Noord wijk krijgt in 1988 openbare middelbare school -Voorschotense Avondvierdaagse voor de 25ste keer van start NAAL Noorwijkerhout vraagt NZH om busroute langs campings Emeritus-pastoor Staadegaard 60 jaar priester Kavels alleen voor echte Wassenaarders EIDEN OMGEVING EeidócSouiuut "weeclaagse voor Westlanders Extra veld voor Madjoe CD's in najaar weer te leen BIJZONDER ONDERWIJS TELEURGESTELD NA BESLUIT STAATSSECRETARIS Fietser gesneden COEN WEESJES BLIJFT BINNEN DE GRENZEN VRIJDAG 12 JUNI 1987 PAGINA 15 [OND De Stichting Zeilvaart Warmond organiseert en zondag de jaarlijkse Westlander Zeildagen op de Ka- en. Westlanders zijn kleine zeilende vrachtschepen met lengte die varieert van negen tot vijftien meter. De West er is ontworpen voor het tuinbouwgebied Westland. Het smalle schip kon overal komen, ondanks de smalle vaarten lage bruggen. Er werden groenten en aardappelen vervoerd, 3r ook turf, zand en mest. Grootzeil en fok waren de enige ruikte zeilen. In de vijftiger jaren raakte de Westlander in j ijbruik vanwege de opkomst van het vrachtvervoer over de kiv|. j. De Westlanders werden meestal gesloopt of omgebouwd tot leriai jonboot of recreatieschip. Liefhebbers proberen tegenwoordig luiter Westlanders weer in originele staat te brengen. Zij die daarin >n g ilaagd zijn doen mee aan de wedstrijden, waarvan de start en Hi ish ligt nabij de aanlegsteiger op het eiland Koudenhoorn. Op V erdag wordt om 12.30 uur gestart en op zondag om 12.00 uur. I vier smallere gedeelten in de route over de Kagerplassen jen het schip tijdens de wedstrijd zonodig met één vaarboom •kas. rden voortgeboomd. Muziekschool viert feest LISSE De Stichting Muziekschool Lisse en omstreken viert morgen feest. Wethouder mevrouw Meulemans ont hult 's middags om twee uur het aan de gevel bevestigde vignet van de school. Leerlingen geven vervolgens een con cert in het nieuwe concertzaaltje. De muziekschool heeft meer activiteiten op stapel staan. Zo wordt op 20 juni een bijeenkomst gehouden in De Schelft in Noordwijkerhout, aanvang 14.00 uur. Op 26 juni is er een informatie- en voorspeelavond in de KTS in Voor hout, aanvang 19.30 uur. Volgens de voorzitter van de stichting, de heer C. Moolenaar, gaat het de school voor de wind. „We hebben zo'n 400 leerlingen en financieel ziet het er ook solide uit". Valkenburgs raadhuis in het nieuw gestoken VALKENBURG Het Valkenburg- se gemeentehuis wordt in het nieuw fes token. De commissie algemene za- en ging gisteravond akkoord met het voorstel van B en W om een kre diet beschikbaar te stellen van 53.000 gulden voor de aanschaf van vloerbe dekking, meubelen en vitrage van het gemeentehuis. Deze aanschaf is noodzakelijk omdat het gemeentehuis uitgebreid wordt. B en W hebben voorgesteld het gehele gemeentehuis van nieuwe vloerbedekking te voor zien en in de raadszaal de stoelen en tafels te vernieuwen. De bestaande meubelen zullen in het gemeentehuis op andere afdelingen worden ge bruikt. Kermis op Zilkerduin weg DE ZILK Dit jaar zal de Zilker kermis plaats vinden op de Zilker- duinweg. De commissie openbare werken in Noord wijkerhout ging daar gisteravond mee akkoord, hoewel er be grip was voor de bezwa ren van de bewoners. De parallelwegen zullen in elk geval open ge houden worden. Vol gend jaar zal de situatie opnieuw bekeken wor den. Het verkeer zal in die augustusdagen om geleid worden door De Zilk. RIJNSBURG De korfbal vereniging Madjoe krijgt vijf velden op het sportpark Mid- delmors. Daarvoor wordt de grasmat vergroot, een hoek windstil gemaakt en de inde ling van de velden veran derd. Madjoe hoeft door deze maatregel geen gebruik meer' te