N Na vrijspraak sneller eis tot schadevergoeding Hondsdolle vleermuis zal niemand aanvliegen ,Verwi jsgeelt je' voor PvdA onaanvaardbaar Geslaagde gasboring Verband tussen kanker en vogels ontkend CcldócSouocwt inder kinderporno n beslag genomen Universiteit van Twente ontwikkelt recorder voor slaapstoornissen Werkloosheid 14.000 lager tapbommen g4n treinen IEUWO GIRO 100900 Fors verlies berger Smit Internationale Exportprijs FÏHNENLAND vrijdag 12 juni 1987 pagina 3 wei EN HAAG Sinds 1984 is in Amerika veel min- r uit ons land afkomstig kinderporno-materiaal beslag genomen dan in voorgaande jaren. Vol- ns minister Korthals Altes (Justitie) is er sprake een drastische daling van het aantal inbeslag- ingen. In 1984 moesten nog 1450 gevallen wor- genoteerd en in de beide daarop volgende ja- daalden deze aantallen tot respectievelijk 865 P 111 gevallen. Het ging daarbij om oud materiaal i t voor een belangrijk deel niet in ons land is ge- g iduceerd. ,rthals Altes zegt dit in antwoord op schriftelijke jgen van het CDA-kamerlid Van der Burg over strijd tegen de kinderporno. In zijn antwoord reekt de minister de opvatting tegen dat hij de estie van het seksueel misbruik van kinderen van de kinderpornografie zou bagatelliseren. ngsti n M ïïïE sterr.: ïve 'oor [oe verl ,rthal: polif euw ENSCHEDE Onderzoek van ir. Kemp aan de Technische Universiteit Twente (UT) heeft geleid tot de ontwikkeling van een cassetterecorder waarmee het slaapgedrag bij mensen kan worden geregistreerd. De recorder, die thuis als een soort walkman kan worden gedragen, legt gedurende een etmaal hersen-, oog- en spieractiviteit, adem haling en lichaamstemperatuur vast op een bandje. Dankzij deze vinding hoeven patiënten en proef personen minder vaak naar het ziekenhuis voor onderzoek van hun slaapgedrag. Nu worden ze meestal enkele dagen in het ziekenhuis opgeno men en zijn specialisten vijftien uur bezig met de analyse van de gegevens. Het bandje uit de casset te-recorder kan met behulp van een computer bin nen enkele uren worden geanalyseerd. DEN HAAG Het aantal werklozen is in de maand mei met 14.200 tot 653.400 gedaald. Die daling deed zich vooral voor bij mannen (min 13.800), het aantal werkloze vrouwen daalde met maar 400. De daling is groter dan op basis van seizoensinvloeden mocht worden verwacht. Vandaar dat ook na correctie voor seizoensinvloeden de werkloosheid daalde, namelijk met 5700. Die daling geldt zowel bij mannen (min 3200) als bij vrouwen (min 2500). De daling is voor een be langrijk deel het gevolg van de gun stige ontwikkelingen op de arbeids markt voor schoolverlaters. Banken: rente-informatie onder scherpe voorwaarden DEN HAAG Slechts onder een aantal scher pe voorwaarden zijn de banken bereid de fiscus eventueel informatie over de rente van klanten te geven. Dit heeft de voorzitter van de bank iersvereniging B. Scherpenhuijsen Rom gister avond voor de NOS-tv verklaard. Hij nam daarmee afstand van uitlatingen van de top ambtenaar van financiën Boersma, die deze week verklaarde dat de banken met ingang van 1988 rente-inkomsten van klanten aan de fiscus zouden melden. De voorwaarden van de banken zijn: een rentevrijstelling voor belasting van 1000 gulden per persoon per jaar, ook voor minderjarige kinderen, een scheiding tussen rente op spaarrekeningen en op hypotheken en een soepele behandeling van degenen waarvan wordt ontdekt dat zij in het verleden inderdaad rente-inkomsten voor de belasting hebben ver zwegen. m expert van de explosie- ndienst gaat in een op een tenJlsPoor gereden trein op zoek aar een bom. foto: pers unie e af et w imo ste ?ns lgiê ■M- Jen. Utrecht De ns is fis teren geconfronteerd net de melding van een e Molukse actiegroep dat in "vijf treinen een bom