Kiezers trekken streep op Britse politieke landkaart d iUITENLAND Leicbc Qowta/nt VERDRIET „SiiperMag de Derde" Gekleurde zetels in Lagerhuis ia ramp jeen ervolging bemanning 3 Botha laat gaten in vei noodwetten iet verder dichten Afghaans verzet ontkent neerhalen burgervliegtuig Noodtoestand na rellen in Panama VRIJDAG 12 JUNI 1987 PAGINA S Perez de Cuellar: Geen VN-troepen in Golfconflict NEW YORK De secretaris generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar ziet niets in suggesties om een VN- macht te sturen naar de Golf om de scheepvaartroute open te houden. Hij zei gisteren te betwijfelen of de lidstaten be reid zijn een dergelijke opera tie te financieren. In bedekte termen zei Perez de Cuellar het evenmin toe te juichen dat de VS oorlogsschepen naar het gebied sturen. Wel noemt hij een wapenembargo tegen Iran en Irak een goede zaak. Levenslang wegens diefstal meloenen BEIJING In China zijn twee straatverkopers tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld omdat zij eind april 25.000 kilo watermeloe nen uit een pakhuis hebben gesto len. De twee verdachten hadden van drie boeren geëist, dat zij hen hun watermeloenen zouden verko pen. De boeren weigerden omdat zij de meloenen al aan een andere koper hadden beloofd. Daarop be sloten de straatverkopers de meloe nen te stelen, waarbij zij hulp kre gen van ongeveer honderd colle ga's. Gezamenlijk deden ze er bijna een hele dag over om alle meloe nen uit het pakhuis te ontvreem den. door Frans Boogaard „Het verbaast mij dat mijn kleine vakantieneigingen in het nieuws onmiddellijk tussen Happart en Gorbatsjov in geschoven worden. Ik wist niet dat men mij zó op de voet volgde". Op die wat verongelijkte toon beklaagde zich kort geleden in zijn eigen lijf-dagblad De Morgen de Gentse dichter, schrijver en veelvoudig literair prijswinnaar Hugo Claus. Een paar dagen eerder had hij in Knokke samen met de Nederlandse schrijver Jan Wolkers de presentatie opgeluisterd van de compact-disc „Hugo Claus leest", waarmee muziekuitgever Hans Kusters de schone kunst van de letteren dichter bij de mensen wil brengen. Wolkers had diezelfde middag de studio-opnamen gemaakt voor zijn in september verschijnende compact-disc, en dat was voor de twee meesters van het geschreven woord aanleiding tot een uitbundig etentje in één van de aan de kust gelegen restaurants. Aan tafel passeerde menig onderwerp de revue. Het werd gezellig en laat, de discussie werd op hoog niveau voortgezet en in de intieme sfeer, die aldus ontstond vertrouwde Claus zijn Nederlandse collega toe dat hij en wel voornamelijk om fiscale redenen het voornemen had de stad Gent voor minstens een aantal maanden per iaar voor het Franse Cavaillon (in de Provence) te verruilen. Een wakkere journalist noteerde die terloopse mededeling „De rat zat bij de tafelpoot," zou Claus later slecht gehumeurd opmerken en de volgende dag al had De Standaard een vierkolommer op de voorpagina. De BRT-radio nam het nieuws over en een nationale rel was geboren. Want, even afgezien van de oorsprong van het bericht, was het fiscale klimaat voor schrijvers of voor kunstenaars in het algemeen, in België inderdaad zo bar slecht? Dat hield meer mensen bezig. De redactie van Le Soir zag zich gedwongen nader in te gaan op het vertrek van Claus, die tegenover dit blad genuanceerd uitlegde waarom een fiscaal paradijs als Ierland hem niet aanstaat: „Ik heb nu eenmaal geen zin om mijn avonden door te brengen met luisterer^iaar het geraaskal van dronkaards in de pubs". Twee verenigingen van belasting-inspecteurs nodigden de schrijver daarop via een open brief in de Libre Belgique uit naar Brussel te verhuizen („de wet wordt zó vaak veranderd en onze onderbezetting is zó groot, dat je hier kunt frauderen wat je wil"), maar gelukkig voor Claus bleven ook serieuze reacties niet uit. Zo gaf Walter van den Broeck