«Gasmengsel brandde gewoon door brandweer- pakken h een Zorg voor vroeggeborenen vergt dringend uitbreiding Moeders krijgen te veel adviezen" Preventie misbruik kinderen vrijwel uitgesloten [NNENLAND tl hadevergoeding voor id-RSV'er De Vries VROOIVt\?DREESMANN fieidaeSommii DONDERDAG 11 JUNI 1987 PAGINA 3 (J HAAG De voormalige president- unissaris De Vries van het RSV-con- krijgt een schadevergoeding van 00 gulden, zo is gisteren door het ge- ïtshof in Den Haag bepaald. De Vries na de RSV-enquête beticht van mein- omdat hij ontkende declaratiegelden een privé-rekening te hebben laten rmaken. Deze beschudiging kon echter hard worden gemaakt door het open- ministerie. De Vries besloot daarop schadeclaim van 137.000 in te dienen |e Staat. Het Haagse hof oordeelde uit- jeliik dat de door De Vries gemaakte ocatenkosten (97.000) moeten worden •goed. Het toegewezen bedrag komt ten van de begroting van de minister Justitie. door r tier ;n uil van »pvair del en Vrijspraak na dodelijk ongeluk DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 69-ja- rige landbouwer M.B. uit Dussen vrijgesproken die ervan beschul digd werd een aanrijding te heb ben veroorzaakt waarbij twee vrouwen om het leven zijn geko men. Het ongeval gebeurde in een rookwolk die was ontstaan toen de man slootafval verbrandde. De auto met de slachtoffers botste in de rook tegen een tractor. De be stuurster was op slag dood en haar bejaarde moeder overleed korte tijd later. De raadsman had aange voerd dat de overleden bestuurster een slechte chauffeur was. Eigen bijdrage voor verpleeghuis omhoog AALTEN Ouderen in ver pleeghuizen met een behoorlijk inkomen moeten met ingang van 1 januari 1988 een hogere eigen bijdrage betalen. Daarmee wil het kabinet het verschil tussen bewo ners van bejaardenoorden en de verpleeghuizen opheffen, zo heeft minister Brinkman van WVC gis teravond meegedeeld op een CDA-spreekbeurt in het Gelderse Aalten. Ouderen in een verpleeg huis met een thuiswonende part ner blijven een eigen bijdrage van 180 gulden per maand betalen. Een alleenstaande oudere houdt in ieder geval 300 gulden per maand. Korthals: Geen collectieve gratie DEN HAAG Minister Kort hals Altes (Justitie) is van me ning dat gratie een zuiver in dividuele maatregel is. Van collectieve gratieverlening kan volgens de bewindsman geen sprake zijn. Mocht er toch tot een groeps gewijze strafvermindering woraen besloten, dan is hier voor een amnestie-wet de aan gewezen weg. Korthals Altes vond in de Tweede Kamer De Kwaadsteniet (CDA) op zijn weg. Volgens ée CDA'er moet collectieve gratieverlening zij het bij grote uitzondering mogelijk blijven. Derde advocaat vast in zaak cocaïnekoning BREDA Het openbaar ministerie in Bre da heeft opnieuw een advocaat laten arres teren in verband met de zaak tegen de „co caïnekoning" J. E. uit St Willebrord. Nadat eerder in deze zaak al twee advocaten wa ren aangehouden, is gisteren in Utrecht de strafpleiter mr. P.H. D. aangehouden. Hij wordt ervan verdacht in de strafzaak tegen E. bewust een vals opgemaakt geschrift te hebben gebruikt en een of meer getuigen décharge tot het plegen van meineed aange zet te hebben. Eerder werden twee advoca ten uit Dongen en Breda aangehouden we gens valsheid in geschrifte en fraude met il legaal geld. De hechtenis van de advocaat uit Breda is gisteren geschorst. Zijn collega uit Dongen, die sinds begin april in voorar rest zit, wordt op 2 juli voorgeleid. t het n Di n de i bel* het, anse oep ZEEWOLDE „Ik lag "net onder de zonnebank toen een Duitser in pa niek naar binnen kwam a rennen en riep: „Sie sind ïreni verrtlckt". We gingen ^et' natuurlijk meteen kijken etenKvat er aan de hand was. rel 1 Het zwembadwater stond gewoonweg te dampen. We moesten ;nv4tnaken dat we daar weg- irbij^kwamen". i meesten van de vierhon- i derd badgasten op recreatie- centrum De Eemhof van £enter Pares maakten zich «venals de aangesprokene 'meteen uit de voeten. Som- rmigen vluchtten de kleedka- rmertjes in om hun spulletjes nog snel te kunnen mee- j graaien. Toen de brandweer enkele minuten later met zuurstofmaskers op het „sub tropisch zwemparadijs" bin nenging, stonden de meeste gasten al buiten. Slachtoffer werden zij die zich dicht bij de ventilatoren bevonden. Daardoor kwam namelijk een giftig gasmeng sel van zoutzuur en chloor binnen. Het gas bleef als een nevel boven het water han gen. Jong en oud hebben dat agressieve mengsel ingea demd en kregen pas na enige tijd last van misselijkheid, brandende ogen en benauwd heid. Door af- en aanrijdende am bulances en ook met eigen vervoer werden tachtig men sen naar verschillende zie kenhuizen in de wijde om trek gebracht. Zestig van hen werden opgenomen. Agressief Het gifmengsel was volgens de brandweermannen bijzon der agressief. „We liepen eerst in onze gewone pakken binnen. Maar die bescher ming was duidelijk niet vol doende. Het spul brandde ge woonweg door de pakken heen", aldus een vrijwillige brandweerman van het korps Zeewolde, die er als eerste bij was. „We hebben daarna spe ciale pakken aangetrokken. Die zijn juist bedoeld voor problemen met gevaarlijke chemicaliën, maar dit gas drong zelf bijna déér door heen Deskundigen van onder meer de arbeidsinspectie hebben afgelopen nacht een onderzoek ingesteld naar de aard van het gas. Vast staat dat het mengsel is waar schijnlijk ontstaan toen een chauffeur chloor in het zout- zuurvat heeft laten lopen. De dampen die hierbij vrijkwa men, stroomden via het ven tilatiesysteem het zwembad binnen. De Eemhof herbergde op dat ogenblik zo'n 2500 mensen uit binnen- en buitenland. Velen van hen hebben de middag in het zwembad doorgebracht en tegen de avond het gif ingeademd zonder dat meteen te mer ken. Een vrouw met jonge kinderen: „Zij werden misse lijk. Wat doe je dan? Dan ga je naar je huisje. Je denkt in zo'n geval niet meteen aan gif, eerder aan buikgriep of zo". Even later werden alle Eem- hofgasten via intercom en in terne video op de hoogte ge steld van de ramp. Het bleek dat veel zwemmers niet di rect, maar pas later last kre gen van benauwdheid, hoest buien en misselijkheid. Om die reden is de hele nacht (en ook vandaag) een arts op het centrum gebleven zodat zie ken steeds bij een deskundige terecht konden. Rampenplan Hulpverlening kwam snel op gang. Burgemeester mr. H. Bruins Slot vond de zaak echter overzichtelijk genoeg om niet het rampenplan in werking te stellen. „Dat doe ie alleen als veel bijstand van buitenaf nodig is. We hebben de hulpverlening kunnen redden met de middelen die er zijn. Emotioneel gezien was het natuurlijk wel een ramp", aldus Bruins Slot. Aan de balie van De Eemhof hebben de hele avond de te lefoons roodgloeiend gestaan. De telefonistes werden over laden met vragen van onge ruste ouders of familieleden van Eemhofgasten. Om hen inlichtingen te kunnen ver strekken heeft de rijkspolitie in de loop van de avond de beschikking gekregen over een speciale informatielijn. Maar de telefoontjes kwamen niet alleen van 'buiten'. Ook op De Eemhof zelf was het een dringen van jewelste bij telefooncellen. Iedereen wil de kennelijk familie of vrien den laten weten hoe de stand van zaken was. Volgens woordvoerder D.F. Flink van Center Pares is door een rode en een gele putdeksel duidelijk te zien in welk reservoir welke stof zit. De vaten bevinden zich ech ter naast elkaar achter het zwembad en zijn niet bevei ligd. Door bouwwerkzaamhe den was het terrein achter het zwembad bovendien een chaos. Overal lag zand en bouwmateriaal. Flink kon bevestigen noch ontkennen of dit mogelijk de oorzaak van de vergissing kan zijn geweest. De hele kwestie wordt nog aan een nader on derzoek onderworpen. 