Bonden: j eugdloon niet verlengen tot 27 jaar hatcher mag weer vijf jaar verder Kabeljauw Hevige rellen aan vooravond bezoek Reagan Geen extra subsidie De Appel Meer borden langs rijksweg Iedereen kan landen op het Rode Plein INKOMEN 250 GULDEN PER MAAND ACHTERUIT HET WEER (Sowuvnt Vrijdag 12 juni 1987 78e jaargang no. 23829 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vri)dag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW){. 0,64 per mm, kleintjes 1.0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. DEN HAAG Er komen meer borden langs de rijkswe gen. De borden moeten de automobilist onder meer de weg wijzen naar toeristische en recreatieve voorzieningen. Vol- ens minster Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wordt ierdoor de service aan de weggebruiker vergroot, de ver keersveiligheid en -doorstroming bevorderd en wordt het bedrijfsleven ermee geholpen. Restaurants tot een kilome ter afstand van een rijksweg mogen worden aangegeven op de borden mits zij veilig bereikbaar zijn, genoeg parkeer ruimte hebben en er niet door de bebouwde kom gereden hoeft te worden. Behalve meer borden komen er ook in formatiepanelen langs de rijkswegen. Af en toe zon en vooral van nacht kans op een bui. Mini mumtemperatuur ongeveer 16 graden. Een matige wind, rond kracht 3, uit uiteenlopende richtingen. Zon op: 5.19; onder: 22.02. Scheveningen hoog water: 4.41 en 17.14; laag water: 12.55 uur. Bod: zes aandelen Elsevier voor elk aandeel Kluwer AMSTERDAM Het uitgeverscon cern Elsevier wil branchegenoot Klu wer overnemen door voor elk aandeel Kluwer zes (certificaten van) gewone aandelen Elsevier aan te bieden plus 75 in contanten. Elsevier wil dat bod alleen gestand doen als meer dan 45 procent van de aandelen Kluwer wordt aangeboden. De centrale onderne mingsraad van Elsevier heeft een posi tief advies uitgebracht over een open baar bod op de aandelen Kluwer, maar de Kluwer-directie zegt zich gesteund te weten door commissarissen en perso neel in de afwijzing van het bod. Pag. 6; Invloed Elsevier onduidelijk. Zwaardere aanpak kabeljauwvissers in overtreding DEN HAAG Het ministerie van landbouw en visserij heeft in overleg met het openbaar ministerie besloten vissers die de vangstbeperkingen voor kabeljauw overtreden zwaar der te vervolgen. Vissers die vandaag nog kabeljauw aan land brengen krijgen een pro ces-verbaal plus de medede ling dat zij er op kunnen reke nen dat hun schip aan de ket ting gaat bij de eerstvolgende keer dat zij weer illegaal ge vangen kabeljauw aanvoeren. POLITIE ZOETERMEER „ZIET ZE VLIEGEN ZOETERMEER Een „vreemd vliegend voorwerp" was vannacht de oorzaak van veel opschudding. Agenten van de Zoeter- meerse politie signaleerden het vanmor gen om 02.50 uur boven de Van Aalstlaan in Zoetermeer. Het voorwerp vloog vol gens hen laag boven de grond in de rich ting Benthuizen/Zoeterwoude en maakte geen geluid. De getuigen verklaren dat het veel naar voren schijnende lichten en enkele niet-knipperende rode lichten had. Er werd contact opgenomen met de dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie en met de vliegverkeersleiding van Schiphol. Deze had noodsignalen ontvangen, maar kon niet achterhalen van welk vliegtuig die afkomstig waren. Van het vliegende voor werp is niets meer vernomen. PARIJS Wie daarvoor voelt, kan nu in de voetsporen treden van Mathias Rust. Een Frans bedrijf heeft een computerspel letje op de markt gebracht waarbij men door middel van een vluchtnabootser en een kaart Rusts spectaculaire vliegtocht van Helsinki naar het Rode Plein in Mos kou kan naspelen. Het spelletje laat zelfs het originele geluid van de Cessna horen, waarmee de jonge Westduitser de vlucht uitvoerde. Wie er in slaagt de Russische luchtafweer om de tuin te leiden, moet vervolgens een geslaagde landing zien te maken bij de muren van het Kremlin. Men moet vooral niet vergeten op tijd te remmen, want bij een botsing tegen hei Kremlin verliest de speler al zijn punten, aldus de fabrikant. 