zijn collega groot gelijk: „In dit land worden kunstenaars beschouwd als zelfstandigen, maar hun situatie is niet gelijk. Als iemand als Claus zes jaar aan „Het verdriet van België" werkt, en daarna in één jaar 125.000 boeken verkoopt, moet hij daar zeventig procent belasting over betalen, ook al heeft hij de voorgaande jaren bijna niks verdiend." Cultuur-minister Dewael erkende dat op die manier „men bijna schrik krijgt best-sellers te schrijven maar legde de verantwoordelijkheid daarvoor nadrukkelijk bij zijn collega Eyskens (Financiën): „Hem heb ik al enige tijd geleden een voorstel overgemaakt om voor kunstenaars spreiding van belasting mogelijk te maken. Voor véél mensen met talent en succes, is het fiscaal klimaat niet stimulerend.Maar Eyskens, als door de wol geverfd politicus, liet zich zo makkelijk ook de zwartepiet weer niet toespelen. Wel deed hij de geplaagde schrijver alvast wat adviezen aan de hand om de belasting te ontduiken: Want ik neem aan dat iemand als Claus met zijn uitgever wel een regeling kan treffen om de opbrengst van zijn boeken te spreiden.Claus zelf moppert nog wat na over de „riool-journalistiek" die zijn privé-problemen onder de aandacht van zovelen heeft gebracht, "en waarvan ik nu alleen maar hoop dat het kabinet er niet over valt". En blijft voor de rest met zijn problemen zitten, want, zegt hij zelf in één van de talrijke interviews die hem dezer dagen worden afgenomen: „Ik voel mij over het algemeen te zwaar belast Te veel drank, te veel vrouwen, èn te veel belastingen. (Vervolg van de voorpagina) Labour LONDEN De Britse kiezers hebben gisteren een dikke streep getrok ken over 's lands politie ke landkaart. Meer nog dan voorheen wordt het armere noorden gedomi neerd door Labour, ter wijl het meer welgestelde Engelse zuiden geheel in handen is van de Conser vatieven. Met name in de hoofdstad Londen en in het oosten van het land won de partij van pre mier Thatcher verrassend veel van Labour. „Het was een fantastische dag, een historische dag. Het is fantastisch opnieuw het ver trouwen te krijgen om dit land te regeren", zei Thatcher tegenover juichende aanhan gers. „Wij kregen te horen dat onze verkiezingscampagne niet glad genoeg liep. Dat be schouw ik als een compli ment. Wij zijn geen gladde partij. Wij zijn de partij van gezond en stabiel beleid en van veiligheid", aldus een triomfantelijk Thatcher. In een latere verklaring bleek zij echter te beseffen, dat het leeuwedeel van de Britse be volking geen deel had in haar vreugde. „Het feit dat ik nog maals belast wordt met het bestuur van dit fijne land is geweldig. Maar dit wil ik voor iedereen duidelijk maken: hoe groter het vertrouwen dat in mij wordt gesteld, hoe groter de plicht die op mij rust om dit vertrouwen waardig te zijn. Ik zal naar beste vermo gen werken voor de bevol king van deze eilanden, net zoals ik dat in het verleden heb gedaan. Vooral in sommi ge van de grote steden staan wij nog voor een bijzonder lastig karwei om de mensen een betere keuze te geven wat wat betreft onderwijs en huis vesting". Naar verwachting zal me vrouw Thatcher na het week einde haar nieuwe kabinet presenteren. In haar volgende regeringstermijn staat verdere beperking van vakbondsrech ten op het programma, naast hardere maatregelen tegen criminaliteit, verbetering van de gezondheidszorg en het on derwijs en een verdere priva tisering van staatseigendom men. Voorts zal Thatcher de aankoop van Amerikaanse ra ketten van het type Trident doorzetten. Toen SDP-leider David Owen gistermorgen zijn stem uitbracht, kon hij nog lachen. Maar na het enorme verlies van zijn partij was hij, overmand door emoties, nauwelijks aanspreekbaar. Rechts Debbie Owen. De echtgenote van de SDP-leider ging mee naar het stembureau, maar omdat zij Amerikaanse is mocht zij haar man niet via het stembiljet steunen. FOTO: EPA Na de geslaagde