'alf iogere aow voor eperkte groep otIjEN HAAG De aow- •hm tkering wordt waar af, ihijnlijk per 1 april '88 MN rhoogd van 50 procent aar 70 procent van het linimumloon. De verho- ng is overigens alleen iïï rordelig voor mensen tpiet een partner onder de )n. lp jaar die een zelfstandig 1 gnfekomen heeft. Voor de n tidere groepen verandert niets. e verhoging wordt afge- 'ongen door een kamer- mtr serderheid bestaande uit WD en CDA. De wijziging ordt volgende week in de ["Jj weede Kamer besproken, et voorstel houdt in dat de 70 weent wordt aangevuld met pg. in toeslag die afhankelijk is in het inkomen van de part- of er Dit loopt op tot 100 pro- imp nt indien de partner geen ei- *"en inkomen heeft. Zodra ook jongere partner 65 jaar irdt ontvangen beiden een kering van 50 procent. Vol- •ns berekeningen van het pinisterie van sociale zaken 'n jjpu dit de schatkist zo'n 115 ljoen meer kosten. (ADVERTENTIE) OPORTO v a. Zestienhoven op za. FARO v.a. Schiphol op ma. Vraag programma en aanbiedingen "ot( Juli en aug. nog te boeken. |N0LLEN ^TotAift? ACH meneea ''/yX Ufifl CX. MCI" L ,lwlw..w NOU puup. neNeea. ,vn tfeRGRMK. 20'N HARJWC i i%XN0U 6S Mgr zo'N pe7ieieRfG6NeoN-iEmAVAN5/ Brug geramd door kustvaarder De Spoorweghavenbrug in Rotterdam kan niet meer dicht. Een kustvaarder ramde de brug, die daardoor van de pijlers schoof en helemaal scheef kwam te hangen. Het zal zeker twee weken duren voordat het wegdek weer mooi vlak zal zijn. Tot die tijd mag er geen verkeer over de brug. MÖC VAT 15 ZUTPHEN Margreet van 't Klooster en Elti Bronsveld, respectievelijk wijkverpleegkundige en hoofd-wijkverpleegkundi- ge van de Kruisvereniging Zutphen, kunnen zich goeddeels vinden in het gisteren gepubliceerde on derzoek naar de opvoed kundige situatie in Neder land. Alles wijst er op dat mèt de reductie van het kindertal de ervaring in het opvoeden aan het ver minderen is. Tien tot vijftien procent van de moeders twijfelt in zo ern stige mate aan het eigen ver mogen om een kind op te voe den, dat er problemen ont staan". „Het beeld dat in het rapport wordt geschetst is voor mij wel herkenbaar", zegt Margreet van 't Klooster, zelf moeder van de negen maanden jonge Merel. Elti Bronsveld gaat zelfs nog een stapje verder: „Elke moeder voelt zich, in enige fase van het opvoedings proces, wel eens onzeker". In de meeste gevallen maken de moeders zelf melding van hun onzekerheid, maar soms signaleert de wijkverpleeg kundige de problemen, weet Margreet van 't Klooster, voor wie verder vaststaat dat het verschijnsel niet afhankelijk is van het milieu. „Het probleem kan zich overal voordoen en is voor een deel zeker ook kiftd- -gebonden. Als er echt iets met het kind aart de hand is, is het logisch dat de moeder uit haar evenwicht raakt. Maar in ge vallen dat de moeder héél on zeker is, ligt de oorzaak waar schijnlijk bij haar zelf. Overi gens geloof ik dat er inmiddels een zekere stabilisatie is be reikt, waarschijnlijk mede als gevolg van onze pogingen om preventief te werk te gaan". Margreet van 't Klooster wil niet onvermeld laten dat het kruiswerk zich volledig heeft aangepast aan de veranderde situatie. „Vroeger lag de na druk in ons werk op het medi