Geen concurrentie tussen dorpshuizen bewapende proving bank in Rijnsburg Stankoverlast in Lisse w$ÈÊm-. hbs DEN OMGEVING ïte CeidóeSouocmt Veel respons voor jubileumfeest Voorhout Forse straffen Films voor NFC -- DD. - •.y-r V-a. Stratenmakershow op Katwi jkse boulevard CDA ALKEMADE ADVISEERT: 'eli eg i 4 JNSBURG Een nog onbekende man heeft gister- »ï)nd om acht uur een gewapende overval gepleegd de Bondsspaarbank aan de Vliet in Rijnsburg. man dreigde de twee bank- 5o^ jenden met een vuurwapen nam de benen met een nog f® lekend bedrag. 3 °c overvaller was kort voor 00 t uur de bank binnengelo- i die in de directe nabijheid het winkelcentrum Hof- tijdens de koopavond was ind. De man wachtte rus- ZATERDAG 13JUNI1987 PAGINA 13 inb: Hans Richthold wint Opper Voltaloop WARMOND Hans Rich- thold heeft gisteravond de Warmondse Opper Voltaloop gewonnen. Aan het evene ment, dat al weer voor de vijf de keer werd gehouden, na men 365 personen deel ver deeld in recreatielopers over 3 km en de deelnemers aan de wedstrijd over 11 km. Na Hans Richthold (37 min 52) finish ten H. van Velzen en Sibert van de Post. Als eerste dame eindigde Hesther van Leeu wen. De opbrengst van 1.900 gulden wordt besteed aan pro ject in Dedougou. VOORHOUT Ve' veren ingen uit Voorhout zijn bereid mee te werken aar »et fees rogramma rond het 1000-jarig bestaan van Voori ut, Di' ileek tiidens een vergadering van de 'Stichting Vu. i000 iaar waar de verenigingen hun plannen naar voren konden brengen. De stichting orga niseert op 2 januari een openingsmanifestatie. In de loop van het jaar organiseren de verschillende verenigingen eve nementen. Zo zorgt de carnavalsvereniging De Bokken voor een historische optocht op 28 mei en de Stichting Jeugdraad organiseert een Zeskamp. Ook de schaakvereniging, het Boerhaavekoor, de zwemvereniging De Columbiaan, de handbalvereniging Datateam Foreholte, de voetbalvereni ging Foreholte en vele andere verenigingen leveren een bij drage. De Voorhoutse scholen houden een speciale project- week. Tot 1 september kunnen de verenigingen uitgewerkte programma's en begrotingen inleveren. DEN HAAG/KATWIJK/RIJNSBURG Een 24-jarige Rijnsburger en twee Katwijkers van 30 jaar zijn gisteren veroordeeld tot forse celstraffen. Een van de Katwijkers werd veroordeeld tot tweeënhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De Katwijker had in novem ber vorig jaar de Bondsspaarbank in Katwijk overvallen en daarbij de beheerder van de bank met een mes be dreigd. Verder pleegde hij onder meer een inbraak in een bedrijf aan de Heerenweg. De andere Katwijker en de Rijnsburger kregen ieder twintig maanden gevange nisstraf waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Verder moeten zij zich onder toezicht stel len van het Centraal Bureau Alcohol en Drugs (CAD). De beide mannen pleegden onder andere een diefstal uit de kluis van een supermarkt in Katwijk en vernielden voor 20.000 gulden in een kantine in Katwijk. De gesto len spullen moeten worden teruggegeven voor zover mo gelijk. Het restant wordt in beslag genomen. NOORDWIJK Iedereen kan bij de Noordwijkse Filmclub een zelf gemaakte film inleveren. Enkele films worden getoond op het film festival op 28 september in De Kuip. Wie mee wil doen moet voor 30 juni reageren bij Henny van den Haak, Dahliastraat 34 te Noordwijk, telefoon 15284. Van be lang is, dat de film niet veel lan ger is dan 15 minuten en zo moge lijk voorzien van geluid en wat ti tels. Het onderwerp is niet belang rijk. Het is de bedoeling dat de films vooraf worden bekeken in aanwezigheid van de makers. Le den van de filmclub zijn uitgeslo ten van deelname. 