Duizenden toeristen vast bij Spaanse grens ina Tour öeFrance '87 „Ronduit geweldig als kruisraketten er niet komen Plaatsing brug stremt verkeer op rijksweg A4 Vorm Oproerpolitie Gdansk slaat in op demonstranten erzet tegen nieuw eglement voor katholiek onderwijs Iraks lag van (abinet Jijven r Gevaren in watersport Kabinet eens over afslankingsoperatie Aantal gestolen caravans stijgt PREMIER LUBBERS: n liv Twee mummies in huis van leden religieuze secte £eidócGou/io/rit t Somcuit Zaterdag 13 juni 1987 78e jaargang no. 23830 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofi Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen; 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur I J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, |aar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvn)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuidoosten af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen, rond kracht 3. Zon op: 05.18; onder: 22.03. Scheveningen hoog water: 5.26 en 18.05; laag water: 1.15 en 13.37 uur. Zaterdag 27juni bij deze krant de bijlage Tour de France'87 iturenbond wijst voorstellen af TRECHT De besturen van katholieke scholen voor Igemeen voortgezet onderwijs, de bond vwo/avo, aan aarden het voorgestelde nieuwe reglement voor het ka- loliek onderwijs niet. olgens dit voorstel bepalen de bisschoppen afzonderlijk f gezamenlijk aan welke voorwaarden een katholieke hooi moet voldoen. File van tientallen schepen op de Rijn KARLSRUHE Red- dingsploegen hebben vrij dag zonder succes gepro beerd de wrakken van twee schepen uit de Rijn bij Karlsruhe te liften. Het scheepsverkeer in de twee richtingen staat stil en er is een file van ongeveer 80 schepen ontstaan. Een woordvoerder van de poli tie te water zei dat vandaag opnieuw pogingen zullen worden ondernomen om de twee schepen te verwijde ren, die drie dagen geleden zonken na tegen een spoor brug te zijn aangevaren. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren definitief overeenstemming bereikt over uitvoering van de plannen om de komende jaren het aantal overheids banen te verminderen met ruim 26.000. Minister Van Dijk (binnenlandse zaken) zal de precieze afspraken inzake de afslankingsoperatie aanstaande maandag uit de doeken doen, zo liet premier Lubbers weten na afloop van het wekelijks kabinetsberaad. Eind mei had het kabinet de afslankingsoperatie, die circa 1,2 miljard gulden moet opleveren, voor driekwart ingevuld. Lubbers gaf toen aan dat er nog voor een bedrag van 250 tot 300 miljoen invulling openstond. De helft daarvan zou nu, de rest pas later moeten worden ingevuld. De premier stelde eind mei dat het aantal gedwongen ontslagen als gevolg van de opera tie „zeer beperkt" kan zijn. AMSTERDAM De caravandieven zijn dit jaar bijzonder actief. Bij de Europeesche Verzekering Maatschappij zijn dit jaar al vijftig procent meer caravandiefstallen gemeld dan in dezelfde perio de vorig jaar. Het aantal gestolen caravans komt dit jaar op ongeveer driehonderd, aldus J. Steen man van de Europeesche. Hii hield gisteren een pleidooi voor het beter beveiligen van caravans. De dieven wachten meestal tot de nacht vóór de vakantiegangers op reis gaan. De verslagenheid is dan extra groot. De caravan kan worden be schermd door het op een afgesloten terrein te parkeren of tussen twee auto's in te klemmen, aldus Steenman. Verder kan een wielklem wor den aangebracht of een wiel worden verwijderd om het de dieven moeilijk te maken. g ,on< afgelopen twintig jaar A oerde de NKSR, de overkoe- J eling van de katholieke on- erwijsorganisaties dit recht it, na delegatie ervan door de isschoppen. Volgens het nieu- re kerkelijk wetboek (1983) unnen de bisschoppen dat jcht niet delegeren en is dus ^rziening van het reglement 4711 odig De NKSR heeft enige jjd geleden in meerderheid de oorstellen aanvaard, mede op rond van de wens de eenheid het katholiek onderwijs te ïouden. )e katholieke bond vwo/avo, Ier voorzitterschap van J.J torselis uit Voorschoten, is de een na grootste besturen- r id in het katholiek onder lijs (450 scholen). Ze is de