ïcidóeSouAO/nt College eens over bezuinigingsp lannen STAD OMGEVING Snelkraak in Winkelhof levert 45.000 gulden op D66: BELASTING MINDER VERHOGEN Debat over Sovjet-Unie a Leidenaar mishandeld 0GB HUISEIGENAREN STIJGT MINDER, STREEKMUZIEKSCHOOL ONTZIEN Gevaarlijke sluiproute Leiden akkoord met NV-vorm nutsbedrijf MIDDENSTAND WOEDEND: „BEWAKINGSDIENST FAALT" Schoolgebouw Bernhardkade bron van overlast Bouwmarkten gaan elkaar te lijf DINSDAG 9 JUNI 1987 PAGINA Jjj >raken in woningen DEN Zeker tiendui- d gulden aan contant geld het afgelopen Pinkster- ikeinde gestolen uit een oning aan de Schubert- £)e daders zijn binnen ben via de achterzijde de woning. Vanmorgen de politie niet of er nog is ontvreemd. Ook een 'ae,toing aan de Milanenhorst loe wit geweest van in to 'ers- *n nac^1 van za" :ulag op zondag werd een -muarvarken gestolen met °oi pn ongeveer tweeduizend jen. De daders namen ook erse sieraden mee en twee wt jtenverzamelingen. Om aen te komen vernielden de achterdeur. Brand in pand Vrouwensteeg LEIDEN De brandweer heeft in de nacht van zon dag op maandag een brandje geblust in een kamer van een bedrijfspand aan de Vrouwen- steeg. Wie de eige naar van het pand is en hoe de brand is ontstaan, was vanmorgen nog niet bekend. De brand weer werd gewaar schuwd door men sen die schuin bo ven het pand wo nen. LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar heeft zondagmiddag rond kwart voor twee een aantal klappen gekregen van een onbekende man, die zijn slachtof fer ervan verdacht een vrouw te heb ben mishandeld of aangerand. De vrouw waar het om ging, was echter de 37-jarige vriendin van de Leidenaar. Samen fietsten zij over de Zijlsingel. Beiden hadden een flinke slok gedron ken. Plotseling viel de vrouw van haar fiets. Ze reageerde erg emotioneel en maakte volgens haar vriend zoveel stampij dat hij zich schaamde en een stukje verder reed. Er stoof meteen een onbekende man op hem af en voordat de Leidenaar zijn verhaal kon doen had hij al klappen te pakken. De Lei denaar moest door de dokter worden behandeld aan zijn verwondingen. Bus volksdansers vliegt in brand LEIDEN Vijfenveertig leden van een Portugese folkloristische volks dansgroep zijn zaterdag rond vijf uur door de politie opgehaald van de rijks weg A4. De bus waarmee de volksdan sers uit Amsterdam kwamen, raakte in de buurt van Leidschendam door onbe kende oorzaak in brand. De brandweer heeft het vuur geblust De inzittenden liepen geen letsel op, maar de bus kon niet meer verder rijden. De passagiers werden opgehaald door drie voertuigen van de Mobiele Eenheid en door twee personenbusjes van de Leidse politie. In de kantine van het bureau kregen ze koffie om van de schrik te bekomen, waarna ze als dank een voorstelling ga ven. De mensen zijn verder vervoerd Jmet een andere autobus. Auto remt niet: vrouw aangereden LEIDEN Een 49-jarige vrouw uit Leiden is zater dagmiddag aangereden door een auto die werd be stuurd door een 62-jarige man uit Leiden. De auto mobilist wilde afremmen maar dat lukte niet en daardoor reed hij de over stekende vrouw aan. Vol gens de man deed zijn rem het niet omdat er een voorwerp onder zijn rem pedaal lag. De vrouw is met een hoofdwond en vermoedelijk een hersen schudding overgebracht naar het AZL. LEIDEN Het college van B en W heeft over- J eenstemming bereikt over de bezuinigings plannen voor de jaren 1987 tot en met 1993. Uit- tot komst van de onderhan- delingen is dat de onroe- ^rend goed belasting (OGB) voor huiseigena ren minder stijgt dan de collegepartijen PvdA en Links Leiden aanvanke lijk hadden voorgesteld. Dit was een dringende wens van de VVD. Ver der hoeft de Streekmu ziekschool in geen geval lessen af te stoten. Wel moeten de groepen gro ter worden. De leges voor woonvergunningen stijgen van 60 naar 75 gulden en hoeven