Reserve-doelman goud waard voor Bloemendaal S HGC ontbeert serieuze tegenstan Sterfhuisconstructie moet circuit van Zandvoort redden Yzeren Hein is helemaal terug m SPORTTRIBUNE CckbcSouimit VOORBURGER ARTHUR VAN DEDEM NATIONAAL KAMPIOEN DINSDAG 9IUNI1987 PAGIN, BARCELONA Eric Jan de Rooij is reserve-doel man van Bloemendaal. Trainer-coach Roeland Oltmans heeft de 22-jarige tweede doelman in het seizoen niet één keer ge bruikt, tot gistermiddag in Terrassa, de laatste wed strijd van het seizoen, de finale van de strijd om de Europese beker voor landskampioenen was af gelopen. Bloemendaal en de organise rende Spaanse club Atletic Terrassa hadden het duel op 2- 2 afgesloten en strafballen moesten de beslissing brengen. Toen deed Oltmans een beroep op De Rooij. Een gouden greep. De Rooij deed zijn werk perfect. Hij stopte twee straf ballen en omdat Bloemendaal niet één keer miste, werd Bloemendaal de derde Neder landse hockeyclub, die de Eu ropa Cup veroverde. Mark Benninga, Floris-Jan Bovelan- der, Hendrik-Jan Kooijman en aanvoerder Theodoor Doyer pushten perfect van het ze- ven-meterpunt. Bloemendaal neemt de beker over van Kampong. De Utrechters werden eerder op de dag vierde door na een ver rassend verlopen wedstrijd met strafballen te verliezen van het Westduitse Uhlen- horst. Met het winnen van de Europese finale heeft Bloe mendaal alles gewonnen wat er dit seizoen te halen was. In februari werd de ploeg lands kampioen in de zaal, vorige week de tweede veldtitel in successie veroverd en het gou den drieluik werd in de buurt van Barcelona voltooid, voor 2400 Spaanse en 100 Bloemen- daalse supporters. Vooral in de eerste helft speel de Bloemendaal goed. In de twintigste minuut scoorde Gert Jan Schlatmann uit de rebound na een strafcorner. De Spanjaarden kwamen vijf minuten later op identieke wijze gelijk door een goal van Jaime Escude. Uit de derde Bloemendaalse strafcorner schoot Floris-Jan Bovelander de bal keihard op een Spaanse "c-Jan voet. Hendrik-Jan Kooijman toonde zijn beheersin langrijke momenten, Die voorsprong, terecht gezien het spelverloop, haalde de rust niet. Terrassa gebruikte name lijk ook een strafcorner, maar niet volgens een van de talrij ke variaties die waren ingestu deerd. Oltmans had zich dege lijk georiënteerd op de Spaan se strafhoekslagen en Cees- Jan Diepeveen, de snelste uit loper doorzag keer op keer het gevaar. De vierde keer echter ging het mis. Diepeveen was weer op tijd, maar via zijn pols ging de bal torenhoog de lucht m. Doelman Heiko Hulsker keek recht tegen de zon in, verloor de bal uit het oog en kreeg hem vervolgens ver keerd op zijn handschoen. De bal sprong over de lijn en de twee ploegen begonnen met gelijke kansen en mogelijkhe den aan de tweede helft. De ruststand veranderde echter niet meer. Daardoor kreeg Eric-Jan De Rooij voor het eerst dit seizoen de kans zijn waarde voor Bloe mendaal te bewijzen. Hij zette als het ware de glazen klaar voor het feest, die door Ben ninga, Bovelander, Kooijman en Doyer voor het eerst den gevuld. Bloemendaal h< &s morgenavond in het clubij in een herhaling van de Spaa| te festiviteiten op het prograi gezet 'hoe Tinei WASSENAAR HGC kon er natuurlijk niets aan doen dat het Europa- Cuptoernooi voor