Grote Zeven gaan economieën scherp in de gaten houden Londense City gokt op winst Thatcher „Als kogels niet helpen, dan maar handtekeningen" Gebied rond Tsjernobyl j „bewoonbaar", maar niemand wil nog terug i Aidsonderzoek wordt gebundeld BRITTEN NAAR DE STEMBUS BINNENLAND/BUITENLAND WERELDWIJDE ACTIE VOOR VREDE IN MIDDEN-OOSTEN: fieidaeSomq/nt DONDERDAG 11 JUNI 1987 PAGINAt Ruim 20.000 Surinamers willen naar Nederland DEN HAAG Meer dan 20.000 Surinamers hebben dit jaar bij de Nederlandse ambassade in Para maribo een aanvraag ingediend voor een visum voor Nederland. De toelatingsbewijzen worden ech ter mondjesmaat verstrekt. Elke visumaanvrage moet naar het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag worden doorgestuurd, waar wordt beoordeeld af de be trokkene naar Nederland mag ko men of niet. Overigens ontkent BZ stelselmatig visa te weigeren in een poging de stroom Surinamers een halt toe te roepen. Vlucht van Rust op plaat gezet HAMBURG Nog geen twee weken na de sensationele landing van de Westduitse sportvlieger Mathias Rust op het Rode Plein in Moskou is de roekeloze vlucht van de 19-iarige op de grammofoonplaat verheerlijkt. On der de titel „Fly to Moscow bracht een platenmaatschappij in Hamburg gisteren een single op de markt van de band „Modern Trouble" waarin de „moderne rebel" Rust wordt bezon gen. Het plaatje is ook verkrijgbaar in „glasnost-versie" (openheid-versie), dat wil zeggen in doorzichtig vinyl. Het plaatje is opgedragen aan maar schalk Sergei Sokolov, de Sovjet-mi nister van defensie die als gevolg van de affaire moest aftreden. Spionage per trein MOSKOU De Sovjet-Unie heeft een protest ingediend bij de Japanse en Westduitse autoriteiten, nadat in een container uit Japan met be stemming Hamburg een „waar spionage-laborato- rium" is ontdekt. Het rege ringsblad Izvestia schreef gis teren dat de wagon volgens de douaneverklaring aarde werk moest bevatten. Maar in de container werd onder meer een geavanceerde film camera gevonden, die door openingen in de wand van de container het gehele afgeleg de traject gefilmd had. West-Duitsland gaat terrorist zelf berechten WASHINGTON De Westduitse re gering heeft besloten de Libanese ter rorist Mohammed Ali Hamadi niet uit te leveren aan de Verenigde Staten, maar hem zelf te berechten op beschul diging van moord. Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt. De VS hadden om uitlevering gevraagd wegens moord op een Amerikaanse passagier tijdens de kaping van een verkeersvliegtuig van TWA in juni 1985. Bonn heeft lang over haar beslissing gedaan, omdat twee Westduitse zakenmensen in Liba non werden ontvoerd, om de regering te dwingen de aanklacht tegen Hamadi af te zwakken. Artsen zien jus d'orange aan voor urine TURIJN Vier artsen van een medisch laboratorium in Turijn zijn wegens fraude tot voorwaardelijke gevangenisstraffen veroordeeld, nadat zij monsters sinaasap pelsap van een certificaat hadden voorzien waarin stond dat het om urine ging. Zij lie pen hiermee in een val van de politie, die was opgezet nadat was geklaagd over de dubieuze werkwijze van het laboratorium. Politiefunctionarissen stuurden flesjes si naasappelsap vermengd met peper naar het lab, met het verzoek hun „urine" te onderzoeken. Een van hen kreeg te horen dat het onderzoek had uitgewezen dat zijn urine „normaal" was, hoewel er „wel wat veel glucose" in zat. Proces tegen bond met maffiabanden LOS ANGELES De Amerikaanse justitie wil de vervoersbond Teamster Union via een proces onder beheer stellen, omdat de bond banden heeft met de maffia. Teamster Union is de grootste bond in de VS en heeft 1,7 miljoen leden. Justitie wil het bestuur van