'a| op zijn beurt. Er was ?r:hts één klant voor hem. me m deze zijn zaken had gere- 1 en de man naar het loket jte trok hij plotseling een irwapen en bedreigde daar- e het bankpersoneel. Hii d. Een nog onbekend Irag werd hem overhan- i De man verliet daarna te it het bankfiliaal. De politie ift vooralsnog geen duide- signalement van de over- |er kunnen opmaken aan hand van de schaarse getui- Het enige dat vooralsnog 5td«h staat, is dat de overvaller 0i itekend Nederlands ■00i tekt dein rijkspolitie van Rijnsburg ",Maagt eenieder die rond acht in de omgeving van het 15.0 ikfiliaal en het winkelcen tra ui iemand verdacht hebben j80 i rondhangen, hebben zien '®lini pennen of een onbekende d een auto hebben zien stap- ristf) i, zich met de politie in ver- ding te stellen. Het tele- nnummer is 01718-22634. ectt rond- en bab eekendhulp laatschappelijk De Stichting Maat- ilijke Dienstverlening 'avond- en weekendhulp oerd. Dit blijkt uit het verslag van de stichting. avond- en weekenddienst het maatschappelijk werk '3X1 enige tijd op proef inge- ttü. Dit bleek een succes te 'aai 1 het jaarverslag blijkt ver- 8 3; r dat vanuit de stichting in ïgM t kader van de gezinsverzor- 8 31 ig een groot aantal kontak- 1 heeft plaatsgevonden. In Va aal 917, waarvan er inmid- kem s (1986) 395 zijn afgehan- Van de aanvragen om jinsverzorging waren er 282 dat op eigen initiatief de- 12: l 12 keer werd verwezen )r het maatschappelijk rk; 74 keer door de gezond- idszorg en 36 maal door an- ,j€Sren ^an die aanvragen schc Ksten 30 hulpzoekenden oude iger dan vier weken wach- 1 op behandeling. De andere Ipaanvragen konden binnen x 1 maand worden afgehan- >0 u d. sSSÜ tit Commissaris Patijn in de voor hem ongewone rol van stratenmaker. FOTO: WIM VAN NOORT KATWIJK Commissaris mr. S. Patijn van de koningin in Zuid Holland heeft gister morgen de Stratenmaker op Zee-show in Katwijk officieel geopend. Hij deed dat door op zijn knieën de eerste stenen te leggen met attributen die een vijftal parachutisten hem van uit de lucht hadden bezorgd. Vanaf elf uur 's morgens ijver den 22 aspirant- stratenmakers om de Stratenmaker op zee trofee die vanmiddag om 16.00 uur op de Zuid-boulevard in Katwijk wordt uitgereikt door loco-burgemeester drs. J. Bergman. Tot gisteravond 21.00 uur waren de teams in touw om een Katwijks motief, scheepje voor de boulevard, in een vak van vijf bij zes meter te bestraten. Het geheel werd omlijst met veel muziek en de demonstraties. Ook vandaag wordt de wedstrijd opgeluis terd door muziek en shows, onder andere is er om 15.00 uur een demonstratie met oude stoomwalsen op de Bou levard van het oude vissers dorp. ALKEMADE „In elke dorpskern mag maar één dorpshuis zijn". Dat is de kern van een ongevraagd advies aan B en W van Alkemade afkomstig van een werkgroep van het CDA. Deze werkgroep heeft een poging gedaan om de bestaande vereni gingsaccommodaties en eventuele subsidies ten behoeve van het sociaal- cultureel werk te verde len onder de diverse gega digden. Als uitgangspunt om tot een eerlijke verdeling te komen, werd een belangrijke rol toe gekend