dames in sportief opzicht uit groeide tot een farce op het hockeyveld. Want zelf hadden de Wassenaarse dames er alles aan gedaan om zich zo serieus moge lijk voor te bereiden op die jaarlijkse internationa le krachtmeting. Maar de concurrentie dacht er ech ter anders over, want ech te serieuze tegenstand ontbeerde HGC tijdens de Pinksterdagen. De finale van gisteren tegen Blau Weiss Köln kende alleen door de stand van 1-0 nog enige spanning. En daarom waarschijnlijk was de thuisploeg toch zo ontzet tend blij met en enthousiast over de verovering van al weer de vijfde beker. „De mo tivatie dit weekeinde was vooral om Eveline Kuik die Cup te bezorgen", sprak de immer rustige coach Tim over zijn team en het afscheid van de 26-jarige aanvoerster. Ter wijl zijn dames de champagne over de nieuwe kunstgrasmat sproeiden, de bijna 3000 toe schouwers het ene na het an dere oubollige lied van de vol le tribunes lieten rollen en zo'n beetie iedereen uit zijn of haar dak ging, analyseerde Steens koeltjes het toernooi. Waarbij hij ondanks de gerin ge tegenstand in de poule en de toch wel matige score in de finale opmerkelijk positief bleef. „Het is perfect geweest. We hebben in die finale na tuurlijk niet zo veel kansen gehad. Maar dat gold ook voor de tegenstander. Onze verde diging heeft subliem ge speeld". Strafcorner Dat deed die van de Westduit sers overigens ook. Met als verschil dat daar constant tien Westduitse dames voor nodig waren. Voor HGC was er ei genlijk geen doorkomen aan en derhalve moest de traditio neel sterke strafcorner van Li- sanne Lejeune met tien treffers topscorer van het toer nooi weer eens de doorslag geven. „Je kunt ons moeilijk verwijten dat we zo goed zijn", stelde Steens. „Die Westduit sers startten een finale met twee spitsen. Hoe kun je dan winnen? Waarschijnlijk wil den ze de score zo beperkt mo gelijk houden". En zo was het ook, want de Duitse coach Keimer had zich vooraf al zeer pessimistisch uitgelaten over de kansen van haar eigen ploeg. Aan aanval len kwamen de Westduitse da mes, mét libero Wiebke Muller constant vlak voor de goede doelvrouwe Hendrika Hans- meyer, dan ook amper toe. Drie strafcorners in de tweede helft zorgden voor het enige gevaar. De laatste korte hoek- slag, vlak voor tijd, werd door Hella Roth maar net boven het doel geslagen van Yvonne Bu- in de Westduitse defensie waar Linda Ungeheuer (links) en Ulrike Hegemann de boel trachten te blokeren. Namens HGC .l.n.r.) Noor Holsboer, Aletta van Maanen en Yvonne Hoogeweegen op zoek naar een gaatje. foto: cees verkerk ter, die in vier wedstrijden slechts één keer werd gepas seerd. Hoewel de toeschouwers on mogelijk konden hebben geno ten, was ook Lisanne Lejeune pittig bewaakt door Stefa- nie Badecker uiterst vrolijk gestemd na de finale. „Dit was de leukste tot nu toe", ver baasde ze haar gehoor. „Alleen weet ik eigenlijk niet precies te zeggen waarom. Omdat het maar 1-0 was, bleef er toch constant spanning in. En dat is toch aantrekkelijk in een fina le". Blijft overeind staan dat er in het gezellige promo-dorp meer te genieten viel dan rondom het hockeyveld. Want vier da gen dameshockey hadden wei nig vrolijks laten zien. Vond overigens ook Gijs van Heu- men. „Het niveau was inder daad