eer- te besturenbond waarvan de >den het voorstel voor een fieuw reglement afwijzen. ekk »ag. 3: „Wij zijn volwassen vn elovigen die ziaar eigen ge reten handelen" (Van onze irlementaire redactie) DEN HAAG Minister Braks IfLandbouw en Visserij) mag Jjèp zijn post blijven. Het kabi- I net meent niet dat hij dient af lie treden nu uit een onderzoek HrM een speciale Kamercom- isie is gebleken dat zijn mi- Jerie betrokken is geweest [bij het ontduiken van vangst- tóta door vissers. ttmier Lubbers heeft dit na )op van het kabinetsberaad igedeeld. Volgens de eer minister is de problematiek i het ontduiken van vangst - iota veel complexer dan de raag of een minister daaruit •litieke consequenties moet rekken. De premier stelde dat «er sprake is van een keten van -okkenen te weten de EG, (liet ministerie, justitie, de Ka mer en de visserij zelf. Dat de jUitkomst van het geheel onbe- tedigend is dienen alle be- jbkkenen zich aan te trekken, lus Lubbers. jinister Braks heeft ook niet uit eigener beweging bij de mier zijn aanblijven aan de Ie gesteld. Ook vanuit de hebben de premier in verzoeken bereikt het af- len van Braks te bewerk- igen, zo zei Lubbers. [b een brief aan de Tweede imer heeft het kabinet in- liddels afstand genomen van een aantal in het rapport van (te onderzoekscommissie opge- nen conclusies. In het bij- ider geldt dit de constate ring dat „niet gesproken kan orden van het loyaal uitvoe- in van het EG-beleid". Het kabinet meent dat die conclu sie zo niet kan worden getrok- „Zij maskeert de onvol- jenheid van het EEG-be- leid in 1980 en legt daardoor te nzijdig het probleem bij de itionale i.e. de Nederlandse •verheid", aldus de brief, die rd ondertekend door de betrokken bewindslie- Lubbers, Braks (land- bouw) en Korthals Altes (justi tie). Dat het departement van land bouw „terughoudend" was bij (te medewerking aan het on- b derzoek naar de visfraude ,K jWwdt eveneens tegengespro ken. Het kabinet zegt dat van- al het begin „volledig" aan het opderzoek is meegewerkt. )7 Een derde conclusie van de Kamercommissie, namelijk dat «t ministerie in 1981 in feite «grijze vismarkt sanctioneer de, wijst het kabinet ook af. Sluiting van de visserij had «n grijze vismarkt niet voor komen. Alleen door meer con sole, opsporing en vervolging v®n overtredende vissers is de Ufijze vismarkt uit te bannen, «dus de brief. Het kabinet er- wel dat eerder regels ge beld hadden moeten worden ^r de administratie die vi- Sablagen moeten bijhouden. BARCELONA Dui zenden toeristen onder wie vele Nederlanders zijn bij de Spaans-Franse grensovergang La Jun- quera gestrand op een wegblokkade van boze Spaanse vrachtwagen chauffeurs. De chaos aan de grens is enorm. Alle hotels en pensions in de grensstreek waren gis termiddag tot de nok toe gevuld. Honderden men sen hebben de nacht in de auto moeten door brengen. De grensovergang is al sinds donderdagmiddag geblok keerd door meer dan 150 Spaanse vrachtwagenchauf feurs. Zij verlangen garanties Noodgedwongen wachten aan de grens. Gelukkig kunnen de gestrande toeristen en vrachtwagenchaufeurs rekenen op veel zon. van de Franse overheid voor hielden en vernielden als hun veiligheid omdat Franse protest tegen de overvloedige boeren afgelopen woensdag goedkope import uit Spanje, twaalf Spaanse vrachtwagens Als gevolg van de blokkade met fruit en groente op een is alle verkeer bij de grens- conflict te bemiddelen. Hij weg in de Provence staande overgang tot stilstand geko- maakte gistermiddag bekend men. Vrachtrijders uit West- Duitsland, Engeland en Frankrijk hebben zich met hun Spaanse collega's solidair verklaard. Volgens een woordvoerder van de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transportondernemingen (KNVTO) zitten in de blok kade enige tientallen Neder landse vrachtwagens vast en is de sfeer aan de grens ge spannen. De organisatie heeft minister Smit van verkeer en waterstaat gisteren gevraagd stappen te ondernemen bij haar Spaanse collega om het wegvervoer ongehinderd doorgang te verlenen. De gouverneur van de Spaanse provincie Gerona, Pere Navarro, tracht in het dat de Franse