aan de diverse dorps huizen. Daarvan mag er per dorpskern slechts één zijn, om dat ze elkaar anders zouden beconcurreren. De mate van bereidheid tot zelfwerkzaam heid is voor de CDA-werk- groep een belangrijke factor bij het beschikbaar stellen van een accommodatie. De vereni ging of stichting die de be schikking wil hebben over een „eigen home" zal daar in prin cipe extra geld voor op tafel moeten leggen. Indien de ge meente meer geld moet uit trekken om in een speciale be hoefte te voorzien bijvoor beeld extra geluidsisolatie dan zal dit geld geheel of ge deeltelijk moeten terugvloeien door bijvoorbeeld een hogere huur. Óm in aanmerking te komen voor een gesubsidieer de accommodatie dient een vereniging of stichting mini maal 25 leden te hebben. Op grond van deze uitgangs punten komt de CDA-werk- groep tot de volgende accom modatieverdeling: de voorma lige Ignatiusschool (Ig) zou muziekvereniging Liefde voor Harmonie, de beide toneelver enigingen St. Pancratius en St. Theodulfus, de Stichting Alke mades Podium (SAP), het vrouwentrefpunt en de groep Op Blote Voeten moeten her bergen. Het beheer van de Ig zou in handen moeten komen van het gemeentelijke sport en jeugd bed rijf en niet van het Samenwerkingsverband Jouw Alkemade (SJA) zoals eerder door de gemeente werd gesug gereerd. De totale verbou- wingskosten van de Ig zouden de 50.000 gulden niet te boven mogen gaan, terwijl de huur opbrengst minstens rond de vijftienduizend gulden zou moeten liggen. De gemeente zal zelfwerkzaamheid bij vere nigingen kunnen stimuleren door bijvoorbeeld een kwart van de materiaalkosten voor haar rekening te nemen. Tij delijk zouden een aantal niet gebruikte ruimten in de Ig kunnen worden verhuurd in de particuliere sector. Gedacht wordt aan een oplossing voor de huidige ruimtenood in het gemeentehuis. Voor de verdere verdeling van accommodaties adviseert het CDA om de in oprichting zijn de filmclub Celluloid Heroes net als motorclub Alkemade onder te brengen in de Alke burcht. Jongerensociëteit Farmhouse zou met eigen mid delen een nieuwe accommoda tie mogen bouwen op de huidi ge plaats aan de Weteringlaan De jeugdgroep Ranonkel zou met behulp van enige zelf werkzaamheid kunnen wor den gehuisvest in de binnen- LISSE Omwonenden van de waterzuiveringsinstallatie in de Poelpolder worden re gelmatig geplaagd door stank. Bij oostenwind ruiken ze in hun woningen de lucht van de rioolzuivering. Bij de gemeen te Lisse zijn daar veel klachten over binnengekomen. Ook het Hoogheemraadschap Rijnland, die eigenaar is van de water zuiveringsinstallatie, heeft klachten binnengekregen. De gemeente Lisse wil nu een eind maken aan deze overlast. Binnen twee weken heeft een gesprek plaats tussen het hoogheemraadschap en verte genwoordigers van de ge meente Lisse over deze proble matiek. Volgens gemeentesecretaris van Lisse S. Broersen wordt de stankoverlast veroorzaakt .door overbelasting van de wa terzuiveringsinstallatie. „Het buitengebied is nu aangesloten op het riool en het aantal wo ningen in Lisse is de laatste ja ren sterk gegroeid.". De rioolwaterzuiveringsinstal latie in Lisse is gebouwd in 1972. De maximale capaciteit is geschikt voor 20.000 inwo ners. Lisse heeft inmiddels iets meer dan 20.000 ingezetenen. Bovendien is er nog een groot aantal bedrijven aangesloten op het riool en ook zij nemen een deel van de capaciteit