250 gulden netto per maand lager worden. Het voorstel werd gisteren voor premier Lubbers in de Kamer gelanceerd tijdens een debat over de resultaten van het vorige week gehou den Voorjaarsoverleg met de sociale partners. CNV- voorzitter Hofstede zei van morgen dat zijn bond geen medewerking zal verlenen bij uitvoering van de plan nen. Volgens hem staan de mededelingen van de pre mier ook haaks op het Voorjaarsoverleg. Tijdens dat overleg is de verlenging van het jeugdloon tot 27 jaar niet aan de orde ge weest. Minister De Koning van so ciale zaken heeft tijdens dit overleg wel even een ver lenging van het jeugdloon als mogelijkheid genoemd maar tegelijkertijd erkend dat daarvoor geen politieke meerderheid te halen is. „Ik ga ervan uit dat het kabinet niet met een dergelijk be sluit komt", aldus Hofstede. Gisteren hebben CDA en VVD zich niet negatief over de suggestie uitgelaten. De FNV ziet niet in dat een verlenging van het jeugd loon meer mensen aan een baan helpt. Ook de FNV zal geen medewerking verle nen bij de uitvoering van dergelijke plannen. Lubbers verklaarde giste ren er weinig voor te voe len om, conform de wens van de werkgevers (en een meerderheid in de SER) het minimumloon over de hele linie te verlagen als middel om de werkloosheid te be strijden. Hij onderschreef dat de werkloosheid onder jongeren van 22 en 23 jaar momenteel aanzienlijk ho ger is dan onder andere leeftijdscategoriën. Het gaat hier om de schoolverlaters van de begin iaren tachtig die buiten de boot zijn ge vallen. Van hen heeft 60 procent nooit gewerkt. De latere schoolverlaters zijn wèl vrijwel allemaal aan werk gekomen. Pag. 4: Regeringspartijen niet tegen verlengd jeugd loon DEN HAAG De Appel krijgt geen extra geld, naast de structurele subsi die die het Haagse toneel gezelschap onlangs wel werd toegewezen voor het volgend seizoen. Volgens de Raad voor de Kunst is De Appel niet meer ge noeg een tegenpool van de Haagse Comedie. De Raad zegt dit vandaag in het advies aan minister Brinkman van WVC voor de periode 1988-1991. De Haagse Comedie krijgt voor het opzetten van een nieuw gezelschap onder leiding van Hans Croiset wél extra geld: 560.000 gulden. De Raad besliste verder dat de geronommeerde gezel schappen Globe (Eindhoven) en Theater (Arnhem) moeten verdwijnen, evenals de klei nere groepen Diskus (Rotter dam), Werkteater, KA-thea- ter (Amsterdam) en Perspekt (Haarlem). Volgens het ad viesorgaan is de artistieke leiding van al deze ensem bles tekort geschoten en bie den de toekomstplannen evenmin uitzicht op verbete ring. De Raad voor de Kunst velt een zeer negatief oordeel over de kwaliteit van het he dendaagse Nederlandse to neel. Ze is vooral teleurge steld over het artistieke peil van de repertoire-gezel schappen. Er zijn volgens de Raad onvoldoende geschikte toneelleiders, acteurs en ac trices om een vijftal hechte en hooggekwalificeerde re pertoire-ensembles in stand te houden. In de plannen van Amsterdam heeft de Raad nog het meeste ver trouwen, daarna volgen Den Haag en Rotterdam (RO-the- ater). Deze randstedelijke ge zelschappen moeten overi gens wel aanzienlijk meer dan voorheen door het land gaan reizen. Pag. 16: De Appel ligt niet wakker van kritiek (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vak centrales CNV en