bedroevend", maakte de succesvolle coach van Oranje de balans op. „HGC was ge woon te goed. De rest was bang". In de hoek De vraag is vervolgens na tuurlijk wat er moet gebeuren om dit EC-gebeuren aantrek kelijker te maken. Er is al ge dacht aan een kleiner deelne mersveld, zodat het bijvoor beeld niet zal gebeuren dat zelfs 43-iarigen of moeders van zes kinderen acte de presence geven. Maar volgens Tim Steens is dat geen goede ge dachte. „Dan druk je de rest helemaal in de hoek". De coach, die meldde dat waar schijnlijk nog drie NederlJ se clubs moeiteloos overa zouden blijven in een EC-tJ nooi, voorziet overigens L korte termijn niet dat de f derlands hegenomie zal 1 den doorbroken. „De ben<L ring van de overige ploegejj niet goed. Dat komt medeif het feit dat de dames jaren? een aparte bond hebben r had. Niets ten nadele i vrouwen, maar daardoor is ook zo dat hele oude nog steeds invloed hebd Ook de coaches zijn vaak F mes en hebben weinig ken Ik heb wat trainingen j_ de afgelopen dagen. Dan z clubs een partijtje van gen zes op een heel veld^ wikkelen. Ik denk dat die Westduitsers serieus fl bezig geweest". Volgens bondscoach Gijs Heumen is het overigens zo moeilijk om het damest nooi toch aantrekkelijk te den. „Men moet het gew samen met de heren orgar ren", zegt hij. ,-,Dan hel twee toernooien met deelr van minimaal twee N< landse ploegen. En dan zie toeschouwers toch een aantrekkelijke wedstrijder dan bij voorkeur in N 5 land". Zo gebeurde het gens vorig jaar bij Kamp Het was toen omdat ooi heren van die Utrechtse deelnamen minder lend dat het damestoer ?S. sportief gezien niet veel v (er stelde. Voor 1988 hebben I »se mendaal en HGC zich infgj] geval kandidaat gesteld. DENNIS MULK l) Urj en in e :b( DEN HAAG Ladbroke To- talisator kan terugzien op goe de pinksterdagen. Zondag kwam de omzet bij de totalisa- tor op Duindigt op 567.586,00 en gisteren kwam de kleine baan van Alkmaar aan een re cordomzet van ƒ417.893,00. De Grote Pinksterprijs op Duindigt werd gewonnen door Yzeren Hein met Roelof Kromkamp. Hein is weer he- lemaal terug van weggeweest en zegevierde over de 2.000 meter in de uitstekende kilo- metertijd van 1.16.9. Eerste fa voriet Zorg van Boko werd tweede voor Uplicate Ashton. Trainer en rijder Roelof Kromkamp van Yzeren Hein: „Het paard is in topvorm. Zon dag gaan we op Duindigt pro beren om de Nederlandse titel te prolongeren en veertien da gen later zal hij goed.kunnen meesnoepen uit de prijzenpot van de Grote Prijs der Lage Landen op Duindigt". Kromkamp behaalde deze middag een dubbel; hij had ook de eerste koers van de middag gewonnen met Alian B. Ook de Hoofddorper Jan van Dooyeweerd kwam aan twee overwinningen toe. Eerst won hij met Bennie Confianze en later op de middag met Blitz Uithuizen, in het eerste onderdeel van het W5. Hier kwamen echter maar zes paar den aan de start. Kwam Westlander Gerard van Eykelenborg op Duindigt niet tot een overwinning, gisteren won hij wel op de meeting van Alkmaar met Arhus Cede. De Grote Pinksterprijs werd daar gewonnen door Worthy Boy Laren met Andries van der Blonk, die 25 meter aan de start moest geven en in de eindstrijd The Black Arden en Wina Oostland voor kon blij ven. ARTHUR VAN RIJSWIJK Kocrstips De meetingen van Hilversum, Duih- digt en Drachten vragen de komende dagen de aandacht. Onze tips voor deze meetings luiden. Vanavond 18.00 uur Hilversum. Ie koers: Bingo Neyenrode (6), Boy Buitenzorg (1), Barbara Fox (9). 