maken van het vijfde speelveld van de voetbalver eniging Rijnsburgse Boys. De aanpassing van de velden kost ruim elfduizend gulden. De korfbalvereniging gaat een hogere huur betalen aan de gemeente. OEGSTGEEST De uitleen van compact-discs door de openbare bibliotheek in Oegstgeest begint dit na jaar. Eerder dit jaar werd uit de openbare bibliotheek aan de Homeruslaan de complete voorraad compact-discs ontvreemd. De verzekering heeft intussen de schade vergoed. Er is nu een aantal veiligheidsmaatregelen getroffen om een tweede diefstal te voorkomen. Brutale inbraak ALPHEN AAN DEN RIJN Een video ter waarde van 1200 gulden is gistermiddag op brutale wijze gesto len uit een flatwoning aan de Plutostraat. Buurtbewo ners zagen een jongeman een slaapkamerraam intrap pen van een galerijflat op de derde etage. Even later liep de jongen op zijn gemak met een video onder zijn arm de flat weer uit. Van hem ontbreekt elk spoor. orpsbehoud tegen al aan Westeinde )0RDWIJKERHOUT De reniging Dorpsbehoud is te- de bouw van een bedrijfs- voor de firma Rotteveel I het Westeinde. Gister- ond lichtte de heer H. Door bal het bezwaarschrift in de nmissie openbare werken in ordwijkerhout toe. waren al geruchten dat de voor meer dan 50 procent niet-agrarische handels- jinden zou worden ge kt. In dat geval mag er in- _aad geen hal gebouwd den. Een adviescommissie d dan ook negatief geadvi- - >rd omtrent de bouw. Het llege had dit advies echter iast zich neergelegd. De ver- ^üging Dorpsbehoud bena- ukte dat ze niet tegen elke jnomische activiteit is maar vreest uiteindelijk dichtslib- ig van het open landschap- lijke karakter van de streek, ilgens Rotteveel heeft de uw van de hal niets te ma il met zijn eigen bedrijf om- t een van zijn zoons een ei- in firma op wil richten in het esteinde. Daar zou dan het ergrote deel van het teelt plantgoed worden onderge- rede- JL acht. Öm economische ji zal er behalve een kweke- inderdaad ook export latsvinden. Het probleem zit «m dus in het aandeel van .■e export. De vereniging orpsbehoud vermoedt dat n hal' van 1400 vierkante pr eter voor 5 tot 6 bunder bol- hgrond veel te groot is. Het derzoek van de Agrarische viescommissie had ook vol- ïs de PvdA en D66 ondub- lzinnig aangetoond dat meer n de helft van het bedrijf or handelsbestemming ge- zal worden en er der- dus niet gebouwd mag NOORDWIJK Noord- wijk krijgt een zelfstandi ge openbare scholenge meenschap voor Mavo, Havo en VWO. Dat heeft staatssecretaris N. Ginjaar- Maas van onderwijs on langs besloten. De school gaat in augustus 1988 van start. Waar de school komt is nog onduidelijk. De nieuwe school, die voorkomt uit een initiatief van ouders uit de Bollen streek zal vooral voor het bijzonder onderwijs in de Bollenstreek een grote concurrent worden. Vol gens een prognose kan de nieuwe scholengemeen schap zo'n 700 leerlingen gaan tellen. Het bijzonder onderwijs heeft dan ook teleurgesteld gereageerd op het besluit van Gin jaar-Maas. De staatssecretaris heeft toch toestemming gegeven voor de school omdat een openbare scholengemeenschap ont breekt in de Bollenstreek. In Noord wijk is enkele jaren ge leden door ouders een werk groep opgericht, die zich heeft ingespannen om een openbare scholengemeenschap in Noordwijk op te richten. Zo werd onder meer een enquête gehouden om de behoefte in de Bollenstreek aan een derge lijke school te peilen. Veel kinderen uit Noordwijk ma ken nu noodgedwongen ge bruik van scholen in Leiden, Lisse. Sassenheim, Katwijk en Noordwijkerhout. Zo zitten al leen al op de Louise Coligny Scholengemeenschap in Lei den ongeveer tachtig hon derd kinderen uit de Bollen