sche, op adviezen over voe ding en zo. Maar tegenwoordig staat het opvoedkundige meer centraal". De beide wijkverpleegkundi gen zien in te veel informatie iuist één van de hoofdoorza ken van de moederlijke onze kerheid. „Er komen te veel adviezen op een moeder af. Vroeger pasten die meestal in het eigen straatje, maar tegen woordig worden sommige be wust afgewezen. Maar tegelijk blijft de moeder wel vatbaar voor kritiek van bijvoorbeeld de ouders. Dat werkt onzeker heid in de hand". „Tegenwoordig komt er ook uit andere hoeken een veel heid aan informatie. En dan kan het wel eens moeilijk zijn daarin een weg te vinden. Er zijn nu eenmaal altijd mensen die niet kunnen kiezen. En dat vergroot de onzekerheid dan ook weer. Iedereen heeft het beste met haar kind voor en is bang een verkeerde keus te maken", meent Elti Bronsveld. „Er is een duidelijke tendens dat men én op latere leeftijd èn bewuster voor het moeder schap kiest. En de voorberei ding daarop is ook serieuzer geworden. Dat kan er weer toe leiden dat het verwachtingspa troon te hoog wordt en de spanning wordt opgevoerd, net als bij een examen". HARRY BRINK LEIDEN Gemiddeld een kwart van de veel te vroeg geboren kinderen sterft kort na de geboorte. Om dit sterftecijfer omlaag te brengen moet de intensieve zorg voor, tijdens en na de geboorte van deze kinderen uit gebreid worden. Dit is de belangrijkste conclusie uit het onderzoek dat kinderarts mevrouw S.P. Verloove-Vanhorick en gynaecoloog R A. Ver- wey hebben gedaan naar kinderen die levend zijn geboren na een zwangerschapsduur van minder dan 32 weken of met een geboortegewicht van minder dan 1500 gram. Verloove en Ver- wey zijn vandaag aan de Rijksuniversiteit van Leiden op hun onderzoek gepromoveerd. Nederland is één van de weinige Europese landen waar geen goede registratie bestaat van zwangerschapsduur en gewicht van alle geboren kinderen. Verwey: „Om erachter te komen hoe groot de risicogroep van zeer vroeggeborenen is, hebben wij zelf gegevens moeten verzamelen over de zwangerschap, geboorte en ziekenhuisopname van deze kinderen. In ons onderzoek, dat plaats heeft gevonden in 1983, hebben wij de gegevens van 1338 kinderen verwerkt. In totaal waren er in dat jaar ongeveer 1400 te vroeg geboren; het resultaat is dus representatief voor wat er in 1983 in Nederland gebeurde met deze kinderen". Couveuses Volgens mevrouw Verloove is in vergelijking met het buiten land het sterftecijfer van 25 procent relatief laag. „We doen het gelukkig niet slecht, maar dat is natuurlijk geen reden om te zeggen: we zijn er. Integendeel, we moeten juist verder". De meeste vroeggeboortes vinden plaats in een academisch zie kenhuis omdat daar intensieve zorg aan het kind verleend kan worden. Verloove: „Helaas is er een groot tekort aan couveuses voor deze vroeggeboren kinderen. Tachtig procent van de geval len kunnen we niet eens plaatsen en moeten we doorverwijzen naar ziekenhuizen buiten hun eigen provincie. Het gebeurt zelfs regelmatig dat deze kinderen naar net buitenland worden ge stuurd vanwege het plaatsgebrek in Nederland!". Verloove en Verwey doen een dringend beroep op de overheid om zo snel mogelijk het aantal couveuseplaatsen uit te breiden. „Sinds 1978 bestaat er al een concept planningsbeleid van het ministerie van WVC waarin wordt voorgesteld het aantal cou veuseplaatsen voor de intensive care uit te breiden van zestig naar honderd en voor high care van 72 naar 140. Omdat er tot nu toe in Nederland te weinig gegevens op dit terrein beschik baar waren, is het al die tijd bij een concept gebleven", aldus Verwey. Preventie De meest voorkomende