in beslag. Wanneer voorzieningen om de stankoverlast tegen te gaan worden getroffen, is niet be kend. Maatregelen tegen de stankoverlast kosten geld en het is de vraag of het hoog heemraadschap op korte ter mijn financiën beschikbaar heeft. Tot 1990 is geen reke ning gehouden met uitbreiding of extra voorzieningen voor de installatie in Lisse. kort vrijkomende kleuter school Mariëngaard in Oude Wetering. Voor jongerensocië teit Splotsz ziet de werkgroep mogelijkheden op de plaats van het huidige Ranonkelge bouw, op het voormalige Speedhogsterrein (in een „lea singgebouw") aan de Sotaweg of achter de sporthal in het SJA-kantoor. Vogelvereniging De Diamantvink en postdui venvereniging De Witkop zou den op de huidige plek aan de Schoolbaan in Oude Wetering een niet te dure accommodatie mogen bouwen. In een eerste reactie laat SJA- voorzitter Jacco Castelein we ten blij te zijn met het CDA- voorstel. „Maar het CDA was zoiets dan ook wel aan haar stand verplicht na het afwijzen van een verbouwing van het Splotszgebouw". Het voorge stelde „leasinggebouw" voor Splotsz noemde hij een netter woord voor „container". Burgemeester A.H. Meerburg laat weten het CDA-advles ze ker te zullen bestuderen. „Maar de gemeentelijke afde ling welzijnszaken mag niet buiten spel komen te staan". Noordwijkerhout wil bouw etagehuurwoningen NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout mag dit jaar 27 premie-huur- profitwoningen, 12 premie-A- woningen en 9 premie-C-wo- ningen bouwen. Om toch de dringend noodzakelijke 32 eta gehuurwoningen te kunnen realiseren, wil de gemeente het contingent voor de 27 pre miehuurwoningen hiervoor benutten. De overige vijf zou den dan door ruil met een an dere gemeente verkregen kunnen worden. De 12 pre- mie-A en 9 premie-C wonin gen zouden in het plan Zee burg gebouwd moeten worden. De plannen worden binnen kort besproken in de vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening en woningbouw. DE LANGSTE: „De eigenaar van dit pronk stuk, dat 12 voet en 3 duim lang is, is mijnheer Wil cox uit Neva da. Hij heeft zijn baard al sinds het jaar 1881 niet meer geknipt". Fijn in de stemming voor het komend weekeinde nam het „Geïllustreerd Zondagsblad" op zaterdag 13 juni 1925 een teder gedicht op in de kolom Ernst. De coupletten (met de vele uitroeptekens) waren van de hand van ene J.W-L., die 't liefst niet helemaal in een helder daglicht wilde worden gezet. Het heette „Vrouw Zorge"! „Vrouw Zorge trad toe op ons deurke, Met lang en hef tig geklop! Vol ongeduld lichtte 't oud Zeurke, Toen zelf maar het klinkske op! Al was het ons niet naar den zinne, Vrouw Zorge kwam toch bij ons binnen! Zij zette zich neer in een hoekske, En keek toen heel gram in 't rond! Geen lachje, geen spel, of geen boekske, dat zij meer geoorloofd vond. Zóó maakt zij het zonnigste huiske, Aldra tot het somber ste kluiske! Vrouw Zorge zit ook nu weer te zinnen, Te dempen je bin nenst' licht! Mijn Lief, houd van 't hofke daar binnen, Maar trouw je grendeltjes dicht: Want sluipt er Vrouw Zorge in je harte, Groot is dan de kommer en smarte! En kun je een Liedeke HOLLANDIA: „De Hollandia-roeiwedstrijden te Alphen a.d.Rijn op 6 juni. De Laga won in de Jonge acht B met enkele bootlengten". „Kindertjes, ik vind 't heel aardig, dat jullie zoo blij bent, maar zal je vader 't wel goed vinden dat je zoo'n spektakel