over Halt- project Politie tevreden Fraaie reiswekker 4* STAD OMGEVING Promotie van Leids Bio Science Park Speelruimte in Stevenshof Sloop dreigt voor illegale woning ex-raadslid Voortaan betalen CeidócQowuvnt ZATERDAG 13IUNI1987 PAGINA 11 Zakenman beroofd van portefeuille LEIDEN Een 38-jarige zaken man uit Leiden is donderdagmid dag rond drie uur beroofd van zijn portefeuille met vijf- zes duizend gulden. Dat gebeurde in de Rijnstraat. De man had daar zijn auto geparkeerd en toen hij deze op slot wilde doen, werd hij van achteren vastgegrepen door een man met een helm op. Het slachtoffer viel en de portefeuille rolde op straat. De dader rende weg met de gevulde portefeuille. Volgens de politie sprong hij op het Levendaal achterop bij een bromfietser. De Leidse politie verzoekt getuigen contact op te nemen: tel. 071-258888. LEIDEN Er moet meer speelruimte komen in de wijken 1 en 4 van de Ste venshof. Dat schrijft wijkvereniging Stevenshofjespolder in een brief aan de gemeente. Kinderen kunnen daar alleen maar op straat spelen en dat vinden hun ouders te gevaarlijk. Zij verzoeken de gemeente om een deel van het grasveld bij De Westwal, tussen de wijken in, be schikbaar te stellen als speelruimte. Dat stuk grond is nu afgesloten. De gemeen te overweegt de grond toegankelijk te maken voor bedrijven. Om hun verzoek kracht bij te zetten, hebben de kinderen 108 handtekeningen in de buurt opge haald. Nijssen naar Leeuwenhoek LEIDEN Het Zoe- terwoudse bedrijf Nijssen Koeling B.V. gaat zich vestigen in het Bio Science Park. De firma zal een be drijfsgebouw van ruim 1.600 vierkante meter neerzetten in de Leeuwenhoek. Nijssen, dat ongeveer 20 mensen in dienst heeft, is gespeciali seerd in de produktie en export van koel- technische installa ties. igang jeugdhonk ferenwijk veranderd 5IDEN De ligging van het jeugdhonk dat J aan de Veluwemeerlaan in de Me- nwijk wordt veranderd. Omwonenden heb- n reeds bezwaar gemaakt tegen het plan van gemeente voor de vestiging van het honk. >t college van B en W is er nog niet uit hoe- el geld dat mag gaan kosten. Het honk is ge- and nabij de sportzaal aan de Dwergwier. aar is ook een school in de buurt. Bewoners gen. ezen de nodige overlast van het honk. Om araan tegemoet te komen is het honk in de annen een kwart slag gedraaid, zodat de in- ng aan de Veluwemeerlaan komt. Met bo en en struiken kan het honk worden afge- heiden van de sportzaal en de school. De verlast moet hierdoor minder worden dan urdt gevreesd. VOC speelde grotere rol LEIDEN De Verenigde Öostindi- sche Compagnie (VOC) speelde in de achttiende eeuw een grotere rol in het sociaal-economisch en demogra fisch leven van ons land dan tot nu toe werd aangenomen. Dat is geble ken uit een onderzoek door de Werkgroep voor de Geschiedenis van de Europese Expansie aan de Leidse Universiteit. De werkgroep presenteerde gisteren het in 1970 ge start onderzoek naar de scheepsbe- wegingen tussen Nederland en Azië in de zeventiende en achttiende eeuw. De publikatie van het onder zoek werd vastgelegd in drie boek werken: De reizen naar Azië, de rei zen naar Nederland en de analyse van deze reizen met een schets van de VOC als scheepvaartbedrijf. LEIDEN De gemeente heeft gedreigd een woning op het terrein van voormalig VVD-raadslid M.A. Laken aan de Vlietweg te slo pen. De woning is daar tussen 1971 en 1976 illegaal gebouwd. Er was geen bouwvergunning voor aangevraagd. Als Laken dit niet alsnog doet voor 1 juli 1987, gaat de woning tegen de vlakte. De woning ligt ongeveer 90 meter achter het huis van Laken zelf en wordt door hem verhuurd aan een familie, die er permanent woont. De gemeente is het niet eens met Laken dat de woning als tuin- of zomerhuisje kan worden aangemerkt. Op het terrein van de heer Laken aan de Vlietweg staan ongeveer 100 zomerhuisjes. Die zijn echter niet aangesloten op het gas- en electriciteitsnet, hebben geen c.v.