FNV zijn tegen het voorstel van het kabinet om de overgang van het mini mumjeugdloon naar het minimumloon voor vol wassenen vier jaar uit te stellen: tot 27 jaar. Hier door zou het minimum loon voor de categorie 23- tot 27-jarigen met DEN HAAG - Een 54-jarige gynaecoloog uit Den Haag zal voor de rechter moeten ver schijnen wegens betrokken heid bij de abortus van een ruim zes maanden oude foetus in het Haagse Leyenburg-zie- kenhuis. De arts heeft deze week gehoord dat hij verder vervolgd zal worden. Bij de abortus (in februari vorig jaar) waren drie artsen betrokken. De 63-jarige gynaecoloog die de diagnose bij het zwangere meisje van zestien jaar heeft gesteld en opdracht heeft ge geven voor de abortus, kreeg al eerder bericht van verdere vervolging. De derde was een assistent uit Leiden. De zwan- gerschapsduur was op 19 we ken geschat, maar na de abor tus bleek de foetus al 24 tot 27 Tweede gynaecoloog in Haagse abortuszaak voor de rechter weken. De politie hield de drie artsen vorig jaar aan op ver denking van „het moedwillig om het leven brengen van een levensvatbaar geboren kind door het niet te verzorgen". Zij lieten he^kind na de geboorte zonder verzorging liggen. An derhalf uur later was het kli nisch dood en werd het in de koelkast gelegd. Rupsenpla.ag bedreigt dieren ARNHEM - Er dreigt een ern stig voedseltekort voor herten, wilde zwijnen en heidescha- pen in het natuurgebied De lerwoud bij Arnhem. In de wildbaan van dit beschermd natuurmonument heerst een rupsenplaag, als gevolg waar van inmiddels 500 van de in totaal 1150 hectare natuurge bied zijn aangetast. De miljoe nen rupsen vreten grassoorten aan die het voedsel vormen voor de grote zoogdieren. GEDETINEERDE ZOEK NA BEZOEK TANDARTS AMSTERDAM De vuurwapengevaarlijke Amsterdamse cri mineel Mike B., die in de Bijlmerbajes een straf van elf jaar uit zat, is deze week niet teruggekeerd van een onbegeleid tandarts- verlof. De man, die onder meer vastzat omdat hij iemand door het hoofd had geschoten en omdat hij had getracht het Bijen korf-concern af te persen, was eerder meermalen probleemloos zonder begeleider naar de kaakchirurg of om studieredenen de deur uit geweest. Aanleiding tot de vlucht van Mike B. zou on enigheid zijn met het hoofd begeleiding van de Bijlmerbajes, E. Boerema. De voortvluchtige heeft Boerema inmiddels al enkele malen telefonisch met de dood bedreigd. Een woordvoerder van het ministerie van justitie benadrukt dat Mike B. in het verle den zijn afspraken stipt nakwam. Het was daarom niet vreemd dat hij de tandarts zonder begeleider bezocht. Gemaskerde plunderaars richtten gisteren in West-Berlijn enorme vernielingen aan. Op de foto wordt een drankenwinkel leeghaald. De rellen ontstonden aan het eind van een voordien vreed zaam verlopen demonstratie tegen het bezoek van president Reagan aan West-Berlijn, vandaag. FOTO: EPA De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Bt Thatcher maakte vannacht een eigen variant op het het overwinningsteken. De V van gecombineerd met drie vingers, wegens haar derde opeenvolgende verkiezingswinst. FOTO: AP Na onverwacht grote winst verkiezingen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Margaret Thatcher begint met een uiterst comforta- 1 bele meerderheid in het Lagerhuis aan haar derde ambtstermijn als premier van Groot-Brittannië. Bij de verkiezingen van giste ren heeft haar Conserva- |tieve partij weliswaar eni ge zetels moeten inleve ren. Maar met een meer- j derheid van ruim honderd zetels in het parlement -r veel meer dan alle opi- i aiepeilers hadden bere- kend is er voor de 61- jarige eerste-minister geen vuiltje aan de