maakt?" „O jawel, Omoe. Hij zei gisteren nog: als u kwam, was ie op alle spektakels voorbereid". zingen, Och, doe het dan geern' en luid! Misschien zal 't Vrouw Zorge verdringen, En trekt zij 't deurke weer uit! Laat hooren dan t' avond en morgen: „God zal voor Zijn kind'ren steeds zorgen!" Daa was er het wonderbaar lijk verhaaltje van de „Een boom-kerk" te Santa Rosa. Zo Amerikaans als het maar kon. Het Zondagsblad wist zich geen raad met al die su- per-cijfers en buitenissighe den. Kijkt u zelf maar even: „In het jaar 1873 begon de bouw van de beroemde een boom-kerk te Santa Rosa in Californië. De geschiedenis van deze kerk is dus slechts een kleine halve eeuw oud, maar de geschiedenis van den boom, een mammouth- boom uit Californië, gaat twintig eeuwen terug, tot aan Christus' Geboorte. Het gan- sche gebouw, van het fonda ment tot aan het dak, is uit hout van éénen boom opge trokken! Deze boom had een hoogte van 78000 voet en le verde 78000 vierkante voet hout, waarvan 7000 volko men zonder kwasten. De doorsnee van den reuzeboom was meer dan 18 voet. De kerk, die in „gotischen" stijl is gebouwd, bevat zitplaatsen voor 3000 personen. De toren aan de Zuidswestzijde is 70 voet hoog. Aan de voorzijde van het gebouw is een prach tig uitgevoerd venster te zien, welks beschildering den mammouthboom, waaruit de kerk vervaardigd is, voor stelt". Het Zondagsblad is er grandi oos ingetuind, of mijn eigen berekeningen kloppen voor geen cent. We weten, dat er in Californië nog enkele ko lossale eeuwenoude bomen voorkomen. Tien mensen in een kring kunnen de stam amper omvatten. Dat is wer kelijk waar. Maar een boom van 20 eeuwen die bij de ge boorte van onze Heer al de eerste groene blaadjes kreeg is een grandioze gooi met de pet. Alleen Amerikanen kun nen daarop komen. De boom zou 78000 voet hoog zijn ge weest. Dat is dan een slordige 26000 meter. Met een zelfde waanzinnige oppervlakte aan vierkante meters. Daar kun je bijna een stad van bouwen. De toren komt realistischer EEN-BOOMKERK: „De boom was 78000 voet hoog en er kun nen 3000 mensen in deze kerk". uit de voeten: nog geen 25 meter hoog. Als u let op het mannetje bij de voordeur, gaat het hier om een eenvou dig dorpskerkje, en daar zou den dan 3000 mensen in kun nen zitten. Nonsens, humbug en humdrum, wat ik u brom. Maar een leuk item voor een zondagsblad dat niet vies is van enige sensatie. Tenslotte de leut. „Zeg melk boer, wat is de melk dun den laatsten tijd". „Ja mevrouw, nu in de warme dagen drin ken de koeien meer dan an ders". „Maar is dat niet ge vaarlijk, door het drinken van dat vieze slootwater ko men er toch bacillen in de melk?" „O, neen mevrouw, maakt u zich maar niet onge rust, ik gebruik steeds ge kookt leidingwater". ,,'t Wordt te erg", zeide een getrouwd man, „sedert ik 'n radiotoestel in huis heb geno men gaat alles draadloos, zelfs mijn sokken worden draadloos gestopt en nu schij nen de knoopies van mijn overhemden ook draadloos te worden aangenaaid!" „De dokter zei, dat hij mij gauw weer op de been zou nelpen". „En deed hij het?" „O ia wel, ik moest mijn fiets verkoopen om zijn nota te kunnen betalen". „Rechter: „Ge hebt dezen ge tuige een ezel genoemd. Wat kunt ge te uwer verontschul diging aanvoeren, beklaag de?" Beschuldigde: „Dat ik het altijd eerlijk met hem heb gemeend".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13