politie heeft toegezegd tot aan Lyon be scherming te zullen bieden aan konvooien Spaanse vrachtauto's op hun reis door Zuid-Frankrijk. Woordvoer ders van de Spaanse chauf feurs namen echter geen ge noegen met het aanbod, om dat de Franse autoriteiten al vaker bescherming hebben beloofd terwijl de Franse po litie naar hun zeggen de ac ties van de boeren blijft ne geren. Verscheidene Spaanse trans port- en landbouworganisa- j ties hebben gewaarschuwd i voor tegenacties tegen Franse i vrachtrijders in Spanje; ze zeiden niet voor de gevolgen j te kunnen instaan als de au toriteiten geen definitief ein de maken aan het geweld te gen Spaanse voertuigen in j Frankrijk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers zou het „ronduit geweldig" vinden als de plaatsing van 48 kruisra ketten in Woensdrecht niet behoeft door te gaan. De kans dat de raketten er komen is uiterst gering geworden omdat de NAVO-landen gisteren in Reykjavik de weg hebben vrijgemaakt voor een Amerikaans-Russisch ver drag over wederzijdse verwijdering van korte- en middellange- afstan draketten uit Europa. „Die dubbele nul-optie is pri ma", aldus Lubbers gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie, „en ik heb er een redelijk groot vertrouwen in dat het mogelijk zal zijn spoedig zo'n verdrag te sluiten. Zo zie je maar dat hordes die aanvan kelijk onneembaar waren, nu uiteindelijk wel genomen lij ken te kunnen worden. Maar voor het zover is, houd ik toch nog wel een klein beetje zweet in mijn handen". Volgens Lubbers heeft het nu nog geen zin, onmiddellijk alle voorbereidende werkzaamhe den in Woensdrecht te staken. „Eerst de ondertekening van het verdrag afwachten", luidt zijn parool. Dan zal het kabi net zich ook pas gaan buigen over de vraag hoe het verder moet met de overige Neder landse atoomtaken, zoals die van de met atoombommen uit geruste F-16-straaljagers en de Orion-vliegtuigen van de Ma rine. In een eerste reactie zei CDA- woordvoerder De Boer giste ren dat dit „een goede stap is in de richting van een veilig Europa op een lager niveau van bewapening. De afschrik kingsstrategie van de NAVO blijft voldoende gehandhaafd om de veiligheidte waarbor gen". Woordvoerders van VVD en PvdA waren gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Pag. 7: TASS: NAVO-verkla- ring bemoeilijkt wapenak koord. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De fietsersbrug wordt van het transport getakeld. LEIDERDORP De rijksweg A4 is vanmorgen vroeg een korte tijd helemaal afgesloten geweest voor het verkeer van wege de plaatsing van een nieuwe fietsbrug over de rijks weg in Leiderdorp. De 40 ton zware brug werd zeer snel door twee hijskranen op zijn plaats getild, waardoor het verkeer niet al te lang werd opgehouden. Aan de plaatsing was een an derhalf uur durend transport van de brug vanuit Hazers- woude vooraf gegaan. Daar voor was het brugdeel weer over water vanuit Alphen aan den Rijn aangevoerd, waar het geconstrueerd werd door de firma Grimbergen. De firma Van der Meijden uit Koude kerk aan den Rijn verzorgde het transport en de plaatsing. In Hazerswoude werd de con structie gistermiddag op een onderstel van wielen geplaatst. Vanmorgen vroeg trok een vrachtwagen het geheel naar Leiderdorp. Het transport was 60 meter lang en bijna 5 meter breed; dergelijke monstertran sporten mogen alleen 's nachts plaa wordt onderdeel van een pro vinciaal fietspad dat tussen Leiderdorp en Hoogmade wordt aangelegd. plaatsvinden. De fietsbrug (ADVERTENTIE) U Bevestigingsmaterialen Gereedschappen en Machines Tel. 070-477696 Meteoorstraat80.2S16BP sGravenhage Industrieterrein "De Binckhorst" GDANSK In Gdansk is de Poolse oproerpolitie gisteravond in actie geko men tegen duizenden de monstranten, die na een mis opgedragen door Jo hannes Paulus II, een de monstratieve optocht hiel den naar het centrum van de stad. Volgens ooggetui gen zijn bij de charges ze ker twaalf mensen ge wond geraakt. De politie zou er zonder aan- ziens des persoons op los heb ben geslagen. Ook omstanders liepen klappen op. Tijdens de schermutselingen gooiden sommige demonstranten