streek. De Louise heeft echter net zoals de gemeente Leiden altijd de stichting van een nieuwe openbare school in Noordwijk gesteund, wat ove rigens ook een voorwaarde van Ginjaar-Maas was. „De Bollenstreek is een witte vlek wat het openbaar onderwijs betreft", aldus rector A.H. De Zoete van de Louise. De Loui se stelde wel als voorwaarde dat de eigen dependance in Leiderdorp zou mogen blijven bestaan en de staatssecretaris heeft dat toegezegd. „De Loui se telt totaal ongeveer 1200 leerlingen dus tachtig leerlin gen minder kan best", aldus De Zoete. De stichting van de nieuwe openbare school zal zeker ten koste gaan van het bijzonder onderwijs, is de algemene ver wachting in de Bollenstreek. Rector M. Heus van het RK College Leeuwenhorst in Noordwijkerhout werd giste ren pijnlijk verrast door de mededeling dat de openbare school in Noordwijk kan ko men. „Ik sta perplex. Ik had nooit verwacht dat de staatsse cretaris daar nu al toestem ming voor zou geven. We wa ren nog binnen onze overkoe pelende organisaties aan het overleggen over de situatie in Noordwijk, teneinde een nega tief advies te kunnen uitbren gen. Dit is absurd, het stichten van een nieuwe school in een tijd van teruglopende leerlin genaantallen. Voor ons gaat dat bovendien ernstige gevol gen hebben. De helft van onze leerlingen komt uit Noord wijk. Het is wel zeker dat een openbare school ons veel leer lingen gaat kosten. We hebben nu 840 leerlingen, een aantal dat met de huidige ontwikke lingen al zal teruglopen naar 700. Als die openbare school er komt houden we er 500 over, verwacht ik". De heer Heus zal het er biet bij laten zitten. „Ik heb ernstige twijfels over de oprichtingsnormen ten aan zien van deze school. Wij zul len zeker de beroepsmogelijk heden aangrijpen", aldus de rector van Leeuwenhorst. Directeur M. Dobbinga van de {irotestants-christelijke scho engemeenschap voor Mavo en LHNO Haesduynen in Noord wijk vreest eveneens de con currentie van de openbare school. „Dit is een ongelukkige ontwikkeling. Dit zou best kunnen betekenen dat er scholen te klein worden en moeten gaan verdwijnen. Wij hebben nu voldoende leerlin gen, maar er zitten veel leer lingen bij zonder religieuze achtergrond, die we best wel eens kwijt zouden kunnen ra ken aan de openbare school". Directeur J. Oostermeijer van de RK Willibrord-Mavo in Noordwijk is kort in zijn reac tie: „Dit is niet mis". Verder wil hij geen commentaar ge ven. Rector J. Janson van het RK Fioretti College in Lisse staat als enige positief tegen over de nieuwe school. „Ik heb hier geen problemen mee. Maar voor zover ik weet heb ben wij maar één leerling uit Noordwijk op onze school, dus van concurrentie is geen spra ke. De verbinding tussen Lisse en Noordwijk is daarvoor te slecht". De Noordwijkse wethouder J. Bedijn van onderwijs is bijzon der verheugd over de moge lijkheid een openbare scholen gemeenschap in huis te kun nen halen. „Wij zijn blij ver rast dat het nu deze kant op gaat". Over de lokatie van de nieuwe school wil hij nog wei nig kwijt. „Misschien maken we gebruik van een bestaand gebouw, maar ik sluit nieuw bouw niet uit. Een ambtelijke werkgroep moet nu de moge lijkheden gaan uitwerken. Er zijn verschillende plaatsen mo gelijk; Boerenburg in Noord- wijk-Binnen is er één van. Be langrijk is in ieder geval dat de school goed bereikbaar is met het openbaar vervoer. Het wordt immers eens streek school, die ook leerlingen van buiten Noordwijk zal aantrek ken". Dat de school een zware concurrent zal worden voor andere scholen acht de wet houder van minder belang. „Ouders en kinderen moeten de mogelijkheid hebben een openbare scholengemeenschap in de buurt te kunnen uitkie- .zen". oo, S OORSCHOTEN Ongeveer Sec 000 wandelaars beginnen voi re?