-installatie en ook geen telefoon, zoals de woning die nu met sloop wordt bedreigd. Deze is in 1985 bij toeval ontdekt door een ambtenaar. De gemeente discussieert al twee jaar tever geefs met Laken over de illegale woning. vol, dat de conducteur niet eens de moeite neemt kaartjes te controleren. De NS hoopt daar met ingang van maandag een einde aan te maken. Dan zal het nieuwe plaatskaartenkantoor van het station voor het eerst in ge bruik worden genomen. Het lo ket is geopend van maandag tot en met vrijdag van 6.45 tot 10.00 uur. De officiële opening van het kantoor had gistermid dag al plaats. Vertegenwoordi gers van de buurtvereniging Noord-Hofland en van de wijk vereniging Stevenshofjespol der namen die taak op zich. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Het Bio Science Park Leiden wordt onder de aan dacht gebracht van de bezoekers van de biotechnologiebeurs die van zondag 14 tot en met vrijdag 19 juni wordt gehouden in de RAI in Amsterdam. De beurs is verbonden aan het vierde Euro pean Congress on Biotechnology, dat wordt georganiseerd door de Nederlandse Vereniging van Biotechnologie. Tijdens dit con gres worden de nieuwste resultaten op het gebied van research en industriële toepassingen getoond en besproken. Het doel van de Leidse deelname aan de beurs is bedrijven uit binnen- en buitenland informeren over de onderzoeksactivitei ten op het gebied van de biotechnologie èn om de vestigingsmo gelijkheden voor bedrijven in het Bio Science Park onder de aandacht te brengen. De stand in de RAI is een gezamenlijke presentatie van Bio Science Park/Rijksuniversiteit Leiden met Biotechnologie Delft-Leiden, een samenwerkingsverband tussen de Technische Universiteit Delft en de Rijksuniversiteit Leiden. Fietsvierdaagse LEIDEN De avond-fiets vierdaagse van Swifttoer wordt dit jaar gehouden van maandag 15 tot en met vrijdag 19 juni. De fietsers kunnen weer kiezen uit twee afstan den, namelijk vijftien en der tig kilometer. Elke avond kan tussen 18.30 en 19.30 uur wor den gestart bij het nieuwe clubhuis aan de Roomburger- weg in het stadspark De Bult. Inschrijven kan in het club huis. De kosten bedragen vijf gulden (voor kinderen tot 16 jaar vier gulden). Wie op een van de eerste vier avonden niet kan meefietsen, heeft ge legenheid om vrijdag de vier de rit te volbrengen. Voor na dere inlichtingen: J. Hoogen- boom, tel. 071-892883. Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: Voorletters Postcode/plaats: TeleJoon:(voor eonirule bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ner j LEIDEN Het Halt project, bedoeld om van dalisme door jongeren terug te dringen, is in Leiden het eerste jaar goed geslaagd. Dat is al thans de mening van de Leidse politie en de werkgroep die zich met het HALT-project bezig h#udt. Ruim vijftig jon geren hebben in het eer ste jaar van het project, dat op 1 april 1986 van start ging, aangerichte schade hersteld en mee gedaan aan voorlich tingsprojecten over van dalisme en alocoholmis- bruik. Ook in de overige zes gemeenten waar Halt-projecten vorig jaar van start gingen, is men tevreden, zo blijkt uit een studie van het minis terie van justitie naar de m W eerste resultaten van het project. De Halt-projecten