ste nen en flessen naar de politie. Zeker 10.000 mensen trokken na de pauselijke openluchtmis aan de rand van de stad ge tooid met vlaggen van het ver boden vakverbond Solidariteit naar het centrum. Zij waren op weg naar het gedenkteken voor Poolse arbeiders bij de Leninwerf. maar werden op kilometers afstand door de po litie tegengehouden. De mees ten namen toen de benen, maar ongeveer 4.000 demon stranten lieten zich niet inti mideren en gingen zitten. Ge durende een kwartier spraken ze hardop gebeden uit. Daarop begon de oproerpolitie hen met de knuppel uiteen te drij ven. Ze riepen leuzen ten gun ste van Solidariteit, maar ook „Wij willen Jaruzelski niet, wij willen brood" en „Russen weg uit Afghanistan". Met spandoeken geven ze aan dat uit alle delen van het land af delingen van Solidariteit in Gdansk vertegenwoordigd wa ren. verboden vakboni Met wind en water valt niet te spotten. Dat bleek afgelopen weekeinde weer toen wind en water om het hardst probeerden zoveel mogelijk boten leeg te schudden. Boten die zich, on danks stormmeldingen. op het open water bevonden. „Om moedeloos van te worden", vindt een meteoroloog van het KNMI. „Wij waarschuwen kennelijk voor lauwloene". Een woordvoerder van de ANWB relativeert dat een beetje: „We drukken de watersporters altijd op het hart goed naar de weer berichten te luisteren. Maar sinds die fatale Hemelvaartsdag een paar jaar geleden, meldt het KNMI liever te veel dan te weinig voor mogelijke windstoten. Daardoor willen water sporters nogal eens denken dat het zo'n vaart niet zal lopen". Maar hoe het ook zij, steeds weer komen er boten in moeilijk heden en moeten de redders er op uit. Een reportage op de voorpagina van Finale. VANDAAG BIJ DEZE KRANT VERDER IN FINALE Vijf musea tegelijk beste den aandacht aan Neder landse vormgevers. Toerisme: Hoch Sauer- land en Biarritz. Maatregelen in Amerika tegen de illegale stroom Mexicaanse vluchtelin gen. Het wrange cabaret in kamp Westerbork. maar ook kleinkunstenaars van nu: Verreck en Pleij- sier, het winnende duo van het Leidse cabaret festival. Sponsors: de sport kan niet meer zonder, maar sponsoring vormt ook een bedreiging. Aandacht voor het volgende week te houden open Neder lands golfkampioenschap voor dames: het Ladies Open in Wassenaar. INKLEUR ROME De Italiaanse politie heeft afgelopen donderdag twee vrouwelijke leden van een religieuze secte gearresteerd nadat in de slaapkamer van hun woonhuis twee gemummificeerde lijken waren aangetroffen. De vrouwen verklaarden dat hun religieu ze overtuiging hen verbood doden te begraven, zo is gisteren in de Italiaanse pers bericht De lijken van Assunta Piergirolami en haar echtgenoot Nello Maggi lagen, in witte lakens gewikkeld, op een bed in een slaap kamer van het huis van beide dames. De vrouw stierf tien jaar geleden op 50-jarige leeftijd; de man overleed in februari van dit jaar op 61-jarige leeftijd. Donderdag werden Maggis 65-jarige zuster Lina en haar 66-jari- ge vriendin Lola Fagioli gearresteerd wegens lijkenontvreem ding. Voorts worden zij ervan beschuldigd de beide slachtoffers ernstig te hebben verwaarloosd toen zij ziek werden. De politie is inmiddels naarstig op zoek naar andere leden van de secte omdat wordt gevreesd dat ook elders onbegraven lijken verborgen worden gehouden. De lantaarnpaal op de hoek, de treinen van de Ne derlandse Spoorwegen en het tafeltje in de huiska mer. Ze hebben één ding gemeen: ze zijn ontwor pen door een vormgever. Niet alleen om ze prak tisch, maar om ze ook mooi te maken. Er is soms heel lang over nagedacht, er is veel aan gesleuteld. Door vormgevers, die boven hun tekentafel hebben staan transpireren. En uiteindelijk is dit of dat er uit komen rollen. Welke vorm er ook is ontstaan, aan alles hangt het naamkaartje van een vormge ver. Vandaag meer over „Holland in vorm", met wetenswaardigheden over vormgevers in onze bijla ge Finale, waarin trouwens ook vormgevers hun ziel en zaligheid hebben gelegd. Omdat het oog in zo'n krant ook wat wil. En daardoor u: de Leidse Courant De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1