Sowux/nt „Ik dacht dat het huis in elkaar stortte" STAD OMGEVING Zeker 3000 onverzekerden in regio Leiden Slimme EHBO-kit Onderzoek naar levensritme van groot belang 66 en CDA tegen NV-vorm Zuidhollands nutsbedrijf Levensverwachting hemofilie- patiënten nu vrijwel normaal DONDERDAG 11 JUNI 1987 PAGINA 11 jjIDEN D66 en CDA in Leiden jan niet op voorhand akkoord met en naamloze vennootschap (NV) als echtsvorm voor het nieuwe waterlei- ing- en energiebedrijf dat volgend ar in het noordelijk deel van Zuid- olland zal ontstaan. Het nieuwe nuts- edrijf wordt een samenvoeging van laatselijke en regionale water- en jergiebedrijven in de Leidse regio, de ollenstreek en de Rijnstreek. D66 en DA vinden dat het compromis dat •dacht is door de collegepartijen vdA, VVD en Links Leiden een IV met het karakter van een gemeen- happeliike regeling nog onvol- oende bestudeerd is en te vroeg omt. Met name D66-raadslid P. Lan- genberg protesteerde gisteravond in de commissie economische zaken nadruk kelijk tegen het op tafel liggende com promisvoorstel. Volgens hem week de raad hiermee te vroeg af van het eer der ingenomen standpunt dat het nieuwe omvangrijke nutsbedrijf een gemeenschappelijke regeling moet worden. De raad sprak daar in het verleden een voorkeur voor uit, omdat zo de in vloed van de politiek het best gewaar borgd bleef. Veel andere gemeenten hebben echter een voorkeur voor een NV, omdat die constructie een slag vaardiger beleid kan betekenen. Bo vendien leidt een NV tot betere ar beidsvoorwaarden voor het personeel, omdat het onder een gunstiger CAO valt dan wanneer het bedrijf een ge meenschappelijke regeling zou wor den. Om aan die wensen tegemoet te komen werd een model ontwikkeld, waarbij de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen van de NV bestaan uit politici uit de deelnemende gemeenten. Waar de collegepartijen dat compromis wenselijk vonden mede vanwege het feit dat alles op 1 januari 1988 rond moet zijn vond Langenberg dat Leiden hiermee te snel door de bocht ging. Hij pleitte voor nader onderzoek naar de nieuwe NV-vorm, omdat er volgens hem juri disch veel haken en ogen aan zaten. Langenberg wilde dat ook beter beke ken zou worden of er tariefsverlaging mogelijk was door de fusie. Ook het CDA wilde niet meteen akkoord gaan. De overige partijen wel, al kondigde VVD-raadslid M. Wijnbergen aan dat haar partij maandag tijdens de bespre king in de raadsvergadering met een amendement zal komen, waarin ge vraagd wordt om een bedrag van on geveer 20 miljoen te reserveren voor eventuele verliezen door het Leidse stadsverwarmingsproject. Andere ge meenten zouden daar dan niet voor hoeven op te draaien. J. Laurier (Links Leiden) kondigde moties aan waarin wordt aangedrongen op ont wikkeling van alternatieve energie bronnen en de instelling van een com missaris voor werknemersbelangen. Nieuwbouw Gamma mag doorgaan DSN HAAG/LEIDEN De nieuw- bouw voor de vestiging van Gamma aan de Hallenweg mag doorgaan. Dat heeft de Raad van State gisteren be sloten. Tegen de nieuwe vestiging (waarvoor de fundamenten al in de grond zitten) was bezwaar aangete kend door twee concurrenten van Gamma. Het gaat om vestigingen aan de Willem de Zwijgerlaan en in de Meren wijk, die bang waren voor te veel concurrentie. Volgens de Raad van State is die angst ongegrond. Het verzoek tot schorsing van de bouw vergunning is dan ook afgewezen. Gamma is nu gevestigd aan de Oude Singel. In dat pand wordt de super markt Deka ondergebracht. Verwoestende kracht bolbliksem verbijstert bewoners (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Nog maar nauwelijks bekomen van de schrik wijst de 13-jari- ge Ipo Evers naar de ta fel waar zijn school schrift ligt opengeslagen. Vlak achter de tafel ligt een gescheurde tekening, overal liggen glasscher ven. „Hier zat ik dus mijn huiswerk te maken. Maar mijn moeder vond dat ik piano moest gaan spelen. Ik had daar hele maal geen zin in, maar achteraf is dat mijn red ding geweest". Want en kele minuten nadat hij op de eerste verdieping