* ende week dinsdag aan de reek wrschotense Avondvierdaag- |ens 5, die dan voor de 25ste keer rordt georganiseerd door het 'cri omité Avondvierdaagse Voor- ihoten. Dit jubileum zal niet Rjj(ï igemerkt voorbij gaan. Aller- <art rst zal de Nederlandse Wan- 4-ii elsportbond aandacht besteden kinö|an het vriendengroepje dat al 5 jaar lang ieder jaar zestien looie routes uitzet voor lopers*, oo ie vier avonden 5, 10 of 15 km 36,i dllen wandelen. Ook de ge- at leente Voorschoten is van plan m het comité, dat nog nimmer 'oo en subsidie gekregen of ge- is, raagd heeft, in het zonnetje te etten. v0c 19; o 1956 werd als onderafdeling 311 ®VLV ook een wandel- >ie1 'ub °Pëericht- De vaste bege- fidsters waren de dames Van n int er Valk en Knijnenburg. Dat mil roepje startte in 1963 met de ri"9 vondvierdaagse. Er kwamen 0 5 deelnemers. Hoewel de or- d anisatie prima was, sloeg het en i randelen in die jaren toch "et aan. In 1966 waren er die ïaar 49 deelnemers, een diep- ipunt in de 25-jarige geschie- ixjii enis van de Voorschotense de vondvierdaagse. In 1967 liep e eerste school mee, de Ade- 'x estschool en daarna kwamen andere scholen. SVLV be- ni« on begin zestiger jaren alle ooiflubjes af te stoten en wilde ch volledig gaan richten op voetbal. Dat werd fataal r de wandelsport. In 1976 :rd de wandelclub SVLV 'geheven en daarmee leek voortbestaan van de avondvierdaagse in gevaar te nmen. kn groepje leden besloot een omité te vormen uitsluitend en behoeve van de Avond- lerdaagse. Het wandelen verd weer gezien als een goe ie sportbeoefening en zo kwa den er in 1980 maar liefst 304 wandelaars aan de start, daarna kwam het aantal deel- 'emers steeds boven de twee In Voorschoten gaat dinsdag voor de ?5ste keer de avondvierdaagse van start, foto: wim van noort duizend en verwacht wordt dat volgende week dit aanta1 zeker weer gehiu.''' zal wor den. Het vaste comité bestaat al 25 jaar uit het echtpaar Bart en Riet Knijnenburg, Marja van der Burg, Thea van Leeuwen en het echtpaar Gert en Rina Pater. Ook al 25 jaar verleent de RK EHBO medewerking: Cor Kriek heeft nooit een avond gemist heeft in die 25 iaar. De laatste jaren verzorgt hij het totale buitengebeuren tijdens de vierdaagse. Verder zijn 150 vrijwilligers betrok ken bij de organisatie. Zodra alle lagere scholen gin gen meelopen diende er extra veiligheid te komen. Sinds 1975 fungeert de Voorschoten se vrijwillige brandweer vier avonden als „verkeersbriga- dier". Tussen de 20 en 25 brandweerlieden regelen in hun gala-uniformen het ver keer en zorgen voor een vrije doortocht. In 1980 sloot de Wa tersportvereniging Voorscho ten zich aan bij de vaste hulp verleners. Zij verzorgen de oversteek voor de 15 km-lo- pers ter hoogte van De Knip, waardoor de Vliet droog geno men kan worden. Ook de rijkspolitie en de dienst openbare werken doen de laatste jaren mee en verle nen hand- en spandiensten. In al die jaren heeft het comité kans gezien om de deelnemer- sprijs laag te houden,/4,50 per persoon en 4,- per persoon in groepsverband. Dit jaar zal de 75-jarige me vrouw Kneyber voor de 15e keer deelnemen en de 70-jari- ge mevrouw Zonneveld zelfs voor de 20e keer. Iedere deel nemer krijgt na afloop het vierdaagse-kruisje. Elke avond wordt er vanaf zes uur gestart en de feestelijke tocht door het centrum op de laatste avond is rond half negen. Alle wande laars wachten op elkaar bij het ijsbaanterrein in de Vlietwijk. De slotavond, vrijdagavond, zal tevens extra feestelijk zijn voor de wandelaars. Dit jaar zal niet alleen de Laurentius- harmonie, maar ook Excelsior uit Wassenaar de wandelaars tijdens de laatste kilometers begeleiden en het muzikale gedeelte voert dit keer dwars door het het oude centrum van het dorp. 