de bond, onder wie de pre sident Jackie Presser tot af treden dwingen op grond van corruptie, vermenging van belangen en zwendel. Teamster Union was in 1980 en 1984 de enige vakbond die Reagan steunde. Resten partijleider weg van begraafplaats MOSKOU De resten van Sj raf Rasjidov, de in ongenade vallen ex-partijleider van de Sov jetrepubliek Oezbekistan, zj verwijderd van de begraafplaj voor prominenten in Tasjken Volgens het Russische blad Lite 'A' ratoernaja Gazetta „was h( noodzakelijk de resten van dei zogenaamde Leninist ergens ai ders te begraven." De twee jai geleden partijleider Rasjidov beschuldigd corruptie, fraude vriendjespolitiek. gei for bai (Van onze correspondent Gerard Kessels) VENETIE West- Duitsland en Japan moe ten hun economie stimu leren en de Verenigde Staten moeten op be scheidener voet gaan le ven. Dat blijkt uit de slotverklaring van de leiders van de zeven grootste industrielanden na afloop van de econo mische topconferentie in Venetië. De verklaring noemde geen enkel land bij naam, maar vermeldde wel dat de landen met een groot handelsover schot (doelend op West- Duitsland en Japan) hebben beloofd dat zij hun economie zullen stimuleren om hun burgers in staat te stellen meer buitenlandse goederen te kopen. Landen met grote handelstekorten, waarvan de VS bovenaan staan, moeten voortaan minder importeren. De leiders van de Verenigde Staten, Canada, Japan, Groot-Brittanië, West-Duits- land en Frankrijk en Italië hebben voorts besloten hun economisch beleid sterker op elkaar af te stemmen. In hun slotverklaring wordt gespro ken van „een nieuw systeem van samenwerking." De mi nisters van financiën komen voortaan regelmatig bij el kaar om de balans op te ma ken. Uit de kringen van de Japanse delegatie verluidde dat dat drie keer per jaar zou zijn. Aan de hand van cijfers over inflatie, economische groei, handelsbalansen, over heidsuitgaven, wisselkoersen en rentestand wordt bepaald of landen niet te ver uit de pas gaan lopen. De Zeven zijn overigens niet van plan nieuwe grote schommelingen in de wissel koersen te accepteren. De huidige verhouding tussen Amerikaanse dollar, Duitse mark en Japanse yen moet ongeveer zo blijven. „Verde re belangrijke verschuivin gen in de wisselkoersen zou den een nadelige uitwerking hebben op de pogingen de groei te stimuleren", zo stelt de slotverklaring. De steun aan de dollar is nog eens be krachtigd. Om de Ameri kaanse munt niet verder te laten zakken, hebben de cen trale banken sinds februari van dit jaar ongeveer dertig miljard dollar opgekocht. De neiging van veel landen hun markt met protectionis tische maatregelen af te schermen, vervult de Zeven met „grote zorg". Zij beloven zich in te zetten voor een vrije wereldhandel. Een ver sterking van de Gatt, de we reldhandelsconferentie, wordt daartoe noodzakelijk geacht. „Een sterk en geloof waardige Gatt is het beste bolwerk tegen groeiende pro tectionistische aruk", zo staat in de slotverklaring. Uitvoerig wordt in de slot verklaring ook gesproken over het schuldenprobleem van de Derde Wereld. Een aantal van de armste landen, vooral in Afrika, moet wor den geholpen met lagere ren te-tarieven. Verder moeten dé termijnen van aflossing verlengd worden. Bij de be spreking van de internatio nale landbouwproblematiek zijn de deelnemers niet veel verder gekomen. „Het doel op lange termijn is dat de landbouwproduktie meer uit gaat van de signalen die de markt geeft en dat de subsi dies worden verminderd", al dus de verklaring. President Reagan arriveert te laat en mist daardoor het eerste gedeelte van de slotverklaring, die op dat moment door de Italiaanse premier Fanfanl wordt voorgelezen. FOTO: EPA VENETIE Tijdens de economische top in Venetië hebben de Verenigde Staten, Canada, Japan, Frankrijk, Groot-Brit- tannie, West-Duitsland en Italië besloten het aidsonderzoek te bundelen. Blijkens een aparte verklaring, die door de Itali aanse president Fanfani werd voorgelezen, moet dubbel werk worden vermeden. De Zeven hebben beloofd samen te wer ken op gebied van onderzoek, preventie en behandeling. Ook komt er meer geld voor de aidsbestrijding. Voor de coördina tie van het onderzoek achten de leiders de wereldgezondheid sorganisatie van de VN (WHO) het meest geschikt. De geza menlijke aanpak moet een einde maken aan de concurrentie strijd die vooral tussen Amerikaanse en Franse onderzoekers woedt. In de verklaring brandmerkten de deelnemers van de top deze ongeneselijke ziekte als een „gesel" voor de mens heid. Zolang geen vaccin of therapie tegen de immuunziekte voorhanden is, vormt voorlichting van het publiek volgens de zeven leiders de beste aanpak van het aidsprobleem. LONDEN De 45 mil joen Britse kiesgerechtig den hebben tot vanavond tien uur (elf uur Neder landse tijd) de gelegen heid om een keus te ma ken tussen Margaret That cher en Neil Kinnock als de nieuwe premier van Groot-Brittannië. De eer ste uitslagen worden pas laat in de avond verwacht en de definitieve uitslag zal zich pas in de loop van de nacht aftekenen. Wanneer Thatcher aan mag blijven, zal zij de geschiedenis ingaan als de premier die deze eeuw het langst aan de macht is. De opiniepeilingen wijzen in elk geval op een overwin ning voor de Conservatieven, al zal de vooiprong minder troot ziin dan in het ontbon- en parlement. Ook de financiële wereld re kent op een overwinning van de premier. Daarvoor blijven, voor het eerst in de geschiede nis zal het Londense zakendis trict, de City, de deuren van de beurzen vanavond enkele uren langer geopend. Als de Tories winnen zullen het poncl en de aandelenkoersen name lijk in waarde stijgen en valt er voor handelaren veel geld te verdienen. Morgenochtend opent de City extra vroeg de deuren, in de hoop nog zoveel mogelijk te kunnen profiteren van een overwinning van Thatcher. Maar wanneer de socialisten alsnog de verkie zingen winnen, dan verandert het beeld voor de handelaren. Verwacht wordt dat de waar de van het pond dan zal dalen, terwijl de aandelenmarkt ook een gevoelige klap zal krijgen. Een van de meest opvallende aspecten van de voorbije cam pagne was het gebruik van de televisie, met name door La bour. De partij die het tot voor kort moest hebben van stencils en verkiezingsbijeenkomsten in pubs en grote zalen, trok veel aandacht met een „flit sende" campagne. „Wij zien de technieken van public rela tions of het gebruik van tele visie niet langer als de midde len van de yijand", aldus een woordvoerder van Labour. De Conservatieven benadrukten de „grootheid" van Groot-Brit- tannië en de positie van pre mier Thatcher als leider van wereldformaat Geluk bij een ongeluk De Braziliaan Ribeiro vraagt omstanders hem uit zijn benarde positie te bevrijden. Maar hoe benard dan ook, het mag bijna een wonder heten dat de onfortuinlijke automobilist niet gewond raakte toen hij met zijn wagen onder een bus reed. FOTO: AP Controles van mensen, goederen en dieren blijven voorlopig bestaan, maar het gebied rond di kerncentrale van Tsjernobyl zal binnen afzienbare tijd weer „bewoonbaar" worden verklaard. FOTO: TAS C j e j MOSKOU Nauwelijks anderhalf jaar na de ramp met de Russische kernre actor in Tsjernobyl, waar bij zoveel radioactiviteit ontstond dat een gebied bijna zo groot als de pro vincie Utrecht moest wor den ontruimd, kunnen alle 116.000 geëvacueerde bewoners over