verkiezings campagne van Labour komt de magere socialistische winst van naar schatting tien zetels onverwacht. Kinnock zelf herkozen in zijn kiesdistrict Islwyn in Wales verklaar de dat zijn partij kennelijk meer tijd nodig heeft om zich te herstellen van de verkie zingsnederlaag in 1983. Hij zei het te betreuren dat in sommige delen van het land niet is gekozen voor samen werking, maar voor verdeling van de maatschappij. De ver kiezingen hebben volgens geen overwinnaars maar slachtoffers opgeleverd. Hij vreest verdere verspreiding van de armoede in Groot- Brittannië. Of hij leider blijft van Labour is volgens Kinnock geen vraag. „Daarvoor moet je bij de Conservatieve partij zijn, of mevrouw Thatcher wel lei der blijft". „Haar leiderschap heeft onder de druk van de laatste vier weken geledgn aan duurzaamheid. Een pa leisrevolutie is wel degelijk mogelijk", aldus de Labour- leider. Ken Livingstone, de vroegere burgemeester van Groot-Londen, werd gekozen in het district Brent East met ruim 16.000 stemmen, maar met een kleinere voorsprong dan vier jaar geleden. Hij noemde als les van afgelopen vier weken dat Labour een goed programma kan opzet ten. Maar een goede campag ne alleen is niet voldoende: „Dit moeten we elk jaar doen om de volgende verkiezingen te winnen' Alliantie De grote verliezer van de ver kiezingen was de Alliantie van sociaal-democraten en li beralen. De partij, die zich ten doel stelt het Britse twee-par- tijensysteem te doorbreken, is zelf gebroken uit de verkie zingen tevoorschijn gekomen. De hoop dat de Alliantie een belangrijke machtsfactor zou worden als de Conservatieven noch de socialisten een abso lute meerderheid zouden ha len, werd de grond in ge boord. De midden-partij moest nog een extra slag incasseren: drie van de stichters van de so ciaaldemocratische SDP, Roy Jenkins, Bill Rogers en Shir ley Williams, werden versla gen in hun kiesdistrict en ver loren hun zetel. SDP-leider David Owen moest met een van emotie overslaande stem toegeven dat „het voor ons niet goed is verlopen". De liberale leider David Steel probeerde zijn rug recht te houden, maar kon niet anders dan de verkiezingsdag „zeer teleurstellend" noemen. Volgens deskundigen is de nederlaag van de Alliantie te wijten aan haar onvermogen een eensgezinde, sterke in druk te maken op de kiezers. Zij menen dat de druk op de beide Davids om één partij te vormen nu groter wordt. Vol gens een opiniepeiling van MORI, gepubliceerd in de Ti mes, vinden 80 procent van de Alliantie-kiezers en 65 pro cent van het electoraat in het algemeen dat de twee partijen samen moeten gaan. Nu de Alliantie zo bedroe vend slecht uit de stembus komt, rijst ook de vraag hoe de politieke toekomst van Steel en Owen eruit zal zien. Steel dreigde onlangs met op stappen, maar kwam daar la ter van terug. Vannacht liet hij weten het bijltje er nog niet bij neer te gooien. Owen, een vroegere buiten land-secretaris van Labour, wordt alom beschouwd als één van de intelligentste en kundigste Britse parlementa riërs. Men zag hem ooit zelfs als een van de kansrijkste kandidaten voor het premier schap. Nu lijkt hij veroordeeld te dolen in de politieke wil dernis, als een leider zonder partij. LONDEN De nieuwe triomf van de Conservatieven en de bittere nederlaag van Labour en de Alliantie werd vanmorgen door de Londense kranten gemeld met enorme openingskoppen. „Jullie heb ben haar voor nog vijf jaar aan het been!" mopperde de Labour-gezinde Daily Mirror, terwijl de conservatieve Daily Express Margaret Thatcher onder de titel: „Britse kiezers vernietigen Kinnock en de twee Davids" de nieuwe bij naam „SuperMag" gaf. Today, de krant die de Allian tie had gesteund, klaagde dat het Thatcherbewind nu zon der onderbreking zal worden voortgezet. De conservatieve Daily Mail gewaagde van „Maggies Triomf", The Times noemde haar overwinning „Historisch", de