Veldslag tijdens bezoek van paus aan Krakow £cicl&e (Sowuvnt Geurlijn 1.95 Geen blijvend letsel slachtoffers chloorgas T ienduizehden niet meer verzekerd tegen ziektekosten Visvoordeel bij AH AANHANGERS SOLIDARITEIT MASSAAL SLAAGS MET POLITIE Jaarlijks 4000 doden door vogels Witte merels wereld primeurtje''' Controle op uitgaande telefoontjes Sovjet-Unie wijst aidspatiënten uit Bolbliksem treft Leiden Rente volgend jaar controleerbaar Nep-detective weer in arrest Kapittel Haarlem stapt op Prins Claus zet biologische klok op tijd £eidóe(2ou/tct/nt t HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND KRAKOW In Kra kow is het gisteravond tot een treffen gekomen tussen ongeveer 3.000 aanhangers van de in Polen verboden vak vereniging Solidariteit en de politie. Volgens de autoriteiten raakte één politieman ernstig gewond. Even tevoren had paus Johannes Pau- lus II in deze stad een toespraak gehouden. De autoriteiten zeiden dat het incident zich voordeed kort nadat de kerkleider een menigte van meer dan één miljoen mensen had toegesproken in de wijk Blonie, in Krakow. Volgens de autoriteiten gooiden mensen uit de groep van Solidariteit-aan- hangers stenen en twee rookbommen. Volgens oog getuigen wilden de sympa thisanten van Solidariteit de paus zien en probeerden zij om die reden door een EDlitie-kordon heen te bre- en. De politie maakte ge bruik van wapenstok en traangas om de menigte uit een te drijven. Volgens een plaatselijke lei der van Solidariteit hielden minstens 50.000 mensen in Krakow een mars in de richting van de kathedraal, waar de kerkleider een mis opdroeg. De Solidariteit-lei- der, die niet met name ge noemd wilde worden, zei voorts dat ongeveer 3.000 van hen in botsing met de politie kwamen. De paus, die maandag zijn bezoek aan Polen begon, heeft de sympathisanten van Solidariteit inmiddels al een paar keer gemaand tot kalmte en zelfbeheer sing. Pagina 2: Paos prijst op nieuw Popieluzsko "T8i' in ml IIMMI— UTRECHT De helft van het jaarlijks aantal sterfgevallen aan long kanker, vier- van de acht duizend, is te wijten aan door huisvogels veroor zaakte stofdeeltjes. Vooral -uitheemse vogelsoorten en in het bijzonder de par- kietachtigen vormen een bedreiging van de gezond heid van vogelhouders. Dit concludeert de Wassenaar- se arts drs. P. Holst uit drie ^onderzoeken naar het verband tussen longkanker en het hou den van vogels. Hij promo veert dinsdag op een proef schrift over de gezondheidsri sico's van het houden van vo xels. Behalve een verhoogde kans op longkanker zijn vogel- f iouders ook bevattelijker voor cara (astmatische aandoenin gen) en neuspoliepen. Zwange re vrouwen lopen bovendien meer kans op een spontane .miskraam, aldus Holst. Pag. 4: „Op grond van de ri sico's in het jaar 2000 geen vogeltjes meer". OOSTERHUIZEN Mis schien wel een wereldpri- meurtie" noemt bioloog Gert- Jan Blankena de vondst van twee spierwitte merels afkom stig uit één nest Het tweetal werd de afgelopen dagen aan getroffen in Oosterhuizen, een dorpje ten zuiden van Apel doorn. De vogels werden in eerste instantie voor ontsnapte parkieten aangezien. Pas nadat Werd geconstateerd dat een <el£j "}ereI ze voerde, werd duide- celer 7^ dat het om een heel bijzon- irtf dere tweeling ging. Volgens de Apeldoomse bioloog komen albino-merels slechts hoogst zelden voor. Hij voegt er aan toe dat het voor de albino-me- zels erg moeilijk zal zijn om in leven te blijven. „De vogels vallen erg op. Vooral roofvo gels zullen de albino's snel [ontdekken". den HAAG De PTT heeft ®en apparaat op de markt ge bracht dat de leiding van gro tere bedriiven en instellingen Uitgave