Weer Amerikaans bedrijf naar Bio Science Park Handig 'miniburo' a STAD OMGEVING Geen herexamen voor frauderende leerlinge Grootste financiële problemen Leiden in 1993 opgelost teidóeSouwrit j? Tienduizendste fles Neerlands-Diswijn Open dag Hortus Botanicus Derde bedrijf Sehuttersveste VRIJDAG 12 JUNI 1987 PAGINA 11 land 'erzekering dekt chade bolbliksem SIDEN De schade die een bolblik- cnla woensdagmiddag heeft veroor- :t aan 16 huizen aan de Witte Sin- en de Groenhovenstraat, wordt ge nu kt door een normale brandverzeke- ig Bij de bewoners bestond daarover d«i «fel, maar volgens verschillende rzekeringsmaatschappijen dekt een mdaardpolis alle gevolgen van elk ort bliksem. De bolbliksem vernielde der meer een fietsenschuurtje en de uken van een van de woningen. In plci aal sneuvelden 120 ruiten. Ook veel [ktrische apparaten zoals televisies en St fj-apparatuur overleefden de klap et. Glasbedrijven en het GEB waren teren nog bezig met het herstellen de schade. Meisjes PABO prolongeren titel schoolbasketbal LEIDEN De meisjes van de PABO uit Oegstgeest hebben ook dit jaar weer de basketbal competitie voor scholen in Leiden en omstreken gewon nen. De winst bij de jongens werd gedeeld door de teams van Bonaventura en Louise de Coligny uit Leiden en Rijn lands Lyceum uit Oegstgeest. Aan de competitie namen 300 scholieren deel. Zij speelden 210 wedstrijden. De grootste score werd geproduceerd in de jongenswedstrijd Chr. MTS - Louise de Coligny: 87-124. Leidse verenigingen in touw voor Anjerfonds 'LEIDEN Ldidse amateuristische kunstbeoefe naars zijn morgen de hele dag in touw op het Stad huisplein om geld in te zamelen voor het Anjer fonds. Deze en volgende week wordt de jaarlijkse collecte voor dit fonds gehouden. Het Anjerfonds keert jaarlijks subsidies uit aan amateuristische kunstbeoefenaars. Om de opbrengst te verhogen, gaven alle Leidse muziekkorpsen gisteravond een concert op het Stadhuisplein en volksdansers tra den op in de Haarlemmerstraat. Morgen is er van elf uur tot half vijf een programma op het Stad huisplein. Er treden diverse majorettenpeletons op. Om twaalf uur brengt het Leiden English Speaking Theatre (LEST) een voorstelling en om een uur is er een optreden van blaasorkest Kratje Toe. Tus sendoor kan het publiek meedoen met het Rad van Avontuur. Volgende week verkopen de Leidse ver enigingen loten. De trekking is op 30 juni. Dronken automobilist LEIDEN Een 50-jarige man uit Leiderdorp heeft gisteravond om half negen aan de Boshuizerlaan een aanrijding met flinke ma teriele schade veroorzaakt. De automobilist bleek te diep in het glaasje te heb ben gekeken. Ter hoogte van de Willem de Zwijger- laan paseerde hij met een grote bocht een vluchtheu vel. Hij vergat echter na de bocht te corrigeren en raakte een tegenligger. Beide auto's werden aan de voorzijde flink bescha digd. Leidse hoogleraar directeur-generaal sterrenwacht München LEIDEN Prof. dr. H. van der Laan (50), een autoriteit op het gebied van de sterrenkunde, is be noemd tot directeur-generaal van de Europese sterrenwacht ESO (European Southern Observatory) in München. De hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Leiden, te vens voorzitter van de stichting radiostraling met observatoria in Dwingeloo en Westerbork heeft dit gisteravond meegedeeld. Met zijn benoeming, die officieel op 1 januari 1988 ingaat, volgt hij de Nederlandse professor L. Woltjer op die jarenlang de leiding had van ESO. LEIDEN Het Schuttersveste- complex gaat onderdak bieden aan nog een derde firma. Het is een bedrijf dat al in Leiden ge vestigd is. Wethouder J. Fase (economische zaken) wil nog niet bekend maken om welk bedrijf het gaat, omdat de contracten niet definitief getekend zijn. Ze wilde niet bevestigen dat het om het Amerikaanse bedrijf Aramco gaat, dat nu nog aan de Plesman- laan gevestigd is. Het bedrijf zoekt na de personeelsimkrim- ping