anti-conser vatieve The Guardian meldde kort en bondig „Thatcher overwint" terwijl volgens de conservatieve Daily Tele graph Thatcher met het grootste gemak een nieuwe verlenging van haar verblijf in Downing Street 10 had ge kregen. The Independent (pro-Alliantie) gaf wel That chers overwinning toe maar, legde de nadruk op de forse verlaging van haar meerder heid van zetels in het Lager huis. The Sun tenslotte gaf Thatchers overwinning een koninklijk tinQe: „Thatcher de Derde". Links: Neil en Glenys Kinnock stonden er verslagen bij, toen duidelijk werd dat zij de ge plande verhuizing naar Dow- ningstreet 10 op zijn minst vijf jaar moeten uitstellen. FOTO: AP Feestelijk tintje Uitbundig gedrag past niet zo bij premier Thatcher. Vandaar dat haar zwaar gepantserde wagen gisteren slechts met enige balonnen werd versierd, toen zij na haar overwiining terugkeerde naar huis. Tijdens haar overwinningsrede in haar eigen Noordlondense kiesdistrict was Thatcher overi gens voortdurend door tegenstanders onderbroken. Zij kreeg onder meer toegevoegd dat zij „fascistisch uitschot" was. De ordedienst greep vrij snel in en zette tegenstanders uit de zaal.' Voor het eerst sinds 1923 zijn gekleurde afgevaardigden in het Lagerhuis gekozen. Het gaat om vijf Labourkandida- ten, onder wie één vrouw. Zij vormen de voorhoede van de bijna 2,5 miljoen zwarten en Aziaten, die het Verenigd Ko ninkrijk telt. Twee van hen, Di ane Abott en Bernie Grant, hebben naam gemaakt met soms omstreden uitspraken over de rechten van minder heden. Grant wordt in de Con servatieve populaire pers veel al aangeduid als „Barmy Ber nie" („Geschifte Bernie") sinds hij de Britse politie ver geleek met de Zuidafrikaanse. unta-leden willen lurger-president na vertrek Pinochet JANTIAGO Twee van de vier leden jan de militaire junta in Chili hebben rezegd dat een burger de huidige presi- lent, generaal Augusto Pinochet, moet «volgen aan het eind van zijn man- laat in 1989. Het ambt van president behoort aan een burger", verklaarde egenover de pers de opperbevelhebber van de luchtmacht, generaal Fernando Matthei. Hij maakte onlangs ook al be zwaar tegen openbare verklaringen van andere militaire leiders, dat de mi litaire dictator tot 1997 zou moeten aan blijven. Marine-commandant Jose Tori- bio Merino steunt zijn junta-collega. van b e rak bleek imidt (Van onze correspondent Roger Simons) at/ACn ^NDEN Groot-Brit- etten is niet van P^an ^chtsvervolging in te tllen tegen de officieren -raketn bemanningsleden van de veerboot Herald of ta di ?ree EnterPrise dat op 6 mij naart van dit jaar ter dend >°°gte van Zeebrugge Vani apseisde. Bij de ramp and di twamen bijna tweehon- lerd mensen om het le- in. e officieren die verantwoor- Jelijk waren voor het sluiten pan de boegdeuren, onder wie p kapitein, worden waar- thijnlijk ontslagen en raken un brevet kwijt. Daarmee [zijn zij, volgens het ministerie pan vervoer, al voldoende ge- raft Bovendien wacht de be- inning mogelijk nog recht- rvolging in België, waar cel- affen niet worden uitgeslo- lerij Townsend Thoresen, eigenaar van de Herald, it echter niet vrijuit. Vol- ins de advocaat van het mi- iisterie van vervoer, Richard jtone is de rederij „laksheid" te verwijten door veelvuldiger |met open boegdeuren weg te (varen. Overigens wordt het varen met open boegdeuren in en enkele Britse wet verbo- in, maar er zijn nu wel een intal dringende „adviezen" in de maak. Dan is het nog kort® maar de vraag of Townsend als i Thoresen na de bekendmaking van die adviezen, haar nieuwe n siü superveerboot Pride of Dover ten in de vaart mag houden, zon- eds der ingrijpende veranderingen uitaan te brengen, r he VS werken aan gravende kernbom WASHINGTON De Amerikaan se regering is begonnen met voor bereidend onderzoek voor de ont wikkeling van een kernbom, die zich eerst de grond inboort alvo rens te ontploffen. Het