^Chaotisch verloop Duitse volkstelling Politie Zuid-Korea levert slag met duizenden studenten VS beschuldigen Suriname van executie bosnegers Socialisten Spanje verliezen, maar houden meerderheid Vietnam opent deuren voor westers toerisme smtUITENLAN D CeidócSowuwit Protest Zuid-Afrika tegen verlenging noodtoestand Juwelen van Baghwan onder de hamer Krachtige beving treft midden VS Vee te water 'Mitterrand r^opent 3?J y luchtvaart- show o>K- DDR raadt Reagan af te spreken over hereniging Offensief tegen Jaffna gestaakt DONDERDAG 11 JUNI 1987 PAGINA 5 Opwinding het Franse parlement istond gisteren „lichte Inding" over het Juli- itner van de Franse ■boy. Pierrette Lalanne- fl' pen (foto), de 50-jarige ïancaise die 25 jaar ge- wuwd is geweest met de 7 I/iochtse politicus Jean Ma- Le Pen, bleek in diverse [actla van ontkleding te lebben geposeerd voor 1 layboy. In een „begelel- S.^nd" interview zegt zij toe besloten te hebben a reactie op de uitlatln- en van haar voormalige jhtgenoot, die haar 01 echts In het huishouden selfn ctie' wenste te z---- •schij KAAPSTAD De oppositie in Zuid- Afrika heeft vanmorgen fel gereageerd op het verlengen van de noodtoestand met één jaar. Onder meer werden van talloze kerken rond het middaguur de klokken geluid. Volgens president Botha is handhaving van de noodtoestand nood zakelijk omdat de „veiligheid van de staat" nog steeds gevaar loopt. Hij lan ceerde een bijzonder scherpe aanval op het verboden African National Congress (ANC) en leek elke gedachte aan onder handelingen met het ANC uit te sluiten. De president hield een ongebruikelijke toe spraak voor een gezamenlijke zitting van de arie kamers van het parlement: voor blanken, aziaten en kleurlingen. Eerder maakte het in formatiebureau van de regering cijfers bekend waaruit bleek dat het aantal ordeverstoringen, doden en gewonden waren afgenomen tijdens de noodtoestand. Desondanks meende het bu reau dat „het onderliggende revolutionaire kli maat in vele delen van het land niet geweken is". De noodtoestand was vorig jaar afgekondigd, kort voor de tiende herdenking van de scholie renopstand in Soweto. Onder de noodtoestand hebben leger en politie vrijwel onbeperkte vol machten, kunnen mensen zonder aanklacht worden vastgehouden en geldt een strenge pers- censuur. Zonder verlenging zou de noodtoestand vanacht om twaalf uur zijn opgeheven. PORTLAND De juwelen en horloges van de Indiase goeroe Baghwan, ter waarde van een miljard gulden, worden in sep tember in New York geveild. De belastingsdienst had beslag laten leggen op de juwelen, omdat de Baghwan geen pro ceskosten betaalde na de rechtszaak in verband met overtreding van de immigra- tiewetten, vorig jaar. De op brengst van de veiling vervalt dan ook aan de Amerikaanse staat CHICAGO In elf staten in het mid denwesten van de Verenigde Staten is gisteren een krachtige aardbeving ge voeld met een kracht van 5,0 op de schaal van Richter. Er werd weinig schade aangericht en voor zover bekend raakte niemand ernstig gewond, maar wolkenkrabbers in steden als Chicago, Milwaukee en Detroit stonden op hun fundamenten te zwaaien. Het epicen trum van de beving lag in de buurt van Lawrencevill, in het centrum van de staat ülinois. De beving kon tot in Ca nada worden gevoeld. Het was de zwaarste aardbeving die in het gebied werd gemeten sinds 1968. S V ees, kW aari op (Van onze correspondent n Rink Drost) k, I0NN De volkstelling i de Bondsrepubliek )uitsland verloopt uiterst loeizaam, ondanks een I eclamecampagne van 46 n Vttiljoen mark (ongeveer »elt >2 miljoen gulden). Ruim 5 m«itwee weken na de officië- *8 1 e teldatum (25 mei) heb- *n enkele miljoenen bur- spiers hun tellingsformulie- laarfen nog niet eens ontvan- de igen. >edt Ci nmiddels hebben de verza- ledi nelbureaus van de Groenen, ideli je Jonge Socialisten en de v «mmunisten al meer dan een avo&half miljoen niet-ingevulde elf o ormulieren ontvangen, waar- 'orstenit de nummers zijn geknipt et aSwaarmee zou kunnen worden nagegaan wie de weigeraars jr"ha<Bjn. Miljoenen anderen heb- an ben de formulieren nog onin- >uiti gevuld thuis liggen, enerzijds omdat ze op vakantie zijn, an derzijds om uit te testen hoe serieus de overheid er achter aan zit. Na enkele aanmanin gen kunnen de telformulieren alsnog straffeloos worden in gevuld en ingeleverd. Wanneer het aantal weige raars bij een half miljoen blijft, zijn de gegevens die de telling oplevert nog wel bruikbaar. Maar wanneer twee procent of meer van alle ongeveer veer tig miljoen uitgezette formulie ren niet ingevuld terugkomt, loopt de telling gevaar. In Ne derland was drie procent nie t-ingevulde formulieren er in 1971 oorzaak van, dat de volk stelling mislukte. Voor een half miljoen weigeraars zou het justitiële apparaat van de Bondsrepubliek overigens ja ren nodig hebben om de drei ging met strafvervolging hard te maken. Een rechterlijke uitspraak heeft het er voor de regering niet gemakkelijker od ge maakt De rechtsgrond „ver nieling van telformulieren" is grotendeels vervallen. De rechter heeft bepaald dat het wegknippen van het stam- nummer uit het tellingsformu lier geen vernieling is, maar slechts een lichte beschadi ging, niet de moeite waard om er een strafvervolging voor in te stellen. Het formulier is zonder nummer volgens de rechter nog bruikbaar voor het eigenlijke doel: de volk stelling. Tot nu toe hebben de tegen standers van de telling op veel punten gelijk gekregen in hun kritiek. Ambtenaren in de deelstaten die zijn aangesteld ter bescherming van de priva cy zijn bedolven onder de klachten. Een activiteit die zo groot is opgezet en die zo diep indringt in de privésfeer van de betrokkenen als een volk stelling, eist een pijnlijk nauw keurige voorbereiding en kei harde garanties tegen inbreuk op de privacy. Maar de ernst en de veelvoud van de fouten die de overheid begaat, doen zelfs aanvankelijke voorstan ders twijfelen aan het goede doel dat de telling blijkens de campagne dient Een rechtszaak in München heeft vorige week de gebrek kige voorbereiding nog eens duidelijk gemaakt. Drie advo caten laakten namens evenzo veel cliënten de vraag in het telformulier, die de naam en toenaam van de werkgever eist De cliënten zijn als zelf standigen hun eigen werkge ver en zij vonden, dat door het naar waarheid invullen van die vraag de anonimiteit van hun gegevens een farce zou worden. De rechter hoefde geen uitspraak te doen, want ter zitting deelde een ambte naar van het Beierse bureau voor de statistiek doodleuk mee, dat de betreffende vraag niet hoeft te worden ingevuld. Dat staat in geen enkele toe lichting, maar betreft een on derhands besluit van de orga nisatoren. Wat op het eerste gezicht wellicht zwemles voor koelen lijkt, Is In werkelijkheid een race tegen de klok op weg naar veiligheid. Als gevolg van hevige regens zijn In de Amerikaanse staat Texas rivieren buiten hun oevers getreden. In grote haast worden de kuddes naar plaatsen gedreven, waar zij tenminste droge grond onder de voeten hebben. in i itve larlj Z1& (Van onze correspondent Bob van Huët) m LE BOURGET De Franse president Mitter