3^ Japan vindt verzachting I sancties VS niet genoeg fytfilMeywimf1 Rellen ergste in tien jaar Mathias Rust wilde Gorbats jov spreken UITENLAND «$wai ÊcidócSomfMxt ïware storm eist kjeven levens OP VENETIE: DUIZENDEN POLITIEMANNEN EN BOZE GONDELIERS VS ontkennen wapentranport naar Bahrein Lolonisten /ast na tanval op }alestijns tamp LDat zoeken "we even op. In de 'Uit'bijlage natuurlijk! knollen faro EIEREN EN ROOKBOMMEN V00RNANCY REAGAN NEWSWEEK: CIA en North gaven geld aan kerk in Nicaragua MUUR SLECHT BESTAND TEGEN POPMUZIEK DINSDAG 9 JUNI 1987 PAGINA 5 ,YONNE Door een onver ste en zware storm zijn zon- in het zuiden van Frankrijk mensen gedood en in het >rden van Spanje twee. Door storm, met een snelheid van j km/u, waaiden daken weg, ■rden bomen ontworteld, auto s geblazen en elektriciteitspalen eld. de kust tussen Bordeaux lyonne zochten vier heli- ipters gisteren nog naar ver ste watersporters, pau raakten bij autoraces ne- ntien toeschouwers gewond een boom tussen het publiek Een reddingswer ker zaagt een boom In stukken, die tijdens de zware storm in het zuiden van Frankrijk boven op een brand weerauto viel. FOTO: AP Britse diplomaat weg uit Teheran LONDEN De Iraanse autoritei ten hebben de Britse diplomaat Edward Chaplin gisteren alsnog naar Londen laten vertrekken. Chaplin was uitgewezen maar werd eergisteren met zijn gezin op het vliegveld van Teheran wegens „een administratief probleem" op nieuw vastgehouden. Chaplin werd beschuldigd van misdaden, waarvoor hij volgens Teheran de doodstraf zou kunnen krijgen. Maar volgens de Britse regering waren de beschuldigingen een wraakactie van Iran voor de uit zetting van de Iraanse vice-consul in Manchester, Ali Ghassemi, die bij een winkeldiefstal was betrapt Castro laat 348 gevangenen gaan WASHINGTON President Fidel Castro van Cuba wil 348 voormalige en huidige politie ke gevangenen toestemming geven naar de VS te vertrek ken. Dat heeft de Amerikaan se bisschoppenconferentie vanuit Cuba vernomen. Overi gens komt de eerste groep ge vangenen en hun verwanten vermoedelijk niet eerder dan september naar de VS. Vorig jaar september liet Castro op aandringen van de Ameri kaanse katholieke kerk 111 politieke gevangenen en hun naaste verwanten uit Cuba vertrekken. Rabijn Kahane uit parlement gezet JERUZALEM De extreem rechtse rabbijn Meir Kahane is gisteren uit het Israëlische parlement gezet, voor zolang hij weigert de wettelijk vereis te eed van trouw af te leggen. „Ik heb trouw gezworen aan de wetten van God", aldus Ka hane. De rabijn stelt zich al sinds zijn verkiezing in 1984 zo halsstarrig op, omdat hij an ders zijn Amerikaans staats burgerschap verliest. In de Amerikaanse grondwet staat dat iemand die trouw zweert aan het parlement van een an der land, zijn Amerikaanse na tionaliteit verliest. Regeringscrisis in Frankrijk bezworen PARIJS De Franse minister van cultuur Francois Leotard heeft premier Chirac laten weten dat hij niet zal aftreden, maar evenmin zijn mond zal houden. Chirac had Leotard openlijk voor de keuze gesteld zijn werk als minister naar behoren voort te zetten of alleen nog als partijpoli ticus actief te zijn. Volgens Chirac bracht Leotard met zijn politieke uitspraken in interviews de eenheid van de re gering in gevaar. Chirac lijkt voorlopig genoegen te nemen met het antwoord van Leotard, waarmee de dreigende crisis is bezworen. (Van onze correspondent Gerard Kessels) E De Ameri- aanse president Ronald eagan heeft tijdens de :onomische wereldtop in 'enetië de importheffin- en op Japanse chips in de erenigde Staten ver acht. De heffingen zijn set zeventien procent erlaagd. De Japanners adden gehoopt dat de merikanen veel verder Duden gaan, maar eagan vond dit kennelijk ;noeg om de harmonie tfens de top in stand te ouden. akasone heeft vorige week n pakket van negentig mil- en gulden gepresenteerd om binnenlandse bestedingen p te voeren. Een