kleinere behuizing. Een woordvoerder van Aramco geeft toe dat Sehuttersveste één van de lokaties is die het bedrijf op het oog heeft, maar volgens hem zijn er nog meer plaatsen binnen Lei den waar het bedrijf het oog op heeft laten vallen. Het staat al vast dat de NMB- bank en schoenenimporteur Euro Moda B.V. naar Sehuttersveste verhuizen. De bouw van Sehut tersveste komt overigens langza merhand weer op gang, nadat eerst aannemer Joosten-Hugen uit Babberich failliet was gegaan en later ook projectontwikkelaar NBA uit Utrecht. Opdrachtgever Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de nieuwe aannemersmaatschap pij BAM hopen de inmiddels op gelopen achterstand te beperken. MEDISCH OPTISCHE VEZEL-ONDERNEMING LUXTEC LEIDEN De Ameri kaanse onderneming Luxtec vestigt zich in het Leidse Bio Science Park. De onderneming gaat vanuit de Leidse vesti ging eerst een Europees distributienetwerk opzet ten om na voltooiing hier een fabriek te beginnen. Wethouder mevrouw J. Fase van Leiden opent op 26 juni het kantoor van de Amerikaanse fir ma, die tijdelijk enkele ruimten heeft gehuurd van het bedrijf Ova- block. Het bedrijf houdt zich bezig met onderzoek, ontwerp, fa bricage en marketing van hoogwaardig gespecialiseerd instrumentarium om datgene wat de chirurg ziet te belich ten, te vergroten en vast te leggen. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van medisch optische vezels (glasfiber). in Leiden een opleiding heeft gevolgd aan de Leidse In- strumentmakersschool geves tigd in het Kamerlingh On nes Laboratorium. De heer Kloots is geboren in ons land. Het bedrijf Luxtec werd door hem in '81 opgericht. Thans staat de Luxtec Corporation genoteerd aan de USA OTC Dat het bedrijf Leiden als vestigingsplaats heeft geko zen is het resultaat van zeer langdurige onderhandelin gen. Een voor Leiden plezie rige bijkomstigheid daarbij was, dat de grondlegger van het bedrijf, de heer J. Kloots, Het bedrijf wordt geken merkt door uitstekende groeikansen. Verwacht wordt, dat de opening van de fabriek, waar enkele tiental len personen aan de slag zul len gaan, zal leiden tot een toevloed van nieuwe geavan ceerde technologieën, scho ling en werkgelegenheid in een hoog-gespecialiseerde en zich uitbreidende markt. Er bestaat nu al een sterke Eu ropese vraag naar produkten van het bedrijf. Om daaraan te kunnen voldoen alsmede om service te kunnen verle nen aan de artsen die de pro dukten gebruiken, werd voor de vestiging in Leiden geko zen, aldus het bedrijf. Tot de produkten van Luxtec behoort 's werelds kleinste hoofdband tv-camera met op tisch vezellicht die de chirurg in staat stelt de handelingen die hij verricht, vast te leg gen en anderen zoals stu denten nauwkeurig te la ten zien hoe de chirurgische ingreep wordt uitgevoerd. Ook is een operatie-hoofd bandlamp ontworpen waar mee chirurgen zelf operatie gebieden kunnen belichten, zoals bij harttransplantaties en vervanging van een hart klep. Luxtec zal de gepaten teerde fiber spinschachten met de laatste geavanceerde technologie naar Nederland brengen. Het bedrijf is ook gespecialiseerd in koudlicht- belichting voor medische en chirurgische handelingen. jEIDEN De Leidse estaurateur Jan la Grand leeft gistermiddag de ienduizendste fles Neer- ands-Diswijn gekocht. Dat gebeurde in zijn res- ;enc^ ^taurant aan de Heren- 16.0 gracht. Te 329 restaurants die zijn aangesloten bij de Stichting .Neerlands Dis, verkopen alle to een „eigen" fles wijn bij hun 3,0 menu. Op een gegeven mo ment constateerde de stichting echter dat het niet zo goed ging met deze wijn. Er werden totaal slechts tussen de 2500 ;n 3000 flessen per jaar ver-, ite kocht Een aantal onderne- ners stak daarom de koppen lij elkaar en deze „proefcom- nissie" koos een nieuwe wijn. Sen wijn van betere kwaliteit: de Cótes du Lubéron. Volgens de Louw van de Horeca In- op Centrale is deze wijn