Paus bezoekt Solidarnosc £cidóc kerk en wereld Haarlemse bisschop Bomers volstrekt geïsoleerd NEDERLANDSE GEBEDSACTIE VOOR BISSCHOPPENSYNODE GEESTELITK LEVEN/OPINIE beroepingen Thatcher mag doorgaan £&tdóc Commit VRIJDAG 12 JUNI 1987 PAGIN, RK Kerk VS moet gegevens vrijgeven over anti- abortusgroepen NEW YORK De Rooms-Katholieke kerk van de Verenigde Staten heeft ook in hoger beroep het onderspit gedolven in het proces dat organisaties die voorstander zijn van legalisering van abortus, tegen haar hadden aangespannen. De rechtbank in New York bekrachtigde deze week de uitspraak van de federale rechtbank dat de RK Kerk gegevens moet vrijgeven over haar steun aan deze groeperingen. De organisaties die al sinds 1980 procederen tegen de RK kerk, willen daarmee aantonen dat de kerk niet in aanmerking komt voor vrijstel ling van het betalen van belasting omdat ze zich door die organisaties te steunen niet louter zou bezig houden met religieuze zaken. De kerk heeft aangekondigd in beroep te gaan tegen de rechterlijke uitspraak. Cassatie aangetekend tegen vrijspraak Goerees ARNHEM De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. F. Boerwinkel, die eerder vier maanden gevan genisstraf had geëist tegen de Goerees, heeft cassatie aangete kend tegen het arrest van het hof waarin het evangelistenecht paar Lucas en Jenny Goeree wordt vrijgesproken van beledi ging van het joodse volk. Het hof oordeelde eind mei dat de Goerees in hun blad 'Evan' niet anti-semitisme of racisme heb ben beoogd, maar dat hun bedoelingen zuiver waren. Het be treft hier de strafzaak die onder meer een aantal joodse organ- bisaties tegen de Goerees had aangespannen. De Hoge Raad oordeelde eerder deze maand over het principiële karakter van de uitspraken van de Goerees negatief en noemde deze antise mitisch. In 't voorleden ligt het heden, in het nu wat het worden zal. SPANNING IN GDANSK OM TE SNIJDEN GDANSK Op de vier de dag van zijn rondreis door Polen heeft Jan Pa wel II er geen twijfel over laten bestaan, dat de verboden vakbond Solidarnosc hem na aan het hart ligt. Gisteroch tend in Szczecin en gis teravond in Gdynia sprak hij openlijk over Solidarnosc en later op de avond heeft hij Lech Walesa en diens vrouw Danuta in zijn residentie in Oliva ontvangen. In kringen van de verbo den vakbond beschouwt men de prijzende woor den die de paus aan de idealen van Solidarnosc besteedt als een sterke aanmoediging: „Zijn komst naar Szczecin en Gdansk betekent in feite een bezoek aan Solidar nosc." Tijdens een mis voor gehuw den in Szczecin sprak Jan Pawel II over de 'belangrijke akkoorden' die de regering zeven jaar geleden in deze stad met de arbeidersklasse had gesloten. En, aldus de paus, daarbij ging het om de waardigheid van de menselij ke arbeid. In Gdynia stond Jan Pawel II voor een gehoor van vis sers, schippers en zeelieden in ziin preek lange tijd stil bij het begrip solidariteit dat hij een essentieel onderdeel van de sociale leer van de kerk noemde. Solidariteit, aldus de paus, voorkomt strijd. Hij pleitte voor een vreedzame 'solidarnosc' die strijd kan zuiveren. Maar, zo zei Jan Pawel II, „een strijd voor het menselijke wezen en zijn rechten, voor zijn eigen on vervalste vooruitgang is toe laatbaar." En als voorwaarde voor een menselijk bestaan noemde hij: waarheid, vrij heid, rechtvaardigheid en liefde. Er heerste gisteren in Gdansk een gespannen sfeer. Na de demonstratie van Soli- darnosc-aanhangers in Kra- kau, eergisteren, verwacht men dat vandaag de verbo den