rand heeft vanochtend op het vliegveld Le Bourget, nabij Parijs, de 37e Inter- n dj nationale Luchtvaart- en Ruimtesalon geopend. Op de show maken de proto types van de Fokker 50 en de Fokker 100 hun de buut Eén van de andere trek pleisters op deze tweejaar- lijkse vliegsalon (de be- Jlangrijkste ter wereld) is de Amerikaanse superso nische bommenwerper BIB, die voor het eerst aan het grote publiek wordt getoond. Op militair gebied komt de concurrentie van de Franse Rafale, de hypermoderne en (peperdure jager van Das sault, waarmee de Franse luchtmacht over tien jaar wordt uitgerust en ook de Eurofighter, die door Enge land, Duitsland, Spanje en Italië gezamenlijk wordt ont wikkeld. Verder worden op Le Bourget voor het eerst twee Chinese gevechtsvlieg tuigen verwacht, die naar verluidt, geïnspireerd zijn op de Russische MIG-familie. De civiele luchtvaart heeft in de Europese Airbus A-320 haar vedette. De ruimtevaart krijgt op Le Bourget weer veel aandacht met maquettes van het toe komstige Amerikaanse ruim testation, de Russische Mir, Soyouz, TM en het over tien jaar te lanceren Europese ruimteveer Hermes. De pu- blieksdagen op Le Bourget rijn op 12, 13, 14, 20 en 21 juni. Studenten vallen politiemannen aan die zich met de rug tegen de muur met schilden proberen te beschermen. FOTO: A SEOUL In de hoofd stad Seoul en twintig an dere Zuidkoreaanse ste den is massaal betoogd te gen de benoeming van de oud-generaal Roh Tae- woo (54) tot opvolger van president Chun Doo Wh an. Diens ambstermijn loopt in februari af. Ter wijl Chun en de top van zijn partij een galareceptie bijwoonden in het Hilton- hdtel namen duizenden studenten bezit van de straten in de omgeving. Zij voerden de zwaarste gevechten met de politie die zich tot dusverre in Seoul hebben voorgedaan! Op verschillende plaatsen in Seoul werden treinstaions, ho tels en politiebureaus aange vallen en enkele politie-een- heden werden volledig onder de voet gelopen door een ont ketende menigte demonstran ten. De betogers bekogelden de massaal aanwezige politie macht met stenen en brand bommen en her en der kwam het tot felle lijf-aan-lijf-ge- vechten tussen betogers en po litiemensen. Politiemannen die door hun traangas heen raakten werden door enige honderden studen ten ontwapend en met stenen geslagen. Zeker honderd agen ten liepen verwondingen op, aan de kant van de studenten vielen vele honderden gewon den, van wie enkele in levens gevaar verkeren. Op een aan tal plaatsen werden Ameri kaanse vlaggen verbrand en was sprake van een vijandige stemming jegens de VS, omdat dat land door de politieke op positie mede verantwoordelijk wordt gehouden voor het aan de macht blijven van president Chun. De regering had allerlei maat regelen aangekondigd om de betogingen te voorkomen, maar leek evenals de politie toch te zijn verrast door de grote omvang van de onlusten. Tot de betogingen was opge roepen door de oppostiepartij RDP van Kim Youn-sam en de zogeheten nationale Coali tie voor een Democratische Grondwet, bestaande uit aller lei maatschappelijke en kerke lijke instellingen. Zij veroor deelden de benoeming van Roh als „goedkope truc" om „de huidige militaire dicta tuur" voort te zetten. Het ver zet van de oppositie richt zich tegen het feit dat deze verkie- zigen indirect zijn en de nieu we president wordt gekozen door een kiescollege. Zij eist hervorming van de grondwet en rechtstreekse verkiezingen. FLIP 3E u\r WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft het Surinaamse le ger beschuldigd van de executie in april