een Jdfijgroot succes. „We verkopen eze wijn vanaf september en acht maanden tijd hebben ve tienduizend flessen ver- tocht". rï( De tienduizendste fles werd 'erkocht aan de Leidenaar La ïrand, omdat hij in januari als w lijna beste Neerlands-Diskok 9^iit de bus k\yam. „Elk jaar rordt gestreden om een bo- aal", vertelt de Leidse restau- iteur. „Een onafhankelijke lury komt dan op een onver vacht moment eten. Elk res- aurant krijgt een bepaald aan- punten. Ik kwam dit jaar L. de Louw verkoopt de tienduizendste fles aan J. la Grand. Rechts J. Mathot, voorzitter van de Stichting Neerlands Dis. FOTO: WIM VAN NOORT als tweede uit de bus. Op het menu stond onder andere wildpaté en zalmforel". Bij Neerlands Dis zijn zelfstan dige restaurateurs aangesloten, die promotie maken voor het Nederlandse produkt. „Ze moeten voldoen aan een be paald kwaliteitsniveau", ver telt De Louw. „Dat betekent dat ze een goed menu met zo veel mogelijk Nederlandse produkten moeten kunnen aanbieden. Een criterium is ook dat het betaalbaar is. Een menu voor twee personen mag, inclusief de fles wijn, niet meer kosten dan honderd gulden. Uiteraard wordt ook gelet op algemene punten zoals de ambiance, de hygiëne en de bediening". De diswijn is uiteraard niet van Nederlandse afkomst: „Daarvoor leent ons klimaat zich nu eenmaal niet", aldus De Louw. La Grand is sinds 1 januari 1986 aangesloten bij de stich ting, die in 1980 werd opge richt. „Ik werkte graag met vaderlandse produkten in mijn zaak. Toen hoorde ik van een stichting die dat promoot. Daar voelde ik me erg toe aan getrokken, vandaar dat ik me heb aangemeld". De Nederlandse keuken doet niet onder voor de buitenland se, is de stellige overtuiging van La Grand: „Als je Neder landse kaassoorten hebt, dan hoef je echt geen Franse kaas meer in huis te halen". Wat hij belangrijk vindt, is dat de Ne derlandse keuken een eigen gezicht krijgt. En hij schrikt er niet van terug om ook af en toe een buitenlands produkt te serveren. Zo kregen de gasten gisteren Hollandse aardbeien 'met een scheutje Russische wodka voorgeschoteld. „Dat moet kunnen", vindt La Grand, „als het maar niets af doet van de aardbeien want die moet je goed kunnen blij ven proeven De Hortus staat zaterdag in het teken van Plantenbehoud. LEIDEN Plantenbehoud. Dat is het thema van de Lan delijke Hortusdag die morgen wordt gehouden. De Hortus Botanicus Leiden is dan, net als alle andere botanische tui nen in Nederland, gratis toe gankelijk voor het publiek. Er worden diverse activiteiten georganiseerd. Zo krijgt iedere bezoeker van de Leidse Hortus krijgt een zakje korenbloem- zaad. In het tuinhuis is een tentoonstelling te zien over medicinale planten, gemaakt door Apotheek Boehmer in Leiderdorp. Voorts is in de Oranjerie de expositie De Bio- logise Klok te bezichtigen. De stichting Biowetenschappen en Maatschappij is aanwezig met een informatiestand. Tevens is een folder beschik baar over het thema. Daarin wordt het belang van bescher ming van de plantenwereld benadrukt. Veel plantensoor ten worden bedreigd in hun bestaan. De botanische tuinen hebben een belangrijke taak bij het behoud van de planten. Niet alleen exotische planten, maar ook planten uit de Ne derlandse flora zijn opgeno men in de collectie. De Hortus Botanicus is geves tigd aan het Rapenburg 73. De- Landelijke Hortusdag valt in Leiden samen met de jaarlijk se bijenmarkt aan de Sterren wachtlaan, deze straat is te be reiken via de achteruitgang van de Hortus. LEIDEN/DEN HAAG De 17-jarige leerlinge van de Louise de Coligny scholengemeenschap in Leiden die voor het exa men wiskunde een ge deelte van de opgaven kreeg van haar vriendin, mag geen herexamen doen. President J. Wes tenberg van de Haagse Rechtbank heeft dat van morgen bepaald. Nadat het meisje uit Leider dorp en drie andere leerlin gen van de mavo-afdeling van de Louise de Coligny hadden