doodsoorzaken bij vroeggeborenen zijn ademhalingsproblemen en hersenbloedingen. Verwey: „Vaak komen ze tegelijk voor. Ademhalingsproblemen worden veroor zaakt door de onrijpheid van de longen. Uit het onderzoek blijkt dat medicijnen met een longrijpende werking de sterftekans kunnen verlagen". Beide artsen zijn het erover eens dat er meer aandacht zou moe ten worden besteed aan de preventie, in de zin van het toedie nen van medicijnen of het toepassen van intensieve zorg. Hier voor is echter een goede organisatie vereist, die weer veel geld kost „De zorg voor vroeggeboorte is duur, maar het is niet de duurste zorg. We moeten bovendien niet vergeten dat de op brengst van ruim duizend gezonde kinderen per jaar dat geld dubbel en dwars vergoedt. De volgende stap ligt bij de overheid; het concept planningsbeleid moet zo snel mogelijk werkelijkheid worden", aldus Verloove. In het begin van dit jaar heeft staatssecretaris Dees (volksge zondheid) toegezegd dat hij geld beschikbaar wil stellen om het aantal couveuses voor intensive care uit te breiden tot honderd. Ook wil hij het aantal centra waar waar deze kinderen intensief worden behandeld opvoeren van acht naar tien. Een definitieve beslissing hierover is echter nog niet genomen zodat het voorlo pig bij een toezegging blijft. JEANNETTE VOORBIJ (ADVERTENTIE) Delsey wielenkoffer L IJzersterke, ruime kunststof vlieg- tuigkoffer (67 x 56 x 22 cm). Ingebouwde veiligheidssloten en handgreep. In blauw of zwart Twee jaar Delsey-garantie. Exclusief bij V&D. 10 0 J A A R ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. Provincies met hoge tekorten krijgen meer woningen toegewezen DEN HAAG Het woningtekort van 127.000 dat onlangs werd berekend aan de hand van een landelijk woningbehoeften-on derzoek, is zeer onevenredig verspreid over de provincies. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting laat de Tweede Kamer in een brief weten dat hij die sterke regionale verschil len (van 2,4 procent overschot in Flevoland tot bijna vijf procent tekort in Utrecht) de komende jaren geleidelijk wil wegwerken. Dat zal gebeuren door aan provincies met een hoog tekort meer woningen toe te wijzen dan nu het geval is. Getalsmatig scoort ook Zuid-Holland hoog met een tekort van 27.500 woningen, maar het blijft daarmee nog net onder het gemiddelde van 2,4 procent DEN HAAG Preventie ve maatregelen ter voor koming van seksueel mis bruik van kinderen en kindermishandeling, zoals zich dit recent in Oude Pekela heeft voorgedaan, zijn door justitie niet te treffen. Tegen dit soort misdaden kan alleen ach teraf worden opgetreden door het instellen van een onderzoek en het pakken van de daders, waarna deze voor de rechter moe ten worden gebracht, al dus minister Korthals Al tes van justitie. Gezien de persoonlijke sfeer waarbinnen deze misdrijven zich afspelen in de besloten heid van gezin en school, ook wanneer de daders buiten staanders zijn, zouden preven tieve maatregelen vrijwel al tijd leiden tot wat beschouwd kan worden als een aantasting van de persoonlijke levens sfeer, zo zei de minister. Vol gens hem gaat het hier om een kwestie van toezicht van ou ders en toezicht van de school. „Preventie is in deze geen staatszaak, je kan achter iede re boom geen agent zetten". Volgens justitie is het in de zaak van Oude Pekela in het geheel nog niet vastgesteld dat het hier ging om de produktie van kinderporno. In dat ver band noemde de minister ook de verwijten ongegrond dat nu zou blijken dat ons land voor wat betreft de kinderporno de zaak op zijn beloop zou laten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3