niet vooruit te worden he rtaald. De verdeeldheid 13 over de bezuinigingen iSfleek aanvankelijk een bedreiging voor het col lege, maar door deze overeenstemming lijkt het voortbestaan van de coalitie van PvdA, VVD en Links Leiden verze kerd. worden ontzien, de VVD vond dat de hogere groepen onevenredig zwaar werden belast. In het nieuwe voorstel is de verzwaring inderdaad gelijkmatiger verdeeld. De lagere inkomensgroepen zijn daarbij gespaard gebleven, met het gevolg dat dit onder deel van de bezuinigingen geen twee, maar anderhalf miljoen gulden oplevert. Een miljoen wordt opgebracht door de huurders, 500.000 gulden door de eigenaren. De woningbouwverenigingen moeten jaarlijks 100.000 gul den aan extra lasten opbren gen. De VVD wilde dat de lasten gelijk zouden blijven, Links Leiden pleitte aanvan kelijk voor een extra belas ting van 300.000 gulden. Het college is er nog niet uit hoeveel en hoe er op de Streekmuziekschool (SMS), K&O en de Schouwburg moet worden bezuinigd. Vast staat dat de SMS geen lessen hoeft af te stoten. Wel wordt de omvang van de groepen cursisten groter. Ook is al duidelijk dat er geen geld van de SMS overgeheveld zal worden naar lager onderwijs. Wethouder H. van Dongen had dit voorgesteld om mu ziekonderwijs voor meer kin deren op jonge leeftijd toe gankelijk te maken. Onder zocht wordt nog welke moge lijkheden tot bezuiniging er bij deze drie instellingen zijn. Wethouder F. Kuijers dient vervolgens definitieve voor stellen in. Verkeerslichten Het college heeft de verho ging van de leges voor woon vergunningen naar 75 gulden teruggebracht. Oorspronke lijk moesten woningzoeken den 100 gulden in plaats van 60 gaan betalen. Ook is nu besloten dat dit bedrag niet bij inschrijving hoeft te wor den betaald. Met name voor Links Leiden en de PvdA was dit erg belangrijk. De Stichting Welzijn hoeft de komende jaren 15.000 gulden minder in te leveren dan aanvankelijk de bedoeling was. De bezuiniging op de verkeerslichten van 15.000 gulden is geschrapt. Het is nog niet duidelijk op welke manier het ambulancever voer door de EHD kan wor den geprivatiseerd. De be doeling is dat dit wordt on dergebracht bij de firma De Jong, maar de onderhande lingen hierover zijn nog gaande. Ook over de ophef fing van de Gemeentelijke Accountantsdienst bestaat nog geen duidelijkheid. Volgens wethouder F. Borde- wijk (financiën) zijn de on derhandelingen in een „goe de sfeer" verlopen. Een be trouwbare bron meldde dat drie vergaderingen voldoen de waren om overeenstem ming bereiken. Hij noemde de sfeer „bijzonder soepel". „Er moest veel worden ge daan en dat is gelukt door de zaken in een hoog tempo aan te pakken". Eén maal zat het overleg vast. De VVD wei gerde aanvankelijk op diver se onderdelen met het pakket aan bezuinigingen akkoord te gaan. Deze tijdelijke breuk werd echter snel gelijmd. De definitieve bezuinigings voorstellen worden deze week officieel gepresenteerd. Zij worden vervolgens be handeld in de raadscommis sies, waarna de gemeente raad nog voor de zomerva kantie zijn definitieve oor deel moet uitspreken. De oorspronkelijke bezuini gingsplannen, die zo'n twee maanden geleden werden ge presenteerd, bevatten drie varianten waarop de OGB verhoogd kon worden. Deze verhoging moest twee mil joen gulden opleveren. De drie collegepartijen konden het niet eens worden over de verdeling van de lastenver zwaring. PvdA en Links Lei den vonden dat de lagere in komensgroepen moesten LEIDEN De onroerend goed belasting (OGB) in Leiden moet niet met 2 miljoen gulden worden ver hoogd, maar met 350.000 gulden minder. Dat is een van de belangrijkste voorstellen van D66, die in een eigen bezuinigingsnota alternatieven aangeeft voor de bezui nigingen, zoals het college die heeft voorgesteld. Ook willen de democraten dat de Streekmuziekschool (SMS) de komede jaren geen 600.000 gulden, maar 400.000 gulden moet inleveren. Anderzijds kan 200.000 gulden meer worden bezuinigd op de ambtelijke mede werkers van B en W en eenzelfde bedrag bij verschil lende directies. D66 vindt de verhoging van de OGB zoals die door het college is voorgesteld te hoog. De nijpende financiële positie van Leiden rechtvaardigt lastenverzwaring, maar die mag niet te groot zijn. Daarom mag de OGB slechts verhoogd worden met 1,65 miljoen gulden, te verdelen naar draagkracht tussen huurders en gebrui kers. Het college wordt in de nota „onzorgvuldig en bijna roekeloos" gedrag verweten ten aanzien van de SMS. De effecten van de bezuinigingen zijn onvoldoende on derzocht, vindt D66. Dat gelooft dat de voorgenomen bezuiniging van 600.000 gulden onhaalbaar is en noemt het realistischer 400.000 gulden op de SMS te besparen. De Stichting Welzijn moet ontzien worden en voor 100.000 gulden minder worden aangeslagen. D66 ge looft dat er voor 200.000 gulden extra bespaard kan worden op de ambtelijke medewerkers van het college. Veel van hun taken kunnen door anderen worden overgenomen. Bij de directies stadsvernieuwing, bouw en woningtoezicht en volkshuisvesting kan dit bedrag worden bezuinigd door de verminderde hoeveelheid werk. Naast minder en extra bezuinigingen stelt D66 ver schillende vormen van „nieuw beleid" voor. Zo zou er 200.000 gulden vrijgemaakt moeten worden voor de ontwikkeling van wijkteams bij de Leidse politie en voor ouderenbeleid. D66 wil 150.000 gulden beschik baar stellen om de secundaire arbeidsvoorwaarden te verbeteren in de CAO's die de gemeente moet gaan af sluiten met haar personeel. Eenzelfde bedrag moet ten goede komen aan aanpak van milieuverontreiniging. Dan wil D66 ook nog jaarlijks 20.000 gulden beschik baar stellen voor de bestrijding van en voorlichting over Aids. m pies van God I het buurthuis 't Spoor- wordt morgen de film >*égnes van God' vertoond. C ui vang is om half tien. toegangsprijs bedraagt rijksdaalder. 'entoonstelling )ver de tentoonstelling jPe jaargetijden van de ens in het Rijksmuseum •or Volkenkunde wor- 13 'n in de maand juni re- 'Imatig rondleidingen ge- 13 ouden. Deze rondleiain- m zijn op woensdag, vrij- W;«ge/j zaterdag 's morgens e" 11.30 uur. Aanmeldin- Ki mi voor maximaal 20 per- un wen per keer: dagelijks Jn: Bsen 11.30 en 12.30 uur ■T de Educatieve Dienst het museum (tel. 071- 11824, tst 221). Kosten PJ oor de rondleiding: f2. jit nstrum en tenmark t °k Leidse Streekmuziek- l 'hooi houdt vrijdag 12 eZ! ni een instrumenten- aj, larkt in het kerkelijk 5rl 'ntrum De Regenboog 1(j w de Watermolen 1 in de v. 'eren wijk. De markt, die k uurt van 18.30 tot 21.30 ur, is bedoeld om kinde- 'ja, on kennis te laten maken fnet diverse instrumenten. p£/us vervolg op de markt ja. oudt de Streekmuziek- >sp hooi zaterdag 20 juni Pen huis in het hoofdge bouw aan het Rapenburg x Van 10 tot 14 uur wor- in|wi lesdemonstraties gege- De bestuurder van deze volkswagen Golf dacht zondag de nieuwbouwwijk Stevenshof snel te kunnen verlaten. Hij (of zij) negeerde de gangbare wegen en gebruikte een fietspad als sluip route. Bij de fraaie molen kwam de onderneming tot een abrupt einde. De automobilist merk te dat de fietsbrug inmiddels klaar is, maar dat het vervolg nog ontbreekt. FOTO: P.L. SCHIPPER LEIDEN B en W van Leiden gaan akkoord met een naamlo ze vennootschap als rechtsvorm voor een nutsbedrijf voor Zuid- Holland-Noord. Die vennootschap moet dan wel een structuur krijgen die veel lijkt op die van een gemeenschappelijke rege ling. Het voorstel voor een dergelijke rechtsvorm is afkomstig van de collegefracties. Leiden had zich eerder uitgesproken voor een gemeenschappe lijke regeling als rechtsvorm voor het nieuwe energie- en water leidingbedrijf, omdat er dan meer