zuchtend de eerste tonen had laten weerklinken, richtte de bolbliksem be neden in de keuken een ware ravage aan. Op de plaats waar Ipo zijn huis werk zat te maken, is een kostbare Thaise te kening in een glazen lijst met donderend geraas naar beneden gekomen. De scherven als tastbare herinnering achterla tend. De scherven zijn echter nog maar „peanuts" vergeleken bij het uit de muur gespron gen stopcontact, de lamp die uit het plafond is geknald en de restanten van de bezem- kast, die rijp is voor de vuil nisbak. Omwonenden slaan de vernielde keukeninventa ris van de familie Evers met verbijstering gade. De heer des huizes kan er maar niet over uit: „De kracht van zo'n bliksem, die moet onvoorstel baar groot zijn", stelt hij vast als hij de verwrongen plint van de bezemkast van de frond opraapt. „Moet ie zien: én centimeter dik alumini um en helemaal krom". Zwarte plekken in de keu kenmuur en het plafond ge ven aan waar de bolbliksem zijn vernielende werk heeft verricht. In de tuin staren de kinderen uit de buurt met open mond De keuken van de familie Evers werd een prooi voor de bolbliksem. Ipo Evers achter de tafel waar hij vlak voor de inslag nog huiswerk had zitten maken. Achter de verwarming de restanten van de vernielde tekening. naar wat eens het fietsen- schuurtje van de familie Evers was. Het houten ge bouwtje is in elkaar gestort en heeft de fietsen bedolven. Pim Evers (14) wijst op de scheur in de boom achter het schuurtje waar de bolbliksem zijn vernietigende gang langs de huizen aan de Witte Sin gel is begonnen. „Kijk, daar is hij ingeslagen", weet hij. De ogen van de kinderen volgen de stam naar bene den, waar de bol eerst het schuurtje moet hebben ver nield. Een schroeiplek in de vitrage van het tuinschuurtje daarnaast bewijst dat de blik sem ook daar „langs is ge weest". Hoe de bolbliksem precies Ipo en Pim Evers bij het geheel vernielde fietsenschuurtje. Ook de grasmaaier heeft de klap niet overleefd. FOTO'S: WiM VAN NOORT verder is gegaan, is onduide lijk. Kinderen uit andere wo ningen aan de Witte Singel vertellen hoe zij televisie za ten te kijken, toen zij „een onwijs harde knal" hoorden. Voor de verschrikte ogen van de 7-jarige Renske Tami- niau kwam er een abrupt einde aan een sprookjesfilm toen het beeld „opeens ver dween". „Ik zat te trillen van Prins Claus onverstoord LEIDEN De keiharde knal waarmee de bolbliksem hemelsbreed zo'n honderd meter van hem af insloeg, heeft prins Claus geen moment uit zijn evenwicht ge bracht De prins opende gistermiddag de tentoonstelling 'De biologische klok' in de Hortus. Op het moment van de blik seminslag was hij in gesprek met J.T. Wiebes, hoofddirecteur van de Leidse mu sea van Geologie, Mineralogie en Natuur lijke historie. Wiebes: „We hadden het juist over het weer. De prins vertelde mij dat hij dinsdag in Nijmegen was geweest en dat hij het daar toevallig droog had getroffen, terwijl het in de omgeving van Nijmegen regende. Toen wij die ontzet tende dreun hoorden, zei hij alleen maar nou, hier gaat het beslist regenen". Vol gens Wiebes brak er beslist geen paniek uit onder de aanwezigen, zoals een be woonster van de Witte Singel wist te ver tellen. „Nee, er is geen moment gedacht aan een terroristische aanslag. De sfeer bleef bijzonder rustig". Van veiligheids beambten die prins Claus onmiddellijk in bescherming namen, was dan ook geen sprake. Al vond dat gerucht gretig aftrek onder de bewoners van de Witte Singel. angst", weet zij nog. „Ik zag een oranje-rode bol langs het huis schieten", en zij houdt haar handen een meter uit elkaar om de omvang van het „ding" aan te geven. Vol gens mevrouw M.J.G. Evers hebben de kinderen „onge looflijk veel geluk gehad". „Ik stond onder de douche toen ik die keiharde knal hoorde. Het eerste waar ik aan dacht waren de kinde ren. Ik ben onmiddellijk de douche uitgerend om te kij ken of er niets met ze was gebeurd". Ontzettende klap Haar man „Ik werd op kantoor gebeld en heb alle snelheidsbeperkingen over treden om zo snel mogelijk naar huis te rijden" heeft