vakbond zich in Gdansk nog duidelijker zal manifes teren. Uit het hele land zijn leiders van Solidarnosc naar Gdansk gekomen. Ook Zbig- niew Bujak, die tot vorig jaar de leiding had van de illegale activiteiten in Warschau, is gisteren in Gdansk gearri veerd. De autoriteiten houden er blijkbaar rekening mee, dat het pausbezoek aan Gdansk op een gigantische demon stratie voor de verboden vak bond zal uitlopen. Een poli tiemacht van 70.000 man staat paraat. Het gerucht gaat dat de paus vanavond toch een bezoek zal brengen aan de Lenin- -werf en een ogenblik zal bidden bij het monument van Solidarnosc voor de arbeiders die tijdens de opstand van 1970 werden neergeschoten. De regering heeft bij de be spreking van het reisprogram uitdrukkelijk gevraagd of de paus een bezoek aan deze ba kermat van Solidarnosc ach terwege wil laten. Vanmiddag zou Jan Pawel II een mis opdragen in Zaspa, een deel van Gdansk dat als 'Solidarnosc-wijk' wordt be schouwd. Pastoor Jankowski, de biechtvader van Lech Walesa, heeft gisteren gezegd dat hij 'zeker drie miljoen mensen' verwacht. 'Glasnost' Lech Walesa, zijn vrouw Da nuta en drie van hun kinde ren hebben sinds woensdag middag hun intrek genomen bij pastoor Jankowski van de Brigitta-parochie. De pastorie werd gisteren de hele dag be legerd door buitenlandse journalisten, maar Lech Wa lesa liet zich weinig zien. Pastoor Jankowski daarente gen wel. Hij herhaalde voort durend: „Alleen de paus kan dit land weer een impuls ge- Lech Walesa sprak veertig minuten met de paus. Het ge sprek, dat in „zeer goede sfeer" verliep, beschreef Wa lesa als „fantastisch". „Ik voel mij opgeladen als een accu", aldus de vakbondslei der na de ontmoeting. Wale sa, die met zijn duim omhoog naar buiten kwam, wilde niets zeggen over de inhoud van het gesprek. Als cadeau bood hij de paus een Franse vertaling aan van zijn auto biografie. Toen hij van zijn huis in de Zaspa-wijk van Gdansk ver trok, toonde Walesa zich ver heugd over het feit „dat de paus in Gdynia zo vaak het woord solidariteit had ge bruikt. Wij, de arbeiders van Polen, willen best werken, maar niet op onze knieën," zei hij en „de boodschap die de paus voor Polen en Soli dariteit heeft, is zeer duide lijk." Het pausbezoek is overigens een goede test voor de 'glas nost' in Polen. De Poolse nieuwsmedia besteden over het algemeen ruime aandacht aan de pelgrimstocht van Jan Pawel II door zijn vaderland. Televisie en radio zenden de plechtigheden integraal uit, De paus praat met de kinde ren van oud-vakbondsleider Lech Walesa (rechts) in het'- bisschoppelijk paleis in Gdansk. Links de vrouw van Walesa, Danuta. FOTO: AP soms echter alleen op de re gionale zenders. De kranten brengen het nieuws over de pausreis elke dag op de voor pagina. Alle kranten hadden gisteren zelfs een bericht over de ongeregeldheden in Krakow van woensdagavond. Honderddertig mensen zou den zijn gearresteerd. Doch dat het om een demonstratie van Solidarnosc ging werd niet vermeld. LEO VAN VLIJMEN Conferentie over „arme kant van Nederland" LEIDSCHENDAM De sectie sociale vragen van de Raad van Kerken in Neder land en de taakgroep uitke ringsgerechtigden van DISK (Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Ker ken) houden dinsdag 29 sep tember in de Mozes en Aa- ronkerk te Amsterdam een conferentie over armoede in Nederland. Het motto van de conferentie is: de arme kant van Nederland. De organisa toren willen een actieplan opstellen voor de kerken, zo wel op plaatselijk als regio naal en landelijk