'OORDWIJKERHOUT Er oet in zomerseizoen een busverbinding ®men van Noordwijkerhout naar oordwiik via de Schulpweg en de kraaierslaan. Zowel het college als de «mmisie openbare werken vinden dat ivrj0e een klemmend verzoek tot de 1ZH moet worden ingericht. De NZH meer voor een busverbinding vanaf de Langevelderslag langs de Duinweg rechtsstreeks naar Noordwijk. Maar daardoor zullen de kampeerders van de campings aan de Kraaierslaan gemakkelijk naar Noordwijk worden gelokt om daar hun inkopen te doen en dat terwijl deze kampeerplaatsen veel dichter bij Noordwijkerhout liggen, al dus B en W van Noordwijkerhout. Dit argument geldt des te zwaarder in ver band met toekomstige recreatievoorzie ningen op het Noordwijkerhoutse grondgebied langs de Kraaierslaan. De Noordwijkerhoutse gemeenteraad zou graag zien dat er een busverbinding vanaf de Langevelderslag via de Lan- gevelderweg naar de Brink kwam en dan verder over de Victorieberg en de Schulpweg langs de campings en de Duinweg naar Noordwijk. Deze route bij de NZH vermoedelijk niet veel kans omdat ze veel duurder is dan een direc te verbinding van de Langevelderslag naar Noordwijk langs het duin. OEGSTGEEST Door een inhaalmanoeuvre van een 15- jarige bromfietser kwam gis teravond om half zes een vrouw uit Oegstgeest ten val. De vrouw reed over de Ter- weeweg in de richting van de Lijtweg. De bromfietser haal de haar in en sloeg rechtsaf de Emmalaan in. De vrouw schrok van de bromfietser die kort voor haar naar rechts reed en viel. Ze liep een hoofdwond op en is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. De jongen krijgt proces-verbaal omdat hij te jong was om op een brom fiets te rijden. Pastoor Staadegaard viert zondag zijn 60-jarig priesterjubi leum. foto: pr VOORSCHOTEN Emeritus-pastoor J. Staadegaard (87 jaar) viert komende zondag in de Moeder Godskerk zijn 60- jarig priesterfeest. Tot voor enkele weken woonde de pastoor in Voorschoten en thans verblijft hij in huize Rustenboch in Oegstgeest. Na de Plechtige Hoogmis om tien uur is er gele genheid de de priester te feliciteren in de zaal naast de Moe der Godskerk. Pastoor Staadegaard was onder meer pastoor in Den Haag en Lisse. Twintig jaar geleden ging hij met emeritaat en werd assistent aan de Moeder Godskerk in het Voorschotense Boschgeest. Vijf jaar geleden ging hij het rustiger aandoen, hoewel hij een graag geziene bezoeker bleef bij tal van activi teiten als volkstuinen en bejaardensociëteiten. Binnen de Moeder Godsparochie heeft pastoor Staadegaard zich een aparte plaats verworven, niet alleen omdat hij steeds herkenbaar blijft aan de priesterbord, maar ook omdat hij een vraagbaak is voor zowel oud als jong. Met de pastoor is ook zijn huishoudster bejaard geworden en daarom moest de flat woning aan de Van Beethovenlaan verruild worden voor het verzorgingstehuis. Voorschoten is de vriendelijke, grijze en steeds goedlachse pastoor niet vergeten en daarom wordt hem zondagmorgen een feestelijke H. Mis aangeboden met ongetwijfeld veel latijn en een solemnele prefatie. Bij de Rabo-bank is een rekening geopend voor het feestcadeau dat door de pastoor geschonken wordt aan de Nederlandse missionarissen met name in Brazi lië, Afrika en de Philippijnen. :esjes geen personeel werven in het buitenland. Dit is besloten nu een advertentiecampagne in Nederland voldoende kandidaten heeft opgeleverd. Er solliciteerden zo'n honderd belangstellenden; na