enkele maanden naar hun oude woningen terugkeren. Huizen en land zijn volgens de autoriteiten weer schoon. Maar het grootste gedeelte van de mensen inmiddels inge burgerd in hun nieuwe woon omgeving in Kiev en andere omliggende plaatsen heeft te kennen gegeven niet meer terug te willen. De Russische topfunctionaris Leonid Ilyin, die verantwoor delijk is voor de gezondheid van de getroffenen in en rond het rampgebied, vertelt dat het gehele terrein in een straal van dertig kilometer rond de verongelukte kernreactor in september of oktober zal wor den vrijgegeven. Alle wonin gen, gebouwen, straten en we gen zijn van radioactiviteit ontdaan. Ook de grond is ge reinigd. De komende maanden zullen nog vele zomergewas sen op hun eventuele radioac tiviteit worden getest Maar Ilyin verwacht niet dat de meetresultaten negatief zullen uitvallen. „De geëvacueerden, die nog steeds onder strenge medische controle staan, zul len veilig naar hun oude woonplaatsen kunnen terug keren". Proces tegen werknemers kerncentrale KIEV Drie hoge func tionarissen van de kern centrale in het Russische Tsjernobyl moeten op 5 juli voor een rechter in Tsjernobyl verschijnen, op beschuldiging van grove nalatigheid. Pripyat is de stad die geëvacueerd werd na de rampzalige ontplof fing in de nabijgelegen kerncentrale. De autoritei ten hebben het ongeluk geweten aan menselijke fouten van medewerkers van de centrale. actor was zo sterk, dat radioac tieve stoffen verder werden verspreid. Bovendien hielp de wind een handje, waardoor het grootste, oostelijk gelegen gedeelte van het rampgebied etrekkeliik gespaard is geble- ven. Tenslotte heeft de rege- f le bevonden, stralingsziekte op. Van hen bezweken er l later aan hun verwondingen De huid van 13 andere stn lingsslachtoffers werd zo en stig verbrand, dat zij verde j zwaar gehavend het leve, i door moeten. Genezing is nieü meer mogelijk, aldus Ilyin, dii nog regelmatig naar Kiev gas om de slachtoffers te bezot ken. De overige 196 mensen wegens een te hoge dosis n dioactieve straling in het zie kenhuis moesten worden op genomen, zijn volledig gen» zen, verzekert de medicu Toch blijven zij hun leva lang onder medische control» alsook hun (toekomstige) kb deren. Op het ogenblijk tellen de 2d stralingsslachtoffers vijf nakfr melingen. „Alle vijf zijn vol komen gezond en vertor geen abnormale verschij len", zegt Ilyin met nadi alle geruchten óver genetisch afwijkingen, miskramen a kankeraandoeningen onder <k getroffenen uit de wereld tt ring alle beschikbare man kracht en materiaal ingezet om het gebied in zo kort mo gelijke tijd intensief schoon te maken. Nederlandse deskundigen houden deze uitleg niet voor onmogelijk. Maar het blijft voor iedereen echter moeilijk een juist oordeel te vellen, om dat niemand zich ter plaatse van de situatie op de noogte heeft kunnen stellen. getroffe helpen. Ilyin, die vice-president is van de Sovjet Academie van Medi sche Wetenschappen, gaat las- Openhartig Op de vraag of het wel verant woord is het door radioactivi teit zwaar getroffen gebied zo snel weer aan de bevolking ter beschikking te stellen, ant woordt de zeer openhartige Ilyin dat, afgezien van de di recte straling waardoor de be woners weg moesten, de radio actieve neerslag in het gebied rond de kerncentrale betrek kelijk gering is geweest. De uitstoot van de brandende re- tige vragen over de slachtof fers, hun lichamelijke conditie en de stralingsbelasting van het getroffen gebied echter niet uit de weg. „Waarom zou ik ook? Ik heb er geen enkel belang bij iets te verbloemen of om de situatie fraaier voor te stellen dan zij is". Zwaar gehavend De ramp met de reactor eind april vorig jaar