toegegeven dat ze hadden gefraudeerd, werden zij van het (her)examen uit gesloten door de directeur van de school. Inspecteur voor het voortgezet onder wijs J. de Lange kwam op grond van een onderzoek tot dezelfde beslissing. De ou ders van de 17-jarige Leider- dorpse gingen in beroep en spanden een kort geding aan tegen de Staat. De advocaat van de ouders, mr. W. Kalk man, noemde tijdens de zit ting het onderzoek van de inspecteur „niet zorgvuldig" en onrechtmatig" omdat De Lange het meisje zelf niet heeft verhoord. Voorts be toogde de advocaat dat de leerlinge slechts „passief be drog" had gepleegd. Een vriendin van haar had de op gaven gekregen van een vriend, die werkte bij de Staatsdrukkerij. Dat de ge heime opgaven „op straat" terecht konden komen, vond de advocaat een zeer kwalij ke zaak. De Leiderdorpse pakte volgens de raadsman een gedeelte van de vragen pas aan, nadat haar vriendin ze diverse malen had aange boden. Volgens Kalkman was het meisje bijzonder zwak in wiskunde en had ze bovendien examenvrees en faalangst. De raadsman vroeg zich af „welke straf het meisje zou hebben gehad als er geen schuld lag bij de staat, als ze een zeer ernstige vorm van fraude had ge pleegd en zelf activiteiten had ondernomen om aan de opgaven te komen". De ad vocaat van de Staat, mr. L. Krans-Bruins, en enkele ambtenaren van het ministe rie van onderwijs betoogden echter tijdens de zitting dat het examenreglement maar op een manier kan worden uitgelegd: Bij fraude wordt een leerling uitgesloten van het examen, onafhankelijk van de mate van bedrog. En dat er bedrog in het spel was, werd door geen van de par tijen, ook niet door de leer linge zelf, ontkend. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. tetefoonnr.071-12&48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. tentoonstelling is te zien in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat. De expositie gaat over de hoogte punten in het leven van men sen zoals geboorte, initiatie, huwelijk en dood. De rondlei dingen beginnen om 14.00 en om 15.00 uur. Aanmelden kan bij de portier van het museum tmocnakoor (tel. 071-211824). Het Emoenakoor geeft zondag- Insectendag morgen een koffieconcert in De afdeling Leiden van de Ne- de Vredeskerk aan de Van derlandse Jeugdbond voor Na- Vollenhovenkade 21. Behalve tuurstudie houdt zondag een klassieke werken van Bach, insectenexcursie in het park Beethoven en Mozart, worden Cronesteyn. Gekeken wordt ook Engelse anthems, liederen naar de diverse voorkomende uit het Liedboek en gospels insectensoorten. De deelne men gehore gebracht Dirigent mers moeten verzamelen om is Rob de Vogel, Joop Brons half tien bij de Ford-garage bespeelt het orgel. Een strij- aan het verkeersplein Lam- kersensemble en twee harpis- menschans. De Leidse afdeling tes verzorgen muzikale inter- houdt zaterdag 27 juni een le- mezzo's. Het concert begint om denwerfactie op en rond het half twaalf. Galgewater. Ouderen Thema-avond De ontmoetingsruimte van het De Samenwerkende Leidse Dienstencentrum Binnenstad Hervormde en Gereformeerde aan de Hoge woerd 65 blijft ook Jeugdraden houden vanavond in de zomer open. Elke mid- een thema-avond als bijdrage dag kunnen ouderen er van aan het Leidse kerkelijk werk. 13.30 tot 17.00 uur terecht. Tot Het thema van de avond is maandag 6 juli is het Diensten- „Samen kom je verder". Tij centrum ook 's ochtends geo- dens het eerste deel van de pend. avond zijn er workshops. Tij- D dens het tweede deel staat het Rondleiding optreden gepland van de Leid- Onder leiding van het hoofd se groep Yaravi. De thema van de educatieve dienst G. avond wordt gehouden in van Wengen, kunnen zondag wijkgebouw Staalwijk en het fondleidingen worden ge- ertegenover gelegen wijkcen- maakt langs „De Jaargetijden trum De Linde (Herenstraat 45 van de Mens". Deze jubileum- en 64). Aanvang 19.30 uur. LEIDEN De grootste