selectie bleven elf geschikte kandidaten over. Hiervan zijn er in middels zes in dienst genomen. Coen Weesjes kondigde in febru ari van dit jaar aan in het buitenland personeel te gaan werven wanneer de zestiende advertentecampagne in twee jaar geen re sultaat zou opleveren. WASSENAAR De 20 zelfbouwkavels in het uitbreidingsplan Weteringpark zullen tussen de 300 en 450 vierkante meter groot zijn en verkocht worden voor 60.000 tot 72.000 gulden. Wie zo'n stukje bouwgrond wil kopen, moet bewoner zijn van een huur woning van een woningbouwvereniging in Wassenaar, erkend woningzoekende zijn of een premiekoopwoning in Wassenaar bewonen. Men moet al voor 1 januari 1982 als woningzoekende staan ingeschreven om in aanmerking te komen. Volgens é^n ambtenaar zijn er meer gegadigden dan zelfbouwkavels. Provincie moet racistische leuzen snel verwijderen NOORDWIJKERHOUT/ DEN HAAG Voor het verwijde ren van racistische leuzen van onder meer muren en tunnels mag de provincie best wat geld over hebben. Dit schrijft het statenlid E.H. Schuijer (D66) aan Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland. In vragen aan GS reageert Schuijer op een briefwisseling tussen de femeente Noordwijkerhout en e Dienst Verkeer en Vervoer van de provincie. Noordwij kerhout zegt dat provinciale eigendommen regelmatig wor den beklad met racistische leuzen en stelt dat deze zo snel mogelijk moeten worden ver wijderd. De provincie is het daarmee eens, maar zegt te weinig personeel te hebben om de leuzen onmiddellijk te ver wijderen. Het is tijdrovend en kostbaar, zo wordt gezegd. Schuijer vraagt zich af wat het zou kosten wanneer Noordwij kerhout provinciale objecten zou schoonhouden. Open Deurdienst In de gereformeerde kerk aan de Julian alaan in Sas senheim wordt zondagavond een Open Deurdienst gehou den die uitgaat van de geza menlijke reformatorische kerken. Voorganger is ds. J. Milligen uit Amsterdam. Me dewerking wordt verleend door het Edoza-jongerenkooi uit Heemstede en Teke Bijl- sma op het orgel. Aanvang 19.00 uur. Excursie Op landgoed Leeuwenhorst in Noordwijk vindt zondag een insecten-excursie plaats. Iedereen tussen de 12 en de 25 jaar kan deelnemen aan deze excursie. Vertrek per fiets vanaf het gemeentehuis Lisse om 9.30 uur en vanaf postkantoor Sassenheim om 10.00 uur. De excursie in Leeuwenhorst begint om 10.30 uur en duurt tot 15.00 uur. De entree kost een gul den. Tijdens de excursie is veel aandacht voor vlinders, libellen en zweefvliegen. Concert Drie Hazerswoudse ensem bles, II Preto Rosso, Bonelli Quartet en Quintet Quintool, geven zondag vanaf 16.30 uur een concert in het ontmoe tingscentrum Het Anker aan de Chopinlaan 2 in Hazers- woude. Op het programma staat muziek uit de periode 1669 tot 1809. Kaarten zijn voor drie gulden vijftig te koop op het gemeentehuis en bij slagerij Rietveld aan het Ambachtsplein. Dorpskerk Het Gouds Kamerkoor onder leiding van Piet Hulsbos ver zorgt zondag vanaf 14.30 uur de „Dorpskerkmiddag" in de monumentale kerk aan de Dorpsstraat te Zoeterwoude. Het uit zestien personen be staande gezelschap brengt een gevarieerd repertoire ten gehore van madrigalen tot liefdesliedjes en van wereldse liederen tot Brahms. Het pro gramma zal een klein uur duren en is traditiegetrouw gratis te beluisteren. Bazar De Zoeterwoudse buurtver eniging „Het Weispoortje" houdfrmorgen een bazar an nex rommelmarkt in het clubgebouw aan de Kruisher en weg. Van tien tot vier uur is iedereen welkom om deel te nemen aan de diverse at tracties. De opbrengst komt ten goede aan de exploitatie van clubhuis.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15