zijn ont staan uit een samenwerking van gemeenten, politie en justitie naar aanleiding van de hoge kosten die vandalis me met zich meebrengt. Jon geren van 12 tot 18 jaar die worden opgepakt wegens vandalisme kunnen door de politie worden aangemeld voor deelname aan het Halt- project. De betrokkenen moeten daar wel zelf mee ak koord gaan. De officier van justitie moet vervolgens toe stemming geven voor deelna me. De jongeren worden in dat geval niet strafrechtelijk vervolgd. De aangehouden vandalen moeten de aangerichte scha de zelf herstellen en doen mee aan een voorlichtings project voor jongeren over de nadelige gevolgen van van dalisme. Als er sprake was van alcoholmisbruik werd daar extra aandacht aan be steed. Het doel van Halt is zodoende tweeledig: de bena deelden krijgen genoegdoe ning en jongeren worden ge corrigeerd zonder dat ze in contact komen met justitie. Vaak gaat het om jongeren die ergens met een spuitbus graffiti hebben aangebracht en de verf vervolgens moe ten verwijderen. „Die lik-op- stuk-benadering is erg effec tief, zo is de ervaring", aldus voorlichter H. Langendoen van de Leidse gemeentepoli tie. Ook worden er voorlich tingsbijeenkomsten op basis scholen en scholen voor voortgezet onderwijs gehou den. „Doelstelling was om in het eerste jaar van het project vijftig jongeren mee te laten doen. Het zijn er zelfs iets meer geworden", aldus N.J. van Ooik van de Leidse poli tie, lid van de stuurgroep die het project coördineert. „Van de jongeren die hebben mee gedaan is er geen een later nog eens opgepakt wegens vandalisme. Je kunt natuur lijk niet zeggen dat dat komt door het Halt-project, maar het is in elk geval wel hoop gevend". In andere steden kostte het in het begin enige tijd voordat de politie ge wend was geraakt aan de mogelijkheid om jongeren door te verwijzen naar Halt. Volgens Van Ooik was dat in Leiden geen probleem. „De samenwerking tussen de po litie en organisaties die zich met jeugdopvang bezig hou den was hier al goed, en dat scheelt". Het Halt-project biedt werk aan twee medewerkers, die beiden een halve dagtaak hebben. Ze zijn onderge bracht bij de katholieke stichting Jeugd en Gezin. „Dat hebben we bewust ge daan. Zo creëer je een af stand tussen het politiebu reau en het Halt-project", al dus Van Ooik. De stuurgroep wil de komende tijd vooral meer aandacht gaan besteden aan voorlichtingsprojecten op scholen. Treinreizigers die op het Sta tion De Vink op de grens van Leiden en Voorschoten de trein naar Den Haag nemen moeten voortaan betalen. Tot dusver was dat ook al verplicht maar in de praktijk kwam daar weinig van terecht en trad de NS ook niet op tegen passa giers, die geen kaartje hadden. De oorzaak was het ontbreken van een plaatskaartenkantoor. In zo'n geval dient de passa gier een kaartje te kopen bij de conducteur maar vooral in de spits zijn de treinen die vanaf De Vink vertrekken zo Met bijdragen van Willem Buijteweg en Marcel Ge- De Ondergrondse (1) Oudere Leidenaars zullen het zich nog wel herinneren. Het was in de jaren vijftig dat "tuis de m op d< H missel verko overh haH rl «vrij H stor J0n< fM van m mei vlak voor het Stadhuis de vis op de markt goedkoop en isschien ook wel duur werd trkocht. Behulpzaam als de rerheid in die tijd nog was, had de gemeente vlak naast de Koornbrug een gebouwtje neergezet waar de bezoeker van de markt die het alle maal een beetje teveel werd, zijn nood kon lenigen. Van die mogelijkheid werd zoveel gebruik gemaakt dat de Dienst Gemeentewerken het raadzaam achtte bij B en W de aandacht