niveau, om de toenemende armoede in Nederland te bestrijden. Het programma vermeldt onder meer inleidingen over de vi sie van uitkeringsgerechtig den op de armoede in Neder land en over de rol van de kerken. Oproep Pax Christi tegen Shell DEN HAAG De rooms- katholieke vredesbeweging Pax Christi Nederland heeft de internationale arbeidsor ganisatie ILO, een onderdeel van de Verenigde Naties, ge vraagd geen zaken meer te doen met Shell. In het tele gram, dat woensdag door Pax Christi-secretaris Jan ter Laak is verzonden, wordt Shell een van de krachtigste steunpilaren van de apart heid genoemd. Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Gramsbergen, toezegging, C.Schipper te Yerseke. Aangenomen het beroep door de generale synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden, her vormde gemeente te Paramaribo, P.R.Middelkoop, kandidaat te Oegstgeest. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oude en Nieuwe Wete ring, drs.G.Zijl, kandidaat aldaar die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling: Drs.G.Zijl, Kerkstraat 49, Oude We- tering. eformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Groningne-Noord, H.de Vries te Zwljndrecht. Bedankt voor Berkum, H.J.SIegers te Leek-Roden. Christelijke Gereformeerde Ker ken Benoemd tot pastor bij de stichting Philadelphia, voorzieningen te Vier houten, J.W.van de Gronden te Broek op Langedijk, die deze be noeming heeft aangenomen. Bedankt voor Veenendaal, Bethel- kerk, A.van der Veer te Zwolle. Bformeerde Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Alexan-' derpolder J. Kareis te Rljssen. ,HIJ IS EEN VREEMDE IN ONS MIDDEN' HAARLEM „Is er sprake van een conflict in het Haar lemse bisdom? Welnee, die bisschoppen van ons zijn ge woon uit de lucht komen val len, dat weet U toch ook wel." Laconieke reactie van een pastor en tevens lid van het vorige week voltallig af getreden Haarlemse kapittel (adviescollege). Na bijna vier jaar lang geduldig en vrien delijk tegen „de dovemanso ren" gepraat te hebben van de in 1983 benoemde mgr. Henny Bomers vonden zij het genoeg. De hele raad stapte op. Een week eerder had de dekensvergadering van het bisdom Haarlem een heuse motie van wantrouwen ingediend tegen hun eigen bisschoppen, - behalve mgr. H. Bomers ook hulpbisschop dr. J. Lescrauwaet. Om de zaak niet erger te maken dan ze al was besloten ze de zaak buiten de publiciteit te hou den. Hoe het bestuurlijk ver der moet in het Haarlemse bisdom weet echter niemand nog. Er treedt in de plaats van het oude kapittel in sep tember een priesterraad aan waarin de fundamenteel ver schillende kerkvisies van bis schop en priesters nog veel harder met elkaar dreigen te botsen. De pastores in het bisdom zijn er gelaten onder. Bij de nu al jaren durende malaise hebben ze zich nood gedwongen neergelegd om dat er toch geen uitzicht op verbetering is. Dr. B. Peters, proost (voorzit ter) van het Haarlemse kapit tel zegt over het collectieve aftreden: „We hebben een duidelijk teken willen stellen en wachten verder maar af. De bisschop is in de persoon lijke omgang een heel vrien delijke man, maar overleg gen kun je niet met hem. Hij stelt zich steeds harder op. Denk maar aan zijn uitspra ken in Kevelaer over het pausbezoek en de KRO en dat advies van hem om niet meer op de PvdA of de VVD te stemmen. Als je hem pro beert duidelijk te maken dat zijn beleid ten koste gaat van mensen dan lijkt hem dat niet te raken." In het jongste verleden heb ben de priesters zich perio diek kwaad