inmiddels zijn fototoestel te voorschijn gehaald en foto grafeert de uit elkaar gespat te afvoerbuis van de afzuig kap in de keuken. „Hierdoor moet dat ding naar binnen zijn gekomen", stelt hij vast en hoofdschuddend bekijkt hij de puinhoop in de keu ken. Temidden van ravage komt hij tot de conclusie „dat dit een goede reden is om buitenshuis te gaan eten". De vernieling van de elektrici teitsleidingen in zijn huis baart hem echter zorgen. „Gelukkig heb ik nog een paar kaarsen in huis", merkt zijn vrouw op, terwijl voort durend het getik weerklinkt van de hamers waarmee me dewerkers van een glasbe- drijf de restanten van de ge knapte ruiten uit de raamko zijnen aan de achterzijde van het huis loskloppen. Die biedt de aanblik van een slooppand. Er is niet een huis aan de Witte Singel 28 tot en met 39, waar geen ruit is gesneuveld. Alleen de niet aanwezige be woner van de achterkamer van nummer 35, die toevallig een raam had opengezet, is gespaard gebleven van ka potte ruiten. Hii heeft trou wens dubbel geluk: niet één van zijn elektrische appara ten is gesneuveld, terwijl de televisie en de versterker van zijn buurman aan de voorzijde slechts een doffe brom voortbrengen. Een bewoonster van dat huis was wel thuis. Zij vertelt: „Ik zat rustig een boek te lezen toen ik een ontzettende klap hoorde. Zó hard, dat ik dacht dat het huis in elkaar stortte. Je kunt je niet voorstellen hoe erg dat was". Hevig ge schrokken liep zij naar boven om' te kijken of er geen brand was; op het dak stond immers nog altijd de oude te levisie-antenne, zoals bekend een object waar bliksems nogal eens in plegen te slaan. Van brand was echter geen sprake. Volgens een mede werker van het Energiebe drijf Rijnland (EBR) omdat een bolbliksem wel een krachtige een drukgolf ver oorzaakt, maar zelden brand. De schade bleef gisteren dan ook „beperkt" tot kapotte ruiten, elektrische apparaten en leidingen, vernield inte rieur en het met de grond ge lijk maakte schuurtje. Waar de bolbliksem uiteinde lijk is beland, valt niet te achterhalen. Volgens de me dewerker van het EBR moet de bol in het niets zijn ver dwenen zodra hij de grond raakte. Waar dit is gebeurd, weet hij noch geen van de bewoners. Zij hebben andere zorgen aan hun hoofd: de elektriciteit is uitgevallen en veel van de ruiten aan de achterkant van hun huis hebben de klap niet over leefd. De glasbedrijven en de EBR hebben hen toegezegd net zolang door te werken totdat alle kapotte ruiten zijn vervangen en de elektriciteit weer naar behoren functio neert. Althans voor zover de schade dezelfde dag nog kan worden gerepareerd. Want zelfs een medewerker van het EBR moet toegeven dat hij „zoiets als dit" nog nooit heeft meegemaakt. Een schrale troost voor de gedu- peerden, die opgelucht zijn dat er geen gewonden zijn gevallen, maar zich bezorgd afvragen of de verzekering alle schade dekt. „Ik moet die polis toch maar eens gaan nakijken vanavond", merkt één van hen peinzend op. PIETER EVELEIN lVervolg van voorpagina) -EIDEN De biologische *lok heeft veel meer invloed op het dagelijks leven dan al- i een maar het regelen van de Blaap. Zowel mensen, dieren i ds planten hebben hun eigen evensritme en onderzoek naar het functioneren van bio- logische ritmen is onder ande re bij de pluimveehouderij en bij de tuinbouw van groot eco nomisch belang. Dat is de be- angrijkste reden voor de ten- konstelling De Biologische laar Klok die gisteren in de Hortus wanicus door Prins Claus of ficieel is geopend. ^>or het beïnvloeden van de Zologische klok is de mens in ow #!