bestuurlijke invloed zou zijn van de zijde van de deelnemende gemeenten. Veel andere ge meenten geven echter de voorkeur aan een naamloze vennoot schap, mede omdat die structuur betere arbeidsvoorwaarden voor het personeel tot gevolg heeft. Leiden heeft daarom een soort tussenvorm laten onderzoeken door enkele juristen en acht die structuur werkbaar. Het gaat om een vennootschap, waarbij de Raad van Bestuur dezelfde functie krijgt als een College van Beheer bij een gemeenschap pelijke regeling. De Raad van Bestuur treedt ook af als er een nieuwe raadsperiode komt Volgens het onderzoek van de ge meente Leiden werkt een dergelijke vorm bij de Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij naar tevredenheid. De raad zal zich binnenkort over het compromisvoorstel uitspreken. De al gemene raad van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) buigt zich op 24 juni over de kwestie. Vooruitlopend op de fusie van ener gie- en waterleidingbedrijven in de regio verkoopt Leiden als enige aandeelhouder van de Leidsche Duinwater Maatschappij alle aandelen aan het EBR. LEIDERDORP Een snelkraak in Winkelhof heeft de woede van de middenstand in het win kelcentrum opgewekt. Volgens de winkeliers heeft de inbraak, die in de nacht van zaterdag op zondag tussen vier uur en half vijf werd gepleegd en waarbij grof geweld werd gebruikt, aangetoond dat de bewakingsdienst slecht functioneert. De daders zijn spoorloos. Bij de snelkraak werd voor zo n 45.000 gulden aan video apparatuur buitgemaakt. On bekenden ramden met een auto in de parkeergarage de glazen toegangsdeuren naar de roltrappen in het winkelcen trum. Zij liepen vervolgens naar een winkel in video- en audioapparatuur en sloegen met een honkbalknuppel een grote etalageruit en verschil lende vitrines kapot. Elf vide ocamera's en twee recorders Bij een snelkraak in het Leiderdorpse winkelcentrum Winkelhof ramden Inbrekers de deuren naar de roltrappen kapot met een gestolen auto. FOTO'S: WIM VAN NOORT waren de buit. De inbrekers gingen er vemoedelijk in een andere auto vandoor en lieten de auto waarmee de glazen wand werd geramd achter. Deze auto bleek in Amsterdam gestolen. De middenstand acht het on begrijpelijk dat de inbraak niet door de bewakers werd opge merkt. „Het winkelcentrum wordt bewaakt met camera's, waarvan de beelden constant in de gaten worden moeten ge houden, en er loopt een bewa ker rond", aldus T. Jansen, de gedupeerde winkelier. E "-ven- dien zijn in het winkelcen trum sensoren aangebracht die De etalageruit van deze winkel In video- en audioapparatuur werd met een honk balknuppel kapot geslagen. een signaal geven als er ie mand loopt „Ik begrijp niet dat de bewakingsdienst de in braak pas na een half uur heeft opgemerkt en dat nie mand iets heeft gehoord", al dus Jansen. Het is niet voor het eerst dat de bewakingsdienst van win kelcentrum De Winkelhof in opspraak is geraakt Enige tijd geleden werden bewakers ont slagen omdat zij in de winkels inbraken die zij moesten be waken. De bewakingsdienst RANDON wilde vanmorgen geen enkel commentaar geven op het gebeurde. LEIDEN Elli Izeboud (voorzitster CPN), Jan ter Laak (secre taris Pax Christi), Jan Marinus Wiersma (internationaal secreta ris PvdA) en Joeri Nikolorov en Wladimir Naidonoiv, vertegen woordigers van de Sovjet-ambassade. Dat zijn de forumleden die morgen debatteren over de nieuwe ontwikkelingen in de Sovjet- Unie en over de opstelling van Nederland. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de afdeling Leiden van de Communis tische Partij Nederland. De vertegenwoordiging van de ambas sade geeft een toelichting op de nieuwe ontwikkelingen in de Sovjet-Unie, daarna worden vragen uit het publiek beantwoord. Vervolgens discussieren de forumleden over vier stellingen. De openbare debatavond wordt gehouden in de Burchtzaal aan de Burgsteeg 14. Aanvang 20.00 uur, toegang 2,50. LEIDEN De voormalige kleuterschool aan de Ber nhardkade moet worden ge sloopt of een goede bestem ming krijgen. Dat zegt de Soci alistische Partij aan de hand van een onderzoek naar de woonsituatie in Leiden-Noord. Uit het onderzoek blijkt, dat het voormalige schoolgebouw al jaren lang doelwit van van dalen is, terwijl het school plein wordt gebruikt als verza melplaats voor jongeren. De buurt heeft er veel last van. Het onderzoek toonde tevens de noodzaak van een vrijlig- gend fietspad aan bij de ver- keerssluis op de Maresingel bij de Huigparkbrug. Voorts wa ren er veel klachten over de oversteekplaatsen bij de ver nieuwde Herenbrug, die nage noeg onzichtbaar zijn gewor den terwijl ook de wegbebake- ning ontbreekt. Bij de kruising van de Marnixstraat en de Anna van Saksenstraat vor men de vluchtheuvels voor fietsers gevaarlijke obstakels. In het algemeen pleitten de bewoners van Leiden-Noord voor het instellen van een 30- küometergrens in hun wijk. Veel bewoners in de Alexan- derstraat hadden onderhouds klachten over de huizen van woningbouwvereniging Ons Belang, voorts klaagde men over overlast door hondenpoep en werd de aanleg van meer groen bepleit. De resultaten van het onderzoek ziin door het SP-raadslid C. Vergeer aangeboden aan de Leidse ge meenteraad. DEN HAAG/LEIDEN De vestiging van Gamma naast de Groenoordhallen betekent te veel concurrentie en het zorgt voor overbewinkeling. Dat be toogde een vertegenwoordiger van de Bouwcentrale Leiden, dat aan de Willem de Zwijger- laan is gevestigd en van* Bouwvaria, dat midden in de Merenwijk is gehuisvest, van morgen tijdens een hoorzitting door de Raad van State. De BouWcentrale en Bouwva ria hebben de Raad van State gevraagd de bouwvergunning, die de gemeente Gamma voor de nieuwbouw heeft gegeven, te schorsen. Die nieuwbouw is inmiddels zover gevorderd dat het heien is voltooid. Gamma is nu aan de Oude Singel ge vestigd en wil daar weg omdat er nauwelijks parkeerruimte is voor de klanten. Uiteindelijk werd een lokatie aan de Hal- lenweg gevonden. Volgens de twee concurrenten is dat ech ter niet aanvaardbaar. Zij wa ren aanvankelijk bang dat in het huidige pand van Gamma opnieuw een bouwmarkt zou komen, maar dat zal volgens een woordvoerder van de ge meente niet het geval zijn. „De handtekeningen zijn nog niet gezet, maar het staat vrijwel vast het een supermarkt wordt", als een woordvoerder van de gemeente. De gemeen te meent dan ook dat de vesti- gng van Gamma naast de roenoordhallen voor de bei de andere bedrijven geen pro bleem zou mogen zijn. De be doeling is dat Gamma op 1 no vember zijn deuren opent. Weesjongens gezocht LEIDEN Voor de theater- produktie Lodewijk Napoleon zijn nog vijf jongens nodig, die de rol van Leidse weesjongens kunnen spelen. Lodewijk Na poleon wordt opgevoerd tij dens de Lakenfeesten van 9 tot en met 18 juli in de Pieters kerk. Belangstellenden tussen de 14 en 16 jaar oud kunnen vanavond en vrijdagavond om 20.00 uur terecht in de Pieters kerk voor meer informatie en om zich aan te melden. School St. Joseph weer in gebruik LEIDEN De basisschool St. Joseph aan de Oppenheim- straat in Leiden is na een rigo- reuze verbouwing opnieuw in gebruik genomen. De verbou wing was nodig om de kleu ters die gebruik maakten van een nabijgelegen pand, ook in het gebouw aan de Oppen- heimstraat onder te kunnen brengen. Om dat mogelijk te maken moest de aula ver plaatst worden en werd het gebouw opnieuw ingedeeld. Na maanden van slopen, tim meren en metselen is de school onlangs weer in gebruik geno men. Om ouders en belangstel lenden met de nieuwe inrich ting kennis te laten maken opent de school morgen van 17.00 tot 18.30 uur haar deu-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9