ver- iorgen zou zijn. Na con- role werden in een trein "gittij Groningen, Gelder- :hqBialsen en Emmerich nep- erk Kimmen aangetroffen, adn nië k andere twee gemelde bom- aj pinen werden niet aangetroffen. an het einde van de middag erden door reizigers en n' 1 loorwegpersoneel in treinen e h n Gouda. Den Dolder en Vlis- rein ingen tikkende pakjes aange- n eivoffen. Voor deze laatste drie r bommen", die overigens ook ti "emaal "eP bleken te zijn, eeft niemand de verantwoor- 1S elijkheid opgeëist. Eui e Molukse actie heeft te ma len hebben met het feit dat an de Molukse treinkaping jHfcj De Punt precies tien jaar Hfeeleden een einde kwam. Dat ^Bond vermeld in een brief die NS na een telefoontje van i Gerakan Malaku (Molukse e eweging) in een bagagekluis p het Utrechtse Centraal Sta- on aantrof. De belangrijkste iolukse belangenorganisatie adan Persatuan kent deze ac- egroep niet en zei niet achter acties te staan. fsli JMUIDEN Een boring zwa loor de oliemaatschappij Mobil /aai leeft gas aangetoond in blok s m 112, een stuk Noordzee 50 ki- atudometer uit de kust ter hoogte iddi van IJmuiden. put, de P/12-6, werd ge- word tot een diepte van 3.477 beter en produceerde 509.000 ndiinibieke meter gas per dag. aat*Mobil heeft een belang van 75 nidi kocent in dit blok en voert MiMaar de werkzaamheden uit. -adabe groep die hier belangen wegheeft bestaat voorts uit DSM demlO procent), Hollandsche Be- tongroep (10 procent) en Hol- lkinhnd Sea Search (5 procent). ADVOCAAT:MENSEN WORDEN MONDIGER' APELDOORN Vrijge sproken verdachten van strafbare feiten hebben het recht, op basis van artikel 89 lid 1 e.v. in het Wetboek van Strafvorde ring, een schadeclaim in te dienen bij justitie, om op die wijze genoegdoe ning te krijgen voor ge leden schade. In de raad kamer van rechtbanken en gerechtshoven wordt over dergelijke schade claims in alle beslo tenheid beslist. Enke le opmerkelijke toewij zingen haalden de lande lijke publiciteit: Oud-RSV-topman dr. Jan de Vries 'declareerde' bij jus titie een bedrag van 137.000 gulden, nadat rechtbank en gerechtshof hadden geoor deeld dat hij niet vervolgd kon worden wegens meineed tijdens de verhoren door de parlementaire RVS-enquête- commissie. Hij krijgt 97.000 gulden uitgekeerd. Een Haagse arts vorderde één miljoen gulden van de Staat nadat hij in november 1986 door het gerechtshof in Den Haag was vrijgesproken wegens moord op drie bewo ners van het bejaardencen trum De Terp. In de raadka mer kende hem een smarte- geld van 300.000 gulden toen. Een Tielse zakenman, die door het gerechtshof in Arn hem was vrijgesproken van oplichting, heeft een schade claim van 1,2 miljoen gulden bij justitie gedeponeerd. De zakenman heeft in verband met deze zaak twee maanden in voorarrest gezeten. Voorzover bekend de grootste schadeclaim is bij ill p 1 i VANDAAG IN HET W justitie ingediend door de Apeldoornse advocaat mr. W.H. Antonius. Namens zijn cliënten, die tot aan de Hoge Raad werden vrijgesproken van overtreding van de wet op de kansspelen (Golden Ten), eist hij een schadeloos stelling van tien miljoen gul den van de Staat. Met hem hadden wij een ge sprek. Mondiger Hoe komt het dat de justitie de laatste tijd meer dan in het verleden te maken krijgt met schadeclaims „De mensen worden mondi ger en maken meer gebruik van de rechten die de wetge ver hun heeft toegekend. Dat blijkt ook in mijn praktijk. Ik zit hier momenteel met vier zaken waar dit een schade loosstelling een rol speelt. De burger pikt niet alles meer. Het heeft naar mijn idee ook een psychologische achter grond. Vroeger was een ver dachte blij als hij werd vrij- Mr. W. Antonius: „Mensen die be nadeeld zijn door justitie, zijn veelal door een maat schappelijke hel gegaan, die hen ook in de