lucht. De officiële uitslag was bij het sluiten van de krant nog niet bekend. Maar met 595 van de 650 kiesdistricten geteld, kwa men de Conservatieven op 378 zetels (-15), Labour op 229 (+20) en de Alliantie op 20 (- 7). De overige zetels gaan naar kleine partijen. De grote verliezer van gisteren is de Alliantie van sociaal-de mocraten en liberalen, althans in zetels uitgedrukt. Nog geen twee procent minder stemmen kostten de Alliantie twintig procent van haar vertegen woordigers in het parlement. Psychologisch verlies was er voor de Labourpartij. De partij kreeg landelijk gemeten onge veer vijf procent meer stem men dan bij de rampzalig ver lopen verkiezingen van 1983. Maar in zetels uitgedrukt viel die winst nogal tegen. Vannacht om drie minuten over half vier (Nederlandse tijd) passeerden de Conserva tieven de grens van 326 zetels en daarmee de absolute meer derheid in het Lagerhuis. Ten zij de nieuwe regering tussen tijds valt, zal Groot-Brittannië met het „Thatcherisme" de ja ren negentig binnengaan. Ondanks het slechte weer was de opkomst van de kiezers gis teren groter dan vier jaar gele den: iets meer dan 75 procent tegen 72,7 procent in 1983. Margaret Thatcher is de eerste minister-president sinds lord Liverpool, nu 160 jaar geleden, die driemaal achter elkaar verkiezingen wint. Pag. 5: Kiezers trekken streep op politieke kand- kaart SPANNING IN WEST-BERLUN BLUFT: Vrijdag, visdag. Dat is al sinds jaar en dag bij ve len de gewoonte, ook al zijn de „vasten- en onthou- dingsdagen" niet meer zo in zwang. Vandaag is het ook in andere zin visdag en wel in het nieuws. Uit gerekend op het moment, dat de Tweede Kamer probeert uit te vissen hoe het nou zit met die oog luikend toegelaten, veel te grote visvangsten, wordt bekend, dat vijftig vissers het vangstverbod voor kabeljauw, heeft overtreden en nog wel op grote schaal. Wie vandaag de Leidse Courant niet leest, loopt kans met dit nieuws achter het net te vissen. U begrijpt, dat wij - zoals trouwens elke dag op deze plaats - hiermee uitsluitend proberen met dit spierinkje, volkomen legaal, een kabeljauw te van gen. i BERLIJN In West-Ber- lijn is gisteravond stevig j gevochten tussen oproer- 1 politie en circa tweedui- I zend radicale jongeren. De politie schoot met traan- gas en voerde charges uit toen de in het zwart ge- klede betogers met ste- nen, kraaiepoten en molo tovcocktails begonnen te gooiden. Honderden rui ten van winkels, banken en kantoren vlogen aan diggelen, barricades wer den in brand gestoken en (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 krant ontvan0en Bel lussen ij 22 en 19 00 uur- zaterdags tussen itvwnen 1500 uur- telefoonnr.071- ><2248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. er werd zeker een slijterij geplunderd. De massale rellen braken uit nadat minstens twintigduizend mensen op vreedzame wijze hadden gedemonstreerd tegen de komst van de Amerikaanse president Reagan en zijn vrouw Nancy, vanmiddag naar West-Berlijn. Geprotes teerd werd tegen het beleid van Washington in Midden- Amerika en voor een verbod op kernproeven betoogd. Bij Reagans vorige bezoek aan West-Berlijn, vijf jaar geleden, kwam het ook al tot felle bot singen tussen demonstranten en de politie. Ook vandaag bleef het onrustig in West- Berlijn terwijl de president en zijn vrouw een bezoek brach ten aan president Von Weiz- sëcker en bondskanselier Kohl. Reagan hield vanmid dag achter kogelvrij glas, een toespraak nabij de Branden burger Tor. Zoals verwacht sprak hij in termen als het „openen van de poorten" waarmee hij doelt op het af breken van de Muur.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1