Westerpers. behorende tot Sijtholf Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel. 071-122244 Voor. abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooidredacteur J J. Hallewas. Chef-redacteur Wim Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. betaling), kwartaal f. 68,93. jaar f 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur. zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl.6% BTW)j. 0.64 per mm. kleintjes f. 0.45 per mm. Donderdag 11 juni 1987 Losse nummers 1.1,10. Enkele buien, ook af en toe zon. Minimumtemperatuur on geveer 10 graden, middagtem- peratuur omstreeks 17 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Zon op: 5.19; onder: 22.01. Scheveningen hoog water: 3.57 en 16.24; laag water 12.16 en 0.32 uur. Raketten gelanceerd na blikseminslag WASHINGTON Drie raketten van het Amerikaanse ruimtebu reau NASA zijn per ongeluk gelan ceerd doordat zij door de bliksem werden getroffen, zo heeft NASA bekend gemaakt. Op Wallops Is land stonden vier raketten start klaar. Een raket zou worden gelan ceerd om het effect van de bliksem op de ionosfeer te bestuderen; twee anderen zouden worden gebruikt als geleiders. Deze drie waren voorzien van ontstekingen en kwa men spontaan tot starten doordat de bliksem insloeg. Er werd geen schade aangericht bij het neerslaan van de raketten. MOSKOU De Sovjet-Unie stuurt buitenlanders bij wie aids is gecon stateerd, het land uit. Dat is tot dus ver met dertig patiënten gebeurd, terwijl zes buitenlandse aidslijders op de lijst staan om te worden uitge wezen. De directeur van het Russi sche instituut voor epidemilogie, Aleksandr Pokrovski, heeft dit gis teren meegedeeld. In de afgelopen twee jaar zijn in de Sovjet-Unie drie mensen aan aids overleden. Pok rovski verwacht niet dat aids zich snel uitbreidt „omdat bloeddonors en personen in risicogroepen regel matig worden onderzocht". De brandweerlieden die assisteerden in het zwembad werden door speciale pakken beveiligd tegen het agressieve gasmengsel. FOTO: PERS UNIE ZEEWOLDE - Vermoede lijk heeft niemand blij vende gevolgen onder vonden van het ongeluk in het zwembad van re creatiepark De Eemhof in Zeewolde, waar gister avond een grote hoeveel heid giftig chloorgas ont snapte. Wel zijn in totaal 94 mensen met ademha lingsmoeilijkheden in het ziekenhuis beland. Ten minste 52 van hen waren vanmorgen weer thuis. De overigen zouden vermoe delijk in de loop van de dag het ziekenhuis mogen verlaten. De toestand van een van de slachtoffers, een badmeester, leek aanvankelijk ernstig; hij moest aan beademingsappara tuur worden gelegd. Vanmor gen bleek zijn conditie echter sterk verbeterd. De gifwolk ontstond toen een fout werd bij het voltanken van het chloorreservoir in de kelder onder het zwembad. Ie mand heeft per abuis de slang van de tankwagen met chloor aangesloten op het zoutzuur- reservoir. Bij de chemische re actie die daardoor ontstond kwam chloorgas vrij, dat via de ventilatoren door het ge bouw geblazen werd. Toen de vergissing werd ontdekt werd het zwembad direct ontruimd. In het zwembad waren op dat moment ongeveer 400 badgas ten aanwezig. Vijfendertig van hen werden direct per ambu lance naar diverse ziekenhui zen in de omgeving vervoerd; later op de avond meldden zich echter nog meer slachtof fers, die pas ademhalingsmoei lijkheden hadden gekregen toen ze alweer terug waren in hun bungalow. De verschijnselen die zich na het inademen van chloorgas voordoen zijn afhankelijk van de hoeveelheid gas die men heeft ingeademd en of men last heeft van astma of bron chitis. Bij hevige concentraties kan het gas dodelijk zijn: dan ontstaat