porte monnee treft". foto: pers unie gesproken en verder van jus titie af was. Vandaag de dag ligt dat anders". Door het feit dat de laatste tijd regelmatig schadeclaims worden toegewezen, zou je kunnen afleiden dat justitie te snel en mogelijk zelfs ten onrechte tot aanhouding en vervolging van verdachten besluit. „Dat gaat mij te ver. We zit ten met een Wetboek van Strafrecht uit 1886. Een wet boek loopt altijd jarenlang achter de maatschappelijke ontwikkelingen aan. Dat heeft tot gevolg dat de huidi ge rechtspraak een stuk aan vulling betekent op zo'n wet boek. De rechtspraak is im mers een neerslag van de maatschappelijke ontwikke lingen met als gevolg een vorm van rechtsverfijning, die een aanvulling betekent op de rechten en waarborgen van een verdachte in het strafproces. Daarmee moet het Openbaar Ministerie ter dege rekening houden. En uit de toewijzing van schade claims blijkt dat zij zich daar in weieens verslikt". Geleden pijn Dat geldt met name bij eco nomische delicten? „Economische delicten ne men een steeds grotere plaats in het Strafrecht in. Dat zijn dan veelal vermogens-delic ten als diefstal, belastingfrau de en ga maar door. Daar willen wij als samenleving op reageren. Zo'n twintig jaar geleden vond iedereen het een sport om zo weinig mo gelijk belasting te betalen. Vervolgens ging het econo misch een stuk slechter en vertoonde de schatkist lege plekken. Er moest geld ge vonden worden in de zwarte sector. Strengere belasting controles waarbij vaker de strafrechter werd ingescha keld. Justitie doet er dus meer aan en daardoor volgen relatief gezien ook meer vrij spraken. Daardoor ook meer schadeclaims. Maar ook dat moet je weer zien in het licht van de maatschappelijke ont wikkelingen. Mensen die be nadeeld zijn door justitie, zijn veelal door een maatschappe lijke hel gegaan, die hen ook in de portemonnee treft. En daarvoor wenst men een fi nanciële genoegdoening die overigens maar een klein deel van de geleden pijn goed kan maken". Worden er niet meer mensen vrijgesproken dan er schade claims worden ingediend? „Ik denk dat niet iedere vrij gesproken verdachte een schadeclaim indient. Je kunt juridisch worden vrijgespro ken terwijl de persoon in kwestie moreel wel degelijk schuldig is. Bovendien zijn er vele vrijspraken die niet voor schadeloosstelling in aanmer king komen". Moreel schuldig Een juridische vrijspraak en moreel schuldig zijn? „Ik bedoel daarmee dat er fouten kunnen worden ge maakt in het opsporingson derzoek die er toe leiden dat bijvoorbeeld het bewijsmate riaal niet mag meetellen tij dens de rechtzaak. Dan volgt vrijspraak terwijl iedereen, zelfs de rechter weet dat de betrokkene wel degelijk schuldig is aan het hem of haar ten laste gelegde feit". Dan ben je dus wel schuldig en kunt bovendien op basis van de vrijspraak nog een douceurtje in de vorm van een schadeloosstelling van justitie verwachten. Kunt u zich voorstellen dat de belas tingbetaler dat een schande noemt „Als mens kan ik mij dat voorstellen, als jurist benader ik dat wat genuanceerder". Adviseert u in zo'n geval di rect een schadeclaim in te dienen „Dat is een gewetensvraag. Ik heb als advocaat een eed moeten afleggen dat ik geen zaak zal verdedigen waarvan ik niet geloof dat die recht vaardig is. Ik zou in het door u veronderstelde geval de be wuste cliënt nooit kunnen adviseren een claim in te die nen. Ik zou het trouwens ook niet willen". JAAP NUIJTEN terre des hOmmes voor kinderen in nood DEN HAAG Het Ne derlands Kanker Instituut (NKI) en de Nederlandse vogelwereld zijn niet ge schokt door het bericht dat vogelhouders een ver hoogd risico zouden lopen op longkanker. In zijn proefschrift stelt dr. P. Holst dat de helft van de jaarlijks achtduizend sterf gevallen