heer en meester en verricht „produktie- ve" arbeid, de moeder is kinderverzorg ster en doet het huishouden. De pries ters moeten de Mis in die gebieden in het Spaans opdragen, anders loopt de kerkgang drastisch terug. Door middel van eigen radio- en televisiestations krijgt men de eigen programma's thuis, daarbij heeft men een eigen dagbladpers waann de vertrouwde geur en kleur tot z'n recht komt. In bars en restaurants kan men consumeren volgens eigen smaak en onder vrienden. Vooral in de parochies blijft de kleurrij ke kledij uit de Mexicaanse staten in stand. Een kleed van rood, wit en groen (de kleuren van Mexico) bedekt het sa cramentsaltaar, een prachtige gestreepte serape dient als altaarkleed, de misdie naars dragen poncho's in plaats van koorhemden. Typische eigen gerechten als de onafscheidelijke tortilla's (omelet ten) ontbreken nimmer op de informele bijeenkomsten. Iedereen participeert in de kerkelijke activiteiten. Prijs Wekken deze cultuuruitingen, de taal, godsdienst en de vele vaste collectieve tradities die de eigen identiteit sterk be nadrukken al weinig sympathie bij de overheersende blanke, Engelssprekende, niet-katholieke meerderheid, de ver wachting dat tegen het jaar 2000 de ne gers door de Mexicaans-Amerikanen van hun plaats als eerste minderheid zullen worden verdrongen veroorzaakt toenemende ongerustheid. Maar bij een rigoureuze toepassing van de eedergenoemde Simpson-Rodinowet zal ook de VS een prijs te betalen krij gen. Zo is te voorzien dat de inflatie zal toenemen vanwege de hogere prijzen door het wegvallen van veel goedkope arbeid. Gaan bedrijven over tot mecha nisatie of vertrekken ze naar een land met lage lonen dan verliezen ook de ei gen burgers arbeidsplaatsen. Ook is wel zeker dat de relatie met Mexico aanmer kelijk zal verslechteren en dat een moge lijke economische en politieke ontwrich ting in dat land tevens Amerikaanse be langen zal schaden. J.H. VAN DEN BRINK

Leidse Courant | 1987 | | pagina 20