te vragen voor de bouw van een nieuw urinoir. Kosten 7.400 gulden, maar voor dat bedrag zou Leiden een ondergrondse, ge heel betegelde voorziening krijgen. (In die jaren ont stond dan ook de naam De tdergrondse). In het begin van de jaren veertig had Ge meentewerken al eens een poging in die richting ge daan, maar toen hadden B en W wel andere dingen aan hun hoofd. Het voorstel van Gemeentewerken, dat om precies te zijn in 1951 werd gedaan, haalde zowaar de ge meenteraad, maar daar von den sommigen het nodig er een gemengd bedrijf van te maken: ook vrouwen zouden van de nieuwe gelegenheid februik moeten kunnen ma- en. Het college schrok zo van die onverwachte neiging tot emancipatie, dat het voor stel werd teruggenomen. Dankzij de Keuringsdienst van Waren kwam er een Paar jaar later toch weer schot in de zaak. Die consta teerde in 1953 met in het achterhoofd de aanwezigheid van de viskramen: „De lo zing van het urinoir is her haaldelijk verstopt, waardoor de urine over straat stroomt. De klachten van de vishan delaren hebben echter nog niet luider geklonken, door dat zij staan en werken in vocht van smeltend ijs en geuren van vis, waardoor vocht en geuren van het uri noir minder scherp naar vo ren kwamen". De Ondergrondse (2) Een weinig frisse bedoening was dat dus. Zo kwam het in 1955 uiteindelijk toch tot een geheel nieuw urinoir. Het werd het huidige onder grondse bouwwerk („een to talitaire toiletinrichting", heette dat toen) waar man nen én vrouwen voortaan te recht konden. De kosten vie len wel iets hoger uit dan eerst gedacht: 68.000 gulden. Jaren werd niets van De On dergrondse vernomen. Geen nieuws betekende in dit ge val slecht nieuws, want tus sen 1970 en 1979 was het ding op zeer ongeregelde tijden open. De loop was eruit. In 1980 was De Ondergrondse definitief dicht, liep op een bepaald moment zelf onder water, maar in 1983 bood Herman Bos (onder meer ei genaar van Hotel Nieuw Mi nerva, Lunchroom Hendriks en exploitant van het terras op het Stadhuisplein) uit komst. Hij sloot een erfpach tovereenkomst met de ge meente voor 75 jaar tegen een bedrag van 2,50 gulden per jaar en nam de exploita tie van het urinoir op zich. Grootste plannen had Her man met zijn nieuwe bezit (feesten, partijen, donateurs, buttons) maar veel kwam daar niet van terecht. Eigen lijk helemaal niets: Het toilet is nu alleen op woensdag en zaterdag open. De nieuwste aanwinst van Bos viel de laatste jaren nog het meest op door een kort maar hevig bezoek van TROS-coryfee Ralph Inbar. Die maakte een uitzending van zijn (en Patty Brards) Banana Split in en rond De Ondergrondse. Dat werd een lachwekkende vertoning, die wat anders uitpakte dan In- bar had bedoeld. Hij had een heuse fanfare in een vracht wagen klaar staan en een fi- furant uitgedost met een urgemeestersketen. Als ie mand het toilet had bezocht, werd hij of zij bij het weg gaan opgevangen door ..de ploeg van Inbar. Van harte gefeliciteerd. U bent de hon derdduizendste bezoeker van het toilet. Vervolgens begon de snel opgestelde fanfare te Het openbaar urinoir aan de Leidse Vismarkt, het enige on dergrondse toilet voor dames en heren, leidt een nooddruftig bestaan. Alleen tijdens de marktdagen is er voldoende klandi zie om de exploitatie nog enigszins mogelijk te maken. Maar dan moeten de dames en heren met hoge nood eerst wel even goed zoeken. Verscholen achter de marktkramen met hoog opgetaste rollen textiel, is het openbaar toilet slechts moei zaam te vinden. „We hebben voortdurend ruzie met de markt meesters, want we willen tijdens de