gemaakt over de uitspraken van hun bisschop, maar de bisschop blijft daar onverstoorbaar onder. De de kens lieten onlangs weten dat hij „mensen uit elkaar drijft en het program van sa- men-kerk-zijn zoals dat on der zijn voorganger Zwart kruis gestalte heeft gekregen danig bemoeilijkt, zoniet blokkeert". Over zijn stem advies zeiden ze dat „bene den de maat van een bis schop" te achten. Een Amsterdamse pastor vertelt: „Hij ziet zich als de grote veger die in opdracht van de paus orde op zaken moet stellen. Maar hij is een vreemde in ons midden. Het gaat er niet om dat we het over een aantal kwesties niet met hem eens zouden kun nen zijn. Wij vinden eutha nasie of abortus ook ver keerd. Maar wat telt is de pastorale aanpak. Hoe ga ie met de problemen om. Je kunt toch niet verwachten dat iedereen op het GPV gaat stemmen zoals hij kennelijk wil?" „Wat hij ons iedere keer weer wil duidelijk maken is hoe de regels zijn. Aan' elke discessie met ons maakt hij een eind door te wijzen op de regels. De katechismus en andere kerkelijke documen- Bisschop H. Bomers ten heeft hij ongetwijfeld goed bestudeerd. Dat is vaste leerstof voor hem, maar ver der is hij helaas niet geko men. Hij heeft geen kijk op de pastoraal en geen theolo gische visie.". Om met zijn priesters in con tact te komen, schrijft de bis schop met grote regelmaat brieven. Ook daarin wijst hij keer op keer weer op hoe de regels zijn. Maar de behoefte bij veel priesters om met de bisschop te spreken wordt er niet groter op. „Als er dan een parochiaan is die hem schrijft ziet de bisschop dat als de stem van de zwijgende meerderheid, maar meestal gaat het om querulanten", zegt een pastor. Dat de bisschop een geïso leerde positie inneemt blijkt ook uit het Haarlemse bis domblad Samen Kerk dat met kop en schouders boven soortgelijke bladen uitsteekt FOTO: SP en door kenners op grond van breedheid van visie, leesbaarheid en engagement wordt geroemd. Het vaste ar tikel van mgr. Bomers con trasteert daarmee sterk door het orthodoxe standpunt dat daarin verwoord wordt en haalt met een zekere regel maat de pers of het nu de oe cumene, de vrouw in de kerk of de eucharistische gastvrij heid betreft: altijd wordt de teugel aangehaald. Tekenend voor de geïsoleerde positie van de bisschop is ook dat hij op de laatste vergadering waarin een motie van wan trouwen tegen hem werd in- gediend, geruisloos vertrok. Om hem te sparen heeft men er toen van afgezien de motie naar buiten te brengen. Aan hulpbisschop en hoogle raar J. Lescrauwaet is een matigende of bemiddelende rol niet besteed. Kerkjuri disch kan hij dat ook niet. Hij kan het vormsel toedienen of priesters wijden, maar over het beleid heeft hij formeel niets te zeggen. Hij wordt omschreven als „geen vech ter". In plaats daarvan trekt hij zich terug in Leuven waar hij weer colleges geeft. Ingewijden zeggen dat hij met bisschop Bomers nauwe lijks contact heeft, ook al wo nen beiden op hetzelfde adres in Haarlem. De hulpbisschop heeft het bij de priesters verbruid omdat hij in een KRO-uitzending stelde dat het kader juist een obstakel vormde om met de gelovigen in contact te tre den. Ze zijn op hem gebelgd omdat de hulpbisschop vrij wel zelf nooit de moeite neemt met datzelfde kader te overleggen. Naderhand ver ontschuldigde Lescrauwaet zich tegenover de dekens door te zeggen dat hij het „heel algemeen" had be doeld. Of het denkbaar is dat zich in het bisdom Haarlem een zelfde ontwikkeling zal voor doen als in Den Bosch, waar bij het aantreden van