maatregel aar de Verenigde Staten, die ipan beschuldigen van het lumpen" van chips op de merikaanse markt, al gerui- le tijd op aandringen, e economische wereldtop is Isteren begonnen met een mtal onderlinge ontmoetin- en tussen de zeven leiders. /De belangrijkste daarvan wa ren het gesprek van Reagan met Nakasone en de ontmoe ting van de Amerikaanse pre sident met de Westduitse kan- elier Helmut Kohl. Volgens de Duitse regeringswoordvoer der Ost heeft Reagan daarbij liet gesproken over het grote )uitse handelsoverschot dat le Amerikanen al lange tijd ien doorn in het oog is. ,In 1986 is ons handelsover- :hot al met dertig procent te ruggelopen en die tendens zet dit jaar door", aldus Ost na af loop van het gesprek Reagan- -Kohl. Reagan heeft tegenover Kohl wel geklaagd over de landbouwpolitiek van de Eu ropese Gemeenschap. In de ogen van Washington scher men de Europeanen hun land bouwmarkt op een ongeoor loofde manier af met invoer heffingen. In Venetië zijn scherpe veilig heidsmaatregelen getroffen om alle deelnemers voor aan slagen te behoeden. De directe omgeving rond het eilandje San Giorgio, de plek waar de top wordt gehouden, is afgezet, evenals die rond de hotels waar de hoge gasten verblij ven. San Giorgio wordt be waakt door enige honderden militairen en politiemensen. Gondeliers De gondeliers van Venetië zin gen tijdens de wereldtop daar entegen minder uitbundig dan ze gewend zijn. De „gondolie- ri" zijn boos omdat zij tijdens de conferentie niet mogen va ren tussen het San Marco- -plein en het eiland San Gior gio waar de wereldleiders bij elkaar zijn. De gondeliers heb ben nu veel minder klandizie. Op dé eerste dag in Venetië is al duidelijk geworden dat er verschillende prioriteiten ge steld worden. Zeker is dat de VS uitvoerig over Golfkwestie willen spreken, over wapenbe heersing en over de versprei ding van de ziekte aids. De Canadese premier Mulroney zei in zijn gesprek met Naka sone dat Canada een zwaar punt wil maken van sancties tegen Zuid-Afrika en bonds kanselier Kohl legde het Premier Thatcher, gisteren op de bank met president Reagan, zou alleen naar de top in Venetië zijn gekomen om stemmen te winnen in eigen land, waar donderdag verkiezingen worden gehou den. FOTO: AP zwaartepunt op de schulden last van de Derde Wereldlan den. En over schulden gesproken: vooral de Amerikaanse jour nalisten ergeren zich over de prijzen die voor hun verblijf in Venetië betaald moeten wor den. De „Washington Times" meldde dat voor een eenvou dig bord spaghetti aan het Ca- néd Grande ongeveer 70 gul den moet worden neergeteld. „Maar de vork was gratis", zo voegde de krant ér zuurzoet aan toe. Voor een bord mine strone betaalde de journalist twintig gulden en voor een ka mer in het Excelsior Hotel, nog lang niet eens het duurste van de stad, werd zonder blik ken of blozen 750 gulden per nacht gevraagd, zonder BTW. Hoewel veel van de 2500 jour nalisten het idee hebben dat de Italiaanse neringdoenden een slaatje proberen te slaan uit de economische wereldtop, is dat toch niet het geval. Na tuurlijk hebben enige horeca- -ondernemers de verleiding niet kunnen weerstaan hun ta rieven stilletjes met enkele duizenden lires te verhogen, maar ook gewoon door het jaar moet er in Venetië zeer diep in de beurs worden ge tast. De stad voert bewust een politiek die erop gericht is mensen die weinig te besteden hebben zover mogelijk weg te houden. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Pentagon heeft ontkend dat de Verenigde Staten grote hoeveelheden wa pens en militaire uitrus ting naar de Golfstaat Bahrein hebben gevlogen. Een woordvoerder zei dat de afgelopen dagen geen sprake was geweest van omvangrijke transporten militaire uitrusting in het gebied. Het bericht van de wapentranporten was zon dag verspreid door de Is raëlische staatsradio. Volgens het Pentagon was eind mei wel een Koeweits vrachtschip geëscorteerd naar Bahrein. Het schip vervoerde onder meer Amerikaanse tanks en pantservoertuigen, maar die uitrusting maakte volgens de zegsman deel uit van een reeds lang bestaande wapentransactie. Volgens de Israëlische radio had de lucht brug de afgelopen dagen ge fungeerd, „teneinde een struc tuur te creëren voor hulp aan de Amerikaanse marine bij de bescherming van schepen in de Golf". China heeft ontkend zijde rupsraketten aan Iran te heb ben verkocht, waarmee dat land de Straat van Hormoez, de toegang tot de Perzische Golf, zou willen afsluiten. De VS hebben die ontkenning echter van de hand gewezen. De Nationale Veiligheidsadvi seur Carlucci zegt dat Iran twintig van dergelijke raket ten heeft, elk met een bereik van honderd kilometer. |)HEISHE Een Israëlische echter heeft gisteren het ïrarrest verlengd van der ft joodse kolonisten, die er- ii worden beschuldigd zater- ïacht bij een Palestijns htelingenkamp met stenen hebben gegooid, schoten ben gelost, banden te heb- doorgesneden en ruiten slagen. In totaal trokken zeventig mensen uit de se nederzetting Kiryat bba, naar de rand van het ialestijnenkamp Dheishe, uit ftroede over het bekogelen van ten bus met joodse passagiers, fnige uren eerder. De kolonis ten, die ook soldaten aanvie len, werden na een uur door jhet leger met traangas verdre ven. Volgens de kolonisten doet het leger niet genoeg om hen te beschermen tegen Palestijnse aanvallen, terwijl het leger vindt dat de kolonisten de Pa- lestijnen provoceren door het recht in eigen hand te nemen. Minister van buitenlandse za ken Shimon Peres zei voor de radio dat het incident in de scherpste bewoordingen dient te worden gelaakt, terwijl mi nister van defensie Yitzhak Rabin van een „schandaal" sprak. Brand in bejaardentehuis Tientallen bejaarde slachtoffers liggen In Tokio op straat, nadat zij door brandweerlieden en ver plegend personeel zijn gered uit hun tehuis dat door nog onbekende oorzaak in brand vloog. Ze ventien bewoners, variërend in de leeftijd van 71 tot 93 jaar, kwamen in de vlammen om. FOTO: EPA KïKEW Wit te sitec&e vb.... ADVERTENTIE PORTUGAL..„NU DOEN! OPORTO v.a. Zestienhoven op za. v.a. Schiphol op ma. Vraag programma en aanbiedingen. Ook juli en aug. nog te boeken. Vonk Reizen 010-4144100 Curacao zit opgescheept met oplichter WILLEMSTAD Curasao zit opgescheept met de voormalige casino-directeur en oplichter Jean-Dominique Fratoni, omdat KLM hem op het allerlaatste moment geen toestemming mee te vliegen naar Costa Rica. De immigratiedienst van Costa Rica had eerder laten weten dat Fratoni bij aankomst meteen zou worden gearresteerd en uitgewezen naar de Antillen. De man wordt door Frankrijk gezocht vanwege fraude in een casi no in Nice. Parijs zal Nederland waarschijnlijk uitlevering vra gen. Nancy Reagan is gisteren bij haar bezoek aan Zweden onthaald op demonstraties van tegenstanders van het Midden-Amerika- beleid van haar echtgenoot. Mevrouw Reagan is in Zweden óm deel te nemen aan een campagne tegen drugsgebruik. Voor haar hotel in Stockholm verzamelden zich ongeveer 150 demonstran ten, die onder meer leuzen tegen het Amerikaanse beleid riepen en mevrouw Reagan lieten weten dat zij niet welkom is in Zwe den (foto). Terwijl Nancy Reagan in het hotel verbleef, gooiden de betogers eieren, blauwe verf en enkele rookbommen. De po litie maakte snel een einde aan de demonstratie. FOTO: AP HAMBURG Mathias Rust vloog met zijn Cessna van Helsinki naar het Rode Plein in Moskou omdat hij met Sovjetleider Gorbatsjov wilde praten over vrede en ontwape ning. Dit hebben de ouders van de 19-jarige piloot gezegd in een vraaggesprek dat het week blad Stern donderdag zal pu bliceren. Rust had ook presi dent Reagan willen bezoeken, maar met zijn lichte vliegtuig kon hij de Atlantische Oceaan niet oversteken. Zijn ouders vertelden dat Mathias depres sief was geworden nadat de topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov in oktober op IJsland geen wapenovereen komst had opgeleverd. Eerder hadden de ouders verklaard geen idee te hebben waarom hun zoon naar het Rode Plein was gevlogen. Het Westduitse weekblad Bun- te wist echter te melden dat de piloot Friedemann Spath Mat hias Rust allerlei bijzonderhe den had gegeven over het ra darssysteem in het Oostblok. Spath had verscheidene gehei me vluchten boven Warschau- pactlanden gemaakt en gepro beerd mepsen uit de DDR en Tsjecholsowakije te halen. Volgens de man heeft Rust voor 10.000 mark gewed Mos kou te halen. (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK De CIA en later luitenant-kolonel Oliver North hebben hon derdduizenden dollars doorgesluisd naar de roomskatholieke kerk in Nicaragua. Dat heeft het Amerikaanse weekblad Newsweek gemeld. De CIA staakte de geldstroom in 1985 naar aanleiding van bezwaren vanuit het Congres. Daarna voorzag North de Nicaraguaanse kerk echter van de nodige fondsen. Volgens het blad zijn er geen bewijzen dat kardinaal Miguel Obando y Bravo, de aartsbis schop van Managua, op de hoogte was van de bron van de fondsen. Obando ontkent in een interview met het tijd schrift overigens dat hij ooit feld van de CIA of North reeg toegespeeld. Volgens Newsweek gebruikten de CIA en North een ingewikkeld sy steem van dekmantels en on afhankelijke agenten om te voorkomen, dat de herkomst van het geld bekend zou wor den. De getuigenis van Fawn Hall, gisteren voor de congrescom missies, was de eerste officiële bevestiging dat voor Oliver North bezwarende documen ten zijn vernietigd, veranderd of buiten het Witter Huis ge smokkeld. Het vernietigen en wijzigen van bezwarende do cumenten had overigens geen succes, aangezien de onderzoe kers de meeste originelen te rugvonden in het computer systeem van het Witte Huis. ADVERTENTIE (Vervolg van de voorpagina) WEST-BERLIJN De rellen van gisteravond in Oost-Berlijn zouden wel eens grote gevolgen kun nen hebben voor de rela ties tussen Oost- en West- Duitsland, juist op een moment dat de wederzijd se spanningen zijn ver minderd. Het gaat daarbij dan vooral om het feit dat een reportageteam van het Westduitse televisie net ARD, dat opnamen maakte van de ongere geldheden, door de Oost duitse politie werd aange vallen. Een van de verslaggevers moest zich in het ziekenhuis laten behandelen, een ander werd korte tijd vastgehouden. Journalisten aie in Oost-Ber lijn zijn geaccrediteerd, heb ben tot nu toe steeds ongehin derd geluids- en filmopnamen mogen maken. Maar gister avond probeerde de politie te verhinderen dat het tv-team opnamen maakte. Om te voorkomen dat de jon geren net als eerder op tien meter van de Muur zouden gaan staan, had de Oostduitse politie gisteren als voorzorgs maatregel de toegang tot een strook van 700 meter van de Muur gesloten. De Oostduitse politie werd uit gejouwd, vuurwerk werd ont stoken en de jongeren schreeuwden opnieuw leuzen als „De muur moet weg" en „Gorbatsjov, Gorbatsjov". La ter werd met lege blikjes en flessen naar de politie gegooid en zongen de jongeren de In ternationale en het Westduitse volkslied. De Oostduitse politie stelde zich in eerste instantie terug houdend op en arresteerde al leen individuele relschoppers. Pas tegen middernacht werd op grotere schaal ingegrepen en braken de hevige rellen uit. Oostduitse politie-agenten, Vo- Eo's en veiligheidsbeambten in urger sloegen met de wapen stok in op de Oostduitse mu- ziekfans. Volgens verslagge vers werden zeker vijftig jon- felui aangehouden, inds oktober 1977 was het niet meer tot dergelijke uitbar stingen van volkswoede rond de Muur gekomen. Indertiid was ook een popconcert de aanleiding. Bij de confrontaties tussen de politie en de fans kwamen toen naar verluidt vier mensen om het leven. Van officiële zijde is dit aantal nimmer bevestigd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5