van ze ker drie Surinaamse bos negers. De verminkte lij ken zijn volgens getuigen in Suriname later terugge vonden. De beschuldigin gen zijn geuit in de marge van een conferentie van de Organisatie voor Ame rikaanse Staten (OAS) in Washington. Een Suri naamse delegatie probeert op de bijeenkomst steun te verwerven. De Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Henk Heidweiller, bevestigd de Amerikaanse beschuldigingen. Maar volgens Heidweiller zijn het geen formele beschuldigin gen. Bovendien heeft Surina me volgens hem „de heer Wak o van de Verenigde Na ties uitgenodigd, evenals ver tegenwoordigers van de OAS om deze zaak te onderzoeken". In een toespraak nodigde pre mier Wijdenbosch waarnemers van de OAS uit voor de ver kiezingen in Suriname op 25 november. Op de vraag of ook Nederlandse waarnemers wel kom zijn, kon minister Heid weiller nog geen antwoord ge ven, omdat daarover nog geen besluit is genomen. Heidweil ler sloot die mogelijkheid ech ter niet uit. Een Amerikaanse regerings woordvoerder toonde zich niet erg optimistisch over die ver kiezingen. Ze kunnen op zich weliswaar worden gezien als een positieve stap. Maar willen zij vrij en eerliik verlopen, dan is een bepaald klimaat nodig en dat is er niet in Suriname, aldus de woordvoerder. De VS maken zich bovendien nog steeds zorgen over de aanwe zigheid van Libiërs in Surina me. Premier Wijdenbosch zei ver der dat huurlingen voor het iungle-commando van Ronnie Brunswijk in Nederland wor den gerecruteerd en gefinan cierd. De Nederlandse rege ring getuigt van een dubbele moraal als het aankomt op het recruteren, financieren en vrij doorgang verlenen aan huur lingen voor het jungle-com mando, aldus de premier. MADRID Bij de verkiezingen voor de Spaanse fractie in het Europese Parlement is de socialistische partij van premier Felipe Gonzalez de belangrijkste politieke partij gebleven, hoewel hij wel behoorlijk wat zetels heeft moeten inleveren. De socialisten zouden 28 van de in totaal 60 Spaanse Euro-zetels in de wacht slepen; ze hadden er 36. Waarnemers hadden echter verwacht dat de socialistische PSOE een gevoeliger verlies zou moeten incasseren. Zij baseerden deze verwachting op de recente arbeidsconflicten en het hoge werk loosheidscijfer in Spanje. De resultaten van de gemeenteraads verkiezingen en de regionale vertegenwoordigingen zijn nog niet volledig bekend. In enkele grote steden, zoals Madrid, Se- villa, Valencia, Zaragoza en Valladolid zou de PSOE de controle over de gemeenteraad verliezen, maar in Barcelona en La Coru- na zou zij daarentegen haar positie versterken. De verkiezingen zijn gisteren overigens zonder incidenten verlopen, hoewel er maanden van geweld en protesten aan vooraf zijn gegaan. WEST-BERLIJN De DDR heeft de Ameri kaanse president Reagan afgeraden om morgen in zijn rede in West-Berlijn opmerkingen te maken over de Muur en tegen de tweedeling van Duitsland. Reagan heeft eerder laten blij ken dat hij „de overtuiging wil uitdragen dat Duitsland herenigd moet worden en dat de Muur moet vallen". De DDR beschouwt de speech van Reagan als een nieuwe provocatie, omdat hij op dezelfde plaats wordt gehouden als de drie popconcerten die dit weekeinde tot rellen aan ae oostelijke kant van de Muur leid de. West-Berlijn heeft 10.000 politiemensen ingezet vanwege het bezoek van ae Amerikaanse presi dent, die samen met zijn vrouw Nancy ruim vier uur in het westerse stadsdeel zal verblij ven. De Westberlijnse autoriteiten verwachten vanavond al dat enige duizenden mensen gaan deelnemen aan