bis schop Ter Schure zijn volle dige staf uit protest tegen zijn benoeming opstapte, gelooft niemand van de ondervraag den. De vicarissen (officieel: plaatsvervangers van de bis schop) zijn in Haarlem op hun post gebleven en onder hen geldt het motto: oppassen en er bij blijven. „Hij staat helemaal alleen", zegt een priester. „Ik zou niet wet^n wie van ons het met hem eens is. Wat hij ook onder neemt, pastoraal zal er geen straal veranderen of hij zal alle priesters moeten ont slaan." PAUL VAN VELTHOVEN Bedevaart naar Banneux Aanstaande donderdag wordt er een eendagsbedevaart ge houden naar Banneux-Notre- Dame in België. De tocht staat onder leiding van pastor J. van der Mee uit Bleiswijk. Thema van de tocht is: Deze is Mijn Zoon, luister naar Hem. Kosten van de tocht bedragen 70, per persoon. Opgave en nadere inlichtin gen: Noordwijkerhout (tel. 75.218), Leiden (89.36.21), Den Haag (68.43.36 of 45.77.26), Voorburg (86.41.04) Zoetermeer (16.31.10), Schip luiden (91.63), Delft (13.01.79 of 56.87.76), Westland (01742- 27.56 of 65.61) Pijnacker (26.18). Conciliair proces Het Diocesaan Vredesoverleg van het bisdom ^otterdam houdt aanstaande zaterdag 13 juni 1987 een werkdag ter voorbereiding van de vredes- week in september. Op de lyerkdag zullen Laurens Ho- gebrink en Ben Vocking de deelnemers informeren over doel en opzet van het conci liair proces waartoe de We reldraad van Kerken heeft opgeroepen. Dit proces moet in 1990 uitmonden in een we reldconferentie waarin ge sproken wordt over vrede, gerechtigheid en behoud van de schepping. De dag wordt gehouden in het Kruispunt, Diamanthorst 187 te Den Haag. Kosten 5,-. Inlichtin gen en opgave: Missiesecreta riaat bisdom Rotterdam. TeL 010 - 411.60.85. ZEIST Een groep Neder landse rooms-katholieken houdt onder de titel Synode '87 in de komende maanden een gebedsactie voor de bis schoppensynode over de plaats van de leek in de RK Kerk. Deze synode wordt in oktober in Rome gehouden. De actie wordt op 14 novem ber afgesloten met een grote bijeenkomst in Sporthal De Heerbaan in Breda. Onder anderen kardinaal L.J. Sue- nens, de vroegere aartsbis schop van Mechelen-Brussel, en hulpbisschop dr. J.F. Les crauwaet van Haarlem voe ren dan het woord. Organisator van de actie is de stichting Bouwen aan de nieuwe aarde, die zich vooral inspant voor een „charismati sche vernieuwing" van de rooms-katholieke kerk. Ze is hiertoe gevraagd door bis schop R.Ph. Bar van Rotter dam, bisschoppelijk referent voor de charismatische ver nieuwing. Doel van de actie is gelovigen „nieuwe moed en inspiratie te geven voor het vervullen van hun zen ding als christen in de kerk en in de wereld". Een breed comité van aanbe veling heeft zich achter het project geschaard. Daartoe behoren de voorzitter van de Eerste Kamer, prof. P.A.J.M. Steenkamp, de vroegere hoogleraar pastoraal theolo gie in Nijmegen, dr. F. Haarsma, prof. dr. ir. J. Groot Wassink, voorzitter van de Stichting Bevordering Contact Rooms-Katholieken, M. van Heynsbergen van de Focolare-be weging en de voorzitter van de Samenwer king Nederlandse Priesterre ligieuzen, pater R. Vaanhold. Bouwen aan de nieuwe aarde heeft samen met bisschop Bar 17 voorbedeteksten opge steld voor de gebedsactie. Daarin zijn de verschillende aspecten van het onderwerp van de synode verwerkt, zo als het werken aan gerech tigheid en vrede, de eenheid onder alle christenen en de evangelisatie. bc Margaret Thatcher hoeft de sleutel van DowningstrP 10 voorlopig niet in te leveren bij koningin