ministerie van defensie in Washington ver wacht dat het wapen essentieel zal worden, omdat de Sovjet-Unie zijn commandoposten steeds vaker on dergronds bouwt. Onderminister Sylvester Foley van het ministerie van energie wilde niet ingaan op details van het voorbereidend on derzoek. Maar hij zei te verwach ten, dat het Pentagon op termijn om een dergelijk wapen zal vragen. BETREKKINGEN LONDEN-TEHERAN OP DIEPTEPUNT LONDEN De betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Iran zijn op een dieptepunt be land, nu Iran opnieuw vier Britse diplomaten heeft uitge wezen. De Britse regering zal als vergelding wellicht van daag nog Iraniërs uitwijzen. Het over-en-weer uitzetten van diplomaten tussen Teheran en Londen is nu reeds twee we ken aan de gang. Volgens krin gen op het Britse ministerie van buitenlandse zaken is het mogelijk dat Londen de diplo matieke banden met Teheran geheel zal verbreken. KABOEL In het zuiden van Afghanis tan is een vliegtuig met 55 passagiers neergeschoten door leden van het verzet. Volgens Radio Kaboel zouden twee men sen het ongeluk hebben overleefd. Het toestel, dat een binnenlandse vlucht maakte, werd getroffen door een Stinger- raket, een wapen van Amerikaanse ma kelij. Onder de doden zouden tien vrou wen en zestien kinderen zijn. Volgens het Afghaans verzet betrof het geen passa giers- maar een transportvliegtuig dat wapens en munitie vervoerde. Er zou al leen een bemanning aan boord zijn ge weest, maar geen burgers. PANAMA-STAD Verlaten straten, gesloten winkels en lege scholen. Dat was gisteren het beeld in de meeste steden in het midden-Ame rikaanse Panama. Oppositiepartijen, vakbonden en studentenorganisaties hadden opgeroepen tot een algemene staking, nadat enige uren eer der de noodtoestand was uitgeroepen. Met die maatregel, op grond waarvan inmiddels duizen den mensen zijn aangehouden, hopen president Delville en diens sterke man, generaal Noriega de geweldadige onlusten in te dammen, die het' l.*?nd sinds tien dagen beheersen. De oppositie eist het aftreden van de president en zijn sterke man en eist nieuwe verkiezingen, nadat de ont slagen stafchef Diaz onder meer bekend maak te dat Noriega verkiezingsfraude had gepleegd en twee moorden begaan. Het Panamese leger heeft Diaz gekenschetst als „verrader en gees- tezieke". De katholieke kerk in Panama heeft zich echter achter de oproep van het volk ge schaard. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken riep op tot herstel van de de mocratie en een snelle beëindiging van de noodtoestand. JOHANNESBURG Terwijl protesten tegen de verlenging van de nood- ei toestand met één jaar in Zuid-Afrika nog voortdu ren, heeft president Botha de bestaande maatregelen ook nog eens aange- 2 scherpt. Arrestanten mogen nu dertig dagen in hechtenis worden ge houden, zonder tussenkomst van het misterie van orde en rg. Dat betekent dus zon- toezicht op wie in welke Zuidafrikaanse politiecel wordt vastgehouden. Die ter mijn was overigens veertien dagen. De pers kriigt het nog moeilij ker, nu Botha heeft aangekon digd de paraaf over berichtge ving over rellen te herschrij ven. De pers mag al langere tijd geen verslag doen van rel len, maar citeerde in haar ko lommen gewoon „ooggetui gen". Eevenmin mag de pers nog langer verslag doen van het optreden van leger en poli tie. Deze paraaf in de nood wetten, was enkel maanden geleden door de rechtbank in Natal ongeldig verklaard, dus laat Botha de paraaf herschrij ven. Op grond van de noodtoestand zijn sinds 12 juni vorig jaar on geveer 25.000 mensen opge pakt. Deze maand zaten er nog ruim 3000 mensen vast. De po litie moest gisteren op grond van veranderde bepalingen tweehonderd mensen vrijla ten, onder wie negen kinde ren. De kinderen werden eni ge uren later om nog onbeken- uii de redenen weer opgepakt. FLIP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5