eiste direct het leven van twee mensen. Daar naast liepen 237 mensen, die zich in de buurt van de centra- Van alle 116.000 mensen, die hun woningen in de haas moesten verlaten, words nauwkeurig alle medische g» gevens bijgehouden. Twa maal per jaar krijgt iedere® een oproep zich voor control! te melden. „We hebben nu 4 fegevens van meer dat 00.000 testen in de comi zitten, maar uit niets enige onregelmatigheid deze mensen Van de grond en de gewa. zijn vele miljoenen monsfc genomen. Dit werk gaat noi steeds 'door om te voorkom® dat de mensen die naar hui oude woonomgeving terugke ren, niet met radioactieve stol fen in aanraking komen. Den geruststellende woorden kuo- nen de meeste mensen er ech ter niet toe bewegen hun voor malige woonplek op te zoeken Zij hebben het naar hun zin if de nieuwe woonomgeving waar de regering tal van nieu we huizen neeft neergezet, al lerlei voorzieningen heeft g» troffen en voor werk heeft ge zorgd. CAREL WIEME® DEN HAAG De PLO moet eens ophouden in gewikkelde formules en voorwaarden te beden ken om vredesbesprekin gen met Israël uit te stel len. In die tijd bouwen steeds meer Israëlische kolonisten hun woningen in de bezette gebieden, met name op de westebj- ke oever van de Jordaan. Het is hoog tijd rond de tafel te gaan zitten, zon der voorwaarden vooraf. Dat zegt Willy Gafni van het Internationaal Centrum voor Vrede in het Midden-Oosten, die gisteren op bezoek was in ons land. Het Internationaal Centrum voor Vrede in het Midden-Oosten werd in 1982 in Tel Aviv opgericht met als doel onderzoek te doen naar de oorzaken van de spannin gen in het gebied en daarvoor vreedzame oplossingen te vin den. De organisatie staat on der voorzitterschap van de bekende ex-minster Abba Eban. „Laat 1987 het jaar van vrede in het Midden-Oosten zijn" zo stelden vorig jaar de toenma lige premier Peres van Israël en de Egyptische president Moebarak. Het centrum heeft de slogan overgenomen en deze prijkt nu op de formulie ren voor een internationale handtekeningenactie, die gis teren werd aangekondigd. Gafni juicht de pogingen toe van minister Peres van bui tenlandse zaken om een inter nationale conferentie voor het Midden-Oosten te organise ren. Peres gaat van het idee uit ooit door de Zweedse Olof Palme omschreven dat geen land veilig is, wan neer die veiligheid ten koste gaat van de veiligheid van andere landen. Daartoe zou Peres bereid zijn een deel van de bezette gebieden terug te geven. Maar Peres en ziin Arbeiders partij ondervinden in eigen land geen algemene steun. De Likoedpartij van premier Shamir wil helemaal niet met de PLO aan tafel zitten, noch gebieden afstaan. En om de zaak nog ingewikkelder t» maken: teruggave van bij voorbeeld de Dezette westelij ke Jordaanoever aan de oor spronkelijke eigenaar, Jorda nië, stemt de PLO niet geluk kig. De Palestijnen willen im mers een eigen staat en zien niet veel verschil tussen over heersing door Israël, een staat die zij niet erkennen, of door koning Hoessein van Jorda nië. De vraag is welke kracht een handtekeningenactie heeft in een vraagstuk, dat wordt overheerst door geweld, ko gels en bommen. Maar vol- fens het Centrum voor Vrede an een internationale hand tekeningenactie de druk op de strijdende partijen vergroten om eerst te praten alvorens te schieten. Hét liefst zou Gafni een staakt-het-vuren voor de periode van een jaar zien en die tijd gebruiken voor onder handelingen. Meer geweld zal namelijk geen oplossing bren gen in het Midden-öostea „Het Israëlische volk zal een nieuwe generatie voortbren gen; voor dat van de Palestij nen ben ik niet zo zeker". JOOS PERSOON

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6