Elizabeth. Mil"11 dan 43 procent van de Britten die gisteren naar de stem! j zijn gegaan, bleken van mening dat de Conservatieve p mier goed genoeg op het huis heeft gepast om het voor u t v eens vijf jaar aan haar hoede toe te vertrouwen. Hoe ru od ook over de Britse eerste minister moge denken, de verk °rt zingsuitslag van gisteren onderstreept nog eens welk politj fenomeen zij is. Zij is de eerste regeringsleider deze eeuwi ref driemaal op rij is gekozen. Bovendien is zij hard op weg Ves langst regerende premier uit de Britse geschiedenis te v den. De uitslag van de stembusstrijd is een harde klap, zoiL - voor de Labourpartij als met name voor de Alliantie van h beralen en sociaal-democraten. Deze partijen zullen in I p nieuwe Lagerhuis opnieuw machteloos moeten toekijken 1 1 de Conservatieve regering de hervormingen doorvoert die nodig acht om Brittannië „groot" te houden. Ondanks grote achterstand in zetels zijn er voor Labour ook en lichtpuntjes. Wie de uitslag van gisteren vergelijkt met resultaat van de opiniepeilingen van enkele maanden gi den, komt tot de conclusie dat Labour veel van de aanvan] lijke achterstand heeft ingelopen. Dat is dan vooral de v dienste van partijleider Neil Kinnock. Hij heeft de afgelo[ maand volgens vriend én vijand veruit de beste ca jj pagne gevoerd en geniet een grotere persoonlijke popularil dan de nu herkozen premier. Kinnock staat voor het „nii 1 we gezicht" van Labour. Het probleem voor Labour is allt dat veel kiezers niet geloven, dat achter die facade ook f geloofwaardige politiek schuil gaat. |j VOOR de Alliantie van liberalen en sociaal-democral moet de rampzalige uitslag aanleiding zijn zich ernstig tel zinnen op de toekomst. De afgelopen weken is veel gespei leerd over de mogelijkheid dat geen van beide grote parti een absolute meerderheid zou behalen, waardoor de Allian een beslissende stem zou krijgen. Maar de kiezers hebb van die theorieën niets heel gelaten. De conclusie lijkt rechtvaardigd dat de Britten nog steeds meer voor een rc ring kiezen dan voor een partij. Daaruit blijkt ook een mei waardig verschil met de situatie in bijvoorbeeld ons land, de Nederlandse politiek, met zijn systeem van evenred vertegenwoordiging, geldt een coalitie-kabinet als een gar tie voor stabiliteit. De meeste Britten blijken voelen ni voor zo'n coalitie en zijn tevreden met het huidige district* stelsel. Misschien dat het pleidooi van de Alliantie voor i evenredige vertegenwoordiging duidelijker overkomt, wi neer de liberalen en sociaal-democraten werkelijk opga; één partij, met één partijleider. De tweekoppige leiding, z> gisteren gebleken, heeft de Alliantie alleen maar stemmj gekost. Bezinning op de toekomst dus voor de oppositie, teri premier Margaret Thatcher verder gaat met waar zij de a lopen acht jaar mee bezig is geweest. Dat is, gelet op het w nig aanlokkelijke perspectief dat Labour bood en de onmogJ lijkheid van een coalitie-regering, wellicht nog de beste» lossing. Groot-Brittannië loopt wat dat betreft overigens* heel in de pas met Europese landen als Duitsland, België^ Nederland, die ook al gedurende vele jaren worden l geerd door centrum-rechtse regeringen. Bovendien is ret Thatcher van de leiders van de grote mogendheden jj meest ervarene. Waar president Reagan er voortdurend |j slaagt het vertrouwen in de VS verder te ondermijnen, g de Britse premier als meest stabiele factor in de Oost-We£ betrekkingen. En dat is, ondanks de Koude-Oorlogretori^ waar zij zich nogal eens van bedient, ook