2e koers: Anton Geesink (3), Annabel K (5). Ambar (8). 3e koers: Akassan Ashton (6), Adonis Sickinga (3), Anna V(7). 4e koers: Zozo Oldeson (8), Zweden (1), Zarolien H (5). 5e koers: Yankee Staaweide (7), Zil- verstone W (5), Zenith B (5). 6e koers: Zirconia (4), All American (2), Zefanja Melon (8). 7e koers: Zefar Berkum (6), Zita For- tuna (9), Zivo V (10). 8e koers: Anne Neyenrode (6), Brian- da Wind (5), Ze 9e koers: Ytze Zuid- velde (2), Zodiac Boshoeve (5), Anton Woldberg (4). 10e koers: Winston Jac (8). Zorro Hollyrood (3), Wilka Axkit (2). 11e koers: Zonnestraaltje (10), Wilgen du Bois (8), Woman G (4). Morgenmiddag 1100 uur Duindigt le koers: August (9), Aimy Volann (7), Boyke Hollandia (1). 2e koers: Miss Leone (2), Boxberger Rapide (4), Blue Moon (3) 3e koers: Alexander S (7), Ygor Pe terhof (1), Walram S (2). 4e koers: Frev Off (1), Kuruta (2), Hans (6). 5e koers: Arno Oostland (6). Boy de Bloomerd (4). Angel Pride (7). 6e koers: Zeewind (4), Yonnie Flight (6), Zarlino Hanover (3). 7e koers: Zeb Wolfrath (4), Ymir Dale (1), Ymamzo Komo (7). 8e koers: Zuidster Voorne (5), Amor de Bloomerd (8), Zorban V (2). 9e koers: Aty van de Lente (5), Alme de Bloomerd (3), Ayres Vryenesse (4). 10e koers: Zoobertus Belwin (3), Ylo- na Princess (6), Zipper Mac (9). Donderdag 17.30 uur Drachten le koers: Aminta Kandia (9), Bianka T (8). Beautiful F (7). 2e koers: Ali Shuffle (7), Asgard Ro- bel (4), Brilspeed B (9). 3e koers: Anna Hanover (8), Bariska H (1), Brenda Oostland (6). 4e koers: Ahella Hanover (5), Zoco du Bois (9), Always Detvile (2). 5e koers: Alex di Tricia (3), Zylja (7), Bariolaine (5). 6e koers: Warrior Voorne (4), Alibi F (8), Aditi Guapa (1). 7e koers: Amigo de Queen (5), Acer G 3), Zariba di Robles (9). 8e koers: Appie Buitenzorg (6), Arjen Steenwijk (5), Aristocat (1). 9e koers: Zilverstar G (5), Zerline S (6), Wil Noordlandia (3). 10e koers: United Power (6), Us Rudi (3). Vamka Pride (7). lie koers: Winn Together (3), York Fortuna (4). Ylva Teb (2). ZANDVOORT Ruim 20.000 mensen waren er rond het circuit van Zand- voort getuige van: „We kampen met problemen bij de stroomvoorziening. Iedereen wordt verzocht zo weinig mogelijk elek triciteit te gebruiken. Dank u wel". Deze mede deling, gericht aan het rennerskwartier, schalde gisteren tijdens de Pink sterraces uit de door zee wind danig aangetaste luidsprekers. Een smeek bede die op maat past bij een race-circuit dat de na dagen van het bestaan is ingegaan. Maar de direct betrokkenen gaan juist uit van het tegendeel. „In 1989 zal hier iets heel moois herrijzen", ver wacht Dirk Buwalda, (nu nog) woordvoerder van de BV Circuit Zandvoort. Net twee weken geleden maakte het gemeentebestuur van Zandvoort bekend het huurcontract met de door Jim Vermeulen geleide BV voortij dig op te zeggen. De hoge schuldenlast van in totaal bij na twee miljoen gulden was voor het bestuurscollege van de badplaats aanleiding op dracht te geven Neerlands eni ge autorace-circuit per 21 sep tember aanstaande te laten ontruimen. Inmiddels