aan longkanker te wijten is aan stofdeel tjes veroorzaakt door vo geltjes in de huiskamer. In Nederland worden bijna acht miljoen vogels in kooien gehouden In één op de drie huishoudens bevindt zich een kooitje. Ons land staat daar mee met België aan de top en volgens Holst is het meer dan toevallig dat beide landen het hoogste sterftecijfer aan long kanker hebben. Het NKI vindt het zeer on waarschijnlijk dat huisvogels de oorzaak zouden zijn van vierduizend sterfgevallen aan longkanker per jaar. Volgens professor L.A. Smets van het NKI is het nog lang niet bewe zen dat huisvogels veel geval len van longkanker zouden veroorzaken. Bij de Algemene Nederlandse Bond van Vogelhouders heeft het bericht evenmin paniek veroorzaakt. De bond bevestigt dat voor het houden van vo gels een goede ventilatie ver eist is. Ze voegt er echter on middellijk aan toe dat je nog geen kanker hoeft te krijgen als er geen goede ventilatie is. Ook mevrouw van Essen van een Apeldoornse vogelkweke rij, een modern computer-ge stuurd bedrijf, reageert vrij la coniek op het alarmerende be richt. „Er zijn al zo vaak din gen gezegd die achteraf niet blijken te kloppen. Er zijn in derdaad mensen die ziek wor den van vogels, maar er zijn er ook genoeg die helemaal geen last hebben". „Maar men moet ook preven tief te werk gaan", voegt ze er aan toe. „Hygiëne is heel be langrijk. Wij hebben een appa raat dat stofdeeltjes afbreekt. En je moet natuurlijk regelma- Vogelkweker Johan Verhoef houdt al ruim 20 jaar kanaries. „Met de jongen erbij heb ik er wel honderd en ik ben er nog nooit ziek van geworden. Ik schrik nergens meer van. De mensen maken elkaar hele maal gek. Ik ben zelf hartpa tiënt en dat zou komen door. roken en te vet eten. Ik weet wel beter. Ik was buschauffeur en had last van stress. Zo is het ook met kanker. Je kunt op ik weet niet hoeveel manie ren kanker krijgen. Nu komt het door het houden van vo gels, morgen hoor je weer iets anders. Ik ken iemand van 82 die al 50 jaar vogels houdt. Die kt tig de kooien schoonmaken. Kooien van zieke vogels ma ken we iedere dag schoon". man is kerngezond en stapt nog iedere dag op de fiets. Wel is het zo dat je de kooien goed moet schoonhouden. Hygiëne, daar gaat het om". HUISARTSEN GEWAARSCHUWD DEN HAAG Je hoeft niet bang te zijn voor vleermuizen, ook al lijden ze aan hondsdolheid. Bio loog H. Hidding van het Noorder Dierenpark in Emmen: „Ze zullen nie mand aanvliegen als een hondsdolle hond. Je moet ze alleen niet oppakken". Bij het ministerie van land bouw wordt er hetzelfde over gedacht. Een woordvoerder: „Als de mensen er afblijven, bestaat er geen gevaar. Ze val len je niet aan. Dat kun je niet van alle dieren zeggen die ra- biës oplopen. Het is een zeer gunstige bijkomstigheid". Ondanks deze geruststellende omstandigheden heeft het mi nisterie van volksgezondheid het toch nodig geacht alle art sen, apothekers en geneeskun dige inspecties per brief op de hoogte te stellen over te ne men maatregelen bij een beet van een hondsdolle vleermuis. Tot nu toe zijn er twee geval len van hondsdolheid bij vleermuizen vastgesteld. Beide gevallen in Friesland. De eer ste besmette vleermuis werd eind mei aangetroffen in het bos bij Rijs, in Gaasterland. De man die hem oppakte, werd gebeten. De tweede lag in Sneek bij iemand op z'n oprit. Twee gewaarschuwde politie mensen ontfermden ze zich over het dier. Deze week werd een derde verdachte vleermuis gevonden. De vleermuis is een bescherm de diersoort in Nederland. In Nederland vliegen zo'n twintig soorten rond. De besmetting is tot nu toe alleen geconstateerd bij de laatvlieger. Dit soort huist in bomen, kerktorens en schuren. Bij een beetje redelijk weer is hij na zonsondergang te zien in de buurt van lan