markt best beter In het oog springen. Maar ze doen er niets aan", aldus het toilet- uitbatende echtpaar. Waaruit dan maar blijkt, dat ook het le ven van een ondergronds toilet niet over rozen gaat. (Zie: De Ondergrondse). toeteren en de pseudo-burge- meester overhandigde de verbaasde toiletganger een oorkonde en een knipkaart voor langdurig gratis bezoek aan De Ondergrondse. De Ondergrondse (3) Dat was althans de bedoeling, in de hoop dat de kijkers schuddebuikend van het la chen voor de televisie op de grond lagen. Maar het liep een beetje uit de hand. Be zoekers van een nabijgelegen kroeg hadden de televisiema kers snel in de gaten. En keerden de grap om. Telkens liep een van de stamgasten FOTO: WIM VAN NOORT naar het toilet. Als hij dan bovenkwam en de fanfare begon te toeteren, riep hij luidkeels „Poets". En dat ge beurde tientallen keren. Tot de leden van de fanfare baadden in het zweet en In bar cum suis er wanhopig van werd. Tot slot lukte de opzet tocht nog: men ver schalkte een Belgische toe rist. Maar ook het bezoek van Ba nana Split behoort tot de ge schiedenis. Een flonkerende gebeurtenis in een overigens duister bestaan, want nim mer is er sprake geweest van een manifeste presentatie van het ondergrondse toilet. Terwijl het toch zo'n fraai onderkomen is. Geheel in de stijl van de jaren vijftig. Met hier en daar gebarsten tegel tjes aan de wand, in wit en donkerblauw en prachtige houten deuren. De pisbakken in de herenafdeling zijn nog van oerhollands, beige aarde werk. En het beherend echt paar heeft een uitstraling van jewelste. De bezoeker zal slechts met enige gêne een kwartje deponeren op het immer aanwezige schoteltje; een gulden zou beter op zijn Slaats zijn. est de vraag hoe het nu verder moet met De Onder grondse. Als het aan Bos ligt, spoelt hij zijn erfpachtove reenkomst nog vandaag door zijn eigen bezit. Al zegt hij het zelf iets genuanceerder: „Ik wil hem best kwijt, maar ik zal er niet van wakker lig gen, als de gemeente mij aan de gesloten overeenkomst houdt". Bos wil het beheer over de Ondergrondse vooral kwijt omdat het hem toch een paar duizend gulden per jaar kost „Aan chloor, water en licht en zo". De Ondergrondse (4) De kans dat de gemeente het beheer van het toilet inder daad weer op zich zal nemen, lijkt vooralsnog echter klein. Zoals alles door de overheid in nota's wordt gevangen, is er ook een Toilettennota en in die nota is vastgelegd dat de gemeente een poging zal doen het openbare toiletten- bestand flink op te knappen. De eerste fase die nu loopt houdt in dat alle restanten van openbare watergelegen heden in de stad worden ge sloopt, dat het toilet aan de Kaasmarkt wordt opgeknapt en dat aan de Lange Mare een nieuwe openbare WC wordt geplaatst. Hoe de om wonenden over dat laatste denken, werd vorige week tijdens een protestactie dui delijk, maar voor de gemeen te is dat vooralsnog geen re den om het rijke bezit van Bos onmiddellijk over te ne men. Zo zou de exploitatie stukken duurder worden (een paar duizend gulden erop toeleggen, zoals Bos nu doet, is dan niets meer) al was het maar omdat het ding dan zeven dagen per week open zou moeten zijn. Gaat De Ondergrondse dan definitief voor de mensheid in het algemeen en de gemid delde Leidenaar met een dik ke blaas in het bijzonder voor altijd verloren? Heer Bos geeft het antwoord: „Ik ben de afgelopen jaren misschien drie keer de trap afgedaald, maar ik moet zeggen, dat het me daar uitstekend beviel. Laten we dat voorlopig maar zo houden".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11