is achter de beruchte schermen druk onderhandeld over het voort bestaan van het veertig jaar oude circuit, waar Voorburger Arthur van Dedem gisteren zijn nationale titel bij de toer- wagens (groep A) prolongeer de. „Het racen gaat hier op Zandvoort gewoon door' voorspelde Van Dedem gister middag na een klinkende overwinning in zijn BMW. pte Stichting Zowel van gemeente-wege als door Buwalda wordt. Van De- dems vermoeden onderschre ven. Wethouder Aukema geeft onomwonden toe dat voor een soort sterfhuisconstructie is ge kozen. Als de BV later dit jaar ter ziele is, zal een nieuwe stichting worden opgericht. Een stichting die zich gedu rende drie jaar zal bezighou den met het opbouwen van een vernieuwd race-paradijs. Compleet met sport- en confe rentiehallen. „Het is een initi atief van de gemeente", licht Buwalda toe. „In principe staan wij erbuiten, maar ik weet er genoeg van af om de toekomst rooskleurig tegemoet te zien". Vóór 1 juli wil de ge meente Zandvoort officiële mededelingen doen over de voornemens, die dus juist het behoud en niet het opheffen van het circuit moeten be werkstelligen. De voornemens (geraamde kosten 35 miljoen gulden, een bedrag dat naar verluidt al bij een is gebracht) behelzen on der meer het verleggen van een deel van het duinparkoers met het oog op een aan te leg gen bungalowpark. „Zowel race-technisch als voor het pu bliek zal de renovatie van het parkoers een verbetering zijn. Moerdijk Ik heb er zelfs het volste ver- trouwen in dat we de Formule I op Zandvoort terugkrijgen", meldt Buwalda hoopvol. De beoogde vernieuwing van het Zandvoortse circuit hoeft nauwelijks van invloed te zijn op het wedstrijdprogramma dat voor 1988 in de maak is. Weliswaar moeten de pits en de daarboven gelegen ont vangstruimten van sponsors volgend jaar waarschijnlijk te gen de grond, maar door dit in net voor- of naseizoen te doen- kan er ook volgend jaar wor den geraced. En behoeft niet te worden uitgezien naar een andere locatie, zoals bijvoor beeld het Moerdijk-gebied. In april werd bekend dat bij het ministerie van WVC plannen bestaan hier een nieuw autora ce-circuit aan te leggen, maar ingewijden beschouwen dit als absoluut onhaalbaar. Niet alleen kampioen Van De dem toonde zich gisteren ui terst content met het waar schijnlijke voortbestaan van „het" circuit. Ook opera-zan ger Marco Bakker, op Zand voort steevast begeleid door zijn echtgenote Willeke van Ammelrooy, hoopt dat Zand voort open blijft. „Deze lokatie is ideaal. Je rijdt hier nog een beetje beschut. Ik zou niet graag rijden op een open vlak te als Moerdijk". Bakker, die zelf in een Toyota Starlet op het circuit rijdt, noemt als eni ge minpunt het parkeerpro bleem. Óver de financiële pfb- blemen zegt hij niets te „Jim Vermeulen moet afn nen met een erfenis", zegt „Ik zou het heel erg vinde het circuit dicht zou gaan' Dat doet ook de Haagse lies van der Water, de vrouwelijke coureur bi;L Formule Fords 1600. Ond dat de debutant dit seizoer. steeds wordt geplaagd iL pech. Ook gisteren sloo met een bescheiden vaar( rij. Maar gevraagd naar verwachting voor de toek* Rv van Zandvoort, liet ook d< cende verpleegster w „Dat opheffen zal zo'n 1 niet lopen". j> ROB LANGE*»11

Leidse Courant | 1987 | | pagina 18