long-oedeem, waarbij het vocht uit de longen weg trekt. Pag. 3: Gasmengsel brandde gewoon door brandweerpak- ken heen LEIDEN Tienduizenden mensen in Nederland zijn niet meer verzekerd tegen ziektenkosten sinds de stelselwijziging van vo rig jaar april. Dat zegt J.C.H. Kool van het Regionaal Zieken fonds Leiden-Alphen (RZLA). Het gaat met name om mensen die deel uitmaakten van de vrijwillige ziekenfondsverzekering en noodgedwongen moesten overstappen naar een particulieren ziekenkostenverzekeraar. Vooral mensen met kinderen zijn de dupe, omdat hun kinderen bij het ziekenfonds gratis meeverze kerd waren terwijl de particuliere ziektekostenverzekeraar wel apart premie vraagt Pag 11: Zeker 3000 onverzekerden in regio Leiden Het signalement luidt: een 31-jarige man, kort, achterover gekamd haar en een vooruitstekende kin, waarin de Zweedse midzomernacht weerkaatst. Lekker fris ruikend. Gisteren trof de Leidse Cou rant hem aan in een warenhuis, waar hij een „fris se en kruidige mannengeur" promootte. Hoewel ie dereen, puttend uit zijn herinnering, een ander sig nalement zou opstellen (namelijk: lang haar en een vlassig baardje) was het toch Björn Borg, die giste ren zijn nieuwe „geurlijn" presenteerde. De ex- Wimbledonkampioen, wiens foto zo vele malen in de Leidse Courant heeft gestaan was hier in de buurt En vandaag bent n ook even in de buurt van hem, dank zij Herman Jansen, Tjerk Heringa en de Leidse Courant GEEN GEWONDEN, GROTE SCHADE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Vanaf 1 januari volgend jaar denkt de fiscus al inzicht te heb ben in 80 procent van de rente die op spaartegoe den wordt genoten. De onderhandelingen over de informatieplicht van het bankwezen aan de belas tingdienst zullen binnen kort met succes worden afgerond. recteur-generaal van 's Rijks belastingen, drs. C. Boersma, isteren bij de presentatie van et jaarverslag van zijn dienst over 1986. Volgens Boersma zit er nu schot in de al maanden slepen de onderhandelingen met de banken over het verplicht in formeren van de fiscus. De banken maken tal van bezwa ren. Ze zijn bang dat veel spaartegoeden over de grens zullen verdwijnen, waardoor hun eigen rendement onder druk komt te staan. Vooral de Rabobank heeft daarover al de noodklok geluid. Bovendien willen de banken dat de fiscus milder zal optreden tegenover spaarders en tevens de kosten van de informatieverschaffing betaalt. Volgens Boersma hoeft op dit laatste niet gerekend te worden. Boersma zegt er vrij zeker van te zijn dat het verzwijgen van de rente vanaf 1 januari voor Geen krant ontvangen Bal tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusaen 14.00 an 15.00 uur. tetefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. een belangrijk deel naspeur baar zal zijn. „Er zullen mis schien hier en daar nog wat aanloopproblemen ziin, maar het zou me zeer verbazen als we na 1 januari niet van zeker 80 procent van de belasting plichtigen die rente hebben ontvangen weten hoeveel dat is". De gesprekken met België en Duitsland om ook daar de Nederlandse spaartegoeden te achterhalen en de rente die daarop wordt gegeven in kaart te brengen verlopen aanzien lijk moeizamer. Pag. 7: Ook scherpere con trole op auto's met LPG Die verwachting uitte de di- allerlei gegevens verschaft over het uitgaande telefoon verkeer. Zo registreert het sy steem met welk toestel wordt gebeld, wanneer, hoe lang en welk telefoonnummer is geko zen. Het systeem, genaamd Voxcontrol 6000, kan van zo'n 260.000 uitgaande gesprekken dit soort technische gegevens (dus niet de inhoud) in een computer opslaan. HAARLEM De Haarlemse politie heeft gisteren