veel waard. TOCH valt te hopen dat premier Thatcher in de teruglo van haar aanhang aanleiding zal zien met name wat sche kanten van haar binnenlandse beleid af te halen. De verk zingsuitslag heeft sterker dan ooit de scheiding benadr tussen het zeer welvarende zuiden van Groot-Brittannifij het economisch veel zwakkere noorden. Dat is op zich al bron van grote sociale spanningen, maar niet de enige, j een eerste reactie kondigde premier Thatcher al aan, haar regering nu meer gaat doen voor de verpauperde nensteden, het onderwijs en de gezondheidszorg; terrein die zij volgens de kritiek van Labour de afgelopen jaren stig heeft verwaarloosd. Als de Britse eerste minister beloftes houdt, wordt de door velen voorspelde uitbarstij van sociale spanningen wellicht voorkomen. Daarmee is de eerste plaats Groot-Brittannië, maar ook de rest van pa gediend. Af en toe zon. DE BILT (KNMI) Het weer behoudt een wisselvallig ka rakter. Vannacht kunnen er buien vallen en ook morgen is dat eerst nog het geval. Mor gen schijnt ook van tijd tot tijd de zon. Vannacht daalt de temperatuur tot ongeveer 10 graden, morgenmiddag bereikt de temperatuur waarden rond 16 graden. De wind waait morgen uit uiteenlopende richtingen en is matig. Nog steeds is een groot lagedrukge bied, dat van noord-Scandina- vië tot het zeegebied ten wes ten van Spanje loopt, bepalend voor het weer in grote delen van Europa. Het ziet er naar uit dat deze depressie de ko mende dagen langzaam wat meer naar het oosten trekt. De wind draait van zuidwestelijke richtingen naar noordwest. Voor de temperatuur maakt deze verandering nog niet veel uit. Overdag blijft de middag- temperatuur rond de 16 gra den schommelen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zondag: Zuid-ScandinaviëMorgen af en toe zon en plaatselijk buien, .zondag vanuit het zuiden re gen. Middagtemperatuuur 14 tot 18 graden. Denemarken, Benelux, noord- west-Duitsland: Morgen vooral meer naar het zuidoosten re gen, zondag enkele buien en vanuit het zuidwesten wat zon. Middagtemperatuur 14 tot 18 graden. Britse eilanden: In Schotland en noordwest-Ierland bewolkt en af en toe regen, elders wis selend bewolkt en enkele b en. Middagtemperaturen 12 graden in het noorden i| 16 in het zuiden. Midden- en zuid-DuitslaA noordoost-Frankrijk: Eerst p| rioden met regen, zondag uit het zuidwesten enkele cj klaringen plaatselijk afgewl seld door buien. Middagtemfi ratuur 15 tot 18 graden. Noordwest-Frankrijk: Af toe zon en vooral meer landijiy waarts enkele buien, np name morgen. Middagtemj ratuur 15 tot 18 graden. Jl Zuid-Frankrijk: Half tot zwa dot bewolkt, vooral landinwaai'hef perioden met regen, soms mP/ onweer. Middagtemperatu on rond 18 graden, bij de Middevai landse Zee tot 25 graden, pe bot Spanje, Portugal: Half j me zwaar bewolkt, vooral landisku waarts enkele buien, plaatsMc lijk met onweer. In het zuidsprt flinke perioden met zon. Mi da; dagtemperatuur van 17 gradrpe in het noordwesten en wesfnei Portugal tot 27 in het zuidetlÜO tor Alpengebied: Veel bewolkiikr en perioden met regen, aan zuidzijde ook onweer. Vooittf~~ melijk in het noordwestelijl deel tot beneden 2000 mtr o sneeuw. In de noord-dalen i de middag 15 tot 20 graden,: het zuidoostelijke deel tot I graden. Noord-Italië, noord-Joegod vië: Half tot zwaar bewoll van tijd tot tijd regen of o weersbuien. Middagtempet tuur 22 tot 26 graden. Zuid-Italië, zuid-Joegoslaw Vrij zonnig, middagtemper1 tuur 27 tot 32 graden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2