finan ciële problemen van de ge meente zullen in 1993 zijn op gelost. Leiden zal dan niet lan ger een gemeente met de zoge heten artikel-12-status zijn. Dat is een gemeente die extra financiële steun krijgt van het rijk krijgt, maar tegelijkertijd onder curatele staat. Dat ver klaarde wethouder P. Borde- wijk (financiën) vanmorgen bij de presentatie van de bezuini gingsvoorstellen van het colle ge van B en W voor 1988 tot en met 1993. „Voorwaarde is wel dat het rijk ophoudt met het steeds maar weer opleggen van nieuwe bezuinigingen aan de gemeente", aldus de wet houder. Volgens die voorstel len bezuinigt de gemeente tot 1993 jaarlijks 11,1 miljoen gul den. De fracties van de colle gepartijen hebben al inge stemd met het besluit dat in het college van PvdA, VVD en Links Leiden is bereikt. Een belangrijk onderdeel van het besluit betreft een compro mis over de verhoging van de onroerend goed belasting (OGB). De verschillen tussen de stijging van de tarieven zijn duidelijk kleiner dan in een CDA: verhoging OGB is onnodig LEIDEN De verhoging van de OGB is onnodig en on verantwoord. Dat zegt CDA-fractieleider J. Walenkamp i het geld voor nieuw beleid wordt gebruikt. „Het gaat er om dat de burger wordt gespaard", aldus Walen kamp. Hij vindt dat er andere oplossingen moeten wor den gevonden om aan dat extra geld te komen. De CDA- voorman constateert dat het college het CDA achteraf gelijk geeft met het afwijzen van de begroting voor 1987. Daarover zegt hij dat het opvallend is, dat het gat van de begroting voor 1987 nog altijd niet goed is ge dicht, maar dat daar wel in het besluit vanuit wordt ge- i. De raad moet daarover later nog beslissen. „Dat nu moeten gebeuren", meent Walenkamp. eerder voorstel van het colle ge, dat uit drie varianten be stond. Uiteindelijk gaan huur ders van woningen tot 90.000 gulden jaarlijks twintig gulden minder betalen. Eigenaar-be woners van deze huizen beta len 15 gulden minder. Huur ders en eigenaar-bewoners van huizen vanaf ongeveer 105.000 gulden en duurder taan steeds meer extra OGB etalen. Ook bedrijven gaan meer belasting betalen, maar ook hier worden de kleinere ontzien. De zes Leidse woning bouwverenigingen betalen in het nieuwe voorstel allemaal meer. Zij moeten jaarlijks met elkaar 100.000 gulden extra opbrengen. De fracties van de collegepar tijen, PvdA, VVD en Links Leiden waren allen tevreden met het besluit. PvdA-fractie- voorzitter M. van der Molen sprak van „een typerend voor beeld van een compromis. Alle partijen hebben iets ingele verd R. van Lint (Links Lei den) was net als haar zeer te spreken over de ruimte voor nieuw beleid. Tot en met 1990 is hier in totaal 1,7 miljoen gulden voor beschikbaar. Wanneer het college had vast gehouden aan het voorstel voortaan al bij het inschrijven als woningzoekende de leges te innen, die zijn verbonden aan een woonvergunning, had Links Leiden het onaanvaard baar uitgesproken. In het defi nitieve voorstel van B en W is dat voorstel dan ook van tafel. De leges worden van 60 gul den verhoogd tot 75 gulden. De Streekmuziekschool (SMS) moet in 1993 uiteindelijk 600.000 gulden gaan besparen. Dit gebeurt door de leerlingen op een meer efficiënte manier les te geven en door reorgani satie van de administratie. Als zich niet meer leerlingen mel den betekent dit dat leer krachten afvloeien. Er vallen geen ontslagen. De fusie van de administratieve afdelingen van SMS en K&O is van de baan omdat die onmogelijk is gebleken. Het is onwaarschijn lijk dat de SMS kan gaan sa menwerken met de muziek school Rijnakkoord uit Leider dorp. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een hnaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres Voorlaten: Postcode/plaats: Telefoon.fvoo' controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). n I -(Ze&?\E2M Ccklóc (Boumnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11