protestmarsen door het centrum van West-Berlijn. In de stad doet al enige tijd een vlugschrift de ronde, waarin wordt opge roepen tot een betere behandeling van „politie ke gevangenen" in Westduitse gevangenissen en tot „vuur en vlammen voor de president". HANOI Ooit mee gedaan aan een Viet- namdemonstra tie? Wellicht zachtjes mee geroepen „Johnson- moordenaar" of daar met gefascineerde ont zetting naar geluis terd? Thans wordt u de kans geboden nog dieper in te gaan op de politieke emoties en zieleroerselen van de jaren zestig en het be gin van de jaren ze ventig. „Leer het ondoorgrondelij ke Vietnam kennen", al dus een recent gepubli ceerde kleurige brochure waarmee de Vietnamese versie van de VVV tracht toeristen te verlokken. De Vietnamganger kan vol gens de brochure kiezen uit zestien geheel verzorg de reizen, compleet met uitstapjes in de weelderige natuur en bezoeken aan historische oorden. Voor Vietham-veteranen en an dere geïnteresseerden zijn er speciale excursies ge pland naar plaatsen die een cruciale rol hebben gespeeld in de Vietnam- oorlog. De nieuwe pragmatische leiders in Hanoi hebben dringend behoefte aan harde Westerse valuta en zien aldus meer brood in de komst van Westerse toeristen. Niemand ver wacht overigens een on middellijke stroom toeris ten op de vliegvelden. Want los van alle politieke perikelen heeft Vietnam, één van de armste landen ter wereld, immers een ge brek aan praktisch alles dat essentieel wordt geacht voor een bloeiende toeris tenindustrie. Vietnam verwacht dit jaar 30.000 toeristen. Twee der de daarvan zal vermoede lijk afkomstig zijn uit het Oostblok. Uit het Westen komen vooral Japanners, Fransen, Italianen en Westduitsers. Ofschoon met de VS nog steeds geen diplomatieke betrekkin gen zijn aangeknoopt, hoopt men ook uit dat land meer toeristen te ver welkomen. De meeste van de tientallen „yankees" die dit jaar geboekt heb ben voor rondreizen zijn Vietnam-veteranen, die terugkeren om een kijkje te nemen op oude slagvel den, bases en uitgaansoor- den. De populairste groepsreis, een drie weken durend evenement dat wordt aan geprezen onder het etiket „Trans-Vietnam", voert de bezoeker door het gehele land, van Hanoi naar Ho Chi Minh Stad, het voor malige Saigon. Gebieden die recent voor de toeris ten zijn opengesteld, om vatten de Ho Chi Minh- route, een traject dat in de oorlog door Noord-Viet nam werd gebruikt om de communistische troepen in het zuiden te bevoorraden. De op luxe en comfort ge stelde toerist loopt echter voorlopig nog kans bij een bezoek aan Vietnam de nodige frustraties op te doen. In het oude Thong Nhat-hotel zijn de prijzen gestegen tot omgere kend volgens het hoogste tarief op de zwarte markt 37,50 dollar per nacht Dat is vijftig maal het gemiddelde maandsa laris van een ambtenaar. Maar zo'n bedrag verze kert de gast nog niet van schone vloeren en ramen en airconditioning, hygië nische toiletvoorzieningen en dergelijke. Maar je bent wel in Vietnam. COLOMBO Het offensief van het leger op Sri Lanka tegen opstandige Tamils op het schiereilana Jaffna is be- ëindigd. De regering in Co lombo maakte gisteren be kend dat zij bereid is te on derhandelen met de rebellen. Voorts werd bekend dat in- middels 600 van de 2500 aan gehouden Tamils zijn vrijge- i laten. De regering van Sri Lanka noemt het offensief dat twee weken geleden werd ingezet „geslaagd" en zou de Tamilbevolking nu tegemoet willen komen met medicijnen, voedsel, onder dak en werkgelegenheid in de landbouw.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5