opnieuw de 40-jarige W.A.H. gearres- Radio-verslaggever proest gebit uit NOTTINGHAM Hoe- wel het slechts een vriendschappelijke voet balwedstrijd betrof, liep het enthousiasme van een sportverslaggever voor een Britse lokale ra diozender gisteren zo hoog op, dat hij zijn kunstgebit erbij verspeel de. Tony Delahunty zag zich gedwongen zijn commentaar plotseling te beëindigen, toen zijn val se tanden op het modde rige veld terechtkwa men. Prins Claus heeft gisteren in de Hortus Botanicus in Lelden offi cieel de tentoonstelling De Biologische Klok geopend. Hij deed dat door een klok, een reconstructie van een uit 1664 daterend uurwerk van Christiaan Huyghens, op tijd te zetten. De tentoon stelling laat zien dat de biologische klok zeer veel invloed heeft en van groot economisch belang is. Pag. 11: Onderzoek naar levensritme van groot economisch belang. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een inslaande bol bliksem heeft gistermiddag rond kwart over vier grote materiele schade veroorzaakt aan twaalf panden aan de Wit te Singel en vier aan de Groenhovenstraat. Er vielen geen gewonden. Volgens de politie was dat een wonder. Omdat het woensdagmiddag was, zaten veel kinderen juist televisie te kijken. De bliksem sloeg in in een boom in de achtertuin van een huis aan de Witte Singel. Daar ketste hij af op een schuurtje, dat geheel werd vernield. Ver volgens drong hij, vermoede lijk via de elektriciteitsleiding, door de afvoerbuis van de af zuigkap in de keuken van de woning. Daar ontploften on dermeer een stopcontact en di verse elektrische apparaten. In de huizen rond de plaats van inslag viel de stroom uit. Schilderijen vielen van de muur. Aan de Witte Singel en de Groenhovenstraat sprongen honderdtwintig ruiten. Mede werkers van het GEB en glas- bedrijven waren tot in de avond aan het werk om de ergste schade te herstellen. Pag. 11: „Ik dacht dat het huis in elkaar stortte". (ADVERTENTIE) Hollandse nieuwe, Aanbieding Is geldig t/m zaterdag as. bij Albert Heljn l£IDEN, De Kopermolen 44, OEGSTGEEST, Irlslaan 83. ALPHEN A/D RUN, De Aarhof 6L USSE, Blokhuis 49t VOORSCHOTEN, Schoolstraat L SASSENHE1M, Boschplein 2. teerd, die ervan wordt be schuldigd als pseudo-detective op grote schaal te hebben ge zwendeld. De uit Sassenheim afkomstige man werd vorige week vrijgelaten wegens ge brek aan celruimte. De politie schat de omvang van de zwen del inmiddels op 700.000 gul den. De verdachte zou zich on der meer als detective hebben aangediend. Hij liet zich daar voor betalen zonder er iets te genover te stellen. Voorts wordt de man ervan verdacht mensen geld afhandig te heb ben gemaakt bij zakelijke transacties. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. HAARLEM Het voltallige kapittel van het bis dom Haarlem het bisschoppelijk adviescollege is vorige week opgestapt nadat een al lang smeulend conflict over het beleid van bisschop Bomers tot een uitbarsting was gekomen. Het ka pittel zou vorige week vergaderen over het beleid van de bisschop, toen de proost (voorzitter) van het adviescollege, dr. B. A. Peters, per brief liet weten niet langer heil te zien in samenwerking met bisschop Bomers. Alle andere leden van het kapittel waren het met Peters eens. Volgens Pe ters is er in de afgelopen drie jaar een vertrou wenscrisis gegroeid, „maar dat schijnt hem niet te raken", aldus Peters „en cUn vind je het op een gegeven moment genoeg. De nieuwe leden van het kapittel moeten gekozen worden uit de zo juist gekozen priesterraad. Deze staat nog kriti scher tegenover de bisschop dan de oude raad. De Leidse. Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1