*at de °pb>rengst te verhogen bijvoorbeeld de hoeveelheid ""^eieren die kippen leggen) en bet tijdstip van oogsten van groenten of snijbloemen aan te passen. Ook wordt de kennis van de levensritmen van orga- ^nen en weefsels toegepast Dij het toedienen van medicijnen. Door een medicijn op het meest geschikte moment toe te dienen kan een zo groot mege- lijk effect worden bereikt en kunnen de bijwerkingen wor den verminderd. De expositie biedt de mogelijkheid kennis te maken met diverse voor beelden van het functioneren van de biologische klok. Aan de hand van voorbeelden van planten en dieren die een dag nacht, eb-vloed of seizoensrit- miek hebben, wordt de opval lende ritmische activiteit ge toond. Eigenhandig kunnen met behulp van apparatuur en ook computers testes worden gedaan naar de ritmiek van plant, dier en mens. Ook wor den er videofilms gedraaid. Onder andere over de in 1986 gestrande vinvis die nu als skelet staat opgesteld bij de tentoonstelling. Prins Claus kreeg gistermiddag van twee leden van de kinderjury die eind vorig jaar een foto van de gestrande vinvis tot jeugdpers- foto 1986 verkozen, een knip- selboek aangeboden over de Noordse vinvis, de belangrijk ste attractie van de tentoon stelling. De openingsplechtigheid ging gepaard met lezingen van prof. J.T. Wiebes, hoofddirec teur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie, Geologie en Mineralogie en van prof. W.J. Rietveld, hoogleraar en vakgroeps-voorzitter medische chronobiologie in Leiden. Zij vestigden beiden de nadruk op de belangrijke rol die de ten toonstelling speelt bij de ont wikkeling van de plannen voor de Nationele Natuurhis torische Presentatie (NNP). Deze tentoonstelling zal om streeks 1992 in het Pesthuis in Leiden worden geopend. De NNP zal een deel van de ver zameling van het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie laten zien. Dit museum kampt al jaren met het euvel dat het feen tentoonstellingsruimte ezit. Het is dan ook niet toe gankelijk voor het publiek en aangewezen op het organise ren van eenmalige tentoonstel lingen zoals deze zomer in de Hortus. De NNP zal een ande re opzet krijgen dan bij exposi ties vaak gebruikelijk is. Het gaat hierbij vooral om een pre sentatiewijze die nu ook bij de tentoonstelling Biologische klok wordt gehanteerd. Het publiek is vrii in de volgorde van het bekijken van de ver schillende onderwerpen. De tentoonstelling De Biologi sche Klok is tot 23 augustus dagelijks geopend van 10.00 tot 16.30 uur, zondags van 12.30 tot 16.30 uur. De entree tot de Hortus (Rapenburg 73) is 50 cent voor volwassenen en 25 cent voor kinderen. De toe gang tot de tentoonstelling is gratis. LEIDEN De levensverwachting van mensen met hemofilie is de afgelopen jaren sterk verbeterd. Hadden mensen met een ernstige vorm van deze ziekte vroeger grote kans binnen 25 jaar te overlijden, tegenwoordig is de levensverwachting gelijk aan die van gezonde mensen. Levensverzekeringsmaatschappijen moeten hun.beleid daarom aanpassen. Dat blijkt uit het onder zoek „Hemofilie in Nederland 3", dat door onder meer de Leidse universiteit is uitgevoerd. Hemofilie is een erfelijke afwijking in de bloedstolling die vrij wel alleen voorkomt bij mannen. Bij hemofilie onstaan bloedin gen in de gewrichten en spieren. De medische en maatschappe lijke situatie van hemofilie-patiënten is sterk verbeterd sinds aan het eind van de zestiger jaren stollingsprodukten beschik baar kwamen. Deze produkten worden gemaakt van menselijk bloed. Vijfennegentig procent van de patiënten gebruikt medi cijnen die afkomstig zijn van Nederlandse donoren. De onder zoekers vinden dat een succesvol beleid omdat onder andere het aantal met het Aids-virus besmette hemofilie-patiënten in Ne derland lager is dan in andere landen. De onderzoekers pleiten voor een groter aantal voorzieningen op het gebied van revali datie, fysiotherapie en orthopedie om het aantal gevallen van gewrichtsschade te beperken. Vrijwel alle 1200 hemofilie-patiën ten werden benaderd voor het onderzoek. Ruim 80 procent werkte mee. Het onderzoek is uitgevoerd door de vakgroep He matologie van de Leidse Universiteit, de Nederlandse Vereni ging van Hemofilie-Patiënten, de vakgroep Medische Sociologie van de Rijksuniversiteit Groningen en het Klinisch Genetisch Centrum Leiden. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN „Alleen al in de Leidse regio zijn zo'n 3.000 mensen niet meer verzekerd tegen ziekte kosten. Dan moet het lan delijk wel om tienduizen den mensen gaan. Het zijn echt cijfers waar je van schrikt. De mensen kun nen de hogere premie ge woon niet meer betalen en worden als wanbetaler afgevoerd. De Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen (VNZ) is dan ook tegen de plannen die het kabinet nu heeft om de tandartshulp uit het zie kenfonds te halen en bij verwijzing naar de specia list 25 gulden eigen risico te vragen. We zijn de ka ter van '86 nog niet verge ten". Dat liet directeur J.C.H. Kool van het Regionaal Zieken fonds Leiden-Alphen (RZLA) gistermiddag weten aan verte genwoordigers van de Leidse werkgroep Stop het eigen Risi co. De werkgroep bood Kool dertig adhesiebetuigingen aan van organisaties uit de Leidse regio, die tegen de bezuini gingsplannen van de regering op de gezondheidszorg zijn. Volgens Kool is de grote boos doener de zogenaamde kinder premie. Van de mensen die een vrijwillige ziekenfonds verzekering hadden, moest een deel per 1 april 1986 zich door de stelselwijziging parti culier verzekeren. Ze werden toen verplicht om ook premie voor de meeverzekerde kinde ren te gaan betalen. Voor die datum waren de kinderen zon der extra premie meeverze kerd bij het ziekenfonds. De extra premielasten die de wij ziging met zich meebracht, leidden ertoe dat velen hun fi nanciële verplichtingen aan de verzekeraar niet meer konden voldoen. ,3egin dit jaar zijn de bestanden geschoond en men sen met premie-achterstand geschrapt", aldus Kool. De particuliere ziekenkostenver- zekeraar Het Zilveren Kruis, ontstaan uit en nog verbonden aan het RZLA, heeft verzeker den opgebeld met de medede ling dat ze niet langer verze kerd waren. „Maar mensen re ageren door te zeggen dat we daar niets mee te maken heb ben of dat ze het gewoon niet kunnen betalen", aldus Kool. Volgens Kool komt het ook re gelmatig voor dat mensen een partculiere verzekering afslui ten met een veel te hoog eigen risico, omdat dan de premie erg laag is. „Soms hebben ze een eigen risico van wel 1500 gulden, zodat ze in de loop van het jaar toch in de problemen komen". Kool liet leden van de werk groep gistermiddag weten dat de VNZ zich inmiddels ook te gen de plannen voor een eigen bijdrage van 25 gulden voor specialistische hulp heeft ge keerd. „We zijn op voorhand niet tegen een gespreide eigen bijdrage, maar een vaste eigen bijdrage van 25 gulden voor specialistische hulp is niet toe laatbaar". Kool zei zich ook te verbazen over het gebrek aan kennis dat politici tentoon spreiden. „Ook de experts in de Tweede Kamer weten niet wat er in het veld gebeurt. We krijgen bij de ziekenfondsen vaak de merkwaardigste vra gen gesteld. We moeten ook vaststellen dat de regering er kennelijk van uit gaat dat de ambtenaren alles weten, het geen niet zo is". Volgens Kool keren de zieken fondsen zich niet volledig te gen de bezuinigingsplannen. „Het is bijvoorbeeld billijk dat het aantal ziekenhuisbedden wordt ingekrompen, als de zie kenhuizen onderbezet zijn. Maar met de huidige voorstel len dreigen mensen te lang te wachten met medische hulp, waardoor later ingrijpende en ook duurdere maatregelen noodzakelijk zijn". De VNZ heeft zich inmiddels solidair verklaard met een actiedag die de FNV op 18 juni wil organi seren. Kool zei ook het gere zen conflict tussen de zieken fondsen en de medisch specia listen over het onderbrengen van specialistische kosten in het ziekenhuisbudget te be- treurèn. De werkgroep Stop het Eigen Risico bood Kool dertig adhesie betuigingen aan van organisaties uit de Leidse regio, die tegen de bezuinigingsplannen van de regering op de gezondheidszorg zijn. FOTO: WIM VAN NOORT Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. VtV'V •Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: Adres: .Voort: iPostcode/plaatsL. •Telefoon- j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,04 'O kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de fotocamera naar Naanr_ 'Adres^ (voor controle bezorging; i Postcode/plaatsL. I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - nu I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11