taarnpalen. Vooral in het noorden van het land is hij zeer algemeen. Het is een trekker. De besmetting moet Nederland dan ook vanuit het buitenland hebben bereikt. In Denemarken zijn inmiddels al honderdvijfentwintig gevallen vastgesteld. In Duitsland zijn het er tussen de tien en vijf tien. De besmetting betreft het „du- venhagevirus", een speciale rabiësstam die afwijkt van het klassieke virus. Het onderzoek ernaar wordt verricht in het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad. Er is nog veel onbekend. Onderzoeker E. ter Laak in Lelystad: „Hoe die vleermuizen aan die be smetting komen, weten we niet. Ook niet hoe de ziekte zich verbreidt en of die al lang bestaat". Besmette vleermuizen kunnen worden herkend door een spe ciaal gedragspatroon. Ter Laak: „Ze kunnen niet meer goed vliegen en kruipen rond over de grond. Zo laten ze zich ook overdag zien en trekken door hun afwijkend gedrag de aandacht van mensen. Iemand die zo'n vleermuis aantreft, moet de politie waarschuwen. Die zal hem vangen. Of het dier dood of levend is, doet er voor ons niet zo veel toe". <-» Vleermuizen, een beschermde diersoort. foto: pers unie ROTTERDAM Smit Internationale (zeesleepvaart, berging, buitengaats werk, transport) heeft over de eerste helft van het op 1 oktober begonnen boekjaar 1986/87 een verlies na belastin gen van 39,9 miljoen geleden. Over dezelfde periode van het voorgaande jaar was er een winst van 3,9 miljoen. Sedert de publicatie van het jaarverslag i985/86 van begin fe bruari, waarin voor het lopende boekjaar een aanzienlijk verlies werd voorspeld, is de gang van zaken aanmerkelijk verslech terd. Als oorzaken merkt Smit aan de voortgaande malaise in het buitengaatse werk, de aanhoudend lage koers van de dollar en het pond sterling, de werkonderbrekingen in de Rotterdamse havens en het tegenvallen van de bergingsomzet. Dat laatste als gevolg van het uitblijven van grote bergingen en teleurstellende arbitrage-uitspraken over bergingen in eerdere boekjaren. Staatssecretaris mevrouw Van Rooy van economische zaken reikte gisteren in Barneveld de NEC-Exportprijs 1987 uit aan de heer Elten van Elten Engineering, dat onlangs twee grote orders uit de Sovjet-Unie in de wacht sleepte. Bij de uitreiking stormde een dolgelukkige mevrouw Elten het podium op om haar man ge luk te wensen. In het midden de heer L. Fokkema van het NEC. FOTO: ANP (Van onze parlementaire re dactie) ZANDVOORT PvdA- fractieleider Wim Kok vindt dat de invoering van een „verwijsgeeltje", (een eigen bijdrage van 25 voor ziekenfondsver zekerden die naar een specialist worden doorver wezen) onaanvaardbaar. „Dit gaat regelrecht in tegen onze opvattingen over solidari teit tussen mensen met een goede en een minder goede ge zondheid en een rechtvaardige lastenverdeling tussen mensen met een hoog en een lager in komen", zei hij gisteravond tij dens een PvdA-bijeenkomst in Zandvoort. „Er is niet veel verbeeldings kracht voor nodig om na te gaan wie het meest zullen worden getroffen door deze maatregel", aldus Kok. „Dat zijn .j degenen die het meest worden verwezen naar een specialist: ouderen, vaak met een laag inkomen, en chro nisch zieken en gehandicapten die regelmatig specialistische hulp nodig hebben". Kok wees erop dat de ziekenfondsverze kerden het financieel extra zwaar te verduren krijgen om dat ook de ziekenfondspremie wordt verhoogd en de tand- zorg voor volwassenen uit het ziekenfondspakket wordt ge haald. Kok: „Terwijl het kabi net enerzijds de premie ver hoogt, kondigt het anderzijds forse bezuinigingen aan op het verzekeringspakket. De enige logica die daarin nog te vinden valt, is die van het operatie mes van snoeimeester Ru- ding".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3